51st Head Of The Charles

  • Hosted By Head of the Charles
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 17, 2015
1 8:00 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
50
2 8:20 AM W SR-VET 1X Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II [60 - 69, 70+]
58
3 8:55 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
51
    Cambridge Boat Club
G. Stone
 
    Orleans Sweeps and Sculls
A. Flanders
 
    Wiener Ruderclub Lia
R. Haberl
 
    Rockford Crew
R. Anderson
 
    Ridley Graduate Boat Club
J. Pauls
 
    Quintin Boat Club
T. Bishop
 
    Occoquan Boat Club
R. Spousta
 
    Merrimac River Rowing Association
R. Sengstaken/
 
    All American Rowing Camp, LLC
J. Dietz
 
    Unaffiliated (USA)
A. Nelson
 
    Cambridge Boat Club
P. Rioux
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc.
B. Schumacher
 
    Pettipaug YC Rowing
P. Flory
 
    K.A.R.&Z.V.De Hoop
j. shamir
 
    612endurance Racing
S. Michals/
 
    Potomac Boat Club
C. Selden
 
    Maritime Rowing Club
F. Krupp
 
    Community Rowing, Inc.
H. Scott
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
B. Haney
 
    Prairie Rowing
D. Lee
 
    Unaffiliated (USA)
J. Clary
 
    Unaffiliated (USA)
D. Ledkovsky
 
    Harvard Sculling Club
k. mcgrath
 
    Harvard Sculling Club
J. Stock
 
    Maine Rowing Association
T. Cattell
 
    Unaffiliated (USA)
f. Shuckerow
 
    Unaffiliated (USA)
M. Pope
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
D. Schley
 
    East End Rowing Institute, LTD.
S. Gould
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
T. Willsallen
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
W. Shaw
 
    Carnegie Lake Rowing Association
S. Tremaine
 
    Riverside Boat Club
P. Brown
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
S. Majd
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
K. Mcknight
 
    Community Rowing, Inc.
D. Holler
 
    New Haven Rowing Club
S. Davies
 
    Minnesota Boat Club
T. Perry
 
    Kent School Boat Club
F. Elliott
 
    Nassau Rowing Club
P. Fletcher
 
    Unaffiliated (CAN)
C. Doucet
 
    Rio Salado Rowing Club, Inc.
P. Walsh
 
    Whistler Rowing Club
G. Groff
 
    San Diego Rowing Club
R. Orsi
 
    New York Athletic Club
J. brisson
 
    Riverside Boat Club
P. Dale
 
    Riverside Boat Club
R. Emmel
 
    Unaffiliated (USA)
S. Belk
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club
E. Brand
 
    New York Athletic Club
B. Karol
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
T. Boyle
 
4 9:20 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
59
    Cambridge Boat Club
G. Benning/
 
    Unaffiliated (USA)
J. Dahl
 
    Community Rowing, Inc.
B. Eldridge
 
    Norwich Rowing Club
V. Audinis
 
    Potomac Boat Club
S. Schmitt
 
    Cambridge Boat Club
B. Crawford
 
    Cambridge Boat Club
J. Randle
 
    Riverside Boat Club
J. Tracey
 
    Argonaut Rowing Club
P. Macaulay
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club
F. Viacava
 
    Potomac Boat Club
P. Bogden
 
    Riverside Boat Club
T. Lowe
 
    Ridley Graduate Boat Club
P. MacGowan
 
    Royal Navy and Royal Marines Amateur Rowing Association
J. Clarke
 
    Megunticook Rowing
M. Vannorsdall
 
    River City Rowing Club
J. Griffith
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club
K. Cereceda
 
    Cambridge Boat Club
K. Galie/
 
    Cambridge Boat Club
G. Stuart
 
    Union Boat Club
R. Wettach
 
    Narragansett Boat Club
D. Gray
 
    Ravens Boat Club
B. Julicher
 
    Yarmouth Rowing Club
S. Hornney
 
    Indian River Rowing Club, Inc.
T. Young
 
    Wichita Rowing Association
W. Van Sickle
 
    Community Rowing, Inc.
F. Horton
 
    Cambridge Boat Club
J. Hammitt
 
    Washington Rowing School
c. Arnold/
 
    Cambridge Boat Club
R. Murphy
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc.
H. Songerath
 
    Argonaut Rowing Club
G. Sommers/
 
    Atlanta Rowing Club, Inc.
W. Cloherty
 
    University Barge Club
J. Purtill
 
    Carolina Masters Crew Club
D. Margolis
 
    Great Bay Rowing
M. Bannister
 
    Lake Quinsigamond Community Rowing
G. Smith
 
    Riverfront Recapture, Inc.
C. Resnick
 
    Narragansett Boat Club
J. Ryan
 
    Ruderclub Rigi Kuessnacht
C. Hoffer
 
    Argonaut Rowing Club
R. Blunt
 
    New York Athletic Club
M. Carr
 
    Unaffiliated (USA)
A. Morrone
 
    Grasshopper Club Zurich
G. Tintor
 
    Western Rowing Club
S. Matthews
 
    Malta Boat Club
M. Brown
 
    Narragansett Boat Club
D. Rand
 
    Riverside Boat Club
R. White
 
    Wilmington Rowing Center (WRC)
R. Fisher
 
    Unaffiliated (USA)
J. Rivero
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc.
D. Kenney
 
    612endurance Racing
J. Alfano
 
    Raleigh Rowing Center
A. Whelan
 
    Union Boat Club
J. Bird
 
    Partez Rowing Club
K. Kamoi
 
    Maine Rowing Association
J. Graham
 
    Minneapolis Rowing Club
S. Faber
 
    Lea Rowing Club
M. Hyndman
 
    Virginia Boat Club
S. Chilmaid
 
    Cambridge Boat Club
M. Findeis
 
5 9:42 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
33
6 10:05 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
56
7 10:26 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
35
8 10:44 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
53
    Cambridge Boat Club (A)
R. Sampson/C. Richards/G. Wilkins/A. Balogh/C. Boit (Cox)
 
    River City Rowing Club (A)
R. Sundquist/W. Kilfoyle/M. Paiva/R. Osborn/W. Powell (Cox)/
 
    1980 Rowing Club (A)
W. Purdy/P. Stekl/M. Totta/A. Cook/K. Snyder (Cox)
 
    Ever Green Boat Club, Inc (A)
S. Williams/L. Nelson/J. Crawford/M. Monplaisir/M. Strom (Cox)/
 
    Potomac Boat Club (A)
 
    Ann Arbor Rowing Club (A)
 
    Rocky Mountain Rowing Club (A)
M. Gasper/M. Lodmill/M. Stormberg/H. Graves/G. Quizon (Cox)
 
    Yarmouth Rowing Club (A)
C. Poole/A. Stockly/T. Clements/C. Thomas/C. Coughlan (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
M. McGinn/R. Wertz/p. paradis/P. Bennett/E. Cooper (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
G. Barnes/A. O'Brien/J. Yasaitis/E. Cook/R. Gillis (Cox)
 
    Cornell University Alumni (A)
J. Sievers/E. Hagberg/A. Craft/W. Zempsky/S. Quraishi (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
B. Barton/K. Hansen/M. McGinnis/S. Winter/D. Snook (Cox)
 
    Riverside Boat Club (B)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
J. Green/C. Fox/D. Lill/D. Spencer/A. Herman (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (B)
J. Saxelby/T. Fulham/S. Hamilton/J. Lambert/M. Smith (Cox)/
 
    Mt. Baker Crew (A)
M. Johnson/S. Skrivan/S. Ellmann/J. Massmann/M. Bolender (Cox)
 
    Marin Rowing Association (B)
G. Rinehart/B. Kelly/S. Johnson/C. Ellis/P. Addison (Cox)
 
    Aging Aggies Rowing Program (A)
L. Floyd/M. Rademacher/J. Floyd/J. O'Neil/K. DEANGULO (Cox)
 
    Ann Arbor Rowing Club (B)
 
    Resilient Rowing Club (A)
E. Hudspeth/D. Becker/D. Becker/R. Haines/D. Zimmerman (Cox)
 
    King's Crown Rowing Association (A)
D. Silvera/C. Parker/M. McCarthy/T. Waldron/J. Tolentino (Cox)/
 
    Orlando Area Rowing Society, Inc. (A)
M. Welch/C. Campbell/B. Patz/G. Finnell/L. Rak (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
E. Reynolds/C. Gamble/E. Williams/I. Duthie/S. Schofield (Cox)/
 
    Mohawk River Boat Club (A)
C. Hirschler/F. Schaefer/R. Cecil/M. Furgueson/P. Hirschler (Cox)
 
    Ancient Mariners Rowing Club (A)
D. Kroeger/W. Pitlick/J. McLaughlin/B. Woodman/D. Wright-Lonheim (Cox)
 
    Warren Rowing Club (A)
R. Baney/B. Rubin/J. Myjak/E. Dow/P. Mende (Cox)
 
    Marist College Alumni (A)
J. Shaeffer/S. Sepe/J. Boyle/B. Creedon/C. cassidy (Cox)
 
    Central Connecticut Rowing (A)
J. Rugh/R. McLennand/D. Smith/F. Jackson/L. Carignan (Cox)
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
S. De Bever/P. King/A. Ratajczyk/R. Whitbeck/A. DeBever (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
J. Nelson/M. Rishel/S. Valenti/C. Pascale/M. Sherry (Cox)
 
    Gentle Giant Rowing Club (A)
M. MacLean/C. Vaughn-Martel/M. Lesburg/T. Diorio/A. Derosa (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
 
    Yarmouth Rowing Club (B)
P. Ventre/K. Kuehnel/g. finch/S. Westra/A. Smith (Cox)
 
    Tyrian Club (A)
G. Faultless/J. Page/W. Downing/J. Michalitsianos/J. McGhee (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (B)
D. Worthington/S. Merritt/S. Oien/D. Walker/L. Caldwell (Cox)
 
    Vesper Boat Club (A)
 
    Tattersall's Rowing Club (A)
P. Camphin/M. Sparksman/W. Bridgeford/G. Clarke/K. Nieman (Cox)
 
    Tideway Scullers School (A)
T. Sanders/C. Mallon/D. Hickey/D. Bannenberg/A. Hriber (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
G. Houlihan/R. Constable/S. Humphrey/A. Rubbo/T. Dougherty (Cox)
 
    Marin Rowing Association (C)
N. wickliffe/J. Thorp/S. McHugh/J. Davis/G. DOty (Cox)
 
    Don Rowing Club (A)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
M. McGuire/I. Kolar/W. Anderson/D. Ingham/E. Fishback (Cox)
 
    Willamette Rowing Club (A)
B. Byrd/S. Cooper/C. Otis/B. Smith/J. Byrd (Cox)
 
    Friends of Georgetown Rowing (A)
D. Loomis/P. Foley/D. Sullivan/F. Smith/C. Magarian (Cox)
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
B. Reinhard/R. Holcomb/F. Mraz/M. Peters/H. Brooks (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
 
    Corvallis Rowing Club (A)
R. Poole/J. Frohnmayer/J. Elder/K. Ahearn/B. augeri (Cox)
 
    Oakton Masters Rowing Club (A)
S. DeTeresa/T. Bennett/F. Driscoll/D. Danowski/W. Smith (Cox)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
B. Mahon/D. Hoxie/W. Plage/T. Quigley/A. Socha (Cox)
 
    Hartford Barge Club (A)
L. Haberman/C. Miller/E. Seyler/H. Culver/S. Gromek (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
 
9 11:05 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
49
10 11:30 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
33
11 11:45 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
39
12 12:03 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
32
    Riverside Boat Club
J. McGaffigan
 
    Wide Load Boat Club
R. Cone
 
    Beat Cancer Boat Club
M. Sivigny
 
    Ottawa Rowing Club
M. Chapman
 
    Carnegie Lake Rowing Association
H. Halvorson
 
    London Rowing Club
K. Wobeser
 
    Hanlan Boat Club
E. Szonyi
 
    Craftsbury Sculling Center
T. Howell
 
    Fairmount Rowing Association
J. Svoboda
 
    Unaffiliated (USA)
P. Riordan
 
    Cambridge Boat Club
K. Itrato
 
    Club España
A. Rodriguez
 
    Riverfront Recapture, Inc.
P. Fitzgerald
 
    Maritime Rowing Club
A. Sherman/
 
    Harvard Sculling Club
P. Cannistraro
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc.
M. Brown
 
    Penn A.C. Rowing Association
M. Wherley
 
    Union Boat Club
W. Rowe
 
    Carolina Masters Crew Club
R. Kyle
 
    Oak Ridge Rowing Association, Inc.
J. Hay/
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
M. Van Der Heide
 
    Maritime Rowing Club
J. Watkins/
 
    Potomac Boat Club
E. Caudron
 
    Koninklijke Roei en Zeilvereniging Het Spaarne
A. de Vries/
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls
G. Joseph
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School
S. Festin/
 
    Union Boat Club
B. Mannino
 
    Narragansett Boat Club
S. Whitney
 
    Vesper Boat Club
g. kaplan
 
    Aberdeen Boat Club
J. Arthur
 
    Union Boat Club
S. Glick
 
    Genesee Rowing Club, Inc.
W. Greene
 
13 12:15 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
29
14 12:32 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
57
15 12:54 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
48
16 1:15 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
53
17 1:35 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
63
18 2:04 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
41
19 2:19 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
38
20 2:36 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
31
21 2:49 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
28
22 3:08 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
20
23 3:19 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
23
24 3:33 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
16
25 3:42 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
18
26 3:54 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
46
27 4:08 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
35
28 4:24 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
25
29 4:33 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
20
DCPC2X 4:43 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
40
DCMX2X 5:03 PM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
39
    Sammamish Rowing Association (A)
C. Suzzarini/D. DeWinter
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
E. Krengel/K. Krengel
 
    Cambridge Boat Club (A)
L. Pierce/J. Randle
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
R. McMahon/K. Ouellette
 
    Unaffiliated (USA) (A)
E. Geyh/H. Hutton
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
B. Gustafson/J. Cooper
 
    Composite: Riverside, Cincinnati RC (A)
M. Brundage/T. Dryer
 
    Unaffiliated (USA) (B)
M. Dennis/J. Rivero
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
B. Thorne/V. Moors
 
    Cambridge Boat Club (B)
m. zezza/c. zezza
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
S. Legler/M. Brown
 
    Delta Deas Rowing Club (A)
S. Gauvin/J. Norris
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
W. Anderson/E. Szigethy
 
    New Haven Rowing Club (A)
D. Davies/S. Davies
 
    Recovery on Water, Inc. (B)
t. Opferman/M. Willmott
 
    Rivanna Rowing Club, Inc. (A)
C. Collins/G. DeAngelis
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Schley/A. Kerns
 
    Unaffiliated (USA) (A)
N. Carter/B. Coloyan
 
    Composite: Tideway Scullers, London (A)
R. Humphreys/S. Heap
 
    Gainesville Area Rowing, Inc. (A)
W. Griffith/J. Figueroa
 
    Composite: Rocky Mountain, Boulder (A)
R. Whidden/M. Gasper
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
J. Waterfield/L. Odronic
 
    Composite: Lake Washington, University of Essex RC (A)
J. Walker/s. zimmerman
 
    Narragansett Boat Club (A)
a. arena/M. Berkson
 
    Cambridge Boat Club (C)
k. glasgow/R. Schouten/
 
    Rockford Crew (A)
M. Raisky/C. Raisky
 
    St. Louis Rowing Club (A)
L. Perry/S. Condrin
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (E)
G. Fields/E. Dickson
 
    Quintin Boat Club (A)
H. Cook/T. Bishop
 
    Community Rowing, Inc. (B)
A. Harris/R. Ezzell
 
    University Barge Club (A)
K. Cook/A. COOK
 
    Gorge Narrows Rowing Club (A)
P. Desjardins/D. Morris
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
H. Songerath/A. Mehr
 
    Community Rowing, Inc. (A)
E. Webb/J. Coyne
 
    Carolina Masters Crew Club (A)
R. Kyle/K. Kyle
 
    Greenwich Crew (A)
R. Haberl/M. McCormack
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
J. Moss/J. Hettler
 
    Composite: Blood Street Sculls, Riverside (A)
D. Whelen/L. Gulich
 
    Maritime Rowing Club (A)
L. Auger/D. Stephanie
 
Sunday, October 18, 2015
30 8:00 AM MX ADAPT 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
3
EXHB2X 8:13 AM EXHB 2x Adaptive Inclusion 2x [Exhibition]
6
31 8:21 AM TA 2X Mixed/Same Gender Trunk/Arms Doubles
2
32a 8:40 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
40
32b 8:40 AM M YOUTH 1X Men's Youth Singles
34
33a 9:04 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
22
33b 9:04 AM WYOUTH 1X Women's Youth Singles
28
    Narragansett Boat Club
E. Kallfelz/
 
    Maritime Rowing Club
C. Campbell
 
    Stowe Sculling Club
D. Fusco-House
 
    Unaffiliated (CAN)
C. Dirks
 
    Hudson River Rowing Association, Inc.
A. O'Shea/
 
    Unaffiliated (USA)
K. Andrews
 
    Pelham Community Rowing Association
J. Bausano
 
    Germantown Friends School Rowing
A. McKenzie/
 
    Great Bay Rowing
K. Sonricker/
 
    Long Lake Rowing Crew
H. Brown
 
    Ridley Graduate Boat Club
P. Adams
 
    Seattle Rowing Center
A. Michaelsen
 
    East End Rowing Institute, LTD.
G. Goodyear
 
    Cape Cod Youth Rowing
K. Glennon/
 
    Clinton Rowing Club
S. Rogers
 
    Cooper Training Center
R. Pierce
 
    Tampa Training Center
P. Hill
 
    Shaker Rowing Association/High School
G. CONROY
 
    Navesink River Rowing
A. Wallhauser
 
    Three Rivers Rowing Association
K. Murcek
 
    Seattle Rowing Center
E. Andrews
 
    Advanced Community Rowing Association INC.
M. Bose
 
    Narragansett Boat Club
B. Kennedy/
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc.
R. McCormick
 
    Atomic Rowing
C. Hay/
 
    Minnesota Boat Club
H. Hutchinson/
 
    Redwood Scullers/Stanford Rowing Center
C. Mahoney
 
    Tempe Junior Crew, Inc.
G. Watterson
 
34 9:28 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
DCW4X 10:03 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
35
    Composite: ORCA, K.S.R.V. Njord, Skoll, Proteus (A)
C. Bouw/I. Janssen/C. Achterberg/N. Beukers
0.0 (28)
    Southern California Scullers Club (A)
K. Bertko/N. Ritchie/S. Carle/M. Hamrick
0.0 (28)
    Lucky Charms (A)
M. Zezza/A. Boucher/C. Reynolds/T. Glover
0.0 (54)
    Composite: Cambridge, Dolphin, South End (C)
D. Davis/K. Amdur/R. Perry/J. Moore
0.0 (52)
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
P. Johnston/C. Fuchs/K. Elfstrom/C. Hollings
0.0 (52)
    Long Beach Rowing Association (B)
A. Crockett/M. Downer/W. O'Brien/S. Kline
0.0 (45)
    Chinook Performance Racing (A)
G. Brownell/T. Walhart/C. Morrison/Y. Taskor
0.0 (49)
    Penn A.C. Rowing Association (A)
J. Goldsack/R. Hykel-Cuddy/M. King/M. Kok
0.0 (33)
    Cambridge Boat Club (B)
C. Collins/b. Stefan/A. Thornton/E. Minzner
0.0 (48)
    Composite: Narragansett, Upper Valley Rowing (A)
R. Carroll/A. Fleet/A. Bracken/E. Dade
0.0 (53)
    Composite: Jacksonville, Gainesville Area Rowing, Treasure Coast (A)
J. Figueroa/S. Falkner/S. Legler/M. Weiler
0.0 (36)
    College Club Seattle (A)
N. Andreadis/K. Sabo/D. Parker/J. Irwin/
0.0 (59)
    Composite: Cambridge, Riverside, CRI, Cambridge Composite (A)
K. Chang/H. Lazaridis/R. Churchill/C. Truman
0.0 (50)
    Composite: Unaff. (USA), Smith (A)
C. Petersen/C. MacColl/D. Lisker/K. Klinger
0.0 (54)
    Lady Eleanor Holles School Boat Club (A)
0.0 (16)
    Composite: Riverside, Minneapolis Rowing Club, Potomac, College Club Seattle (A)
K. Miller/J. Gardner/M. Brundage/S. Weeks
0.0 (54)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Dodge/E. Knapp/S. Radman/C. Nicklas
0.0 (51)
    Long Beach Rowing Association (A)
0.0 (28)
    Baltimore Rowing Club (A)
P. Merkle/E. Erbelding/M. Field/E. Turtle
0.0 (48)
    Community Rowing, Inc. (B)
B. Beretich/L. Davis/A. redmon/C. Lal
0.0 (49)
    Composite: Lake Washington, Early Lights (A)
R. Alexander/K. Dietz/S. Keller/S. Kinne
0.0 (61)
    Conibear Rowing Club (A)
T. Vagen/L. Ford/K. Johnson/E. Horsnell/
0.0 (51)
    Composite: Vancouver, Gorge, Maple Bay (A)
C. CATTELL/R. Rutledge/D. Morris/A. O'Shea
0.0 (60)
    V-Sculls (A)
M. Scott Himes/B. Douglas/N. Johnson/M. Hegarty Colombo/
0.0 (53)
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
C. Ferrara/L. Baker/L. Guida/K. Duffy
0.0 (55)
    Three Rivers Rowing Association (A)
E. Szigethy/K. Stutz/O. Mbonu/J. Goldblum
0.0 (42)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
N. Tippins/H. Schley/A. Skor/L. Brennan
0.0 (50)
    Community Rowing, Inc. (A)
T. Welsh/N. Yannuzzi/N. Mehta/L. Brem
0.0 (53)
    San Diego Rowing Club (A)
j. pederson/T. Yee/L. Roth/S. Sullivan
0.0 (54)
    Vashon Island Rowing Club (A)
0.0 (60)
    Community Rowing, Inc. (C)
M. Mance/L. Doucett/M. Allen/C. Egan
0.0 (56)
    Cambridge Boat Club (D)
K. Boit/N. Streeter/B. Mooney/A. Sanders-Fleming
0.0 (55)
    Duxbury Bay Maritime School (A)
C. Carroll/J. Boyle/L. Carleton/W. Dorris
0.0 (55)
    Narragansett Boat Club (A)
K. Leski/S. Cutts/J. Richards/C. Browning
0.0 (62)
    Unaffiliated (USA) (E)
K. Hughes/W. Madieros/F. Horton/J. Fisher
0.0 (47)
35 10:29 AM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
85
36 10:56 AM M MSTR 1X Men's Master Singles
23
37 11:05 AM W MSTR 1X Women's Master Singles
20
38 11:21 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
51
39 11:37 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
36
40 11:53 AM M LW 1X Men's Lightweight Singles
16
41 11:55 AM W LW 1X Women's Lightweight Singles
23
42 12:02 PM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
DCM4X 12:56 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
40
43 1:12 PM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
44 1:45 PM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
20
45 1:55 PM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
15
46 2:10 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
15
47 2:16 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
19
48 2:30 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
26
49 2:44 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
32
DCMX4X 2:59 PM DC MX 4X Directors' Challenge Mixed Quads
29
50 3:17 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
41
51 3:31 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
32
52 3:46 PM M LW 4+ Men's Lightweight Fours
15
53 3:53 PM W LW 4+ Women's Lightweight Fours
15
54 4:06 PM M LW 8+ Men's Lightweight Eights
17
55 4:12 PM W LW 8+ Women's Lightweight Eights
9
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change