Cooper Cup
- Apr 26, 2015
- sprint
- Cooper River
- Camden, NJ (USA)
- Hosted By: South Jersey Rowing Club
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Sunday, April 26, 2015 | |||||
1 | 8:00 AM | Womens Ltwt Varsity 2x | 7 |
||
2 | Mens Ltwt Varsity 2x | 13 |
|||
3 | Womens Novice 8+ | 28 |
|||
4 | Mens Novice 8+ | 15 |
|||
Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A) |
D. Chalstrom/B. Cantler/J. Davis/M. johnson/C. Lime/E. Robertson/R. Smith/B. Thomas/J. Newman (Cox)
|
|
|||
Egg Harbor Township High School (A) |
M. Islam/C. Kline/J. Molina/L. Vinyard/A. Malave/A. Auyeung/M. Luong/B. Phan/T. Griffiths (Cox)
|
|
|||
Freedom Rowers (A) |
S. Newmier/B. Rogers/A. Boldt/J. Roe/I. Mann/L. Cunningham/t. Bennett/N. Lee/S. Chupek (Cox)
|
|
|||
Haddonfield Crew Club (A) |
D. Popp/K. Noone/E. Tranfalia/H. Freedman/H. Shimberg/J. Passarella/I. Jacobowitz/J. Rosandich/J. Brubaker (Cox)
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A) |
|
||||
Moorestown Rowing Club (A) |
J. Brooks/J. Tan/A. Gaffney/H. Carroll/G. Pentapalli/J. Pfrommer/H. Zambrano/C. Tenenbaum/B. Alpert (Cox)
|
|
|||
Mountain Lakes Rowing Club (A) |
T. Adami/T. Magovern/J. Adler/M. Donnelly/A. Kam/N. Tsilikos/K. Veale/M. Wolkenstein/H. Scott (Cox)
|
|
|||
Philadelphia City Rowing, Inc. (A) |
J. Cartagena/W. Stocovaz/S. Scafidi/J. Harris/J. Hehmeyer/X. Pfister/T. Wilson/W. White/T. Williams (Cox)
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (A) |
N. Garber/N. Kaminer/M. Petcove/J. Raab/J. Perio/h. lagatta/J. Goldberg/E. Mirfin/S. Kim (Cox)
|
|
|||
St. Peters Preparatory School (A) |
|
||||
Upper Merion High School (A) |
A. Ewing/C. Willauer/C. Smith-Cassidy/C. Kaminski/G. Palumbo/A. Yacovetti/J. Chang/D. Smith-Cassidy/L. Phongphachone (Cox)
|
|
|||
Wilmington Youth Rowing Association (A) |
D. MacKelcan/M. Williamson/B. Iannucci/A. Brown/J. Moore/N. Hopkins/N. Habash/J. Binder/A. Rasmussen (Cox)
|
|
|||
Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (B) |
P. Bernota/J. Hoffmann/j. locklair/R. Smith/W. Williams/J. Wilson/J. Valvano/J. Natoli/C. Harrison (Cox)
|
|
|||
Mountain Lakes Rowing Club (B) |
A. Fortunato/D. Nowak/A. Thomson/j. perler/M. Donnelly/S. Mund/J. Zangari/P. Ippolito/R. Miller (Cox)
|
|
|||
Wilmington Youth Rowing Association (B) |
N. Nickerson/M. Rokosky/S. Raines/G. Gorman/E. Deane/S. Singh/A. Raju/T. Weir/W. Vogel (Cox)
|
|
|||
5 | Womens Ltwt Varsity 4+ | 10 |
|||
6 | Mens Ltwt Varsity 4+ | 13 |
|||
Egg Harbor Township High School |
|
||||
Capital Rowing Club (A) |
|
||||
Haddonfield Crew Club (A) |
C. Fagan/P. Amons/A. Walters/J. Buttaro/A. Griffith (Cox)
|
|
|||
Long Island Rowing Club, Inc. (A) |
C. White/O. Yaari/E. hansen/G. Hayes/H. Maltese (Cox)
|
|
|||
Moorestown Rowing Club (A) |
T. Wagner/J. Lebak/B. Kearns/J. Miller/C. Clifford (Cox)
|
|
|||
Mountain Lakes Rowing Club (A) |
G. Gemici/J. Davis/P. Ippolito/j. perler/M. Roos (Cox)
|
|
|||
Owen J Roberts Rowing Club (A) |
C. Kovach/D. Swech/A. Bendyk/A. Edleman/E. Chew (Cox)
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
A. Slavin/M. Rubbo/D. Owen/d. biskup/K. O'Byrne (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (A) |
W. Day/p. verdirame/T. Gaidis/m. Silverstein/A. Herron (Cox)
|
|
|||
RFH Rowing (A) |
A. Elderhorst/G. Nixon/N. Tucker/L. Ross/T. Glassman (Cox)
|
|
|||
Rockland Rowing Association, Inc. (A) |
A. Donlan/j. rociunas-englert/T. Jenss/K. Woolley/M. Rothbaum (Cox)
|
|
|||
St. Peters Preparatory School (A) |
|
||||
Upper Merion High School (A) |
B. Pearson/A. Szerszen/M. Szerszen/J. McNally/N. Itchon (Cox)
|
|
|||
7 | Womens Varsity 1x | 11 |
|||
8 | Mens Varsity 1x | 13 |
|||
9 | Womens Novice 4+ | 18 |
|||
Baltimore Rowing Club (A) |
A. Kaplan/Z. Brown/G. McDaniel/C. Davis/T. Whalen (Cox)
|
|
|||
Capital Rowing Club (A) |
|
||||
Doane Academy (A) |
|
||||
Haddonfield Crew Club (A) |
A. Berlin/K. Brogan/M. Clapp/B. Courtney/I. Diavolitsis (Cox)
|
|
|||
Harriton High School (A) |
C. Cosfol/M. Famiglio/K. Anderson/M. schneider/H. Cotler (Cox)
|
|
|||
Long Island Rowing Club, Inc. (A) |
A. Oderwald/a. paone/p. landrio/A. Koch/E. Barrick (Cox)
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A) |
|
||||
Moorestown Rowing Club (A) |
K. Sims/S. Infante/T. Reed/I. Malesh/C. McCoy (Cox)
|
|
|||
Mountain Lakes Rowing Club (A) |
S. Senatore/C. Williams/A. Gallo/E. Thomson/M. Kim (Cox)
|
|
|||
Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A) |
H. Karen/L. Mingrino/S. Koehler/A. Wilson/G. Schmitz (Cox)
|
|
|||
Radnor High School Crew Club (A) |
|
||||
Ranney School (A) |
D. Goldwert/A. Denver- Moore/S. Abdelbarry/B. Nadler/C. Cranley (Cox)
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (A) |
E. Aronson/C. Ricciardi/S. Gutierrez/M. Murphy/J. Perio (Cox)
|
|
|||
Upper Merion High School (A) |
A. Hain/D. Clayton/E. Briggs/K. Wang/L. Phongphachone (Cox)
|
|
|||
Wilmington Youth Rowing Association (A) |
O. Christian/D. Marlin-Andrews/A. Parenti/C. DiMarco/A. Quinn (Cox)
|
|
|||
Capital Rowing Club (B) |
|
||||
Doane Academy (B) |
M. Bush/B. Newman/X. Zhang/G. Maneri/M. Doran (Cox)
|
|
|||
Wilmington Youth Rowing Association (B) |
L. Hudson/G. Marchese/M. Singh/O. Filandro/A. Quinn (Cox)
|
|
|||
10 | Mens Novice 4+ | 17 |
|||
Baltimore Rowing Club (A) |
D. Mackey/M. McGee/M. CIpollone/w. flynn/S. Cochran (Cox)
|
|
|||
Capital Rowing Club (A) |
|
||||
Great River Rowing (A) |
|
||||
Harriton High School (A) |
T. van Wijngaarden/E. Ahn/J. Schlicter/A. Salah/E. Eardley (Cox)
|
|
|||
Long Island Rowing Club, Inc. (A) |
m. Cattaneo/A. Paulich/R. Hughes/J. Dorf/J. Bloomstein (Cox)
|
|
|||
Moorestown Rowing Club (A) |
W. Wang/N. Weller/W. Rafferty/J. DiMarino/A. Chen (Cox)
|
|
|||
Mountain Lakes Rowing Club (A) |
T. Magovern/C. Silvey/J. Adler/M. Donnelly/H. Scott (Cox)
|
|
|||
Newport Rowing Club (A) |
C. Kopecki/G. Dekleva/P. Robinson/N. Judd/E. Iversen (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (A) |
D. Jeter/T. Brady/K. George/B. Ballboy/m. paratore (Cox)
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (A) |
N. Garber/Z. GIll/N. Kaminer/M. Petcove/J. Perio (Cox)
|
|
|||
St. Peters Preparatory School (A) |
|
||||
The Shipley School (A) |
K. mahtab/J. Bruno/J. Weiss/T. ROGERS/C. Lawler (Cox)
|
|
|||
Unionville High School (A) |
A. Wardius/S. Short/A. Binder/E. Renzetti/M. Thornton (Cox)
|
|
|||
Upper Merion High School (A) |
A. McNally/B. Hindle/M. Zelli/F. Santini/C. Liney (Cox)
|
|
|||
Wilmington Youth Rowing Association (A) |
D. MacKelcan/M. Williamson/B. Iannucci/J. Binder/A. Rasmussen (Cox)
|
|
|||
Mountain Lakes Rowing Club (B) |
A. Fortunato/C. Mantione/S. Priscu/F. Rambusch/G. Jacob (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (B) |
Z. Herron/B. Schor/M. Brandes/A. Small/G. Dadourian (Cox)
|
|
|||
11 | Womens Varsity 4+ | 19 |
|||
Absegami High School (A) |
C. West/A. Schafer/h. marr/M. Dorsett/M. Murphy (Cox)
|
|
|||
Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A) |
M. Dawson/M. Manyin/H. Decker/K. Thomas/K. McNally (Cox)
|
|
|||
Baltimore Rowing Club (A) |
N. Udochi/B. Ripley/C. Waters/S. Devine/M. Hoffman (Cox)
|
|
|||
Bishop Eustace Prep Crew (A) |
D. Eliason/N. Alleva/M. WENZKE/C. Biernacki/J. Carita (Cox)
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A) |
|
||||
Mainland Regional High School (A) |
K. Mullin/J. Rosado/S. Petrova/P. Bacharach/R. Kelley (Cox)
|
|
|||
Moorestown Rowing Club (A) |
C. Pendino/M. Regan/S. Varrell/L. Sussman/K. Malta (Cox)
|
|
|||
Mountain Lakes Rowing Club (A) |
L. Costello/B. Phillips/I. St. Onge/H. Butrico/R. Kostak (Cox)
|
|
|||
Ocean City Crew Boosters, Inc. (A) |
G. Witasick/E. Estlow/A. Kelly/J. Taylor/A. Love (Cox)
|
|
|||
Our Lady of Mercy Academy (NJ) (A) |
F. Campo/E. Lam/C. Porcaro/J. Lim/K. Bachich (Cox)
|
|
|||
Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A) |
G. Schmitz/G. O'Hara/J. Hanley/V. Martins/G. Schmitz (Cox)
|
|
|||
Philadelphia City Rowing, Inc. (A) |
D. Nemati/K. Romano/N. Reynolds/H. Pearlman/E. St. John Sutton (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (A) |
K. Melkonian/A. Gregus/N. Peleda/A. Torres/G. Golden (Cox)
|
|
|||
Radnor High School Crew Club (A) |
l. bracaglia/C. Cardamone/C. DiMarcantonio/J. Larkin/N. Beers (Cox)
|
|
|||
Radnor High School Crew Club (A) |
C. Ressler/A. Chardonnet/G. Logioia/Y. Gu/S. Kallick (Cox)
|
|
|||
Ranney School (A) |
M. Burlington/O. Smith/G. Economou/M. Singh/K. Duffe (Cox)
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (A) |
E. Aronson/C. Ricciardi/M. Chinnici/E. Patragnoni/C. Charlesworth (Cox)
|
|
|||
Upper Merion High School (A) |
S. CASTANEDA/L. Fabia/K. Yatsko/M. Rodriguez/Z. Pillart (Cox)
|
|
|||
Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (B) |
K. Hieb/M. Surprise/C. Longobardi/N. Schmitz/E. O'Gallagher (Cox)
|
|
|||
12 | Mens Varsity 4+ | 16 |
|||
Absegami High School (A) |
J. Wagner/R. Awad/T. Calimer/d. delgado/R. Kershenblatt (Cox)
|
|
|||
Bishop Eustace Prep Crew (A) |
A. Zimmermann/S. Zimmermann/A. marchionne/C. Bechtel/I. Wentz (Cox)
|
|
|||
Capital Rowing Club (A) |
W. Delano/W. Warren/S. Otto/K. Loots/B. Koike-Leinen (Cox)
|
|
|||
Collingswood Crew Club, Inc. (A) |
C. Kaiser/S. Maher/P. McCrindle/M. Kistner/J. Henry (Cox)
|
|
|||
Haddonfield Crew Club (A) |
P. Hurd/J. Dye/L. Epstein/C. Howe-Smith/J. Richards (Cox)
|
|
|||
Long Island Rowing Club, Inc. (A) |
P. Kennedy/Q. Berry/A. Fernandez/D. Clement/B. Littman (Cox)
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A) |
J. Scott/G. Monos/Z. Sibson/J. Estacio/P. Mancuso (Cox)
|
|
|||
Mountain Lakes Rowing Club (A) |
A. Hedge/A. Witt/D. Rago/T. Orlofski/E. Oram (Cox)
|
|
|||
Newport Rowing Club (A) |
L. Beeson/C. Smith/N. Girardi/C. Horvath/M. Kelley (Cox)
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
A. Rodriguez/W. Goetz/W. Morrissy/R. Tupper/M. Hughes (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (A) |
E. Adsetts/M. Nachman/J. Finkelstein/A. Sinconegui/L. Alcaraz (Cox)
|
|
|||
Ranney School (A) |
C. Rivera/G. Barthelmes/T. Bruno/M. Farren/S. Falletta (Cox)
|
|
|||
RFH Rowing (A) |
J. Hallisey/D. Epstein/T. Reilly/T. MONTALBANO/N. Buckley (Cox)
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (A) |
J. Raab/M. Kueny/z. onorato/h. lagatta/S. Kim (Cox)
|
|
|||
Unionville High School (A) |
T. Thorley/C. Shearer/A. Ilgner/L. Andersen/O. Robb (Cox)
|
|
|||
Upper Merion High School (A) |
D. Jacobs/A. Chui/A. Ewing/C. Buce/J. Kuria (Cox)
|
|
|||
13 | Womens Varsity 2x | 13 |
|||
Baltimore Rowing Club (A) |
C. Waters/N. Udochi
|
|
|||
Conestoga Crew Club (A) |
C. Robins/L. Phelan
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club (A) |
H. Mills/B. Owen
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A) |
|
||||
Navesink River Rowing (A) |
E. Miller/E. Unsinn
|
|
|||
Noank Rowing Club, Inc. (A) |
|
||||
North Jersey Rowing (A) |
J. Moynihan/B. Slavin
|
|
|||
Rockland Rowing Association, Inc. (A) |
C. McGrath/C. Gray
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (A) |
M. Koelsch/M. Murphy
|
|
|||
Upper Merion High School (A) |
S. CASTANEDA/L. Fabia
|
|
|||
Westfield High School dba Westfield Competitive Rowing, Inc. (A) |
A. Koglin/A. Christian
|
|
|||
Navesink River Rowing (B) |
M. Tobin/J. Osgoodby
|
|
|||
Upper Merion High School (B) |
K. Yatsko/M. Rodriguez
|
|
|||
14 | Mens Varsity 2x | 20 |
|||
15 | Womens Novice 4x | 10 |
|||
16 | Mens Novice 4x | 12 |
|||
17 | Womens Varsity 8+ | 10 |
|||
18 | Mens Varsity 8+ | 10 |
|||
19 | Womens Ltwt Varsity 8+ | 5 |
|||
20 | Mens Ltwt Varsity 8+ | 4 |
|||
21 | Womens Varsity 4x | 10 |
|||
22 | Mens Varsity 4x | 11 |
|||
23 | Womens Novice 2x | 9 |
|||
24 | Mens Novice 2x | 10 |
|||
25 | Womens JV 1x | 9 |
|||
26 | Mens JV 1x | 8 |
|||
27 | Womens JV 4+ | 22 |
|||
Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A) |
A. Mandelblatt/P. Cassidy/P. Sunshine/s. kluckhuhn/N. Harrison (Cox)
|
|
|||
Bishop Eustace Prep Crew (A) |
M. Crisci/M. Connell/T. Bjelde/P. DiCiurcio/E. Smith (Cox)
|
|
|||
Doane Academy (A) |
G. Gorman/M. Miller/L. Bentley/R. Conrey/M. Hendricks (Cox)
|
|
|||
Freedom Rowers (A) |
I. Morrison/S. Wiseley/J. Cianci/M. Grande/E. Ciarcia (Cox)
|
|
|||
Harriton High School (A) |
A. Daley-Gibson/F. Maruca/T. Haugh/G. Yagodich/J. Manning (Cox)
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A) |
|
||||
Mountain Lakes Rowing Club (A) |
R. Lyons/I. Baldinger/S. Conlin/K. Hughes/O. Matalon (Cox)
|
|
|||
Newport Rowing Club (A) |
T. Crosby/K. Barry/B. DiFranceisco/M. Bobjak/J. Crosby (Cox)
|
|
|||
Ocean City Crew Boosters, Inc. (A) |
A. Myers/J. Miller/K. Meyer/S. Cooper/O. Martinelli (Cox)
|
|
|||
Our Lady of Mercy Academy (NJ) (A) |
M. Keidat/Y. Melendez/K. Levari/G. Bernard/E. Emberger (Cox)
|
|
|||
Philadelphia City Rowing, Inc. (A) |
E. Graff/L. Perrin/J. Nunez/C. kapps-gibson/C. Collazo-Deleon (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (A) |
J. Thoet/I. Soldano/H. Jackman/J. Ritholz/C. Maroney (Cox)
|
|
|||
Radnor High School Crew Club (A) |
o. chase/Z. Landry/A. Duffy/O. Robinson/C. Lorenz (Cox)
|
|
|||
Ranney School (A) |
J. Wicks/R. Staats/D. Goldwert/B. Nadler/S. Falletta (Cox)
|
|
|||
RFH Rowing (A) |
E. Worobel/M. Parsons/M. Gierlatowicz/E. Kean/K. Swikart (Cox)
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (A) |
M. Chinnici/E. Patragnoni/L. Lee/E. Barbell/S. Kim (Cox)
|
|
|||
Unionville High School (A) |
E. WORTH/M. Gearhart/R. Schrof/N. Savaiko/I. Tayoun (Cox)
|
|
|||
Upper Merion High School (A) |
S. Rose/E. Wright/L. Flood/S. Vo/Z. Pillart (Cox)
|
|
|||
Bishop Eustace Prep Crew (B) |
K. Farquhar/J. Kabakole/K. Cucinotta/A. McKennon/V. Guevara (Cox)
|
|
|||
Harriton High School (B) |
O. Goryl/P. Lloyd/J. Salah/N. Soll/S. Schommer (Cox)
|
|
|||
Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (B) |
G. Schmitz/G. O'Hara/J. Hanley/V. Martins/G. Schmitz (Cox)
|
|
|||
Upper Merion High School (B) |
K. Galban/S. Chaturvedi/L. Jurina/L. Jordan/J. Kuria (Cox)
|
|
|||
28 | Mens JV 4+ | 22 |
|||
29 | Womens JV 2x | 8 |
|||
30 | Mens JV 2x | 8 |
|||
31 | Womens JV 8+ | 17 |
|||
32 | Mens JV 8+ | 12 |
|||
33 | Womens JV 4x | 12 |
|||
34 | Mens JV 4x | 10 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change