USRowing Masters National Championships

  • Aug 13, 2015 To Aug 16, 2015
  • sprint
  • Cooper River
  • Camden, NJ (USA)
  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Thursday, August 13, 2015
1 Mixed B 4+
9
2 Mixed D 2x
17
3 Mixed F 2x
14
    Avalon Rowing Club (A)
S. Mathison/R. McClure
 
    Composite: Cambridge, Narragansett (A)
A. Washburn/m. zezza
 
    Composite: Cambridge, Chinook (A)
J. Saxelby/B. Jones
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Treasure Coast (A)
R. Potts/L. Merk-Gould
 
    Maritime Rowing Club (A)
C. Schoen/F. Krupp
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
B. West/R. Wright
 
    Oak Ridge Rowing Association, Inc. (A)
M. Schay/N. Schay
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
M. Eschbach/a. shonstrom
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
B. O'Neil/C. Fisher
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Unaffiliated (USA) (A)
E. Geyh/H. Hutton
 
    Upper Merion Boat Club (A)
C. Goodnow/M. May
 
    Composite: Wyandotte, Genesee (A)
D. Adams/J. Gilliland
 
    Lincoln Park Boat Club (B)
M. Willmott/L. Sklyanskiy
 
4 Mens Open A 1x
16
5 Womens Open AA 1x
10
6 Mens Open C 4+
10
7 Womens Open C 8+
10
8 Mens Open E 1x
18
9 Womens Open E 2x
17
10 Mens Open G 2x
8
11 Womens Ltwt D-J 4x
15
12 Womens Club C 4x
10
13 Mixed F-J 8+
9
14 Womens Ltwt C 4+
6
15 Mens Open AA 4+
6
16 Mens Open B 2-
6
17 Womens Ltwt B 1x
6
18 Mens Open D 2-
8
19 Womens Club D 8+
12
20 Mens Ltwt F 2x
6
21 Womens Open F-J 4+
12
22 Mens Open H 2x
8
    Composite: Cambridge, Narragansett (A)
c. zezza/A. Washburn
 
    Dallas Rowing Club (A)
J. Vorhies/R. Houston
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
C. Brooks/S. Watterson
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
D. Spencer/M. Tebay
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
J. Bracewell/D. O'Donoghue
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
M. Shonstrom/R. Case
 
    Composite: St. Louis, Berkeley (A)
C. Cook/D. Bort
 
    San Diego Rowing Club (H)
S. Kemper/R. Orsi
 
23 Womens Open D-J 2-
9
24 Mixed E 4x
10
25 Mens Ltwt A-C 4x
4
26 Womens Open AA-B 4-
7
27 Mixed D 8+
6
28 Mens Club A 4+
15
29 Womens Club A 4+
15
30 Mens Open C 4x
8
31 Womens Open C 4x
9
32 Mens Open E 2-
11
33 Womens Ltwt E 1x
9
34 Mens Open F-J 8+
10
35 Womens Club B 4x
6
36 Mens AS 1x
4
37 Womens AS 1x
0
38 Mixed LTA 2x
0
39 Mens Ltwt D-J 4x
7
40 Mens Open AA-A 4x
7
41 Womens Open AA-A 4x
3
42 Mens Ltwt B 1x
6
43 Womens Open B 8+
11
44 Mens Open D 1x
15
    Asheville Rowing Club, Inc. (A)
W. Oppliger
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
T. de Koekkoek
 
    Cambridge Boat Club (A)
G. Benning
 
    Club d'aviron de Boucherville (A)
A. Rochon
 
    GMS Rowing Center (A)
S. Killen
 
    Leander Boat Club (A)
R. Wilson
 
    Narragansett Boat Club (A)
M. Smith
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
J. Levinson
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
F. Rowe
 
    University Barge Club (A)
B. McLelland/
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
R. Fisher
 
    Winnipeg Rowing Club (A)
A. Lamont
 
    Yarmouth Rowing Club (A)
S. Hornney
 
    Unaffiliated (USA) (B)
J. McGowan
 
    Unaffiliated (USA) (C)
B. Rusinovic
 
45 Womens Open D 2x
20
46 Mens Open F 1x
24
47 Womens Open F 2x
18
48 Mens Open I 1x
8
49 Mixed A 4+
10
50 Mixed C 4+
11
51 Mens Club E-J 8+
13
52 Parent Child, M/S, F/D 2x
6
Friday, August 14, 2015
53 Mixed E 4+
8
54 Mixed C 2x
17
    Baltimore Rowing Club (A)
S. Perry/E. Erbelding
 
    Cambridge Boat Club (A)
L. Sheffner/R. Cone
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
H. Berthold/J. Bullock
 
    Leander Boat Club (A)
K. Henry/R. Wilson
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
B. Brody/P. Donohue
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
K. Casper/A. Peers
 
    Narragansett Boat Club (A)
J. Brock/S. Cussler
 
    OKC Riversport (A)
A. Clark/A. Rupert
 
    Composite: Passaic River, Beaver Creek Sculling (A)
C. Jackson/D. Cenit
 
    Composite: Potomac, Sarasota County (A)
E. Caudron/K. Wiegandt
 
    Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters (A)
J. Gonzalez/B. Gallie
 
    Severn River Rowing Club (A)
B. Ingleton/K. Barr McGill
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
K. Krengel/E. Krengel
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
S. West/J. Waterbury
 
    Wyandotte Boat Club (A)
J. Jakubowski/M. Jakubowski
 
    Baltimore Rowing Club (B)
M. Shields/L. Gamble
 
    Cambridge Boat Club (B)
L. Pierce/J. Randle
 
55 Mixed A 2x
15
56 Mens Open I-J 2x
8
57 Womens Open F 1x
15
58 Mens Ltwt F 1x
11
59 Womens Open D 8+
16
60 Mens Ltwt D 1x
7
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
W. Cloherty
 
    Capital Rowing Club (A)
R. Reichart/
 
    Cincinnati Rowing Club (A)
D. Roberts
 
    Narragansett Boat Club (A)
D. Gorriaran
 
    Ottawa Rowing Club (A)
s. taylor
 
    Potomac Boat Club (A)
P. Pietra
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
J. Truppelli
 
61 Womens Open B 2x
14
62 Mens Open B 4+
10
63 Womens Ltwt A 4+
4
64 Mens Ltwt A-C 4+
5
65 Mixed TA 2x
4
66 Mixed LTA 4+
0
67 Womens Ltwt E-J 4+
12
68 Mens Club D 8+
11
69 Mens Ltwt G 1x
6
70 Womens Club E-J 4x
24
71 Mens Open E 4x
10
72 Womens Club C 4+
16
73 Mens Club C 4+
8
74 Womens Open AA 2x
6
75 Mens Open A 8+
7
76 Womens Club B 8+
13
77 Mens Open B 4x
5
78 Womens Open D-J 4-
9
79 Mens Club E 4+
17
80 Womens Ltwt C 2x
5
81 Mens Ltwt H-J 2x
4
82 Womens Ltwt F-J 1x
20
83 Mens Open F 2-
9
84 Womens Ltwt D 1x
13
85 Mens Ltwt D 2x
5
86 Womens Ltwt B 2x
6
87 Mens Ltwt B 2x
8
88 Womens Open AA-A 2-
12
89 Mens Open AA 2x
6
90 Womens Ltwt E 2x
12
91 Mixed F-J 4+
10
92 Womens Open G-J 1x
10
93 Mens Open G-J 4x
15
94 Womens Open E 1x
11
95 Mens Ltwt E 1x
6
96 Womens Open C 4+
19
97 Mens Open C 1x
19
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
T. de Koekkoek
 
    Beaver Creek Sculling (A)
C. Jackson
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
M. Van Der Heide
 
    Club d'aviron de Boucherville (A)
E. Therrien
 
    Ever Green Boat Club, Inc (A)
M. Monplaisir
 
    Fairmount Rowing Association (A)
J. Svoboda
 
    Leander Boat Club (A)
S. Ilic
 
    Leander Boat Club (A)
R. Wilson
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
J. Linhoff
 
    Maritime Rowing Club (A)
R. Ratcliffe
 
    Narragansett Boat Club (A)
M. Smith
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
S. Wolf
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
S. Festin
 
    Texas Rowing Center (A)
M. Knifton
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
D. Rhodes
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
J. Tunnicliffe
 
    Winnipeg Rowing Club (A)
P. Osztian
 
    Wyandotte Boat Club (A)
T. Cardanha
 
    Winnipeg Rowing Club (B)
S. Nakagawa
 
98 Womens Open A 2x
9
99 Mens Open A 2x
10
100 Mens Open E-F 4-
9
101 Mens Open D 4-
7
102 Mixed B 8+
7
103 Parent/Child F/S 2x
8
Saturday, August 15, 2015
104 Mixed B 2x
17
105 Mixed D 4x
17
    Augusta Rowing Club, Inc. (A)
D. Young/T. Jannik/D. Jannik/N. Young
 
    Composite: Avalon, Rock Creek (A)
A. Plache/C. Rogers/C. McMahon/A. Kurland
 
    Composite: Cambridge, Narragansett, Upper Valley Rowing (A)
A. Bumstead/D. Gorriaran/C. Reynolds/R. Cone
 
    Community Rowing, Inc. (A)
D. Kemper/C. Lal/J. Langermann/J. Senner
 
    Great River Rowing (A)
d. utter/j. leonard/R. Bowie/k. huber
 
    Composite: Greater Columbus, Baltimore, Unaff. (USA) (A)
H. Berthold/S. Perry/E. Erbelding/H. Hutton
 
    Greenwich Crew (A)
J. Woody/T. Geffs/J. Mackie/S. Yung
 
    Maritime Rowing Club (A)
A. Sherman/J. Sherman/F. Krupp/L. Devitt
 
    Potomac Boat Club (A)
J. paduda/P. Pietra/C. Dinion/S. Weeks
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
P. Klose/J. Devoe/L. Horn/K. Kearney
 
    Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters (A)
J. Gonzalez/J. Roger/A. Marichal/B. Gallie
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    University Barge Club (A)
K. Cook/B. McClelland/D. Eringis/A. COOK
 
    Composite: Vesper, University (A)
T. Barron/c. siebolt/E. Normoyle/C. Holdsworth
 
    Composite: Capital, GMS Rowing, Rockland (B)
I. Rudolph-Shabinsky/J. Boericke/R. Hollins/P. Meyer
 
    Upper Valley Rowing Foundation (B)
E. Dade/A. Bracken/T. Rooney/P. Gross
 
    Viking Rowing Foundation (C)
E. Dolan/J. Kelley/B. Ritzel/P. Perry
 
106 Mixed F 4x
14
    Augusta Rowing Club, Inc. (A)
C. Yeager/G. Abell/B. Bonin/L. LANCE
 
    Composite: Cambridge, Narragansett (A)
A. Washburn/c. zezza/m. zezza/T. Glover
 
    Chester River Rowing Club, Inc. (A)
S. Elsberg/j. gannon/E. Merrigan/M. Elsberg
 
    Chinook Performance Racing (A)
m. mcguirk/t. kakas/A. Strobridge/K. Davis
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
V. Hammond/D. Watterson/M. McGovern/B. Ramsey
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Treasure Coast, Ridley Graduate (A)
B. Eldridge/L. Freed/L. Merk-Gould/J. Pauls
 
    Masters Coaching, LLC (A)
T. Taylor/J. Hewitson/M. Shepatin/K. Dollhopf
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
R. Miller/C. Muehlbauer/R. Newberg/C. Brittain
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
M. Durand/E. Cadoff/M. Durand/D. Orlando
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Texas Rowing Center (A)
J. Nicot/W. Crawford/S. Koch/S. Busico
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
G. Kerr/J. Voss/L. Chisholm/J. Voss
 
    Minneapolis Rowing Club (B)
P. Greene/D. Peszek/M. Hurley/T. Palmer
 
    San Diego Rowing Club (F)
T. Cook/P. Billings/P. Pinkerton/L. Roth
 
107 Mens Ltwt AA-A 1x
10
108 Womens Open A 4+
18
109 Mens Open C 2x
13
110 Womens Open C 1x
11
111 Mens Open E 2x
16
112 Womens Open E 8+
12
113 Mens Open G 1x
10
114 Womens Ltwt D 4+
7
115 Mens Club G-J 4+
5
116 Womens Ltwt A-C 4x
5
117 Mens Open AA-A 4-
6
118 Mixed A 8+
6
119 Mens Open B 8+
5
120 Womens Open B 4x
7
121 Mens Open D 4+
11
122 Womens Club D 4+
12
123 Mens Open F 4+
11
124 Womens Club E-J 8+
11
125 Mens Open H 1x
9
126 Mens Open C 2-
7
127 Mens Club A-B 8+
9
128 Mixed G-J 4x
13
129 Womens Ltwt B 4+
5
130 Womens Ltwt D 2x
12
131 Mens Open AA 1x
18
132 Womens Ltwt AA-A 1x
7
133 Mens Ltwt C 2x
6
134 Womens Club C 8+
13
135 Mens Open E 8+
8
136 Womens Club E 4+
15
137 Mens Open G-J 2-
6
138 Mens Ltwt D-J 4+
6
139 Womens Ltwt F-J 2x
15
140 Womens Open C 2-
8
141 Mens Club C 8+
13
142 Mens Open B 2x
10
143 Womens Open B 4+
16
144 Mens Open D 2x
18
    Aging Aggies Rowing Program (A)
L. Floyd/J. Floyd
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
T. de Koekkoek/S. Killen
 
    Augusta Rowing Club, Inc. (A)
D. Young/T. Jannik
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
M. Van Der Heide/T. Willsallen
 
    Club d'aviron de Boucherville (A)
A. Rochon/E. Therrien
 
    Community Rowing, Inc. (A)
R. Lynch/D. Stevenson
 
    Cooper Rowing Club (A)
F. Criniti/J. Glace
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
W. Greene/J. Bowen
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
M. McGovern/B. Ramsey
 
    Maritime Rowing Club (A)
T. Henrich/F. Krupp
 
    Narragansett Boat Club (A)
M. Smith/D. Gorriaran
 
    Potomac Boat Club (A)
R. Lewis/E. Caudron
 
    Riverside Boat Club (A)
S. Wolf/N. Kurmakov
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
J. Boericke/D. Stanton
 
    Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters (A)
R. Jauch/J. Gonzalez
 
    Texas Rowing Center (A)
K. Gates/J. Savage
 
    Composite: Undine, Palm Beach (A)
S. Norman/F. Rowe
 
    Winnipeg Rowing Club (A)
A. Lamont/S. Nakagawa
 
145 Womens Open D 1x
12
146 Mens Open F 4x
11
147 Womens Open F-J 4x
16
148 Mens Open J 1x
3
149 Womens Club A 8+
9
150 Mixed C 4x
12
151 Mixed E 2x
25
    Composite: Baltimore, OKC Riversport (A)
A. Rupert/L. Pipitone
 
    Cambridge Boat Club (A)
L. Pierce/J. Randle
 
    Dallas Rowing Club (A)
P. Hamner/G. Tomaseski
 
    Composite: Fairmount, Rocket City (A)
G. Hug/J. Scott
 
    Great River Rowing (A)
K. LHommedieu/j. leonard
 
    Island Lake Rowing Club (A)
M. Huet/C. Huet
 
    Maritime Rowing Club (A)
F. Krupp/E. Picard
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
M. Malotky/C. Carlson
 
    Narragansett Boat Club (A)
A. Washburn/T. Glover
 
    New Haven Rowing Club (A)
J. Brown/M. Schofield
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
L. Brennan/M. Donovan
 
    Oak Ridge Rowing Association, Inc. (A)
M. Schay/N. Schay
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
M. Durand/E. Cadoff
 
    Composite: Philadelphia Girls, Malta (A)
T. Trocky/T. Savard
 
    Potomac Boat Club (A)
W. Kostoff/C. Dinion
 
    Row New York (A)
 
    San Diego Rowing Club (A)
m. martin/M. Smiddy
 
    Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters (A)
B. Gallie/R. Jauch
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Texas Rowing Center (A)
M. Watts/A. Feicht
 
    University Barge Club (A)
K. Cook/A. COOK
 
    Washington Rowing School (A)
C. Cole/c. Arnold
 
    Great River Rowing (B)
D. Utter/K. Simmons
 
    Minneapolis Rowing Club (B)
S. Kane/J. Cheesebro
 
    Western Reserve Rowing Association (B)
W. Donoho/S. Romilly
 
152 Parent/Child M/D 2x
9
Sunday, August 16, 2015
153 Mixed G 2x
9
154 Mixed E 8+
11
155 Mixed C 8+
12
156 Womens Open AA 4+
11
157 Mens Ltwt I-J 1x
3
158 Womens Club F-J 4+
10
159 Mens Open F 2x
14
160 Womens Open D 4+
12
161 Mens Open D 8+
11
162 Womens Club B 4+
18
163 Mens Open B 1x
21
164 Mixed A 4x
4
165 Mixed AS 2x
0
166 Mixed Inclusive LTA 4+
0
167 Mixed H-J 2x
8
168 Mens Club A-D 4x
20
169 Mens Ltwt G 2x
2
170 Womens Open E 4x
9
171 Mens Ltwt E 2x
10
172 Womens Ltwt C 1x
6
173 Mens Ltwt C 1x
8
174 Womens Open A 8+
14
175 Mens Open AA-A 2-
11
176 Womens Open B 2-
9
177 Mens Ltwt A 2x
3
178 Mens Open B-C 4-
7
179 Mens Open G-J 4-
2
180 Womens Open C 4-
5
181 Mens Ltwt H 1x
3
182 Womens Open F-J 8+
12
183 Mens Club F 4+
10
184 Womens Open D 4x
6
    Composite: Avalon, Rock Creek (A)
J. Sierra/E. Atkins/M. Hilf/L. del Castillo
 
    Composite: Cambridge, Narragansett, Upper Valley Rowing, Unaff. (USA) (A)
m. zezza/A. Boucher/C. Reynolds/T. Glover
 
    Chinook Performance Racing (A)
C. Battani/M. Oliver/Y. Taskor/G. Malacrida
 
    Dallas Rowing Club (A)
A. Molenaar/K. Elting/G. Tomaseski/L. Toudouze
 
    Masters Coaching, LLC (A)
J. Hewitson/L. Galow/V. Mendoza/S. Bezanson
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
L. Ohnstad/R. Miller/E. Davis/C. Muehlbauer
 
185 Mens Open D 4x
6
186 Womens Open B 1x
11
187 Mens Club B 4+
18
188 Mens Club D 4+
14
189 Womens Club A 4x
6
190 Womens Ltwt A 2x
4
191 Womens Club D 4x
12
192 Womens Open G-J 2x
10
193 Mens Open G-J 4+
4
194 Womens Open E 4+
11
195 Mens Open E 4+
5
196 Womens Open C 2x
14
    Avalon Rowing Club (A)
J. Hannum/S. Matheson
 
    Baltimore Rowing Club (A)
J. Hines/E. Lawrence
 
    Chinook Performance Racing (A)
T. Passoni/C. Morrison
 
    Community Rowing, Inc. (A)
D. Kemper/C. Lal
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
J. Bullock/K. Schulz
 
    Composite: Marin, Vesper (A)
L. Thoron/C. Cunningham
 
    Maritime Rowing Club (A)
L. Krichko/J. Sherman
 
    Masters Coaching, LLC (A)
M. Tolson/D. Perlini
 
    Composite: Narragansett, Upper Valley Rowing (A)
C. Reynolds/T. Glover
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Dunlavey/B. Weber
 
    Texas Rowing Center (A)
K. Wilson/M. Robinson
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
V. Keenan/J. Goldblum
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
K. Krengel/S. Romilly
 
    Narragansett Boat Club (B)
A. Bumstead/S. Cussler
 
197 Mens Open C 8+
5
198 Womens Open A 1x
10
199 Mens Open A 4+
16
200 Mens Club E-J 4x
15
201 Mixed D 4+
8
202 Mixed B 4x
6
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change