USRowing Youth National Championship

  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, June 12, 2015
1 Womens Youth 1x
16
    Unaffiliated (USA)
S. Rogers
 
    Amadeusz Rowing Academy (A)
J. Vascotto
 
    Capital Crew (A)
s. johnson/
 
    Charleston City Rowing Club (A)
J. Meredith
 
    Detroit Boat Club (A)
I. Strickler
 
    Episcopal School of Dallas (A)
E. Jenevein/
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
M. Hinkle/
 
    Humboldt Bay Rowing Association (A)
L. Judevine
 
    Narragansett Boat Club (A)
E. Kallfelz/
 
    Olympic Peninsula Rowing Association (A)
E. Beuke
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
S. Pritzker/
 
    Sacred Heart Academy - Bryn Mawr (A)
C. Garvey
 
    Seattle Rowing Center (A)
G. Gray
 
    South Jersey Rowing Club (A)
R. Pierce
 
    The Stewards Foundation, Inc. (A)
H. McCollough
 
    Narragansett Boat Club (B)
B. Kennedy/
 
2 Mens Youth 1x
22
    Baltimore Rowing Club (A)
M. Couwenhoven
 
    Belen Jesuit Prep School (A)
H. FORMOSO-MURIAS
 
    Culver Academies (A)
J. Sterner
 
    Germantown Friends School Rowing (A)
A. Berghella/
 
    Long Lake Rowing Crew (A)
M. bendickson
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
S. Kankel/
 
    Minnesota Boat Club (A)
I. Hamilton/
 
    Narragansett Boat Club (A)
J. Luby/
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
G. Mgaloblishvili/
 
    Orange County Rowing Association (A)
L. Sendelbach/
 
    Parati Competitive Rowing (A)
J. Puzz
 
    Redwood Scullers/PACJC (A)
S. Krappe
 
    River City Crew (A)
W. Wrobel
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
K. Christopherson/
 
    Rye High School Crew (A)
J. Palmer
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
E. Sammons
 
    Seattle Rowing Center (A)
A. Morley
 
    Space Coast Crew (A)
Z. Skypeck
 
    Tampa Training Center (A)
S. O'Brien
 
    Unaffiliated (USA) (A)
J. Best/
 
    Willamette Rowing Club (A)
E. Goffena/
 
    Narragansett Boat Club (B)
P. McKendall
 
3 Womens Ltwt Youth 2x
19
4 Womens Youth 2x
24
    Amadeusz Rowing Academy (A)
J. Vascotto/b. evans
 
    Arizona Junior Rowing Inc. (A)
E. Martin/M. Ryan
 
    California Yacht Club (A)
N. Schindler/B. O'Callahan
 
    Cambridge Boat Club (A)
M. Pierce/G. Guttormsen/
 
    Charlotte Youth Rowing (A)
S. Bhalla/M. Bhalla
 
    Conestoga Crew Club (A)
C. Robins/L. Phelan/
 
    Detroit Boat Club (A)
O. kielt/A. Platt
 
    Fayetteville-Manlius H.S. Rowing (A)
J. Coleman/D. Moffat/
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
M. Coyle/R. McCormick
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
V. Korine/M. Prince
 
    Long Lake Rowing Crew (A)
O. Zoner/H. Brown
 
    Narragansett Boat Club (A)
E. Kallfelz/E. Kallfelz/
 
    Navesink River Rowing (A)
E. Miller/E. Unsinn
 
    Newport Rowing Club (A)
R. Carr/T. Carr
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
O. Clark/N. Vacas
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
W. Jeffers/S. Inglin
 
    Redwood Scullers/PACJC (A)
R. Bergman/C. Mahoney
 
    ROCCS, Rowing Organization Of Citrus County Students (A)
E. Hall/M. Dutton/
 
    Seattle Rowing Center (A)
J. Hardman/K. Barrows
 
    Skyline Crew (A)
M. Hampton/S. Klein/
 
    Steel City Rowing Club (A)
 
    Texas Rowing Center (A)
P. Ayres/C. Carlander
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
K. Heffernan/K. Girard
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
E. Sharis/C. Sharis
 
5 Mens Ltwt Youth 2x
21
    Austin Rowing Club (A)
J. Maguire/B. Peck
 
    Berkeley High School Crew (A)
L. Maurer/E. Meldrum
 
    Brookline High School (A)
G. Roudebush/J. Lindstrom-Vautrin
 
    Dayton Boat Club (A)
M. Wyant/C. Hill
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
B. Olt/S. Mullins/
 
    Malvern Preparatory School (A)
S. Ward/W. Koch
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
A. Martinez/J. Kramer
 
    Narragansett Boat Club (A)
A. Hayda/T. Satterthwaite/
 
    New Canaan High School Crew (A)
L. Furst/P. MacNeal
 
    Newport Rowing Club (A)
M. Judd/M. Stack
 
    Parati Competitive Rowing (A)
R. Marlow/D. Dalpedri
 
    Redwood Scullers/PACJC (A)
A. Schwartz/C. Draper
 
    Rochester Rowing Club, Minnesota (A)
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
R. McNichol/R. Sullivan/
 
    Rye High School Crew (A)
A. Rudolph-Math/J. Dailey
 
    San Diego Rowing Club (A)
J. Piegza/A. Cowan
 
    Sarasota Crew (A)
A. Norder/W. Michel
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Hochman/H. Malec
 
    Seattle Rowing Center (A)
J. Orlovsky/S. Egan
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
T. Stewart/H. Mackenzie
 
    Parati Competitive Rowing (B)
J. Castro/N. Eastwick
 
6 Mens Youth 2x
19
7 Womens Youth 2-
18
8 Mens Youth 2-
21
9 Womens Youth 4x
24
10 Mens Youth 4x
26
11 Womens Ltwt Youth 8+
19
12 Womens Youth 4+
24
13 Mens Ltwt Youth 4+
22
14 Mens Youth 4+
21
15 Womens Ltwt Youth 4+
22
16 Mens Ltwt Youth 8+
19
17 Womens Youth 8+
24
18 Mens Youth 8+
24
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change