Michigan Club Invitational Regatta
- Jul 25, 2015
- sprint
- Argo Pond
- Ann Arbor, MI (USA)
- Hosted By: Ann Arbor Rowing Club
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, July 25, 2015 | |||||
NOTE | Times indicate the expected start of the first flight in each event. | ||||
Many events have multiple flights. 6 minutes per flight | |||||
is scheduled for 1x, 2x and 2-. 5 minutes per flight is scheduled | |||||
for 4+ and 8+. There are no heats. The fastest times recorded | |||||
from all flights determine the placement in the event. | |||||
break | 7:15 AM | Coach/Coxswain Meeting | |||
1 | 8:00 AM | WM1x | Womens Masters 1x | 6 |
|
2 | 8:12 AM | MM1x | Mens Masters 1x RowKraft Cup | 15 |
|
3 | 8:36 AM | WHS4+ | Womens HS 4+ | 5 |
|
5 | 8:46 AM | MensHS8+ | Mens HS 8+ Education Works Go Forth and Learn Cup | 3 |
|
6 | 8:56 AM | MM8+ | Mens Masters 8+ | 5 |
|
Ann Arbor Rowing Club (A) |
L. McMackin/M. McGovern/M. Mahony/M. Myers/D. Kaczmarek/A. Pluck/C. Faro/D. Shende/R. Lewis (Cox)
|
2.9 (39)
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
R. Reed/M. Wattai/S. Lovett/T. Lavigne/D. Hagen/m. Dezsi/N. Shurafa/S. Ziemba/J. Schaumann (Cox)
|
9.7 (49)
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (A) |
B. Ramsey/K. Smith/J. Waterfield/A. Johanni/D. Monnin/M. Szablewski/N. Anik/M. McGovern/H. Linke (Cox)/
|
3.9 (41)
|
|||
Indianapolis Rowing Center (A) |
E. Stoll/T. Cordes/j. sobieski/M. Robinson/A. Zander/L. bechtel/b. Koser/D. Hoyniak/K. Kavanagh (Cox)
|
15.7 (55)
|
|||
Wyandotte Boat Club (A) |
G. Ellison/T. Cardanha/J. Bertino/J. Taylor/M. Pumarada/J. Gilliland/B. Olszewski/K. Charette/A. Granica (Cox)
|
11.5 (51)
|
|||
7 | 9:06 AM | WM2x | Womens Masters 2x | 3 |
|
8 | 9:11 AM | WM4+ | Womens Masters 4+ Title Boxing Cup | 6 |
|
Ann Arbor Rowing Club (A) |
J. Shifferd/R. Schultz-Purves/L. Psarouthakis/J. Janusz/C. Fifer (Cox)
|
11.4 (50)
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
S. Terrien/S. Bezanson/K. Clark/T. Newman/E. Brown (Cox)
|
11.4 (50)
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (A) |
M. Briggs/K. Schulz/M. Esway/V. Hammond/J. Stoner (Cox)/
|
13.5 (52)
|
|||
Indianapolis Rowing Center (A) |
T. Burroughs/L. Hess/S. Iffert/D. Stoll/K. Kavanagh (Cox)
|
13.5 (52)
|
|||
Toledo Rowing Club (A) |
A. Broderick/M. Reynolds/C. KNEISLEY/S. Biegala/J. Jernas (Cox)
|
16.9 (55)
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (B) |
M. Gutierrez/L. Olson/J. Clutter/D. Watterson/M. Grimes (Cox)/
|
25.0 (61)
|
|||
break | 9:31 AM | Morning Respite | |||
9 | 9:46 AM | M HS 1x | Mens HS 1x | 12 |
|
10 | 10:16 AM | W HS 2x | Womens HS 2x Edward Jones Cup | 12 |
|
11 | 10:36 AM | MM 2- | Mens Masters 2- | 3 |
|
12 | 10:41 AM | MX N/R 8+ | Mixed Novice/Rec 8+ | 6 |
|
Ann Arbor Rowing Club (A) |
I. Crause/S. Gomez/M. Goolsby/E. Kokkinos/A. Pluck/J. Osterwisch/A. Payne/J. Payne/R. Lewis (Cox)
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
S. Panson/L. Burger/H. Weger/K. Rossi/P. Janiczek/T. Pleines/D. Weiss/J. Chlebnik/J. Schaumann (Cox)
|
|
|||
Grand Rapids Rowing Club (A) |
D. Morrison/S. Lasater/B. Googag/J. Lemmenes/J. Bennett/S. Walczewski/S. Katt/J. Smart/J. Hibler (Cox)
|
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (A) |
N. Anik/G. Fullerton/S. Stafford/D. Brenner/S. Lopez/s. gogineni/J. D'Andrea/A. Van Fossen/H. Linke (Cox)/
|
|
|||
Toledo Rowing Club (A) |
M. Tolson/D. Perlini/A. Broderick/K. Nelson/M. Moriarty/M. Rossol/F. Feucht/P. Kortier/J. Jernas (Cox)
|
|
|||
Grand Rapids Rowing Club (B) |
G. TenBrock/G. Collison/N. Kampfschulte/M. Knoth/D. Estep/J. Carr/B. Knoth/J. Riney/A. Bixler (Cox)/
|
|
|||
13 | 10:51 AM | MO 1x | Mens Open 1x | 18 |
|
14 | 11:03 AM | WO 1x | Womens Open 1x Kate Bosher Cup | 6 |
|
15 | 11:15 AM | MX M 8+ | Mixed Masters 8+ Physical Therapy in Motion Cup | 6 |
|
Ann Arbor Rowing Club (A) |
W. Gail/M. McGovern/N. Krinitsky/M. Perrett/P. Goforth/R. DeYoung/L. McCauley/M. Goolsby/M. Cacciapalle (Cox)
|
4.5 (42)
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
S. Bezanson/A. Carson/R. Kingsley/J. Porvin/T. Newman/S. Terrien/R. Jones/S. Ziemba/E. Brown (Cox)
|
10.6 (50)
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (A) |
D. Monnin/K. Smith/G. Fullerton/A. Johanni/C. wernecke/B. Drummond/P. Myer/M. Gutierrez/J. Stoner (Cox)/
|
8.0 (47)
|
|||
Indianapolis Rowing Center (A) |
T. Burroughs/L. Hess/E. Stoll/M. Robinson/T. Cordes/D. Hoyniak/S. Iffert/D. Stoll/D. Urbanek (Cox)
|
18.0 (57)
|
|||
Toledo Rowing Club (A) |
M. Tolson/D. Perlini/A. Broderick/K. Nelson/M. Moriarty/M. Rossol/F. Feucht/P. Kortier/J. Jernas (Cox)
|
9.7 (49)
|
|||
Indianapolis Rowing Center (B) |
T. Barta/N. Crome/b. Koser/j. sobieski/A. Zander/L. bechtel/A. Barnes/J. Klochko/K. Kavanagh (Cox)
|
13.5 (53)
|
|||
16 | 11:35 AM | WO 4+ | Womens Open 4+ State Farm Insurance Cup | 3 |
|
17 | 11:40 AM | MO 4+ | Mens Open 4+ | 6 |
|
break | 11:45 AM | LUNCH | |||
18 | 12:45 PM | M N/R 4+ | Mens Novice/Rec 4+ | 3 |
|
Detroit Boat Club Crew (A) |
P. Janiczek/T. Pleines/S. Panson/J. Chlebnik/J. Schaumann (Cox)
|
|
|||
Grand Rapids Rowing Club (A) |
D. Morrison/S. Lasater/B. Googag/D. Kuilema/J. Hibler (Cox)
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (A) |
G. Zou/K. HENNACY/R. Brandes/S. LEE/A. Mitiska (Cox)
|
|
|||
19 | 12:50 PM | MxO 2x | Mixed Open 2x | 15 |
|
20 | 1:15 PM | M HS 4+ | Mens HS 4+ | 4 |
|
21 | 1:35 PM | WM 2- | Womens Masters 2- | 3 |
|
22 | 1:45 PM | W HS 8+ | Womens HS 8+ Washtenaw Rowing Center Cup | 5 |
|
23 | 1:50 PM | W N/R 4+ | Womens Novice/Rec 4+ | 3 |
|
Detroit Boat Club Crew (A) |
K. Rossi/L. Burger/H. Weger/D. Weiss/J. Schaumann (Cox)
|
|
|||
Grand Rapids Rowing Club (A) |
S. Katt/J. Smart/L. Holben/J. Bennett/S. Walczewski (Cox)
|
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (A) |
C. Cress/S. Harrell/R. Menezes/K. Roberts/H. Linke (Cox)/
|
|
|||
24 | 1:56 PM | MM 2x | Mens Masters 2x | 9 |
|
Ann Arbor Rowing Club (A) |
R. DeYoung/J. Wenzlaff
|
11.4 (50)
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
S. Faber/R. Lesnau
|
16.9 (55)
|
|||
Indianapolis Rowing Center (A) |
J. Gallagher/M. Burroughs
|
11.4 (50)
|
|||
Toledo Rowing Club (A) |
M. Moriarty/M. Rossol
|
22.1 (59)
|
|||
Composite: Western Reserve, Rockford (A) |
R. Anderson/B. Whitehead
|
23.5 (60)
|
|||
Wyandotte Boat Club (A) |
B. Olszewski/J. Gilliland
|
29.6 (64)
|
|||
Lansing Rowing Club (B) |
D. Trumpie/T. Fisher
|
12.4 (51)
|
|||
Wyandotte Boat Club (B) |
B. Goocher/J. Jakubowski
|
11.4 (50)
|
|||
Lansing Rowing Club (D) |
E. Timm/N. Pavwoski
|
4.9 (42)
|
|||
25 | 2:06 PM | MxO 4+ | Mixed Open 4+ K&M Marine Cup | 5 |
|
26 | 2:11 PM | W HS 1x | Womens HS 1x | 15 |
|
27 | 2:29 PM | M HS 2x | Mens HS 2x Matt LeBlanc Cup | 9 |
|
break | 2:59 PM | High Tea | |||
28 | 3:09 PM | MM 4+ | Mens Masters 4+ Michigan Diabetes Research Center Cup | 9 |
|
Bay City Rowing Club (A) |
M. Dreibelbis/E. Franceschi/G. Droelle/J. Ferrier/L. Watters (Cox)
|
0.5 (32)
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
R. Reed/M. Wattai/D. Hagen/T. Lavigne/J. Schaumann (Cox)
|
15.8 (54)
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (A) |
J. Waterfield/A. Johanni/D. Monnin/M. Szablewski/J. Stoner (Cox)/
|
3.1 (39)
|
|||
Indianapolis Rowing Center (A) |
b. Koser/M. Robinson/A. Zander/j. sobieski/C. Burroughs (Cox)
|
9.5 (48)
|
|||
Wyandotte Boat Club (A) |
G. Ellison/M. Pumarada/J. Gilliland/B. Olszewski/A. Granica (Cox)
|
23.5 (60)
|
|||
Detroit Boat Club Crew (B) |
S. Lovett/m. Dezsi/N. Shurafa/R. Kingsley/K. Hartung (Cox)
|
2.2 (37)
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (B) |
B. Ramsey/S. Watterson/C. Brooks/M. McGovern/H. Linke (Cox)/
|
29.6 (64)
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (C) |
S. Lopez/K. Smith/s. gogineni/G. Fullerton/
|
0.4 (31)
|
|||
Ann Arbor Rowing Club (E) |
J. Montie/M. Psarouthakis/D. Crouse/R. Florka/R. Lewis (Cox)
|
22.1 (59)
|
|||
29 | 3:29 PM | WO2x | Womens Open 2x | 9 |
|
30 | 3:44 PM | MixHS8+ | Mixed HS 8+ | 5 |
|
31 | 3:54 PM | WM 8+ | Womens Masters 8+ | 6 |
|
32 | 4:09 PM | MO 2x | Mens Open 2x | 9 |
|
Detroit Boat Club Crew (A) |
S. Faber/R. Lesnau
|
|
|||
Detroit Waterfront Rowing Association (A) |
C. DeAngelis/D. Misra
|
|
|||
Indianapolis Rowing Center (A) |
J. Gallagher/M. Burroughs
|
|
|||
Michigan Rowing Association (A) |
|
||||
RowAmerica Hamilton (A) |
P. Smith/E. Smith
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (A) |
N. Kochanek/S. Klamar
|
|
|||
Wyandotte Boat Club (A) |
A. Pappas/K. Charette
|
|
|||
Wyandotte Boat Club (B) |
S. Berger/J. Taylor
|
|
|||
Wyandotte Boat Club (C) |
J. Bertino/M. Milewski
|
|
|||
33 | 4:19 PM | MO8+ | Mens Open 8+ | 3 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change