USRowing Masters National Championships
- Aug 13, 2015 To Aug 16, 2015
- sprint
- Cooper River
- Camden, NJ (USA)
- Hosted By: USRowing
- 2016 Owned Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Thursday, August 13, 2015 | |||||
1 | Mixed B 4+ | 9 |
|||
2 | Mixed D 2x | 17 |
|||
Asheville Rowing Club, Inc. (A) |
L. Rowland/W. Oppliger
|
|
|||
Augusta Rowing Club, Inc. (A) |
D. Young/N. Young
|
|
|||
Avalon Rowing Club (A) |
A. Plache/J. Bickley
|
|
|||
Composite: Cambridge, Upper Valley Rowing (A) |
C. Reynolds/R. Cone
|
|
|||
Island Lake Rowing Club (A) |
M. Huet/C. Huet
|
|
|||
Maritime Rowing Club (A) |
R. Ratcliffe/L. Douglas
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
J. Jablonic/K. Miller
|
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A) |
M. Donovan/H. Evans
|
|
|||
Potomac Boat Club (A) |
E. Caudron/C. Dinion
|
|
|||
Composite: Rocket City, Nashville (A) |
J. Robinson/L. Theiss
|
|
|||
Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters (A) |
R. Jauch/A. Marichal
|
|
|||
University Barge Club (A) |
D. Eringis/C. Seybolt
|
|
|||
Composite: Vesper, Malta (A) |
J. Cutler/A. James
|
|
|||
Vesper Boat Club (A) |
G. Leimkuhler/S. Shaltout
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (B) |
J. Mazullo/M. Hurley
|
|
|||
Potomac Boat Club (B) |
L. Wetten/E. Ryan
|
|
|||
San Diego Rowing Club (D) |
K. Smith/M. Davis
|
|
|||
3 | Mixed F 2x | 14 |
|||
4 | Mens Open A 1x | 16 |
|||
5 | Womens Open AA 1x | 10 |
|||
6 | Mens Open C 4+ | 10 |
|||
7 | Womens Open C 8+ | 10 |
|||
8 | Mens Open E 1x | 18 |
|||
9 | Womens Open E 2x | 17 |
|||
Augusta Rowing Club, Inc. (A) |
C. Yeager/L. LANCE
|
|
|||
Baltimore Rowing Club (A) |
P. Merkle/E. Erbelding
|
|
|||
Cincinnati Rowing Club (A) |
M. Alonso/M. Hatfield
|
|
|||
Great River Rowing (A) |
R. Bowie/k. huber
|
|
|||
Lincoln Park Boat Club (A) |
m. zezza/F. Tuite
|
|
|||
Maritime Rowing Club (A) |
L. Krichko/L. Devitt
|
|
|||
Masters Coaching, LLC (A) |
E. Shanower/D. Klingaman
|
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A) |
L. Hafner/K. Tolcser
|
|
|||
Passaic River Rowing Association (PRRA) (A) |
G. Lahm/D. Cenit
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
|
||||
Skidmore Community Rowing (A) |
|
||||
Texas Rowing Center (A) |
S. Carter/N. Middleman
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
Z. Matouskova/M. Ulsh/
|
|
|||
Vesper Boat Club (A) |
E. Normoyle/C. Holdsworth
|
|
|||
Composite: Greater Columbus, Masters Coaching (B) |
L. Olson/V. Mendoza
|
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (B) |
A. Murphy/L. Farrell
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (B) |
|
||||
10 | Mens Open G 2x | 8 |
|||
11 | Womens Ltwt D-J 4x | 15 |
|||
12 | Womens Club C 4x | 10 |
|||
13 | Mixed F-J 8+ | 9 |
|||
14 | Womens Ltwt C 4+ | 6 |
|||
15 | Mens Open AA 4+ | 6 |
|||
16 | Mens Open B 2- | 6 |
|||
17 | Womens Ltwt B 1x | 6 |
|||
18 | Mens Open D 2- | 8 |
|||
19 | Womens Club D 8+ | 12 |
|||
20 | Mens Ltwt F 2x | 6 |
|||
21 | Womens Open F-J 4+ | 12 |
|||
22 | Mens Open H 2x | 8 |
|||
23 | Womens Open D-J 2- | 9 |
|||
24 | Mixed E 4x | 10 |
|||
25 | Mens Ltwt A-C 4x | 4 |
|||
26 | Womens Open AA-B 4- | 7 |
|||
27 | Mixed D 8+ | 6 |
|||
28 | Mens Club A 4+ | 15 |
|||
29 | Womens Club A 4+ | 15 |
|||
30 | Mens Open C 4x | 8 |
|||
31 | Womens Open C 4x | 9 |
|||
Composite: Amoskeag, CRI, Avalon (A) |
C. Lal/T. Stocker/P. Montain/S. Alwan
|
|
|||
Carnegie Lake Rowing Association (A) |
R. Ford/N. Paquette/A. Pollini/L. Suplick
|
|
|||
Chinook Performance Racing (A) |
R. Cunningham/K. Newman/K. O'Hara/C. Battani
|
|
|||
Cooper Rowing Club (A) |
J. Mitchell/T. D'Aprile/M. Wood/M. Higgins
|
|
|||
Masters Coaching, LLC (A) |
S. Battersby-Campbell/V. Mendoza/L. Galow/S. Bezanson
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
T. Harris/K. Lamppa/L. Crandall/S. Kane
|
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A) |
L. Brennan/L. Hafner/J. Burnham/H. Evans
|
|
|||
Passaic River Rowing Association (PRRA) (A) |
G. Lahm/S. Ward/C. Wilson/J. Raphael
|
|
|||
Composite: Riverside, Vesper, Atlanta, Potomac (A) |
L. Detlefsen/A. James/O. Huxley/M. Brundage
|
|
|||
32 | Mens Open E 2- | 11 |
|||
33 | Womens Ltwt E 1x | 9 |
|||
34 | Mens Open F-J 8+ | 10 |
|||
35 | Womens Club B 4x | 6 |
|||
36 | Mens AS 1x | 4 |
|||
37 | Womens AS 1x | 0 |
|||
38 | Mixed LTA 2x | 0 |
|||
39 | Mens Ltwt D-J 4x | 7 |
|||
40 | Mens Open AA-A 4x | 7 |
|||
41 | Womens Open AA-A 4x | 3 |
|||
42 | Mens Ltwt B 1x | 6 |
|||
43 | Womens Open B 8+ | 11 |
|||
44 | Mens Open D 1x | 15 |
|||
45 | Womens Open D 2x | 20 |
|||
Austin Rowing Club (A) |
K. Reinis/A. Aguilar
|
|
|||
Composite: Avalon, Rock Creek (A) |
J. Sierra/K. Neiman
|
|
|||
Baltimore Rowing Club (A) |
L. Pipitone/L. Gamble
|
|
|||
Carnegie Lake Rowing Association (A) |
Z. Brookes/S. Fischer
|
|
|||
Cincinnati Rowing Club (A) |
M. Alonso/M. Hatfield
|
|
|||
Dallas Rowing Club (A) |
K. Elting/G. Tomaseski
|
|
|||
Great River Rowing (A) |
P. Raila/S. Padilla
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
J. Mazullo/B. Brooks
|
|
|||
Nashville Rowing (A) |
D. Foster/M. Davidson
|
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A) |
L. Brennan/J. Burnham
|
|
|||
Potomac Boat Club (A) |
L. Wetten/S. Weeks
|
|
|||
Rock Creek Rowing, Inc. (A) |
C. McMahon/L. Porter
|
|
|||
Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters (A) |
A. Marichal/B. Gallie (56)
|
|
|||
Severn River Rowing Club (A) |
K. Barr McGill/D. Barr
|
|
|||
University Barge Club (A) |
A. Lawrence/C. Colgan
|
|
|||
Composite: Capital, Potomac (B) |
R. Hollins/C. Dinion
|
|
|||
Cooper Rowing Club (B) |
M. Cuneo/G. Loeber/
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (B) |
S. Kane/K. Miller
|
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (B) |
A. Murphy/C. Stock
|
|
|||
Upper Valley Rowing Foundation (B) |
E. Dade/A. Bracken
|
|
|||
46 | Mens Open F 1x | 24 |
|||
Beaver Creek Sculling (A) |
C. Redinger
|
|
|||
Carnegie Lake Rowing Association (A) |
J. Oliver
|
|
|||
Cascadilla Boat Club, Ltd. (A) |
T. Willsallen
|
|
|||
Chester River Rowing Club, Inc. (A) |
T. Rhynalds
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
R. Ezzell
|
|
|||
Dallas Rowing Club (A) |
P. Hamner
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
M. Verlin
|
|
|||
Maritime Rowing Club (A) |
M. Good
|
|
|||
Nashville Rowing (A) |
D. Sullivan
|
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A) |
M. Donovan
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
A. Rupert
|
|
|||
Ottawa Rowing Club (A) |
g. lund
|
|
|||
Palm Beach Rowing Association, Inc. (A) |
C. Baker
|
|
|||
Potomac Boat Club (A) |
C. Selden
|
|
|||
Riverside Boat Club (A) |
N. Kurmakov
|
|
|||
Rocket City Rowing Crew, Inc. (A) |
G. Wheeler
|
|
|||
Rockford Crew (A) |
R. Anderson
|
|
|||
Rocky Mountain Rowing Club (A) |
D. Stevens
|
|
|||
San Diego Rowing Club (A) |
R. Yocum
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
R. Lynch
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
A. Kraus
|
|
|||
University Barge Club (A) |
A. COOK
|
|
|||
Carnegie Lake Rowing Association (B) |
B. Flynn
|
|
|||
San Diego Rowing Club (B) |
P. Walsh
|
|
|||
47 | Womens Open F 2x | 18 |
|||
Central Pennsylvania Rowing Association (A) |
A. Shapiro/S. Thomas/
|
|
|||
Chester River Rowing Club, Inc. (A) |
K. Hurd/D. Riordan
|
|
|||
Chinook Performance Racing (A) |
C. Graubard/B. Jones
|
|
|||
Great River Rowing (A) |
K. LHommedieu/K. Simmons
|
|
|||
Maritime Rowing Club (A) |
C. Schoen/L. Douglas
|
|
|||
Masters Coaching, LLC (A) |
N. Warren/D. Klingaman
|
|
|||
Composite: Navesink River Rowing, Avalon (A) |
L. Ensor/L. del Castillo
|
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A) |
K. Tolcser/L. Farrell
|
|
|||
Composite: Palo Alto, Pettipaug (A) |
J. Pendleton/C. Widgery
|
|
|||
Rockland Rowing Association, Inc. (A) |
L. Horn/K. Kearney
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
|
||||
Three Rivers Rowing Association (A) |
|
||||
Upper Valley Rowing Foundation (A) |
P. Sadler/D. Hannam
|
|
|||
Avalon Rowing Club (B) |
E. Connor/J. Ensler
|
|
|||
Central Pennsylvania Rowing Association (B) |
K. Daubman/C. Graybeal
|
|
|||
Maritime Rowing Club (B) |
G. Gasser/P. Gleason
|
|
|||
Vesper Boat Club (B) |
K. Papandrew/S. Cohen
|
|
|||
Composite: Carnegie Lake, Vesper (C) |
M. Mark/B. Hogan
|
|
|||
48 | Mens Open I 1x | 8 |
|||
49 | Mixed A 4+ | 10 |
|||
50 | Mixed C 4+ | 11 |
|||
51 | Mens Club E-J 8+ | 13 |
|||
52 | Parent Child, M/S, F/D 2x | 6 |
|||
Friday, August 14, 2015 | |||||
53 | Mixed E 4+ | 8 |
|||
54 | Mixed C 2x | 17 |
|||
55 | Mixed A 2x | 15 |
|||
56 | Mens Open I-J 2x | 8 |
|||
57 | Womens Open F 1x | 15 |
|||
Capital Rowing Club (A) |
A. Diggs/
|
|
|||
Chinook Performance Racing (A) |
D. Noonan
|
|
|||
club Locarno (A) |
C. Shpak
|
|
|||
Genesee Rowing Club, Inc. (A) |
D. Adams
|
|
|||
Great River Rowing (A) |
K. Simmons
|
|
|||
Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A) |
S. Edelstein
|
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A) |
K. Tolcser
|
|
|||
Passaic River Rowing Association (PRRA) (A) |
G. Lahm
|
|
|||
Pettipaug Scullers (A) |
C. Widgery
|
|
|||
Riverfront Recapture, Inc. (A) |
M. Powell
|
|
|||
Skidmore Community Rowing (A) |
K. Stalter
|
|
|||
Swan Creek Rowing Club (A) |
P. Glover
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
S. Carter
|
|
|||
Chinook Performance Racing (B) |
B. Jones
|
|
|||
Vesper Boat Club (B) |
A. Couwenhoven
|
|
|||
58 | Mens Ltwt F 1x | 11 |
|||
59 | Womens Open D 8+ | 16 |
|||
60 | Mens Ltwt D 1x | 7 |
|||
61 | Womens Open B 2x | 14 |
|||
62 | Mens Open B 4+ | 10 |
|||
63 | Womens Ltwt A 4+ | 4 |
|||
64 | Mens Ltwt A-C 4+ | 5 |
|||
65 | Mixed TA 2x | 4 |
|||
66 | Mixed LTA 4+ | 0 |
|||
67 | Womens Ltwt E-J 4+ | 12 |
|||
68 | Mens Club D 8+ | 11 |
|||
69 | Mens Ltwt G 1x | 6 |
|||
70 | Womens Club E-J 4x | 24 |
|||
Baltimore Rowing Club (A) |
P. Merkle/E. Erbelding/S. Burt/L. Pipitone
|
|
|||
Central Pennsylvania Rowing Association (A) |
S. Hartung/A. Shapiro/S. Thomas/L. Smolka/
|
|
|||
Chester River Rowing Club, Inc. (A) |
D. Riordan/M. Elsberg/D. Yoder/K. Ruffatto
|
|
|||
Genesee Rowing Club, Inc. (A) |
I. Allen/M. Kohn/J. Bowne/E. Perry
|
|
|||
Great River Rowing (A) |
K. LHommedieu/K. Simmons/P. Raila/S. Padilla
|
|
|||
Maritime Rowing Club (A) |
L. Krichko/L. Devitt/H. Parkhurst/C. Lange
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
R. Miller/E. Davis/C. Muehlbauer/P. Greene
|
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A) |
K. Tolcser/C. Stock/A. Murphy/L. Farrell
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
|
||||
Skidmore Community Rowing (A) |
L. Towne/R. Stone/J. Wash/K. Stalter
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
C. Haenni/C. Hicks/S. Koch/S. Busico
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
Z. Matouskova/M. Ulsh/A. Gray/S. Folan/
|
|
|||
University Barge Club (A) |
C. Cook/J. Paulosky/D. Mullen/B. Spitz
|
|
|||
Vesper Boat Club (A) |
E. Acworth/A. Franklin/K. Tetlow/B. Hogan
|
|
|||
Maritime Rowing Club (B) |
C. Schoen/L. Douglas/G. Gasser/P. Gleason
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (B) |
|
||||
Texas Rowing Center (B) |
N. Middleman/A. Feicht/S. Carter/J. Hopkins
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (B) |
|
||||
Vesper Boat Club (B) |
k. Agersborg/A. Jonik/M. Jonik Myers/K. Constant
|
|
|||
Maritime Rowing Club (C) |
P. Ellett/M. Dowd/G. Katz/M. Flaherty-Ludwig
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (C) |
|
||||
Three Rivers Rowing Association (C) |
|
||||
Vesper Boat Club (C) |
K. Papandrew/J. Kaplow/M. Beck/S. Toler
|
|
|||
San Diego Rowing Club (F) |
P. Pinkerton/L. Scott/L. Bouffard/C. Kemper
|
|
|||
71 | Mens Open E 4x | 10 |
|||
72 | Womens Club C 4+ | 16 |
|||
Alexandria Community Rowing (A) |
A. Braun/B. Simonen/M. Cato/C. Swartz/S. Hoff (Cox)
|
|
|||
Annapolis Rowing Club, Inc. (A) |
K. Hepting/A. Iannaccone/M. Wilson/J. Iannuzzi/R. Burns (Cox)
|
|
|||
Austin Rowing Club (A) |
A. Aguilar/K. Reinis/T. Holland/M. Rosuello/B. Yau (Cox)
|
|
|||
Baltimore Rowing Club (A) |
E. Turtle/E. Lawrence/S. Bausch/K. Flickinger/M. Ward (Cox)
|
|
|||
Carnegie Lake Rowing Association (A) |
K. Mooij/S. Fischer/Z. Brookes/K. Samsel/R. Colburn (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
K. Simeon/F. Smith/M. Mance/M. White/D. Valle Fitzgerald (Cox)
|
|
|||
Cooper Rowing Club (A) |
S. McGann/A. DiMeo/P. Schneider/M. Cuneo/A. Griffith (Cox)
|
|
|||
Genesee Rowing Club, Inc. (A) |
M. Kohn/J. Shulman/M. Kaupp/L. Spencer/R. Beldner (Cox)
|
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (A) |
M. Briggs/J. Bullock/M. Esway/K. Schulz/H. Linke (Cox)
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
K. Lamppa/L. Crandall/K. Green/K. Miller/A. Balch (Cox)
|
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A) |
L. Brennan/L. Hafner/J. Burnham/H. Evans/M. Donovan (Cox)
|
|
|||
Riverfront Recapture, Inc. (A) |
E. Droney/K. Cassidy/E. Fuller/M. Bell/M. Cyr (Cox)
|
|
|||
Syracuse Chargers Rowing Club (A) |
E. Headd/K. English/A. Williams/L. Craig/J. Peter (Cox)
|
|
|||
Upper Valley Rowing Foundation (A) |
R. Carroll/E. Dade/C. Reynolds/A. Bracken/M. Bish (Cox)
|
|
|||
Western Reserve Rowing Association (A) |
V. Anders/J. Jamison/C. Lesperance/Z. Varnelis/S. Romilly (Cox)
|
|
|||
Annapolis Rowing Club, Inc. (B) |
D. Yatsuk/M. Wrabley/C. Ryan/S. Parker Hughes/T. Ruden (Cox)
|
|
|||
73 | Mens Club C 4+ | 8 |
|||
74 | Womens Open AA 2x | 6 |
|||
75 | Mens Open A 8+ | 7 |
|||
76 | Womens Club B 8+ | 13 |
|||
77 | Mens Open B 4x | 5 |
|||
78 | Womens Open D-J 4- | 9 |
|||
79 | Mens Club E 4+ | 17 |
|||
80 | Womens Ltwt C 2x | 5 |
|||
81 | Mens Ltwt H-J 2x | 4 |
|||
82 | Womens Ltwt F-J 1x | 20 |
|||
83 | Mens Open F 2- | 9 |
|||
84 | Womens Ltwt D 1x | 13 |
|||
85 | Mens Ltwt D 2x | 5 |
|||
86 | Womens Ltwt B 2x | 6 |
|||
87 | Mens Ltwt B 2x | 8 |
|||
88 | Womens Open AA-A 2- | 12 |
|||
89 | Mens Open AA 2x | 6 |
|||
90 | Womens Ltwt E 2x | 12 |
|||
91 | Mixed F-J 4+ | 10 |
|||
92 | Womens Open G-J 1x | 10 |
|||
Alaska Midnight Sun Rowing Association (A) |
K. Hurd
|
|
|||
Maritime Rowing Club (A) |
L. Freed
|
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A) |
L. Farrell
|
|
|||
Rivanna Rowing Club, Inc. (A) |
A. Cann
|
|
|||
San Diego Rowing Club (A) |
C. Kemper
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
P. Lusignan
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
L. Turner
|
|
|||
Vesper Boat Club (A) |
B. Hogan
|
|
|||
Potomac Boat Club (B) |
D. Perrone
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (B) |
J. Wasserman
|
|
|||
93 | Mens Open G-J 4x | 15 |
|||
94 | Womens Open E 1x | 11 |
|||
95 | Mens Ltwt E 1x | 6 |
|||
96 | Womens Open C 4+ | 19 |
|||
97 | Mens Open C 1x | 19 |
|||
98 | Womens Open A 2x | 9 |
|||
99 | Mens Open A 2x | 10 |
|||
100 | Mens Open E-F 4- | 9 |
|||
101 | Mens Open D 4- | 7 |
|||
102 | Mixed B 8+ | 7 |
|||
103 | Parent/Child F/S 2x | 8 |
|||
Saturday, August 15, 2015 | |||||
104 | Mixed B 2x | 17 |
|||
Composite: Baltimore, OKC Riversport (A) |
T. Matherly/L. Gamble
|
|
|||
Cape Coral Rowing Club (A) |
L. Corbett/F. Barrera/
|
|
|||
Capital Rowing Club (A) |
S. Neumann/M. Bureau
|
|
|||
Capital Rowing Club (A) |
L. Caruso/K. Bonner
|
|
|||
Detroit Waterfront Rowing Association (A) |
R. Kirchhoff/C. Ciungan
|
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A) |
J. LeMay/H. Evans
|
|
|||
Composite: OKC Riversport, East Bay (A) |
A. Clark/G. Gazda
|
|
|||
Composite: Passaic River, Beaver Creek Sculling (A) |
C. Jackson/D. Cenit
|
|
|||
Potomac Boat Club (A) |
E. Caudron/L. Miller
|
|
|||
Row New York (A) |
M. Logue/C. Loper
|
|
|||
St. Louis Rowing Club (A) |
L. Perry/A. Tucker
|
|
|||
Texas Rowing Center (A) |
S. Borchelt/K. Wilson
|
|
|||
Vesper Boat Club (A) |
g. kaplan/S. Kaplan
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club (A) |
E. Mens/L. Lehane
|
|
|||
Composite: San Diego RC, Long Beach (B) |
K. Jacobs/K. Kaye
|
|
|||
Composite: Sarasota County, Cape Coral (B) |
K. Wiegandt/J. Sanchez
|
|
|||
Texas Rowing Center (B) |
C. Adams/S. Bolton
|
|
|||
105 | Mixed D 4x | 17 |
|||
106 | Mixed F 4x | 14 |
|||
107 | Mens Ltwt AA-A 1x | 10 |
|||
108 | Womens Open A 4+ | 18 |
|||
109 | Mens Open C 2x | 13 |
|||
110 | Womens Open C 1x | 11 |
|||
111 | Mens Open E 2x | 16 |
|||
112 | Womens Open E 8+ | 12 |
|||
113 | Mens Open G 1x | 10 |
|||
114 | Womens Ltwt D 4+ | 7 |
|||
115 | Mens Club G-J 4+ | 5 |
|||
116 | Womens Ltwt A-C 4x | 5 |
|||
117 | Mens Open AA-A 4- | 6 |
|||
118 | Mixed A 8+ | 6 |
|||
119 | Mens Open B 8+ | 5 |
|||
120 | Womens Open B 4x | 7 |
|||
121 | Mens Open D 4+ | 11 |
|||
122 | Womens Club D 4+ | 12 |
|||
Ann Arbor Rowing Club (A) |
E. Psarouthakis/P. Goforth/C. Fifer/R. Schultz-Purves/P. Shumate (Cox)
|
|
|||
Baltimore Rowing Club (A) |
E. Turtle/P. Merkle/S. Burt/L. Pipitone/M. Ward (Cox)
|
|
|||
Carnegie Lake Rowing Association (A) |
Z. Brookes/S. Fischer/J. Dabbs/N. Schultz/R. Colburn (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
R. Churchill/C. Egan/C. Sutter/F. Smith/D. Valle Fitzgerald (Cox)
|
|
|||
Cooper Rowing Club (A) |
T. D'Aprile/J. Mitchell/M. Woods/M. Krouch/A. Griffith (Cox)
|
|
|||
East Arm Rowing Club (A) |
K. Glover/J. Zimmer/K. Cody/C. Lucking/H. Franklin (Cox)
|
|
|||
Genesee Rowing Club, Inc. (A) |
L. Civiletti/B. Burchill/T. Abbott/K. Vosburgh/S. Tannery (Cox)
|
|
|||
Hudson River Rowing Association, Inc. (A) |
a. parent-tibbetts/A. Victor/J. Bernier/S. Herman/C. Frank (Cox)
|
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A) |
L. Brennan/L. Hafner/C. Stock/J. Burnham/H. Evans (Cox)
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
S. Sales/s. Caffrey/b. motwani/L. Choate/D. Orlando (Cox)
|
|
|||
Rock Creek Rowing, Inc. (A) |
|
||||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
|
||||
123 | Mens Open F 4+ | 11 |
|||
124 | Womens Club E-J 8+ | 11 |
|||
125 | Mens Open H 1x | 9 |
|||
126 | Mens Open C 2- | 7 |
|||
127 | Mens Club A-B 8+ | 9 |
|||
128 | Mixed G-J 4x | 13 |
|||
129 | Womens Ltwt B 4+ | 5 |
|||
130 | Womens Ltwt D 2x | 12 |
|||
131 | Mens Open AA 1x | 18 |
|||
132 | Womens Ltwt AA-A 1x | 7 |
|||
133 | Mens Ltwt C 2x | 6 |
|||
134 | Womens Club C 8+ | 13 |
|||
135 | Mens Open E 8+ | 8 |
|||
136 | Womens Club E 4+ | 15 |
|||
Carnegie Lake Rowing Association (A) |
J. Dabbs/T. Steele/L. Twining/P. Lofberg/R. Colburn (Cox)
|
|
|||
Chester River Rowing Club, Inc. (A) |
M. Doyle/A. Jackson/T. Connolly/L. Reed/S. Grasso (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
C. Sutter/C. Egan/G. Sage/J. Smith/M. Ordonez (Cox)
|
|
|||
Genesee Rowing Club, Inc. (A) |
M. Kohn/I. Allen/M. Kaupp/K. Stoll/L. Civiletti (Cox)
|
|
|||
Great River Rowing (A) |
R. Bowie/K. LHommedieu/S. Padilla/P. Raila/k. huber (Cox)
|
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (A) |
M. Esway/V. Hammond/K. Schulz/D. Watterson/H. Linke (Cox)
|
|
|||
Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A) |
L. Pagano/J. Dillon/K. Clowery/C. Paska/A. Xue (Cox)
|
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A) |
K. Tolcser/L. Farrell/C. Stock/A. Murphy/H. Evans (Cox)
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
S. Sales/L. Stirton Aust/J. Carmody/D. Orlando/m. jensen (Cox)
|
|
|||
Rock Creek Rowing, Inc. (A) |
L. Porter/J. Henry-Feeney/S. Moazed/S. Milton/D. Boucher (Cox)
|
|
|||
Rutgers University at Camden (A) |
J. Grazel/B. Mathews-Bowen/B. Gotthelf/C. Ditaranto/J. Philyaw (Cox)
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
|
||||
Syracuse Chargers Rowing Club (A) |
J. O'Leary/M. Julian/A. Williams/S. Markel/L. Craig (Cox)
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
E. Szigethy/J. Anderson/A. Gray/M. Ulsh/J. Goldblum (Cox)/
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (B) |
|
||||
137 | Mens Open G-J 2- | 6 |
|||
138 | Mens Ltwt D-J 4+ | 6 |
|||
139 | Womens Ltwt F-J 2x | 15 |
|||
140 | Womens Open C 2- | 8 |
|||
141 | Mens Club C 8+ | 13 |
|||
142 | Mens Open B 2x | 10 |
|||
143 | Womens Open B 4+ | 16 |
|||
144 | Mens Open D 2x | 18 |
|||
145 | Womens Open D 1x | 12 |
|||
146 | Mens Open F 4x | 11 |
|||
147 | Womens Open F-J 4x | 16 |
|||
148 | Mens Open J 1x | 3 |
|||
149 | Womens Club A 8+ | 9 |
|||
150 | Mixed C 4x | 12 |
|||
151 | Mixed E 2x | 25 |
|||
Composite: Baltimore, OKC Riversport (A) |
A. Rupert/L. Pipitone
|
|
|||
Cambridge Boat Club (A) |
L. Pierce/J. Randle
|
|
|||
Dallas Rowing Club (A) |
P. Hamner/G. Tomaseski
|
|
|||
Composite: Fairmount, Rocket City (A) |
G. Hug/J. Scott
|
|
|||
Great River Rowing (A) |
K. LHommedieu/j. leonard
|
|
|||
Island Lake Rowing Club (A) |
M. Huet/C. Huet
|
|
|||
Maritime Rowing Club (A) |
F. Krupp/E. Picard
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
M. Malotky/C. Carlson
|
|
|||
Narragansett Boat Club (A) |
A. Washburn/T. Glover
|
|
|||
New Haven Rowing Club (A) |
J. Brown/M. Schofield
|
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A) |
L. Brennan/M. Donovan
|
|
|||
Oak Ridge Rowing Association, Inc. (A) |
M. Schay/N. Schay
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
M. Durand/E. Cadoff
|
|
|||
Composite: Philadelphia Girls, Malta (A) |
T. Trocky/T. Savard
|
|
|||
Potomac Boat Club (A) |
W. Kostoff/C. Dinion
|
|
|||
Row New York (A) |
|
||||
San Diego Rowing Club (A) |
m. martin/M. Smiddy
|
|
|||
Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters (A) |
B. Gallie/R. Jauch
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
|
||||
Texas Rowing Center (A) |
M. Watts/A. Feicht
|
|
|||
University Barge Club (A) |
K. Cook/A. COOK
|
|
|||
Washington Rowing School (A) |
C. Cole/c. Arnold
|
|
|||
Great River Rowing (B) |
D. Utter/K. Simmons
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (B) |
S. Kane/J. Cheesebro
|
|
|||
Western Reserve Rowing Association (B) |
W. Donoho/S. Romilly
|
|
|||
152 | Parent/Child M/D 2x | 9 |
|||
Sunday, August 16, 2015 | |||||
153 | Mixed G 2x | 9 |
|||
154 | Mixed E 8+ | 11 |
|||
155 | Mixed C 8+ | 12 |
|||
156 | Womens Open AA 4+ | 11 |
|||
157 | Mens Ltwt I-J 1x | 3 |
|||
158 | Womens Club F-J 4+ | 10 |
|||
159 | Mens Open F 2x | 14 |
|||
160 | Womens Open D 4+ | 12 |
|||
161 | Mens Open D 8+ | 11 |
|||
162 | Womens Club B 4+ | 18 |
|||
163 | Mens Open B 1x | 21 |
|||
164 | Mixed A 4x | 4 |
|||
165 | Mixed AS 2x | 0 |
|||
166 | Mixed Inclusive LTA 4+ | 0 |
|||
167 | Mixed H-J 2x | 8 |
|||
168 | Mens Club A-D 4x | 20 |
|||
169 | Mens Ltwt G 2x | 2 |
|||
170 | Womens Open E 4x | 9 |
|||
Avalon Rowing Club (A) |
P. Montain/S. Matheson/E. Connor/K. Becker
|
|
|||
Central Pennsylvania Rowing Association (A) |
M. Ostrander/K. Daubman/L. McMillin/C. Graybeal
|
|
|||
Chinook Performance Racing (A) |
G. Malacrida/d. hayden/T. Walters/M. Scully
|
|
|||
Cooper Rowing Club (A) |
M. Krouch/M. Higgins/P. Schneider/M. Cuneo
|
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A) |
K. Tolcser/C. Stock/A. Murphy/L. Farrell
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
S. Sales/L. Stirton Aust/J. Carmody/D. Orlando
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
|
||||
Texas Rowing Center (A) |
N. Middleman/A. Feicht/S. Carter/J. Hopkins
|
|
|||
Composite: Vesper, Nereid, Unaff. (USA) (A) |
k. Agersborg/E. Acworth/A. Hurwitz/A. Boucher
|
|
|||
171 | Mens Ltwt E 2x | 10 |
|||
172 | Womens Ltwt C 1x | 6 |
|||
173 | Mens Ltwt C 1x | 8 |
|||
174 | Womens Open A 8+ | 14 |
|||
175 | Mens Open AA-A 2- | 11 |
|||
176 | Womens Open B 2- | 9 |
|||
177 | Mens Ltwt A 2x | 3 |
|||
178 | Mens Open B-C 4- | 7 |
|||
179 | Mens Open G-J 4- | 2 |
|||
180 | Womens Open C 4- | 5 |
|||
181 | Mens Ltwt H 1x | 3 |
|||
182 | Womens Open F-J 8+ | 12 |
|||
183 | Mens Club F 4+ | 10 |
|||
184 | Womens Open D 4x | 6 |
|||
185 | Mens Open D 4x | 6 |
|||
186 | Womens Open B 1x | 11 |
|||
187 | Mens Club B 4+ | 18 |
|||
188 | Mens Club D 4+ | 14 |
|||
189 | Womens Club A 4x | 6 |
|||
190 | Womens Ltwt A 2x | 4 |
|||
191 | Womens Club D 4x | 12 |
|||
192 | Womens Open G-J 2x | 10 |
|||
193 | Mens Open G-J 4+ | 4 |
|||
194 | Womens Open E 4+ | 11 |
|||
195 | Mens Open E 4+ | 5 |
|||
196 | Womens Open C 2x | 14 |
|||
197 | Mens Open C 8+ | 5 |
|||
198 | Womens Open A 1x | 10 |
|||
199 | Mens Open A 4+ | 16 |
|||
200 | Mens Club E-J 4x | 15 |
|||
201 | Mixed D 4+ | 8 |
|||
202 | Mixed B 4x | 6 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change