Head of the Merrimack
- Sep 26, 2015
- head
- Merrimack River
- Methuen, MA (USA)
- Hosted By: Essex Rowing Club, Inc.
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, September 26, 2015 | |||||
break | 7:30 AM | Coaches and Coxswains Meeting | |||
1 | 8:30 AM | Mens Jr u19 1x | 5 |
||
2 | 8:30 AM | Mens Masters 1x | 13 |
||
Cambridge Boat Club (A) |
A. Aikens
|
|
|||
Essex Rowing Club, Inc. (A) |
W. Ferrucci
|
|
|||
Greater Lawrence Rowing (A) |
F. Maldari
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
A. Morrone
|
|
|||
Essex Rowing Club, Inc. (B) |
P. Crocker
|
|
|||
Greater Lawrence Rowing (B) |
S. Anthony
|
|
|||
Portland Community Rowing Association (B) |
A. Gilman
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (B) |
N. Post
|
|
|||
Essex Rowing Club, Inc. (C) |
C. Esler
|
|
|||
Greater Lawrence Rowing (C) |
A. Larocque
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (C) |
D. Henry
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (D) |
P. Riordan
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (E) |
D. Holler
|
|
|||
3 | 8:30 AM | Mens Jr u19 Novice 1x | 1 |
||
4 | 8:45 AM | Womens Jr u19 1x | 5 |
||
CRI- Row Boston (A) |
N. Abdi
|
|
|||
Essex Rowing Club, Inc. (A) |
C. Trottier
|
|
|||
Methuen High School (A) |
S. Deleon
|
|
|||
Noank Rowing Club, Inc. (A) |
A. Wilson
|
|
|||
CRI- Row Boston (B) |
|
||||
5 | 8:45 AM | Womens Masters 1x | 4 |
||
Amoskeag Rowing Club (A) |
S. Alwan
|
|
|||
Essex Rowing Club, Inc. (A) |
E. Lasek
|
|
|||
Greater Lawrence Rowing (A) |
M. Maldari
|
|
|||
Yarmouth Rowing Club (A) |
R. Bowie
|
|
|||
6 | 8:45 AM | Womens Jr u19 Novice 1x | 5 |
||
7 | 9:00 AM | Mens Rec 1x | 1 |
||
Essex Rowing Club, Inc. (A) |
C. Rogers
|
|
|||
8 | 9:00 AM | Womens Rec 1x | 2 |
||
9 | 9:30 AM | Mens Jr 8+ | 7 |
||
Arlington Belmont Crew (A) |
|
||||
East Bay Rowing, Inc (A) |
|
||||
Essex Rowing Club, Inc. (A) |
J. DiFraia/B. Thibeau/T. Netherton/C. Robbins Lentz/A. Thoren/L. Moynihan/J. Muldoon/T. Kapp/L. August (Cox)
|
|
|||
Neponset Rowing Club (A) |
J. Kery/l. hines/M. Nolan/L. Halloran/J. Malcolm/W. Davis/J. Callahan/D. Matejka/K. Melcher (Cox)
|
|
|||
Arlington Belmont Crew (B) |
|
||||
East Bay Rowing, Inc (B) |
|
||||
Essex Rowing Club, Inc. (B) |
M. Romano/N. Brovender/R. Faiz/A. Mendes/R. Glinos/s. collins/S. Connolly/R. DiMattia/J. Ohrn (Cox)
|
|
|||
10 | 9:30 AM | Mens Jr Ltwt 8+ | 1 |
||
11 | 9:30 AM | Mixed Open 8+ | 1 |
||
12 | 9:30 AM | Mens Jr Novice 8+ | 7 |
||
13 | 9:50 AM | Mens Jr 4x | 2 |
||
14 | 9:50 AM | Mens Masters 4x | 0 |
||
15 | 10:00 AM | Womens Jr 4+ | 11 |
||
16 | 10:00 AM | Womens Jr Ltwt 4+ | 0 |
||
17 | 10:00 AM | Womens Masters 4+ | 4 |
||
Essex Rowing Club, Inc. (A) |
M. Rogers/B. Brownholtz/M. Rickenbacker/J. Bickley/U. Kapp (Cox)
|
|
|||
Greater Lawrence Rowing (A) |
A. Spires/L. Piette/G. Woolford/J. Waldman/K. Bourdeau (Cox)
|
|
|||
Portland Community Rowing Association (A) |
L. Haney/C. Southall/P. Birmingham/M. Carey/T. Greene (Cox)
|
|
|||
Yarmouth Rowing Club (A) |
C. Stockly/A. Maker/R. Bowie/K. Finnegan/S. Mayone (Cox)
|
|
|||
18 | 10:00 AM | Womens Jr Novice 4+ | 3 |
||
19 | 10:30 AM | Mens Jr u15 1x | 7 |
||
Essex Rowing Club, Inc. |
J. Dignam
|
|
|||
Methuen High School |
M. Ricetti
|
|
|||
Methuen High School |
A. Stearns
|
|
|||
Methuen High School |
A. Stearns
|
|
|||
Methuen High School |
E. Barletta
|
|
|||
Methuen High School |
R. Croteau
|
|
|||
Noank Rowing Club, Inc. |
N. Bibeau
|
|
|||
20 | 10:30 AM | Mens Jr u15 Rec 1x | 6 |
||
21 | 11:15 AM | Womens Jr u15 1x | 8 |
||
Essex Rowing Club, Inc. |
C. Fox
|
|
|||
Essex Rowing Club, Inc. |
A. Ionescu
|
|
|||
Methuen High School |
V. Moda
|
|
|||
Methuen High School |
R. Pelletier
|
|
|||
Methuen High School |
J. Briere
|
|
|||
Methuen High School |
V. Tardugno
|
|
|||
Methuen High School |
M. Mambro
|
|
|||
Methuen High School |
E. Harkins
|
|
|||
22 | 11:15 AM | Womens Jr u15 Rec 1x | 7 |
||
Essex Rowing Club, Inc. |
E. Staudt
|
|
|||
Essex Rowing Club, Inc. |
S. D'Agostino
|
|
|||
Essex Rowing Club, Inc. |
K. O'Brien
|
|
|||
Methuen High School |
A. Flynn
|
|
|||
Methuen High School |
S. Brox
|
|
|||
Methuen High School |
R. Adametz
|
|
|||
Methuen High School |
K. Beohner
|
|
|||
23 | 12:45 PM | Mixed Open 2x | 0 |
||
24 | 12:45 PM | Mixed Masters 2x | 1 |
||
25 | 12:45 PM | Womens Jr 2x | 3 |
||
26 | 12:45 PM | Womens Jr Ltwt 2x | 1 |
||
27 | 1:00 PM | Mens Jr 4+ | 12 |
||
Arlington Belmont Crew (A) |
|
||||
Bancroft Crew (A) |
E. Zamore/J. Nichols/M. Kuruvilla (Cox)
|
|
|||
Brewster Academy Crew (A) |
P. CAFFREY/J. Stevenson/W. Johnson/W. Raleigh/J. Cartwright (Cox)
|
|
|||
Essex Rowing Club, Inc. (A) |
T. Netherton/L. Moynihan/C. Robbins Lentz/B. Thibeau/L. August (Cox)
|
|
|||
Marianapolis Preparatory School Crew (A) |
N. Alessandro/P. Kalinowski/C. Lundt/B. Sage/K. O'Malley (Cox)
|
|
|||
Neponset Rowing Club (A) |
M. Nolan/L. Halloran/J. Malcolm/W. Davis/I. Savona (Cox)
|
|
|||
Waynflete School (A) |
V. Anghel/N. Jalbert/W. Bopp/W. Weeks/S. Mayone (Cox)
|
|
|||
Arlington Belmont Crew (B) |
|
||||
Coventry Lake Community Rowing Inc. (B) |
|
||||
CRI- Row Boston (B) |
P. Mulroney/J. Pineda/F. Sosa-Baez/J. Chisholm/R. Pease (Cox)
|
|
|||
Neponset Rowing Club (B) |
B. Corson/T. Reilly/r. chase/G. Hebard/G. McLaughlin (Cox)
|
|
|||
Arlington Belmont Crew (C) |
|
||||
28 | 1:00 PM | Mens Jr Ltwt 4+ | 4 |
||
29 | 1:00 PM | Mens Masters 4+ | 1 |
||
30 | 1:00 PM | Mens Jr Novice 4+ | 7 |
||
31 | 1:20 PM | Mens Jr 2x | 4 |
||
32 | 1:20 PM | Mens Masters 2x | 1 |
||
33 | 1:30 PM | Womens Jr 8+ | 7 |
||
Arlington Belmont Crew (A) |
J. Keniston/M. Bazakas-Chamberlain/E. Gharibian/L. Metelmann/C. Abouzeid/O. Brevnova/A. Judge/A. Jaeger/L. Schoonmaker (Cox)
|
|
|||
East Bay Rowing, Inc (A) |
|
||||
Essex Rowing Club, Inc. (A) |
G. Donabedian/M. Eberth/B. Warshafsky/C. Moynihan/M. Gibson/G. Rex/B. Moynihan/M. Block/Z. Silva-Landry (Cox)
|
|
|||
Neponset Rowing Club (A) |
M. Smith/E. Heller/M. Watanabe/G. Wamester/L. Hainline/M. Adley/E. Minias/J. Biagiotti/R. Joyce (Cox)
|
|
|||
Arlington Belmont Crew (B) |
T. Bers/S. Pollock/Y. Akkeh/E. Deese/A. Madden/B. Schueller/P. McMenimen/N. Haas-Loomis/M. Cameron (Cox)
|
|
|||
East Bay Rowing, Inc (B) |
|
||||
Essex Rowing Club, Inc. (B) |
A. Hall/E. Vicedomine/T. Gustafson/E. Graveline/E. Steen/S. Nieves/C. Zubiel/C. Hillson/H. Parks (Cox)
|
|
|||
34 | 1:30 PM | Womens Masters 8+ | 5 |
||
Community Rowing, Inc. (A) |
T. Welsh/J. McDonald/m. Marriner/T. Borden/J. Kilcoyne/E. Gillan/A. Covelli/S. Fisher/A. Cox (Cox)
|
|
|||
Essex Rowing Club, Inc. (A) |
H. Woods/S. Stevenson/P. Higgins/M. Giovenelli/J. Walker/B. Atkins/S. Dagher/C. Mannix/D. Reeves (Cox)
|
|
|||
Greater Lawrence Rowing (A) |
G. Woolford/A. Spires/S. Gugger/J. Waldman/C. Powers/L. Piette/M. Ohrn/J. Spiro/K. Bourdeau (Cox)
|
|
|||
Style Driven Rowing Club (A) |
J. Hewitson/L. Williams/N. Shearman/B. Noll/B. Herrmann/L. Brem/A. Harris/D. Hurley/M. Donnelly (Cox)
|
|
|||
Essex Rowing Club, Inc. (B) |
M. Rogers/J. Bickley/J. Williams/B. Brownholtz/M. Miller/S. O'Brien/M. Rickenbacker/K. Gallucci/C. Kapp (Cox)
|
|
|||
35 | 1:30 PM | Womens Jr Novice 8+ | 6 |
||
36 | 1:40 PM | Womens Jr 4x | 0 |
||
37 | 2:00 PM | Womens u15 4x/+ | 0 |
||
38 | 2:00 PM | Mens u15 4x/+ | 0 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change