USRowing Northwest Youth Championships

  • May 15, 2015 To May 17, 2015
  • sprint

  • Vancouver, WA (USA)
  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, May 15, 2015
1 8:00 AM Mens Varsity 8+
8
2 Womens Varsity 8+
10
3 Womens Ltwt 2x
12
4 Womens 2 Varsity 8+
8
5 Mens Varsity 1x
11
    Ashland Rowing Club (A)
S. Hills
 
    Coeur d'Alene Rowing Association (A)
C. Batha/
 
    Lake Stevens Rowing Club (A)
M. McGinn
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
M. Moen
 
    Orcas Island Rowing Association (A)
J. Zier
 
    Oregon Rowing Unlimited-PDX (A)
D. Nikolov
 
    Seattle Rowing Center (A)
A. Morley
 
    South Eugene Rowing Club (A)
A. Schoening
 
    Vancouver Lake Rowing Club (A)
E. Johnson
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
L. McConnell
 
    Willamette Rowing Club (A)
E. Goffena/
 
6 Womens Varsity 1x
9
7 Mens Ltwt 2x
14
8 Mens Novice 4+
14
9 Mens Varsity 2-
14
    Ashland Rowing Club (A)
D. Fulton/G. Baxter
 
    Bainbridge Island Rowing (A)
M. Aber/J. Kapel
 
    Commencement Bay Rowing Club (A)
N. Grimm/N. Szigeti
 
    Lake Stevens Rowing Club (A)
A. Bingham/Z. Mulalley
 
    Lakeside School (A)
K. Molbak/K. Buskirk
 
    Mt. Baker Crew (A)
Y. Curry/R. Shrontz
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
I. Flynn-Thomas/j. sawyer
 
    Oregon Rowing Unlimited-PDX (A)
S. Schreiner/V. Kerefeyski
 
    Vancouver Lake Rowing Club (A)
N. John/T. Wilcox
 
    Whatcom Rowing Association (A)
G. Bates/J. Hanlon
 
    Bainbridge Island Rowing (B)
A. Beckett/S. Liberman
 
    Commencement Bay Rowing Club (B)
C. Drangsholt/P. Russell
 
    Lakeside School (B)
E. O'Brien/G. Vannewkirk
 
    Bainbridge Island Rowing (C)
K. Madsen/T. Al-Kazily
 
10 Womens Varsity 2-
9
11 Mens Ltwt 8+
6
12 Womens Ltwt 8+
4
13 Mens Varsity 4x
8
    Everett Rowing Association (A)
S. Bolton/A. Haynes/W. Steele/E. Senn
 
    Green Lake Crew (A)
K. Hendrickson/N. Pierson/H. Steele/J. Collins/J. Migeon (Cox)
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
P. Susak/N. Redinbo/G. Irving/C. Fu
 
    Lake Stevens Rowing Club (A)
S. Pattie/A. Bingham/Z. Mulalley/C. Petershagen
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
J. Katz/E. Nemeth/N. Montz/J. Kneeland
 
    Rose City Rowing Club (A)
S. gold/H. Perry/C. Walter/P. Bifulco
 
    Seattle Rowing Center (A)
J. Schulz/h. hardman/A. Morley/S. Farnham/N. coxie (Cox)
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
 
14 Womens Varsity 4x
11
    Everett Rowing Association (A)
N. Ingram/A. Grinde/H. Dearing/e. papenhausen
 
    Green Lake Crew (A)
A. Brown/G. Zorn/L. Simmonds/S. Wolfson
 
    Holy Names Academy (A)
C. Ewing/A. Renkes/C. Ledbetter/E. English
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
A. Garrison/A. Miller/K. Thomas/L. Frack
 
    Lake Stevens Rowing Club (A)
D. Leggett/J. Masters/G. King/S. Thorkildsen
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
A. Michel/W. Jeffers/S. Inglin/R. Dalthorp
 
    Oregon Rowing Unlimited-PDX (A)
D. Petrova/C. Whelan/M. Coseo/J. Whelan/M. Beremski (Cox)
 
    Pocock Rowing Center (A)
T. LaPatra/V. Thomas/C. Harder/E. Astrom
 
    Seattle Rowing Center (A)
J. Hardman/K. Barrows/G. Gray/E. Jordan
 
    Vancouver Lake Rowing Club (A)
B. Landwehr/E. Varberg/A. Winnett/S. Colletto/G. McClure (Cox)
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
 
15 Mens Ltwt 1x
9
    Everett Rowing Association (A)
B. Kouchakji
 
    Lake Stevens Rowing Club (A)
C. Kulbacki
 
    Orcas Island Rowing Association (A)
H. Simpson
 
    Oregon Rowing Unlimited-PDX (A)
G. Palmer
 
    Seattle Rowing Center (A)
J. Kral
 
    Vancouver Lake Rowing Club (A)
M. Murphy
 
    Orcas Island Rowing Association (B)
H. McMurray
 
    Seattle Rowing Center (B)
J. Gang
 
    Vancouver Lake Rowing Club (B)
D. Ahner
 
16 Womens 3 Varsity 4+
9
17 Mens 3 Varsity 4+
9
18 Womens Novice 4+
14
19 Womens 3 Varsity 2x
14
    Holy Names Academy (A)
E. Murphy/B. Hughes
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
C. Brown/S. Liu
 
    Lake Stevens Rowing Club (A)
R. Johansen/M. Petershagen
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
M. Anderson/E. Parten
 
    Rose City Rowing Club (A)
H. York/A. Hamburger
 
    Seattle Rowing Center (A)
A. Quevedo/S. Wright
 
    Vancouver Lake Rowing Club (A)
A. Winnett/S. Colletto
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (B)
M. Mandt/A. Lukens
 
    Rose City Rowing Club (B)
G. Boyd/G. Gibbs
 
    Vancouver Lake Rowing Club (B)
B. Davidson/E. Strebig
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (C)
F. Anteau/L. Thompson
 
    Vancouver Lake Rowing Club (C)
R. Campbell/G. McClure
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (D)
h. furth/L. Kainber
 
20 Mens 2 Novice 4+
18
21 Womens Novice 2x
14
22 Mens 5 Varsity 4+
11
23 Mens Novice 2x
19
    Ashland Rowing Club (A)
J. Simmons/S. South
 
    Bainbridge Island Rowing (A)
H. Dore/S. Williams
 
    Everett Rowing Association (A)
E. Olthoff/J. Hagen
 
    Lake Stevens Rowing Club (A)
F. Ford/J. Lewis
 
    Lakeside School (A)
P. Mayhew/J. Stanley
 
    Mt. Baker Crew (A)
A. Stein/R. Handler
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
I. boyd/C. Hull
 
    Orcas Island Rowing Association (A)
C. Hogle/L. Gustafson
 
    Pocock Rowing Center (A)
Y. Babakoff/L. Hamilton
 
    Sammamish Rowing Association (A)
c. hanan/D. Green
 
    South Eugene Rowing Club (A)
T. Schaaf/D. Bong
 
    Vancouver Lake Rowing Club (A)
T. Troelsen/J. Leavitt
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
 
    Lakeside School (B)
P. Zaika/T. Sayala
 
    Mt. Baker Crew (B)
A. Ramirez/E. Gold
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (B)
G. Nelson/J. Harvey
 
    Pocock Rowing Center (B)
B. Kavalam/H. Silagyi
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (C)
k. lantor/A. husseini
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (D)
l. adams/J. gerhard
 
24 Womens 5 Varsity 4+
11
25 Womens 2 Novice 4+
26
26 Mens 3 Varsity 2x
7
    Lake Stevens Rowing Club (A)
T. Fairfax/C. Widmann
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
c. street/K. Johnson
 
    Rose City Rowing Club (A)
J. kwak/A. Yang
 
    Seattle Rowing Center (A)
J. Orlovsky/S. Egan
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (B)
S. Vogan/F. Parker
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (C)
l. adams/F. Dudley
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (D)
M. Green/d. sparkman
 
27 Mens Youth 4x+
5
28 Womens Youth 4x+
5
29 Mens 2 Varsity 8+
6
30 Womens 3 Varsity 8+
8
31 Mens 3 Varsity 8+
7
32 Mens 2 Varsity 4x
8
    Everett Rowing Association (A)
D. Lane/J. McManis/J. Lindgren/L. Hitterdal
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
H. Armstrong/P. Viteri/A. Rise/T. Miller
 
    Lake Stevens Rowing Club (A)
D. Wade/T. Fairfax/C. Widmann/C. Kulbacki
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
J. Cutlip/K. Thompson/c. street/K. Johnson
 
    Rose City Rowing Club (A)
E. Coates/W. Geib/A. Dunn/K. Kabeiseman
 
    Seattle Rowing Center (A)
B. Lindenburg/J. Harper/C. Wilcox/N. Del Rio/N. coxie (Cox)
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (B)
M. Moen/S. Vogan/Q. Gardner/F. Parker
 
    Seattle Rowing Center (B)
N. Sullivan/M. Shure/N. Schliesman/C. Graham
 
33 Womens Ltwt 1x
6
34 Mens Varsity 2x
15
    Ashland Rowing Club (A)
D. Fulton/G. Baxter
 
    Coeur d'Alene Rowing Association (A)
L. Thurgood/K. Tarbet Harrison/
 
    Everett Rowing Association (A)
Z. Weber/B. morgan
 
    Lake Stevens Rowing Club (A)
C. Petershagen/M. McGinn
 
    Lakeside School (A)
R. kumar/M. Edwards
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
E. Nemeth/J. Katz
 
    Orcas Island Rowing Association (A)
C. Holmes/J. Zier
 
    Oregon Rowing Unlimited-PDX (A)
A. Grayzel/D. Nikolov
 
    Pocock Rowing Center (A)
A. DeMartine/I. Melder
 
    Rose City Rowing Club (A)
S. gold/P. Bifulco
 
    Seattle Rowing Center (A)
h. hardman/S. Farnham
 
    South Eugene Rowing Club (A)
A. Schoening/E. Kim
 
    Vancouver Lake Rowing Club (A)
N. John/T. Wilcox
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
 
    Whatcom Rowing Association (A)
M. Lee/J. Hanlon
 
35 Womens Varsity 2x
19
    Ashland Rowing Club (A)
K. Bach/H. Thieme
 
    Coeur d'Alene Rowing Association (A)
A. Frantz/C. Batha/
 
    Commencement Bay Rowing Club (A)
C. Batte/K. Burks
 
    Green Lake Crew (A)
M. Urrea/C. Lundberg
 
    Holy Names Academy (A)
P. Colee/M. Rutherford
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
S. Spackman/S. Spackman
 
    Lake Stevens Rowing Club (A)
D. Leggett/S. Thorkildsen
 
    Lakeside School (A)
S. Headley/M. Odell
 
    North Cascades Crew (A)
E. Brainerd/D. Huffman/
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
W. Jeffers/S. Inglin
 
    Orcas Island Rowing Association (A)
J. Zier/A. Fleming
 
    Oregon Rowing Unlimited-PDX (A)
D. Petrova/C. Whelan
 
    Pocock Rowing Center (A)
A. Oblanas/A. Dunnington
 
    Rose City Rowing Club (A)
M. Gregerson/J. Reahl
 
    Seattle Rowing Center (A)
J. Hardman/K. Barrows
 
    South Eugene Rowing Club (A)
A. Trox/Z. Hoff
 
    Vancouver Lake Rowing Club (A)
G. White/V. Nicacio
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
 
    Whatcom Rowing Association (A)
R. Lilliquist/C. Schjelderup
 
36 Mens Varsity 4+
10
37 Womens Varsity 4+
13
38 Mens 2 Varsity 2x
8
    Everett Rowing Association (A)
C. Barrows/E. Glickman
 
    Lake Stevens Rowing Club (A)
S. Pattie/D. Wade
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
N. Montz/J. Kneeland
 
    Orcas Island Rowing Association (A)
C. Davis/K. Pietsch
 
    Pocock Rowing Center (A)
E. Olson/R. Daly
 
    Rose City Rowing Club (A)
E. Coates/K. Kabeiseman
 
    Seattle Rowing Center (A)
J. Schulz/J. Harper
 
    Vancouver Lake Rowing Club (A)
P. Fowler/E. Johnson
 
39 Mens Novice 1x
12
    Lake Stevens Rowing Club (A)
J. Lewis
 
    North Cascades Crew (A)
F. Brainerd/
 
    Olympic Peninsula Rowing Association (A)
E. Prosser
 
    Orcas Island Rowing Association (A)
L. Gustafson
 
    Oregon Rowing Unlimited-PDX (A)
T. Bradov
 
    Sammamish Rowing Association (A)
T. Brown
 
    Seattle Rowing Center (A)
B. Lindenburg
 
    South Eugene Rowing Club (A)
D. Bong
 
    Lake Stevens Rowing Club (B)
F. Ford
 
    Orcas Island Rowing Association (B)
C. Hogle
 
    Vancouver Lake Rowing Club (B)
J. Kronstad
 
    Vancouver Lake Rowing Club (C)
C. Tong
 
40 Womens Novice 8+
14
41 Mens Ltwt 4+
7
42 Womens Ltwt 4+
8
43 Mens Novice 8+
9
44 Womens Novice 4x+
13
45 Womens 2 Varsity 4+
9
46 Mens Novice 4x+
15
47 Womens Novice 1x
6
48 Womens 2 Varsity 4x
7
    Everett Rowing Association (A)
b. miedema/R. Write/S. Alexander/A. Brown
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
M. Thomas/R. Rise/A. Fu/M. Whitlock
 
    Lake Stevens Rowing Club (A)
R. Johansen/K. Koumaros/T. Thorkildsen/M. Petershagen
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
C. Farrell/G. Arnis/S. Saliba/M. Barillari
 
    Seattle Rowing Center (A)
K. Edwards/A. Oldroyd/A. Michaelsen/E. Odmark
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (B)
M. Mandt/L. Kainber/F. Anteau/L. Thompson
 
49 Womens 2 Novice 8+
15
50 Mens 2 Varsity 4+
8
51 Womens 2 Varsity 2x
14
    Ashland Rowing Club (A)
R. Borgilt/S. kutcher
 
    Bainbridge Island Rowing (A)
A. Lee/M. Samson
 
    Holy Names Academy (A)
A. Renkes/E. English
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
M. Whitlock/M. Thomas
 
    Lake Stevens Rowing Club (A)
G. King/J. Masters
 
    North Cascades Crew (A)
A. Reyes/R. Crouse/
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
C. Farrell/A. Michel
 
    Orcas Island Rowing Association (A)
D. Mann/M. Flint
 
    Oregon Rowing Unlimited-PDX (A)
A. Vassallo/M. Coseo
 
    Pocock Rowing Center (A)
A. Beshlian/M. Johnson
 
    Rose City Rowing Club (A)
C. Rehmann/E. Bachenberg
 
    Seattle Rowing Center (A)
E. Odmark/M. White
 
    Vancouver Lake Rowing Club (A)
B. Landwehr/E. Varberg
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
 
52 Mens 2 Novice 8+
6
53 Mens 2 Varsity 1x
13
54 Mens 4 Varsity 4+
6
55 Womens 4 Varsity 4+
6
56 Mens 2 Ltwt 4+
3
57 Womens 2 Varsity 1x
6
58 Womens 2 Ltwt 4+
6
59 Mens HS 8+
17
    Bainbridge Island Rowing (A)
D. Queen/M. Aber/C. Sander/J. Danielsson/K. Vander Leest/W. de Rubertis/L. Welch/L. Erickson/K. Carlson (Cox)
 
    Commencement Bay Rowing Club (A)
N. Szigeti/N. Grimm/J. Schmidt/C. Drangsholt/B. Slack/C. Drangsholt/H. Davis/J. Martin/M. McEntee (Cox)
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
N. Redinbo/L. Beltran Laborde/J. Wilson/H. Armstrong/J. Randall/C. Fu/A. Rise/M. Alfonso/S. VanEaton (Cox)
 
    Lake Stevens Rowing Club (A)
M. McGinn/S. Pattie/A. Bingham/Z. Mulalley/T. Fairfax/D. Wade/C. Widmann/C. Petershagen/F. Ford (Cox)
 
    Lakeside School (A)
M. Mockett/A. Sachdeva/K. Molbak/K. Buskirk/R. kumar/M. Edwards/E. O'Brien/G. Vannewkirk/D. Stark (Cox)
 
    Mt. Baker Crew (A)
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
I. Flynn-Thomas/N. Taylor/J. Katz/j. sawyer/C. Hull/I. boyd/K. Johnson/K. Thompson/B. Matthews (Cox)
 
    Orcas Island Rowing Association (A)
C. Holmes/J. Zier/C. Davis/K. Pietsch/R. Doss/L. Gustafson/H. Simpson/H. McMurray/L. Pietsch (Cox)
 
    Rose City Rowing Club (A)
C. Gardner/M. Bull/S. Korn/S. Lewis/G. McFeeters-Krone/H. Perry/P. Quinton/N. Shapiro/E. Curtis (Cox)
 
    South Eugene Rowing Club (A)
C. Schmittle/O. Daniell/S. Miller/L. Currey, Luke/D. Farley/U. Erives/E. Kim/A. Johnson/T. Bunce (Cox)
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
 
    Bainbridge Island Rowing (B)
J. Najarian/A. Larsen/C. Westerhout/S. Subbukumar/S. Musselwhite/E. Bloom/T. Maine/D. Goon/N. Johnson (Cox)
 
    Lake Oswego Community Rowing (B)
Z. Garrison/P. Susak/J. Hart/G. Irving/J. Saarinen/A. Susak/N. LeVee/C. Zenke/G. Kelly (Cox)
 
    Lakeside School (B)
M. Airhart/B. Gu/S. Ortiz/D. Matthewson/K. Yue/J. Kurlander/C. Costa/D. Wu/A. Meredith (Cox)
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (B)
J. gerhard/J. Kneeland/N. Montz/j. harvey/T. Green/M. Green/c. street/j. gerhard/r. quimby (Cox)
 
    Rose City Rowing Club (B)
A. Baker/R. Freed/S. gold/C. Hay/M. Sullivan/C. Walter/P. Bifulco/E. Ching/T. Jayaswal (Cox)
 
    Lake Oswego Community Rowing (C)
P. Viteri/T. Miller/K. Hamersly/M. Lewis/J. Shanks/P. Warren/B. Sebastian/C. Benson/M. Miller (Cox)
 
60 Womens HS 8+
17
    Bainbridge Island Rowing (A)
S. Dore/A. Boudreaux-Allen/F. Eckford-Prossor/c. millerd/E. McCassey/E. Fawley/A. Lee/M. Drury/S. Gibbs (Cox)
 
    Holy Names Academy (A)
K. Gillingham/M. Blue/M. Del Pozzi/L. English/A. Renkes/L. English/P. Colee/M. Rutherford/A. Chauhan (Cox)
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
A. Garrison/A. Fu/R. Rise/L. Frack/A. Miller/S. Liu/C. Brown/S. May-Varas/K. Liu (Cox)
 
    Lake Stevens Rowing Club (A)
G. King/S. Thorkildsen/D. Leggett/J. Masters/K. Koumaros/T. Thorkildsen/R. Johansen/M. Petershagen/H. DuBynne (Cox)
 
    Lakeside School (A)
A. Thompson/E. Mitchell-Sparke/M. Odell/L. Haeger/P. Harrington/W. Luo/S. Anderson/S. Headley/K. Li (Cox)
 
    Mt. Baker Crew (A)
M. Seaton/A. Christofferson/C. Lepp/G. Peterson/I. Knowles/S. Cavanaugh/A. MacCormack/C. Schneiderman/I. Gahard (Cox)
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
G. Arnis/S. Inglin/E. Parten/Z. Calambokidis/L. Thompson/F. Anteau/J. jekel/H. Genster/C. Bushnell (Cox)
 
    Rose City Rowing Club (A)
E. Bertoli/G. Gibbs/H. Golightly/S. Henning/A. Houlis/R. Mallorson/A. Smith/E. Cohn/S. Dieter (Cox)
 
    South Eugene Rowing Club (A)
M. De Martin/A. Beller/Z. Hoff/M. Iwata/A. Thompson/G. Carroll/S. Pittman/M. Hellman-Crump/A. Best (Cox)
 
    Vancouver Lake Rowing Club (A)
B. Peterson/E. Strebig/S. Prentice-Wattson/B. Davidson/G. Newcomb/S. Schiller/R. Campbell/C. Derenne/G. McClure (Cox)
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
 
    Bainbridge Island Rowing (B)
J. Komok/E. Godtfredsen/A. Leigh/R. Brown/J. Blazina/M. Samson/E. Pazoff/L. Anderson/J. Sheldon (Cox)
 
    Holy Names Academy (B)
A. Delucchi/C. Ledbetter/N. Martin/E. Delucchi/N. Kelson/A. Pinkley/H. Connors/E. Shoji/M. Kosiara (Cox)
 
    Lakeside School (B)
K. Friedman/P. Popp/H. Wang/H. Burgess/J. Lee/N. Selipsky/A. Kooperberg/S. Blachman/S. Draves (Cox)
 
    Mt. Baker Crew (B)
E. Gardiner/L. Marshall/B. Green/S. Boyd-Fliegel/L. Anderson/L. Jones/M. Deering/E. Schwab/C. Boudour (Cox)
 
    Rose City Rowing Club (B)
M. Angeli/L. Bauer/C. Chen/A. Dunn/C. Grossi/S. Hindlin/K. Killian/O. Loibner/M. Christensen (Cox)
 
    Rose City Rowing Club (C)
C. Marcus/M. Mastrorilli/M. Mastrorilli/S. Orban/J. Reahl/N. Waldram/P. Wright/H. York/N. Marchesi (Cox)
 
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change