USRowing Southwest Youth Championship

  • May 1, 2015 To May 3, 2015
  • sprint
  • Lake Natoma
  • Gold River, CA (USA)
  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, May 1, 2015
1 Mens Varsity 8+
14
2 Womens Varsity 8+
13
3 Womens Novice 4x+
18
4 Womens JV 8+
10
5 Mens JV 8+
12
6 Womens Frosh 8+
19
7 Mens Novice 4+
25
    Artemis Rowing (A)
B. Muchin/P. Lassalle-Klein/M. Lau/a. crandall/W. Hansen (Cox)
 
    Brophy College Preparatory Crew (A)
M. Richmann/D. Krakauer/T. Desmond/B. Cornelius/R. Cantrell (Cox)
 
    Capital Crew (A)
P. Nelson/M. O'Toole/G. Hanson/C. Gann/c. fountaine (Cox)
 
    Cathedral Catholic High School Crew (A)
 
    Long Beach Junior Crew (A)
M. Simmons/C. Hart/D. Patrick/P. Aiken/A. Dimitropoulos (Cox)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
J. Battisti/D. Robertson/M. Roeck/M. Julian/m. kaufman (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
S. Wilmott/b. felser/N. Redfern/P. Massey-Blake/T. Kenton (Cox)
 
    Marina Aquatic Center Junior Rowing (A)
J. Beare/R. Lowe/P. Liddy/L. Zarco/M. Celly (Cox)
 
    Newport Aquatic Center (A)
E. Krum/A. Morrell/I. Detweiler/W. Warwick/N. Ellis (Cox)
 
    Newport Sea Base Rowing (A)
M. Forrester/A. Morgenstern/C. Radi/T. Frame/F. Renezeder (Cox)
 
    Norcal Crew (A)
G. Holterman/M. Anders/C. Hagenau/D. Wilson/H. Gray (Cox)
 
    North Bay Rowing Club (A)
S. Lowry/M. Kim/S. Peterson/W. Griffin/W. Gray (Cox)
 
    Oakland Strokes, Inc. (A)
N. Lilichenko/K. FORSYTH/J. Stokes/B. McWilliams/B. Foos (Cox)
 
    Oakland Technical High School (A)
S. Kerwin/A. Cartolano/M. French/N. Velez/K. Akioka (Cox)/
 
    Pacific Rowing Club (A)
J. Mac Donnell/D. Yakovlev/T. Olsen/E. Metague/C. Theodore (Cox)
 
    River City Rowing Club (A)
B. Knight/N. Hus/J. Madsen/T. Shearer/N. Niva (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
J. Lanatta/G. Devermann/G. Riffle/C. Aiken/A. Wen (Cox)
 
    Upper Natoma Rowing Club (A)
N. Droubay/A. Phillippi/S. Scotti/N. Garcia/A. McBee (Cox)
 
    Utah Crew (A)
Z. Dunham/S. Jovanovic-Hacon/N. Semerad/P. Asparouhov/V. Bajji (Cox)
 
    Capital Crew (B)
Z. Zinnel/N. Zotovich/M. Ruscito/J. Sullivan/S. Nadres (Cox)
 
    Los Gatos Rowing Club (B)
P. Randall/K. Huddleston/C. La Rocca/J. Shaquer/C. Henkenmeier (Cox)
 
    Norcal Crew (B)
M. Carlson/A. Ljunggren/S. Schwab/J. Fitton/W. Hill (Cox)
 
    Oakland Strokes, Inc. (B)
B. Mundelius/T. Sears/J. Landheer/C. Dorstad/S. Palmer (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (B)
C. Fletcher/G. Brubaker/U. Shakked/B. Snodgrass/L. Cotta (Cox)
 
    Oakland Strokes, Inc. (C)
K. Mead/D. Weekes/C. Fick/J. Arpa/R. Hee (Cox)
 
8 Mens 1x
14
9 Womens Ltwt 2x
20
10 Mens Frosh 8+
17
11 Womens Novice 4+
24
12 Mens 3rd Varsity 8+
19
13 Womens 3rd Varsity 8+
16
14 Mens Novice 4x+
21
    Artemis Rowing (A)
m. gagnon/M. Lau/B. Muchin/a. crandall/K. Yee (Cox)
 
    Berkeley High School Crew (A)
P. Dimas/G. Mosher/W. Robinson/R. Gould-Bayba/R. BERGTRAUN (Cox)
 
    Brophy College Preparatory Crew (A)
K. Harrison/J. Spitza/P. Worley/J. Curley/R. Dubberly (Cox)
 
    California Yacht Club (A)
J. Suddleson/J. Robertshaw/N. Evers/E. Halperin/S. Pino (Cox)
 
    Capital Crew (A)
N. Gorbach/L. Guzman/O. Barel/D. Leineke/W. Swanson (Cox)
 
    Cathedral Catholic High School Crew (A)
 
    Lake Casitas Rowing Association (A)
M. Velasquez/E. Bruenner/R. Hansen/A. Legaspi/N. Yonker (Cox)
 
    Long Beach Junior Crew (A)
L. Haynie/M. Wiberg/J. Pioletti/B. Brawer/A. Dimitropoulos (Cox)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
A. Setter/C. Engle/O. McMillan/N. Cornett/m. kaufman (Cox)
 
    Newport Aquatic Center (A)
 
    Newport Sea Base Rowing (A)
M. Forrester/C. Radi/F. Fitter/T. Frame/C. Stirat (Cox)
 
    Oakland Strokes, Inc. (A)
M. Hoite/K. Padden/T. Lomond/R. Costa/M. Taga-Anderson (Cox)
 
    Pacific Rowing Club (A)
D. Draper/T. Murphy/C. Bauer/M. van Duyne/C. Logan (Cox)
 
    Redwood Scullers/PACJC (A)
D. Finley/A. Chase/A. DeTurck/C. Duan/P. Hinders (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
E. Schauer/E. Aasted/J. Mitchell/J. Engle/A. Wen (Cox)
 
    Stockton Rowing, Inc. (A)
M. Hernandez/D. Koutsoulis/n. sy/A. Ramirez/M. Weldon-Lagrimas (Cox)
 
    Tempe Junior Crew, Inc. (A)
A. Accatino/S. Olschansky/A. Roland/S. Clancy/L. Wachtel (Cox)
 
    Long Beach Junior Crew (B)
A. Kenny/R. Pavlovich/J. Love/N. West/D. Wilson (Cox)
 
    Newport Aquatic Center (B)
S. Woodward/J. Keifer/J. Taylor/J. Marshall/J. Shofron (Cox)
 
    Oakland Strokes, Inc. (B)
D. Barber/A. De Los Santos/K. Majidy/A. Raines/I. Cachia-Riedl (Cox)
 
    Redwood Scullers/PACJC (B)
L. An/R. Krappe/N. Campen/N. Sharma/J. King (Cox)
 
15 Womens 1x
13
    Arizona Junior Rowing Inc. (A)
J. Smyth
 
    Capital Crew (A)
s. johnson
 
    Humboldt Bay Rowing Association (A)
L. Judevine
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
H. Liddle
 
    Newport Sea Base Rowing (A)
K. Fearnley
 
    North Bay Rowing Club (A)
S. Lamos
 
    Southern California Scullers Club (A)
J. McGill
 
    Tempe Junior Crew, Inc. (A)
G. Watterson
 
    Upper Natoma Rowing Club (A)
A. Lee
 
    Utah Crew (A)
S. Frasier
 
    North Bay Rowing Club (B)
K. Galten
 
    Southern California Scullers Club (B)
D. Vos
 
    Tempe Junior Crew, Inc. (B)
A. Diazcadena
 
16 Mens Ltwt 2x
21
    Artemis Rowing (A)
D. Ma/A. Johns
 
    Berkeley High School Crew (A)
E. Meldrum/L. Maurer
 
    Brophy College Preparatory Crew (A)
C. Hoyt/N. Gross
 
    Capital Crew (A)
 
    Cathedral Catholic High School Crew (A)
S. Fayette/T. Merritt
 
    Long Beach Junior Crew (A)
S. Melvin/C. Khoury
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
C. Kirschman/K. Isaacson
 
    Newport Aquatic Center (A)
P. Rollins/E. Kramer
 
    Palo Alto Rowing Club (A)
T. Chapman/M. Jankovic
 
    Redwood Scullers/PACJC (A)
A. Schwartz/C. Draper
 
    San Diego Rowing Club (A)
J. Piegza/A. Cowan
 
    Upper Natoma Rowing Club (A)
S. Harris/J. Tennant
 
    Utah Crew (A)
S. Jovanovic-Hacon/P. Asparouhov
 
    Artemis Rowing (B)
R. Skowronski/J. Morgan
 
    Brophy College Preparatory Crew (B)
J. Carr/B. Loh
 
    Long Beach Junior Crew (B)
S. Rodriguez/B. Wattier
 
    Newport Sea Base Rowing (B)
R. Kathcart/J. Green
 
    Palo Alto Rowing Club (B)
l. serizawa/G. Chesavage
 
    Redwood Scullers/PACJC (B)
G. Draper/B. YOUNG
 
    San Diego Rowing Club (B)
J. Szajowitz/E. Cunningham
 
    Upper Natoma Rowing Club (B)
J. Galinato/T. Babcock
 
17 Mens Ltwt 4+
16
18 Womens 4x
21
19 Mens 2-
14
20 Womens Ltwt 4+
19
21 Mens 4x
22
    Artemis Rowing (A)
A. Johns/D. Ma/m. gagnon/E. Hsu-Storaker
 
    Berkeley High School Crew (A)
Z. Alter/D. Gonzalez Martin-Calero/C. Montano/V. Fan
 
    Brophy College Preparatory Crew (A)
C. Theodore/N. Webb/M. Govig/K. Hawkins
 
    California Yacht Club (A)
B. Gutierrez/J. Solomon/J. Nowotny/Z. Steinfeld
 
    Capital Crew (A)
 
    Cathedral Catholic High School Crew (A)
J. Balo/S. Fayette/T. Merritt/K. Riddlespurger
 
    Humboldt Bay Rowing Association (A)
B. Jordan/I. Murphy/H. Penalosa/K. Edwards
 
    Lake Casitas Rowing Association (A)
G. Fisher/A. Lee/J. Ellis/A. Italo
 
    Long Beach Junior Crew (A)
I. Epstein/B. Bozzani/W. Boudreau/B. Wattier
 
    Newport Aquatic Center (A)
A. Freeman/A. Lobel/N. Carey/P. Rollins
 
    Newport Sea Base Rowing (A)
V. van Houden/E. Hudspeth/L. Vujnovich/D. Elder
 
    Redwood Scullers/PACJC (A)
J. Mahoney/J. Posthauer/C. Jarrett/S. Krappe
 
    River City Rowing Club (A)
R. Currey/C. Pfeifer/A. Pfister/A. Souders
 
    San Diego Rowing Club (A)
A. Rose/J. Carruthers/M. Piegza/K. Blackburn
 
    Tempe Junior Crew, Inc. (A)
R. Tierney/A. Millane/B. Tierney/A. Accatino
 
    Tempe Town Lake Rowing (A)
C. Diazcadena/D. Mayo-Shanahan/S. Beblawi/S. Thiele
 
    Artemis Rowing (B)
E. Solomon/J. Morgan/R. Skowronski/f. gutierrez
 
    Berkeley High School Crew (B)
D. Matthews/N. Grubb/A. Bertolli/J. Koppelman
 
    Brophy College Preparatory Crew (B)
J. Carr/C. Hoyt/J. Kelly/N. Gross
 
    Long Beach Junior Crew (B)
B. Love/J. Freiburghouse/C. Clark/T. Camilon
 
    River City Rowing Club (B)
T. Mazzoleni/A. Sobrato/C. Rowe/R. Hoshovsky
 
    San Diego Rowing Club (B)
E. Odom/S. Hartt/C. Crozier/W. Drummond
 
22 Womens 2-
14
23 Mens 2nd Novice 8+
10
24 Womens 2nd Novice 8+
10
25 Mens Novice 8+
13
26 Womens 2x
21
27 Mens Open 4-
6
28 Mens Varsity 4+
21
29 Womens Novice 8+
16
30 Womens Ltwt 8+
8
31 Mens Ltwt 8+
14
    Berkeley High School Crew (A)
L. Maurer/E. Meldrum/M. McCabe/L. Wenger/N. Gorovitz/M. Jeanneau/D. Zuerbig/O. Meldrum/M. Arbor (Cox)
 
    Capital Crew (A)
 
    Lake Casitas Rowing Association (A)
M. Town/B. Cassidy/J. Beguelin/T. Godfrey/J. McBride/C. Mitrano/P. Byrne/N. Greenslit/E. Bangs (Cox)
 
    Long Beach Junior Crew (A)
C. Khoury/R. BRUNNER/M. Shokoohi/S. Rodriguez/C. Johnson/S. Melvin/R. Parejo/G. Necessary/D. Boudreau (Cox)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
J. Pinkel/C. POWERS/T. Ready/N. Slattery/J. Ivey/A. Vishwanath/S. Pandit/c. finsterbusch/M. Bowman (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
R. Clyde/D. McCrae/R. Newbury/B. Mollison/A. Lytle/J. Passot/G. Pompili/C. Parker/B. Levy (Cox)
 
    Marina Aquatic Center Junior Rowing (A)
S. Reed/E. Drapac/k. choe/M. Pollock/B. Alder/K. Harros/W. Myers/t. dameris/S. Amato (Cox)
 
    Newport Sea Base Rowing (A)
J. Sliker/P. Bradburne/E. Ilkcagla/R. Kathcart/J. Green/A. Green/M. Clarkson/D. Elder/F. Renezeder (Cox)
 
    Norcal Crew (A)
C. Skokowski/M. Buxton/M. Hindery/J. Cogan/C. Loum/J. Wood/P. Jarrell-Desch/I. O'Connor/T. Fuller (Cox)
 
    North Bay Rowing Club (A)
L. Wheaton/N. Caruso/J. Gause/W. Griffin/A. Sides/E. Sasway/S. Lowry/M. Holiday/B. Hogin (Cox)
 
    Oakland Strokes, Inc. (A)
A. Hill/N. Thakar/B. Smith/A. Raphael/C. Fong/C. McDonald/M. Schulze/C. Mclaren/A. Chilimidos (Cox)
 
    Pacific Rowing Club (A)
J. Altmann/E. Theriault-Shay/D. Kuliaev/B. Yang-Vaernet/E. Emery/T. Bradshaw/P. Hollander/M. Streets/R. Altasserre (Cox)
 
    Redwood Scullers/PACJC (A)
G. Draper/C. Draper/A. Schwartz/A. DeTurck/T. Bonham/I. Aweeka/N. Sharma/B. YOUNG/P. Finch (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
J. Piegza/A. Cowan/J. Fontaine/R. Zimmerman/C. Macculloch/B. Ke/J. Hall/A. Levine/R. Osborne (Cox)
 
32 Mens 3rd Novice 8+
8
33 Womens 3rd Novice 8+
9
34 Womens Varsity 4+
21
35 Womens Open 4-
10
36 Mens 2x
21
    Artemis Rowing (A)
E. Solomon/E. Hsu-Storaker
 
    Berkeley High School Crew (A)
Z. Alter/V. Fan
 
    Brophy College Preparatory Crew (A)
C. Theodore/N. Webb
 
    Capital Crew (A)
 
    Central Valley Rowing Club, Inc. (A)
T. Nakaue/G. Wong
 
    Lake Casitas Rowing Association (A)
T. Bucey/S. Horigan
 
    Long Beach Junior Crew (A)
I. Epstein/B. Bozzani
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
C. Kirschman/K. Isaacson
 
    Newport Aquatic Center (A)
A. Lobel/R. Rolfes
 
    Newport Sea Base Rowing (A)
E. Hudspeth/L. Vujnovich
 
    Palo Alto Rowing Club (A)
T. Chapman/M. Jankovic
 
    Redwood Scullers/PACJC (A)
J. Mahoney/S. Krappe
 
    San Diego Rowing Club (A)
J. Jacoby/C. Ball
 
    Southern California Scullers Club (A)
K. Gocan/R. Gocan
 
    Tempe Junior Crew, Inc. (A)
S. Olschansky/S. Clancy
 
    Tempe Town Lake Rowing (A)
S. Beblawi/C. Diazcadena
 
    Brophy College Preparatory Crew (B)
A. Chang/M. Darby
 
    Palo Alto Rowing Club (B)
J. MacGregor/B. Wong
 
    Redwood Scullers/PACJC (B)
J. Posthauer/C. Jarrett
 
    San Diego Rowing Club (B)
T. Lochan/C. DeSantis
 
    Tempe Junior Crew, Inc. (B)
A. Roland/Z. Rolfness
 
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change