51st Head Of The Charles

  • Hosted By Head of the Charles
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 17, 2015
1 8:00 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
50
2 8:20 AM W SR-VET 1X Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II [60 - 69, 70+]
58
    Riverside Boat Club
C. Widgery
 
    Pelham Community Rowing Association
L. Stirton Aust
 
    Palo Alto Rowing Club
J. Pendleton
 
    College Club Seattle
J. Gardner
 
    San Diego Rowing Club
C. Kemper/
 
    Orleans Sweeps and Sculls
N. Osborne
 
    Cambridge Boat Club
B. Jones
 
    Upper Valley Rowing Foundation
L. Marshall
 
    Carolina Masters Crew Club
D. Gold
 
    Treasure Coast Rowing Club, Inc.
L. Merk-Gould
 
    Unaffiliated (USA)
L. Carey
 
    Carnegie Lake Rowing Association
B. Hogan
 
    Berkshire Sculling Association, Inc. (BRASS)
H. Cuyler
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
L. Turner
 
    Narragansett Boat Club
s. cutts
 
    Narragansett Boat Club
J. Richards
 
    Narragansett Boat Club
R. Berenson
 
    Pocock Rowing Center
J. Stone
 
    Fairmount Rowing Association
S. Sargent
 
    Potomac Boat Club
D. Perrone
 
    Colorado Rowing
M. Wurster
 
    Cambridge Boat Club
J. Morse
 
    Friends of Brown Women's Crew
M. Hooper
 
    Upper Valley Rowing Foundation
P. Sadler
 
    Sarasota Crew
S. Dierksen
 
    Cambridge Boat Club
B. SASHIN
 
    Skidmore Community Rowing
J. Gillern
 
    Cambridge Boat Club
C. Corkery
 
    Argonaut Rowing Club
M. Coffey
 
    Unaffiliated (USA)
L. Rindlaub
 
    Whistler Rowing Club
D. Ziff
 
    Cambridge Boat Club
j. campbell
 
    St. Catharines Rowing Club
L. Hastings
 
    Lake Casitas Rowing Association
B. Colven
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
E. Green
 
    Narragansett Boat Club
B. Green
 
    North Palm Beach Rowing Club
S. Blackall
 
    Maritime Rowing Club
M. Flaherty-Ludwig/
 
    Boulder Community Rowing, Inc.
T. Foreman
 
    Whistler Rowing Club
J. Groff
 
    Lake Merritt Rowing Club
J. Udove
 
    Maple Bay Rowing Club
R. Rutledge
 
    Swan Creek Rowing Club
P. Glover
 
    Maritime Rowing Club
P. Ellett
 
    Y Quad Cities Rowing
T. Baustian
 
    Genesee Rowing Club, Inc.
D. Adams
 
    Cambridge Boat Club
S. Karcz/
 
    612endurance Racing
S. Michals
 
    Minneapolis Rowing Club
M. O'Donnell
 
    Berkeley Paddling & Rowing Club
E. Braithwaite
 
    Cambridge Boat Club
L. Kraft
 
    Great River Rowing
K. Simmons
 
    Narragansett Boat Club
D. Chute
 
    New York Athletic Club
J. Hannafin
 
    Conibear Rowing Club
I. Baker/
 
    S.A.C./ Sacramento State Aquatic Center/Capital
J. Snyder
 
    Essex Rowing Club, Inc.
E. Lasek
 
    Unaffiliated (USA)
M. Thelen
 
3 8:55 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
51
4 9:20 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
59
5 9:42 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
33
6 10:05 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
56
    Marin Rowing Association (A)
J. Younger/S. Hadler-Olsen/J. Geluk/M. Stralka/J. Kennel/M. Breard/A. Collenette/B. Laurberg/A. Andrews (Cox)
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
S. Norman/J. Heder/J. Fargo/J. Moore/C. Ippolito/C. Redhead/a. schotter/C. Ives/A. Zecha (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
R. Kennelly/S. Volianitis/D. Kennedy/G. Henry/R. Rodriguez/M. Fountain/W. Browder/D. LeFebvre/E. Driscoll (Cox)
 
    87 Gold Rowing Club (A)
J. McLaughlin/D. Burden/M. Still/P. Nordell/J. Smith/E. Patton/E. Hewitt/M. Teti/S. Bauer (Cox)
 
    Molesey Boat Club (A)
R. Stanhope/M. McGowan/G. Pooley/J. Searle/C. Roberts/H. Worden/J. Michels/E. Bellamy/K. Apfelbaum (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
C. Shuster/G. Shuster/N. Shuster/K. Shuster/B. Randall/D. Wragg/E. PARRISH/B. Armstrong/J. Vallese (Cox)
 
    Fat Cat Rowing Club (B)
C. Andrews/M. Crotty/H. Backer/G. Ritter/M. Michalowski/M. Vatis/C. Magid/A. Ballard/D. Covin (Cox)
 
    London Rowing Club (A)
S. Harris/M. Williams/t. killick/A. Theed/D. Riches/R. Humphrey/S. Harries/P. Halford/L. Harris (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
P. Beaman/C. Christensen/R. Lynch/J. Coyne/P. Donohoe/J. Bernblum/O. Schueller/J. Nelson/E. Dwyer (Cox)
 
    North Dakota Indoor Rowing Team (A)
T. Vogt/T. Howes/D. Wagener/K. Ivkovic/O. Simanovsky/S. McKiernan/K. Correll/E. McCall/A. Chang (Cox)
 
    Aviron Bayonnais (A)
J. VERGNES/F. DUCROS/S. RIETH/P. BRIMALDI/F. ANDRE/N. LOURDAUX/J. MATHIEU/R. GAILLAC/M. MATHIS (Cox)/
 
    Team Attager (A)
J. Van Blom/C. Hamlin/R. Borggaard/D. Johnson/F. Schoch/N. Kurmakov/R. Lesnau/C. Pieper/D. Grossman (Cox)
 
    1980 Rowing Club (A)
B. Ibbetson/J. Everett/M. Hess/C. Altekruse/A. Shealy/K. Somerville/R. Cashin/S. Colgan/R. Jaugstetter (Cox)
 
    Fat Cat Rowing Club (A)
R. Van Cleve/T. Pounds/J. Peterson/C. Gaylord/D. Huntington/P. Thomas/S. Morss/T. Marks/J. Dougherty (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
M. Schofield/M. Broder/A. Jackson/G. Friel/H. Gigas/K. Knudsen/D. Thomas/S. Lathers/S. Lin (Cox)/
 
    California Rowing Club (A)
C. Huntington/D. Deruff/A. Hewitt/M. Berkner/D. Louis/B. Stone/H. Matthiessen/P. Carson/M. Zembsch (Cox)
 
    Leander Boat Club (A)
N. Toulmin/M. LaForme/C. Carroll/R. Cherwinski/B. Love/P. Mudroch/G. Gage/J. Dwyer/B. Rosloski (Cox)/
 
    Hartford Barge Club (A)
E. Rosow/F. Storey/R. Twarkins/C. Massing/J. Kostal/S. Pape/M. Puckly/I. Hazelton/J. D'Aversa (Cox)
 
    Bulldog Rowing Club (A)
P. Dave/J. Millar/M. Dent/M. Ives/J. Reichenbach/E. Chandler/K. Jomo/J. Duke/A. Fisher (Cox)
 
    Warren Rowing Club (A)
S. Barrington/M. Aloian/D. Chernoff/A. Boileau/W. Calder/J. Kermond/P. Milde/H. Fulweiler/G. Soghikian (Cox)
 
    Thames Rowing Club (A)
A. Bowling/S. Dooley/j. robson/J. Ewans/W. Saunders/A. Tyler/M. Panter/A. Seddon/S. Lesser (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (A)
A. Sacchetti/P. Perry/C. Petruzziello/D. Keyser/J. Hintlian/L. Dahmen/V. Hollingsworth/P. Hoffman/K. Hintlian (Cox)/
 
    Motley Rowing Club (A)
J. Moroney/D. Dreissigacker/P. Dreissigacker/L. Gluckman/R. Buchanan/M. Verlin/J. Hooten/D. Curtis/M. Owyang (Cox)
 
    Hingham Harbor Rowing Club (A)
B. Smith/M. Blasetti/D. McCaig/P. Neat/W. Greer/S. McCaig/P. Finney/S. Corwin/R. Spofford (Cox)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
R. Schenck/B. Fisher/S. Anderson/G. Smith/G. Loucks/R. Storm/H. Chataway/G. May/K. Dirks (Cox)
 
    Northeastern University Rowing Alumni (A)
V. Pisinski/B. O'Connor/D. Lister/L. O'Toole/G. Harrington/P. Sundquist/B. McGowan/G. Marshall/F. Leahy (Cox)
 
    Purple Reign Boat Club (A)
P. Kelly-Detwiler/G. Baumgarten/C. Tennis/S. Tripler/S. Graff/S. Schweighauser/R. Sloman/T. Rizzo/E. Soskin (Cox)
 
    Brigantine Rowing Club (A)
A. Stefanski/J. kelley/R. Pollock/B. White/g. murray/B. Millar/S. Lockhart/k. stone/R. Roberts (Cox)
 
    Etats Unis Rowing Club (A)
T. Hull/P. Lambert/P. Prioleau/C. Clapp/S. Kiesling/P. Hayes/T. Wood/C. Allsopp/S. Stokes (Cox)
 
    Occoquan International (A)
D. Findlay/P. Knight/V. Krizek/r. brayton/F. Fischer/D. Miksic/E. Kakas /M. McGuirk/D. Gilbert (Cox)/
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
C. Conroy/P. Thompson/P. Thomas/T. Keany/M. Pfeiffer/J. Ring/P. Gruber/I. Hayes/C. Gellatly (Cox)
 
    Mid Hudson Rowing Association (A)
W. Davies/K. Quackenbush/K. Buesing/C. Cline/W. Washburn/J. Dux/M. Griffin/W. Buhler/L. Rapp (Cox)/
 
    MIT Grad Crew (A)
D. Saer/B. Parker/D. Ordway/M. Coates/W. Lee/M. Perlmutter/J. Malarkey/P. Desjardins/G. Vicens (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (B)
P. Robinson/D. Bakinowski/j. McIver/M. Hyde/P. Flack/T. Kohler/J. Born/N. Gallaher/K. Boyle (Cox)
 
    University Barge Club (A)
P. Laskow/B. Isdaner/H. GREENBERG/R. Phillips/w. mastalski/P. McGrath/T. Barron/C. Seybolt/D. Culhane (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
 
    Canottieri Roma (A)
I. Massimo/T. Gualtiero/C. Giorgio/R. Luigi/M. Fabrizio/G. Mario/C. Emanuele/B. Mascarenhas/B. Tito (Cox)/
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
C. Brittain/S. Haskell/C. Carlson/P. Peterson/P. Connors/R. Johnson/P. McNally/D. Schnobrich/E. Majernik (Cox)
 
    OARS of Rhode Island (A)
D. Tower/J. Thornell/J. MacKenzie/K. Green/J. Hyman/S. Flagg/M. DelVecchio/C. Yun/A. Fournier (Cox)
 
    Christ's College Boat Club (A)
P. Barton/G. Whittaker/R. Nelson/A. Jordan/A. Docwra/J. Beach/C. Wolfe/J. Preddy/J. Dallman (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
W. Meyer/P. Orford/P. Floss/P. Klenk/A. Rawson/C. Nikopoulos/M. Cajolet/J. Raichek/G. Miner (Cox)
 
    Ancient Mariners Rowing Club (A)
G. Naden/G. Narver/B. Lamka/W. Perkins/R. Chapin/D. Struzyna/B. Christie/J. Holt/T. Hunt (Cox)
 
    Edmonton Rowing Club (A)
C. Rannells/F. Slatter/W. Mummery/g. rollans/M. Crowder/R. Swart/D. Lynass/B. Sabey/J. McGuinness (Cox)
 
    Frankfurter Rudergesellschaft Germania (A)
 
    Willem III Rowing Club (A)
w. kamerman/h. van oostrom/j. wijers/w. val/h. helmonds/e. witte/w. maschhaupt/h. van der lely/k. hodde (Cox)
 
    University of San Diego Alumni 85.5 (A)
J. Bea/M. May/M. Weber/B. Okeefe/J. Ciani/W. Creagan/D. Frick/M. Kapicka/L. Velez (Cox)
 
    Cornell University Alumni (A)
D. Barclay/T. Crimmins/R. Dupcak/B. Boericke/D. Utter/D. Kearing/I. Rudolph-Shabinsky/P. Klose/E. Spector (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
 
    Partez Rowing Club (A)
H. Matsui/M. Wada/K. Bloomer/M. Unose/A. Adachi/M. Kumagai/T. Iso/N. Ishizuka/T. Furumi (Cox)
 
    Foss Hill Boat Club (A)
V. Broderick/M. Stewart/J. Shaw/J. Raymond/F. Cressman/D. Myers/M. Donnella/E. Leichtling/P. Boison (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
M. Nash/M. Davis/B. Johnson/G. Spooner/D. Frost/B. Boxer Wachler/R. Reichart/R. Yocum/D. Good (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Potomac Boat Club (A)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
 
    Detroit Boat Club (A)
R. Reed/M. Wattai/S. Lovett/m. Dezsi/D. Hagen/R. Jones/J. Chlebnik/S. Ziemba/J. Schaumann (Cox)/
 
    Kent Mitchell Rowing Club (A)
E. ives/J. Snody/G. Springer/C. Webster/J. O'Brien/M. norelius/S. Spiering/W. Hume/B. Marcais (Cox)
 
7 10:26 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
35
8 10:44 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
53
9 11:05 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
49
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Forrester/C. Egan/G. Sage/C. Sutter/S. Lamprey (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
V. Larson/L. Wasserman/K. Lund/J. Cooper/C. Hanlon (Cox)
 
    Duluth Rowing Club (A)
J. Peterson/L. Wright/B. Fuller-Kask/P. Harvieux/B. Kask (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
J. Lancaster/A. Schneider/K. BARR MCGILL/D. Barr/D. Lloyd (Cox)
 
    Orleans Sweeps and Sculls (A)
T. Hogan/B. Harling/A. Abbot/L. Evans/J. Contreras (Cox)/
 
    Yarmouth Rowing Club (A)
C. Stockly/R. Bowie/A. Maker/K. Finnegan/S. O'Connor (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
L. Pipitone/T. Neider/M. Wrabley/L. Gamble/C. Hildebrandt (Cox)
 
    Early Lights Rowing Club (A)
C. Parker/K. Dietz/P. Johnston/R. Alexander/Y. Xue (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
B. Calvert/C. Ansberry/M. Coffren-Barton/N. Biery/L. Brasch (Cox)
 
    Willamette Rowing Club (A)
D. Allison/J. Schweitzer/S. Copeland/N. Johnson/A. Markoski (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
S. Sales/L. Choate/J. Carmody/s. Caffrey/m. jensen (Cox)
 
    Mt. Baker Crew (A)
N. Lockett/B. Morcom/M. Deering/K. Weisman/A. Bolender (Cox)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
L. Roy/M. Somogyi/L. Hay-Gaudet/M. Markarian/K. Burtnik (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
R. Crowley/T. Brady/R. Lenczowski/C. Connolly/T. Hashiguchi (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
 
    Don Rowing Club (A)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
J. Brocki/L. Case/E. Stonehill/M. Dannemann/M. Watson (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (B)
 
    Orlando Rowing Club (A)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
R. Carroll/A. Boucher/E. Dade/A. Bracken/E. Bernal (Cox)
 
    Conibear Rowing Club (A)
R. Pratt/C. Reid/G. Calvin/R. King/E. Upton (Cox)
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
A. Sullivan/S. Davis/G. Rekemeyer/P. Sims/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (A)
P. Coyle/V. Kehlenbeck/C. Powers/S. Davidson/L. Herman (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
G. Lewis/M. Edwards/K. Thomson/A. Fox/M. Van Dolah (Cox)
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
C. Stock/S. Roberson/L. Hafner/L. Farrell/M. Ball (Cox)
 
    Atomic Rowing (A)
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
A. Dyer/m. ewing/A. Kelly/B. Brody/G. Carlucci (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
C. Adams/M. Robinson/S. Carter/N. Middleman/L. Lee (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
 
    East Arm Rowing Club (A)
K. Glover/J. Zimmer/K. Cody/M. Dennis/H. Franklin (Cox)
 
    Gentle Giant Rowing Club (A)
C. Bell/W. Stopps/E. Jackson/H. Abbey/J. Albert (Cox)
 
    Yarmouth Rowing Club (B)
A. Carson/N. Martz/B. Bell/J. Southard/L. Gounden (Cox)
 
    Lake Union Crew (A)
O. Treciokas/A. Wopat/K. Roach/D. Todd/M. Fitzpatrick (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (B)
L. Jensen/M. Maguire/M. Hilf/S. Mathison/H. Couture (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
a. parent-tibbetts/A. Victor/S. Herman/J. Bernier/S. Paradie (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
C. Baldino/s. waters/C. Cohen/J. Gorberg/E. Wilson (Cox)
 
    Toronto Sculling Club (A)
T. Black/S. Corley/N. Wilkie/C. Coles/V. Muir-Burcea (Cox)
 
    Oregon Rowing Unlimited-PDX (A)
 
    Chinook Performance Racing (B)
D. Noonan/C. Graubard/E. Cassella/A. Carbone/W. MacPherson (Cox)
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
M. Woodrow/M. Culbertson/J. Voss/L. Chisholm/C. Meehan (Cox)
 
    Aging Aggies Rowing Program (A)
E. Cushna/S. Fallon/E. Quinn/S. Rooney/M. Stulb (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
L. Nihill/J. Grainger/K. Byington/E. Fondriest/E. Lim (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (C)
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
K. Qualls/K. Turner/J. Bloom/H. Krikelis/c. kelley (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
L. Piette/A. Franz/S. Gugger/J. Waldman/K. McMahon (Cox)
 
10 11:30 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
33
11 11:45 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
39
    Cambridge Boat Club
 
    Cambridge Boat Club
C. Matthes/M. Mazzio
 
    Composite: Narragansett, Upper Valley Rowing
C. Reynolds/T. Glover
 
    Lincoln Park Boat Club
I. Stekl/F. Tuite
 
    Rivanna Rowing Club, Inc.
H. Kerner/C. Coffman
 
    Composite: Capital, GMS Rowing
M. Nielsen/P. Meyer
 
    Maritime Rowing Club
L. Krichko/L. Devitt
 
    Potomac Boat Club
L. Wetten/S. Weeks
 
    Composite: Capital, Occoquan
R. Hollins/C. Dinion
 
    Ridley Graduate Boat Club
N. Storrs/L. Dundas
 
    College Club Seattle
L. Schwefel/K. Sabo/
 
    Riverside Boat Club
P. Trzcinski/J. Wroten
 
    Composite: Cambridge, College Club Seattle
N. Andreadis/B. Mooney
 
    Maritime Rowing Club
M. Collins/E. Picard
 
    Whitemarsh Boat Club
 
    ZLAC Rowing Club, LTD
J. Bloomquist/B. Brumet/
 
    Three Rivers Rowing Association
Z. Matouskova/T. Yanowitz
 
    V-Sculls
B. Douglas/M. Hegarty Colombo/
 
    Pocock Rowing Center
S. Foster/H. Powell/
 
    Union Boat Club
P. Chang/S. Donahue
 
    Don Rowing Club
J. Breitman/G. Wainwright/
 
    Cambridge Boat Club
L. Adams/M. Conron
 
    Tallahassee Rowing Club, Inc.
J. Fitzwater/S. Kelly
 
    Cambridge Boat Club
M. Farrell/A. Sanders-Fleming
 
    St Georges Rowing Club
M. Devoy/A. Tucker
 
    Martha's Moms Rowing Club
T. Laughlin Taylor/E. Runde
 
    Community Rowing, Inc.
L. Salmonsen/J. Nash
 
    Central Pennsylvania Rowing Association
A. Shapiro/S. Thomas/
 
    Composite: Rocket City, St. Catharines
D. Winters/L. Krahulec
 
    Composite: Cambridge, Maritime Rowing Club
A. Faber/P. Hoffnung
 
    Carnegie Lake Rowing Association
D. Parenti/M. Mark
 
    Vesper Boat Club
E. Normoyle/C. Holdsworth
 
    Composite: CRI, Rivanna
A. Cann/A. Warner
 
    Baltimore Rowing Club
P. Merkle/E. Erbelding
 
    Minnesota Boat Club
S. Whicher/L. Randazzo
 
    RowAmerica St. Charles
K. schultz/A. Seebeck
 
    Ottawa Rowing Club
R. Gal/M. Lefebvre/
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
K. Williams/K. Huber
 
    Duxbury Bay Maritime School
L. MCCARTHY/S. Sarles
 
12 12:03 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
32
13 12:15 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
29
14 12:32 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
57
15 12:54 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
48
16 1:15 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
53
    Union Boat Club (A)
T. Moore/J. Alagna/P. Dwyer/H. Dray/R. Craft (Cox)/
 
    Merrimac River Rowing Association (A)
T. Cotreau/R. Connell/M. Poreba/J. Dwyer/S. Ivey (Cox)
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
 
    New York Athletic Club (A)
 
    Lufthansa Sportverein Hamburg e.V. (A)
G. Mimberg/S. Ertmer/P. Cetkovic/D. Knoblich/M. Braun (Cox)
 
    Lake Union Crew (A)
C. Dowling/B. Van der Werf/C. Ive/T. Omar/S. Mickelberry (Cox)
 
    University of Minnesota Alumni (A)
G. Munger/W. Juckett/K. Hellerstedt/T. Wong/B. Pischke (Cox)
 
    Vancouver Rowing Club (A)
E. Hudson/J. Metras/A. Doucette/E. Cheng/L. King (Cox)
 
    University of Massachusetts - Lowell (A)
E. McMillan/M. Belmont/F. McCarthy/E. Dickinson/y. abdelmonem (Cox)/
 
    Grand Valley State University Rowing Club (A)
J. Deakin/D. Fischer/B. Norrix/C. Nelson/S. Doletzky (Cox)
 
    Texas Crew (A)
P. Duchala/H. Kellner/R. Toto/J. Harmon/V. Fridge (Cox)
 
    Harvard University Crew (A)
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
W. Randall/D. Ryan/R. Klein/Z. Hebert/J. Molzon (Cox)/
 
    University of Rhode Island Rowing Club (A)
 
    Wesleyan University (A)
M. Weinsier/T. Shadek/C. Wyckoff/J. Tragash/T. Simko (Cox)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
K. Anstruther/M. HAINES/T. Lovegrove/J. Thomson/A. Meade (Cox)
 
    William & Mary Rowing Club (A)
S. Klein/M. Irby/B. Timbrook/T. Kuhn/J. Querolo (Cox)
 
    George Mason Crew Club (A)
J. Sears/D. Lambrecht/T. Henderson/J. Robey/L. Hamlin (Cox)
 
    BMA Boat Club (A)
R. DeVirgiliis/T. Davidson/H. Fort/J. Brennan/M. Szymoniak (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
 
    College of Charleston Crew Club (A)
E. Markert/D. Lombard/C. Porter/A. Monahan/E. Walters (Cox)
 
    Polar Rowing Club (A)
D. Thomas/M. Endrizzi/N. Post/E. Munn/B. Needham (Cox)
 
    Illinois Rowing Association (A)
A. Cosman/J. Hanson/K. McGing/C. Bezault/H. Salama (Cox)/
 
    U.S. Military Academy Crew (A)
L. Robinson/A. Schlenker/C. Speer/A. Gould/M. Kruegler (Cox)
 
    Harvard University Crew (B)
A. Muzaurieta/C. Clemence/P. Hansen/L. Ratnofsky/C. Xu (Cox)
 
    Penn State Crew (A)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
M. Murdock/M. Dreier/R. Nelson/N. Visone/C. Urciuoli (Cox)/
 
    The Rowing Team at the University of Georgia, Inc. (A)
B. Williamson/G. Rodgers/M. Lynn/K. Holmquist/T. Trumbauer (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
M. Neumann/M. Riegelman/J. Foote/D. Reinhard/A. Jenkins (Cox)
 
    Boulder Community Rowing, Inc. (A)
G. Hofffman/J. Cotter/R. Sammartino/J. Hickman/K. Lewis (Cox)/
 
    Thames Rowing Club (A)
O. Nixon/A. Gordon/Z. Youell/O. Bird/H. Watkins (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
W. Marshall/A. Barat/T. Reed/C. Levy/R. Lanza (Cox)
 
    Colgate University Rowing (A)
W. Holding/R. Sasse/L. Emmart/C. O'Connell/A. Fleming (Cox)
 
    Nassau Rowing Club (A)
T. Dunn/D. Munoz/A. Packington/K. Chea/J. Panico (Cox)
 
    Newport Aquatic Center (A)
N. D'Antoni/M. Stiffey/R. Huffman/E. Hanxleden/M. hinderberger (Cox)
 
    Edmonton Rowing Club (A)
C. Stephens/T. Lemire/D. Peters/J. Carr/R. Cassidy (Cox)
 
    Michigan Rowing Association Alumni (A)
L. Neugebauer/M. Puls/N. Sferrazza/E. Linenberg/C. Linenberg (Cox)
 
    Wheaton College Crew (A)
 
    Canisius College (A)
S. Grathwol/a. Alkhatib-Guzman/n. senchak/G. Hobika/J. Croglio (Cox)
 
    University of Vermont (A)
G. Hollings/S. Sample/C. Fiddler/J. Liebherr/D. Jenkins (Cox)
 
    Geneseo Crew Club (A)
B. Keim/M. Agnew/A. Rhodes/J. Ziobrowski/V. Farruggia (Cox)
 
    New York Maritime College Crew (A)
 
    Dartmouth College Rowing (A)
J. Mahoney/M. Bronson/C. Lebens/J. Cresap/Y. Park (Cox)
 
    Massachusetts State Police (A)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
R. Bosco/J. Cassidy/J. O'Connell/R. Higgs/E. Luciano (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (A)
S. Smith/C. VanGessel/J. Tampellini/K. Petersen/E. Chiang (Cox)
 
    Red Cedar Rowing Foundation (A)
S. Menoch/S. Taruc/C. Verbruggen/M. Mens/C. Gough (Cox)
 
    Virginia Tech Crew (A)
N. Frazier/J. Bergin/B. von Kleeck/T. White/B. Hall (Cox)/
 
    Wentworth Men's Rowing Alumni (A)
R. Andrews/T. Walters/M. Drolette/D. Patch/I. Grassetti (Cox)
 
    Duke Men's Crew (A)
E. Glavin/M. Valdes/H. Griffin/E. Bliss/E. McClure (Cox)
 
    Black Prince Boat Club (A)
 
    University Of Virginia Alumni (A)
W. Glaser/L. Cobb/A. Hubbard/E. Bauer/T. Tratensek (Cox)
 
17 1:35 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
63
18 2:04 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
41
19 2:19 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
38
20 2:36 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
31
21 2:49 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
28
22 3:08 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
20
23 3:19 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
23
24 3:33 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
16
25 3:42 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
18
26 3:54 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
46
27 4:08 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
35
28 4:24 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
25
29 4:33 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
20
DCPC2X 4:43 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
40
DCMX2X 5:03 PM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
39
    Sammamish Rowing Association (A)
C. Suzzarini/D. DeWinter
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
E. Krengel/K. Krengel
 
    Cambridge Boat Club (A)
L. Pierce/J. Randle
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
R. McMahon/K. Ouellette
 
    Unaffiliated (USA) (A)
E. Geyh/H. Hutton
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
B. Gustafson/J. Cooper
 
    Composite: Riverside, Cincinnati RC (A)
M. Brundage/T. Dryer
 
    Unaffiliated (USA) (B)
M. Dennis/J. Rivero
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
B. Thorne/V. Moors
 
    Cambridge Boat Club (B)
m. zezza/c. zezza
 
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
S. Legler/M. Brown
 
    Delta Deas Rowing Club (A)
S. Gauvin/J. Norris
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
W. Anderson/E. Szigethy
 
    New Haven Rowing Club (A)
D. Davies/S. Davies
 
    Recovery on Water, Inc. (B)
t. Opferman/M. Willmott
 
    Rivanna Rowing Club, Inc. (A)
C. Collins/G. DeAngelis
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Schley/A. Kerns
 
    Unaffiliated (USA) (A)
N. Carter/B. Coloyan
 
    Composite: Tideway Scullers, London (A)
R. Humphreys/S. Heap
 
    Gainesville Area Rowing, Inc. (A)
W. Griffith/J. Figueroa
 
    Composite: Rocky Mountain, Boulder (A)
R. Whidden/M. Gasper
 
    Greater Columbus Rowing Association (A)
J. Waterfield/L. Odronic
 
    Composite: Lake Washington, University of Essex RC (A)
J. Walker/s. zimmerman
 
    Narragansett Boat Club (A)
a. arena/M. Berkson
 
    Cambridge Boat Club (C)
k. glasgow/R. Schouten/
 
    Rockford Crew (A)
M. Raisky/C. Raisky
 
    St. Louis Rowing Club (A)
L. Perry/S. Condrin
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (E)
G. Fields/E. Dickson
 
    Quintin Boat Club (A)
H. Cook/T. Bishop
 
    Community Rowing, Inc. (B)
A. Harris/R. Ezzell
 
    University Barge Club (A)
K. Cook/A. COOK
 
    Gorge Narrows Rowing Club (A)
P. Desjardins/D. Morris
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
H. Songerath/A. Mehr
 
    Community Rowing, Inc. (A)
E. Webb/J. Coyne
 
    Carolina Masters Crew Club (A)
R. Kyle/K. Kyle
 
    Greenwich Crew (A)
R. Haberl/M. McCormack
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
J. Moss/J. Hettler
 
    Composite: Blood Street Sculls, Riverside (A)
D. Whelen/L. Gulich
 
    Maritime Rowing Club (A)
L. Auger/D. Stephanie
 
Sunday, October 18, 2015
30 8:00 AM MX ADAPT 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
3
EXHB2X 8:13 AM EXHB 2x Adaptive Inclusion 2x [Exhibition]
6
31 8:21 AM TA 2X Mixed/Same Gender Trunk/Arms Doubles
2
32a 8:40 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
40
32b 8:40 AM M YOUTH 1X Men's Youth Singles
34
33a 9:04 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
22
33b 9:04 AM WYOUTH 1X Women's Youth Singles
28
34 9:28 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
DCW4X 10:03 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
35
35 10:29 AM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
85
    Oakland Strokes, Inc. (A)
S. Dettlinger/C. Olson/M. Cuellar/L. Lawler/N. Lilichenko/C. Ortiz/R. Daniel/B. Purtill/B. Garrison (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
M. Levinson/P. Deeth-Stehlin/E. Seder/I. Low/J. Ash/M. Press/G. Pompili/B. Mollison/B. Levy (Cox)
 
    St Paul's School Boat Club (A)
B. Woodward-Fisher/A. Jacquemot/F. Davidson/D. Ambler/S. Mitchell/S. Benzecry/L. Thorpe/H. Orwell/V. Saigau (Cox)
 
    Boston College High School (A)
T. McGowan/A. Nagle/R. Beeler/C. Tedeschi/H. Bleckley/P. Carolan/R. Robinson/J. May/V. Amrhein (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
J. Carleo/D. Babikian/J. Hajjar/B. JOYCE/D. Sobieszek/J. Heart/A. Ventouris/N. Tumpowsky/E. Dwyer (Cox)
 
    Belen Jesuit Prep School (A)
B. Gilbert/C. Burke/D. Gonzalez/J. Menendez/D. Brennan/J. Garcia/J. Padron/N. Waterhouse/S. Ugas (Cox)/
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
D. Stoddard/A. Hickey/J. Fleurial/J. Tanguay/C. Levine/T. Harris/K. Borup/J. Gallagher/N. Modi (Cox)
 
    Gonzaga College High School Crew (A)
H. Hervey/T. Vasquez/J. Johnson/C. Tabash/R. Hrdy/J. Kiyonaga/J. Schoenewolf/B. Kilner/W. Connell (Cox)
 
    Central Catholic Crew (Pittsburgh) (A)
C. Tarrant/J. Maier/J. Peilert/S. Burke/A. Mundundu/T. Uhlemann/D. Wisniewski/g. valant/E. Craska (Cox)
 
    Green Lake Crew (A)
 
    Royal Shrewsbury School Boat Club (A)
M. Rowe/F. Bonthrone/B. Fox/J. Davies/G. O'Dwyer/G. Rowley/P. George/H. Thomas/T. Shiels (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
 
    New Trier High School Rowing (A)
M. Knight/B. Gridley/G. Quinn/D. Theiss/S. James/R. Pattullo/J. Dolan/D. Dreyfus/H. Hall (Cox)/
 
    Crew Boosters of Winter Park (A)
C. Bertossa/I. O'Grady/M. Zastawney/J. Schwartz/V. Zhu/I. Ward/J. Carroll/D. Saldarriaga/J. McKay (Cox)
 
    Norcal Crew (A)
C. Loum/J. Cogan/G. Holterman/c. watson/T. Kelly/A. Ljunggren/J. Wood/C. Hagenau/T. Fuller (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
E. Cobb/T. Heerema/C. Smith/K. Brisky/B. Garfinkel/O. Snow/A. Schleppi/T. Chase/C. Sumathi (Cox)
 
    Northfield Mount Hermon School (A)
G. Forrester/R. Buckley/W. Haslett/I. Dirks/S. Van Baaren/T. Weed/I. South/J. Brocker/M. Lin (Cox)/
 
    OKC Riversport (A)
M. Stroud/C. Tubb/M. Morlan/S. Sasser/C. MaGill/A. Best/S. Prutsman/H. Park/M. Gutierrez (Cox)
 
    St. Joseph's Preparatory School (A)
M. Ix/T. Bloesch/C. WREN/Z. Murji/J. MOLCHAN/D. Mirabella/J. O'Connell/A. VIDAL/J. FINELLI (Cox)
 
    Arlington Belmont Crew (A)
D. Ryan/L. Pratt/A. Tanner/R. Sass/O. Niles/A. Cronin/B. Mooney/T. Corning/J. Green (Cox)
 
    Canisius High School (A)
E. Jerge/W. Sardinia/B. McGroder/M. Bass/D. Wrafter/C. Helfer/M. Tell/Z. Sebastian/R. Zuccala (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
O. Bub/L. Manning/B. Wisdom/P. overton/K. Ratner/H. Burke/N. Amato/D. Hochman/J. Hulina (Cox)
 
    Jesuit College Prep of Dallas (A)
J. Merkel/J. Hofmeister/S. Tehan/E. Doran/C. Lang/C. LeDoux/L. Edelmann/A. Trautman/J. French (Cox)/
 
    Chaminade High School (A)
R. Shelley/A. Back/S. Aral/L. Morledge/J. Sullivan/P. Sheehan/G. Scimeme/L. Mooney/T. Mahler (Cox)
 
    Long Beach Junior Crew (A)
C. Johnson/R. BRUNNER/M. Shokoohi/J. Freiburghouse/W. Boudreau/C. Hart/N. West/J. Ruhl/D. Wilson (Cox)
 
    Fordham Preparatory School (A)
M. Ptucha/J. Gonzalez/S. Hall/E. Garcia/A. Calder/O. galvin/S. Haggerty/M. Jones/I. Tunney (Cox)
 
    St. John's High School Crew (A)
K. Boria/N. Tagg/J. Hoey/P. Stanovich/T. Vigeant/C. Harwood/J. Woods/G. Millette/J. Inman (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
R. Caulfield/S. Banbury/D. Socia/m. cantor/S. Agnew/A. Bell/M. Hom/S. Holzhauer/A. Pasa (Cox)
 
    Hingham High School Rowing Association (A)
 
    Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (A)
N. Sweet/B. Patterson/M. Bernard/O. Page/D. Zullo/A. Cucos/D. Neamati/S. Bogits/K. Esmael (Cox)
 
    Resilient Rowing Club (A)
J. Serger/J. Meeker/J. Brookhart/M. Larvie/M. McDonald/J. Brower/J. Brunjes/F. Dipert/J. Holtzman (Cox)
 
    Capital City Rowing (A)
 
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
G. Boyer/P. ibba/V. Winstein/S. LEE/D. McCarty/N. Poling/G. Burcham/J. Holman/R. Johnson (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
J. Hydock/W. Hathaway/G. Stocker/Z. Springer/B. Thomasmeyer/A. Engel/I. Athey/R. Jackson/H. Cooke (Cox)
 
    Montclair High School (A)
K. Coplan/I. Barnes/K. Schlemmer/A. Zincani/P. King/D. Traore/H. Vecchione/K. Jensen/S. Corriere (Cox)
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
J. DiFraia/B. Thibeau/T. Netherton/C. Robbins Lentz/A. Thoren/L. Moynihan/A. Mendes/T. Kapp/L. August (Cox)
 
    Friends of Concord Crew (A)
L. Eitreim/J. Ossoff/J. Reid/C. McNamara/D. WUNDERLI/d. loosigian/J. Milano/R. Quinn/T. Byrne (Cox)
 
    B-CC High School /Crew Boosters (A)
A. Godwin/A. Wong-Valle/L. Zughaib/A. Pinkus/J. Nibali/J. Prettyman/C. Emery/A. Nadeau/K. Wilson (Cox)
 
    St. Joseph's Collegiate Institute (A)
C. Kwitchoff/E. Seaner/C. Pratt/A. Cudeck/C. Navarro/M. Taraboletti/T. Slaugenhoupt/E. Szafranski/C. Ivancic (Cox)/
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
C. McKenna/M. BOIVIN/A. deVries/R. Napierski/D. Mercer/D. Dalton/T. Burke/B. Wichrowski/M. Sayer (Cox)
 
    St. John's Jesuit High School (A)
C. Baca/T. Winters/L. Brockway/K. King/Z. Gribble/S. Teczynski/P. Smith/B. Wymer/R. Thusay (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
C. Brady/M. Gorloff/T. Magovern/H. Roberts/A. Byrdak/M. Sporer/E. Bernhard/S. Yang/E. Murphy (Cox)
 
    Loyola Academy Rowing Association (A)
 
    Old Dominion Boat Club (A)
N. Alpi/C. Weitekamp/I. Estevao/K. Salmon/J. Elkins/T. O'Shaughnessy/A. Blumberg/A. Guynn/J. Wadle (Cox)
 
    Christian Brothers Academy Crew (CBA) (A)
T. Morris/P. Durning/D. Hutzley/J. Blakeslee/E. Wicks/D. Hedden/M. Cofone/w. miksic/C. Pak (Cox)
 
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
A. Mott/L. Ulbricht/S. Bettinger/W. Hartenstine/L. Sebreny/R. Cameron/S. Harrison/R. Smith/C. Harrison (Cox)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
E. Barry/N. Nero/E. Mijatovic/M. Nolan/J. McClelland/Z. Neufeld/M. Kabel/N. Van Helvert/O. Kamaka (Cox)
 
    The Lawrenceville School (A)
O. Malle/K. Fram/C. Staunton/T. Bischoff/H. Evans/D. Shorten/A. Milewski/T. Cummins/G. de Vicq de Cumptich (Cox)
 
    Canottieri Roma (A)
M. Andrea/A. Giulio/M. Carlo/M. Carlo/M. Marzio/B. Tito/V. Luca/V. Silvio/S. Simone (Cox)/
 
    King's College School - Wimbledon (A)
V. Olsen/A. Oldroyd/N. Elkington/F. Crawshaw/A. Atun/A. Chalk/J. Readinger/C. Noel/C. Gomez (Cox)
 
    Milton High School Crew (A)
M. Nolan/W. Davis/J. Malcolm/L. Halloran/R. Chase/T. Reilly/B. Corson/G. Hebard/I. Savona (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
C. Korzendorfer/D. Woo/D. Papes/J. McDonough/J. Katzman/C. Edmundson/A. Hatzis/E. Lee/J. Catalano (Cox)
 
    St Benedict's College (A)
 
    San Diego Rowing Club (A)
M. Piegza/E. Schauer/A. Rose/J. Carruthers/G. Riffle/S. Hartt/J. Lanatta/C. Aiken/S. Assomull (Cox)
 
    Royal Shrewsbury School Boat Club (B)
R. Hartwell/M. Hedges/N. Watkins/D. Hickey/H. Bambridge/A. King/G. Riva/H. Marshall/E. Jones (Cox)
 
    Bishops Diocesan College (A)
S. Boynton/J. Pienaar/S. Wellmann/C. Mewett/M. Peter/C. Gruber/J. Faure/J. Rossouw/P. Thomas (Cox)/
 
    Westminster School Boat Club (A)
P. Santos/W. Allen/R. Mitchell/H. Jones/B. Bouvier/G. Hockey/J. Rembowski/W. Dubin/H. Spaughton (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
C. Brady/O. Babb/J. Sutton/R. Radulovacki/W. Nourachi/K. Richardson/J. Stewart/C. Johnson/V. Shelton (Cox)
 
    DeMatha Catholic High School (A)
R. Moran/A. Theobald/P. Lally/L. Lama/M. Hunt/M. Akonnor/R. Allen/A. Madsen/E. O'Brien (Cox)/
 
    Pittsford Crew (A)
R. Doolittle/K. Wiant/D. ARMSTRONG/J. Rossow/D. Snyder/B. KIESER/L. Tran/J. Riley/R. Cassano (Cox)
 
    Port Rowing (A)
J. Finkelstein/L. Cowen/A. Small/M. Nachman/p. verdirame/T. Gaidis/W. Day/R. Tawil/L. Alcaraz (Cox)
 
    Concord High School (A)
 
    Belmont Hill School (A)
J. richards/R. Warming/T. Ruggles/A. Afeyan/P. Hall/H. Thomas/R. Cronin/W. Weiter/H. Vettel (Cox)
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
E. Raichle/L. Beckett/S. Tardrew/A. Christiansen/R. Driscoll/T. Kaldhen/H. Pfau/K. Linsenmeyer/A. Smith (Cox)
 
    Ridley College (A)
J. Roeder/W. Sylvester/O. Ozgoren/D. Kozak/D. Cheng/E. Enns/D. Biggar/A. Ozkan/S. Tiels (Cox)
 
    Sarasota Crew (A)
A. Norder/L. Bremer/C. Dean/A. LeRoux/j. Schofield/C. Graue/W. Michel/J. Lipford/S. Edwards (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
J. Moreno-Field/I. Agba/J. Arnstein/R. Bizier/J. Lederman/D. Kauffmann/B. Groustra/J. Anderson/S. Shaughnessy (Cox)
 
    Scotch College - Vic (A)
L. Murchie/M. Hanna/L. McLellan/C. Miller/A. Barber/A. Brooke/A. Emmett/H. Isles/D. Richards (Cox)/
 
    Simsbury High School (A)
 
    Dallas United Crew, Inc. (A)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
J. MacKay/C. Gannon/R. Burns/S. Pakrad/P. Kalocay/J. Tivnan/N. KOLOR/C. Crawley/J. Graziano (Cox)
 
    Archbishop Carroll High School (A)
C. Evans/J. Harrison/L. Mason/L. Carlin/H. Alameno/M. Pakuris/N. Melocchi/W. Horsell/J. Erdlen (Cox)
 
    Anthony Wayne High School Crew Club (A)
 
    Lewis S. Mills High School Crew Team (A)
J. Neal/P. Nye/N. McGough/W. Gentile/T. Walker/J. Mihalck/J. Ferrari/C. Norton/A. Fecteau (Cox)/
 
    St. Peters Preparatory School (A)
 
    Manhasset High School (A)
B. Kim/M. khalifa/D. Dreyer/J. Petrakis/G. Thatos/L. Ziozis/B. Weisberg/A. Hom/B. Voto (Cox)
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
E. Kimble/M. Sicko/T. Kelly/I. Davis/C. Sauer/C. Toomey/C. Stevens/D. MacQuoid/C. Connally (Cox)/
 
    RowAmerica Rye (A)
S. Hayes/L. Chambers/A. Rodriguez/W. Turner/r. telesca/C. Pyne/T. Powell/W. Pundyk/K. O'Byrne (Cox)
 
    Ransom Everglades Crew (A)
C. Carlos/O. Alfi/A. Petersen/J. Mishael/J. Zanzuri/S. Merritt/R. Schwartz/A. Segrera/B. Ratzan (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
A. Nikopoulos/D. Measer/B. Golash/A. Ormsby/N. Ormsby/M. Cripanuk/P. Trainor/A. Hartnett/E. Wood (Cox)
 
    The Haverford School (A)
L. Green/G. Wuollet/J. O'Brien/A. Lengel/A. Leith/J. Li/D. Martinelli/D. Lee/G. Narzikul (Cox)
 
    Walt Whitman Crew Boosters, Inc. (A)
J. While/F. Hembruff/J. Young/A. Wray/Z. Hicks/D. Aslan/D. McCarthy/A. Damjanovic/A. Vina (Cox)
 
    Shrewsbury High School Crew (A)
A. Estrop/J. Yankee/J. Calkins/M. Persico/M. Benjamin/M. Sena/N. Qutadamo/T. King/A. Anterni (Cox)/
 
    McQuaid Jesuit Crew (A)
C. Richards/S. CONNOLLY/P. Grobe/S. Jones/S. O'Connor/J. Gaffney/L. Aman/S. Magguilli/A. Patterson (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
J. Gregor/J. Kennedy/C. Bartow/M. Coy/F. McManus/J. Moore/J. Bottino/E. Landon Schreiber/K. Castaldo (Cox)
 
36 10:56 AM M MSTR 1X Men's Master Singles
23
37 11:05 AM W MSTR 1X Women's Master Singles
20
38 11:21 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
51
    Riverside Boat Club (A)
Z. Altshuler/G. Roudebush
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
G. Marteal/C. Sharp-O'Connor
 
    Westminster School Boat Club (A)
J. Plaut/N. Plaut
 
    Narragansett Boat Club (A)
H. Snow/T. Golstein/
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. Banbury/D. Korsun
 
    Detroit Boat Club (A)
S. Koszyk/A. Kelly/
 
    Crescent Boat Club (A)
A. Panchella/M. Dogan
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
E. McAlpine/O. Voelkner
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
C. Martensson/K. Andersen/
 
    GMS Rowing Center (A)
C. Donadio/F. Conley
 
    South Niagara Rowing Club (A)
 
    New Canaan High School Crew (A)
D. Orner/J. Norton
 
    Brophy College Preparatory Crew (A)
 
    Salisbury School (A)
 
    GMS Rowing Center (B)
J. Habjan/J. Schlyer
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
A. Martinez/C. Israel
 
    Belen Jesuit Prep School (A)
 
    Stowe Sculling Club (A)
G. Shcherbakov/A. Buswell
 
    Seattle Rowing Center (A)
S. Farnham/h. hardman
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
C. Winsor/J. Walsh
 
    St Benedict's College (A)
D. Kruger/G. Catinella/
 
    Roman Catholic High School (A)
A. Williams III/T. Moyer
 
    Worcester Public High Schools (A)
A. DePalo/R. Smith
 
    Atomic Rowing (A)
J. Grice/P. Palmer
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
D. Tengdin/A. Margotta
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
 
    Brunswick School Boat Club (A)
M. Womble/A. Kern
 
    Malvern Preparatory School (A)
B. Allan/S. Ward
 
    The Derryfield School Crew (A)
A. Kaufman/S. Smiley
 
    Norwalk River Rowing Association (B)
D. Crameri/M. Ukropina/
 
    Nassau Rowing Club (A)
L. Fountain/L. Pyfrom
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
C. Kirschman/K. Isaacson
 
    Advanced Community Rowing Association INC. (A)
K. Woolley/R. Sullivan
 
    Peconic Community Rowing Association (A)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Conshohocken Rowing Center Inc. (A)
A. Del Vescovo/P. Keenan
 
    Noank Rowing Club, Inc. (A)
 
    Westminster School Boat Club (B)
o. Stocker/O. Arzt-Jones
 
    Baltimore Rowing Club (A)
J. Quinn/P. Leung
 
    Space Coast Crew (A)
 
    Long Beach Junior Crew (A)
R. Pavlovich/R. Parejo
 
    Don Rowing Club (A)
 
    Resilient Rowing Club (A)
D. Braatz/H. Davis/
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
N. Legendre/C. Hannon
 
    Noble & Greenough School (A)
C. Kinghorn/T. McEvoy
 
    The Haverford School (A)
S. Zelov/W. Pechet
 
    St. Joseph High School Crew / Falcon Rowing (A)
C. Rivera/J. Zebrowski/
 
    Shaker Rowing Association/High School (A)
L. Finning/B. Beretvas
 
    Hollywood Rowing Club (A)
R. Merenfeld/H. Shanahan
 
    Greenwich Crew (A)
J. Smith/A. Woo
 
    Brockville Rowing Club (A)
N. Everett/Q. Basiren/
 
39 11:37 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
36
    Y Quad Cities Rowing (A)
E. Delleman/C. Sharis
 
    Ottawa Rowing Club (A)
G. Cross/H. Watt/
 
    Seattle Rowing Center (A)
J. Hardman/K. Barrows
 
    Maritime Rowing Club (A)
M. Owen/G. Kulesz
 
    Narragansett Boat Club (A)
G. Jones/H. Fitts/
 
    Cambridge Boat Club (A)
A. Phaneuf/A. Matthes
 
    Cooper Training Center (A)
M. Murphy/M. Koelsch
 
    Baldwin School Crew (A)
O. Lanchoney/Z. Wenzinger
 
    City Island Rowing (A)
N. Smoor/A. Cestaro
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
L. Klarin/J. DiLauro
 
    Founders Rowing Club (A)
K. Fraser/A. Glasgow
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
A. Piazza/C. Davidson
 
    Lady Eleanor Holles School Boat Club (A)
 
    St. Stephens & St. Agnes High School (A)
P. Solms/E. Solms
 
    Brighton Rowing Club, Inc. (A)
H. Siegrist/F. Parker-Hale/
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
E. Grugan/J. Greytok
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
B. TERKUILE/A. Upton
 
    Cambridge Boat Club (B)
H. Alitz/S. Brown/
 
    Dexter Southfield (C)
V. Barletta/S. McGurty
 
    Philadelphia Girls' Rowing Club (A)
G. D'Arcangelo/M. Brown-Hunt
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
H. Lucas/C. Miller
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
M. Prince/A. wall
 
    Manhasset High School (A)
J. Wu/R. Corcoran
 
    Resilient Rowing Club (A)
G. McDonald/K. Wingate/
 
    Noble & Greenough School (A)
H. Jensen/H. McNeill
 
    California Yacht Club (A)
N. Schindler/B. O'Callahan/
 
    Neponset Rowing Club (A)
M. Smith/E. Heller
 
    Durham Boat Club (A)
G. Seuter/O. Healy
 
    Minnesota Boat Club (A)
S. Gardner/G. Gardner/
 
    CRI- Row Boston (A)
N. Abdi/I. Maximo
 
    Haddon Township High School (A)
K. Shuttleworth /O. Herbstritt/
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
M. Tonini/S. Gelber
 
    Rivanna Rowing Club, Inc. (A)
S. Cliborne/L. Eisenberg/
 
    RowLA (A)
N. Viviani/G. Schumaker/
 
    South Niagara Rowing Club (A)
 
    Newport Rowing Club (A)
R. Carr/T. Carr
 
40 11:53 AM M LW 1X Men's Lightweight Singles
16
41 11:55 AM W LW 1X Women's Lightweight Singles
23
    Ridley Graduate Boat Club
C. Pauls
 
    Potomac Boat Club
E. Schmieg
 
    Ridley Graduate Boat Club
M. Prince/
 
    Unaffiliated (USA)
C. Vernazza
 
    Southern California Scullers Club
K. Schiro/
 
    Riverside Boat Club
I. Zieff
 
    Riverside Boat Club
M. Foster
 
    London Rowing Club
M. Jackson
 
    Unaffiliated (USA)
A. Couwenhoven
 
    ANA Rowing Club
H. Jansen
 
    Ottawa Rowing Club
J. Pelham
 
    Riverside Boat Club
A. Amos
 
    All American Rowing Camp, LLC
T. Wilson
 
    Vesper Boat Club
L. Euiler
 
    St. Catharines Rowing Club
E. Baturin/
 
    Argonaut Rowing Club
A. Meiklejohn/
 
    Riverfront Recapture, Inc.
L. Hutchinson
 
    Lincoln Park Boat Club
S. Taylor/
 
    Vesper Boat Club
H. Tompkins/
 
    Severn River Rowing Club
E. Carter/
 
    Riverfront Recapture, Inc.
S. San Emeterio
 
    GMS Rowing Center
S. Brecht
 
    University of Tennessee Women
S. McAuliffe
 
42 12:02 PM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
    Holy Names Academy (A)
A. Renkes/H. Ferrero/B. Hopkins/L. Arndt/A. Chauhan (Cox)
 
    Long Beach Junior Crew (A)
D. Felix/K. Marchak/K. O'Donnell/K. Boyle/E. Cruz (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
s. pendrill/I. Ratcliffe/e. o'brien/C. Meyer-Bosse/I. Grosgogeat (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
E. Gillis/C. MURPHY/L. Lapins/V. Radman/K. Kapetanos (Cox)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
S. Goudswaard/A. Maloney/E. Stewart/E. Vandersloot/K. Harris (Cox)
 
    Norcal Crew (A)
C. Grundig/K. Chin/M. Sun/A. Kemmerer/E. Goldberg (Cox)/
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
H. Butrico/E. Wolkenstein/B. Phillips/E. Thomson/O. Reiter (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
S. Shao/D. Lindsay/J. Renly/P. Cowell/A. Zolna (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
L. Meidenbauer/M. Varcoe/G. Mastrianni/M. Gregory/N. Rizzuto (Cox)
 
    Annapolis Junior Rowing Association, Inc. (A)
M. Manyin/L. Palmer/P. Perchinsky/H. Belt/T. Fagan (Cox)
 
    Newton Country Day School (A)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
L. Miller/J. Kugel/G. Lavery/K. Miller/S. Holgado (Cox)
 
    Dublin Crew (A)
H. Hammon/S. Smiley/S. Preston/S. kullman/E. Melody (Cox)
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
N. Mortazavi/D. Wallace/T. Lee/R. Mulligan/F. LaBianca (Cox)/
 
    The Winsor School (A)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
C. Adams/R. Hinrichs/L. Moen/G. Van Dyke/Z. Vogel (Cox)/
 
    Squamscott River Club (A)
M. Blake/A. Stucke/K. Spencer/L. Sexton/A. Baxter (Cox)
 
    Sarasota Crew (A)
S. london/E. Kennedy/S. Wright/R. Straeb/G. Giannone (Cox)
 
    City Island Rowing (A)
R. White/E. Cagliostro/K. Burke/C. Sawyer/M. Mandarano (Cox)
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
M. Eldridge/E. Pietz/E. Fass/A. Viegut/H. Anderson (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    West Side Rowing Club (A)
 
    Peddie School (A)
J. Kelly/A. Glazer/K. Benham/B. Strobeck/H. Campbell (Cox)
 
    Newton Country Day School (B)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
C. McNeill/J. Raphaelson/K. Drohan/M. Drohan/S. Elliott (Cox)/
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Amstutz/C. Carlander/D. Devlyn/K. Conti-McKerrihan/A. Odell (Cox)
 
    The Lawrenceville School (A)
M. MARCUS/S. Milby/E. Paasche/A. Smith/K. Korngiebel (Cox)
 
    Mainland Regional High School (A)
N. Dib/S. Helduser/G. Baker/B. Ridgway/S. Ghattas (Cox)/
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
K. Stecyk/K. Thiim/G. Ott/A. Goldsher/K. Erdos (Cox)
 
    Brighton Rowing Club, Inc. (A)
C. Garth/O. Leclerc/E. Tracy/M. Henry/V. Jeyadev (Cox)/
 
    Northfield Mount Hermon School (A)
 
    Saint Joseph Academy (A)
H. Simmerly/B. Ward/A. Crawmer/m. miller/S. Koussa (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
E. Nitzken/M. Smith/M. Schuster/K. Curry/K. Hadley (Cox)
 
    Anthony Wayne High School Crew Club (A)
 
    Narragansett Boat Club (A)
 
    Skyline Crew (A)
S. Klein/K. Burns/M. Eddins/N. Lakin/L. Jackson (Cox)
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
 
    Bonner Rowing Association - Bonner & Prendergast Catholic High School (A)
C. Savage/T. McShea/D. Covert/E. Dougherty/A. Wesolowski (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (A)
I. McLaughlin/K. Eddie/K. Bower/I. Johnston/C. Nathanson (Cox)
 
    Boston Latin School Crew (A)
C. Russell/D. Pezzuto/L. Ellis/E. Xie/E. DeMailly (Cox)
 
    ZLAC Rowing Club, LTD (A)
C. Remley/J. Remley/M. Troyan/N. Stone/R. Brooks (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
W. Trodden/T. Rice/S. Orlov/N. Joshi/D. Kahan (Cox)
 
    Cleveland Foundry Juniors (A)
K. Lade/C. Bunker/L. Roman/M. Murphy/G. Boylan (Cox)
 
    Arlington Rowing Association - Arlington H.S. (A)
 
    Greenwich Crew (A)
 
    Cambridge Rindge & Latin School (A)
Z. Goldstein/I. Gray/K. Lummis/C. Stetson Dibble/O. Gardner-Parlow (Cox)/
 
    Row New York - Queens (A)
Z. Brown/G. Francis/K. Rendon/G. Garcia/K. Hernandez (Cox)
 
    Noble & Greenough School (A)
 
    Buckingham Browne & Nichols (A)
 
    Headington School Oxford Boat Club (A)
G. Townley/R. Smith/E. Hollis/M. Burn/I. Rooney (Cox)/
 
    Avon High School (A)
 
    Lady Eleanor Holles School Boat Club (A)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
S. Neary/R. Rosner/G. George/J. McAleer/L. Blank (Cox)/
 
    The Episcopal Academy - PA (A)
H. potter/L. Zecca/S. Conlin/J. Konopka/S. Kresge (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
H. Walter/A. Farnan/S. Carlson/A. Altman/E. Arnold-Mages (Cox)
 
    Ridley College (A)
C. Cameron/N. Bukovec/S. Kohut/S. Donnelly/e. wynne (Cox)
 
    City Honors Crew (A)
S. Lonas/M. Kay/K. Gosch/R. Williams/K. Ryan (Cox)/
 
    Cambridge Boat Club (A)
A. Barry/A. McAuliffe/M. Mazzio-Manson/M. Milway/R. Crunkleton (Cox)/
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
A. Kolar/A. DiMatteo/A. Murphy/L. Dolishny/C. Mergy (Cox)/
 
    Gunnery School Crew (A)
M. Vieli/T. Mackey/W. Lu/H. Maxwell/G. Herrick (Cox)
 
    Pine-Richland Crew (A)
 
    Harriton Boat Club (A)
A. Daley-Gibson/B. Pelletier/T. Haugh/G. Yagodich/J. Manning (Cox)
 
    Resilient Rowing Club (A)
K. Slade/T. Kuligowski/B. Price/K. Mclaughlan/S. Bynum (Cox)/
 
    Friends of Concord Crew (A)
A. Heindl/A. Eills/K. Healy/C. Dunn/I. Koch (Cox)
 
    Burnt Hills Rowing Association, Inc. (A)
S. Kislowski/H. Letendre/S. Kelley/R. Kelley/M. Cote (Cox)
 
    Great Bay Rowing (A)
E. Laurence/K. Cole/O. Ozkurt/R. Shay/E. Cole (Cox)/
 
    Lowell High School Crew (A)
F. Young/B. Burgess/r. plaisir/D. Dabilis/T. Beane (Cox)
 
    St. Mark's School (A)
 
    Emma Willard School (A)
M. Dexter/E. Wherry/G. Mitzen/A. Feist/K. Axelrod (Cox)
 
    Marianapolis Preparatory School Crew (A)
S. Ellis/G. Rett/S. Fournier/S. Latour/D. Rapp (Cox)
 
    North Bay Rowing Club (A)
S. Gallup/J. Brounstein/M. Bortells/N. Kinmont/S. Falls (Cox)
 
    Shaker Rowing Association/High School (A)
C. Orlyk/N. Kura/S. Mysliwiec/L. Murawski/C. Pustay (Cox)
 
    Pacific Rowing Club (A)
A. Jan/L. Quinones/C. McCarthy/C. Bunuan/S. Chertow (Cox)
 
    Green Lake Crew (A)
S. Wolfson/L. Simmonds/F. Mullin/A. Brown/C. Grim (Cox)
 
    Huntsville-Madison County Rowing & Watersports (A)
C. Haines/M. Kloske/A. Patz/A. Johnson/M. Mosley (Cox)
 
    Miss Porter's School (A)
E. Cowan De Wolf/E. Morris/E. Howell/A. Wertheimer/L. Forand (Cox)
 
    Notre Dame Rowing Club (Welland) (A)
E. Lucchetta/E. Young/T. Maidens/R. Zahorchak/J. Todd (Cox)/
 
    Neponset Rowing Club (A)
M. Watanabe/G. Wamester/L. Hainline/M. Adley/B. Dugas (Cox)
 
    Berkshire School (A)
C. Quaintance/A. Key/A. Wout/M. O'Neill/J. Kokot (Cox)
 
    Pittsford Crew (A)
C. Cunningham/A. Zornow/E. Riley/O. Maier/M. Gabriel (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
L. Keele/A. Shea/K. Wilson/S. Forty/T. Kambara (Cox)
 
    RowAmerica Rye (A)
A. Di Salvo/L. Schnepp/F. Aronson/A. Mustafaraj/A. Grammatica (Cox)
 
DCM4X 12:56 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
40
43 1:12 PM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
c. o'brien/L. Boley/W. ten Cate/G. McGinley/K. McGinley/C. Plunkett/G. Campano/T. Chermayeff/C. Powers (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
K. Hickey/S. Hansen/C. Cleary/K. Lustig/M. Barkenbush/R. Mumau/E. Gorberg/E. Hu/c. gillis (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
S. Ondak/J. Ciocca/S. Theige/A. McAffrey/X. Yousey/R. McMeekin/M. Epps/A. Fall/K. Dennehy (Cox)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
M. Allen/Z. HASBROUCK/O. Richards/A. Smith/E. Hopkins/H. Howe/B. Travis/A. ALBRIGHT/T. EATON (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
C. Noble/M. Bonkowski/L. Noah/M. Levine/R. Simpson/N. Segedin/S. Commesso/I. Ott/H. Tong (Cox)
 
    Marina Aquatic Center Junior Rowing (A)
 
    Oakland Strokes, Inc. (A)
J. LUNDSTROM/M. Suppiger/Q. Mulligan/M. Cvitanovic/R. Eversole/J. Hosler/R. Long/L. Dubrovsky/C. Ricksen (Cox)/
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
G. Fox/C. Notarfrancesco/G. Johnson/K. Johnson/C. Everett/E. Rigney/J. Stevens/E. Doherty/E. Schumer (Cox)
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
G. Lynch/R. Enzian/M. McEachern/C. Turner/K. Heffernan/V. Miller/E. Greenlee/E. Milbrath/A. Clevenger (Cox)
 
    Connecticut Boat Club (A)
J. Cornacchia/A. Bernhardt/K. Kynast/L. Squitieri/L. Davis/T. Lust/P. Cleary/K. Caione/S. Perez (Cox)
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
C. Wierschem/E. Ashton/J. Sinkus/M. Smith/M. Urich/J. Catalano/K. Feeney/P. Libasci/A. Lewandusky (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
S. Maietta/E. Iannace/C. Upton/C. Greenlaw/A. George/C. Babbott-Ward/L. Checkovich/E. Kaye/C. McNamara (Cox)
 
    Mount Saint Joseph Academy (A)
E. McGreevey/C. KNOX/G. Comerford/M. Lauinger/J. Hunt/M. Carlton/D. Mischler/A. Uzzo/L. Maiale (Cox)
 
    Old Dominion Boat Club (A)
M. Justiniano/K. Wilbur/A. Bender/K. Murphy/R. Kenny/M. Cleary/C. Zysk/e. gaffney/B. Teferra (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Upper Arlington Crew, Inc. (A)
A. Mellor/K. Trudeau/C. Powell/R. Saalman/J. Adams/J. Boyer/A. Holman/J. Popson/Y. Zerkel (Cox)
 
    Bromfield Acton Boxborough Rowing (A)
E. Stoffel/R. Foote/M. French/L. Hayes/R. Nitschelm/H. Forgo/C. Noyes/C. Robb/C. Farren (Cox)
 
    Sarasota Crew (A)
O. DeNiro/H. Todoroff/M. Brown/R. Straeb/A. Munoz/G. Munoz/T. Dilan/S. london/S. Ennis (Cox)
 
    Hingham High School Rowing Association (A)
S. Blasetti/N. merian/M. Lipsett/D. Donnelly/O. Kelley/A. Lipsett/M. Townsend/L. Kourafas/L. Mitchell (Cox)
 
    TBC Racing (A)
M. McEwan/I. Wyerman/H. Yazdani/I. Bogart/K. Clark/F. Keto/a. polise/M. Stone/K. Green (Cox)
 
    Long Beach Junior Crew (A)
J. Rapoza/Z. Chakos/H. Smith/M. Mello/H. YOUNG/S. Seeley/E. Cholakian/J. Flohr/A. Stockstad (Cox)
 
    Holy Names Academy (A)
P. Colee/M. Rutherford/M. Holzman-Klima/T. Richardson/G. Beery/C. Ewing/G. Cotter/I. Garcia-Camargo/L. Ely (Cox)
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
G. D'Souza/S. Sullivan/E. Cerbins/K. Diffley/A. Sutrick/B. Stillman/M. Hadcock/S. Broomfield/N. Fiorita (Cox)
 
    Crescent Boat Club (A)
M. Sherman/S. Capuzzi/M. Leone/M. McDermott/A. Baccile/C. Kwapinski/B. Taylor/M. Kent/M. Gilligan (Cox)
 
    Rose City Rowing Club (A)
K. Grose/I. Holmes/M. Gregerson/M. Mastrorilli/M. Angeli/H. Davis/C. Chen/K. Setter/J. Hamburger (Cox)
 
    Mount Saint Joseph Academy (B)
J. Comerford/V. Matsinger/O. Tice-Carroll/a. natale/M. Fitzpatrick/B. McMahon/R. Sandquist/K. CORDERO/E. Woodrow (Cox)
 
    New Trier High School Rowing (A)
G. Joyce/C. Newman/K. Schretter/L. Johnson/I. Miller/N. Bukovac/M. Cottingham/M. Stilp/J. Bergquist (Cox)/
 
    Resilient Rowing Club (A)
S. Chenen/M. Pearson/E. Barrett/M. Passacantando/H. Fisher/I. Beckler/S. Creskoff/E. Shannon/J. Duan (Cox)/
 
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
P. Cohen/A. Filan/C. Warmath/S. Morton/E. Taylor/A. Herrera/A. Pitzel/R. Anderson/A. Fong (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
M. Czeisler/N. Thomas/a. smith/F. Marota/S. Mason/E. Elder/M. Franck/J. Giroux/I. Wu (Cox)
 
    Merion Mercy Academy (A)
 
    Detroit Boat Club (A)
O. kielt/E. Ptashnik/G. Gulyas/I. Strickler/P. Swegles/K. Semanision/E. Truss/M. Packer/J. Gmeiner (Cox)/
 
    Pittsford Crew (A)
O. Farrar/C. Kilmer/B. Smeulders/L. O'Dell/E. Ash/H. Mesmer/L. Williamson/A. Bowman/O. Bleier (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
A. Roberds/H. Anderson/T. Federspiel/F. Hausmann/K. Kirschner/E. Dolan/J. Faulkner/A. Ness/E. Smith (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (B)
S. Kennedy-Moore/B. Parker/I. Roemer/S. Closser/C. DeVenuto-Wyeth/A. Vinci/G. perrotte/J. Armetta/C. Galati (Cox)
 
    Green Lake Crew (A)
L. Compeau/S. Dixon/A. Nyman/E. Voorhies/H. Heffernan/S. Stephenson/O. Robinson/K. Biese/A. Love (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
H. Fox/L. Heinz/S. Winbush/J. Fabian/T. Kimmy/T. Trovato/M. Tsudis/A. Novak/A. Christensen (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
D. DeVore/I. Myers/L. NAVARRETE/A. Lee/M. Lesser/A. Lehman/A. Pyne/C. Chambers/L. Gilet (Cox)
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
G. Donabedian/M. Eberth/M. Gibson/C. Moynihan/B. Moynihan/G. Rex/B. Warshafsky/T. Gustafson/Z. Silva-Landry (Cox)
 
    Arlington Belmont Crew (A)
J. Keniston/M. Bazakas-Chamberlain/B. Kiejna/L. Metelmann/A. Judge/O. Brevnova/E. Gharibian/A. Jaeger/L. Schoonmaker (Cox)
 
    Radnor High School Crew Club (A)
o. chase/Y. Gu/C. Ressler/N. Vitt/J. Hughes/A. Duffy/J. Larkin/S. Talucci/C. Lorenz (Cox)
 
    Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (A)
M. Shapiro/E. Riano-Mojica/E. Reeves/S. Kleinheksel/S. Matossian/O. Leoni/O. Rubinfeld/L. Miller/A. Saam (Cox)
 
    Branksome Hall (A)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
S. Abrunzo/K. Augerman/G. Brown/H. Fitzpatrick/J. Essery/M. Thomson/O. Jose/L. Kelly/E. Scott (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (A)
 
    Loyola Academy Rowing Association (A)
O. Paxson/G. D'Aloia/G. Berg/E. Funck/A. Baumeister/M. McDermott/M. Ball/I. Russell/J. Harris (Cox)
 
    The Winsor School (A)
 
    Tulsa Youth Rowing Association (A)
R. Stewart-Maddox/K. Perkins/A. Johnson/M. Nichols/S. McMahan/G. Poole/E. Arthur/L. Bollinger/J. Sadler (Cox)
 
    Niskayuna Rowing (A)
L. Hoole/E. Meade/H. Raymond/K. Molina/M. Angelopoulos /J. Walters/H. Meade/M. Rogers/J. Armenia (Cox)/
 
    Archbishop Carroll High School (A)
M. Greeley/C. Dowd/F. Rymal/G. Gordon/M. Archbold/S. Romberger/C. carpenter/D. Caruso/C. Fitzpatrick (Cox)
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
M. Beckman/A. Hain/A. Breen/C. Moore/A. Baughman/K. Lockwood/S. Wilson-Leslie/M. Jones/N. Tang (Cox)/
 
    Row New York - Queens (A)
N. Mackey/K. Castillo/S. Fegan/M. abdelwahab/G. Gerald/S. Padgett/j. makomva/A. Roberto/D. Seecoomar (Cox)
 
    Shrewsbury High School Crew (A)
M. Salah/L. Maranto/M. O'Brien/J. Miksis/S. Nelson-Maney/S. Wilson/M. Maniatis/E. Sorenson/H. Carter (Cox)/
 
    Woodrow Wilson Sr. High School Crew (A)
A. Koerner/E. Morin/A. Hansen/J. Frazier/L. MCCURDY/C. Williams/J. Armstrong/S. Burch/S. Phua (Cox)
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
B. Martin/C. Pazderski/A. Sickles/M. Gundrum/J. Serina/A. Matrassi/C. Griskowitz/M. Dodd/S. Klotz (Cox)
 
    Ransom Everglades Crew (A)
S. Elliott/I. Pinilla/J. Rothfield/L. Meyer-Wilson/L. Zaidenberg/M. Paul/A. Poses/A. Miro/F. Goldstein (Cox)/
 
    Headington School Oxford Boat Club (A)
 
    Simsbury High School (A)
 
    Lady Eleanor Holles School Boat Club (A)
 
    Northfield Mount Hermon School (A)
 
    Sarasota Crew (B)
E. johnson/M. Price/T. Cox/o. epstein/T. Goode/A. Jordan/R. Roberts/E. Johnson/K. Barnett (Cox)
 
    Treasure Coast Rowing Club, Inc. (A)
J. Kaidy/H. Millner/B. Bartenfelder/E. Smith/E. Flaugh/S. Major/A. Alvarez/S. Cavanagh/M. Cameron (Cox)
 
    Putney High School Boat Club (A)
E. Andrews/A. Lofstedt/A. Butterworth/P. Savage/G. Coni/A. Scambler/A. McIntyre/O. Colehan/K. Nunan (Cox)
 
    RowAmerica Rye (A)
K. Kerrick/C. Cornacchia/M. Corwen/A. Hornick/E. Tonkel/C. Soltz/H. Weingartner/A. Lee/W. Bailon (Cox)
 
    Nashville Rowing (A)
A. Tarquinio/M. Holtkamp/E. Norris/A. McGinn/I. Grant/V. Cheij/M. Quinby/M. Trost/E. Loving (Cox)/
 
    Convent of the Sacred Heart (A)
M. Barbosa/K. Edwardson/P. Barth/A. Ryan/A. Dimitri/M. Hogan/T. Driscoll/C. Kulowiec/C. Eagan (Cox)
 
    Rye High School Crew (A)
L. Pell/S. Doyle/E. Kinstel/C. Wilson/C. Biow/A. Foresman/S. Daniels/S. Pankoff/C. Dailey (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
A. Landi/G. LeBlanc/S. McClendon/E. Schoen/M. Strangia/K. Mariano/M. McDonald/T. Palmer/S. Christopher (Cox)
 
    Twin Cities Youth Rowing Club (A)
L. Heimlich/E. Traun/L. Knoll/H. Maxfield/E. Austrums/E. Fahlsing/M. Mazarguil/K. Schubert/C. O'Connell (Cox)/
 
    Choate Rosemary Hall (A)
A. Sekhon/E. Veber/A. Lengel/H. Butler/A. Ntagkounakis/C. Hunt/O. Serban/A. Nazer/G. LaTorre (Cox)
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
E. Ray/I. De Vengoechea/S. Hernandez/A. Duffy/G. Morrison/A. Schlesinger/H. Prindle/P. Suarez/C. Quintana (Cox)
 
    Souhegan Crew Club (A)
L. Evans/J. Emery/S. Lowell/L. Hagerstrom/L. Sullivan/A. Thenin/A. Schulte/O. Freud/K. Osterholtz (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
J. O'Connell/M. Lemos/N. Redgrave/E. Hazen/Z. Preminger/J. Roudebush/T. Pittas/S. Herscovici/A. Kugler (Cox)
 
    Lewis S. Mills High School Crew Team (A)
S. Sebastian/S. Stickney/N. Dunning/G. Bagdonas/D. Giese/K. Garber/K. Fabrizio/E. Case/M. Case (Cox)/
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A)
 
    Austin Rowing Club (A)
P. Ayres/E. Perry/G. Malerba/E. Morales/M. Shook/S. White/S. Criswell/M. Gianakopoulos/K. Reinis (Cox)/
 
    Row New York - Manhattan (A)
I. Billinge/N. Ceballos/B. Frias/D. Quezada/S. Carter/Y. Alvarez/S. Stephanopoulos/A. Muratovic/C. Rodriguez (Cox)
 
    McCallie School (A)
N. Backus/V. Hicks/K. Brandao/L. McClanahan/N. Schermerhorn /L. Brown/D. Swann/M. Fults/S. Brown (Cox)
 
    Resilient Rowing Club (B)
D. Cuartas/E. Pierce/Z. Mollencop/M. Finley/A. Taylor/A. Krobot/R. Mays/L. Kassilke/T. McMichael (Cox)/
 
    Philadelphia City Rowing, Inc. (A)
S. Harris/H. Pearlman/I. D'Angelo/M. Amihava/E. Hudson/M. Duignan/E. Graff/H. Sdao/E. St. John Sutton (Cox)/
 
    Notre Dame Academy Crew (A)
A. Deku/A. Hinkle/A. Ruse/C. Szymanski/M. Basista/M. Mack/M. Dzotsi/H. Meiers/A. Fernandes (Cox)
 
    Bedford Crew Club (A)
S. Ford/J. Glynn/M. Ashooh/E. Peach/V. Thibeault/M. Kearns/E. Gauthier/C. Campbell/M. Willis (Cox)
 
    Cape Cod Youth Rowing (A)
C. Hancock/H. Elliott/J. Telman/K. Herwig/A. Calianos/G. Cox/E. Conway/L. Fournier/G. Cox (Cox)
 
    Port Rowing (A)
D. Vlahos/N. Peleda/S. Maroney/I. Soldano/K. Melkonian/J. Thoet/M. McIntyre/L. Rust/M. Lavin (Cox)
 
44 1:45 PM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
20
45 1:55 PM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
15
46 2:10 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
15
47 2:16 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
19
48 2:30 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
26
49 2:44 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
32
DCMX4X 2:59 PM DC MX 4X Directors' Challenge Mixed Quads
29
50 3:17 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
41
51 3:31 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
32
52 3:46 PM M LW 4+ Men's Lightweight Fours
15
53 3:53 PM W LW 4+ Women's Lightweight Fours
15
54 4:06 PM M LW 8+ Men's Lightweight Eights
17
55 4:12 PM W LW 8+ Women's Lightweight Eights
9
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change