51st Head Of The Charles

  • Hosted By Head of the Charles
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 17, 2015
1 8:00 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
50
2 8:20 AM W SR-VET 1X Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II [60 - 69, 70+]
58
3 8:55 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
51
4 9:20 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
59
5 9:42 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
33
6 10:05 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
56
7 10:26 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
35
8 10:44 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
53
9 11:05 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
49
10 11:30 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
33
11 11:45 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
39
12 12:03 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
32
13 12:15 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
29
14 12:32 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
57
15 12:54 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
48
16 1:15 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
53
17 1:35 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
63
18 2:04 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
41
19 2:19 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
38
20 2:36 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
31
21 2:49 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
28
22 3:08 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
20
23 3:19 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
23
24 3:33 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
16
25 3:42 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
18
26 3:54 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
46
27 4:08 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
35
28 4:24 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
25
29 4:33 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
20
DCPC2X 4:43 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
40
DCMX2X 5:03 PM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
39
Sunday, October 18, 2015
30 8:00 AM MX ADAPT 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
3
EXHB2X 8:13 AM EXHB 2x Adaptive Inclusion 2x [Exhibition]
6
31 8:21 AM TA 2X Mixed/Same Gender Trunk/Arms Doubles
2
32a 8:40 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
40
32b 8:40 AM M YOUTH 1X Men's Youth Singles
34
33a 9:04 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
22
    Cascadilla Boat Club, Ltd.
P. Jones
 
    Union Boat Club
A. Taggart
 
    Unaffiliated (USA)
M. Deja
 
    Maritime Rowing Club
M. Hurley
 
    Unaffiliated (USA)
R. Krajewski
 
    Maritime Rowing Club
M. Campbell
 
    Community Rowing, Inc.
C. Sheehan
 
    New World Rowing, Inc.
E. Caffee/
 
    Unaffiliated (USA)
E. Farrar
 
    University of Massachusetts Crew
S. Kolovson
 
    Austin Rowing Club
G. Johnson/
 
    Lincoln Park Boat Club
S. Minc
 
    Longmont Sculling Club
J. Watson-Capps
 
    Duxbury Bay Maritime School
M. Streitfield
 
    South End Rowing Club
K. Pross
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School
A. Durrant
 
    Unaffiliated (USA)
H. Walters
 
    New York Athletic Club
L. Healy
 
    Vesper Boat Club
J. Lonchar
 
    Cambridge Boat Club
C. Gross
 
    GMS Rowing Center
K. Melendez
 
    Georgian Bay Rowing Club
T. Rusch
 
33b 9:04 AM WYOUTH 1X Women's Youth Singles
28
34 9:28 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
DCW4X 10:03 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
35
35 10:29 AM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
85
36 10:56 AM M MSTR 1X Men's Master Singles
23
37 11:05 AM W MSTR 1X Women's Master Singles
20
38 11:21 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
51
39 11:37 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
36
40 11:53 AM M LW 1X Men's Lightweight Singles
16
41 11:55 AM W LW 1X Women's Lightweight Singles
23
42 12:02 PM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
DCM4X 12:56 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
40
43 1:12 PM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
c. o'brien/L. Boley/W. ten Cate/G. McGinley/K. McGinley/C. Plunkett/G. Campano/T. Chermayeff/C. Powers (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
K. Hickey/S. Hansen/C. Cleary/K. Lustig/M. Barkenbush/R. Mumau/E. Gorberg/E. Hu/c. gillis (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
S. Ondak/J. Ciocca/S. Theige/A. McAffrey/X. Yousey/R. McMeekin/M. Epps/A. Fall/K. Dennehy (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
M. Allen/Z. HASBROUCK/O. Richards/A. Smith/E. Hopkins/H. Howe/B. Travis/A. ALBRIGHT/T. EATON (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
C. Noble/M. Bonkowski/L. Noah/M. Levine/R. Simpson/N. Segedin/S. Commesso/I. Ott/H. Tong (Cox)
 
    Marina Aquatic Center Junior Rowing (A)
 
    Oakland Strokes, Inc. (A)
J. LUNDSTROM/M. Suppiger/Q. Mulligan/M. Cvitanovic/R. Eversole/J. Hosler/R. Long/L. Dubrovsky/C. Ricksen (Cox)/
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
G. Fox/C. Notarfrancesco/G. Johnson/K. Johnson/C. Everett/E. Rigney/J. Stevens/E. Doherty/E. Schumer (Cox)
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
G. Lynch/R. Enzian/M. McEachern/C. Turner/K. Heffernan/V. Miller/E. Greenlee/E. Milbrath/A. Clevenger (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (A)
J. Cornacchia/A. Bernhardt/K. Kynast/L. Squitieri/L. Davis/T. Lust/P. Cleary/K. Caione/S. Perez (Cox)
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
C. Wierschem/E. Ashton/J. Sinkus/M. Smith/M. Urich/J. Catalano/K. Feeney/P. Libasci/A. Lewandusky (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
S. Maietta/E. Iannace/C. Upton/C. Greenlaw/A. George/C. Babbott-Ward/L. Checkovich/E. Kaye/C. McNamara (Cox)
 
    Mount Saint Joseph Academy (A)
E. McGreevey/C. KNOX/G. Comerford/M. Lauinger/J. Hunt/M. Carlton/D. Mischler/A. Uzzo/L. Maiale (Cox)
 
    Old Dominion Boat Club (A)
M. Justiniano/K. Wilbur/A. Bender/K. Murphy/R. Kenny/M. Cleary/C. Zysk/e. gaffney/B. Teferra (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
A. Mellor/K. Trudeau/C. Powell/R. Saalman/J. Adams/J. Boyer/A. Holman/J. Popson/Y. Zerkel (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
E. Stoffel/R. Foote/M. French/L. Hayes/R. Nitschelm/H. Forgo/C. Noyes/C. Robb/C. Farren (Cox)
 
    Sarasota Crew (A)
O. DeNiro/H. Todoroff/M. Brown/R. Straeb/A. Munoz/G. Munoz/T. Dilan/S. london/S. Ennis (Cox)
 
    Hingham High School Rowing Association (A)
S. Blasetti/N. merian/M. Lipsett/D. Donnelly/O. Kelley/A. Lipsett/M. Townsend/L. Kourafas/L. Mitchell (Cox)
 
    TBC Racing (A)
M. McEwan/I. Wyerman/H. Yazdani/I. Bogart/K. Clark/F. Keto/a. polise/M. Stone/K. Green (Cox)
 
    Long Beach Junior Crew (A)
J. Rapoza/Z. Chakos/H. Smith/M. Mello/H. YOUNG/S. Seeley/E. Cholakian/J. Flohr/A. Stockstad (Cox)
 
    Holy Names Academy (A)
P. Colee/M. Rutherford/M. Holzman-Klima/T. Richardson/G. Beery/C. Ewing/G. Cotter/I. Garcia-Camargo/L. Ely (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
G. D'Souza/S. Sullivan/E. Cerbins/K. Diffley/A. Sutrick/B. Stillman/M. Hadcock/S. Broomfield/N. Fiorita (Cox)
 
    Crescent Boat Club (A)
M. Sherman/S. Capuzzi/M. Leone/M. McDermott/A. Baccile/C. Kwapinski/B. Taylor/M. Kent/M. Gilligan (Cox)
 
    Rose City Rowing Club (A)
K. Grose/I. Holmes/M. Gregerson/M. Mastrorilli/M. Angeli/H. Davis/C. Chen/K. Setter/J. Hamburger (Cox)
 
    Mount Saint Joseph Academy (B)
J. Comerford/V. Matsinger/O. Tice-Carroll/a. natale/M. Fitzpatrick/B. McMahon/R. Sandquist/K. CORDERO/E. Woodrow (Cox)
 
    New Trier High School Rowing (A)
G. Joyce/C. Newman/K. Schretter/L. Johnson/I. Miller/N. Bukovac/M. Cottingham/M. Stilp/J. Bergquist (Cox)/
 
    Resilient Rowing Club (A)
S. Chenen/M. Pearson/E. Barrett/M. Passacantando/H. Fisher/I. Beckler/S. Creskoff/E. Shannon/J. Duan (Cox)/
 
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
P. Cohen/A. Filan/C. Warmath/S. Morton/E. Taylor/A. Herrera/A. Pitzel/R. Anderson/A. Fong (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
M. Czeisler/N. Thomas/a. smith/F. Marota/S. Mason/E. Elder/M. Franck/J. Giroux/I. Wu (Cox)
 
    Merion Mercy Academy (A)
 
    Detroit Boat Club (A)
O. kielt/E. Ptashnik/G. Gulyas/I. Strickler/P. Swegles/K. Semanision/E. Truss/M. Packer/J. Gmeiner (Cox)/
 
    Pittsford Crew (A)
O. Farrar/C. Kilmer/B. Smeulders/L. O'Dell/E. Ash/H. Mesmer/L. Williamson/A. Bowman/O. Bleier (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
A. Roberds/H. Anderson/T. Federspiel/F. Hausmann/K. Kirschner/E. Dolan/J. Faulkner/A. Ness/E. Smith (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (B)
S. Kennedy-Moore/B. Parker/I. Roemer/S. Closser/C. DeVenuto-Wyeth/A. Vinci/G. perrotte/J. Armetta/C. Galati (Cox)
 
    Green Lake Crew (A)
L. Compeau/S. Dixon/A. Nyman/E. Voorhies/H. Heffernan/S. Stephenson/O. Robinson/K. Biese/A. Love (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
H. Fox/L. Heinz/S. Winbush/J. Fabian/T. Kimmy/T. Trovato/M. Tsudis/A. Novak/A. Christensen (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
D. DeVore/I. Myers/L. NAVARRETE/A. Lee/M. Lesser/A. Lehman/A. Pyne/C. Chambers/L. Gilet (Cox)
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
G. Donabedian/M. Eberth/M. Gibson/C. Moynihan/B. Moynihan/G. Rex/B. Warshafsky/T. Gustafson/Z. Silva-Landry (Cox)
 
    Arlington Belmont Crew (A)
J. Keniston/M. Bazakas-Chamberlain/B. Kiejna/L. Metelmann/A. Judge/O. Brevnova/E. Gharibian/A. Jaeger/L. Schoonmaker (Cox)
 
    Radnor High School Crew Club (A)
o. chase/Y. Gu/C. Ressler/N. Vitt/J. Hughes/A. Duffy/J. Larkin/S. Talucci/C. Lorenz (Cox)
 
    Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (A)
M. Shapiro/E. Riano-Mojica/E. Reeves/S. Kleinheksel/S. Matossian/O. Leoni/O. Rubinfeld/L. Miller/A. Saam (Cox)
 
    Branksome Hall (A)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
S. Abrunzo/K. Augerman/G. Brown/H. Fitzpatrick/J. Essery/M. Thomson/O. Jose/L. Kelly/E. Scott (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (A)
 
    Loyola Academy Rowing Association (A)
O. Paxson/G. D'Aloia/G. Berg/E. Funck/A. Baumeister/M. McDermott/M. Ball/I. Russell/J. Harris (Cox)
 
    The Winsor School (A)
 
    Tulsa Youth Rowing Association (A)
R. Stewart-Maddox/K. Perkins/A. Johnson/M. Nichols/S. McMahan/G. Poole/E. Arthur/L. Bollinger/J. Sadler (Cox)
 
    Niskayuna Rowing (A)
L. Hoole/E. Meade/H. Raymond/K. Molina/M. Angelopoulos/J. Walters/H. Meade/M. Rogers/J. Armenia (Cox)/
 
    Archbishop Carroll High School (A)
M. Greeley/C. Dowd/F. Rymal/G. Gordon/M. Archbold/S. Romberger/C. carpenter/D. Caruso/C. Fitzpatrick (Cox)
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
M. Beckman/A. Hain/A. Breen/C. Moore/A. Baughman/K. Lockwood/S. Wilson-Leslie/M. Jones/N. Tang (Cox)/
 
    Row New York - Queens (A)
N. Mackey/K. Castillo/S. Fegan/M. abdelwahab/G. Gerald/S. Padgett/j. makomva/A. Roberto/D. Seecoomar (Cox)
 
    Shrewsbury High School Crew (A)
M. Salah/L. Maranto/M. O'Brien/J. Miksis/S. Nelson-Maney/S. Wilson/M. Maniatis/E. Sorenson/H. Carter (Cox)/
 
    Woodrow Wilson Sr. High School Crew (A)
A. Koerner/E. Morin/A. Hansen/J. Frazier/L. MCCURDY/C. Williams/J. Armstrong/S. Burch/S. Phua (Cox)
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
B. Martin/C. Pazderski/A. Sickles/M. Gundrum/J. Serina/A. Matrassi/C. Griskowitz/M. Dodd/S. Klotz (Cox)
 
    Ransom Everglades Crew (A)
S. Elliott/I. Pinilla/J. Rothfield/L. Meyer-Wilson/L. Zaidenberg/M. Paul/A. Poses/A. Miro/F. Goldstein (Cox)/
 
    Headington School Oxford Boat Club (A)
 
    Simsbury High School (A)
 
    Lady Eleanor Holles School Boat Club (A)
 
    Northfield Mount Hermon School (A)
 
    Sarasota Crew (B)
E. johnson/M. Price/T. Cox/o. epstein/T. Goode/A. Jordan/R. Roberts/E. Johnson/K. Barnett (Cox)
 
    Treasure Coast Rowing Club, Inc. (A)
J. Kaidy/H. Millner/B. Bartenfelder/E. Smith/E. Flaugh/S. Major/A. Alvarez/S. Cavanagh/M. Cameron (Cox)
 
    Putney High School Boat Club (A)
E. Andrews/A. Lofstedt/A. Butterworth/P. Savage/G. Coni/A. Scambler/A. McIntyre/O. Colehan/K. Nunan (Cox)
 
    RowAmerica Rye (A)
K. Kerrick/C. Cornacchia/M. Corwen/A. Hornick/E. Tonkel/C. Soltz/H. Weingartner/A. Lee/W. Bailon (Cox)
 
    Nashville Rowing (A)
A. Tarquinio/M. Holtkamp/E. Norris/A. McGinn/I. Grant/V. Cheij/M. Quinby/M. Trost/E. Loving (Cox)/
 
    Convent of the Sacred Heart (A)
M. Barbosa/K. Edwardson/P. Barth/A. Ryan/A. Dimitri/M. Hogan/T. Driscoll/C. Kulowiec/C. Eagan (Cox)
 
    Rye High School Crew (A)
L. Pell/S. Doyle/E. Kinstel/C. Wilson/C. Biow/A. Foresman/S. Daniels/S. Pankoff/C. Dailey (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
A. Landi/G. LeBlanc/S. McClendon/E. Schoen/M. Strangia/K. Mariano/M. McDonald/T. Palmer/S. Christopher (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
L. Heimlich/E. Traun/L. Knoll/H. Maxfield/E. Austrums/E. Fahlsing/M. Mazarguil/K. Schubert/C. O'Connell (Cox)/
 
    Choate Rosemary Hall (A)
A. Sekhon/E. Veber/A. Lengel/H. Butler/A. Ntagkounakis/C. Hunt/O. Serban/A. Nazer/G. LaTorre (Cox)
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
E. Ray/I. De Vengoechea/S. Hernandez/A. Duffy/G. Morrison/A. Schlesinger/H. Prindle/P. Suarez/C. Quintana (Cox)
 
    Souhegan Crew Club (A)
L. Evans/J. Emery/S. Lowell/L. Hagerstrom/L. Sullivan/A. Thenin/A. Schulte/O. Freud/K. Osterholtz (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
J. O'Connell/M. Lemos/N. Redgrave/E. Hazen/Z. Preminger/J. Roudebush/T. Pittas/S. Herscovici/A. Kugler (Cox)
 
    Lewis S. Mills High School Crew Team (A)
S. Sebastian/S. Stickney/N. Dunning/G. Bagdonas/D. Giese/K. Garber/K. Fabrizio/E. Case/M. Case (Cox)/
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A)
 
    Austin Rowing Club (A)
P. Ayres/E. Perry/G. Malerba/E. Morales/M. Shook/S. White/S. Criswell/M. Gianakopoulos/K. Reinis (Cox)/
 
    Row New York - Manhattan (A)
I. Billinge/N. Ceballos/B. Frias/D. Quezada/S. Carter/Y. Alvarez/S. Stephanopoulos/A. Muratovic/C. Rodriguez (Cox)
 
    McCallie School (A)
N. Backus/V. Hicks/K. Brandao/L. McClanahan/N. Schermerhorn/L. Brown/D. Swann/M. Fults/S. Brown (Cox)
 
    Resilient Rowing Club (B)
D. Cuartas/E. Pierce/Z. Mollencop/M. Finley/A. Taylor/A. Krobot/R. Mays/L. Kassilke/T. McMichael (Cox)/
 
    Philadelphia City Rowing, Inc. (A)
S. Harris/H. Pearlman/I. D'Angelo/M. Amihava/E. Hudson/M. Duignan/E. Graff/H. Sdao/E. St. John Sutton (Cox)/
 
    Notre Dame Academy Crew (A)
A. Deku/A. Hinkle/A. Ruse/C. Szymanski/M. Basista/M. Mack/M. Dzotsi/H. Meiers/A. Fernandes (Cox)
 
    Bedford Crew Club (A)
S. Ford/J. Glynn/M. Ashooh/E. Peach/V. Thibeault/M. Kearns/E. Gauthier/C. Campbell/M. Willis (Cox)
 
    Cape Cod Youth Rowing (A)
C. Hancock/H. Elliott/J. Telman/K. Herwig/A. Calianos/G. Cox/E. Conway/L. Fournier/G. Cox (Cox)
 
    Port Rowing (A)
D. Vlahos/N. Peleda/S. Maroney/I. Soldano/K. Melkonian/J. Thoet/M. McIntyre/L. Rust/M. Lavin (Cox)
 
44 1:45 PM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
20
    612endurance Racing
P. Johnson/J. dundon
 
    Composite: Narragansett, Malta
F. Duling/J. Brock
 
    Don Rowing Club
S. Dmytrasz/T. Lancaster
 
    Dolphin Club
J. Abrams/T. Loughlin
 
    Cambridge Boat Club
J. Linhoff/E. Lev
 
    Unaffiliated (USA)
G. Klingsporn/G. Klingsporn
 
    Copenhagen Rowing Club
J. Nielsen/B. Vestergaard
 
    Los Gatos Rowing Club
J. Morrell/B. Tryon
 
    Riverside Boat Club
S. Wolf/P. Morelli
 
    Atlanta Rowing Club, Inc.
R. Rhodes/L. Aparicio
 
    Ridley Graduate Boat Club
D. Scobie/B. Adams
 
    Susquehanna Rowing Association
S. McDougal/B. Herring
 
    Cooper Training Center
T. Kowal/J. Stack
 
    Austin Rowing Club
E. Cornet/T. Hamilton
 
    Cambridge Boat Club
M. Duby/J. Peschel
 
    Composite: Western Reserve, CRI
P. Sobieszczyk/C. Braun
 
    Fredericton Rowing Club
D. Dickison/D. Dickison
 
    Cambridge Boat Club
J. Geshwiler/A. Cole
 
    Texas Rowing Center
E. Meiske/G. Doyle
 
    RowAmerica Rye
P. Chambers/G. Ribeiro
 
45 1:55 PM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
15
46 2:10 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
15
47 2:16 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
19
48 2:30 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
26
49 2:44 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
32
DCMX4X 2:59 PM DC MX 4X Directors' Challenge Mixed Quads
29
50 3:17 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
41
51 3:31 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
32
52 3:46 PM M LW 4+ Men's Lightweight Fours
15
53 3:53 PM W LW 4+ Women's Lightweight Fours
15
54 4:06 PM M LW 8+ Men's Lightweight Eights
17
55 4:12 PM W LW 8+ Women's Lightweight Eights
9
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change