Tuesday, August 4, 2015 |
1 |
|
|
Senior Womens Single - Lady Henley Trophy
|
|
47 |
2 |
|
|
Senior Mens Ltwt Double - Stuart H. Flemming Memorial Trophy
|
|
17 |
3 |
|
|
U19 Mens Single - Anthony 'Tony' Novotny Trophy
|
|
80 |
4 |
|
|
U23 Womens Ltwt Single - Harold and Dorothy Cove Memorial Trophy
|
|
25 |
|
|
Calgary Rowing Club
|
J. Denison/
|
|
|
|
|
Charles River Scullers
|
B. Bane/
|
|
|
|
|
Charles River Scullers
|
E. Yuen/
|
|
|
|
|
City Island Rowing
|
J. Reist/
|
|
|
|
|
Clinton Rowing Club
|
S. Rogers/
|
|
|
|
|
GMS Rowing Center
|
A. Salazar/
|
|
|
|
|
Kingston Rowing Club
|
D. Abusow/
|
|
|
|
|
Leander Boat Club
|
R. Dick/
|
|
|
|
|
Montreal Rowing Club / Club d'aviron de Montreal
|
E. Carreiro Falcone/
|
|
|
|
|
Montreal Rowing Club / Club d'aviron de Montreal
|
V. Thompson/
|
|
|
|
|
Nereid Boat Club, Inc.
|
F. Moran/
|
|
|
|
|
North Star Rowing Club
|
M. Simmons/
|
|
|
|
|
North Star Rowing Club
|
L. Hodgins/
|
|
|
|
|
Orillia Rowing Club
|
V. Hatcher/
|
|
|
|
|
Ottawa Rowing Club
|
A. Fogarty/
|
|
|
|
|
Ottawa Rowing Club
|
A. Currie/
|
|
|
|
|
Peterborough Rowing Club
|
R. Barker/
|
|
|
|
|
Resilient Rowing Club
|
K. Wingate/
|
|
|
|
|
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School
|
E. Hopkins/
|
|
|
|
|
St. Catharines Rowing Club
|
C. ZANATTA/
|
|
|
|
|
St. Catharines Rowing Club
|
R. Disney/
|
|
|
|
|
University of Victoria Rowing Club
|
D. Snell/
|
|
|
|
|
University of Victoria Rowing Club
|
C. White/
|
|
|
|
|
Western University (UWO)
|
A. Stefanovski/
|
|
|
|
|
Western University (UWO)
|
C. Ross/
|
|
|
5 |
|
|
U23 Mens Double - Bill & Harry Trophy
|
|
30 |
6 |
|
|
U19 Womens Coxed Four - Kristen French Memorial Trophy
|
|
49 |
7 |
|
|
U23 Womens Pair - (Alex) Sandy Greenhill Memorial Trophy
|
|
27 |
8 |
|
|
Senior Mens Single - Jack Guest Memorial Trophy
|
|
41 |
9 |
|
|
U17 Womens Double - St. Andrews United Church 150th Anniversary Cup
|
|
56 |
10 |
|
|
U23 Mens Ltwt Single - Theo Dubois Trophy
|
|
47 |
11 |
|
|
Senior Womens Ltwt Double - Fred Loek Trophy
|
|
18 |
12 |
|
|
U19 Mens Coxed Four - W. A. (Al) Ward Trophy
|
|
59 |
13 |
|
|
Senior Womens Eight - Henley Island Helpers President's Cup
|
|
11 |
14 |
|
|
U17 Mens Quad - John H. Newman Trophy
|
|
25 |
15 |
|
|
U19 Womens Single - Alex Wilson Trophy
|
|
70 |
|
|
Bare Hill Rowing Association,Inc.
|
M. French/
|
|
|
|
|
Bare Hill Rowing Association,Inc.
|
K. Thiim/
|
|
|
|
|
Bare Hill Rowing Association,Inc.
|
G. Ott/
|
|
|
|
|
Bare Hill Rowing Association,Inc.
|
K. Stecyk/
|
|
|
|
|
Bare Hill Rowing Association,Inc.
|
M. Glade/
|
|
|
|
|
Barrie Rowing Club
|
T. Szymanski/
|
|
|
|
|
Bergen County Rowing Academy
|
E. WALBY/
|
|
|
|
|
Calgary Rowing Club
|
h. kennedy/
|
|
|
|
|
Calgary Rowing Club
|
E. Kelly/
|
|
|
|
|
Calgary Rowing Club
|
S. Kirker/
|
|
|
|
|
Calgary Rowing Club
|
B. Thorsen/
|
|
|
|
|
Cambridge Boat Club
|
J. O'Donnell/
|
|
|
|
|
Cambridge Boat Club
|
E. Benkert/
|
|
|
|
|
Cambridge Boat Club
|
M. Pierce/
|
|
|
|
|
Cape Cod Youth Rowing
|
K. Glennon/
|
|
|
|
|
Charles River Scullers
|
E. Roe/
|
|
|
|
|
Charles River Scullers
|
S. Binda/
|
|
|
|
|
Charles River Scullers
|
S. McGurty/
|
|
|
|
|
Charles River Scullers
|
S. Brown/
|
|
|
|
|
Charles River Scullers
|
D. Goodwin/
|
|
|
|
|
City Island Rowing
|
R. White/
|
|
|
|
|
Clinton Rowing Club
|
S. Rogers/
|
|
|
|
|
Community Rowing, Inc.
|
J. Mahli/
|
|
|
|
|
Community Rowing, Inc.
|
E. Johnson Benmosche/
|
|
|
|
|
Community Rowing, Inc.
|
S. Wyner/
|
|
|
|
|
Community Rowing, Inc.
|
K. Gleason/
|
|
|
|
|
Detroit Waterfront Rowing Association
|
L. Hsu/
|
|
|
|
|
Don Rowing Club
|
E. Wilson/
|
|
|
|
|
Edmonton Rowing Club
|
A. Belzil/
|
|
|
|
|
GMS Rowing Center
|
A. Salazar/
|
|
|
|
|
GMS Rowing Center
|
C. Habjan/
|
|
|
|
|
Great Bay Rowing
|
K. Sonricker/
|
|
|
|
|
Hanlan Boat Club
|
T. Buchan/
|
|
|
|
|
Hanlan Boat Club
|
E. Orcutt/
|
|
|
|
|
Hanlan Boat Club
|
H. Curtis/
|
|
|
|
|
Hudson River Rowing Association, Inc.
|
A. O'Shea/
|
|
|
|
|
Kingston Rowing Club
|
A. Overvelde/
|
|
|
|
|
Kingston Rowing Club
|
D. Drouin/
|
|
|
|
|
London Rowing Club (ON)
|
M. Leparskas/
|
|
|
|
|
Mobjack Rowing Association
|
L. Thompson/
|
|
|
|
|
Nanaimo Rowing Club
|
M. Mullaly/
|
|
|
|
|
Norcal Crew
|
C. Allen/
|
|
|
|
|
Norcal Crew
|
H. MacLeod/
|
|
|
|
|
Norwalk River Rowing Association
|
O. Clark/
|
|
|
|
|
Notre Dame Rowing Club
|
E. Young/
|
|
|
|
|
Notre Dame Rowing Club
|
E. Lucchetta/
|
|
|
|
|
Notre Dame Rowing Club
|
T. Maidens/
|
|
|
|
|
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center
|
R. Conway/
|
|
|
|
|
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center
|
A. Cleary/
|
|
|
|
|
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center
|
E. Ashton/
|
|
|
|
|
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center
|
L. Geraghty/
|
|
|
|
|
Peterborough Rowing Club
|
A. Martin/
|
|
|
|
|
Peterborough Rowing Club
|
R. Barker/
|
|
|
|
|
Pittsford Crew
|
O. Farrar/
|
|
|
|
|
Princeton National Rowing Association/Mercer
|
C. Porter/
|
|
|
|
|
Resilient Rowing Club
|
M. Pearson/
|
|
|
|
|
Ridley Graduate Boat Club
|
P. Adams/
|
|
|
|
|
Ridley Graduate Boat Club
|
S. Moyer/
|
|
|
|
|
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School
|
E. Hopkins/
|
|
|
|
|
South Niagara Rowing Club
|
E. Taylor/
|
|
|
|
|
South Niagara Rowing Club
|
M. battista/
|
|
|
|
|
South Niagara Rowing Club
|
A. Low/
|
|
|
|
|
St. Catharines Rowing Club
|
S. Jose/
|
|
|
|
|
Steel City Rowing Club
|
R. Valdes/
|
|
|
|
|
Steel City Rowing Club
|
A. Delambo/
|
|
|
|
|
Steel City Rowing Club
|
G. von Elten/
|
|
|
|
|
Vesper Boat Club
|
R. Salmons/
|
|
|
|
|
Washtenaw Rowing Center
|
S. Klein/
|
|
|
|
|
Western Rowing Club
|
R. Clarke/
|
|
|
|
|
Whitemarsh Boat Club
|
G. George/
|
|
|
16 |
|
|
Senior Mens Ltwt Straight Four - Fred Carter Memorial Trophy
|
|
7 |
17 |
|
|
Senior Mens Pair - William Hamilton Merritt Trophy
|
|
19 |
18 |
|
|
U23 Womens Ltwt Eight - Arthur M. Sims Memorial Trophy
|
|
6 |
19 |
|
|
U17 Womens Eight - Algoma Central Corporation Trophy
|
|
19 |
20 |
|
|
Senior Womens Ltwt Pair - Cookson Memorial Trophy
|
|
7 |
21 |
|
|
U23 Mens Single - W.G. 'Bill' Crawford Memorial Trophy
|
|
59 |
22 |
|
|
U19 Mens Double -Ralph Jaques Memorial Trophy
|
|
77 |
23 |
|
|
Senior Mens Ltwt Single - Claude (Sandy) Saunders Trophy
|
|
28 |
24 |
|
|
U23 Womens Eight - Geoffrey Barron Taylor Memorial Trophy
|
|
16 |
25 |
|
|
Senior Womens Pair - Henley Island Helpers Prestige Award
|
|
19 |
26 |
|
|
Senior Mens Straight Four - Maurice J. Carroll Challenge Trophy
|
|
16 |
27 |
|
|
Senior Mens 64kg Coxed Four - F.F. 'Ted' Nelson Trophy
|
|
7 |
28 |
|
|
U19 Womens Double - Thorne Family Trophy
|
|
77 |
29 |
|
|
U23 Mens Ltwt Straight Four - G. W. (Paddy) Cline Trophy
|
|
13 |
30 |
|
|
U23 Womens Ltwt Pair - Lancaster Brooks & Welch 125th Anniv. Trophy
|
|
14 |
31 |
|
|
Senior Womens Ltwt Single - Sandy Kirby PerpetualTrophy
|
|
24 |
32 |
|
|
U17 Mens Eight - Michael J. Broderick Memorial Trophy
|
|
15 |
33 |
|
|
U23 Womens Double - Nancy Storrs Trophy
|
|
48 |
34 |
|
|
U23 Mens Eight - Wyandotte Trophy
|
|
12 |
35 |
|
|
Senior Mens Double - Hop Bitters Challenge Cup
|
|
17 |
36 |
|
|
U17 Womens Quad - West Side Rowing Club Past President's Trophy
|
|
28 |
37 |
|
|
Senior Mens Eight - Hanlan Memorial Challenge Trophy
|
|
11 |
38 |
|
|
Senior Womens Straight Four - Eddie Durnan Memorial Trophy
|
|
15 |
39 |
|
|
U23 Mens Quad - Captian Charles E. Hooper Memorial Trophy
|
|
19 |
40 |
|
|
U17 Womens Coxed Four - Doc & Colena Schaab Trophy
|
|
28 |
41 |
|
|
U19 Mens Pair - 'Now Jim' Award
|
|
44 |
42 |
|
|
U23 Womens Ltwt Double - Jack G. Berkhout Trophy
|
|
28 |
43 |
|
|
U17 Mens Single - Mike Wilson Memorial Trophy
|
|
56 |
44 |
|
|
Senior Mens Ltwt Pair - John L. Murray Memorial Trophy
|
|
10 |
45 |
|
|
U23 Mens Ltwt Double - Thomas Croston Trophy
|
|
36 |
46 |
|
|
Senior Womens Ltwt Straight Four - H.I.H 30th Anniversary Trophy
|
|
7 |
47 |
|
|
U19 Womens Pair - Tom McGuiness Memorial Trophy
|
|
34 |
48 |
|
|
U23 Womens Quad - Carl 'Skeeter' Dorland Trophy
|
|
27 |
49 |
|
|
Senior Womens Double - Coopers & Lybrand Trophy
|
|
32 |
50 |
|
|
U23 Mens Pair - Bennett-Hogan Award
|
|
29 |
51 |
|
|
Mens Single DASH - Murphy Bros. Trophy
|
|
28 |
52 |
|
|
Womens Single DASH - Marie-Lyne Rochon Memorial Trophy
|
|
20 |
53 |
|
|
Mens Ltwt Eight DASH - Ralph Gifford Memorial Trophy
|
|
5 |
54 |
|
|
Womens Ltwt Eight DASH - Wendy Wiebe Trophy
|
|
5 |
55 |
|
|
Mens Ltwt Single DASH - Dave Cornelius Memorial Trophy
|
|
19 |
56 |
|
|
Womens Ltwt Single DASH - John H. Dorr Memorial Trophy
|
|
7 |
57 |
|
|
Mens Eight DASH - Donald F. Thom Memorial Trophy
|
|
21 |
58 |
|
|
Womens Eight DASH - Bell Canada Trophy
|
|
12 |
7PD |
|
|
Womens Para AS 1x DASH
|
|
0 |
8PD |
|
|
Mens Para AS 1x DASH
|
|
0 |
9PD |
|
|
Womens Para TA 1x DASH
|
|
3 |
10PD |
|
|
Mens Para TA 1x DASH
|
|
3 |
11PD |
|
|
Womens Para LTA 2x/2- DASH
|
|
0 |
12PD |
|
|
Mens Para LTA 2x/2- DASH
|
|
3 |
RS |
|
|
Mixed Eight DASH The RegattaSport
|
|
2 |
1P |
|
|
Womens AS Single
|
|
0 |
2P |
|
|
Mens AS Single
|
|
1 |
3P |
|
|
Mens TA Single
|
|
2 |
4P |
|
|
Womens TA Single
|
|
2 |
5P |
|
|
Mens LTA 2x/2-
|
|
6 |
6P |
|
|
Womens LTA 2x / 2-
|
|
0 |
59 |
|
|
U19 Womens Quad - Thomas G. Gannon Memorial Trophy
|
|
50 |
60 |
|
|
Senior Mens Ltwt Quad - Thomas Edison Lane Perpetual Trophy
|
|
10 |
61 |
|
|
Womens Championship Pair
|
|
7 |
62 |
|
|
Mens Championship Pair - William J. Cotter Trophy
|
|
11 |
63 |
|
|
U19 Mens Quad - William B.C. Burgoyne Memorial Trophy
|
|
43 |
64 |
|
|
Senior Mens 64kg Single - R.G. 'Bob' Dibble Memorial Cup
|
|
20 |
65 |
|
|
Senior Womens Quad - Margaret Gare Trophy
|
|
14 |
66 |
|
|
Senior Womens 52kg Coxed Four - Ronda Henning Memorial Trophy
|
|
4 |
67 |
|
|
U17 Mens Coxed Four - Herb Gray Trophy
|
|
31 |
68 |
|
|
Senior Mens Ltwt Eight - Joseph Wright Challenge Cup
|
|
7 |
69 |
|
|
Senior Womens Ltwt Eight - People of Port Dalhousie Trophy
|
|
5 |
70 |
|
|
U23 Mens Straight Four - Rodger Sellars Trophy
|
|
21 |
71 |
|
|
U23 Womens Straight Four - Nelles Stacy Memorial Trophy
|
|
21 |
72 |
|
|
Senior Mens Quad - Charles M. Adams Memorial Trophy
|
|
15 |
73 |
|
|
U19 Mens Eight - St. Catharines Rowing Alumni Trophy
|
|
28 |
74 |
|
|
U17 Womens Single - 'Hutch' Trophy
|
|
47 |
75 |
|
|
U19 Womens Eight - Harris / Fisher
|
|
26 |
76 |
|
|
Senior Womens Ltwt Quad - Silver Fox Trophy
|
|
7 |
77 |
|
|
U23 Mens Ltwt Pair - Tyler King Memorial Trophy
|
|
16 |
78 |
|
|
U23 Womens Single - Dr. James A. McMullen Memorial Trophy
|
|
49 |
79 |
|
|
U17 Mens Double - Tank Trophy
|
|
63 |
80 |
|
|
U23 Womens Ltwt Straight Four
|
|
11 |
81 |
|
|
Womens Championship Single - Muir Challenge Cup
|
|
21 |
82 |
|
|
Mens Championship Single - George F. Galt Memorial Trophy
|
|
21 |
7P |
|
|
Mixed Para LTA 4+ Justin Fryer Trophy
|
|
2 |
83 |
|
|
Womens Championship Eight - Brock University 25th Anniv. Trophy
|
|
6 |
84 |
|
|
Mens Championship Eight - Craig Swayze Memorial Trophy
|
|
6 |