USRowing Masters National Championships

  • Aug 13, 2015 To Aug 16, 2015
  • sprint
  • Cooper River
  • Camden, NJ (USA)
  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Thursday, August 13, 2015
1 Mixed B 4+
9
2 Mixed D 2x
17
3 Mixed F 2x
14
4 Mens Open A 1x
16
5 Womens Open AA 1x
10
6 Mens Open C 4+
10
7 Womens Open C 8+
10
8 Mens Open E 1x
18
9 Womens Open E 2x
17
10 Mens Open G 2x
8
11 Womens Ltwt D-J 4x
15
12 Womens Club C 4x
10
13 Mixed F-J 8+
9
14 Womens Ltwt C 4+
6
15 Mens Open AA 4+
6
16 Mens Open B 2-
6
17 Womens Ltwt B 1x
6
18 Mens Open D 2-
8
19 Womens Club D 8+
12
20 Mens Ltwt F 2x
6
21 Womens Open F-J 4+
12
    Chinook Performance Racing (A)
M. Scully/D. Noonan/E. Cassella/M. Markarian/D. Lloyd (Cox)
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
M. Briggs/V. Hammond/L. Olson/D. Watterson/H. Linke (Cox)
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Avalon (A)
A. Faber/M. Wooten/J. Ensler/C. Edwards/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (A)
M. Wilkie/S. Keller/J. Watson/N. Warren/S. Specht (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
C. Reading/J. Pepe/M. Powell/D. Kirk/M. Cyr (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Composite: Vesper, Palo Alto, Pettipaug, Unaff. (USA) (A)
J. Pendleton/A. Couwenhoven/A. Boucher/C. Widgery/N. Caronia (Cox)
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Navesink River Rowing, Avalon (B)
L. Ensor/S. Mathison/M. Dowd/M. Maguire/G. Khera (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (B)
N. Jarvis/M. Chambers/R. Brady/E. Macalaster/J. Park (Cox)
 
    Composite: Vesper, Rivanna (B)
H. McFie/K. Constant/A. Jonik/A. Cann/C. Spino (Cox)
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Avalon (C)
G. Katz/L. del Castillo/M. Rogers/J. Millard/K. Neiman (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (C)
P. Shumate/R. Gramuglia/B. Smith/M. Shepatin/J. Gesch (Cox)
 
22 Mens Open H 2x
8
23 Womens Open D-J 2-
9
24 Mixed E 4x
10
25 Mens Ltwt A-C 4x
4
26 Womens Open AA-B 4-
7
27 Mixed D 8+
6
28 Mens Club A 4+
15
29 Womens Club A 4+
15
30 Mens Open C 4x
8
31 Womens Open C 4x
9
32 Mens Open E 2-
11
33 Womens Ltwt E 1x
9
34 Mens Open F-J 8+
10
35 Womens Club B 4x
6
36 Mens AS 1x
4
37 Womens AS 1x
0
38 Mixed LTA 2x
0
39 Mens Ltwt D-J 4x
7
40 Mens Open AA-A 4x
7
41 Womens Open AA-A 4x
3
42 Mens Ltwt B 1x
6
43 Womens Open B 8+
11
44 Mens Open D 1x
15
45 Womens Open D 2x
20
46 Mens Open F 1x
24
47 Womens Open F 2x
18
    Central Pennsylvania Rowing Association (A)
A. Shapiro/S. Thomas/
 
    Chester River Rowing Club, Inc. (A)
K. Hurd/D. Riordan
 
    Chinook Performance Racing (A)
C. Graubard/B. Jones
 
    Great River Rowing (A)
K. LHommedieu/K. Simmons
 
    Maritime Rowing Club (A)
C. Schoen/L. Douglas
 
    Masters Coaching, LLC (A)
N. Warren/D. Klingaman
 
    Composite: Navesink River Rowing, Avalon (A)
L. Ensor/L. del Castillo
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
K. Tolcser/L. Farrell
 
    Composite: Palo Alto, Pettipaug (A)
J. Pendleton/C. Widgery
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
L. Horn/K. Kearney
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
P. Sadler/D. Hannam
 
    Avalon Rowing Club (B)
E. Connor/J. Ensler
 
    Central Pennsylvania Rowing Association (B)
K. Daubman/C. Graybeal
 
    Maritime Rowing Club (B)
G. Gasser/P. Gleason
 
    Vesper Boat Club (B)
K. Papandrew/S. Cohen
 
    Composite: Carnegie Lake, Vesper (C)
M. Mark/B. Hogan
 
48 Mens Open I 1x
8
49 Mixed A 4+
10
50 Mixed C 4+
11
51 Mens Club E-J 8+
13
52 Parent Child, M/S, F/D 2x
6
Friday, August 14, 2015
53 Mixed E 4+
8
54 Mixed C 2x
17
55 Mixed A 2x
15
56 Mens Open I-J 2x
8
57 Womens Open F 1x
15
58 Mens Ltwt F 1x
11
59 Womens Open D 8+
16
60 Mens Ltwt D 1x
7
61 Womens Open B 2x
14
62 Mens Open B 4+
10
63 Womens Ltwt A 4+
4
64 Mens Ltwt A-C 4+
5
65 Mixed TA 2x
4
66 Mixed LTA 4+
0
67 Womens Ltwt E-J 4+
12
68 Mens Club D 8+
11
69 Mens Ltwt G 1x
6
70 Womens Club E-J 4x
24
71 Mens Open E 4x
10
72 Womens Club C 4+
16
73 Mens Club C 4+
8
74 Womens Open AA 2x
6
75 Mens Open A 8+
7
76 Womens Club B 8+
13
77 Mens Open B 4x
5
78 Womens Open D-J 4-
9
    Chinook Performance Racing (A)
D. Noonan/E. Cassella/C. Graubard/B. Jones
 
    Community Rowing, Inc. (A)
N. Ullrich/L. Ford/J. Smith/M. Varfi
 
    Composite: Nereid, Atlanta, Palo Alto, Unaff. (USA) (A)
J. Pendleton/G. Teborek/A. Hurwitz/A. Boucher
 
    Composite: Sarasota Crew, Avalon (A)
L. del Castillo/J. Gulash/S. O'Brien/C. Edwards
 
    Avalon Rowing Club (B)
J. Bickley/M. Maguire/P. Montain/P. Adler
 
    Chinook Performance Racing (B)
M. Scully/m. wehtje/d. hayden/A. Cuthbertson
 
    Composite: Vesper, Rivanna, Rocky Mountain (B)
H. McFie/A. Cann/M. Karl/A. Shonstrom
 
    San Diego Rowing Club (E)
E. Dinsdale/j. pederson/L. Roth/S. Sullivan
 
    San Diego Rowing Club (F)
L. Scott/N. Kazanjian/D. St. Aubin Vehar/J. Fagan
 
79 Mens Club E 4+
17
80 Womens Ltwt C 2x
5
81 Mens Ltwt H-J 2x
4
82 Womens Ltwt F-J 1x
20
83 Mens Open F 2-
9
84 Womens Ltwt D 1x
13
85 Mens Ltwt D 2x
5
86 Womens Ltwt B 2x
6
87 Mens Ltwt B 2x
8
88 Womens Open AA-A 2-
12
89 Mens Open AA 2x
6
90 Womens Ltwt E 2x
12
91 Mixed F-J 4+
10
92 Womens Open G-J 1x
10
93 Mens Open G-J 4x
15
94 Womens Open E 1x
11
95 Mens Ltwt E 1x
6
96 Womens Open C 4+
19
97 Mens Open C 1x
19
98 Womens Open A 2x
9
99 Mens Open A 2x
10
100 Mens Open E-F 4-
9
101 Mens Open D 4-
7
102 Mixed B 8+
7
103 Parent/Child F/S 2x
8
Saturday, August 15, 2015
104 Mixed B 2x
17
105 Mixed D 4x
17
106 Mixed F 4x
14
107 Mens Ltwt AA-A 1x
10
108 Womens Open A 4+
18
109 Mens Open C 2x
13
110 Womens Open C 1x
11
111 Mens Open E 2x
16
112 Womens Open E 8+
12
    Composite: Augusta, Avalon (A)
C. Yeager/E. Connor/S. Mathison/P. Montain/M. Rogers/P. Adler/J. Millard/M. Maguire/H. Coulter (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
D. Davis/N. Dynan/G. Malacrida/m. wehtje/Y. Taskor/M. Scully/J. Lancaster/C. Graubard/L. Wright (Cox)
 
    Composite: Dallas, Vesper, Nereid, Rocket City, Palo Alto, Pettipaug, Unaff. (USA) (A)
J. Pendleton/E. Acworth/k. Agersborg/A. Hurwitz/G. Tomaseski/A. Boucher/D. Winters/C. Widgery/C. Spino (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (A)
E. Shanower/S. Keller/A. Jensen/K. Malcolm/A. Moore/p. neuharth/J. Watson/C. Holdorf/S. Specht (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Dunlavey/E. Droney/C. Reading/K. Cassidy/T. Granger/M. Powell/J. Pepe/D. Kirk/G. Donovan (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Chinook Performance Racing (B)
D. Charles-Chisholm/C. Battani/M. Oliver/A. Cuthbertson/d. hayden/T. Walters/D. Noonan/E. Cassella/a. hancko (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (B)
P. Shumate/S. Battersby-Campbell/K. Csavina/F. Horton/S. Terrien/M. Chambers/R. Lenczowski/L. Etter/J. Gesch (Cox)
 
    Composite: Navesink River Rowing, Swan Creek RC, Avalon, Sarasota County (B)
K. Watts/M. Hilf/L. Barry/S. Volpe/J. Gulash/S. O'Brien/J. Perkins/L. Ensor/G. Khera (Cox)
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Avalon (C)
J. Hannum/E. Atkins/M. Wooten/B. Parkhurst/L. Suslak/J. Lytel/G. Katz/J. Ensler/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (C)
J. Hewitson/D. Perlini/E. Macalaster/F. DeSautelle/R. Gramuglia/R. Brady/A. Broderick/J. Jewell/J. Park (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (E)
E. Dinsdale/j. pederson/S. Sullivan/V. Barnes/R. Penninga/L. Bouffard/A. Fontanesi/L. Roth/J. Vallese (Cox)
 
113 Mens Open G 1x
10
114 Womens Ltwt D 4+
7
115 Mens Club G-J 4+
5
116 Womens Ltwt A-C 4x
5
117 Mens Open AA-A 4-
6
118 Mixed A 8+
6
119 Mens Open B 8+
5
120 Womens Open B 4x
7
121 Mens Open D 4+
11
122 Womens Club D 4+
12
123 Mens Open F 4+
11
124 Womens Club E-J 8+
11
125 Mens Open H 1x
9
126 Mens Open C 2-
7
127 Mens Club A-B 8+
9
128 Mixed G-J 4x
13
129 Womens Ltwt B 4+
5
130 Womens Ltwt D 2x
12
131 Mens Open AA 1x
18
132 Womens Ltwt AA-A 1x
7
133 Mens Ltwt C 2x
6
134 Womens Club C 8+
13
135 Mens Open E 8+
8
136 Womens Club E 4+
15
137 Mens Open G-J 2-
6
138 Mens Ltwt D-J 4+
6
139 Womens Ltwt F-J 2x
15
140 Womens Open C 2-
8
141 Mens Club C 8+
13
142 Mens Open B 2x
10
143 Womens Open B 4+
16
144 Mens Open D 2x
18
145 Womens Open D 1x
12
146 Mens Open F 4x
11
147 Womens Open F-J 4x
16
    Avalon Rowing Club (A)
J. Ensler/M. Wooten/S. O'Brien/C. Edwards
 
    Central Pennsylvania Rowing Association (A)
M. Ostrander/K. Daubman/L. McMillin/C. Graybeal
 
    Chinook Performance Racing (A)
L. Graves/A. Strobridge/B. Jones/A. Brian
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Treasure Coast, North Palm Beach (A)
L. Freed/L. Merk-Gould/S. Blackall/P. Bliss
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Midnight Sun (A)
M. Dowd/P. Ellett/M. Flaherty-Ludwig/K. Hurd
 
    Masters Coaching, LLC (A)
N. Warren/D. Klingaman/J. Watson/B. Smith
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Skidmore Community Rowing (A)
E. Card/R. Stone/S. Allen/J. Gillern
 
    Texas Rowing Center (A)
C. Haenni/C. Hicks/S. Koch/S. Busico
 
    Composite: Vesper, Nereid, Palo Alto, Pettipaug (A)
J. Pendleton/A. Jonik/A. Hurwitz/C. Widgery
 
    Masters Coaching, LLC (B)
L. Olson/L. Galow/E. Macalaster/J. Jewell
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
 
    Composite: Vesper, Rivanna, Unaff. (USA) (B)
A. Cann/H. McFie/A. Boucher/K. Constant
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
 
    Composite: Vesper, Rocky Mountain, Atlanta (C)
M. Berry/G. Teborek/A. Shonstrom/J. Kaplow
 
    Vesper Boat Club (D)
A. Franklin/A. Couwenhoven/M. Karl/S. Cohen
 
148 Mens Open J 1x
3
149 Womens Club A 8+
9
150 Mixed C 4x
12
151 Mixed E 2x
25
152 Parent/Child M/D 2x
9
Sunday, August 16, 2015
153 Mixed G 2x
9
154 Mixed E 8+
11
155 Mixed C 8+
12
156 Womens Open AA 4+
11
157 Mens Ltwt I-J 1x
3
158 Womens Club F-J 4+
10
159 Mens Open F 2x
14
160 Womens Open D 4+
12
161 Mens Open D 8+
11
162 Womens Club B 4+
18
163 Mens Open B 1x
21
164 Mixed A 4x
4
165 Mixed AS 2x
0
166 Mixed Inclusive LTA 4+
0
167 Mixed H-J 2x
8
168 Mens Club A-D 4x
20
169 Mens Ltwt G 2x
2
170 Womens Open E 4x
9
171 Mens Ltwt E 2x
10
172 Womens Ltwt C 1x
6
173 Mens Ltwt C 1x
8
174 Womens Open A 8+
14
175 Mens Open AA-A 2-
11
176 Womens Open B 2-
9
177 Mens Ltwt A 2x
3
178 Mens Open B-C 4-
7
179 Mens Open G-J 4-
2
180 Womens Open C 4-
5
181 Mens Ltwt H 1x
3
182 Womens Open F-J 8+
12
    Composite: Avalon, Sarasota County, PCRA, Masters Coaching, Rock Creek (A)
J. Ensler/F. DeSautelle/J. Millard/E. Connor/L. Stirton Aust/M. Maguire/J. Gulash/M. Orrick/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
G. Dancks/N. Grant/K. Garofalo/D. Bradshaw/J. O'Leary/M. Julian/E. Bates/S. Markel/J. Peter (Cox)
 
    Chester River Rowing Club, Inc. (A)
E. Watson/A. Jackson/D. Yoder/L. Reed/K. McGraw/E. Merrigan/T. Connolly/S. Collins/S. Grasso (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
J. Lancaster/M. Scully/D. Noonan/E. Cassella/C. Graubard/M. Markarian/B. Jones/A. Brian/L. Wright (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (A)
K. Kyle/E. Shanower/S. Keller/D. Klingaman/C. Holdorf/J. Watson/N. Warren/N. Jarvis/S. Specht (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Skidmore Community Rowing (A)
 
    Composite: Vesper, Rivanna, Atlanta, Rocket City, St. Catharines, Palo Alto, Pettipaug (A)
J. Pendleton/A. Jonik/M. Jonik Myers/G. Teborek/A. Cann/H. McFie/L. Hastings/C. Widgery/D. Winters (Cox)
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Avalon (B)
M. Hilf/C. Edwards/G. Katz/M. Dowd/K. Frederick/M. Rogers/S. O'Brien/M. Wooten/H. Coulter (Cox)
 
    Composite: Saugatuck, Masters Coaching (B)
P. Shumate/L. Olson/J. Jewell/M. Chambers/B. Smith/L. Etter/S. McLean/M. Shepatin/S. Grady (Cox)
 
    Vesper Boat Club (B)
A. Franklin/K. Papandrew/S. Cohen/M. Karl/A. Couwenhoven/J. Kaplow/K. Tetlow/M. Berry/J. Whiting (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (G)
C. Kemper/J. Schaefer/L. Scott/P. Gillis/A. Fontanesi/N. Kazanjian/D. St. Aubin Vehar/J. Fagan/D. CLAR (Cox)
 
183 Mens Club F 4+
10
184 Womens Open D 4x
6
185 Mens Open D 4x
6
186 Womens Open B 1x
11
187 Mens Club B 4+
18
188 Mens Club D 4+
14
189 Womens Club A 4x
6
190 Womens Ltwt A 2x
4
191 Womens Club D 4x
12
192 Womens Open G-J 2x
10
193 Mens Open G-J 4+
4
194 Womens Open E 4+
11
195 Mens Open E 4+
5
196 Womens Open C 2x
14
197 Mens Open C 8+
5
198 Womens Open A 1x
10
199 Mens Open A 4+
16
200 Mens Club E-J 4x
15
201 Mixed D 4+
8
202 Mixed B 4x
6
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change