Head of the Lagoon - Juniors and Masters
- Nov 8, 2015
- head
- Foster City Lagoon
- Foster City, CA (USA)
- Hosted By: Peninsula Aquatic Center
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Sunday, November 8, 2015 | |||||
Master 8's and 4's race on Saturday | |||||
1 | 9:00 AM | Mens Rec 1x - Foster City Residents (2.5k) | 0 |
||
2 | 9:00 AM | Womens Rec 1x-Foster City Residents (2.5k) | 0 |
||
3 | 9:00 AM | Mens Jr 8+ | 24 |
||
4 | 9:00 AM | Mens Ltwt 8+ | 6 |
||
5 | 9:15 AM | Mens Masters 1x | 7 |
||
6 | 9:15 AM | Mens Jr 1x | 16 |
||
Artemis Rowing (A) |
R. Skowronski
|
|
|||
Ashland Rowing Club (A) |
S. Hills
|
|
|||
Central Valley Rowing Club, Inc. (A) |
D. Vasavda
|
|
|||
Newport Aquatic Center (A) |
A. Lobel
|
|
|||
Palo Alto Rowing Club (A) |
M. Jankovic
|
|
|||
Seattle Rowing Center (A) |
h. hardman
|
|
|||
Artemis Rowing (B) |
E. Hsu-Storaker
|
|
|||
Newport Aquatic Center (B) |
W. Reynolds
|
|
|||
Palo Alto Rowing Club (B) |
T. Chapman
|
|
|||
Seattle Rowing Center (B) |
S. Farnham
|
|
|||
Newport Aquatic Center (C) |
C. Kanner
|
|
|||
Palo Alto Rowing Club (C) |
J. MacGregor
|
|
|||
Seattle Rowing Center (C) |
J. Schulz
|
|
|||
Newport Aquatic Center (D) |
D. Zachry
|
|
|||
Seattle Rowing Center (D) |
R. Brady
|
|
|||
Seattle Rowing Center (E) |
N. Del Rio
|
|
|||
7 | 9:15 AM | Mens Novice 1x | 4 |
||
8 | 9:30 AM | Womens Masters 4x | 7 |
||
Ashland Rowing Club (A) |
D. Green/A. Bueche/C. Huffman/M. Funke
|
52.9 (50)
|
|||
Los Gatos Rowing Club (A) |
K. Young/A. Williams/N. Brown/H. Schley
|
122.5 (62)
|
|||
Composite: Marin, Bear Republic (A) |
L. Thoron/L. Miles/J. Archibald/C. Battani
|
48.4 (49)
|
|||
Palo Alto Rowing Club (A) |
A. Henzel/A. Bekkers/S. Burnett/E. Buendia
|
115.6 (61)
|
|||
Ashland Rowing Club (B) |
D. Gordon/A. Meck/C. Rimov/D. Schneck
|
102.4 (59)
|
|||
Composite: Marin, Dolphin (B) |
G. Brownell/T. Walhart/M. May/R. Jones
|
40.0 (47)
|
|||
Ashland Rowing Club (C) |
J. Cope/D. Fairbanks/M. Burton/B. Wessler
|
152.1 (66)
|
|||
9 | 9:30 AM | Womens Jr 4x | 8 |
||
10 | 9:40 AM | Womens Jr 4+ | 10 |
||
Artemis Rowing (A) |
C. Hovermale/H. Mead/h. caldwell-meurer/K. Snodgrass/M. Hetherwick (Cox)
|
|
|||
Ashland Rowing Club (A) |
K. Bach/E. Carter/O. Gower/E. Pitcher/S. Kutcher (Cox)
|
|
|||
Marina Aquatic Center Junior Rowing (A) |
S. Lynn/T. Farrar/A. Oser/J. Thompson/E. DUBIN (Cox)
|
|
|||
Norcal Crew (A) |
C. Grundig/K. Chin/M. Sun/A. Kemmerer/E. Goldberg (Cox)
|
|
|||
North Bay Rowing Club (A) |
S. Gallup/J. Brounstein/M. Bortells/N. Kinmont/S. Falls (Cox)
|
|
|||
Palo Alto Rowing Club (A) |
I. Ulitsky/E. Ulitsky/Y. Ulitsky/A. Ilano/s. Low (Cox)
|
|
|||
Upper Natoma Rowing Club (A) |
M. Milligan/N. Harrison/K. Barker/J. Bass/J. Smith (Cox)
|
|
|||
Ashland Rowing Club (B) |
A. Darrow/C. Hall/M. Roe-Bauer/H. Thieme/P. Ruette (Cox)
|
|
|||
Marina Aquatic Center Junior Rowing (B) |
A. Gray/S. Stehley/A. Rassouli/I. Jennings/K. Bond (Cox)
|
|
|||
Norcal Crew (B) |
N. Moresi/S. Tocatlian/S. Dow/C. Allen/K. Nguyen (Cox)
|
|
|||
11 | 9:40 AM | Womens Ltwt 4+ | 4 |
||
Marina Aquatic Center Junior Rowing (A) |
A. Carrington/J. Francis/T. O'Neal/A. Keith/L. Liebes (Cox)
|
|
|||
Norcal Crew (A) |
N. Moresi/S. Tocatlian/S. Dow/C. Allen/K. Nguyen (Cox)
|
|
|||
Palo Alto Rowing Club (A) |
L. Low/S. iannone/A. Meyerson/K. Luo/l. serizawa (Cox)
|
|
|||
Norcal Crew (B) |
C. Grundig/K. Chin/M. Sun/A. Kemmerer/E. Goldberg (Cox)
|
|
|||
12 | 9:45 AM | Womens Jr Novice 8+ | 26 |
||
13 | 9:45 AM | OPEN-No Event | 0 |
||
14 | 10:00 AM | Mens Jr Novice 4x+ | 3 |
||
15 | 10:00 AM | Mens Jr Novice 4+ | 3 |
||
16 | 10:00 AM | Mens Middle School 2x | 1 |
||
17 | 10:00 AM | Womens Middle School 2x | 2 |
||
18 | 10:30 AM | Mens Masters 4x | 0 |
||
19 | 10:30 AM | Mens Jr 4x | 8 |
||
20 | 10:40 AM | Womens Masters 2x | 4 |
||
21 | 10:40 AM | Womens Jr 2x | 12 |
||
22 | 10:40 AM | Womens Ltwt 2x (No Handicap) | 3 |
||
23 | 10:50 AM | Womens Jr 8+ | 23 |
||
24 | 10:50 AM | Womens Ltwt 8+ | 4 |
||
25 | 11:10 AM | Mens Jr 4+ | 15 |
||
26 | 11:10 AM | Mens Ltwt 4+ | 9 |
||
Berkeley High Crew (A) |
|
||||
Los Gatos Rowing Club (A) |
J. Ivey/T. Ready/S. Pandit/M. Julian/C. Henkenmeier (Cox)
|
|
|||
Marina Aquatic Center Junior Rowing (A) |
L. Zarco/t. dameris/k. choe/K. Harros/A. Salumbides (Cox)
|
|
|||
North Bay Rowing Club (A) |
S. Lowry/W. Griffin/S. Skubic/M. Holiday/B. Hogin (Cox)
|
|
|||
Oakland Strokes, Inc. (A) |
A. Hill/A. Raphael/C. McDonald/C. Mclaren/A. Chilimidos (Cox)
|
|
|||
Palo Alto Rowing Club (A) |
G. Chesavage/D. Jankovoc/l. serizawa/B. Wong/M. Muscettola (Cox)
|
|
|||
Seattle Rowing Center (A) |
N. Angelillo/R. Schulz/J. Kral/R. Brady/P. Miles (Cox)
|
|
|||
Upper Natoma Rowing Club (A) |
D. Wright/S. Scotti/J. Galinato/T. Babcock/A. Shaikh (Cox)
|
|
|||
Marina Aquatic Center Junior Rowing (B) |
J. Shannon/W. Myers/A. Antoci/P. Liddy/C. Kile (Cox)
|
|
|||
27 | 11:30 AM | Mens Jr Novice 8+ | 22 |
||
28 | OPEN-No Event | 0 |
|||
29 | 11:40 AM | Womens Jr Novice 4x+ | 3 |
||
30 | 11:40 AM | Womens Jr Novice 4+ | 5 |
||
31 | 12:00 PM | Mens Open 2- (No Handicap) | 6 |
||
32 | 12:00 PM | Womens Open 2- (No Handicap) | 0 |
||
33 | 12:00 PM | Womens Masters 1x | 1 |
||
34 | 12:00 PM | Womens Jr 1x | 6 |
||
35 | 12:00 PM | Womens Novice 1x (No Handicap) | 3 |
||
36 | 12:15 PM | Mens Jr 2x | 13 |
||
37 | 12:15 PM | Mens Masters 2x | 4 |
||
38 | 12:15 PM | Mens Ltwt 2x (Juniors and Masters Only, No Handicap) | 4 |
||
39 | 12:25 PM | Mixed Masters 4x | 2 |
||
40 | OPEN-No Event | 0 |
|||
41 | 12:25 PM | Mixed Masters 2x | 1 |
||
42 | 12:30 PM | Mixed Jr 8+ | 4 |
||
43 | 12:30 PM | Mixed Jr Novice 8+ | 8 |
||
44 | 12:30 PM | Mixed Open 4x | 0 |
||
45 | 12:30 PM | OPEN-No Event | 0 |
||
46 | 12:45 PM | Mens Middle School 4x+ | 2 |
||
47 | 12:45 PM | Womens Middle School 4x+ | 3 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change