Florida Masters Regatta
- May 2, 2015
- sprint
- Lake Fairview
- Orlando, FL (USA)
- Hosted By: Orlando Rowing Club
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, May 2, 2015 | |||||
break | 7:00 AM | Coaches & Coxie meeting | |||
1 | 8:00 AM | Mens Masters 2- | 3 |
||
2 | 8:10 AM | WM1x | Womens Masters 1x | 13 |
|
3 | 8:20 AM | Womens Masters Novice 1x | 2 |
||
4 | 8:30 AM | MM1X | Mens Masters 1x | 20 |
|
5 | 8:40 AM | MMN1X | Mens Masters Novice 1x | 9 |
|
6 | 8:50 AM | MM4+ | Mens Masters 4+ | 8 |
|
7 | 9:00 AM | WM4x | Womens Masters 4x | 6 |
|
8 | 9:10 AM | Womens Masters 8+ | 7 |
||
Halifax Rowing Association, Inc. (A) |
D. Oppenheimer/S. Bay/K. Barker/A. Medlar/B. Bird/K. NILSEN/L. Frye/M. Jones/L. Smith (Cox)
|
16.8 (56)
|
|||
Lake County Rowing Association (A) |
D. Kiely/M. Gibbs/P. Berk/L. Hopkins/M. Coleman/M. Heister/B. Green/A. Jordan/A. Hosman (Cox)
|
11.5 (51)
|
|||
Composite: OARS, Orlando RC (A) |
13.5 (53)
|
||||
Orlando Rowing Association, Inc. - Edgewater H.S. (A) |
J. Peck/B. Watt/C. Lauzon/M. Szpunar/H. Kinsey/A. Davis/C. Holland/J. Bertram/N. Gianetti (Cox)
|
0.1 (29)
|
|||
Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters (A) |
T. Mitchell/M. Yaegers/M. Friedli/K. Mitchell/J. Gulash/S. Beaton/J. Walter/B. Forman/M. Condiotte (Cox)
|
12.5 (52)
|
|||
Tallahassee Rowing Club, Inc. (A) |
M. Falconer/A. Jones/L. Hartung/M. Vancore/V. Reinhardt/E. Pinder/K. Andrews/S. Sikes/L. Voges (Cox)
|
5.1 (43)
|
|||
Orlando Rowing Club (B) |
C. Thomas/H. McMillen/G. Hamilton/A. Mishler/M. wenrich/M. West/M. Brink/N. Brower/M. Blake (Cox)
|
12.5 (52)
|
|||
9 | 9:20 AM | Mens HS 4+ | 3 |
||
Lake County Rowing Association (A) |
M. Monroy/H. Heister/L. Machinski/G. Summers/s. coleman (Cox)
|
|
|||
South Orlando Rowing Association (A) |
E. Ali-McClory/J. Robers/F. Perry/A. Dhulipala/T. labato (Cox)
|
|
|||
South Orlando Rowing Association (B) |
K. Yelland/G. Temple/C. Meyer/u. rower/L. Schmideler (Cox)
|
|
|||
10 | 9:30 AM | Womens HS 4+ | 4 |
||
Lake County Rowing Association (A) |
T. Fisher/K. Cruz/S. Berk/B. Bates/k. dorr (Cox)
|
|
|||
South Orlando Rowing Association (A) |
C. VELEZ/G. HUTCHINGSON/S. Gordon/K. Wright/M. Deweese (Cox)
|
|
|||
Lake County Rowing Association (B) |
O. Gerlach/a. bodzioch/E. Hann/V. Mora/A. Hosman (Cox)
|
|
|||
South Orlando Rowing Association (B) |
S. Lopez/M. Rodriguez/S. Ursino/A. Koshmer/E. Jimenez (Cox)
|
|
|||
11 | 9:40 AM | MM2x | Mens Masters 2x | 12 |
|
12 | 9:50 AM | MxM4+ | Mixed Masters 4+ | 12 |
|
Halifax Rowing Association, Inc. (A) |
P. Sperber/N. Greer/C. Power/L. Smith/B. Bird (Cox)
|
15.8 (54)
|
|||
Jacksonville Rowing Club, Inc. (A) |
A. Ratajczyk/R. Whitbeck/E. Brown/B. Sanchez-Salazar/K. Whitbeck (Cox)
|
20.8 (58)
|
|||
Lake County Rowing Association (A) |
J. Bell/A. Jordan/B. Green/A. Hosman/P. McPherson (Cox)
|
15.8 (54)
|
|||
Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A) |
A. Rojas/K. Fourquet/f. Goren/D. Wood/D. Campbell (Cox)
|
11.4 (50)
|
|||
Composite: Miami Rowing Club, Hollywood Rowing Club, Unaff. (USA) (A) |
M. Alonso/M. Beliauskas/K. Wojtas/M. Mellinger/J. Mellinger (Cox)
|
4.2 (41)
|
|||
Orlando Area Rowing Society, Inc. (A) |
M. Wallis/S. Lackey/K. Caravello/J. Hernandez/K. Medina (Cox)
|
5.5 (43)
|
|||
Orlando Rowing Association, Inc. - Edgewater H.S. (A) |
j. poppeliers/R. Burke/C. Lauzon/B. Watt/S. Ball (Cox)
|
0.2 (30)
|
|||
Halifax Rowing Association, Inc. (B) |
T. Power/C. Blondeau/E. Bell/S. Spencer/s. lacasa (Cox)
|
6.2 (44)
|
|||
Lake County Rowing Association (B) |
D. Kelly/P. Berk/M. Gibbs/E. McIntyre/J. Zentmeyer (Cox)
|
5.5 (43)
|
|||
Orlando Area Rowing Society, Inc. (B) |
S. Reid/H. Liriano/L. Cogswell/L. Elkins/J. Eberhart (Cox)
|
11.4 (50)
|
|||
Orlando Rowing Association, Inc. - Edgewater H.S. (B) |
J. Peck/M. Szpunar/J. Payne/B. Palmer/N. Gianetti (Cox)
|
3.7 (40)
|
|||
Orlando Rowing Association, Inc. - Edgewater H.S. (C) |
E. Murphy/K. Mitchell/H. Kinsey/A. Davis/J. Theobald (Cox)
|
4.9 (42)
|
|||
14 | 10:10 AM | Mens Masters Novice 4+ | 2 |
||
15 | 10:20 AM | WM2X | Womens Masters 2x | 16 |
|
16 | 10:30 AM | W P/C2X | Womens Parent / Child 2x | 0 |
|
17 | 10:40 AM | MP/C2X | Mens Parent / Child 2x | 3 |
|
18 | 10:50 AM | Womens Masters 2- | 0 |
||
19 | 11:00 AM | MM4X | Mens Masters 4x | 3 |
|
20 | 11:10 AM | WM4+ | Womens Masters 4+ | 8 |
|
21 | 11:20 AM | MM8+ | Mens Masters 8+ | 4 |
|
22 | 11:30 AM | Womens Masters Novice 4+ | 3 |
||
Lake County Rowing Association (A) |
N. Roberts/M. Heister/L. Higginbotham/S. Hosein/A. Hosman (Cox)
|
4.2 (41)
|
|||
South Orlando Rowing Association (A) |
H. Arthurs/N. Walker/L. rodrigue/S. Martin/C. Claar (Cox)
|
0.0 (22)
|
|||
Lake County Rowing Association (B) |
T. Fisher/O. Gerlach/S. Berk/B. Bates/s. coleman (Cox)
|
0.0 (16)
|
|||
23 | 11:40 AM | MxM2x | Mixed Masters 2x | 11 |
|
24 | 11:50 AM | Mixed Middle School 4+ | 4 |
||
Lunch | |||||
26 | 12:50 PM | Womens HS 2- | 3 |
||
27 | 1:00 PM | Mens HS 2- | 2 |
||
28 | 1:10 PM | Mixed Middle School 8+ | 3 |
||
29 | Mens Masters Novice 8+ | 0 |
|||
30 | 1:20 PM | MxM8+ | Mixed Masters 8+ | 12 |
|
Halifax Rowing Association, Inc. (A) |
P. Sperber/C. Blondeau/M. Makowski/N. Greer/D. Oppenheimer/S. Bay/C. Power/L. Smith/N. Hargreaves (Cox)
|
12.5 (52)
|
|||
Jacksonville Rowing Club, Inc. (A) |
S. De Bever/P. King/A. Ratajczyk/R. Whitbeck/E. Brown/D. Ballinger/B. Sanchez-Salazar/E. Heuer/K. Whitbeck (Cox)
|
9.7 (49)
|
|||
Lake County Rowing Association (A) |
A. Hosman/D. Kelly/P. McPherson/J. Zentmeyer/M. Gibbs/M. Coleman/L. Hopkins/B. Green/A. Jordan (Cox)
|
10.6 (50)
|
|||
Composite: Miami Rowing Club, Hollywood Rowing Club, Unaff. (USA), Miami Beach Rowing Club (A) |
C. Sanchez/A. Chavez/M. Alonso/M. Beliauskas/K. Wojtas/M. Mellinger/N. Gardner Orbell/M. Dennis/J. Mellinger (Cox)
|
7.2 (46)
|
|||
Orlando Area Rowing Society, Inc. (A) |
B. Patz/G. Finnell/M. Welch/C. Campbell/L. Cogswell/L. Elkins/L. Welch/J. Hernandez/J. Eberhart (Cox)
|
14.6 (54)
|
|||
Orlando Rowing Association, Inc. - Edgewater H.S. (A) |
j. poppeliers/B. Bertram/C. Lauzon/R. Burke/J. Payne/B. Watt/J. Peck/M. Szpunar/S. Ball (Cox)
|
0.7 (33)
|
|||
Orlando Rowing Club (A) |
10.6 (50)
|
||||
Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters (A) |
N. Thetford/J. Roger/J. Gonzalez/R. Elbrecht/A. Marichal/B. Gallie (56)/P. Kitty/h. richardson/M. Friedli (Cox)
|
16.8 (56)
|
|||
South Orlando Rowing Association (A) |
A. Stebbins/f. francis/R. McClory/c. marshall/T. Bisignano/l. shroek/L. rodrigue/s. bond/C. Frenkel (Cox)
|
3.9 (41)
|
|||
Tallahassee Rowing Club, Inc. (A) |
H. Baxter/A. Jones/J. Newton/m. Andrews/V. Reinhardt/M. Vancore/K. Andrews/S. Sikes/L. Voges (Cox)
|
7.2 (46)
|
|||
Jacksonville Rowing Club, Inc. (B) |
C. Wasilewski/S. Lipton/J. Dugan/C. East/B. Vance/J. Arnold/A. Aly/V. Mattie/J. Wasilewski (Cox)
|
0.0 (26)
|
|||
Lake County Rowing Association (B) |
M. Monroy/H. Heister/a. bodzioch/K. Cruz/L. Machinski/G. Summers/E. Hann/V. Mora/s. coleman (Cox)
|
0.0 (16)
|
|||
31 | 1:30 PM | MxM4x | Mixed Masters 4x | 6 |
|
32 | 1:40 PM | Mixed Parent / Child 2x | 1 |
||
33 | 1:50 PM | Womens Jr 8+ | 0 |
||
34 | 2:00 PM | Mixed Jr 8+ | 2 |
||
35 | 2:10 PM | Mixed Masters Adaptive 2x | 6 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change