USRowing Masters National Championships

  • Aug 13, 2015 To Aug 16, 2015
  • sprint
  • Cooper River
  • Camden, NJ (USA)
  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Thursday, August 13, 2015
1 Mixed B 4+
9
2 Mixed D 2x
17
3 Mixed F 2x
14
4 Mens Open A 1x
16
    Caloosa Coast Rowing Club (A)
J. Sanchez/
 
    Club d'aviron de Boucherville (A)
G. Hamann
 
    Cooper Rowing Club (A)
B. DiCrescenzo
 
    Ever Green Boat Club, Inc (A)
M. Monplaisir
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
R. McMahon
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
M. Brown
 
    Leander Boat Club (A)
S. Ilic
 
    OKC Riversport (A)
T. Matherly
 
    Riverside Boat Club (A)
S. Wolf
 
    Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters (A)
J. Gonzalez
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
R. Visinski
 
    Texas Rowing Center (A)
M. McKnight
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
S. Sullivan
 
    Wyandotte Boat Club (A)
M. McKay
 
    Potomac Boat Club (B)
D. Marquardt
 
    Wyandotte Boat Club (B)
M. Schaeffer
 
5 Womens Open AA 1x
10
6 Mens Open C 4+
10
7 Womens Open C 8+
10
8 Mens Open E 1x
18
9 Womens Open E 2x
17
10 Mens Open G 2x
8
11 Womens Ltwt D-J 4x
15
12 Womens Club C 4x
10
13 Mixed F-J 8+
9
14 Womens Ltwt C 4+
6
15 Mens Open AA 4+
6
16 Mens Open B 2-
6
17 Womens Ltwt B 1x
6
18 Mens Open D 2-
8
19 Womens Club D 8+
12
20 Mens Ltwt F 2x
6
    Annapolis Rowing Club, Inc. (A)
R. Biddle/W. Dyott/
 
    Cambridge Boat Club (A)
J. Saxelby/J. Lambert
 
    Composite: Jacksonville, Ridley Graduate (A)
B. Schumacher/J. Pauls
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
K. Conroy/T. Palmer
 
    San Diego Rowing Club (A)
T. Cook/K. Jacobs
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
21 Womens Open F-J 4+
12
22 Mens Open H 2x
8
23 Womens Open D-J 2-
9
24 Mixed E 4x
10
25 Mens Ltwt A-C 4x
4
26 Womens Open AA-B 4-
7
27 Mixed D 8+
6
28 Mens Club A 4+
15
29 Womens Club A 4+
15
30 Mens Open C 4x
8
31 Womens Open C 4x
9
32 Mens Open E 2-
11
33 Womens Ltwt E 1x
9
34 Mens Open F-J 8+
10
35 Womens Club B 4x
6
36 Mens AS 1x
4
37 Womens AS 1x
0
38 Mixed LTA 2x
0
39 Mens Ltwt D-J 4x
7
    Composite: Cambridge, Jacksonville, Ridley Graduate (A)
R. Kendall/H. Hamilton/B. Schumacher/J. Pauls
 
    Composite: Cambridge, Riverside (A)
J. Saxelby/J. Lambert/E. Frankenberry/M. Findeis
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
S. Michals/K. Conroy/C. Brittain/T. Palmer
 
    Composite: Navesink River Rowing, New York AC, Baltimore, OKC Riversport (A)
C. Windeknecht/M. Malone/J. Sanders/M. Daemen/
 
    Potomac Boat Club (A)
D. Spencer/C. Sutliff/E. Ryan/B. Cox
 
    Riverside Boat Club (A)
B. Mannino/P. Dale/S. Danberg/R. Schreiber
 
    San Diego Rowing Club (F)
T. Cook/C. Anderson/K. Jacobs/R. Hanna
 
40 Mens Open AA-A 4x
7
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
S. Connell/W. Cloherty/B. Chung/F. Azfar
 
    Baltimore Rowing Club (A)
J. Olbrys/A. DeStefano/J. Ruck/J. Hughes
 
    Capital Rowing Club (A)
S. Neumann/R. Shakleford/R. Nance/A. Lee
 
    Community Rowing, Inc. (A)
K. Dutt/P. Preiss/R. Appleton/N. Watts
 
    Composite: Miami Rowing Club, Jacksonville, Potomac, Caloosa Coast (A)
J. Sanchez/F. Barrera/E. Caudron/M. Brown
 
    Composite: Nereid, Texas Rowing Center, Rockland (A)
P. Klose/E. Hagberg/S. Bolton/J. Savage
 
    Wyandotte Boat Club (A)
J. Bertino/T. Cardanha/M. McKay/M. Schaeffer
 
41 Womens Open AA-A 4x
3
42 Mens Ltwt B 1x
6
43 Womens Open B 8+
11
    Alexandria Community Rowing (A)
G. Barbara/S. Henry/M. Cato/A. Huggins/D. Schroeder/M. Hentschel/E. Jayne/C. Swartz/S. Hoff (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
A. Sweeny/A. Lenz/K. Spittel/J. Ney/r. humphreys/M. Nielsen/S. Gross/S. Hedges/G. Abell (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
M. Gralewicz/n. dustman/R. Cunningham/T. Passoni/c. pittman/j. hunter/M. Stoutenburg/n. reyns/L. Wright (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
E. Parfit/J. Frey/R. Schofield/C. Egan/K. Simeon/C. Sutter/R. Churchill/E. McKenna/D. Valle Fitzgerald (Cox)
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
E. Center-Gray/S. Center-Gray/J. Futia/R. Jones/N. Rousseau/K. Franzen/S. Randall/A. Shepard/J. Wert (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
H. Goerlich/K. Chaban/A. Parker/L. Saladino/M. Kaupp/J. Shulman/K. Fogle/L. Spencer/J. Peter (Cox)
 
    Composite: Jacksonville, Vesper, OARS, Atlanta, Potomac, Sarasota County, Cooper TC, Caloosa Coast (A)
E. Normoyle/C. Holdsworth/K. Wiegandt/L. Corbett/H. Brooks/L. Welch/O. Huxley/S. Legler/G. Hsu (Cox)
 
    Composite: Marin, New Haven (A)
H. Friel/L. Boghossian/L. Trond/C. Cunningham/L. Thoron/E. Mulligan/L. Lana/A. Porter/Y. Lee (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
H. Friedlander/L. Ohnstad/C. Kubusek/J. Stanton/H. Isernhagen/L. Schmieg/K. Dieperink/K. Green/A. Balch (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
R. Likar/S. Melnitsky/T. Hazelton/B. Weber/T. Granger/M. Gregg/E. Fuller/M. Bell/G. Donovan (Cox)
 
    Capital Rowing Club (B)
A. Stimmel/K. Bidwell/H. Chabot/S. Grimes/k. zareski/C. Muellerleile/J. Tujague/D. Carlier/N. Nguyen (Cox)
 
44 Mens Open D 1x
15
45 Womens Open D 2x
20
46 Mens Open F 1x
24
47 Womens Open F 2x
18
48 Mens Open I 1x
8
49 Mixed A 4+
10
50 Mixed C 4+
11
51 Mens Club E-J 8+
13
52 Parent Child, M/S, F/D 2x
6
Friday, August 14, 2015
53 Mixed E 4+
8
54 Mixed C 2x
17
55 Mixed A 2x
15
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
S. Connell/L. Detlefsen
 
    Avalon Rowing Club (A)
R. Gillis/S. O'Connor
 
    Caloosa Coast Rowing Club (A)
L. Corbett/J. Sanchez/
 
    Capital Rowing Club (A)
r. humphreys/A. Lee
 
    Fairmount Rowing Association (A)
M. Dolson/K. Hudome
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
K. Ouellette/R. McMahon
 
    Great River Rowing (A)
j. leonard/J. Lajoie
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
S. Legler/M. Brown
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
S. Taylor/R. Klein/
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
G. Zaharek/K. Reelick
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
K. Liljeberg/A. Butterbrodt
 
    Composite: Riverside, Greater Dayton (A)
M. Brundage/B. Boehm
 
    Row New York (A)
 
    St. Louis Rowing Club (A)
L. Perry/J. Vinocour
 
    Texas Rowing Center (A)
C. Adams/A. Khalil
 
56 Mens Open I-J 2x
8
57 Womens Open F 1x
15
58 Mens Ltwt F 1x
11
59 Womens Open D 8+
16
60 Mens Ltwt D 1x
7
61 Womens Open B 2x
14
62 Mens Open B 4+
10
63 Womens Ltwt A 4+
4
64 Mens Ltwt A-C 4+
5
65 Mixed TA 2x
4
66 Mixed LTA 4+
0
67 Womens Ltwt E-J 4+
12
68 Mens Club D 8+
11
69 Mens Ltwt G 1x
6
    Ann Arbor Rowing Club (A)
J. Montie
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
B. Schumacher
 
    Potomac Boat Club (A)
N. Young
 
    Riverside Boat Club (A)
P. Dale
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
B. O'Neil
 
    Unaffiliated (USA) (A)
S. Sepe
 
70 Womens Club E-J 4x
24
71 Mens Open E 4x
10
72 Womens Club C 4+
16
73 Mens Club C 4+
8
74 Womens Open AA 2x
6
75 Mens Open A 8+
7
76 Womens Club B 8+
13
77 Mens Open B 4x
5
78 Womens Open D-J 4-
9
79 Mens Club E 4+
17
80 Womens Ltwt C 2x
5
81 Mens Ltwt H-J 2x
4
82 Womens Ltwt F-J 1x
20
83 Mens Open F 2-
9
84 Womens Ltwt D 1x
13
85 Mens Ltwt D 2x
5
86 Womens Ltwt B 2x
6
87 Mens Ltwt B 2x
8
88 Womens Open AA-A 2-
12
89 Mens Open AA 2x
6
90 Womens Ltwt E 2x
12
91 Mixed F-J 4+
10
92 Womens Open G-J 1x
10
93 Mens Open G-J 4x
15
    Composite: Avalon, Rock Creek (A)
J. Mulligan/P. Francis/R. McClure/C. Esler
 
    Composite: Cambridge, Jacksonville, Ridley Graduate (A)
R. Kendall/c. zezza/B. Schumacher/H. Hamilton
 
    Composite: Carnegie Lake, Rocky Mountain, Detroit Boat Club, Colorado Rowing (A)
H. Wurster/M. Shonstrom/P. Goodbody/R. Jones
 
    Composite: Dallas, OKC Riversport (A)
P. Hamner/J. Sanders/J. Vorhies/R. Houston
 
    Composite: Lincoln Park Boat Club, Rio Salado, Monmouth (A)
J. Levinson/T. Conway/A. Dolotov/L. Sklyanskiy
 
    New Haven Rowing Club (A)
 
    Composite: Potomac, Detroit Boat Club (A)
C. Selden/P. Knight/D. Sitek/A. Baur
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
H. Baker/J. Bracewell/D. O'Donoghue/P. Gruber
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
G. Fletcher/R. Case/J. Colosimo/M. Eschbach
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Composite: Viking, Malta (A)
D. Privity/G. Sciolla/C. Patterson/S. Jones
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
 
    Composite: Fairmount, Penn AC (H)
T. Announced/D. Krmpotich/T. Nash/R. Sargent/
 
    San Diego Rowing Club (H)
P. Billings/S. Kemper/B. Randall/B. Armstrong
 
    San Diego Rowing Club (I)
f. hanek/R. Orsi/S. Neffler/D. Wragg
 
94 Womens Open E 1x
11
95 Mens Ltwt E 1x
6
96 Womens Open C 4+
19
97 Mens Open C 1x
19
98 Womens Open A 2x
9
99 Mens Open A 2x
10
100 Mens Open E-F 4-
9
101 Mens Open D 4-
7
102 Mixed B 8+
7
103 Parent/Child F/S 2x
8
Saturday, August 15, 2015
104 Mixed B 2x
17
105 Mixed D 4x
17
106 Mixed F 4x
14
107 Mens Ltwt AA-A 1x
10
108 Womens Open A 4+
18
109 Mens Open C 2x
13
110 Womens Open C 1x
11
111 Mens Open E 2x
16
112 Womens Open E 8+
12
113 Mens Open G 1x
10
114 Womens Ltwt D 4+
7
115 Mens Club G-J 4+
5
116 Womens Ltwt A-C 4x
5
    Chinook Performance Racing (A)
t. walhart/M. Stoutenburg/K. Davis/L. Graves
 
    Composite: Jacksonville, OARS, Atlanta, Potomac (A)
E. Barnett/V. Bryant/L. Welch/S. Legler
 
    Texas Rowing Center (A)
k. stowe/S. Kho/L. Lee/K. Skeffington
 
    Vesper Boat Club (A)
M. Folco/K. Haase/C. Scott/R. Jerril
 
    San Diego Rowing Club (C)
l. Colban/M. Smiddy/A. Arriola/K. Smith
 
117 Mens Open AA-A 4-
6
118 Mixed A 8+
6
119 Mens Open B 8+
5
120 Womens Open B 4x
7
121 Mens Open D 4+
11
122 Womens Club D 4+
12
123 Mens Open F 4+
11
124 Womens Club E-J 8+
11
125 Mens Open H 1x
9
126 Mens Open C 2-
7
127 Mens Club A-B 8+
9
128 Mixed G-J 4x
13
129 Womens Ltwt B 4+
5
    Capital Rowing Club (A)
A. Stimmel/K. Bidwell/J. Tujague/S. Montgomery/D. Gordon-Messer (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
M. Varfi/J. Gjorgjieva/M. Allen/S. Robinson/M. Ordonez (Cox)
 
    Composite: Jacksonville, OARS, Atlanta, Potomac (A)
E. Barnett/V. Bryant/S. Legler/L. Welch/G. Hsu (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
B. Robinson/B. Voss/J. Stanton/T. Harris/L. Schlichting (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (B)
M. Smiddy/l. Colban/A. Havrilla/K. Smith/J. Ramsey (Cox)
 
130 Womens Ltwt D 2x
12
131 Mens Open AA 1x
18
132 Womens Ltwt AA-A 1x
7
133 Mens Ltwt C 2x
6
134 Womens Club C 8+
13
135 Mens Open E 8+
8
136 Womens Club E 4+
15
137 Mens Open G-J 2-
6
138 Mens Ltwt D-J 4+
6
139 Womens Ltwt F-J 2x
15
140 Womens Open C 2-
8
141 Mens Club C 8+
13
142 Mens Open B 2x
10
    Composite: Cambridge, Lincoln Park Boat Club (A)
J. Linhoff/E. Lev
 
    Capital Rowing Club (A)
S. Neumann/R. Best
 
    Cooper Training Center (A)
T. Kowal/J. Stack
 
    Composite: Jacksonville, Atlanta (A)
W. Cloherty/M. Brown
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
J. Spencer/J. Marcon
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Severn River Rowing Club (A)
B. Ingleton/B. Wink
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Borchelt/M. Knifton
 
    Vesper Boat Club (A)
S. Clarke/g. kaplan
 
    Three Rivers Rowing Association (B)
M. Saykiewicz/T. Donohoe
 
143 Womens Open B 4+
16
144 Mens Open D 2x
18
145 Womens Open D 1x
12
146 Mens Open F 4x
11
    Avalon Rowing Club (A)
C. Ensler/A. Plache/P. Francis/A. Heyne
 
    Chinook Performance Racing (A)
d. little/S. Anderson/M. Nash/m. mcguirk
 
    New Haven Rowing Club (A)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
F. Smith/d. mapley/D. Loomis/D. Sullivan
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
C. Baker/M. Stormberg/M. Gasper/J. Green
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
T. Hernacki/M. Eschbach/D. Stevens/R. Case
 
    San Diego Rowing Club (A)
P. Billings/R. Orsi/R. Hill/f. hanek
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Composite: Western Reserve, Jacksonville, Rockford, Ridley Graduate (A)
B. Schumacher/R. Anderson/B. Whitehead/J. Pauls
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
J. Voss/J. Curran/R. Schwarz/G. Kerr
 
    Wyandotte Boat Club (A)
G. Ellison/M. Pumarada/B. Olszewski/J. Gilliland
 
147 Womens Open F-J 4x
16
148 Mens Open J 1x
3
149 Womens Club A 8+
9
150 Mixed C 4x
12
151 Mixed E 2x
25
152 Parent/Child M/D 2x
9
Sunday, August 16, 2015
153 Mixed G 2x
9
154 Mixed E 8+
11
155 Mixed C 8+
12
156 Womens Open AA 4+
11
157 Mens Ltwt I-J 1x
3
158 Womens Club F-J 4+
10
159 Mens Open F 2x
14
160 Womens Open D 4+
12
161 Mens Open D 8+
11
162 Womens Club B 4+
18
163 Mens Open B 1x
21
164 Mixed A 4x
4
165 Mixed AS 2x
0
166 Mixed Inclusive LTA 4+
0
167 Mixed H-J 2x
8
168 Mens Club A-D 4x
20
169 Mens Ltwt G 2x
2
170 Womens Open E 4x
9
171 Mens Ltwt E 2x
10
172 Womens Ltwt C 1x
6
173 Mens Ltwt C 1x
8
174 Womens Open A 8+
14
175 Mens Open AA-A 2-
11
176 Womens Open B 2-
9
177 Mens Ltwt A 2x
3
178 Mens Open B-C 4-
7
179 Mens Open G-J 4-
2
180 Womens Open C 4-
5
181 Mens Ltwt H 1x
3
182 Womens Open F-J 8+
12
183 Mens Club F 4+
10
184 Womens Open D 4x
6
185 Mens Open D 4x
6
186 Womens Open B 1x
11
187 Mens Club B 4+
18
188 Mens Club D 4+
14
189 Womens Club A 4x
6
190 Womens Ltwt A 2x
4
    Composite: Jacksonville, Atlanta (A)
E. Barnett/S. Legler
 
    OKC Riversport (A)
A. Clark/M. Maxwell
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
S. San Emeterio/L. Hutchinson
 
    Texas Rowing Center (A)
k. stowe/K. Skeffington
 
191 Womens Club D 4x
12
192 Womens Open G-J 2x
10
193 Mens Open G-J 4+
4
194 Womens Open E 4+
11
195 Mens Open E 4+
5
196 Womens Open C 2x
14
197 Mens Open C 8+
5
198 Womens Open A 1x
10
199 Mens Open A 4+
16
200 Mens Club E-J 4x
15
201 Mixed D 4+
8
202 Mixed B 4x
6
    Composite: Alexandria, OKC Riversport (A)
A. Clark/S. Patton/T. Matherly/A. Rupert
 
    Great River Rowing (A)
J. Lajoie/j. leonard/D. Utter/A. Franko
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
H. Berthold/M. Esway/J. Bullock/r. briggs
 
    Composite: Jacksonville, Sarasota County, Caloosa Coast (A)
K. Wiegandt/J. Sanchez/M. Brown/S. Legler
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
L. Hutchinson/S. San Emeterio/S. Pape/I. Hazelton
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change