USRowing Northeast Youth Championships

  • Hosted By USRowing
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, May 16, 2015
1 WY1x Womens Youth 1x
15
2 MY1x Mens Youth 1x
17
3 WYLtwt2x Womens Youth Ltwt 2x
10
    City Island Rowing (A)
C. Sawyer/J. Reist
 
    Community Rowing, Inc. (A)
S. Milway/N. Schwartz
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
S. Ohrn/J. Hagerman
 
    GMS Rowing Center (A)
A. Salazar/J. Brian
 
    Great River Rowing (A)
M. Newman/M. McGuire
 
    Greenwich Crew (A)
L. Schulman/I. Rose
 
    New Canaan High School Crew (A)
K. Adams/M. Seeman
 
    Essex Rowing Club, Inc. (B)
M. Block/B. Moynihan
 
    GMS Rowing Center (B)
M. Lott/M. Karle
 
    New Canaan High School Crew (B)
P. Williams/G. Sanchez
 
4 WY2X Womens Youth 2x
16
5 MYLtwt2x Mens Youth Ltwt 2x
14
6 MY2x Mens Youth 2x
15
7 WY2- Womens Youth 2-
5
8 MY2- Mens Youth 2-
12
9 WY4x Womens Youth 4x
12
    Community Rowing, Inc. (A)
M. McDonald/C. Starnbach/E. Quirk/K. Quirk
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
B. Warshafsky/M. Eberth/M. Gibson/C. Trottier
 
    GMS Rowing Center (A)
C. Habjan/E. Kemp/A. Howell/C. Ward
 
    Great River Rowing (A)
 
    New Canaan High School Crew (A)
C. Campbell/C. Murphy/G. Kulesz/M. Owen
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
A. Ornato/L. Camp/V. Markow/K. Ritchey
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
C. Wierschem/A. Rider/K. Feeney/G. Geraghty
 
    RowAmerica Rye (A)
F. Aronson/K. Kerrick/A. Pankoff/C. Cornacchia
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Grotto/K. DeAgro/Q. Cuthbertson/E. Zadravec
 
    Westford Community Rowing (A)
E. Bodkin/S. Marsh/A. Vasireddy/C. Grigglestone
 
    City Island Rowing (B)
A. Cestaro/N. Smoor/E. Cagliostro/C. Malushaga
 
    Norwalk River Rowing Association (B)
J. Magnoli/J. Wiener/N. Partlow/J. Yeranossian
 
10 MY4x Mens Youth 4x
12
11 WYLtwt8+ Womens Youth Ltwt 8+
6
    Arlington Belmont Crew (A)
C. Tiffany/C. Abouzeid/S. Hamilton/S. Osborn/A. Judge/A. Jaeger/E. Ferrante/J. Blass/E. Cayer (Cox)
 
    City Island Rowing (A)
J. Reist/C. Sawyer/D. DeVore/K. Kirchgaesser/v. huchro/A. Scorziello/M. Copeland/E. Doherty/M. Mandarano (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
N. Thomas/B. Sudol/M. Landy/J. O'Donnell/R. Falb/E. Mushinski/M. Czeisler/M. Michael/H. Frankel (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
C. Miller/B. Bryant/J. Davis/I. Myers/M. Lesser/E. Weinstein/J. Steinman/C. Chambers/P. Goossens (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
T. Chermayeff/R. Forer/G. Johnson/c. o'brien/s. pendrill/e. o'brien/I. Ratcliffe/C. Meyer-Bosse/C. Powers (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
K. Shytle/E. Kaye/A. Wons/J. Levine/K. Binney/L. Harper/L. Shin/N. Joshi/C. McNamara (Cox)
 
12 WY4+ Womens Youth 4+
20
    Arlington Belmont Crew (A)
J. Keniston/M. Bazakas-Chamberlain/B. Kiejna/S. Fenn/L. Schoonmaker (Cox)
 
    Boston Latin School Crew (A)
M. Crowley/C. Russell/M. Spaulding/F. Fitzgerald/K. Yeager (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
K. Nugent/M. French/E. Stoffel/A. Goldsher/K. Erdos (Cox)
 
    Cambridge Rindge & Latin School (A)
Z. Goldstein/K. Lummis/E. DiIanni-Miller/G. Johnson/K. O'Loughlin (Cox)/
 
    City Island Rowing (A)
E. Sawyer/M. Stiefvater/M. D'Urso/N. Knight/L. DeVore (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Roy/K. Gleason/L. Barnard/S. Overall/A. Marcasciano (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (A)
K. Kynast/N. Puente/J. Cornacchia/C. Clifford/K. Boliakis (Cox)
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
E. Hartford/K. Cooper/C. Carlisle/R. Despathy/C. Murphy (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (A)
H. Eliason/P. Shumski/C. Gould/A. Demetriou/M. Cox (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
E. Mapstone/G. Bentley/M. Coady/S. Gillman/A. Nussbaum (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
I. Meskers/L. NAVARRETE/V. Logsdail/V. Sideleva/S. Perez (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
S. Callahan/V. Schwaller/A. DeFrancis/S. Welch/S. Triana (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
A. Tomb/A. Alvarez/M. Bugos/J. Fuller/S. Kostrzewa (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
G. Fox/K. Grotto/G. Campano/K. McGinley/I. Grosgogeat (Cox)
 
    Vermont Academy (A)
B. Carreno/A. Bogovich/K. Parker/J. Trendell/E. Adams (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
W. Trodden/A. Thompson/M. Shaver/C. Greenlaw/D. Kahan (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
K. Wilson/A. Ryan/L. Keele/S. Maccini/T. Kambara (Cox)
 
    Worcester Public High Schools (A)
A. Wolanski/V. Ishola/S. Hibbard/A. Asfoura/W. Bakkal (Cox)
 
    Cambridge Rindge & Latin School (B)
F. Scola/I. Gray/N. Ruiz/K. Hrycyna/H. Peck (Cox)/
 
    Duxbury Bay Maritime School (B)
O. Murphy/L. Murphy/P. Gregory/K. McNulty/J. White (Cox)
 
13 MYLtwt4+ Mens Youth Ltwt 4+
12
14 MY4+ Mens Youth 4+
23
15 WYLtwt4+ Womens Youth Ltwt 4+
12
16 MYLtwt8+ Mens Youth Ltwt 8+
5
17 WY8+ Womens Youth 8+
14
18 MY8+ Mens Youth 8+
12
19 WY2nd4+ Womens Youth 2nd 4+
19
20 MY2nd4+ Mens Youth 2nd 4+
17
21 WYNov8+ Womens Youth Novice 8+
18
22 MYNov8+ Mens Youth Novice 8+
17
23 WY2nd4x Womens Youth 2nd 4x
12
    City Island Rowing (A)
H. Weisman/A. Scorziello/M. Copeland/E. Doherty
 
    Community Rowing, Inc. (A)
J. Radlo/M. Frazer/S. Wyner/J. Weiss
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
E. Dunham/A. Kim/O. Spofford/C. Hillson
 
    GMS Rowing Center (A)
S. Atterbury/l. Schleyer/J. Sopko/A. Dietzman
 
    New Canaan High School Crew (A)
S. Naughton/T. Aronstein/R. Mushkin/L. Bell
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
C. Troy/E. Crameri/S. Tarling/K. Ritchey
 
    RowAmerica Rye (A)
E. Tonkel/A. Pankoff/S. Shepherd/H. Berrick
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
E. Macdonald/C. Notarfrancesco/w. grimes/C. Notarfrancesco
 
    Essex Rowing Club, Inc. (B)
K. Donahue/E. Oakes/M. Mac Neil/C. Zubiel
 
    Greenwich Crew (B)
Z. Ng/L. Gallagher/K. Dineen/J. Whitehill
 
    New Canaan High School Crew (B)
K. Mettler/A. Smicka/J. Froland/M. Avallone
 
    Norwalk River Rowing Association (B)
J. Cooper/P. Raymond/S. Driscoll/J. Magnoli
 
24 MY2nd4x Mens Youth 2nd 4x
8
25 WY2ndNov8+ Womens Youth 2nd Novice 8+
7
26 MY2ndNov8+ Mens Youth 2nd Novice 8+
10
27 WY3rd8+ Womens Youth 3rd 8+
5
28 MY3rd8+ Mens Youth 3rd 8+
4
29 WY2nd8+ Womens Youth 2nd 8+
9
30 MY2nd8+ Mens Youth 2nd 8+
8
31 WYNov4+ Womens Youth Novice 4+
15
32 WYNov4+ Mens Youth Novice 4+
15
33 WU178+ Womens U17 8+
6
34 MU178+ Mens U17 8+
2
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change