USRowing Northeast Youth Championships

  • Hosted By USRowing
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, May 16, 2015
1 WY1x Womens Youth 1x
15
2 MY1x Mens Youth 1x
17
3 WYLtwt2x Womens Youth Ltwt 2x
10
4 WY2X Womens Youth 2x
16
5 MYLtwt2x Mens Youth Ltwt 2x
14
6 MY2x Mens Youth 2x
15
7 WY2- Womens Youth 2-
5
8 MY2- Mens Youth 2-
12
9 WY4x Womens Youth 4x
12
10 MY4x Mens Youth 4x
12
11 WYLtwt8+ Womens Youth Ltwt 8+
6
12 WY4+ Womens Youth 4+
20
    Arlington Belmont Crew (A)
J. Keniston/M. Bazakas-Chamberlain/B. Kiejna/S. Fenn/L. Schoonmaker (Cox)
 
    Boston Latin School Crew (A)
M. Crowley/C. Russell/M. Spaulding/F. Fitzgerald/K. Yeager (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
K. Nugent/M. French/E. Stoffel/A. Goldsher/K. Erdos (Cox)
 
    Cambridge Rindge & Latin School (A)
Z. Goldstein/K. Lummis/E. DiIanni-Miller/G. Johnson/K. O'Loughlin (Cox)/
 
    City Island Rowing (A)
E. Sawyer/M. Stiefvater/M. D'Urso/N. Knight/L. DeVore (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Roy/K. Gleason/L. Barnard/S. Overall/A. Marcasciano (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (A)
K. Kynast/N. Puente/J. Cornacchia/C. Clifford/K. Boliakis (Cox)
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
E. Hartford/K. Cooper/C. Carlisle/R. Despathy/C. Murphy (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (A)
H. Eliason/P. Shumski/C. Gould/A. Demetriou/M. Cox (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
E. Mapstone/G. Bentley/M. Coady/S. Gillman/A. Nussbaum (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
I. Meskers/L. NAVARRETE/V. Logsdail/V. Sideleva/S. Perez (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
S. Callahan/V. Schwaller/A. DeFrancis/S. Welch/S. Triana (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
A. Tomb/A. Alvarez/M. Bugos/J. Fuller/S. Kostrzewa (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
G. Fox/K. Grotto/G. Campano/K. McGinley/I. Grosgogeat (Cox)
 
    Vermont Academy (A)
B. Carreno/A. Bogovich/K. Parker/J. Trendell/E. Adams (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
W. Trodden/A. Thompson/M. Shaver/C. Greenlaw/D. Kahan (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
K. Wilson/A. Ryan/L. Keele/S. Maccini/T. Kambara (Cox)
 
    Worcester Public High Schools (A)
A. Wolanski/V. Ishola/S. Hibbard/A. Asfoura/W. Bakkal (Cox)
 
    Cambridge Rindge & Latin School (B)
F. Scola/I. Gray/N. Ruiz/K. Hrycyna/H. Peck (Cox)/
 
    Duxbury Bay Maritime School (B)
O. Murphy/L. Murphy/P. Gregory/K. McNulty/J. White (Cox)
 
13 MYLtwt4+ Mens Youth Ltwt 4+
12
14 MY4+ Mens Youth 4+
23
    Arlington Belmont Crew (A)
M. Halliday/L. Pratt/R. Sass/A. Gharibian/B. Sorkin (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
L. Basile/C. Watt/C. Winsor/J. Hayes/G. Heavey (Cox)
 
    Brookline High School (A)
Z. Altshuler/N. Budnik/J. Chow/I. Laryionenka/T. Nygren (Cox)
 
    Cambridge Rindge & Latin School (A)
A. Lee/Z. Rothenberg/N. Dempsey/C. Lee/L. Craven-Brightman (Cox)/
 
    Community Rowing, Inc. (A)
A. Cohen/D. Babikian/J. Carleo/A. Sterne/M. Ventouris (Cox)
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
B. McCarthy/C. Jamieson/T. O'Hare/B. Curran/K. Boyle (Cox)
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
K. Collins/G. Siodis/I. Richardson/T. Netherton/L. August (Cox)
 
    Great River Rowing (A)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
W. Maldonado/J. Romano/C. Schuh/I. Walker/M. Bronder (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (A)
L. Golloway/D. Dayya/C. Dorsey/P. Bogdanov/K. Catone (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
E. Luschen-Miskovsky/K. Seetal/J. Petrides/D. Walter/M. Jordan (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
B. Helms/K. Andersen/C. Martensson/G. Mgaloblishvili/P. Lyon (Cox)/
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
T. Kelly/C. LIBASCI/D. Wirth/C. Stevens/C. Connally (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
R. Tupper/A. Rodriguez/W. Goetz/W. Morrissy/M. Hughes (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
B. Shea/W. Parsons/B. McCauley/G. Fiske/J. Dumeer (Cox)
 
    RowAmerica Rye (A)
R. Alter/W. Turner/F. Pauwels/T. Powell/H. Berrick (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
L. Hazan/W. geffs/L. Manning/R. Van Buren/J. Hulina (Cox)
 
    Vermont Academy (A)
J. Stolper/A. Therrien/C. Nimey/D. Krimmel/A. Hart (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
R. Bell/A. Ormsby/E. McMillan/D. Quinn/J. Pazienza (Cox)
 
    Cambridge Rindge & Latin School (B)
S. Khansalar/J. Steinberg/C. Griffith/M. Ingersoll/W. McManus (Cox)/
 
    Community Rowing, Inc. (B)
D. Sobieszek/j. buckley/M. Matejka/K. Curtis/J. Kunes (Cox)
 
    Duxbury Bay Maritime School (B)
C. Jacobson/a. lincoln/E. Magnuson/E. Stinebiser/J. Ivanof (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (B)
J. McDermott/W. Pacella/T. Willis/K. Conover/J. Fagan (Cox)/
 
15 WYLtwt4+ Womens Youth Ltwt 4+
12
    Boston Latin School Crew (A)
R. Mulry/O. Zorn/D. Pezzuto/M. Coppinger/S. Yeung (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (A)
A. Phaneuf/A. Soto-Wright/J. McInerney/N. Soto-Wright/R. Crunkleton (Cox)/
 
    Cambridge Rindge & Latin School (A)
C. Stetson Dibble/J. Park/I. Jaffe/S. Mark-Ng/O. Gardner-Parlow (Cox)/
 
    Community Rowing, Inc. (A)
N. Schwartz/S. Milway/C. Kessler/K. Maguire/A. Miller (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (A)
C. Visnic/I. Squance/L. Russell/L. Conway/P. Storrier (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (A)
J. Ladd/K. Healy/A. Williams/S. Johnson/L. Prentice (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
I. Rose/L. Schulman/K. Ellis/E. Gilson/L. Gilet (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (A)
M. Adams/K. Dyrvik/H. Gelnaw/S. Severance/E. Smicka (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
T. Chermayeff/I. Ratcliffe/C. Meyer-Bosse/s. pendrill/C. Powers (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
M. Wood/S. Forty/E. Wood/K. Stokes/J. Pazienza (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
I. Joyce/E. Stacey/E. Elder/O. Healy/J. Bindman (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
C. Everett/I. Blackburn/G. Johnson/R. Forer/I. Grosgogeat (Cox)
 
16 MYLtwt8+ Mens Youth Ltwt 8+
5
17 WY8+ Womens Youth 8+
14
18 MY8+ Mens Youth 8+
12
19 WY2nd4+ Womens Youth 2nd 4+
19
    Arlington Belmont Crew (A)
C. Jacob-Dolan/O. Brevnova/E. Gharibian/K. Rosner/S. Dearing (Cox)
 
    Cambridge Rindge & Latin School (A)
E. Hrycyna/O. Fisher/E. Larabee/P. Hyland/C. Eiref (Cox)/
 
    Community Rowing, Inc. (A)
K. Eastwood/J. Lakomski/E. Montie/E. Owings/I. Wu (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (A)
I. McLaughlin/T. Lust/B. Hermann/K. Eddie/M. Seshan (Cox)
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
K. Beckerman/M. Bruce/B. Murphy/O. Duvall/H. DelVecchio (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (A)
G. Cummings/G. Conant/C. Smugereski/H. Grace/A. Quinn (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
M. Tyner/E. Connors/S. Dowe/B. Gale/H. Couture (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
A. RYDEVIK/M. Markowitz/A. Reice/C. Smith/E. Brown (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
M. Sharma/M. Blanchard/M. White/c. price/S. Triana (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
C. Troy/E. Sadrakula/A. Lawrence/s. james/S. Shulman (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
A. Uthgenannt/S. Ingram/B. Williams/K. Bell/M. Edelson (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
E. Rigney/G. Campano/G. Fox/S. Kurtz/I. Grosgogeat (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
W. Trodden/T. Rice/A. George/L. Checkovich/D. Kahan (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
R. Higgins/A. Shea/S. Hudson/D. Labarre/C. Provost (Cox)
 
    Worcester Public High Schools (A)
M. Sneed/C. Root/M. Reidy/T. Ly/m. fleury (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
B. Orcutt/C. Pine/S. Clancy/A. Wang/J. Sabatino (Cox)
 
    Duxbury Bay Maritime School (B)
T. Curran/G. Tower/R. White/E. WINTER/L. Cooper (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (B)
E. Knauerhase/M. Dunn/S. Delgado/K. Flood/C. Bryant (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (C)
M. Milway/A. McAuliffe/E. Spencer/V. Roy/M. Kahn (Cox)
 
20 MY2nd4+ Mens Youth 2nd 4+
17
    Cambridge Rindge & Latin School (A)
C. Johnson-Harwitz/Y. Goto/G. Lubbock/R. Lummis/J. Lamkin (Cox)/
 
    Community Rowing, Inc. (A)
A. Slack-Watkins/K. McKee-Proctor/T. Spiers/N. Hartnick/A. Mcclurg (Cox)
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
D. Letorney/S. Dullea/E. Rubin/B. Gunster/M. GUILFOILE (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (A)
R. Quinn/D. WUNDERLI/A. Latham/H. Cini/T. Byrne (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
J. Brooks/W. Rothwell/B. Corbitt/S. Drew/E. Calnan (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
K. McDonough/O. Peacock/K. Lints/Z. Johnston/C. Ferreira (Cox)/
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
N. Fisher/J. Vallera/J. Baboff/J. Duva/F. Bemis (Cox)
 
    RowAmerica Rye (A)
B. Klezl/M. Slabbert/F. Thomas/R. Alter/J. Lodovico (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. Friedman/G. Kane/M. Krizsan/J. Ehli/A. Pasa (Cox)
 
    Vermont Academy (A)
D. Novak/L. Nimey/W. Holman/S. Merrill/M. Capasse (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
M. Lin/D. Measer/N. Ormsby/A. Desrochers/M. Wood (Cox)
 
    Cambridge Rindge & Latin School (B)
J. Bowker/S. Kimberk/S. Hofmann/J. Hardin/A. Tirmizi (Cox)/
 
    Community Rowing, Inc. (B)
a. tsollrides/F. Wilson/l. polk/D. Tatke/N. Sterne (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (B)
S. Bambury/P. Reilly/A. Maney/K. Wu/L. Bicknell (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (B)
A. Sondergeld/F. Nehrig/P. Brainard III/B. Thomas/M. d'lubac (Cox)
 
    Westford Community Rowing (B)
W. Baker III/P. Trainor/A. Nikopoulos/L. Sanchez/P. Johnson (Cox)
 
21 WYNov8+ Womens Youth Novice 8+
18
22 MYNov8+ Mens Youth Novice 8+
17
23 WY2nd4x Womens Youth 2nd 4x
12
24 MY2nd4x Mens Youth 2nd 4x
8
25 WY2ndNov8+ Womens Youth 2nd Novice 8+
7
26 MY2ndNov8+ Mens Youth 2nd Novice 8+
10
27 WY3rd8+ Womens Youth 3rd 8+
5
28 MY3rd8+ Mens Youth 3rd 8+
4
29 WY2nd8+ Womens Youth 2nd 8+
9
30 MY2nd8+ Mens Youth 2nd 8+
8
31 WYNov4+ Womens Youth Novice 4+
15
32 WYNov4+ Mens Youth Novice 4+
15
33 WU178+ Womens U17 8+
6
34 MU178+ Mens U17 8+
2
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change