USRowing Southeast Youth Championships
- May 9, 2015 To May 10, 2015
- sprint
- Lake Lanier
- Gainesville, GA (USA)
- Hosted By: USRowing
- 2016 Owned Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, May 9, 2015 | |||||
1 | WY1x | Womens Youth 1x | 9 |
||
Augusta Rowing Club, Inc. (A) |
M. Figgins
|
|
|||
Charleston City Rowing Club (A) |
J. Meredith
|
|
|||
Chattanooga Rowing (A) |
A. Bible
|
|
|||
Sarasota Crew (A) |
G. Narcisco
|
|
|||
Stanton-River Bank Rowing (A) |
W. Boyd
|
|
|||
The Stewards Foundation, Inc. (A) |
H. McCollough
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
S. Rogers
|
|
|||
Chattanooga Rowing (B) |
L. Rast
|
|
|||
Sarasota Crew (B) |
T. Goode
|
|
|||
2 | MY1x | Mens Youth 1x | 16 |
||
3 | WYLtwt2x | Womens Youth Ltwt 2x | 10 |
||
Atomic Rowing (A) |
C. Fuselier/P. Wyatt
|
|
|||
Boone Crew/ Braves Rowing, Inc. (BRI) (A) |
|
||||
Charlotte Youth Rowing (A) |
G. Hill/L. Moore
|
|
|||
Chattanooga Rowing (A) |
S. Thomas/A. Waddell
|
|
|||
Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A) |
A. Delaplaine/S. Parma-Vera
|
|
|||
Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A) |
P. Suarez/M. Williford
|
|
|||
Ransom Everglades Crew (A) |
S. Elliott/I. Pinilla
|
|
|||
Sarasota Scullers (A) |
E. Mallet/C. Ghose
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (A) |
G. ValeCruz/M. Barber
|
|
|||
Stanton-River Bank Rowing (A) |
J. Smith/L. Byerley
|
|
|||
4 | WY2x | Womens Youth 2x | 12 |
||
5 | MYLtwt2x | Mens Youth Ltwt 2x | 9 |
||
6 | MY2x | Mens Youth 2x | 14 |
||
7 | WY2- | Womens Youth 2- | 13 |
||
Atlanta Junior Rowing Association (A) |
M. Smith/C. Denny
|
|
|||
Atomic Rowing (A) |
|
||||
Augusta Rowing Club, Inc. (A) |
A. Livingston/E. Apel
|
|
|||
Episcopal School of Jacksonville (A) |
M. Wothe/I. Wothe/
|
|
|||
Evans Rowing Club (A) |
R. Faircloth/P. Nill
|
|
|||
Gainesville Area Rowing, Inc. (A) |
|
||||
Nashville Rowing (A) |
A. Tarquinio/M. Holtkamp/
|
|
|||
Orlando Area Rowing Society, Inc. (A) |
E. Lacoss/L. Torres
|
|
|||
Sarasota Crew (A) |
O. DeNiro/M. Price
|
|
|||
St. Andrew Rowing Club (A) |
S. Parker/G. Burns
|
|
|||
Stanton-River Bank Rowing (A) |
R. Handford/C. Boyd
|
|
|||
Tampa Training Center (A) |
M. Rey/P. Hill
|
|
|||
The Stewards Foundation, Inc. (A) |
K. wojciechowski/H. Drapp
|
|
|||
8 | MY2- | Mens Youth 2- | 15 |
||
9 | WY4x | Womens Youth 4x | 10 |
||
10 | MY4x | Mens Youth 4x | 12 |
||
11 | WYLtwt8+ | Womens Youth Ltwt 8+ | 6 |
||
12 | WY4+ | Womens Youth 4+ | 11 |
||
13 | MYLtwt4+ | Mens Youth Ltwt 4+ | 17 |
||
Atlanta Junior Rowing Association (A) |
D. Sutphin/A. Dildar/K. Richardson/T. Campbell/J. Renkin (Cox)
|
|
|||
Belen Jesuit Prep School (A) |
A. Seda/J. Menendez/D. Gonzalez/J. Perez/S. Ugas (Cox)
|
|
|||
Boone Crew/ Braves Rowing, Inc. (BRI) (A) |
|
||||
Charlotte Youth Rowing (A) |
M. Stetzler/M. Williams/J. Hopkins/W. Scott/G. Eshet (Cox)
|
|
|||
Evans Rowing Club (A) |
J. Thomasson/J. Boynton/M. Ackerman/A. Palmer/K. Tzefakes (Cox)
|
|
|||
Gainesville Area Rowing, Inc. (A) |
j. nelson/C. Cain/S. Tucker/C. Cole/W. Humphrey (Cox)
|
|
|||
McCallie School (A) |
|
||||
Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A) |
D. Bitton/N. Brunk/J. Kahn/H. Shanahan/J. Squire (Cox)
|
|
|||
Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A) |
O. Fernandez/M. Brugo/J. Levy/A. Bared/E. Levy (Cox)
|
|
|||
Orlando Area Rowing Society, Inc. (A) |
K. Rodgers/N. Giraldo/M. Napoleoni/C. Molina/L. Rak (Cox)
|
|
|||
Pine Crest School Crew (A) |
G. Andreas/H. Bernstein/C. Pagano/A. Torrejon/A. Udwin (Cox)
|
|
|||
Ransom Everglades Crew (A) |
C. Carlos/J. Mishael/E. Perez/A. Carles/C. Abraham (Cox)
|
|
|||
Riverside Military Academy (A) |
B. Borden/K. Williamson/B. Tanner/M. Leberte/P. Patrick (Cox)
|
|
|||
Rocket City Rowing Crew, Inc. (A) |
C. Davis II/E. Coy/A. Mata/J. Lambrecht/C. Blackmon (Cox)
|
|
|||
Sarasota Crew (A) |
Z. FAGIANI/S. Fernandes/H. Schofield/J. Miller/J. Shusko (Cox)
|
|
|||
Stanton-River Bank Rowing (A) |
N. Cuaresma/C. Larsson/S. Giles/N. Simms/A. Greco (Cox)
|
|
|||
Triangle Rowing Club (A) |
S. Allen/I. Martin/E. Douglass/C. Ashford/S. Womack (Cox)
|
|
|||
14 | MY4+ | Mens Youth 4+ | 16 |
||
Atlanta Junior Rowing Association (A) |
T. Bower/R. McKenzie/J. Tucker/C. Johnson/V. Shelton (Cox)
|
|
|||
Atomic Rowing (A) |
J. Grice/E. Schwahn/D. Lee/L. Proffen/R. Clair (Cox)
|
|
|||
Boone Crew/ Braves Rowing, Inc. (BRI) (A) |
|
||||
Charlotte Youth Rowing (A) |
R. Bellefleur/J. Conlan/H. McGrath/R. Schacht/I. Albuquerque (Cox)
|
|
|||
Chattanooga Rowing (A) |
J. Huhnke/D. Williams/C. White/S. Melvin/L. Rast (Cox)
|
|
|||
East Tennessee Rowing Organization (A) |
A. Franks/D. Vines/A. Knoll/C. Legg/N. Jabbour (Cox)
|
|
|||
Evans Rowing Club (A) |
A. Celentano/J. Fish/L. Otterbourg/W. Dietrich/T. Mansouri (Cox)
|
|
|||
Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A) |
K. Akar/j. morcos/J. Sorensen/V. Mayor/M. Velez (Cox)
|
|
|||
Nashville Rowing (A) |
O. Cunneely/C. Hullfish/J. Kyne/A. Hertik/I. Rhinehardt (Cox)/
|
|
|||
Orlando Area Rowing Society, Inc. (A) |
H. Hoyle/R. McKinney/L. Mahalek/N. Kohl/J. Sabis (Cox)
|
|
|||
Riverside Military Academy (A) |
K. Muir/C. Nunez/M. Conboy/S. Kelly/G. Scavelli (Cox)
|
|
|||
Rowing Organization Of Citrus County Students (A) |
A. Lynch/M. Grotjahn/T. Finley/C. Gardner/S. Lemos (Cox)
|
|
|||
Sarasota Crew (A) |
A. Mochrie/j. Schofield/O. Temraz/H. Wallace/C. Thacker (Cox)
|
|
|||
Stanton-River Bank Rowing (A) |
D. Wilson/K. Thompson/A. Giles/A. del Rosal/E. Niermann (Cox)
|
|
|||
Triad United Rowing Association (A) |
A. Wright/K. Koval/A. Alt/A. Young/M. Blanchard (Cox)/
|
|
|||
Triangle Rowing Club (A) |
E. Allen/J. Geist/M. Pryor/N. Golchin/E. Vawter (Cox)
|
|
|||
15 | WYLtwt4+ | Womens Youth Ltwt 4+ | 13 |
||
16 | MYLtwt8+ | Mens Youth Ltwt 8+ | 7 |
||
17 | WY8+ | Womens Youth 8+ | 8 |
||
18 | MY8+ | Mens Youth 8+ | 9 |
||
19 | WU178+ | Womens U17 8+ | 8 |
||
20 | MU178+ | Mens U17 8+ | 8 |
||
21 | WU171x | Womens U17 1x | 5 |
||
Lake Lanier Rowing Club |
E. Rundqwist
|
|
|||
Sarasota Crew |
S. Buchen
|
|
|||
Stanton-River Bank Rowing |
K. Richey
|
|
|||
The Stewards Foundation, Inc. |
K. wojciechowski
|
|
|||
Augusta Rowing Club, Inc. (B) |
n. caldwell
|
|
|||
22 | MU171x | Mens U17 1x | 7 |
||
Belen Jesuit Prep School |
C. Marin
|
|
|||
Boone Crew/ Braves Rowing, Inc. (BRI) |
C. Flynn
|
|
|||
Boone Crew/ Braves Rowing, Inc. (BRI) |
|
||||
Chattanooga Rowing |
H. Baldwin
|
|
|||
Orlando City Boat Club |
|
||||
Sarasota Crew |
C. Dean
|
|
|||
Stanton-River Bank Rowing |
J. Thompson
|
|
|||
23 | WU172x | Womens U17 2x | 8 |
||
Atomic Rowing (A) |
|
||||
Charlotte Youth Rowing (A) |
S. Palmer/H. Burnett
|
|
|||
Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A) |
H. Gelber/S. Tenenbaum
|
|
|||
Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A) |
T. Pernetti/J. Cosio
|
|
|||
Rowing Organization Of Citrus County Students (A) |
M. Verdone/C. Zakaria
|
|
|||
Sarasota Crew (A) |
M. Creevy/M. Hannon
|
|
|||
Stanton-River Bank Rowing (A) |
S. Thurson/I. Lopez
|
|
|||
The Stewards Foundation, Inc. (A) |
H. Drapp/A. Ball
|
|
|||
24 | MU172x | Mens U17 2x | 10 |
||
Atomic Rowing (A) |
J. Landry/K. Fisher
|
|
|||
Charlotte Youth Rowing (A) |
I. Ismailov/P. Chaconas
|
|
|||
Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A) |
C. Israel/R. Renick
|
|
|||
Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A) |
F. Herrera/A. Bared
|
|
|||
Orlando City Boat Club (A) |
|
||||
Rowing Organization Of Citrus County Students (A) |
A. Lofton/M. Lyon
|
|
|||
Sarasota Crew (A) |
M. Sullivan/L. Jeffries
|
|
|||
Stanton-River Bank Rowing (A) |
R. Dimberg/J. Kennon
|
|
|||
Atomic Rowing (B) |
J. williamson/S. McKenna
|
|
|||
Stanton-River Bank Rowing (B) |
G. Nolan/A. Portell
|
|
|||
25 | WYNov4+ | Womens Youth Novice 4+ | 24 |
||
26 | MYNov4+ | Mens Youth Novice 4+ | 26 |
||
27 | WU174x | Womens U17 4x | 5 |
||
28 | MU174x | Mens U17 4x | 6 |
||
29 | WU158+ | Womens U15 8+ | 0 |
||
30 | MU158+ | Mens U15 8+ | 0 |
||
31 | WY2nd4+ | Womens Youth 2nd 4+ | 12 |
||
32 | MY2nd4+ | Mens Youth 2nd 4+ | 9 |
||
33 | WY3rd8+ | Womens Youth 3rd 8+ | 3 |
||
34 | MY3rd8+ | Mens Youth 3rd 8+ | 6 |
||
35 | WY2nd8+ | Womens Youth 2nd 8+ | 4 |
||
36 | MY2nd8+ | Mens Youth 2nd 8+ | 9 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change