Sydney International Rowing Regatta
- Hosted By: Rowing Australia
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Monday, March 23, 2015 | |||||
100 | AUS ROW CH | AUSTRALIAN OPEN ROWING CHAMPIONSHIPS | |||
101 | OW1x | Open Women's Single Scull | 13 |
||
102 | OW2x | Open Women's Double Scull | 10 |
||
103 | OW4x | Open Women's Quadruple Scull | 6 |
||
104 | OW2- | Open Women's Coxless Pair | 10 |
||
105 | OW4- | Open Women's Coxless Four | 8 |
||
106 | OW8+ | Open Women's Coxed Eight | 6 |
||
107 | OM1x | Open Men's Single Scull | 26 |
||
108 | OM2X | Open Men's Double Scull | 9 |
||
109 | OM4x | Open Men's Quadruple Scull | 6 |
||
110 | OM2- | Open Men's Coxless Pair | 7 |
||
111 | OM4- | Open Men's Coxless Four | 4 |
||
112 | OM4+ | Open Men's Coxed Four | 7 |
||
113 | OLW1x | Open Lightweight Women's Single Scull | 13 |
||
114 | OLW2x | Open Lightweight Women's Double Scull | 7 |
||
115 | OLW4x | Open Lightweight Women's Quadruple Scull | 3 |
||
116 | OLM1x | Open Lightweight Men's Single Scull | 16 |
||
117 | OLM2x | Open Lightweight Men's Double Scull | 9 |
||
118 | OLM4x | Open Lightweight Men's Quadruple Scull | 10 |
||
119 | OLM2- | Open Lightweight Men's Coxless Pair | 6 |
||
120 | OLM4- | Open Lightweight Men's Coxless Four | 6 |
||
Composite: Swan River, Fremantle, University of WA (A) |
T. Widdicombe/P. Ward/M. LoPresti/C. Fowler
|
|
|||
Team Hong Kong (A) |
K. Kwan/C. Leung/C. Tang/Z. Huang/
|
|
|||
Team Indonesia (A) |
M. Darta Lakiki/R. Anugrah/M. Yakin/D. Al Ghiffari
|
|
|||
Toowong Rowing Club (A) |
N. Silcox/D. Purcell/T. McDonnell/J. Price/
|
|
|||
Composite: UTS, Sydney (A) |
C. Whyntie/S. McDonald/G. Parcsi/J. Waldersee/
|
|
|||
Composite: UTS, Mosman, Sydney, New South Wales (B) |
S. Murphy/R. Chisholm/E. De Carvalho/S. Nola/
|
|
|||
121 | OLM8+ | Open Lightweight Men's Coxed Eight | 5 |
||
122 | U23W1x | Under 23 Women's Single Scull | 23 |
||
123 | U23W2x | Under 23 Women's Double Scull | 13 |
||
124 | U23W4x | Under 23 Women's Quadruple Scull | 8 |
||
125 | U23W2- | Under 23 Women's Coxless Pair | 9 |
||
126 | U23W4- | Under 23 Women's Coxless Four | 5 |
||
127 | U23W8+ | Under 23 Women's Coxed Eight | 2 |
||
128 | U23M1x | Under 23 Men's Single Scull | 20 |
||
129 | U23M2x | Under 23 Men's Double Scull | 11 |
||
Composite: Canberra, ANU (A) |
P. Adams/F. Snelgar/
|
|
|||
Huon Rowing Club (A) |
R. Giblin/W. Mure/
|
|
|||
Melbourne University Boat Club (A) |
C. Hargreaves/I. Smith/
|
|
|||
Composite: Mosman, Black Mountain (A) |
L. Letcher/T. Schramko/
|
|
|||
Sydney Rowing Club (A) |
L. Hine/S. Madeley/
|
|
|||
Composite: Sydney University, Swan River, New South Wales (A) |
C. Hayes/A. Purnell
|
|
|||
Tamar Rowing Club (A) |
H. Youl/M. Digney/
|
|
|||
Composite: Toowong, Commercial (A) |
T. McTaggart/P. Connors/
|
|
|||
University of Queensland Boat Club (A) |
A. Lillicrap/N. Goldstone/
|
|
|||
Composite: Mosman, Black Mountain (B) |
R. Black/T. Boorman/
|
|
|||
Composite: Swan River, Tamar (B) |
J. McKenzie/S. Gay/
|
|
|||
130 | U23M4x | Under 23 Men's Quadruple Scull | 5 |
||
131 | U23M2- | Under 23 Men's Coxless Pair | 7 |
||
132 | U23M4- | Under 23 Men's Coxless Four | 4 |
||
133 | U23M4+ | Under 23 Men's Coxed Four | 2 |
||
134 | U23M8+ | Under 23 Men's Coxed Eight | 7 |
||
Melbourne University Boat Club (A) |
A. Croxford/M. Rennie/A. Cunningham/C. Dickinson/W. Smith/J. McCann/L. Webster/C. Gough/T. Webster (Cox)/
|
|
|||
Composite: Mercantile, Melbourne Uni (A) |
A. Widdicombe/H. Bongiorno/L. Donald/T. Hunt/D. Fleming/M. Arundell/C. Dixon/D. Curnow/J. King (Cox)/
|
|
|||
Mosman Rowing Club (A) |
R. Black/C. Rossi/Z. Von Appen/M. Ritchie/M. Greene/R. Tucker/O. Smith/H. Lees/Z. Dwyer (Cox)/
|
|
|||
Composite: Swan River, Adelaide University, Commercial, Phoenix, University of WA, Adelaide (A) |
J. Nicolle/N. Bowden/A. Hill/D. Clements/T. McTaggart/R. Lum/N. Eyres/S. Marsh/A. Lanfranco (Cox)/
|
|
|||
Composite: Sydney University, New South Wales (A) |
N. Wheatley/C. Watts/J. Bicknell/J. Hargreaves/A. Purnell/T. Whitehead/J. Cook/A. Judge/W. Raven (Cox)/
|
|
|||
Composite: Toowong, Commercial (A) |
J. Armitage/D. McCarthy/H. Moore/D. Wruck/N. Pettigrew/H. Parry/J. Doring/O. Smith/T. McLellan (Cox)/
|
|
|||
Composite: Torrens, Adelaide University, Scotch, Unley High, Adelaide (A) |
T. Santin/T. Beauchamp/J. Karpowicz/J. Korcz/H. Goode/B. Brigham/J. Deans/G. McFadzean/S. Terp (Cox)/
|
|
|||
135 | U23LW1x | Under 23 Lightweight Women's Single Scull | 9 |
||
136 | U23LW2x | Under 23 Lightweight Women's Double Scull | 9 |
||
137 | U23LW4x | Under 23 Lightweight Women's Quadruple Scull | 5 |
||
138 | U23LM1x | Under 23 Lightweight Men's Single Scull | 20 |
||
139 | U23LM2x | Under 23 Lightweight Men's Double Scull | 9 |
||
140 | U23LM2- | Under 23 Lightweight Men's Coxless Pair | 8 |
||
141 | U23LM4- | Under 23 Lightweight Men's Coxless Four | 6 |
||
142 | U21W1x | Under 21 Women's Single Scull | 21 |
||
143 | U21W2x | Under 21 Women's Double Scull | 7 |
||
144 | U21W4x | Under 21 Women's Quadruple Scull | 3 |
||
Mosman Rowing Club (A) |
R. Stalph/S. Cox/K. Molen-Grigull/L. Fornasaro/
|
|
|||
Composite: Sydney University, New South Wales (A) |
C. Simpson/L. Parsons/G. Campbell/L. Triggs/
|
|
|||
UTS Rowing Club (A) |
K. O'Gorman/B. O'Gorman/O. Bartram/G. Masters/
|
|
|||
145 | U21W2- | Under 21 Women's Coxless Pair | 8 |
||
146 | U21W4+ | Under 21 Women's Coxed Four | 6 |
||
147 | U21M1x | Under 21 Men's Single Scull | 17 |
||
148 | U21M2x | Under 21 Men's Double Scull | 9 |
||
149 | U21M4x | Under 21 Men's Quadruple Scull | 4 |
||
150 | U21M2- | Under 21 Men's Coxless Pair | 16 |
||
151 | U21M4+ | Under 21 Men's Coxed Four | 8 |
||
152 | U21LW1x | Under 21 Lightweight Women's Single Scull | 19 |
||
153 | U21LM1x | Under 21 Lightweight Men's Single Scull | 26 |
||
154 | U19W1x | Under 19 Women's Single Scull | 28 |
||
155 | U19W2x | Under 19 Women's Double Scull | 29 |
||
156 | U19W4x | Under 19 Women's Quadruple Scull | 15 |
||
157 | U19W2- | Under 19 Women's Coxless Pair | 16 |
||
158 | U19W4- | Under 19 Women's Coxless Four | 10 |
||
159 | U19W8+ | Under 19 Women's Coxed Eight | 10 |
||
160 | U19M1x | Under 19 Men's Single Scull | 28 |
||
161 | U19M2x | Under 19 Men's Double Scull | 22 |
||
162 | U19M4x | Under 19 Men's Quadruple Scull | 8 |
||
163 | U19M2- | Under 19 Men's Coxless Pair | 11 |
||
164 | U19M4- | Under 19 Men's Coxless Four | 6 |
||
165 | U19M4+ | Under 19 Men's Coxed Four | 11 |
||
166 | U19M8+ | Under 19 Men's Coxed Eight | 7 |
||
167 | U17W1x | Under 17 Women's Single Scull | 46 |
||
168 | U17W2x | Under 17 Women's Double Scull | 35 |
||
169 | U17W4x+ | Under 17 Women's Coxed Quadruple Scull | 24 |
||
170 | U17M1x | Under 17 Men's Single Scull | 37 |
||
171 | U17M2x | Under 17 Men's Double Scull | 22 |
||
172 | U17M4x+ | Under 17 Men's Coxed Quadruple Scull | 16 |
||
173 | CW2x | Club Women's Double Scull | 16 |
||
174 | CW4- | Club Women's Coxless Four | 7 |
||
175 | CM2x | Club Men's Double Scull | 23 |
||
176 | CM4- | Club Men's Coxless Four | 8 |
||
181 | ASW1x | AS Women's Single Scull | 1 |
||
182 | TAW1x | TA Women's Single Scull | 1 |
||
183 | LTAW1x | LTA Women's Single Scull | 5 |
||
184 | ASM1x | AS Men's Single Scull | 3 |
||
185 | TAM1x | TA Men's Single Scull | 1 |
||
186 | LTAM1x | LTA Men's Single Scull | 12 |
||
187 | TAMix2x | TA Mixed Double Scull | 1 |
||
188 | LTAMix2x | LTA Mixed Double Scull | 6 |
||
189 | LTAMix4+ | LTA Mixed Coxed Four | 3 |
||
200 | SCHOOLS CH | AUSTRALIAN OPEN SCHOOLS' ROWING CHAMPIONSHIPS | |||
201 | SG1x | Schoolgirl's Single Scull | 37 |
||
202 | SG4x+ | Schoolgirl's Coxed Quadruple Scull | 25 |
||
203 | SG4+ | Schoolgirl's Coxed Four | 22 |
||
204 | U17SG8+ | Under 17 Schoolgirls Coxed Eight | 15 |
||
205 | SG8+ | Schoolgirl's Coxed Eight | 20 |
||
206 | SB1x | Schoolboy's Single Scull | 25 |
||
207 | SB4x+ | Schoolboy's Coxed Quadruple Scull | 17 |
||
208 | SB4+ | Schoolboy's Coxed Four | 16 |
||
209 | U17SB8+ | Under 17 Schoolboy's Coxed Eight | 9 |
||
210 | SB8+ | Schoolboy's Coxed Eight | 15 |
||
300 | INTERSTATE | The King's & Queen's Cups Interstate Regatta | |||
301 | ISW1x | Interstate Women's Single Scull | 6 |
||
Rowing ACT |
C. Grzeskowiak
|
|
|||
Rowing New South Wales |
E. Halsall/
|
|
|||
Rowing Tasmania |
K. Hore/
|
|
|||
Rowing Victoria Incorporated |
K. Crow/
|
|
|||
Rowing WA |
A. Hagan
|
|
|||
Composite: Sydney University, Queensland |
A. James/
|
|
|||
302 | ISM1x | Interstate Men's Single Scull | 7 |
||
Rowing ACT |
L. Letcher
|
|
|||
Rowing New South Wales |
A. Belonogoff/
|
|
|||
Rowing Queensland Inc |
B. Morley
|
|
|||
Rowing Tasmania |
M. McQueeney/
|
|
|||
Rowing Victoria Incorporated |
J. Linke/
|
|
|||
Rowing WA |
R. Grant
|
|
|||
Composite: Sydney, New South Wales, South Australia |
N. Kinnear/
|
|
|||
303 | ISLW4x | Interstate Lightweight Women's Quadruple Scull | 5 |
||
Composite: Melbourne Uni, Western Australia (A) |
M. Simmonds/J. Austin/A. Walters/T. Adamson/
|
|
|||
Rowing New South Wales (A) |
S. Pound/L. Dunn/G. Miansarow/H. Lawrence/
|
|
|||
Rowing Queensland Inc (A) |
A. Doring/H. Norris/A. Hewish/M. Tomassini/
|
|
|||
Composite: Tasmania, Adelaide (A) |
E. Flecker/G. Nesbitt/A. Gibson/A. Hayes/
|
|
|||
Rowing Victoria Incorporated (A) |
A. McNamara/A. Arch/S. Radford/I. McKenzie/
|
|
|||
304 | ISLM4- | Interstate Lightweight Men's Coxless Four | 5 |
||
Rowing New South Wales (A) |
S. Murphy/E. De Carvalho/R. Chisholm/S. Nola/
|
|
|||
Rowing Queensland Inc (A) |
D. Purcell/N. Silcox/T. McDonnell/J. Price/
|
|
|||
Rowing Tasmania (A) |
O. Cook/D. Bloomfield/B. Longman/T. Pitt/
|
|
|||
Rowing Victoria Incorporated (A) |
J. Wilson/R. Matthews/W. Day/T. Day/
|
|
|||
Composite: Swan River, Fremantle, University of WA, Western Australia (A) |
T. Widdicombe/P. Ward/C. Fowler/M. LoPresti/
|
|
|||
305 | ISYW8+ | Interstate Women's Youth Eight | 6 |
||
Rowing New South Wales (A) |
R. Stalph/C. Medway/S. Cox/R. Meredith/L. Wainwright/O. Bartram/B. O'Gorman/K. O'Gorman/D. Pettit (Cox)/
|
|
|||
Rowing Queensland Inc (A) |
M. Ferris/E. Pozzi/C. Cronin/K. Rowan/E. Parker/L. Alton-Triggs/M. Southall/T. Ferris/C. Hockings (Cox)/
|
|
|||
Rowing South Australia Inc (A) |
T. Robertson/L. Triggs/A. Miller/G. Seidel/M. van der Jeugd/M. Hatchard/M. Lum/Z. Molloy/G. Litt (Cox)/
|
|
|||
Rowing Tasmania (A) |
S. Hughes/F. Anderson/S. Kitson/L. Seddon/L. Stewart/J. Hancock/S. Leon/C. Bloomfield/J. Robertson (Cox)/
|
|
|||
Rowing Victoria Incorporated (A) |
L. Jepson/B. Joyce/H. Cooper/C. Zucchelli/P. Rennie/R. Caldwell/E. Howe/E. Franetic/S. Ben-David (Cox)/
|
|
|||
Composite: Swan River, Fremantle, University of WA, Western Australia (A) |
G. Wheeler/A. McIntyre/B. Kennedy-Smith/B. Cox/K. Woodall/M. Booker/T. Ashby-Deering/D. Kelsall/G. Vinciguerra (Cox)/
|
|
|||
306 | ISYM8+ | Interstate Men's Youth Eight | 6 |
||
Rowing New South Wales (A) |
R. Black/C. Watts/J. Bicknell/T. Schramko/A. Purnell/T. Whitehead/J. Cook/Z. Whitehead/A. Bagby (Cox)/
|
|
|||
Rowing South Australia Inc (A) |
T. Santin/T. Beauchamp/J. Karpowicz/K. Grant/B. Brigham/E. Mons/J. Deans/J. Korcz/S. Terp (Cox)/
|
|
|||
Rowing Tasmania (A) |
H. Youl/J. McKenzie/A. Hutchinson/R. Kennedy/A. Paterson/M. Byrne/N. Graham/W. White/D. Hancock (Cox)/
|
|
|||
Rowing Victoria Incorporated (A) |
A. Croxford/M. Rennie/A. Cunningham/C. Dickinson/W. Smith/J. McCann/L. Webster/C. Gough/S. Callander (Cox)/
|
|
|||
Rowing WA (A) |
L. Salerno/P. Boere/S. Marsh/J. Fatin/S. Gay/B. Morgan/A. Eyres/M. Stubberfield/D. Friend (Cox)/
|
|
|||
Composite: Toowong, Queensland (A) |
J. Armitage/O. Smith/H. Moore/D. Wruck/N. Pettigrew/T. McTaggart/C. Chisholm/T. Davidson/T. McLellan (Cox)/
|
|
|||
307 | ISW8+ | Interstate Women's Eight | 6 |
||
Composite: Essendon, Mercantile, Tasmania (A) |
K. Hornsey/C. Wilson/S. Hawe/M. Volker/A. Sansom/M. Homan/E. Mure/A. Crow/A. Herbert (Cox)/
|
|
|||
Rowing New South Wales (A) |
G. Gotch/J. Allen/A. Clay/G. Horton/M. Heinke/O. Dressler-Smith/L. Saunders/C. Williams/K. Brodie (Cox)/
|
|
|||
Rowing Queensland Inc (A) |
J. Hall/M. Edmunds/T. Carty/S. Kehoe/C. Travers/S. Zillmann/F. Spriggs/F. Albert/J. Gilbert (Cox)/
|
|
|||
Rowing South Australia Inc (A) |
M. Goodman/R. Hughes/R. Chatterton/O. Aldersey/B. Badenoch/N. Badenoch/L. Wearne/M. Webb/I. Milazzo (Cox)/
|
|
|||
Rowing Victoria Incorporated (A) |
C. Sutherland/L. Stephan/K. Bateman/J. Cleary/K. Crow/S. Sutherland/K. Werry/A. Dunkley-Smith/S. Banting (Cox)/
|
|
|||
Rowing WA (A) |
H. Vermeersch/A. Hagan/M. Simmonds/M. Bagworth/A. Rukuwai/H. Child/J. Austin/A. Harvey/E. Scott (Cox)/
|
|
|||
401 | LTAMIX4+ | LTA Mixed Coxed Four (Demonstration) | 1 |
||
308 | ISM8+ | Interstate Men's Eight | 7 |
||
Composite: Melbourne Uni, Tasmania (A) |
W. Mure/R. Giblin/S. Volker/G. Ellis/T. Cox/M. Digney/J. Cocker/O. Marsden/A. Gruber (Cox)/
|
|
|||
Rowing ACT (A) |
N. Barnier/T. Perry/L. Letcher/A. Moore/C. Antill/P. Adams/M. Cusack/F. Snelgar/R. Domaschenz (Cox)/
|
|
|||
Rowing New South Wales (A) |
F. Pragnell/M. Ryan/N. Purnell/A. Lloyd/S. Turrin/N. Wheatley/J. Hargreaves/J. Chapman/T. Lister (Cox)/
|
|
|||
Rowing Queensland Inc (A) |
D. McCarthy/A. Lillicrap/S. Laidler/B. Morley/D. Bundock/N. Goldstone/H. Parry/P. Czakilew/D. Serra (Cox)/
|
|
|||
Rowing South Australia Inc (A) |
J. Nicolle/B. Coudraye/A. Hill/J. McRae/F. Richardt/N. Bowden/M. Bolt/C. Morgan/A. Lanfranco (Cox)/
|
|
|||
Rowing Victoria Incorporated (A) |
J. Booth/D. Crawshay/J. Dunkley-Smith/W. Lockwood/A. Widdicombe/K. Forsterling/B. Coombs/T. Larkins/D. Webster (Cox)/
|
|
|||
Composite: Sydney, Western Australia (A) |
J. Hicks/D. Watts/C. Brewer/J. Stevenson/M. Cochran/R. Grant/T. Gatti/C. Hayes/C. McCombe (Cox)/
|
|
|||
402 | LTAMIX2x | LTA Mixed Double Scull (Demonstration) | 1 |
||
403 | TAMIX2x | TA Mixed Double Scull | 1 |
||
404 | ASM1x | AS Mens Single Scull (Demonstration) | 2 |
||
405 | ASW1x | AS Womens Single Scull (Demonstration) | 1 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change