Philadelphia Youth Regatta

  • Hosted By Schuylkill Navy
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, July 25, 2015
1 Boys Novice Single (1000m) - started racing after Jan 1
11
    Baltimore Rowing Club
C. Fedor
 
    Bergen County Rowing Academy
G. Rodriguez
 
    Conshohocken Rowing Center Inc.
N. Chimicles
 
    Conshohocken Rowing Center Inc.
N. Liu
 
    Cooper Training Center
M. Slocum
 
    Cooper Training Center
C. Luna
 
    Maritime Rowing Club
A. Abruzzese
 
    Nereid Boat Club, Inc.
J. Kinney
 
    Newburgh Rowing Club
M. Flores
 
    Rockland Rowing Association, Inc.
R. Almond
 
    Whitemarsh Boat Club
C. Hazboun
 
2 Girls Novice Quad (1000m) - started racing after Jan 1
8
    Baltimore Rowing Club (A)
A. Wilson/J. Bainum/J. Muhammad/M. Welling
 
    Central Pennsylvania Rowing Association (A)
G. Heckman/G. Kline/Q. Black/P. Howard
 
    Cooper Training Center (A)
O. Coffey/M. Cicha/S. Kolb/L. Nemmers
 
    Crescent Boat Club (A)
S. Hobson/N. Ottaviano/E. Cheung/L. Wiltsee
 
    Fairmount Rowing Association (A)
B. Kraftson/S. Lamb/B. Baxter/M. Gantt
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
S. Chin/K. Gorman/N. Parisi/M. Bakal
 
    University Barge Club (A)
J. Hobbs/M. Grace/G. Kirwan/R. Lawrence
 
    Central Pennsylvania Rowing Association (B)
I. Brenington/R. Burton/A. Lamb/M. Rovenolt
 
3 Boys Under 14 Eight(1000m)
0
4 Girls Under 14 Eight (1000m)
2
5 Boys J18 Quad
25
6 Girls J18 Quad
22
7 Boys J16 Eight
9
8 Girls J16 Eight
6
9 Boys J18 Four
25
10 Girls J18 Four
21
11 Boys J16 Double
33
12 Girls J18 Double
30
13 Boys J18 Double
35
14 Girls J16 Double
35
15 Boys Pair w/o
11
16 Girls Pair w/o
9
17 Boys J16 Single
40
18 Girls J16 Single
19
    Advanced Community Rowing Association INC. (A)
J. Nelson
 
    Baltimore Rowing Club (A)
L. McDaniel
 
    Cooper Training Center (A)
S. Gutierrez
 
    Crescent Boat Club (A)
M. Guckin
 
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
O. Acuna
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
J. DiLauro
 
    Newburgh Rowing Club (A)
A. Sendelbach
 
    Newport Rowing Club (A)
M. Maier
 
    Niskayuna Rowing (A)
K. Molina
 
    Peconic Community Rowing Association (A)
L. Sanchez
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
J. Bausano
 
    RowAmerica Rye (A)
M. Slabbert
 
    Unaffiliated (USA) (A)
G. Goodyear
 
    Vesper Boat Club (A)
M. Beckman
 
    Virginia Beach Rowing Club (A)
C. Brennan
 
    Advanced Community Rowing Association INC. (B)
M. Bose
 
    Norwalk River Rowing Association (B)
V. Markow
 
    Advanced Community Rowing Association INC. (C)
T. Hommes
 
    Baltimore Rowing Club (C)
M. Welling
 
19 Boys J16 Four
13
20 Girls J16 Four
16
21 Girls Novice Single (1000m) - started racing after Jan 1
10
22 Boys Novice Quad (1000m) - started racing after Jan 1
6
23 Boys J18 Single
45
    Advanced Community Rowing Association INC. (A)
K. Christopherson
 
    Baltimore Rowing Club (A)
J. Rodman
 
    Bergen County Rowing Academy (A)
N. Ismail
 
    Central Pennsylvania Rowing Association (A)
J. Sharpe
 
    Conshohocken Rowing Center Inc. (A)
W. Koch
 
    Crescent Boat Club (A)
J. Jamison
 
    Greenwich Crew (A)
C. Korzendorfer
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
R. Hyland
 
    Mobjack Rowing Association (A)
R. Simpson
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
B. Francis
 
    New York Rowing Association (A)
J. Silberstein
 
    Niskayuna Rowing (A)
L. McGrinder
 
    North Jersey Rowing (A)
E. Walker
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
K. Andersen
 
    Orange County Rowing Association (A)
L. Sendelbach
 
    RowAmerica Rye (A)
J. Turk
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
M. Miller
 
    V-Sculls (A)
 
    Vesper Boat Club (A)
M. Couwenhoven
 
    Virginia Beach Rowing Club (A)
D. Callahan
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
E. Horvath
 
    Advanced Community Rowing Association INC. (B)
T. Hoehmann
 
    Bergen County Rowing Academy (B)
T. Barrett
 
    Capital Rowing Club (B)
K. Stewart
 
    Conshohocken Rowing Center Inc. (B)
G. Wuollet
 
    Crescent Boat Club (B)
B. Guckin
 
    Greenwich Crew (B)
J. Carlson
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (B)
J. Habert
 
    Maritime Rowing Club (B)
J. Byrne
 
    Montclair High School (B)
E. St. John
 
    Niskayuna Rowing (B)
K. VandenBerg
 
    Norwalk River Rowing Association (B)
G. Mgaloblishvili
 
    Orange County Rowing Association (B)
J. Endler
 
    V-Sculls (B)
W. Powers
 
    Virginia Beach Rowing Club (B)
R. Gurak
 
    Conshohocken Rowing Center Inc. (C)
B. Allan
 
    Crescent Boat Club (C)
K. Perry
 
    Montclair High School (C)
B. Feltz
 
    Niskayuna Rowing (C)
G. Schmidt
 
    Norwalk River Rowing Association (C)
R. Hamilton
 
    Orange County Rowing Association (C)
B. Goodman
 
    V-Sculls (C)
T. Kern
 
    V-Sculls (C)
A. Kern
 
    Crescent Boat Club (D)
B. Weaver
 
    Crescent Boat Club (E)
I. Ward
 
24 Girls J18 Single
20
25 Boys Eight
15
26 Girls Eight
12
27 Boys J16 Quad
16
28 Girls J16 Quad
14
29 Mens/Womens/Mixed Jr Octuple
5
30 Boys Single Dash
18
31 Girls Single Dash
10
32 Boys Eight Dash
14
33 Girls Eight Dash
6
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change