USRowing Mid-Atlantic Youth Championships

  • May 9, 2015 To May 10, 2015
  • sprint
  • Lake Mercer
  • West Windsor, NJ (USA)
  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, May 9, 2015
1 WY1x Womens Youth 1x
7
2 MY1x Mens Youth 1x
9
3 WYLtwt2x Womens Youth Ltwt 2x
6
4 WY2X Womens Youth 2x
12
5 MYLtwt2x Mens Youth Ltwt 2x
12
6 MY2x Mens Youth 2x
8
7 WY2- Womens Youth 2-
5
8 MY2- Mens Youth 2-
4
9 WY4x Womens Youth 4x
8
10 MY4x Mens Youth 4x
6
11 WYLtwt8+ Womens Youth Ltwt 8+
3
12 WY4+ Womens Youth 4+
19
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
M. Dawson/M. Manyin/H. Decker/A. Whitaker/K. McNally (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
J. Webb/C. O'Brien/J. Joseph/D. Beck/m. kahn (Cox)
 
    Blair Academy Crew (A)
B. Sabin/S. Tierney/G. Middleton/E. Sexton/G. Ewles (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
S. Wong/A. Fenzel/K. Van Damme/M. Jones/M. Pomroy (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
L. Costello/B. Downes/I. St. Onge/H. Butrico/R. Kostak (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
M. Bobjak/C. Clark/M. Cunningham/T. Crosby/J. Crosby (Cox)
 
    Peddie School (A)
K. Benham/M. Nieuwenhuizen/J. Kelly/M. Caglieris/A. Baum (Cox)
 
    Philadelphia City Rowing, Inc. (A)
H. Sdao/M. Amihava/D. Nemati/H. Pearlman/E. St. John Sutton (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
K. Lustig (15)/L. Colanduoni/R. Mumau/M. Barkenbush/S. Holgado (Cox)
 
    Radnor High School Crew Club (A)
 
    Ranney School (A)
M. Burlington/O. Smith/G. Economou/J. Wicks/K. Duffe (Cox)
 
    River City Crew (A)
J. Fergusson/L. Ivey/D. Chavez/M. Jaroneski/C. Newton (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
E. Aronson/C. Ricciardi/M. Chinnici/E. Lipshultz/C. Charlesworth (Cox)
 
    The Hun School (A)
 
    The Lawrenceville School (A)
A. Branman/M. Gardner/S. Milby/A. Smith/L. Liu (Cox)
 
    Unionville High School (A)
O. Savant/J. Pinamont/J. Beauchamp/M. Turner/O. Robb (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
C. McNeill/K. Drohan/A. Martinie/M. Cann/S. Elliott (Cox)/
 
    Radnor High School Crew Club (B)
 
    River City Crew (B)
J. Buck/E. Punch/A. Melton/E. Burns/M. Karten (Cox)
 
13 MYLtwt4+ Mens Youth Ltwt 4+
6
14 MY4+ Mens Youth 4+
14
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
R. Martin/W. Hartenstine/R. Cameron/M. Fohs/N. Harrison (Cox)
 
    Blair Academy Crew (A)
E. Flora/W. Robinson/K. Maldjian/J. Lamon/B. reynolds (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
W. Warren/W. Delano/S. Otto/D. Tharakan/S. MacKenzie (Cox)
 
    Christian Brothers Academy Crew (CBA) (A)
D. Adams/D. Hutzley/T. Morris/P. Durning/C. Pak (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
A. Hedge/A. Witt/D. Rago/T. Orlofski/E. Oram (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
C. Smith/R. Elliott/L. Beeson/C. Horvath/M. Kelley (Cox)
 
    Peddie School (A)
E. Rosen/P. de Buck/R. Hamilton/O. Probst/R. Davison (Cox)
 
    Philadelphia City Rowing, Inc. (A)
K. Wilson/C. Gleason/M. harte/D. Ludwig/J. Butler (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
D. Stoddard/W. Grimes/C. Levine/W. Gibson/H. Reim (Cox)
 
    Radnor High School Crew Club (A)
J. Bragdon/J. Palmer/L. Williams/E. Horvath/W. Moore (Cox)
 
    Ranney School (A)
J. Williams/G. Barthelmes/A. Sarhan/J. Ferenc/S. Falletta (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
J. Raab/M. Kueny/z. onorato/h. lagatta/S. Kim (Cox)
 
    The Hun School (A)
T. Bergeron/M. Andersen/D. MacGregor/S. Duffy/L. Cahill (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
B. Wren/W. Days/A. Paesano/N. Carter/M. McGowan (Cox)
 
15 WYLtwt4+ Womens Youth Ltwt 4+
12
    Baltimore Rowing Club (A)
J. Bainum/E. stinson/L. McDaniel/R. Hudhud/S. Herman (Cox)
 
    Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A)
E. Murphy/B. Zweben/S. Wilson-Leslie/S. Wellner/R. Tauber (Cox)
 
    Mount Saint Joseph Academy (A)
E. DeGroat/E. French/B. Gimaro/G. Little/O. Kylander (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
B. Phillips/k. zangari/K. Abbott/E. Murphy/O. Reiter (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
M. Maier/L. Holden/E. Schuessler/M. Beane/G. Argo (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
H. Ash/S. Kennedy-Moore/L. Miller/G. Lavery/C. Gillis (Cox)
 
    Ranney School (A)
R. Staats/A. Denver- Moore/D. Goldwert/B. Nadler/F. Lionetti (Cox)
 
    River City Crew (A)
m. stubbs/E. OHLSSON/A. Diemer/H. Strom/B. Wrobel (Cox)
 
    The Hun School (A)
 
    The Lawrenceville School (A)
H. Kruger/C. Dragonetti/M. MARCUS/D. Massihpour/G. de Vicq de Cumptich (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
M. Holmes/J. Raphaelson/T. Witte/S. Singh/K. Maurer (Cox)/
 
    River City Crew (B)
M. Tilley/K. HEARNS/G. Walmsley/M. KIM/G. Grob (Cox)
 
16 MYLtwt8+ Mens Youth Ltwt 8+
3
17 WY8+ Womens Youth 8+
7
18 MY8+ Mens Youth 8+
5
19 WU171x Womens U17 1x
6
20 MU171x Mens U17 1x
8
21 WYNov4+ Womens Youth Novice 4+
12
22 MYNov4+ Mens Youth Novice 4+
9
23 WU172x Womens U17 2x
3
24 MU172x Mens U17 2x
3
25 WY2nd4+ Womens Youth 2nd 4+
17
26 MY2nd4+ Mens Youth 2nd 4+
16
    Blair Academy Crew (A)
E. Markus/S. Paul/A. Peets/A. Wu/E. Walker (Cox)
 
    Christian Brothers Academy Crew (CBA) (A)
D. Hedden/R. Stefanik/M. Cofone/m. timo/a. mayo (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
B. Fitzgerald/M. Gorloff/B. Ruehle/J. Bedard/G. Jacob (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
J. Ellis/R. Blecher/K. Bosse/K. Barone/E. Iversen (Cox)
 
    Peddie School (A)
S. You/O. Crane/B. Carroll/J. Sim/J. Lee (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
K. Gillis/J. Brown/G. DiRusso/D. Pe/K. Takacs (Cox)
 
    Radnor High School Crew Club (A)
M. Palmer/M. Wilton/M. Fitzpatrick/B. Webster/Z. Pepper (Cox)
 
    Ranney School (A)
C. Rivera/B. Gioggia/T. Bruno/J. Mullally/N. Nadler (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
M. Petcove/J. Blaker/d. mitnick/a. ebner/E. Goldstein (Cox)
 
    The Hun School (A)
A. Bailey/A. Huber/J. Arduini/A. Koffman/A. Mohan (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
M. Stroh/G. Gorman/D. Nichols/N. Nickerson/M. McGowan (Cox)
 
    Blair Academy Crew (B)
C. Berry-Toon/L. Heino/B. Salander/S. Hamway/M. Bugen (Cox)
 
    Christian Brothers Academy Crew (CBA) (B)
M. Prince/S. Toppi/C. Surgent/D. Squillaro/C. Cummings (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (B)
 
    Peddie School (B)
D. Kim/C. Fu/C. King/Z. Zhou/D. Feldman (Cox)
 
    The Hun School (B)
S. Bristol/J. Nehlig/B. De Paulis/T. Weinstein/J. Klein (Cox)
 
27 WU178+ Womens U17 8+
0
28 MU178+ Mens U17 8+
5
29 WYNov8+ Womens Youth Novice 8+
17
30 MYNov8+ Mens Youth Novice 8+
17
31 WU174x Womens U17 4x
4
32 MU174x Mens U17 4x
7
33 WY2nd8+ Womens Youth 2nd 8+
4
34 MY2nd8+ Mens Youth 2nd 8+
7
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change