USRowing Youth National Championship
- Jun 12, 2015 To Jun 14, 2015
- sprint
- Nathan Benderson Park
- Sarasota , FL (USA)
- Hosted By: USRowing
- 2016 Owned Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Friday, June 12, 2015 | |||||
1 | Womens Youth 1x | 16 |
|||
2 | Mens Youth 1x | 22 |
|||
3 | Womens Ltwt Youth 2x | 19 |
|||
4 | Womens Youth 2x | 24 |
|||
5 | Mens Ltwt Youth 2x | 21 |
|||
6 | Mens Youth 2x | 19 |
|||
7 | Womens Youth 2- | 18 |
|||
Atomic Rowing (A) |
S. Zetterberg/K. Cady/
|
|
|||
Baltimore Rowing Club (A) |
D. Lowitt/A. Hinton
|
|
|||
Berkeley High Crew (A) |
I. Robinson/L. Bertozzi
|
|
|||
Commencement Bay Rowing Club (A) |
M. Hopkins/S. Jacobson
|
|
|||
Dayton Boat Club (A) |
K. Grismer/S. Johnson
|
|
|||
Episcopal School of Jacksonville (A) |
M. Wothe/I. Wothe/
|
|
|||
Holy Names Academy (A) |
M. Blue/K. Gillingham
|
|
|||
Mile High Rowing Club (A) |
J. Dobler/J. Thornton/
|
|
|||
Mountain Lakes Rowing Club (A) |
S. Marki/I. St. Onge
|
|
|||
Rose City Rowing Club (A) |
K. Grose/A. Evans
|
|
|||
RowAmerica Rye (A) |
M. Slabbert/A. Slabbert
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
B. Murphy/E. Harned
|
|
|||
Skyline Crew (A) |
K. Burns/E. Hatch/
|
|
|||
The Stewards Foundation, Inc. (A) |
K. wojciechowski/H. Drapp
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
S. Winbush/A. Farnan
|
|
|||
Upper Merion High School (A) |
K. Yatsko/M. Rodriguez
|
|
|||
Vashon Island Rowing Club (A) |
G. Lynch/R. Enzian
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (B) |
J. Fabian/A. Altman
|
|
|||
8 | Mens Youth 2- | 21 |
|||
Bainbridge Island Rowing (A) |
L. Erickson/K. Vander Leest
|
|
|||
Belen Jesuit Prep School (A) |
A. Keenan/N. Keenan
|
|
|||
Cambridge Boat Club (A) |
R. McGuire/R. Warming/
|
|
|||
Canisius High School (A) |
P. Boyd/D. Jordan
|
|
|||
Commencement Bay Rowing Club (A) |
N. Grimm/N. Szigeti
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
R. Swanton/P. Giroux
|
|
|||
Indianapolis Rowing Center (A) |
A. Bowlby/R. Bowlby
|
|
|||
Manhasset Crew (A) |
M. Soyak/D. DePietro
|
|
|||
Marina Aquatic Center Junior Rowing (A) |
D. Levy/M. Pollock
|
|
|||
Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A) |
E. Andreassen/A. Ramos-Rivera
|
|
|||
Mt. Baker Crew (A) |
Y. Curry/R. Shrontz
|
|
|||
Newport Rowing Club (A) |
C. Smith/N. Girardi
|
|
|||
Norcal Crew (A) |
K. Songer/C. Harmon
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (A) |
K. Andersen/C. Martensson/
|
|
|||
Pacific Rowing Club (A) |
M. Tomaszewski/E. DeBruin
|
|
|||
Pine Crest School Crew (A) |
J. Graner/D. Perez
|
|
|||
RowAmerica Rye (A) |
S. Hayes/W. Turner
|
|
|||
Saint Ignatius Chicago Rowing, Inc. (A) |
A. Skelding/R. Gallagher
|
|
|||
Tampa Preparatory School (A) |
S. Burdge/L. Smith
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
J. Allison/K. Hastings
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
J. Hydock/W. Hathaway
|
|
|||
9 | Womens Youth 4x | 24 |
|||
10 | Mens Youth 4x | 26 |
|||
11 | Womens Ltwt Youth 8+ | 19 |
|||
12 | Womens Youth 4+ | 24 |
|||
13 | Mens Ltwt Youth 4+ | 22 |
|||
14 | Mens Youth 4+ | 21 |
|||
Arlington Belmont Crew (A) |
M. Halliday/L. Pratt/L. Lanigan/A. Gharibian/B. Sorkin (Cox)
|
|
|||
Bromfield Acton Boxborough Rowing (A) |
L. Basile/C. Watt/C. Winsor/J. Hayes/G. Heavey (Cox)
|
|
|||
Brookline High School (A) |
N. Budnik/Z. Altshuler/A. Dempsey/J. Chow/T. Nygren (Cox)
|
|
|||
Canisius High School (A) |
A. Guzman/P. Boyd/D. Jordan/W. Kirsch/F. Drzewiecki (Cox)
|
|
|||
Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A) |
K. Reed/W. Burleigh/N. Groh/R. Vandegrift/A. Schneider (Cox)
|
|
|||
Commencement Bay Rowing Club (A) |
N. Szigeti/N. Grimm/J. Schmidt/P. Russell/M. McEntee (Cox)
|
|
|||
Dallas United Crew, Inc. (A) |
D. Slear/C. Williams/W. Taylor IV/D. Deuel/S. Corey (Cox)
|
|
|||
Deerfield Academy Crew (A) |
G. Johnson/B. Klehm/A. DeVries/C. Friends/D. Michelson (Cox)
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
R. Mattingly/A. Kelly/S. Koszyk/D. Ragland/R. Robson (Cox)
|
|
|||
East Tennessee Rowing Organization (A) |
D. Vines/A. Knoll/A. Franks/C. Legg/N. Jabbour (Cox)
|
|
|||
Everett Rowing Association (A) |
S. Bolton/W. Steele/A. Haynes/E. Senn/J. Chalk (Cox)
|
|
|||
Lyme-Old Lyme High School (A) |
|
||||
Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A) |
K. Akar/J. Sorensen/j. morcos/V. Mayor/M. Velez (Cox)
|
|
|||
Mountain Lakes Rowing Club (A) |
A. Hedge/A. Witt/D. Rago/T. Orlofski/E. Oram (Cox)
|
|
|||
Newport Aquatic Center (A) |
|
||||
Oakland Strokes, Inc. (A) |
L. Lawler/B. Fluegge/N. Lilichenko/H. Illien/I. Onken (Cox)
|
|
|||
Riverfront Recapture, Inc. (A) |
B. Shea/G. Fiske/W. Parsons/B. McCauley/J. Dumeer (Cox)
|
|
|||
Rye High School Crew (A) |
J. Palmer/K. Mueller/J. Smith/B. Faries/A. Sullivan (Cox)
|
|
|||
Sarasota Crew (A) |
G. Bowman/A. Reger/O. Temraz/H. Wallace/C. Thacker (Cox)
|
|
|||
St. Louis Rowing Club (A) |
J. Jaeger/h. wallace/W. Lerwick/S. Watkins/A. Grant (Cox)/
|
|
|||
West Springfield Crew Boosters Club, Inc./ West Springfield High School (A) |
S. Meiller/M. Larvie/J. Harden/F. Dipert/M. Gadway (Cox)
|
|
|||
15 | Womens Ltwt Youth 4+ | 22 |
|||
16 | Mens Ltwt Youth 8+ | 19 |
|||
17 | Womens Youth 8+ | 24 |
|||
18 | Mens Youth 8+ | 24 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change