USRowing Masters National Championships

  • Aug 13, 2015 To Aug 16, 2015
  • sprint
  • Cooper River
  • Camden, NJ (USA)
  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Thursday, August 13, 2015
1 Mixed B 4+
9
2 Mixed D 2x
17
3 Mixed F 2x
14
4 Mens Open A 1x
16
5 Womens Open AA 1x
10
6 Mens Open C 4+
10
7 Womens Open C 8+
10
    Composite: Amoskeag, CRI, Avalon, Masters Coaching, Rock Creek (A)
J. Sierra/C. Lal/K. Watts/J. Perkins/F. DeSautelle/P. Adler/S. Volpe/S. Allwan/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
    Ann Arbor Rowing Club (A)
M. Monosoff-Richards/M. Hudson/E. Psarouthakis/J. Janusz/C. Fifer/P. Goforth/S. Coyle/K. Cook/P. Shumate (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
M. Nielsen/K. O'Connell/A. Lenz/r. humphreys/R. Hollins/J. Ney/S. Hedges/S. Gross/G. Abell (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
K. Mooij/K. Samsel/Z. Brookes/S. Fischer/A. Pollini/N. Schultz/R. Ford/S. Weinstein/R. Colburn (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
R. Cunningham/N. Dynan/j. hunter/n. reyns/K. Newman/C. Morrison/K. O'Hara/C. Battani/L. Wright (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
L. Ford/N. Ullrich/C. O'Toole/J. Smith/E. Bender/V. Suchodolski/P. Robinson/M. White/T. Lucas (Cox)
 
    Composite: CRI, Minneapolis Rowing Club, Masters Coaching (A)
K. Kyle/p. neuharth/F. Smith/L. Galow/S. Battersby-Campbell/D. Perlini/K. Casper/M. Tolson/S. Specht (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
L. Greene/K. Vosburgh/T. Abbott/B. Burchill/L. Civiletti/T. Sukiennicki/S. O'Malley/H. Goerlich/J. Peter (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Dunlavey/E. Droney/T. Granger/K. Cassidy/B. Weber/M. Gregg/E. Fuller/M. Bell/K. Moy (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (B)
c. pittman/t. vandeweghe/K. Davis/D. Charles-Chisholm/T. Passoni/M. Oliver/Y. Taskor/G. Malacrida/D. Lloyd (Cox)
 
8 Mens Open E 1x
18
9 Womens Open E 2x
17
    Augusta Rowing Club, Inc. (A)
C. Yeager/L. LANCE
 
    Baltimore Rowing Club (A)
P. Merkle/E. Erbelding
 
    Cincinnati Rowing Club (A)
M. Alonso/M. Hatfield
 
    Great River Rowing (A)
R. Bowie/k. huber
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
m. zezza/F. Tuite
 
    Maritime Rowing Club (A)
L. Krichko/L. Devitt
 
    Masters Coaching, LLC (A)
E. Shanower/D. Klingaman
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
L. Hafner/K. Tolcser
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
G. Lahm/D. Cenit
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Skidmore Community Rowing (A)
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Carter/N. Middleman
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
Z. Matouskova/M. Ulsh/
 
    Vesper Boat Club (A)
E. Normoyle/C. Holdsworth
 
    Composite: Greater Columbus, Masters Coaching (B)
L. Olson/V. Mendoza
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (B)
A. Murphy/L. Farrell
 
    Three Rivers Rowing Association (B)
 
10 Mens Open G 2x
8
11 Womens Ltwt D-J 4x
15
    Composite: Avalon, PCRA (A)
s. Caffrey/A. Kurland/J. Bickley/L. del Castillo
 
    Composite: Carnegie Lake, Whitemarsh Boat Club (A)
K. Ellis/D. Parenti/M. Mark/L. McCarthy
 
    Chester River Rowing Club, Inc. (A)
M. Elsberg/S. Collins/D. Yoder/K. Ruffatto
 
    Chinook Performance Racing (A)
T. Walters/L. Graves/M. Markarian/A. Brian
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
M. Briggs/M. Esway/V. Hammond/D. Watterson
 
    Maritime Rowing Club (A)
P. Ellett/A. Faber/M. Flaherty-Ludwig/P. Bliss
 
    Masters Coaching, LLC (A)
J. Hewitson/E. Macalaster/J. Jewell/N. Jarvis
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
B. Voss/K. Dieperink/B. Brooks/D. Peszek
 
    Composite: Rocket City, Potomac (A)
D. Winters/V. Bryant/G. Hug/E. Jones
 
    Composite: Saugatuck, Lincoln Park Boat Club, Treasure Coast, Colorado Rowing (A)
M. Wurster/L. Merk-Gould/D. Ziff/S. McLean
 
    Composite: Vesper, St. Catharines, PCRA (A)
L. Stirton Aust/M. Jonik Myers/L. Hastings/S. Cohen
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
 
    San Diego Rowing Club (E)
L. Roth/V. Barnes/A. Fontanesi/S. Sullivan
 
    San Diego Rowing Club (G)
P. Gillis/J. Schaefer/D. St. Aubin Vehar/J. Fagan
 
12 Womens Club C 4x
10
13 Mixed F-J 8+
9
    Avalon Rowing Club (A)
M. Klinker/C. Esler/M. Rogers/K. Watts/J. Millard/M. Maguire/J. Franklin/R. McClure/H. Coulter (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
J. Dabbs/P. Lofberg/B. Flynn/e. wengryn/P. Lyons/T. Steele/L. Twining/T. Taylor/R. Colburn (Cox)
 
    Composite: Carolina Masters, Masters Coaching (A)
R. Kyle/T. Taylor/P. Walsh/R. Shellman/C. Holdorf/F. Horton/S. Terrien/L. Etter/J. Park (Cox)
 
    Chester River Rowing Club, Inc. (A)
T. Rhynalds/S. Barroll/S. Elsberg/J. Hurd/M. Doyle/A. Jackson/D. Riordan/E. Watson/S. Grasso (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
D. Davis/E. Cassella/m. wehtje/C. Graubard/d. little/S. Anderson/m. mcguirk/t. kakas/L. Wright (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
G. Swagler/J. Mayer/K. Bello/R. Yochum/I. Allen/J. Bowne/M. Kohn/D. Crocker/S. Tannery (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
M. Borchelt/W. Crawford/J. Nicot/C. Johnston/C. Hicks/S. Koch/J. Hopkins/S. Busico/R. Hays (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (F)
r. glidden/G. Barnes/B. Randall/P. Walsh/E. Dinsdale/j. pederson/C. Slack/P. Pinkerton/J. Vallese (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (G)
G. Shuster/K. Shuster/C. Shuster/N. Shuster/C. Kemper/L. Bouffard/L. Scott/N. Kazanjian/C. Sullivan (Cox)
 
14 Womens Ltwt C 4+
6
    Ann Arbor Rowing Club (A)
L. Thompson/J. Janusz/B. Greenspoon/R. Schultz-Purves/J. Shifferd (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
H. Chabot/C. Muellerleile/J. Tujague/D. Carlier/S. Montgomery (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
M. Gralewicz/t. walhart/K. Davis/J. Lancaster/D. Lloyd (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
M. Mance/J. Gjorgjieva/M. Allen/L. Doucett/A. Jackson (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (A)
J. Spiro/S. Bezanson/K. Csavina/R. Lenczowski/S. Grady (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (C)
M. Smiddy/l. Colban/A. Havrilla/K. Smith/D. CLAR (Cox)
 
15 Mens Open AA 4+
6
16 Mens Open B 2-
6
17 Womens Ltwt B 1x
6
18 Mens Open D 2-
8
19 Womens Club D 8+
12
20 Mens Ltwt F 2x
6
21 Womens Open F-J 4+
12
    Chinook Performance Racing (A)
M. Scully/D. Noonan/E. Cassella/M. Markarian/D. Lloyd (Cox)
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
M. Briggs/V. Hammond/L. Olson/D. Watterson/H. Linke (Cox)
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Avalon (A)
A. Faber/M. Wooten/J. Ensler/C. Edwards/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (A)
M. Wilkie/S. Keller/J. Watson/N. Warren/S. Specht (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
C. Reading/J. Pepe/M. Powell/D. Kirk/M. Cyr (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Composite: Vesper, Palo Alto, Pettipaug, Unaff. (USA) (A)
J. Pendleton/A. Couwenhoven/A. Boucher/C. Widgery/N. Caronia (Cox)
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Navesink River Rowing, Avalon (B)
L. Ensor/S. Mathison/M. Dowd/M. Maguire/G. Khera (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (B)
N. Jarvis/M. Chambers/R. Brady/E. Macalaster/J. Park (Cox)
 
    Composite: Vesper, Rivanna (B)
H. McFie/K. Constant/A. Jonik/A. Cann/C. Spino (Cox)
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Avalon (C)
G. Katz/L. del Castillo/M. Rogers/J. Millard/K. Neiman (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (C)
P. Shumate/R. Gramuglia/B. Smith/M. Shepatin/J. Gesch (Cox)
 
22 Mens Open H 2x
8
23 Womens Open D-J 2-
9
24 Mixed E 4x
10
    Composite: Cambridge, Vesper (A)
L. Pierce/A. James/T. Darling/J. Randle
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
J. Mayer/M. Kohn/G. Swagler/K. Bello
 
    Great River Rowing (A)
K. LHommedieu/j. leonard/d. utter/K. Simmons
 
    Greenwich Crew (A)
P. Oudheusden/P. Pugliese/S. Yung/D. Herman
 
    Masters Coaching, LLC (A)
E. Shanower/P. Walsh/R. Shellman/p. neuharth
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
K. Dieperink/P. Greene/J. Gorlin/C. Brittain
 
    Potomac Boat Club (A)
J. paduda/E. Ryan/L. Wetten/S. Weeks
 
    Composite: Rocket City, Oak Ridge Rowing, Nashville (A)
M. Schay/J. Robinson/L. Theiss/N. Schay
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Composite: Swan Creek RC, Avalon (A)
M. Hilf/C. Rogers/J. Franklin/S. Volpe
 
25 Mens Ltwt A-C 4x
4
26 Womens Open AA-B 4-
7
27 Mixed D 8+
6
    Ann Arbor Rowing Club (A)
G. Emberling/P. Mancuso/M. Myers/M. Psarouthakis/R. Schultz-Purves/E. Psarouthakis/J. Shifferd/C. Fifer/L. Thompson (Cox)
 
    Composite: Carolina Masters, Masters Coaching, East Bay (A)
A. Moore/K. Malcolm/R. Kyle/T. Taylor/G. Gazda/C. Groves/C. Holdorf/F. Horton/S. Grady (Cox)
 
    East Arm Rowing Club (A)
J. Cody/R. Zimmer/C. Shepherd/R. Wagner/K. Glover/C. Lucking/K. Cody/J. Zimmer/H. Franklin (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
d. albano/L. Pagano/A. Busuioceanu/P. Siebach/D. Seletyn/A. Brown/J. Dillon/N. Verster/A. Xue (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    San Diego Rowing Club (D)
T. Sommer/D. O'Neill/M. Gerhart/W. Saville/M. Smiddy/l. Colban/C. Slack/L. Bouffard/J. Vallese (Cox)
 
28 Mens Club A 4+
15
29 Womens Club A 4+
15
30 Mens Open C 4x
8
31 Womens Open C 4x
9
    Composite: Amoskeag, CRI, Avalon (A)
C. Lal/T. Stocker/P. Montain/S. Alwan
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
R. Ford/N. Paquette/A. Pollini/L. Suplick
 
    Chinook Performance Racing (A)
R. Cunningham/K. Newman/K. O'Hara/C. Battani
 
    Cooper Rowing Club (A)
J. Mitchell/T. D'Aprile/M. Wood/M. Higgins
 
    Masters Coaching, LLC (A)
S. Battersby-Campbell/V. Mendoza/L. Galow/S. Bezanson
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
T. Harris/K. Lamppa/L. Crandall/S. Kane
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
L. Brennan/L. Hafner/J. Burnham/H. Evans
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
G. Lahm/S. Ward/C. Wilson/J. Raphael
 
    Composite: Riverside, Vesper, Atlanta, Potomac (A)
L. Detlefsen/A. James/O. Huxley/M. Brundage
 
32 Mens Open E 2-
11
33 Womens Ltwt E 1x
9
34 Mens Open F-J 8+
10
35 Womens Club B 4x
6
36 Mens AS 1x
4
37 Womens AS 1x
0
38 Mixed LTA 2x
0
39 Mens Ltwt D-J 4x
7
40 Mens Open AA-A 4x
7
41 Womens Open AA-A 4x
3
42 Mens Ltwt B 1x
6
43 Womens Open B 8+
11
44 Mens Open D 1x
15
45 Womens Open D 2x
20
46 Mens Open F 1x
24
47 Womens Open F 2x
18
    Central Pennsylvania Rowing Association (A)
A. Shapiro/S. Thomas/
 
    Chester River Rowing Club, Inc. (A)
K. Hurd/D. Riordan
 
    Chinook Performance Racing (A)
C. Graubard/B. Jones
 
    Great River Rowing (A)
K. LHommedieu/K. Simmons
 
    Maritime Rowing Club (A)
C. Schoen/L. Douglas
 
    Masters Coaching, LLC (A)
N. Warren/D. Klingaman
 
    Composite: Navesink River Rowing, Avalon (A)
L. Ensor/L. del Castillo
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
K. Tolcser/L. Farrell
 
    Composite: Palo Alto, Pettipaug (A)
J. Pendleton/C. Widgery
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
L. Horn/K. Kearney
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
P. Sadler/D. Hannam
 
    Avalon Rowing Club (B)
E. Connor/J. Ensler
 
    Central Pennsylvania Rowing Association (B)
K. Daubman/C. Graybeal
 
    Maritime Rowing Club (B)
G. Gasser/P. Gleason
 
    Vesper Boat Club (B)
K. Papandrew/S. Cohen
 
    Composite: Carnegie Lake, Vesper (C)
M. Mark/B. Hogan
 
48 Mens Open I 1x
8
49 Mixed A 4+
10
50 Mixed C 4+
11
51 Mens Club E-J 8+
13
52 Parent Child, M/S, F/D 2x
6
Friday, August 14, 2015
53 Mixed E 4+
8
    Ann Arbor Rowing Club (A)
E. Psarouthakis/P. Hughes-Cromwick/R. Florka/J. Janusz/P. Shumate (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (A)
M. Klinker/A. Plache/K. Watts/J. Lytel/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
    Composite: East Arm, Masters Coaching (A)
J. Cody/R. Wagner/R. Lenczowski/M. Chambers/S. Grady (Cox)
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
M. Esway/K. Schulz/M. McGovern/B. Ramsey/H. Linke (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
L. Pagano/P. Siebach/A. Busuioceanu/N. Verster/A. Xue (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
R. Kercull/C. Fisher/C. Hamilton/B. O'Neil/J. Prashaw (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (B)
R. Shellman/K. Dollhopf/R. Gramuglia/V. Mendoza/J. Park (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (E)
G. Barnes/m. martin/C. Slack/R. Penninga/C. Sullivan (Cox)
 
54 Mixed C 2x
17
55 Mixed A 2x
15
56 Mens Open I-J 2x
8
57 Womens Open F 1x
15
58 Mens Ltwt F 1x
11
59 Womens Open D 8+
16
    Composite: Augusta, Avalon (A)
M. Hilf/P. Montain/C. Yeager/E. Connor/S. Swartz/J. Millard/J. Hannum/S. Mathison/H. Coulter (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
R. Cunningham/K. Newman/K. O'Hara/N. Dynan/Y. Taskor/D. Davis/m. wehtje/M. Scully/L. Wright (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
M. Varfi/J. Gjorgjieva/G. Sage/N. Ullrich/M. Mance/M. White/L. Doucett/F. Smith/M. Ordonez (Cox)
 
    Cooper Rowing Club (A)
A. DiMeo/J. philyaw/J. Close/J. Mitchell/T. D'Aprile/S. McGann/M. Cuneo/P. Schneider/A. Griffith (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
K. Vosburgh/T. Sukiennicki/E. Perry/I. Allen/M. Kaupp/J. Bowne/M. Kohn/J. Shulman/S. Tannery (Cox)
 
    Maritime Rowing Club (A)
M. Klutey/C. Lange/C. Engh/H. Parkhurst/G. Gasser/E. Picard/L. Douglas/J. Hackett/K. Isaza (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (A)
K. Kyle/A. Jensen/K. Malcolm/A. Moore/p. neuharth/M. Wilkie/C. Holdorf/J. Spiro/S. Specht (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
H. Isernhagen/L. Schmieg/J. Mazullo/M. Malotky/E. Davis/C. Muehlbauer/B. Brooks/D. Peszek/A. Balch (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Dunlavey/K. Cassidy/E. Droney/M. Gregg/C. Reading/R. Loepp/J. Pepe/D. Kirk/G. Donovan (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Skidmore Community Rowing (A)
 
    Chinook Performance Racing (B)
n. reyns/t. vandeweghe/C. Morrison/D. Charles-Chisholm/M. Oliver/G. Malacrida/A. Cuthbertson/d. hayden/D. Lloyd (Cox)
 
    Composite: Greater Columbus, Masters Coaching (B)
E. Shanower/L. Olson/S. Terrien/F. Horton/L. Galow/D. Perlini/M. Tolson/L. Etter/J. Gesch (Cox)
 
    Composite: Swan Creek RC, Avalon, PCRA, Rock Creek (B)
R. Hassani/M. Rogers/J. Bickley/L. Barry/L. Stirton Aust/M. Maguire/S. Volpe/T. Stocker/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
    Composite: Sarasota Crew, Avalon, Masters Coaching, Rock Creek (C)
J. Gulash/P. Adler/F. DeSautelle/B. Parkhurst/L. Suslak/J. Perkins/J. Lytel/M. Orrick/G. Khera (Cox)
 
60 Mens Ltwt D 1x
7
61 Womens Open B 2x
14
62 Mens Open B 4+
10
63 Womens Ltwt A 4+
4
64 Mens Ltwt A-C 4+
5
65 Mixed TA 2x
4
66 Mixed LTA 4+
0
67 Womens Ltwt E-J 4+
12
    Composite: Amoskeag, Avalon, PCRA (A)
A. Kurland/S. Caffrey/J. Bickley/L. del Castillo/S. Alwan (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
R. Ford/N. Paquette/L. McCarthy/M. Mark/R. Colburn (Cox)
 
    Chester River Rowing Club, Inc. (A)
K. McGraw/E. Watson/E. Merrigan (73)/S. Collins/S. Grasso (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
J. Lancaster/M. Markarian/A. Strobridge/A. Brian/D. Lloyd (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (A)
S. Keller/K. Csavina/N. Jarvis/R. Lenczowski/S. Grady (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Composite: Vesper, Rocket City (A)
E. Jones/D. Winters/G. Hug/C. Holdsworth/m. jones (Cox)
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Avalon, Rock Creek (B)
M. Orrick/R. Hassani/J. Sierra/A. Faber/S. O'Connor (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (B)
J. Hewitson/J. Jewell/B. Smith/M. Shepatin/J. Park (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (C)
P. Shumate/E. Macalaster/A. Broderick/R. Brady/J. Gesch (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (E)
S. Sullivan/V. Barnes/K. Smith/A. Fontanesi/J. Ramsey (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (G)
P. Gillis/J. Schaefer/D. St. Aubin Vehar/J. Fagan/D. CLAR (Cox)
 
68 Mens Club D 8+
11
69 Mens Ltwt G 1x
6
70 Womens Club E-J 4x
24
71 Mens Open E 4x
10
    Community Rowing, Inc. (A)
D. Stevenson/A. Milia/J. Langermann/J. Senner
 
    Composite: East Arm, Carolina Masters, Masters Coaching (A)
R. Kyle/R. Zimmer/R. Shellman/K. Dollhopf
 
    Composite: Lincoln Park Boat Club, Rio Salado (A)
A. Dolotov/J. Linkoff/J. Levinson/L. Sklyanskiy
 
    Composite: Navesink River Rowing, New York AC, Baltimore, OKC Riversport (A)
C. Windeknecht/M. Malone/J. Sanders/M. Daemen/
 
    San Diego Rowing Club (A)
R. Hill/r. glidden/B. Thaxton/m. martin
 
    Composite: Upper Valley Rowing, Palm Beach (A)
J. Tunnicliffe/P. Kermond/W. Purdy/M. Totta
 
    Composite: Western Reserve, Minneapolis Rowing Club, Texas Rowing Center, Oak Ridge Rowing (A)
B. Whitehead/K. Gates/S. Faber/M. Schay
 
    Winnipeg Rowing Club (A)
A. Lamont/S. Nakagawa/T. Pundyk/J. Reitberger
 
    Community Rowing, Inc. (B)
P. Beaman/O. Schueller/R. Lynch/J. Owens
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (B)
C. Ives/C. Baker/M. Stormberg/M. Gasper
 
72 Womens Club C 4+
16
73 Mens Club C 4+
8
74 Womens Open AA 2x
6
75 Mens Open A 8+
7
76 Womens Club B 8+
13
77 Mens Open B 4x
5
78 Womens Open D-J 4-
9
79 Mens Club E 4+
17
80 Womens Ltwt C 2x
5
81 Mens Ltwt H-J 2x
4
82 Womens Ltwt F-J 1x
20
83 Mens Open F 2-
9
84 Womens Ltwt D 1x
13
85 Mens Ltwt D 2x
5
86 Womens Ltwt B 2x
6
87 Mens Ltwt B 2x
8
88 Womens Open AA-A 2-
12
89 Mens Open AA 2x
6
90 Womens Ltwt E 2x
12
91 Mixed F-J 4+
10
    Avalon Rowing Club (A)
C. Rogers/J. Franklin/M. Wooten/C. Edwards/H. Coulter (Cox)
 
    Chester River Rowing Club, Inc. (A)
J. Hurd/S. Elsberg/M. Elsberg/D. Riordan/S. Grasso (Cox)
 
    East Arm Rowing Club (A)
J. Lathrop/R. Dieterle/P. Richko/C. Hardy/S. Goodman (Cox)
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
V. Hammond/D. Watterson/M. McGovern/B. Ramsey/H. Linke (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
R. Humphrey/S. Beaudry/J. O'Connell/S. Herman/C. Frank (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (A)
P. Walsh/T. Taylor/J. Watson/R. Brady/S. Grady (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
L. Pagano/S. DeHanas/J. Dillon/M. Bradley/A. Xue (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
C. Hicks/M. Borchelt/W. Crawford/S. Koch/S. Busico (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (F)
C. Shuster/K. Shuster/M. Smiddy/V. Barnes/C. Sullivan (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (G)
N. Shuster/G. Shuster/J. Schaefer/N. Kazanjian/D. CLAR (Cox)
 
92 Womens Open G-J 1x
10
93 Mens Open G-J 4x
15
94 Womens Open E 1x
11
95 Mens Ltwt E 1x
6
96 Womens Open C 4+
19
    Alexandria Community Rowing (A)
J. Bright/B. Simonen/M. Cato/C. Swartz/S. Hoff (Cox)
 
    Ann Arbor Rowing Club (A)
J. Shifferd/K. O'Neill/P. Goforth/R. Schultz-Purves/J. Janusz (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (A)
J. Hannum/J. Lytel/P. Montain/J. Perkins/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
E. Turtle/E. Lawrence/S. Bausch/K. Flickinger/M. Ward (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
H. Chabot/C. Muellerleile/k. zareski/D. Carlier/S. Montgomery (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
K. Mooij/S. Fischer/Z. Brookes/K. Samsel/R. Colburn (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
K. Newman/K. O'Hara/N. Dynan/C. Battani/L. Wright (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
L. Angione/L. Ford/M. White/M. Allen/T. Lucas (Cox)
 
    Composite: CRI, BMA, Skidmore CR, Unaff. (USA) (A)
E. Mastrianni/D. Kemper/T. Canfield/J. Hathaway/C. Bassler (Cox)
 
    Composite: Farmington Valley, Litchfield Hills (A)
J. Futia/R. Jones/G. Zaharek/A. Shepard/J. Wert (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
L. Greene/B. Burchill/T. Abbott/K. Vosburgh/S. Tannery (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (A)
K. Kyle/A. Jensen/K. Malcolm/J. Spiro/J. Gesch (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
T. Hazelton/S. Melnitsky/T. Granger/C. Reading/K. Moy (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
J. Prugh/C. Nardi/C. Lesperance/Z. Varnelis/L. Sass (Cox)
 
    Composite: Amoskeag, CRI, Avalon, Rock Creek (B)
C. McMahon/C. Lal/E. Atkins/S. Alwan/S. O'Connor (Cox)
 
    Ann Arbor Rowing Club (B)
L. Thompson/M. Hudson/S. Coyle/B. Greenspoon/P. Shumate (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (B)
c. pittman/n. reyns/t. vandeweghe/D. Charles-Chisholm/a. hancko (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (B)
S. Battersby-Campbell/M. Tolson/L. Galow/A. Broderick/S. Specht (Cox)
 
97 Mens Open C 1x
19
98 Womens Open A 2x
9
99 Mens Open A 2x
10
100 Mens Open E-F 4-
9
101 Mens Open D 4-
7
102 Mixed B 8+
7
103 Parent/Child F/S 2x
8
Saturday, August 15, 2015
104 Mixed B 2x
17
105 Mixed D 4x
17
106 Mixed F 4x
14
    Augusta Rowing Club, Inc. (A)
C. Yeager/G. Abell/B. Bonin/L. LANCE
 
    Composite: Cambridge, Narragansett (A)
A. Washburn/c. zezza/m. zezza/T. Glover
 
    Chester River Rowing Club, Inc. (A)
S. Elsberg/j. gannon/E. Merrigan/M. Elsberg
 
    Chinook Performance Racing (A)
m. mcguirk/t. kakas/A. Strobridge/K. Davis
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
V. Hammond/D. Watterson/M. McGovern/B. Ramsey
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Treasure Coast, Ridley Graduate (A)
B. Eldridge/L. Freed/L. Merk-Gould/J. Pauls
 
    Masters Coaching, LLC (A)
T. Taylor/J. Hewitson/M. Shepatin/K. Dollhopf
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
R. Miller/C. Muehlbauer/R. Newberg/C. Brittain
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
M. Durand/E. Cadoff/M. Durand/D. Orlando
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Texas Rowing Center (A)
J. Nicot/W. Crawford/S. Koch/S. Busico
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
G. Kerr/J. Voss/L. Chisholm/J. Voss
 
    Minneapolis Rowing Club (B)
P. Greene/D. Peszek/M. Hurley/T. Palmer
 
    San Diego Rowing Club (F)
T. Cook/P. Billings/P. Pinkerton/L. Roth
 
107 Mens Ltwt AA-A 1x
10
108 Womens Open A 4+
18
109 Mens Open C 2x
13
110 Womens Open C 1x
11
111 Mens Open E 2x
16
112 Womens Open E 8+
12
    Composite: Augusta, Avalon (A)
C. Yeager/E. Connor/S. Mathison/P. Montain/M. Rogers/P. Adler/J. Millard/M. Maguire/H. Coulter (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
D. Davis/N. Dynan/G. Malacrida/m. wehtje/Y. Taskor/M. Scully/J. Lancaster/C. Graubard/L. Wright (Cox)
 
    Composite: Dallas, Vesper, Nereid, Rocket City, Palo Alto, Pettipaug, Unaff. (USA) (A)
J. Pendleton/E. Acworth/k. Agersborg/A. Hurwitz/G. Tomaseski/A. Boucher/D. Winters/C. Widgery/C. Spino (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (A)
E. Shanower/S. Keller/A. Jensen/K. Malcolm/A. Moore/p. neuharth/J. Watson/C. Holdorf/S. Specht (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Dunlavey/E. Droney/C. Reading/K. Cassidy/T. Granger/M. Powell/J. Pepe/D. Kirk/G. Donovan (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Chinook Performance Racing (B)
D. Charles-Chisholm/C. Battani/M. Oliver/A. Cuthbertson/d. hayden/T. Walters/D. Noonan/E. Cassella/a. hancko (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (B)
P. Shumate/S. Battersby-Campbell/K. Csavina/F. Horton/S. Terrien/M. Chambers/R. Lenczowski/L. Etter/J. Gesch (Cox)
 
    Composite: Navesink River Rowing, Swan Creek RC, Avalon, Sarasota County (B)
K. Watts/M. Hilf/L. Barry/S. Volpe/J. Gulash/S. O'Brien/J. Perkins/L. Ensor/G. Khera (Cox)
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Avalon (C)
J. Hannum/E. Atkins/M. Wooten/B. Parkhurst/L. Suslak/J. Lytel/G. Katz/J. Ensler/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (C)
J. Hewitson/D. Perlini/E. Macalaster/F. DeSautelle/R. Gramuglia/R. Brady/A. Broderick/J. Jewell/J. Park (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (E)
E. Dinsdale/j. pederson/S. Sullivan/V. Barnes/R. Penninga/L. Bouffard/A. Fontanesi/L. Roth/J. Vallese (Cox)
 
113 Mens Open G 1x
10
114 Womens Ltwt D 4+
7
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
J. Conboy/A. Gil-Costa/E. Condren/M. McCaffrey/G. Rodrigues (Cox)/
 
    Composite: Avalon, PCRA, Rock Creek (A)
J. Sierra/s. Caffrey/A. Kurland/M. Orrick/S. O'Connor (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
R. Ford/N. Paquette/L. Suplick/S. Weinstein/R. Colburn (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
M. Varfi/M. Mance/L. Doucett/M. Allen/A. Jackson (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (A)
M. Wilkie/N. Jarvis/J. Spiro/S. Bezanson/S. Grady (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
C. Fisher/W. MacPherson/D. Howk/T. Capozzola/J. Prashaw (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
115 Mens Club G-J 4+
5
116 Womens Ltwt A-C 4x
5
117 Mens Open AA-A 4-
6
118 Mixed A 8+
6
119 Mens Open B 8+
5
120 Womens Open B 4x
7
121 Mens Open D 4+
11
    Ann Arbor Rowing Club (A)
M. McGovern/M. Myers/D. Crouse/D. Kaczmarek/L. Thompson (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
R. Stedman/C. Mckay/M. Gaffney/M. Comtois/E. Massey (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Lengauer/j. Coyne/R. Ezzell/N. Zide/E. Dwyer (Cox)
 
    Composite: East Arm, Masters Coaching (A)
J. Cody/R. Zimmer/C. Shepherd/R. Wagner/S. Specht (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
K. Geoca/G. Hale/B. Calandro/R. Yochum/R. Beldner (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
A. Mauer/R. Sleight/J. Cassidy/J. O'Connell/L. Smith (Cox)
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
C. Redhead/a. lamont/T. Ayer/S. Norman/H. Hunsberger (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
R. Price/T. Kiernan/S. Robertson/E. Caldwell/L. Schumer (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Rosow/C. Massing/J. Kostal/S. Pape/J. Dumeer (Cox)
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
M. Jezyk/J. Berwick/M. Craig/B. Seaver/O. Herman (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
D. Ingham/J. Watt/R. Johnson/W. Anderson/N. Dolphin (Cox)
 
122 Womens Club D 4+
12
123 Mens Open F 4+
11
    Composite: Avalon, Rock Creek (A)
C. Ensler/C. Rogers/J. Franklin/P. Gruber/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
B. Flynn/e. wengryn/P. Lyons/T. Taylor/R. Colburn (Cox)
 
    Composite: East Arm, Masters Coaching (A)
J. Lathrop/S. Schermerhorn/R. Dieterle/R. Shellman/D. Kraetschmer (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
J. Jablonic/P. Johnson/J. Cheesebro/W. Thiesse/K. Conroy (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
P. Siebach/D. Seletyn/M. Bradley/S. DeHanas/A. Xue (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
F. Smith/D. Loomis/d. mapley/D. Sullivan/C. Magarian (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Truntz/J. Craford/L. Seyler/H. Culver/T. Filstein (Cox)
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
G. Fletcher/M. Eschbach/J. Colosimo/T. Hernacki/J. Peter (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
w. foss/K. Shuster/R. Hill/C. Shuster/C. Sullivan (Cox)
 
    Wyandotte Boat Club (A)
G. Ellison/M. Pumarada/B. Olszewski/J. Gilliland/A. Granica (Cox)
 
124 Womens Club E-J 8+
11
125 Mens Open H 1x
9
126 Mens Open C 2-
7
127 Mens Club A-B 8+
9
128 Mixed G-J 4x
13
    Composite: Atlanta, Detroit Boat Club, Colorado Rowing (A)
H. Wurster/R. Jones/G. Teborek/M. Wurster
 
    Avalon Rowing Club (A)
R. McClure/P. Francis/M. Wooten/C. Edwards
 
    Composite: Camp Randall, Masters Coaching (A)
P. Walsh/V. Mendoza/R. Crabbs/B. Smith
 
    Chester River Rowing Club, Inc. (A)
J. Hurd/K. Hurd/S. Elsberg/M. Elsberg
 
    Chinook Performance Racing (A)
m. wehtje/E. Cassella/m. mcguirk/t. kakas
 
    Composite: Passaic River, Swan Creek RC (A)
 
    Composite: Rivanna, Potomac (A)
C. Sutliff/C. Durfee/C. Collins/J. Hopkins
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Texas Rowing Center (A)
R. Weiss/C. Haenni/W. Crawford/C. Hicks
 
    Composite: Fairmount, Potomac, Sarasota County (B)
K. Wiegandt/R. Sargent/S. Sargent/B. Cox
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
 
    San Diego Rowing Club (G)
P. Walsh/P. Pinkerton/A. Fontanesi/B. Armstrong
 
    San Diego Rowing Club (I)
D. Wragg/S. Kemper/P. Gillis/C. Kemper
 
129 Womens Ltwt B 4+
5
130 Womens Ltwt D 2x
12
    Composite: Capital, Potomac (A)
R. Hollins/C. Dinion
 
    Composite: Capital, GMS Rowing (A)
M. Nielsen/P. Meyer
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
L. Suplick/N. Paquette
 
    Composite: Island Lake, Severn River (A)
D. Barr/C. Huet
 
    Maritime Rowing Club (A)
C. Engh/E. Picard
 
    Masters Coaching, LLC (A)
M. Wilkie/K. Csavina
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
L. Choate/s. Caffrey
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
T. Capozzola/D. Howk
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
D. Parenti/J. Waterbury
 
    Carnegie Lake Rowing Association (B)
R. Ford/M. Mark
 
    Potomac Boat Club (B)
L. Wetten/S. Weeks
 
131 Mens Open AA 1x
18
132 Womens Ltwt AA-A 1x
7
133 Mens Ltwt C 2x
6
134 Womens Club C 8+
13
135 Mens Open E 8+
8
136 Womens Club E 4+
15
137 Mens Open G-J 2-
6
138 Mens Ltwt D-J 4+
6
139 Womens Ltwt F-J 2x
15
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
K. Ellis/L. McCarthy
 
    Central Pennsylvania Rowing Association (A)
M. Ostrander/C. Graybeal
 
    Chinook Performance Racing (A)
L. Graves/A. Strobridge
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
F. Tuite/D. Ziff
 
    Maritime Rowing Club (A)
P. Ellett/M. Flaherty-Ludwig
 
    Masters Coaching, LLC (A)
S. Keller/N. Jarvis
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
C. Fisher/W. MacPherson
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Texas Rowing Center (A)
N. Middleman/J. Hopkins
 
    Composite: Treasure Coast, Colorado Rowing (A)
M. Wurster/L. Merk-Gould
 
    Composite: Union, Unaff. (USA) (A)
S. Donahue/H. Hutton
 
    Chinook Performance Racing (B)
T. Walters/A. Brian
 
    Maritime Rowing Club (B)
A. Faber/P. Bliss
 
    Composite: St. Catharines, Chinook (C)
L. Hastings/M. Markarian
 
    San Diego Rowing Club (G)
P. Gillis/J. Schaefer
 
140 Womens Open C 2-
8
    Ann Arbor Rowing Club (A)
R. Schultz-Purves/L. Thompson
 
    Chinook Performance Racing (A)
K. O'Hara/M. Oliver
 
    Cincinnati Rowing Club (A)
M. Alonso/M. Hatfield
 
    Masters Coaching, LLC (A)
K. Kyle/A. Moore
 
    New Haven Rowing Club (A)
H. Friel/A. Porter/
 
    Ann Arbor Rowing Club (B)
P. Goforth/J. Shifferd
 
    Community Rowing, Inc. (B)
A. Covelli/T. Welsh
 
    Masters Coaching, LLC (B)
M. Tolson/S. Battersby-Campbell
 
141 Mens Club C 8+
13
142 Mens Open B 2x
10
143 Womens Open B 4+
16
144 Mens Open D 2x
18
145 Womens Open D 1x
12
146 Mens Open F 4x
11
147 Womens Open F-J 4x
16
    Avalon Rowing Club (A)
J. Ensler/M. Wooten/S. O'Brien/C. Edwards
 
    Central Pennsylvania Rowing Association (A)
M. Ostrander/K. Daubman/L. McMillin/C. Graybeal
 
    Chinook Performance Racing (A)
L. Graves/A. Strobridge/B. Jones/A. Brian
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Treasure Coast, North Palm Beach (A)
L. Freed/L. Merk-Gould/S. Blackall/P. Bliss
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Midnight Sun (A)
M. Dowd/P. Ellett/M. Flaherty-Ludwig/K. Hurd
 
    Masters Coaching, LLC (A)
N. Warren/D. Klingaman/J. Watson/B. Smith
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Skidmore Community Rowing (A)
E. Card/R. Stone/S. Allen/J. Gillern
 
    Texas Rowing Center (A)
C. Haenni/C. Hicks/S. Koch/S. Busico
 
    Composite: Vesper, Nereid, Palo Alto, Pettipaug (A)
J. Pendleton/A. Jonik/A. Hurwitz/C. Widgery
 
    Masters Coaching, LLC (B)
L. Olson/L. Galow/E. Macalaster/J. Jewell
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
 
    Composite: Vesper, Rivanna, Unaff. (USA) (B)
A. Cann/H. McFie/A. Boucher/K. Constant
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
 
    Composite: Vesper, Rocky Mountain, Atlanta (C)
M. Berry/G. Teborek/A. Shonstrom/J. Kaplow
 
    Vesper Boat Club (D)
A. Franklin/A. Couwenhoven/M. Karl/S. Cohen
 
148 Mens Open J 1x
3
149 Womens Club A 8+
9
150 Mixed C 4x
12
151 Mixed E 2x
25
152 Parent/Child M/D 2x
9
    Composite: Dallas, Founders Rowing (A)
T. Toudouze/L. Toudouze
 
    Maritime Rowing Club (A)
L. Krichko/K. Krichko
 
    Masters Coaching, LLC (A)
D. Perlini/S. Perlini
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
J. Carmody/M. Carmody
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Severn River Rowing Club (A)
D. Barr/E. Carter
 
    University Barge Club (A)
G. Lawrence/A. Lawrence
 
    Vesper Boat Club (A)
A. Couwenhoven/A. Couwenhoven
 
    San Diego Rowing Club (B)
N. Barnes/V. Barnes
 
Sunday, August 16, 2015
153 Mixed G 2x
9
154 Mixed E 8+
11
    Augusta Rowing Club, Inc. (A)
D. Young/T. Jannik/G. Abell/L. Ensor/B. Bonin/C. Yeager/L. LANCE/N. Young/K. Fletcher (Cox)
 
    Composite: Avalon, Rock Creek (A)
K. Watts/T. Stocker/M. Klinker/C. Esler/P. Francis/J. Mulligan/J. Perkins/J. Ensler/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
B. Calandro/R. Yochum/J. Bowen/D. Crocker/M. Kaupp/J. Bowne/I. Allen/K. Stoll/S. Tannery (Cox)
 
    Composite: Minneapolis Rowing Club, Chinook (A)
Y. Taskor/A. Cuthbertson/D. Davis/d. hayden/S. Faber/d. little/S. Anderson/M. Nash/L. Wright (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
S. Kane/M. Malotky/B. Brooks/D. Peszek/J. Gorlin/C. Carlson/C. Brittain/R. Newberg/L. Schlichting (Cox)
 
    Composite: Philadelphia Girls, Vesper, University, Cooper TC (A)
T. Barron/C. Seybolt/B. Isdaner/J. Breen/E. Normoyle/T. Savard/T. Welsh/C. Holdsworth/H. Brooks (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Texas Rowing Center (A)
M. Borchelt/C. Johnston/J. LaPierre/A. Feicht/N. Middleman/S. Koch/S. Busico/J. Nicot/R. Hays (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
 
    Masters Coaching, LLC (B)
A. Moore/F. Horton/P. Walsh/T. Taylor/R. Shellman/K. Dollhopf/F. DeSautelle/A. Broderick/P. Shumate (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (E)
N. Shuster/J. Campbell/D. Frost/r. glidden/E. Dinsdale/l. Colban/C. Slack/R. Penninga/J. Vallese (Cox)
 
155 Mixed C 8+
12
    Ann Arbor Rowing Club (A)
G. Emberling/P. Mancuso/M. Myers/M. McGovern/K. Oneill/J. Shifferd/R. Schultz-Purves/M. Hudson/J. Janusz (Cox)
 
    Cooper Rowing Club (A)
M. Bowen/B. DiCrescenzo/Z. Mondesire/J. Glace/J. Close/M. Higgins/T. D'Aprile/M. Krouch/A. Griffith (Cox)
 
    D.C. Strokes Rowing Club (A)
A. Rabus/D. Alosi/R. Lucier/L. Mellon/E. Fondriest/R. Rudd/S. Jacoby/S. Johnson/J. Schmidt (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
W. Greene/J. Mayer/K. Geoca/C. Cistrone/L. Greene/E. Perry/S. O'Malley/L. Civiletti/R. Beldner (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
A. Mauer/R. Sleight/J. O'Connell/J. Cassidy/a. parent-tibbetts/A. Victor/K. Parajon/S. Herman/L. Smith (Cox)
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
P. Donohue/K. Reelick/J. Stone/A. Hubble/G. Zaharek/S. Edelstein/J. Meyer/A. Dyer/M. Bove (Cox)
 
    Composite: Riverside, East Arm, Carolina Masters, Masters Coaching (A)
A. Jensen/S. Bezanson/R. Kyle/R. Livingston/C. Shepherd/T. Hudak/M. Tolson/D. Perlini/J. Park (Cox)
 
    Row New York (A)
V. Farr/T. Stephens/S. Salee/T. Lutazi/C. Taeusch/C. Loeber/M. Bers/C. Loper/K. Forrester (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
W. Rickman/J. Arvidsson/T. Hornick/J. O'Donnell/J. Goodman/R. Luken/V. Anders/C. Nardi/K. O'Donnell (Cox)
 
    Ann Arbor Rowing Club (B)
B. McGowan/P. Goforth/D. Kaczmarek/M. Psarouthakis/M. Monosoff-Richards/P. Hughes-Cromwick/C. Fifer/L. Thompson/R. Florka (Cox)
 
156 Womens Open AA 4+
11
157 Mens Ltwt I-J 1x
3
158 Womens Club F-J 4+
10
159 Mens Open F 2x
14
160 Womens Open D 4+
12
    Ann Arbor Rowing Club (A)
K. Cook/S. Coyle/J. Janusz/B. Greenspoon/R. Schultz-Purves (Cox)
 
    Composite: Avalon, Sarasota County (A)
J. Gulash/M. Hilf/J. Hannum/E. Atkins/G. Khera (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
Z. Brookes/S. Fischer/J. Dabbs/S. Weinstein/R. Colburn (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
D. Davis/K. O'Hara/C. Battani/N. Dynan/L. Wright (Cox)
 
    East Arm Rowing Club (A)
K. Glover/J. Zimmer/K. Cody/C. Lucking/H. Franklin (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (A)
K. Kyle/p. neuharth/K. Malcolm/M. Wilkie/S. Specht (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Dunlavey/E. Droney/C. Reading/M. Gregg/K. Moy (Cox)
 
    Skidmore Community Rowing (A)
L. Towne/E. Mastrianni/O. Ciolko/M. Burnham/E. Savarese (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
J. Brogan/J. Goldblum/E. Szigethy/J. Meder/J. Peter (Cox)/
 
    Chinook Performance Racing (B)
M. Oliver/G. Malacrida/A. Cuthbertson/m. wehtje/D. Lloyd (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (B)
E. Shanower/S. Battersby-Campbell/J. Spiro/M. Chambers/S. Grady (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (C)
S. Terrien/J. Hewitson/R. Brady/V. Mendoza/J. Gesch (Cox)
 
161 Mens Open D 8+
11
162 Womens Club B 4+
18
163 Mens Open B 1x
21
164 Mixed A 4x
4
165 Mixed AS 2x
0
166 Mixed Inclusive LTA 4+
0
167 Mixed H-J 2x
8
    Alaska Midnight Sun Rowing Association (A)
J. Hurd/K. Hurd
 
    Composite: Camp Randall, Masters Coaching (A)
R. Crabbs/B. Smith
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
P. Goodbody/L. McCarthy
 
    Potomac Boat Club (A)
C. Sutliff/C. Durfee
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
M. Shonstrom/a. shonstrom
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
 
    Fairmount Rowing Association (H)
R. Sargent/S. Sargent/
 
168 Mens Club A-D 4x
20
169 Mens Ltwt G 2x
2
170 Womens Open E 4x
9
171 Mens Ltwt E 2x
10
172 Womens Ltwt C 1x
6
173 Mens Ltwt C 1x
8
174 Womens Open A 8+
14
175 Mens Open AA-A 2-
11
176 Womens Open B 2-
9
177 Mens Ltwt A 2x
3
178 Mens Open B-C 4-
7
179 Mens Open G-J 4-
2
180 Womens Open C 4-
5
181 Mens Ltwt H 1x
3
182 Womens Open F-J 8+
12
    Composite: Avalon, Sarasota County, PCRA, Masters Coaching, Rock Creek (A)
J. Ensler/F. DeSautelle/J. Millard/E. Connor/L. Stirton Aust/M. Maguire/J. Gulash/M. Orrick/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
G. Dancks/N. Grant/K. Garofalo/D. Bradshaw/J. O'Leary/M. Julian/E. Bates/S. Markel/J. Peter (Cox)
 
    Chester River Rowing Club, Inc. (A)
E. Watson/A. Jackson/D. Yoder/L. Reed/K. McGraw/E. Merrigan/T. Connolly/S. Collins/S. Grasso (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
J. Lancaster/M. Scully/D. Noonan/E. Cassella/C. Graubard/M. Markarian/B. Jones/A. Brian/L. Wright (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (A)
K. Kyle/E. Shanower/S. Keller/D. Klingaman/C. Holdorf/J. Watson/N. Warren/N. Jarvis/S. Specht (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Skidmore Community Rowing (A)
 
    Composite: Vesper, Rivanna, Atlanta, Rocket City, St. Catharines, Palo Alto, Pettipaug (A)
J. Pendleton/A. Jonik/M. Jonik Myers/G. Teborek/A. Cann/H. McFie/L. Hastings/C. Widgery/D. Winters (Cox)
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Avalon (B)
M. Hilf/C. Edwards/G. Katz/M. Dowd/K. Frederick/M. Rogers/S. O'Brien/M. Wooten/H. Coulter (Cox)
 
    Composite: Saugatuck, Masters Coaching (B)
P. Shumate/L. Olson/J. Jewell/M. Chambers/B. Smith/L. Etter/S. McLean/M. Shepatin/S. Grady (Cox)
 
    Vesper Boat Club (B)
A. Franklin/K. Papandrew/S. Cohen/M. Karl/A. Couwenhoven/J. Kaplow/K. Tetlow/M. Berry/J. Whiting (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (G)
C. Kemper/J. Schaefer/L. Scott/P. Gillis/A. Fontanesi/N. Kazanjian/D. St. Aubin Vehar/J. Fagan/D. CLAR (Cox)
 
183 Mens Club F 4+
10
184 Womens Open D 4x
6
    Composite: Avalon, Rock Creek (A)
J. Sierra/E. Atkins/M. Hilf/L. del Castillo
 
    Composite: Cambridge, Narragansett, Upper Valley Rowing, Unaff. (USA) (A)
m. zezza/A. Boucher/C. Reynolds/T. Glover
 
    Chinook Performance Racing (A)
C. Battani/M. Oliver/Y. Taskor/G. Malacrida
 
    Dallas Rowing Club (A)
A. Molenaar/K. Elting/G. Tomaseski/L. Toudouze
 
    Masters Coaching, LLC (A)
J. Hewitson/L. Galow/V. Mendoza/S. Bezanson
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
L. Ohnstad/R. Miller/E. Davis/C. Muehlbauer
 
185 Mens Open D 4x
6
186 Womens Open B 1x
11
187 Mens Club B 4+
18
188 Mens Club D 4+
14
189 Womens Club A 4x
6
190 Womens Ltwt A 2x
4
191 Womens Club D 4x
12
192 Womens Open G-J 2x
10
    Central Pennsylvania Rowing Association (A)
M. Ostrander/C. Graybeal
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
M. Julian/S. Markel
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Avalon (A)
S. O'Brien/M. Dowd
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Treasure Coast (A)
L. Freed/L. Merk-Gould
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Midnight Sun (A)
M. Flaherty-Ludwig/K. Hurd
 
    Masters Coaching, LLC (A)
J. Watson/D. Klingaman
 
    San Diego Rowing Club (A)
C. Kemper/P. Gillis
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Composite: Vesper, Rivanna (A)
A. Cann/K. Constant
 
    Composite: Fairmount, Vesper (B)
S. Sargent/B. Hogan
 
193 Mens Open G-J 4+
4
194 Womens Open E 4+
11
    Annapolis Rowing Club, Inc. (A)
D. Yatsuk/J. Gundersen/M. Wrabley/J. Iannuzzi/R. Burns (Cox)
 
    Composite: Augusta, Avalon (A)
M. Hilf/C. Yeager/S. Mathison/K. Becker/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
R. Ford/N. Paquette/L. McCarthy/M. Mark/R. Colburn (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
Y. Taskor/D. Davis/D. Noonan/J. Lancaster/D. Lloyd (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
L. Ford/F. Smith/P. Robinson/L. Doucett/K. Potts (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (A)
A. Moore/K. Malcolm/C. Holdorf/S. Keller/S. Grady (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
E. Davis/R. Miller/B. Brooks/P. Greene/A. Balch (Cox)
 
    Composite: Avalon, Rock Creek (B)
K. Watts/M. Orrick/J. Millard/M. Rogers/H. Coulter (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (B)
J. Dabbs/T. Steele/L. Twining/P. Lofberg/R. Colburn (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (B)
M. Wilkie/L. Etter/p. neuharth/F. Horton/S. Specht (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (C)
S. Terrien/A. Broderick/R. Brady/R. Gramuglia/J. Park (Cox)
 
195 Mens Open E 4+
5
196 Womens Open C 2x
14
    Avalon Rowing Club (A)
J. Hannum/S. Matheson
 
    Baltimore Rowing Club (A)
J. Hines/E. Lawrence
 
    Chinook Performance Racing (A)
T. Passoni/C. Morrison
 
    Community Rowing, Inc. (A)
D. Kemper/C. Lal
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
J. Bullock/K. Schulz
 
    Composite: Marin, Vesper (A)
L. Thoron/C. Cunningham
 
    Maritime Rowing Club (A)
L. Krichko/J. Sherman
 
    Masters Coaching, LLC (A)
M. Tolson/D. Perlini
 
    Composite: Narragansett, Upper Valley Rowing (A)
C. Reynolds/T. Glover
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Dunlavey/B. Weber
 
    Texas Rowing Center (A)
K. Wilson/M. Robinson
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
V. Keenan/J. Goldblum
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
K. Krengel/S. Romilly
 
    Narragansett Boat Club (B)
A. Bumstead/S. Cussler
 
197 Mens Open C 8+
5
198 Womens Open A 1x
10
199 Mens Open A 4+
16
200 Mens Club E-J 4x
15
201 Mixed D 4+
8
    Composite: Avalon, Unaff. (USA) (A)
E. Atkins/B. Eldridge/P. Francis/T. Stocker/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
    Composite: Carolina Masters, Masters Coaching (A)
R. Kyle/P. Walsh/A. Jensen/R. Lenczowski/J. Gesch (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
D. Charles-Chisholm/t. vandeweghe/S. Anderson/d. little/a. hancko (Cox)
 
    East Arm Rowing Club (A)
J. Cody/R. Zimmer/K. Cody/J. Zimmer/H. Franklin (Cox)
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
m. ewing/P. Donohue/A. Kelly/M. KELLY/M. Bove (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
P. Siebach/D. Seletyn/A. Brown/S. DeHanas/A. Xue (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
w. foss/D. Shuster/C. Slack/V. Barnes/D. CLAR (Cox)
 
    Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters (A)
J. Gonzalez/R. Jauch/A. Marichal/J. Gulash/M. Condiotte (Cox)
 
202 Mixed B 4x
6
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change