USRowing Youth National Championship

  • Hosted By: USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, June 12, 2015
1 Womens Youth 1x
16
2 Mens Youth 1x
22
3 Womens Ltwt Youth 2x
19
4 Womens Youth 2x
24
5 Mens Ltwt Youth 2x
21
    Austin Rowing Club (A)
J. Maguire/B. Peck
 
    Berkeley High School Crew (A)
L. Maurer/E. Meldrum
 
    Brookline High School (A)
G. Roudebush/J. Lindstrom-Vautrin
 
    Dayton Boat Club (A)
M. Wyant/C. Hill
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
B. Olt/S. Mullins/
 
    Malvern Preparatory School (A)
S. Ward/W. Koch
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
A. Martinez/J. Kramer
 
    Narragansett Boat Club (A)
A. Hayda/T. Satterthwaite/
 
    New Canaan High School Crew (A)
L. Furst/P. MacNeal
 
    Newport Rowing Club (A)
M. Judd/M. Stack
 
    Parati Competitive Rowing (A)
R. Marlow/D. Dalpedri
 
    Redwood Scullers/PACJC (A)
A. Schwartz/C. Draper
 
    Rochester Rowing Club, Minnesota (A)
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
R. McNichol/R. Sullivan/
 
    Rye High School Crew (A)
A. Rudolph-Math/J. Dailey
 
    San Diego Rowing Club (A)
J. Piegza/A. Cowan
 
    Sarasota Crew (A)
A. Norder/W. Michel
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Hochman/H. Malec
 
    Seattle Rowing Center (A)
J. Orlovsky/S. Egan
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
T. Stewart/H. Mackenzie
 
    Parati Competitive Rowing (B)
J. Castro/N. Eastwick
 
6 Mens Youth 2x
19
7 Womens Youth 2-
18
8 Mens Youth 2-
21
9 Womens Youth 4x
24
10 Mens Youth 4x
26
11 Womens Ltwt Youth 8+
19
12 Womens Youth 4+
24
13 Mens Ltwt Youth 4+
22
    Arlington Belmont Crew (A)
E. Dobrushkin/J. Tiffany/B. Mooney/T. Corning/A. Abanto (Cox)
 
    Bainbridge Island Rowing (A)
J. Najarian/M. Aber/C. Westerhout/D. Goon/N. Johnson (Cox)
 
    Belen Jesuit Prep School (A)
A. Seda/J. Menendez/D. Gonzalez/J. Perez/S. Ugas (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
G. White/O. Perrine/J. Walsh/J. Hollenberg/A. Rotker (Cox)
 
    Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A)
C. Metz/K. Quilligan/J. Robison/A. Mancino/A. Seta (Cox)
 
    Detroit Boat Club Crew (A)
C. Nemeh/M. Landuyt/M. Dimond/S. Nemeh/K. Nemeh (Cox)
 
    Dublin School Crew (A)
 
    Father Judge High School (A)
P. Blumenstein/R. Hartman/J. Comas/P. Zawycky/J. Gosse (Cox)
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
D. Bitton/N. Brunk/J. Kahn/H. Shanahan/J. Squire (Cox)
 
    Mt. Baker Crew (A)
A. Silva-Holland/J. Bramhall/M. Chanen/J. Campbell/A. Bolender (Cox)
 
    Newport Aquatic Center (A)
 
    OKC Riversport (A)
H. Park/T. Dang/C. Goyer/N. Ruggeri/W. Drake (Cox)
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
J. Gerhard/N. Taylor/I. Flynn-Thomas/j. sawyer/M. Cope (Cox)
 
    Pacific Rowing Club (A)
J. Altmann/E. Theriault-Shay/D. Kuliaev/B. Yang-Vaernet/R. Altasserre (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
A. Slavin/M. Rubbo/D. Owen/d. biskup/K. O'Byrne (Cox)
 
    Pine Crest School Crew (A)
G. Andreas/H. Bernstein/C. Pagano/A. Torrejon/A. Udwin (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
R. Haines/G. Petri/A. Hickey/M. Hayton/N. Modi (Cox)
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
A. Donlan/j. rociunas-englert/T. Jenss/K. Woolley/M. Rothbaum (Cox)/
 
    St. Louis Rowing Club (A)
A. Suddarth/W. Newton/A. Powell/N. Freeman/F. Zihlmann (Cox)/
 
    Tulsa Youth Rowing Association (A)
C. Antonacci/D. Hammond/A. Pohl/G. Allan/J. Sadler (Cox)/
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
B. Daniel/N. Seeber/T. Chase/E. Hughes/Z. Ross (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
D. Nichols/D. Flogaus/E. Crisp/E. Argudo/N. Donahue (Cox)
 
14 Mens Youth 4+
21
15 Womens Ltwt Youth 4+
22
    Bainbridge Island Rowing (A)
S. Dore/J. Blazina/M. Drury/A. Boudreaux-Allen/C. Munn (Cox)
 
    Brighton Rowing Club, Inc. (A)
C. Garth/F. Parker-Hale/H. Siegrist/K. Abbott/V. Jeyadev (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (A)
A. Phaneuf/A. Soto-Wright/J. McInerney/N. Soto-Wright/R. Crunkleton (Cox)/
 
    Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A)
 
    Gainesville Area Rowing, Inc. (A)
J. Miles/J. Pedrick/K. Fender/S. Clarke/A. Buchanan (Cox)
 
    Lake Casitas Rowing Association (A)
B. Greenslit/M. Sharon/T. Dawson/D. Myring/C. Bouchard (Cox)
 
    Long Beach Junior Crew (A)
M. Bennett/K. O'Donnell/M. Felix/R. Tang/E. Cruz (Cox)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
O. Woodford-Berry/N. Mortazavi/S. Alzaidi/K. Stahl/J. Clark (Cox)/
 
    Marin Rowing Association (A)
C. Smythe/A. Saiga/S. Bagshaw/B. Braconi/M. Allen (Cox)
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
D. Schwartz/M. Tonini/S. Gelber/z. Thoennes/D. Campbell (Cox)
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
E. Ray/I. De Vengoechea/K. vasquez/A. Duffy/N. Murcia (Cox)
 
    Mount Saint Joseph Academy (A)
E. DeGroat/E. French/G. Little/B. Gimaro/O. Kylander (Cox)
 
    Newport Rowing Club (A)
M. Maier/L. Holden/E. Schuessler/M. Beane/G. Argo (Cox)
 
    Port Rowing (A)
M. Alstodt/E. Tamkin/A. Meyer/j. sims/M. Lavin (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
F. Hausmann/M. Garberg/P. James/S. Harber/E. Smith (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
I. Blackburn/C. Everett/S. ten Cate/N. Amlicke/I. Grosgogeat (Cox)
 
    St. Louis Rowing Club (A)
A. dePenaloza/J. Volk/M. Duncan/C. Albert/S. Klein (Cox)
 
    The Lawrenceville School (A)
H. Kruger/C. Dragonetti/M. MARCUS/D. Massihpour/G. de Vicq de Cumptich (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
H. Fox/S. Bichsel/H. Walter/M. Tsudis/J. Merriman (Cox)
 
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
A. Mellor/J. Popson/C. Bair/M. Rose/Y. Zerkel (Cox)
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
E. Milbrath/M. McEachern/V. Miller/S. Lipe/A. Clevenger (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
M. Wood/S. Forty/E. Wood/K. Stokes/J. Pazienza (Cox)
 
16 Mens Ltwt Youth 8+
19
17 Womens Youth 8+
24
18 Mens Youth 8+
24
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change