USRowing Mid-Atlantic Youth Championships
- May 9, 2015 To May 10, 2015
- sprint
- Lake Mercer
- West Windsor, NJ (USA)
- Hosted By: USRowing
- 2016 Owned Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, May 9, 2015 | |||||
1 | WY1x | Womens Youth 1x | 7 |
||
2 | MY1x | Mens Youth 1x | 9 |
||
3 | WYLtwt2x | Womens Youth Ltwt 2x | 6 |
||
Conestoga Crew Club (A) |
A. Connell/K. Hudson
|
|
|||
Navesink River Rowing (A) |
B. Mason/T. Algayer
|
|
|||
North Jersey Rowing (A) |
S. Akellian/E. Jennings
|
|
|||
Rockland Rowing Association, Inc. (A) |
J. Nelson/L. Tasker
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club (A) |
L. Guenther/C. Martone
|
|
|||
Conestoga Crew Club (B) |
A. Zibinski/A. Sarkisian
|
|
|||
4 | WY2X | Womens Youth 2x | 12 |
||
5 | MYLtwt2x | Mens Youth Ltwt 2x | 12 |
||
Baltimore Rowing Club (A) |
w. flynn/A. Saint Pierre
|
|
|||
Bergen County Rowing Academy (A) |
T. Ranjan/N. Ismail/
|
|
|||
Conestoga Crew Club (A) |
J. Neubig/M. Balch
|
|
|||
Malvern Preparatory School (A) |
S. Ward/W. Koch
|
|
|||
Newport Rowing Club (A) |
M. Judd/M. Stack
|
|
|||
North Jersey Rowing (A) |
B. Saks/E. Walker
|
|
|||
Philadelphia City Rowing, Inc. (A) |
A. Smith/J. Garcia
|
|
|||
Rockland Rowing Association, Inc. (A) |
R. McNichol/R. SULLIVAN
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (A) |
d. mitnick/J. Blaker
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club (A) |
A. Stewart/H. Mackenzie
|
|
|||
Conestoga Crew Club (B) |
M. Kling/C. Monster
|
|
|||
Malvern Preparatory School (B) |
m. chakejian/W. McDonald
|
|
|||
6 | MY2x | Mens Youth 2x | 8 |
||
Baltimore Rowing Club (A) |
J. Rodman/P. Leung
|
|
|||
Conestoga Crew Club (A) |
M. Malarkey/H. Zisling
|
|
|||
Navesink River Rowing (A) |
E. Bovino/T. Johnston
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. (A) |
J. Silberstein/B. Feldsott
|
|
|||
Rockland Rowing Association, Inc. (A) |
M. Fradianni/E. Jaynes
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (A) |
E. Mirfin/J. Goldberg
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club (A) |
D. Hopkins/E. Baim
|
|
|||
Navesink River Rowing (B) |
N. Hughes/M. Kelly
|
|
|||
7 | WY2- | Womens Youth 2- | 5 |
||
8 | MY2- | Mens Youth 2- | 4 |
||
9 | WY4x | Womens Youth 4x | 8 |
||
10 | MY4x | Mens Youth 4x | 6 |
||
11 | WYLtwt8+ | Womens Youth Ltwt 8+ | 3 |
||
12 | WY4+ | Womens Youth 4+ | 19 |
||
13 | MYLtwt4+ | Mens Youth Ltwt 4+ | 6 |
||
14 | MY4+ | Mens Youth 4+ | 14 |
||
15 | WYLtwt4+ | Womens Youth Ltwt 4+ | 12 |
||
16 | MYLtwt8+ | Mens Youth Ltwt 8+ | 3 |
||
17 | WY8+ | Womens Youth 8+ | 7 |
||
18 | MY8+ | Mens Youth 8+ | 5 |
||
19 | WU171x | Womens U17 1x | 6 |
||
Bergen County Rowing Academy |
J. Giannotta/
|
|
|||
Blair Academy Crew |
A. Mund
|
|
|||
Conestoga Crew Club |
M. Smith
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. |
J. DiLauro
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club |
C. Martone
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. (A) |
K. Salem-Rosario
|
|
|||
20 | MU171x | Mens U17 1x | 8 |
||
Bergen Catholic High School (A) |
J. Baksh/
|
|
|||
Bergen County Rowing Academy (A) |
T. Ranjan/
|
|
|||
Malvern Preparatory School (A) |
R. Phelan
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. (A) |
J. Levine
|
|
|||
Newport Rowing Club (A) |
M. Judd
|
|
|||
Rockland Rowing Association, Inc. (A) |
R. McNichol
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club (A) |
J. Harris
|
|
|||
Malvern Preparatory School (B) |
A. Wirtel
|
|
|||
21 | WYNov4+ | Womens Youth Novice 4+ | 12 |
||
Blair Academy Crew (A) |
E. Cort/J. Negvesky/S. Hui Bon Hoa/C. Klein/K. Shi (Cox)
|
|
|||
Capital Rowing Club (A) |
E. Fenzel/P. Williams/E. Hamann/E. Cruz-Geronimo/F. Hill (Cox)
|
|
|||
Mountain Lakes Rowing Club (A) |
S. Flower/E. Thomson/S. Senatore/A. Gallo/M. Kim (Cox)
|
|
|||
Newport Rowing Club (A) |
N. Fala/H. Danz/B. Knob/G. Rivers/G. Miller (Cox)
|
|
|||
Peddie School (A) |
R. Wallace/L. Herelle/O. Lee/L. Middleton/N. Rohacs (Cox)
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (A) |
S. Gutierrez/G. LoPresti/E. Weiss/M. DeGregorio (Cox)
|
|
|||
The Hun School (A) |
|
||||
The Lawrenceville School (A) |
K. Milby/a. cooleen/K. Petermann/C. Schmidtberger/S. Khanna (Cox)
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club (A) |
M. Knies/C. Moore/S. Neary/M. Jones/L. Blank (Cox)
|
|
|||
Wilmington Youth Rowing Association (A) |
O. Christian/D. Marlin-Andrews/C. Hudson/A. Parenti/A. Quinn (Cox)
|
|
|||
Blair Academy Crew (B) |
N. Henry/S. Doelfel/A. Bazsa/L. Luo/W. Fong (Cox)
|
|
|||
Wilmington Youth Rowing Association (B) |
C. Warren/H. Brennan/G. Marchese/L. Halakos/C. Boettger (Cox)
|
|
|||
22 | MYNov4+ | Mens Youth Novice 4+ | 9 |
||
23 | WU172x | Womens U17 2x | 3 |
||
Conestoga Crew Club (A) |
A. Gradisek/A. Green
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A) |
M. Beckman/E. Gaddy
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club (A) |
E. Myers/R. Naser
|
|
|||
24 | MU172x | Mens U17 2x | 3 |
||
25 | WY2nd4+ | Womens Youth 2nd 4+ | 17 |
||
26 | MY2nd4+ | Mens Youth 2nd 4+ | 16 |
||
27 | WU178+ | Womens U17 8+ | 0 |
||
28 | MU178+ | Mens U17 8+ | 5 |
||
29 | WYNov8+ | Womens Youth Novice 8+ | 17 |
||
Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A) |
P. Perchinsky/K. Parsons/L. Palmer/T. Wertin/E. Baker/L. Airth/J. Barrett/K. Brown/T. Burton (Cox)
|
|
|||
Baltimore Rowing Club (A) |
J. Hammett/M. Hinton/A. Kaplan/Z. Brown/G. McDaniel/A. N'Diaye/j. abdurrahman/C. Davis/T. Whalen (Cox)
|
|
|||
Blair Academy Crew (A) |
C. Wolfe/M. Cerami/L. Luo/A. Marvin/S. Lee/H. Nguyen/L. Fountain/J. Saxton/R. Xi (Cox)
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A) |
E. Nates/K. Lockwood/E. Spaeth/E. Mernagh/K. Matthews/J. Blumencwejg/M. Simpson/E. Trentacoste/M. Cohan (Cox)
|
|
|||
Mountain Lakes Rowing Club (A) |
S. Flower/S. Senatore/A. DeLara/C. Williams/j. zangari/E. Thomson/P. Daggy/M. Desai/M. Kim (Cox)
|
|
|||
Newport Rowing Club (A) |
a. hallinan/N. Fala/W. Moloy/A. Perna/B. Knob/H. Danz/G. Rivers/C. Holden/G. Miller (Cox)
|
|
|||
Philadelphia City Rowing, Inc. (A) |
E. Hudson/S. Harris/M. Duignan/R. Griggs/A. Andrews/S. Dawan/A. Colella/N. Danielson/N. Sponheimer (Cox)
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
M. Barkenbush/K. wild/P. Mishkin/A. Vinci/M. Lazzaro/G. Wonnell/E. Janoski/C. Vinch-Buck/C. Gilati (Cox)
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
J. Armetta/S. Closser/E. Calman/R. Holloway/K. King/E. Micallef/R. Cary/M. Harkins (Cox)
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (A) |
R. Celebre/M. Dykas/H. Bricker/S. Gutierrez/E. Weiss/G. LoPresti/M. DeGregorio (Cox)
|
|
|||
The Lawrenceville School (A) |
L. Reardon/C. Rupp/A. Kiyawat/M. Webster/X. Qin/T. Brewington/E. Brewer/N. Chintamaneni/K. Korngiebel (Cox)
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club (A) |
S. Neary/C. Moore/M. Knies/A. Schmidt/M. Connelly/S. Brown/B. Kennedy/M. Jones/G. Heyse (Cox)
|
|
|||
Wilmington Youth Rowing Association (A) |
M. Singh/M. Conner/L. Hudson/J. Bai/M. Zutshi/O. Filandro/C. DiMarco/A. Baldwin/A. Quinn (Cox)
|
|
|||
Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (B) |
S. Jacobsen/H. Hoelzer/J. TYBURSKI/J. Mirenzi/M. Parsons/L. Nguyen/S. Wolf/A. Jacobs/J. Newman (Cox)
|
|
|||
Baltimore Rowing Club (B) |
M. Secor/E. Lamason/B. MICHAUD/O. Cunningham/D. Beck/S. Khosla/j. thomas/A. Wilson/S. Cochran (Cox)
|
|
|||
Newport Rowing Club (B) |
S. Manno/E. Kerry/J. Clark/R. Miller/G. Olive/E. Marvel/M. Boyd/J. Purnell/H. Shallock (Cox)
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (B) |
C. Emeric/c. friedman/N. Singh/E. Hill/C. Higgins/E. Both/J. Berdzik/L. Preston (Cox)
|
|
|||
30 | MYNov8+ | Mens Youth Novice 8+ | 17 |
||
31 | WU174x | Womens U17 4x | 4 |
||
32 | MU174x | Mens U17 4x | 7 |
||
Conestoga Crew Club (A) |
Z. Simpson/J. Amsterdam/E. Cain/C. Sullivan
|
|
|||
Malvern Preparatory School (A) |
J. McGlinn/C. Franck/D. Wiener/C. Lauder
|
|
|||
Rockland Rowing Association, Inc. (A) |
D. Fowler/R. Mcgovern/R. Shea/A. Feteira
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club (A) |
J. Trapp/C. McNamara/L. Kiser/W. KANE
|
|
|||
Conestoga Crew Club (B) |
L. Bobber/F. Wang/W. Zhao/W. Roth
|
|
|||
Malvern Preparatory School (B) |
B. Mankowski/G. Myers/A. Quintiliani/P. Keenan
|
|
|||
Malvern Preparatory School (C) |
B. Parke/M. Armenti/R. Jhunjhunwala/P. Barker
|
|
|||
33 | WY2nd8+ | Womens Youth 2nd 8+ | 4 |
||
34 | MY2nd8+ | Mens Youth 2nd 8+ | 7 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change