51st Head Of The Charles

  • Hosted By Head of the Charles
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 17, 2015
1 8:00 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
50
2 8:20 AM W SR-VET 1X Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II [60 - 69, 70+]
58
3 8:55 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
51
4 9:20 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
59
5 9:42 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
33
6 10:05 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
56
7 10:26 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
35
8 10:44 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
53
9 11:05 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
49
10 11:30 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
33
    Narragansett Boat Club
M. Smith/D. Gorriaran
 
    Union Boat Club
M. Cataldo/T. Bohrer
 
    Cambridge Boat Club
J. Grant/T. Darling
 
    Composite: Great Bay, Harveys Lake
S. Meuser/F. Loucks
 
    New York Athletic Club
C. Windeknecht/M. Daemen
 
    Seattle Rowing Center
P. Hirtle/C. Groom
 
    Composite: Cambridge, BHRA
T. Van Dusen/D. Ruane
 
    Narragansett Boat Club
A. Washburn/W. Prichett
 
    Melbourne University Boat Club
G. Rees/I. Luxford
 
    Community Rowing, Inc.
W. Hatch/G. Hatch
 
    Long Beach Rowing Association
P. Adkins/J. Felix
 
    Cambridge Boat Club
B. Erkelens/m. gefter
 
    Club España
J. Lopez/J. Caraballo
 
    Cambridge Boat Club
P. Fenton/W. Becklean
 
    CHARGERS Rowing Club
P. Dudzick/S. Haines
 
    Maine Rowing Association
P. LeBourdais/W. Heinz
 
    Whitemarsh Boat Club
D. Baugh/G. Kerr
 
    Kent Alumni Boat Club
S. Akers/T. Sanford
 
    Cambridge Boat Club
J. Pierce/J. Manson
 
    Composite: Carnegie Lake, Milwaukee
H. Moseley/G. Ahrens
 
    Pettipaug YC Rowing
P. Falk/J. Swift
 
    Unaffiliated (USA)
R. Slocum/J. Laundon
 
    Maine Rowing Association
J. Foltz/D. Seales
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls
G. Hack/C. McCawley
 
    Maritime Rowing Club
M. Good/R. Potts/
 
    Cambridge Boat Club
E. Smith/R. Schouten
 
    Belmont Hill School
J. Tunnecliff/P. Kermond
 
    Minneapolis Rowing Club
J. Jablonic/J. Cheesebro
 
    Malta Boat Club
T. Trocky/J. Cutler
 
    Club d'aviron de Boucherville
A. Rochon/E. Therrien
 
    Malta Boat Club
C. Sciolla/G. Sciolla
 
    CHAOS Rowing
F. Muhlebach/T. Bukowski
 
    Duluth Rowing Club
T. Rauschenfels/G. Peterson
 
11 11:45 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
39
12 12:03 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
32
13 12:15 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
29
14 12:32 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
57
15 12:54 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
48
16 1:15 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
53
17 1:35 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
63
18 2:04 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
41
19 2:19 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
38
20 2:36 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
31
21 2:49 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
28
22 3:08 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
20
23 3:19 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
23
24 3:33 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
16
25 3:42 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
18
26 3:54 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
46
27 4:08 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
35
28 4:24 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
25
29 4:33 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
20
DCPC2X 4:43 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
40
DCMX2X 5:03 PM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
39
Sunday, October 18, 2015
30 8:00 AM MX ADAPT 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
3
EXHB2X 8:13 AM EXHB 2x Adaptive Inclusion 2x [Exhibition]
6
31 8:21 AM TA 2X Mixed/Same Gender Trunk/Arms Doubles
2
32a 8:40 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
40
    Unaffiliated (CAN)
M. Malowany
 
    Leander Boat Club
A. Oldham/
 
    Maritime Rowing Club
N. Kelly/
 
    Narragansett Boat Club
E. Esposito
 
    London Rowing Club
M. Cummings
 
    Unaffiliated (CAN)
J. Weissbock
 
    Union Boat Club
A. Zosuls
 
    University of Massachusetts Alumni
Z. DePace
 
    Twickenham Rowing Club
J. Wooller
 
    Sag Harbor Community Rowing
M. Marran
 
    Riverside Boat Club
M. Meneses
 
    United States Coast Guard Academy Alumni
J. Olbrys
 
    Merrimac River Rowing Association
A. Raitto
 
    Gainesville Area Rowing, Inc.
W. Griffith
 
    612endurance Racing
M. Koehler/
 
    Upper Valley Rowing Foundation
S. Haider
 
    Riverside Boat Club
E. Grasso
 
    Lake Merritt Rowing Club
M. Dizon/
 
    Unaffiliated (USA)
L. Rein
 
    Burnaby Lake Rowing Club
C. Quicho
 
    River City Rowing Club
C. Hopkins
 
    Greater Columbus Rowing Association
J. Waterfield
 
    Tampa Training Center
M. Rojas
 
    Pettipaug YC Rowing
D. Kelley
 
    Maritime Rowing Club
B. McEwan
 
    Friends of Georgetown Rowing
J. Anchukaitis
 
    Union Boat Club
A. Fisher
 
    Y Quad Cities Rowing
M. Kocinski
 
    Occoquan Boat Club
W. Meeker/
 
    New York Athletic Club
S. Lambers
 
    London Rowing Club
S. Anderson
 
    Harvard Sculling Club
B. Oseroff
 
    Seattle Rowing Center
S. McVeety
 
    San Diego Rowing Club
H. Hicks/
 
    Unaffiliated (USA)
J. Fernandez
 
    Capital Rowing Club
M. Kleber/
 
    Unaffiliated (USA)
D. Hagelberg
 
    Riverside Boat Club
S. Pyzik
 
    Stetson University Crew
A. Rouse
 
    The Catholic University of America
R. Gillis
 
32b 8:40 AM M YOUTH 1X Men's Youth Singles
34
    Narragansett Boat Club
P. McKendall
 
    Brunswick School Boat Club
C. Bass
 
    Southern California Scullers Club
K. Gocan/
 
    The Derryfield School Crew
S. Lynn
 
    Maritime Rowing Club
J. Gelhaus
 
    Xavier High School Crew
N. Kagel/
 
    Undine Barge Club of Philadelphia
S. Flemming
 
    St. Paul's School
C. Keles/
 
    New Canaan High School Crew
A. Bridwell
 
    Norwalk River Rowing Association
K. Petreski/
 
    Xavier High School Crew
K. Higgins/
 
    Norwalk River Rowing Association
L. McDonough/
 
    Toledo Rowing Club
J. Kopko
 
    Belen Jesuit Prep School
l. zumpano/
 
    McCallie School
J. Moore/
 
    Seattle Rowing Center
J. Schulz
 
    North Jersey Rowing
E. Walker
 
    Pioneer Rowing Club - MA
T. Tefft
 
    Crescent Boat Club
B. Guckin
 
    Narragansett Boat Club
J. Luby/
 
    Great Bay Rowing
B. Arenberg/
 
    New Canaan High School Crew
D. Cone
 
    Narragansett Boat Club
T. Satterthwaite/
 
    Glasgow Academy
J. Armstrong
 
    The American School in London
T. Skow/
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
S. TUDOR
 
    Bishops Diocesan College
S. pienaar
 
    Shaker Rowing Association/High School
J. Endler
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School
E. Sammons
 
    Lake Washington Rowing Club
A. Morley
 
    Seattle Rowing Center
N. Del Rio
 
    New Canaan High School Crew
R. Marsh
 
    St Benedict's College
A. Richards/
 
    London Rowing Club (ON)
C. Kesteloot/
 
33a 9:04 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
22
33b 9:04 AM WYOUTH 1X Women's Youth Singles
28
    Narragansett Boat Club
E. Kallfelz/
 
    Maritime Rowing Club
C. Campbell
 
    Stowe Sculling Club
D. Fusco-House
 
    Unaffiliated (CAN)
C. Dirks
 
    Hudson River Rowing Association, Inc.
A. O'Shea/
 
    Unaffiliated (USA)
K. Andrews
 
    Pelham Community Rowing Association
J. Bausano
 
    Germantown Friends School Rowing
A. McKenzie/
 
    Great Bay Rowing
K. Sonricker/
 
    Long Lake Rowing Crew
H. Brown
 
    Ridley Graduate Boat Club
P. Adams
 
    Seattle Rowing Center
A. Michaelsen
 
    East End Rowing Institute, LTD.
G. Goodyear
 
    Cape Cod Youth Rowing
K. Glennon/
 
    Clinton Rowing Club
S. Rogers
 
    Cooper Training Center
R. Pierce
 
    Tampa Training Center
P. Hill
 
    Shaker Rowing Association/High School
G. CONROY
 
    Navesink River Rowing
A. Wallhauser
 
    Three Rivers Rowing Association
K. Murcek
 
    Seattle Rowing Center
E. Andrews
 
    Advanced Community Rowing Association INC.
M. Bose
 
    Narragansett Boat Club
B. Kennedy/
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc.
R. McCormick
 
    Atomic Rowing
C. Hay/
 
    Minnesota Boat Club
H. Hutchinson/
 
    Redwood Scullers/Stanford Rowing Center
C. Mahoney
 
    Tempe Junior Crew, Inc.
G. Watterson
 
34 9:28 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
DCW4X 10:03 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
35
35 10:29 AM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
85
36 10:56 AM M MSTR 1X Men's Master Singles
23
37 11:05 AM W MSTR 1X Women's Master Singles
20
38 11:21 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
51
    Riverside Boat Club (A)
Z. Altshuler/G. Roudebush
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
G. Marteal/C. Sharp-O'Connor
 
    Westminster School Boat Club (A)
J. Plaut/N. Plaut
 
    Narragansett Boat Club (A)
H. Snow/T. Golstein/
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. Banbury/D. Korsun
 
    Detroit Boat Club (A)
S. Koszyk/A. Kelly/
 
    Crescent Boat Club (A)
A. Panchella/M. Dogan
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
E. McAlpine/O. Voelkner
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
C. Martensson/K. Andersen/
 
    GMS Rowing Center (A)
C. Donadio/F. Conley
 
    South Niagara Rowing Club (A)
 
    New Canaan High School Crew (A)
D. Orner/J. Norton
 
    Brophy College Preparatory Crew (A)
 
    Salisbury School (A)
 
    GMS Rowing Center (B)
J. Habjan/J. Schlyer
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
A. Martinez/C. Israel
 
    Belen Jesuit Prep School (A)
 
    Stowe Sculling Club (A)
G. Shcherbakov/A. Buswell
 
    Seattle Rowing Center (A)
S. Farnham/h. hardman
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
C. Winsor/J. Walsh
 
    St Benedict's College (A)
D. Kruger/G. Catinella/
 
    Roman Catholic High School (A)
A. Williams III/T. Moyer
 
    Worcester Public High Schools (A)
A. DePalo/R. Smith
 
    Atomic Rowing (A)
J. Grice/P. Palmer
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
D. Tengdin/A. Margotta
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
 
    Brunswick School Boat Club (A)
M. Womble/A. Kern
 
    Malvern Preparatory School (A)
B. Allan/S. Ward
 
    The Derryfield School Crew (A)
A. Kaufman/S. Smiley
 
    Norwalk River Rowing Association (B)
D. Crameri/M. Ukropina/
 
    Nassau Rowing Club (A)
L. Fountain/L. Pyfrom
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
C. Kirschman/K. Isaacson
 
    Advanced Community Rowing Association INC. (A)
K. Woolley/R. Sullivan
 
    Peconic Community Rowing Association (A)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Conshohocken Rowing Center Inc. (A)
A. Del Vescovo/P. Keenan
 
    Noank Rowing Club, Inc. (A)
 
    Westminster School Boat Club (B)
o. Stocker/O. Arzt-Jones
 
    Baltimore Rowing Club (A)
J. Quinn/P. Leung
 
    Space Coast Crew (A)
 
    Long Beach Junior Crew (A)
R. Pavlovich/R. Parejo
 
    Don Rowing Club (A)
 
    Resilient Rowing Club (A)
D. Braatz/H. Davis/
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
N. Legendre/C. Hannon
 
    Noble & Greenough School (A)
C. Kinghorn/T. McEvoy
 
    The Haverford School (A)
S. Zelov/W. Pechet
 
    St. Joseph High School Crew / Falcon Rowing (A)
C. Rivera/J. Zebrowski/
 
    Shaker Rowing Association/High School (A)
L. Finning/B. Beretvas
 
    Hollywood Rowing Club (A)
R. Merenfeld/H. Shanahan
 
    Greenwich Crew (A)
J. Smith/A. Woo
 
    Brockville Rowing Club (A)
N. Everett/Q. Basiren/
 
39 11:37 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
36
    Y Quad Cities Rowing (A)
E. Delleman/C. Sharis
 
    Ottawa Rowing Club (A)
G. Cross/H. Watt/
 
    Seattle Rowing Center (A)
J. Hardman/K. Barrows
 
    Maritime Rowing Club (A)
M. Owen/G. Kulesz
 
    Narragansett Boat Club (A)
G. Jones/H. Fitts/
 
    Cambridge Boat Club (A)
A. Phaneuf/A. Matthes
 
    Cooper Training Center (A)
M. Murphy/M. Koelsch
 
    Baldwin School Crew (A)
O. Lanchoney/Z. Wenzinger
 
    City Island Rowing (A)
N. Smoor/A. Cestaro
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
L. Klarin/J. DiLauro
 
    Founders Rowing Club (A)
K. Fraser/A. Glasgow
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
A. Piazza/C. Davidson
 
    Lady Eleanor Holles School Boat Club (A)
 
    St. Stephens & St. Agnes High School (A)
P. Solms/E. Solms
 
    Brighton Rowing Club, Inc. (A)
H. Siegrist/F. Parker-Hale/
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
E. Grugan/J. Greytok
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
B. TERKUILE/A. Upton
 
    Cambridge Boat Club (B)
H. Alitz/S. Brown/
 
    Dexter Southfield (C)
V. Barletta/S. McGurty
 
    Philadelphia Girls' Rowing Club (A)
G. D'Arcangelo/M. Brown-Hunt
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
H. Lucas/C. Miller
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
M. Prince/A. wall
 
    Manhasset High School (A)
J. Wu/R. Corcoran
 
    Resilient Rowing Club (A)
G. McDonald/K. Wingate/
 
    Noble & Greenough School (A)
H. Jensen/H. McNeill
 
    California Yacht Club (A)
N. Schindler/B. O'Callahan/
 
    Neponset Rowing Club (A)
M. Smith/E. Heller
 
    Durham Boat Club (A)
G. Seuter/O. Healy
 
    Minnesota Boat Club (A)
S. Gardner/G. Gardner/
 
    CRI- Row Boston (A)
N. Abdi/I. Maximo
 
    Haddon Township High School (A)
K. Shuttleworth/O. Herbstritt/
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
M. Tonini/S. Gelber
 
    Rivanna Rowing Club, Inc. (A)
S. Cliborne/L. Eisenberg/
 
    RowLA (A)
N. Viviani/G. Schumaker/
 
    South Niagara Rowing Club (A)
 
    Newport Rowing Club (A)
R. Carr/T. Carr
 
40 11:53 AM M LW 1X Men's Lightweight Singles
16
41 11:55 AM W LW 1X Women's Lightweight Singles
23
42 12:02 PM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
DCM4X 12:56 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
40
43 1:12 PM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
44 1:45 PM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
20
45 1:55 PM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
15
    Dallas Rowing Club
K. Elting/A. Molenaar
 
    Cambridge Boat Club
J. Moore/M. Watkins
 
    Composite: Carnegie Lake, Seattle RC
L. Fischetti/M. Trannel
 
    Composite: Unaff. (USA), Melbourne Uni
F. Milne/G. Meredith
 
    Narragansett Boat Club
D. Roop/K. Worrell
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
K. de Biasi/S. Schmidt
 
    Minneapolis Rowing Club
A. Cichanowski/J. Greenstein
 
    Notre Dame Rowing Club (Welland)
S. Lapointe/M. Barkwell
 
    Composite: Ann Arbor RC, Unaff. (USA)
K. Salchow MacArthur/H. Gehman
 
    Narragansett Boat Club
A. Bumstead/S. Cussler
 
    Texas Rowing Center
K. Wilson/K. Skeffington
 
    Riverside Boat Club
A. Lanfer/S. White
 
    Composite: Cambridge, Riverside
M. Scannell/J. Sacchetti
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School
K. Delaney/J. Hogan
 
    Baltimore Rowing Club
J. Hines/E. Lawrence
 
46 2:10 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
15
47 2:16 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
19
48 2:30 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
26
49 2:44 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
32
DCMX4X 2:59 PM DC MX 4X Directors' Challenge Mixed Quads
29
50 3:17 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
41
51 3:31 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
32
52 3:46 PM M LW 4+ Men's Lightweight Fours
15
53 3:53 PM W LW 4+ Women's Lightweight Fours
15
54 4:06 PM M LW 8+ Men's Lightweight Eights
17
55 4:12 PM W LW 8+ Women's Lightweight Eights
9
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change