USRowing Masters National Championships

  • Aug 13, 2015 To Aug 16, 2015
  • sprint
  • Cooper River
  • Camden, NJ (USA)
  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Thursday, August 13, 2015
1 Mixed B 4+
9
2 Mixed D 2x
17
3 Mixed F 2x
14
4 Mens Open A 1x
16
5 Womens Open AA 1x
10
6 Mens Open C 4+
10
7 Womens Open C 8+
10
8 Mens Open E 1x
18
9 Womens Open E 2x
17
    Augusta Rowing Club, Inc. (A)
C. Yeager/L. LANCE
 
    Baltimore Rowing Club (A)
P. Merkle/E. Erbelding
 
    Cincinnati Rowing Club (A)
M. Alonso/M. Hatfield
 
    Great River Rowing (A)
R. Bowie/k. huber
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
m. zezza/F. Tuite
 
    Maritime Rowing Club (A)
L. Krichko/L. Devitt
 
    Masters Coaching, LLC (A)
E. Shanower/D. Klingaman
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
L. Hafner/K. Tolcser
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
G. Lahm/D. Cenit
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Skidmore Community Rowing (A)
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Carter/N. Middleman
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
Z. Matouskova/M. Ulsh/
 
    Vesper Boat Club (A)
E. Normoyle/C. Holdsworth
 
    Composite: Greater Columbus, Masters Coaching (B)
L. Olson/V. Mendoza
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (B)
A. Murphy/L. Farrell
 
    Three Rivers Rowing Association (B)
 
10 Mens Open G 2x
8
11 Womens Ltwt D-J 4x
15
    Composite: Avalon, PCRA (A)
s. Caffrey/A. Kurland/J. Bickley/L. del Castillo
 
    Composite: Carnegie Lake, Whitemarsh Boat Club (A)
K. Ellis/D. Parenti/M. Mark/L. McCarthy
 
    Chester River Rowing Club, Inc. (A)
M. Elsberg/S. Collins/D. Yoder/K. Ruffatto
 
    Chinook Performance Racing (A)
T. Walters/L. Graves/M. Markarian/A. Brian
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
M. Briggs/M. Esway/V. Hammond/D. Watterson
 
    Maritime Rowing Club (A)
P. Ellett/A. Faber/M. Flaherty-Ludwig/P. Bliss
 
    Masters Coaching, LLC (A)
J. Hewitson/E. Macalaster/J. Jewell/N. Jarvis
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
B. Voss/K. Dieperink/B. Brooks/D. Peszek
 
    Composite: Rocket City, Potomac (A)
D. Winters/V. Bryant/G. Hug/E. Jones
 
    Composite: Saugatuck, Lincoln Park Boat Club, Treasure Coast, Colorado Rowing (A)
M. Wurster/L. Merk-Gould/D. Ziff/S. McLean
 
    Composite: Vesper, St. Catharines, PCRA (A)
L. Stirton Aust/M. Jonik Myers/L. Hastings/S. Cohen
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
 
    San Diego Rowing Club (E)
L. Roth/V. Barnes/A. Fontanesi/S. Sullivan
 
    San Diego Rowing Club (G)
P. Gillis/J. Schaefer/D. St. Aubin Vehar/J. Fagan
 
12 Womens Club C 4x
10
13 Mixed F-J 8+
9
14 Womens Ltwt C 4+
6
15 Mens Open AA 4+
6
16 Mens Open B 2-
6
17 Womens Ltwt B 1x
6
18 Mens Open D 2-
8
19 Womens Club D 8+
12
20 Mens Ltwt F 2x
6
21 Womens Open F-J 4+
12
    Chinook Performance Racing (A)
M. Scully/D. Noonan/E. Cassella/M. Markarian/D. Lloyd (Cox)
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
M. Briggs/V. Hammond/L. Olson/D. Watterson/H. Linke (Cox)
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Avalon (A)
A. Faber/M. Wooten/J. Ensler/C. Edwards/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (A)
M. Wilkie/S. Keller/J. Watson/N. Warren/S. Specht (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
C. Reading/J. Pepe/M. Powell/D. Kirk/M. Cyr (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Composite: Vesper, Palo Alto, Pettipaug, Unaff. (USA) (A)
J. Pendleton/A. Couwenhoven/A. Boucher/C. Widgery/N. Caronia (Cox)
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Navesink River Rowing, Avalon (B)
L. Ensor/S. Mathison/M. Dowd/M. Maguire/G. Khera (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (B)
N. Jarvis/M. Chambers/R. Brady/E. Macalaster/J. Park (Cox)
 
    Composite: Vesper, Rivanna (B)
H. McFie/K. Constant/A. Jonik/A. Cann/C. Spino (Cox)
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Avalon (C)
G. Katz/L. del Castillo/M. Rogers/J. Millard/K. Neiman (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (C)
P. Shumate/R. Gramuglia/B. Smith/M. Shepatin/J. Gesch (Cox)
 
22 Mens Open H 2x
8
    Composite: Cambridge, Narragansett (A)
c. zezza/A. Washburn
 
    Dallas Rowing Club (A)
J. Vorhies/R. Houston
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
C. Brooks/S. Watterson
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
D. Spencer/M. Tebay
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
J. Bracewell/D. O'Donoghue
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
M. Shonstrom/R. Case
 
    Composite: St. Louis, Berkeley (A)
C. Cook/D. Bort
 
    San Diego Rowing Club (H)
S. Kemper/R. Orsi
 
23 Womens Open D-J 2-
9
24 Mixed E 4x
10
25 Mens Ltwt A-C 4x
4
26 Womens Open AA-B 4-
7
27 Mixed D 8+
6
28 Mens Club A 4+
15
29 Womens Club A 4+
15
30 Mens Open C 4x
8
31 Womens Open C 4x
9
32 Mens Open E 2-
11
    Baltimore Rowing Club (A)
M. Chin/J. Ditter
 
    Community Rowing, Inc. (A)
R. Lynch/J. Owens
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
M. McGovern/B. Ramsey
 
    New Haven Rowing Club (A)
 
    Potomac Boat Club (A)
N. Holland/G. Love
 
    Riverside Boat Club (A)
G. Milne/E. Cook
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Texas Rowing Center (A)
P. Ellis/P. Guggenheim
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
W. Anderson/R. Johnson
 
    Unaffiliated (USA) (A)
J. Millar/R. Smith
 
    San Diego Rowing Club (E)
B. Johnson/G. Barnes
 
33 Womens Ltwt E 1x
9
34 Mens Open F-J 8+
10
35 Womens Club B 4x
6
36 Mens AS 1x
4
37 Womens AS 1x
0
38 Mixed LTA 2x
0
39 Mens Ltwt D-J 4x
7
40 Mens Open AA-A 4x
7
41 Womens Open AA-A 4x
3
42 Mens Ltwt B 1x
6
43 Womens Open B 8+
11
44 Mens Open D 1x
15
45 Womens Open D 2x
20
46 Mens Open F 1x
24
47 Womens Open F 2x
18
48 Mens Open I 1x
8
49 Mixed A 4+
10
50 Mixed C 4+
11
51 Mens Club E-J 8+
13
52 Parent Child, M/S, F/D 2x
6
Friday, August 14, 2015
53 Mixed E 4+
8
    Ann Arbor Rowing Club (A)
E. Psarouthakis/P. Hughes-Cromwick/R. Florka/J. Janusz/P. Shumate (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (A)
M. Klinker/A. Plache/K. Watts/J. Lytel/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
    Composite: East Arm, Masters Coaching (A)
J. Cody/R. Wagner/R. Lenczowski/M. Chambers/S. Grady (Cox)
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
M. Esway/K. Schulz/M. McGovern/B. Ramsey/H. Linke (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
L. Pagano/P. Siebach/A. Busuioceanu/N. Verster/A. Xue (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
R. Kercull/C. Fisher/C. Hamilton/B. O'Neil/J. Prashaw (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (B)
R. Shellman/K. Dollhopf/R. Gramuglia/V. Mendoza/J. Park (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (E)
G. Barnes/m. martin/C. Slack/R. Penninga/C. Sullivan (Cox)
 
54 Mixed C 2x
17
    Baltimore Rowing Club (A)
S. Perry/E. Erbelding
 
    Cambridge Boat Club (A)
L. Sheffner/R. Cone
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
H. Berthold/J. Bullock
 
    Leander Boat Club (A)
K. Henry/R. Wilson
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
B. Brody/P. Donohue
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
K. Casper/A. Peers
 
    Narragansett Boat Club (A)
J. Brock/S. Cussler
 
    OKC Riversport (A)
A. Clark/A. Rupert
 
    Composite: Passaic River, Beaver Creek Sculling (A)
C. Jackson/D. Cenit
 
    Composite: Potomac, Sarasota County (A)
E. Caudron/K. Wiegandt
 
    Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters (A)
J. Gonzalez/B. Gallie
 
    Severn River Rowing Club (A)
B. Ingleton/K. Barr McGill
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
K. Krengel/E. Krengel
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
S. West/J. Waterbury
 
    Wyandotte Boat Club (A)
J. Jakubowski/M. Jakubowski
 
    Baltimore Rowing Club (B)
M. Shields/L. Gamble
 
    Cambridge Boat Club (B)
L. Pierce/J. Randle
 
55 Mixed A 2x
15
56 Mens Open I-J 2x
8
57 Womens Open F 1x
15
58 Mens Ltwt F 1x
11
59 Womens Open D 8+
16
    Composite: Augusta, Avalon (A)
M. Hilf/P. Montain/C. Yeager/E. Connor/S. Swartz/J. Millard/J. Hannum/S. Mathison/H. Coulter (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
R. Cunningham/K. Newman/K. O'Hara/N. Dynan/Y. Taskor/D. Davis/m. wehtje/M. Scully/L. Wright (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
M. Varfi/J. Gjorgjieva/G. Sage/N. Ullrich/M. Mance/M. White/L. Doucett/F. Smith/M. Ordonez (Cox)
 
    Cooper Rowing Club (A)
A. DiMeo/J. philyaw/J. Close/J. Mitchell/T. D'Aprile/S. McGann/M. Cuneo/P. Schneider/A. Griffith (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
K. Vosburgh/T. Sukiennicki/E. Perry/I. Allen/M. Kaupp/J. Bowne/M. Kohn/J. Shulman/S. Tannery (Cox)
 
    Maritime Rowing Club (A)
M. Klutey/C. Lange/C. Engh/H. Parkhurst/G. Gasser/E. Picard/L. Douglas/J. Hackett/K. Isaza (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (A)
K. Kyle/A. Jensen/K. Malcolm/A. Moore/p. neuharth/M. Wilkie/C. Holdorf/J. Spiro/S. Specht (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
H. Isernhagen/L. Schmieg/J. Mazullo/M. Malotky/E. Davis/C. Muehlbauer/B. Brooks/D. Peszek/A. Balch (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Dunlavey/K. Cassidy/E. Droney/M. Gregg/C. Reading/R. Loepp/J. Pepe/D. Kirk/G. Donovan (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Skidmore Community Rowing (A)
 
    Chinook Performance Racing (B)
n. reyns/t. vandeweghe/C. Morrison/D. Charles-Chisholm/M. Oliver/G. Malacrida/A. Cuthbertson/d. hayden/D. Lloyd (Cox)
 
    Composite: Greater Columbus, Masters Coaching (B)
E. Shanower/L. Olson/S. Terrien/F. Horton/L. Galow/D. Perlini/M. Tolson/L. Etter/J. Gesch (Cox)
 
    Composite: Swan Creek RC, Avalon, PCRA, Rock Creek (B)
R. Hassani/M. Rogers/J. Bickley/L. Barry/L. Stirton Aust/M. Maguire/S. Volpe/T. Stocker/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
    Composite: Sarasota Crew, Avalon, Masters Coaching, Rock Creek (C)
J. Gulash/P. Adler/F. DeSautelle/B. Parkhurst/L. Suslak/J. Perkins/J. Lytel/M. Orrick/G. Khera (Cox)
 
60 Mens Ltwt D 1x
7
61 Womens Open B 2x
14
62 Mens Open B 4+
10
63 Womens Ltwt A 4+
4
64 Mens Ltwt A-C 4+
5
65 Mixed TA 2x
4
66 Mixed LTA 4+
0
67 Womens Ltwt E-J 4+
12
68 Mens Club D 8+
11
69 Mens Ltwt G 1x
6
70 Womens Club E-J 4x
24
71 Mens Open E 4x
10
72 Womens Club C 4+
16
    Alexandria Community Rowing (A)
A. Braun/B. Simonen/M. Cato/C. Swartz/S. Hoff (Cox)
 
    Annapolis Rowing Club, Inc. (A)
K. Hepting/A. Iannaccone/M. Wilson/J. Iannuzzi/R. Burns (Cox)
 
    Austin Rowing Club (A)
A. Aguilar/K. Reinis/T. Holland/M. Rosuello/B. Yau (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
E. Turtle/E. Lawrence/S. Bausch/K. Flickinger/M. Ward (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
K. Mooij/S. Fischer/Z. Brookes/K. Samsel/R. Colburn (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
E. Headd/K. English/A. Williams/L. Craig/J. Peter (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
K. Simeon/F. Smith/M. Mance/M. White/D. Valle Fitzgerald (Cox)
 
    Cooper Rowing Club (A)
S. McGann/A. DiMeo/P. Schneider/M. Cuneo/A. Griffith (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
M. Kohn/J. Shulman/M. Kaupp/L. Spencer/R. Beldner (Cox)
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
M. Briggs/J. Bullock/M. Esway/K. Schulz/H. Linke (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
K. Lamppa/L. Crandall/K. Green/K. Miller/A. Balch (Cox)
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
L. Brennan/L. Hafner/J. Burnham/H. Evans/M. Donovan (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Droney/K. Cassidy/E. Fuller/M. Bell/M. Cyr (Cox)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
R. Carroll/E. Dade/C. Reynolds/A. Bracken/M. Bish (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
V. Anders/J. Jamison/C. Lesperance/Z. Varnelis/S. Romilly (Cox)
 
    Annapolis Rowing Club, Inc. (B)
D. Yatsuk/M. Wrabley/C. Ryan/S. Parker Hughes/T. Ruden (Cox)
 
73 Mens Club C 4+
8
74 Womens Open AA 2x
6
75 Mens Open A 8+
7
76 Womens Club B 8+
13
77 Mens Open B 4x
5
78 Womens Open D-J 4-
9
79 Mens Club E 4+
17
80 Womens Ltwt C 2x
5
81 Mens Ltwt H-J 2x
4
82 Womens Ltwt F-J 1x
20
83 Mens Open F 2-
9
84 Womens Ltwt D 1x
13
85 Mens Ltwt D 2x
5
86 Womens Ltwt B 2x
6
87 Mens Ltwt B 2x
8
88 Womens Open AA-A 2-
12
89 Mens Open AA 2x
6
90 Womens Ltwt E 2x
12
91 Mixed F-J 4+
10
    Avalon Rowing Club (A)
C. Rogers/J. Franklin/M. Wooten/C. Edwards/H. Coulter (Cox)
 
    Chester River Rowing Club, Inc. (A)
J. Hurd/S. Elsberg/M. Elsberg/D. Riordan/S. Grasso (Cox)
 
    East Arm Rowing Club (A)
J. Lathrop/R. Dieterle/P. Richko/C. Hardy/S. Goodman (Cox)
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
V. Hammond/D. Watterson/M. McGovern/B. Ramsey/H. Linke (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
R. Humphrey/S. Beaudry/J. O'Connell/S. Herman/C. Frank (Cox)
 
    Masters Coaching, LLC (A)
P. Walsh/T. Taylor/J. Watson/R. Brady/S. Grady (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
L. Pagano/S. DeHanas/J. Dillon/M. Bradley/A. Xue (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
C. Hicks/M. Borchelt/W. Crawford/S. Koch/S. Busico (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (F)
C. Shuster/K. Shuster/M. Smiddy/V. Barnes/C. Sullivan (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (G)
N. Shuster/G. Shuster/J. Schaefer/N. Kazanjian/D. CLAR (Cox)
 
92 Womens Open G-J 1x
10
93 Mens Open G-J 4x
15
94 Womens Open E 1x
11
95 Mens Ltwt E 1x
6
96 Womens Open C 4+
19
97 Mens Open C 1x
19
98 Womens Open A 2x
9
99 Mens Open A 2x
10
100 Mens Open E-F 4-
9
101 Mens Open D 4-
7
102 Mixed B 8+
7
103 Parent/Child F/S 2x
8
Saturday, August 15, 2015
104 Mixed B 2x
17
105 Mixed D 4x
17
    Augusta Rowing Club, Inc. (A)
D. Young/T. Jannik/D. Jannik/N. Young
 
    Composite: Avalon, Rock Creek (A)
A. Plache/C. Rogers/C. McMahon/A. Kurland
 
    Composite: Cambridge, Narragansett, Upper Valley Rowing (A)
A. Bumstead/D. Gorriaran/C. Reynolds/R. Cone
 
    Community Rowing, Inc. (A)
D. Kemper/C. Lal/J. Langermann/J. Senner
 
    Great River Rowing (A)
d. utter/j. leonard/R. Bowie/k. huber
 
    Composite: Greater Columbus, Baltimore, Unaff. (USA) (A)
H. Berthold/S. Perry/E. Erbelding/H. Hutton
 
    Greenwich Crew (A)
J. Woody/T. Geffs/J. Mackie/S. Yung
 
    Maritime Rowing Club (A)
A. Sherman/J. Sherman/F. Krupp/L. Devitt
 
    Potomac Boat Club (A)
J. paduda/P. Pietra/C. Dinion/S. Weeks
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
P. Klose/J. Devoe/L. Horn/K. Kearney
 
    Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters (A)
J. Gonzalez/J. Roger/A. Marichal/B. Gallie
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    University Barge Club (A)
K. Cook/B. McClelland/D. Eringis/A. COOK
 
    Composite: Vesper, University (A)
T. Barron/c. siebolt/E. Normoyle/C. Holdsworth
 
    Composite: Capital, GMS Rowing, Rockland (B)
I. Rudolph-Shabinsky/J. Boericke/R. Hollins/P. Meyer
 
    Upper Valley Rowing Foundation (B)
E. Dade/A. Bracken/T. Rooney/P. Gross
 
    Viking Rowing Foundation (C)
E. Dolan/J. Kelley/B. Ritzel/P. Perry
 
106 Mixed F 4x
14
    Augusta Rowing Club, Inc. (A)
C. Yeager/G. Abell/B. Bonin/L. LANCE
 
    Composite: Cambridge, Narragansett (A)
A. Washburn/c. zezza/m. zezza/T. Glover
 
    Chester River Rowing Club, Inc. (A)
S. Elsberg/j. gannon/E. Merrigan/M. Elsberg
 
    Chinook Performance Racing (A)
m. mcguirk/t. kakas/A. Strobridge/K. Davis
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
V. Hammond/D. Watterson/M. McGovern/B. Ramsey
 
    Composite: Maritime Rowing Club, Treasure Coast, Ridley Graduate (A)
B. Eldridge/L. Freed/L. Merk-Gould/J. Pauls
 
    Masters Coaching, LLC (A)
T. Taylor/J. Hewitson/M. Shepatin/K. Dollhopf
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
R. Miller/C. Muehlbauer/R. Newberg/C. Brittain
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
M. Durand/E. Cadoff/M. Durand/D. Orlando
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Texas Rowing Center (A)
J. Nicot/W. Crawford/S. Koch/S. Busico
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
G. Kerr/J. Voss/L. Chisholm/J. Voss
 
    Minneapolis Rowing Club (B)
P. Greene/D. Peszek/M. Hurley/T. Palmer
 
    San Diego Rowing Club (F)
T. Cook/P. Billings/P. Pinkerton/L. Roth
 
107 Mens Ltwt AA-A 1x
10
108 Womens Open A 4+
18
109 Mens Open C 2x
13
110 Womens Open C 1x
11
    Cambridge Boat Club (A)
L. Sheffner
 
    Dallas Rowing Club (A)
A. Molenaar
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
T. Sukiennicki
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
J. Bullock
 
    Leander Boat Club (A)
K. Henry
 
    Marin Rowing Association (A)
L. Thoron
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
K. Casper
 
    Potomac Boat Club (A)
O. Huxley
 
    Susquehanna Rowing Association (A)
K. Wilson
 
    Unaffiliated (USA) (A)
J. Hathaway
 
    Potomac Boat Club (B)
L. Wetten
 
111 Mens Open E 2x
16
112 Womens Open E 8+
12
113 Mens Open G 1x
10
114 Womens Ltwt D 4+
7
115 Mens Club G-J 4+
5
116 Womens Ltwt A-C 4x
5
117 Mens Open AA-A 4-
6
118 Mixed A 8+
6
119 Mens Open B 8+
5
120 Womens Open B 4x
7
121 Mens Open D 4+
11
122 Womens Club D 4+
12
123 Mens Open F 4+
11
124 Womens Club E-J 8+
11
125 Mens Open H 1x
9
126 Mens Open C 2-
7
127 Mens Club A-B 8+
9
128 Mixed G-J 4x
13
129 Womens Ltwt B 4+
5
130 Womens Ltwt D 2x
12
131 Mens Open AA 1x
18
132 Womens Ltwt AA-A 1x
7
133 Mens Ltwt C 2x
6
    Greater Columbus Rowing Association (A)
H. Berthold/r. briggs
 
    Composite: Greater Dayton, Cincinnati RC (A)
D. Roberts/B. Boehm
 
    Malta Boat Club (A)
T. Trocky/J. Cutler
 
    Maritime Rowing Club (A)
A. Sherman/T. Henrich
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
D. Ingham/J. Watt
 
    Composite: Wyandotte, Leander (A)
K. Charette/R. Wilson/
 
134 Womens Club C 8+
13
135 Mens Open E 8+
8
136 Womens Club E 4+
15
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
J. Dabbs/T. Steele/L. Twining/P. Lofberg/R. Colburn (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
J. O'Leary/M. Julian/A. Williams/S. Markel/L. Craig (Cox)
 
    Chester River Rowing Club, Inc. (A)
M. Doyle/A. Jackson/T. Connolly/L. Reed/S. Grasso (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Sutter/C. Egan/G. Sage/J. Smith/M. Ordonez (Cox)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
M. Kohn/I. Allen/M. Kaupp/K. Stoll/L. Civiletti (Cox)
 
    Great River Rowing (A)
R. Bowie/K. LHommedieu/S. Padilla/P. Raila/k. huber (Cox)
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
M. Esway/V. Hammond/K. Schulz/D. Watterson/H. Linke (Cox)
 
    Northern Virginia Rowing Club (NVRC) (A)
L. Pagano/J. Dillon/K. Clowery/C. Paska/A. Xue (Cox)
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
K. Tolcser/L. Farrell/C. Stock/A. Murphy/H. Evans (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
S. Sales/L. Stirton Aust/J. Carmody/D. Orlando/m. jensen (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
L. Porter/J. Henry-Feeney/S. Moazed/S. Milton/D. Boucher (Cox)
 
    Rutgers University at Camden (A)
J. Grazel/B. Mathews-Bowen/B. Gotthelf/C. Ditaranto/J. Philyaw (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
E. Szigethy/J. Anderson/A. Gray/M. Ulsh/J. Goldblum (Cox)/
 
    Three Rivers Rowing Association (B)
 
137 Mens Open G-J 2-
6
    Dallas Rowing Club (A)
J. Vorhies/R. Houston
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
C. Brooks/S. Watterson
 
    New Haven Rowing Club (A)
 
    San Diego Rowing Club (A)
G. Shuster/N. Shuster
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Vesper Boat Club (A)
D. Flanigan/R. Flanigan
 
138 Mens Ltwt D-J 4+
6
139 Womens Ltwt F-J 2x
15
140 Womens Open C 2-
8
141 Mens Club C 8+
13
142 Mens Open B 2x
10
143 Womens Open B 4+
16
144 Mens Open D 2x
18
    Aging Aggies Rowing Program (A)
L. Floyd/J. Floyd
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
T. de Koekkoek/S. Killen
 
    Augusta Rowing Club, Inc. (A)
D. Young/T. Jannik
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
M. Van Der Heide/T. Willsallen
 
    Club d'aviron de Boucherville (A)
A. Rochon/E. Therrien
 
    Community Rowing, Inc. (A)
R. Lynch/D. Stevenson
 
    Cooper Rowing Club (A)
F. Criniti/J. Glace
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
W. Greene/J. Bowen
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
M. McGovern/B. Ramsey
 
    Maritime Rowing Club (A)
T. Henrich/F. Krupp
 
    Narragansett Boat Club (A)
M. Smith/D. Gorriaran
 
    Potomac Boat Club (A)
R. Lewis/E. Caudron
 
    Riverside Boat Club (A)
S. Wolf/N. Kurmakov
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
J. Boericke/D. Stanton
 
    Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters (A)
R. Jauch/J. Gonzalez
 
    Texas Rowing Center (A)
K. Gates/J. Savage
 
    Composite: Undine, Palm Beach (A)
S. Norman/F. Rowe
 
    Winnipeg Rowing Club (A)
A. Lamont/S. Nakagawa
 
145 Womens Open D 1x
12
146 Mens Open F 4x
11
147 Womens Open F-J 4x
16
148 Mens Open J 1x
3
149 Womens Club A 8+
9
150 Mixed C 4x
12
    Capital Rowing Club (A)
K. Bonner/A. Diggs/L. Caruso/R. Reichart/
 
    Community Rowing, Inc. (A)
J. Senner/A. Milia/C. Lal/D. Kemper
 
    Cooper Rowing Club (A)
F. Criniti/J. Glace/A. DiMeo/M. Bloom
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
H. Berthold/K. Schulz/J. Bullock/r. briggs
 
    Greenwich Crew (A)
T. Wike/k. atterbury/J. Bresler/C. Ives
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
B. Voss/K. Green/A. Butterbrodt/C. Brittain
 
    Row New York (A)
S. Salee/P. Armstrong/C. Loper/M. Bers
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
R. Kercull/A. Stellato/T. Capozzola/D. Howk
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Texas Rowing Center (A)
C. Adams/S. Bolton/J. LaPierre/L. Lee
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
W. Newell/R. Fisher/F. Lee/A. Evans
 
    San Diego Rowing Club (C)
D. Shuster/R. Penninga/l. Colban/J. Allen
 
151 Mixed E 2x
25
152 Parent/Child M/D 2x
9
Sunday, August 16, 2015
153 Mixed G 2x
9
154 Mixed E 8+
11
155 Mixed C 8+
12
156 Womens Open AA 4+
11
157 Mens Ltwt I-J 1x
3
158 Womens Club F-J 4+
10
159 Mens Open F 2x
14
160 Womens Open D 4+
12
161 Mens Open D 8+
11
162 Womens Club B 4+
18
163 Mens Open B 1x
21
164 Mixed A 4x
4
165 Mixed AS 2x
0
166 Mixed Inclusive LTA 4+
0
167 Mixed H-J 2x
8
168 Mens Club A-D 4x
20
169 Mens Ltwt G 2x
2
170 Womens Open E 4x
9
171 Mens Ltwt E 2x
10
172 Womens Ltwt C 1x
6
173 Mens Ltwt C 1x
8
174 Womens Open A 8+
14
175 Mens Open AA-A 2-
11
176 Womens Open B 2-
9
177 Mens Ltwt A 2x
3
    Greater Columbus Rowing Association (A)
H. Berthold/r. briggs
 
    Malta Boat Club (A)
J. Cutler/G. Doyle
 
    The Pensacola Rowing Club (A)
J. Dexter/S. Washburn
 
178 Mens Open B-C 4-
7
179 Mens Open G-J 4-
2
180 Womens Open C 4-
5
181 Mens Ltwt H 1x
3
182 Womens Open F-J 8+
12
183 Mens Club F 4+
10
184 Womens Open D 4x
6
185 Mens Open D 4x
6
186 Womens Open B 1x
11
187 Mens Club B 4+
18
188 Mens Club D 4+
14
189 Womens Club A 4x
6
190 Womens Ltwt A 2x
4
191 Womens Club D 4x
12
192 Womens Open G-J 2x
10
193 Mens Open G-J 4+
4
194 Womens Open E 4+
11
195 Mens Open E 4+
5
196 Womens Open C 2x
14
    Avalon Rowing Club (A)
J. Hannum/S. Matheson
 
    Baltimore Rowing Club (A)
J. Hines/E. Lawrence
 
    Chinook Performance Racing (A)
T. Passoni/C. Morrison
 
    Community Rowing, Inc. (A)
D. Kemper/C. Lal
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
J. Bullock/K. Schulz
 
    Composite: Marin, Vesper (A)
L. Thoron/C. Cunningham
 
    Maritime Rowing Club (A)
L. Krichko/J. Sherman
 
    Masters Coaching, LLC (A)
M. Tolson/D. Perlini
 
    Composite: Narragansett, Upper Valley Rowing (A)
C. Reynolds/T. Glover
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Dunlavey/B. Weber
 
    Texas Rowing Center (A)
K. Wilson/M. Robinson
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
V. Keenan/J. Goldblum
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
K. Krengel/S. Romilly
 
    Narragansett Boat Club (B)
A. Bumstead/S. Cussler
 
197 Mens Open C 8+
5
198 Womens Open A 1x
10
199 Mens Open A 4+
16
200 Mens Club E-J 4x
15
201 Mixed D 4+
8
202 Mixed B 4x
6
    Composite: Alexandria, OKC Riversport (A)
A. Clark/S. Patton/T. Matherly/A. Rupert
 
    Great River Rowing (A)
J. Lajoie/j. leonard/D. Utter/A. Franko
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
H. Berthold/M. Esway/J. Bullock/r. briggs
 
    Composite: Jacksonville, Sarasota County, Caloosa Coast (A)
K. Wiegandt/J. Sanchez/M. Brown/S. Legler
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
L. Hutchinson/S. San Emeterio/S. Pape/I. Hazelton
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change