51st Head Of The Charles

  • Hosted By Head of the Charles
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 17, 2015
1 8:00 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
50
2 8:20 AM W SR-VET 1X Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II [60 - 69, 70+]
58
3 8:55 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
51
4 9:20 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
59
5 9:42 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
33
6 10:05 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
56
7 10:26 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
35
8 10:44 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
53
9 11:05 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
49
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Forrester/C. Egan/G. Sage/C. Sutter/S. Lamprey (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
V. Larson/L. Wasserman/K. Lund/J. Cooper/C. Hanlon (Cox)
 
    Duluth Rowing Club (A)
J. Peterson/L. Wright/B. Fuller-Kask/P. Harvieux/B. Kask (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
J. Lancaster/A. Schneider/K. BARR MCGILL/D. Barr/D. Lloyd (Cox)
 
    Orleans Sweeps and Sculls (A)
T. Hogan/B. Harling/A. Abbot/L. Evans/J. Contreras (Cox)/
 
    Yarmouth Rowing Club (A)
C. Stockly/R. Bowie/A. Maker/K. Finnegan/S. O'Connor (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
L. Pipitone/T. Neider/M. Wrabley/L. Gamble/C. Hildebrandt (Cox)
 
    Early Lights Rowing Club (A)
C. Parker/K. Dietz/P. Johnston/R. Alexander/Y. Xue (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
B. Calvert/C. Ansberry/M. Coffren-Barton/N. Biery/L. Brasch (Cox)
 
    Willamette Rowing Club (A)
D. Allison/J. Schweitzer/S. Copeland/N. Johnson/A. Markoski (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
S. Sales/L. Choate/J. Carmody/s. Caffrey/m. jensen (Cox)
 
    Mt. Baker Crew (A)
N. Lockett/B. Morcom/M. Deering/K. Weisman/A. Bolender (Cox)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
L. Roy/M. Somogyi/L. Hay-Gaudet/M. Markarian/K. Burtnik (Cox)
 
    Marin Rowing Association (A)
R. Crowley/T. Brady/R. Lenczowski/C. Connolly/T. Hashiguchi (Cox)
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
 
    Don Rowing Club (A)
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
J. Brocki/L. Case/E. Stonehill/M. Dannemann/M. Watson (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (B)
 
    Orlando Rowing Club (A)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
R. Carroll/A. Boucher/E. Dade/A. Bracken/E. Bernal (Cox)
 
    Conibear Rowing Club (A)
R. Pratt/C. Reid/G. Calvin/R. King/E. Upton (Cox)
 
    Quinsigamond Rowing Club Inc. (A)
A. Sullivan/S. Davis/G. Rekemeyer/P. Sims/A. Zettek-Sumner (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (A)
P. Coyle/V. Kehlenbeck/C. Powers/S. Davidson/L. Herman (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
G. Lewis/M. Edwards/K. Thomson/A. Fox/M. Van Dolah (Cox)
 
    O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A)
C. Stock/S. Roberson/L. Hafner/L. Farrell/M. Ball (Cox)
 
    Atomic Rowing (A)
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
A. Dyer/m. ewing/A. Kelly/B. Brody/G. Carlucci (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
C. Adams/M. Robinson/S. Carter/N. Middleman/L. Lee (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
 
    East Arm Rowing Club (A)
K. Glover/J. Zimmer/K. Cody/M. Dennis/H. Franklin (Cox)
 
    Gentle Giant Rowing Club (A)
C. Bell/W. Stopps/E. Jackson/H. Abbey/J. Albert (Cox)
 
    Yarmouth Rowing Club (B)
A. Carson/N. Martz/B. Bell/J. Southard/L. Gounden (Cox)
 
    Lake Union Crew (A)
O. Treciokas/A. Wopat/K. Roach/D. Todd/M. Fitzpatrick (Cox)
 
    Avalon Rowing Club (B)
L. Jensen/M. Maguire/M. Hilf/S. Mathison/H. Couture (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
a. parent-tibbetts/A. Victor/S. Herman/J. Bernier/S. Paradie (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
C. Baldino/s. waters/C. Cohen/J. Gorberg/E. Wilson (Cox)
 
    Toronto Sculling Club (A)
T. Black/S. Corley/N. Wilkie/C. Coles/V. Muir-Burcea (Cox)
 
    Oregon Rowing Unlimited-PDX (A)
 
    Chinook Performance Racing (B)
D. Noonan/C. Graubard/E. Cassella/A. Carbone/W. MacPherson (Cox)
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
M. Woodrow/M. Culbertson/J. Voss/L. Chisholm/C. Meehan (Cox)
 
    Aging Aggies Rowing Program (A)
E. Cushna/S. Fallon/E. Quinn/S. Rooney/M. Stulb (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
L. Nihill/J. Grainger/K. Byington/E. Fondriest/E. Lim (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (C)
 
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
K. Qualls/K. Turner/J. Bloom/H. Krikelis/c. kelley (Cox)
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
L. Piette/A. Franz/S. Gugger/J. Waldman/K. McMahon (Cox)
 
10 11:30 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
33
    Narragansett Boat Club
M. Smith/D. Gorriaran
 
    Union Boat Club
M. Cataldo/T. Bohrer
 
    Cambridge Boat Club
J. Grant/T. Darling
 
    Composite: Great Bay, Harvey's Lake
S. Meuser/F. Loucks
 
    New York Athletic Club
C. Windeknecht/M. Daemen
 
    Seattle Rowing Center
P. Hirtle/C. Groom
 
    Composite: Cambridge, BHRA
T. Van Dusen/D. Ruane
 
    Narragansett Boat Club
A. Washburn/W. Prichett
 
    Melbourne University Boat Club
G. Rees/I. Luxford
 
    Community Rowing, Inc.
W. Hatch/G. Hatch
 
    Long Beach Rowing Association
P. Adkins/J. Felix
 
    Cambridge Boat Club
B. Erkelens/m. gefter
 
    Club España
J. Lopez/J. Caraballo
 
    Cambridge Boat Club
P. Fenton/W. Becklean
 
    CHARGERS Rowing Club
P. Dudzick/S. Haines
 
    Maine Rowing Association
P. LeBourdais/W. Heinz
 
    Whitemarsh Boat Club
D. Baugh/G. Kerr
 
    Kent Alumni Boat Club
S. Akers/T. Sanford
 
    Cambridge Boat Club
J. Pierce/J. Manson
 
    Composite: Carnegie Lake, Milwaukee
H. Moseley/G. Ahrens
 
    Pettipaug YC Rowing
P. Falk/J. Swift
 
    Unaffiliated (USA)
R. Slocum/J. Laundon
 
    Maine Rowing Association
J. Foltz/D. Seales
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls
G. Hack/C. McCawley
 
    Maritime Rowing Club
M. Good/R. Potts/
 
    Cambridge Boat Club
E. Smith/R. Schouten
 
    Belmont Hill School
J. Tunnecliff/P. Kermond
 
    Minneapolis Rowing Club
J. Jablonic/J. Cheesebro
 
    Malta Boat Club
T. Trocky/J. Cutler
 
    Club d'aviron de Boucherville
A. Rochon/E. Therrien
 
    Malta Boat Club
C. Sciolla/G. Sciolla
 
    CHAOS Rowing
F. Muhlebach/T. Bukowski
 
    Duluth Rowing Club
T. Rauschenfels/G. Peterson
 
11 11:45 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
39
12 12:03 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
32
13 12:15 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
29
14 12:32 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
57
15 12:54 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
48
16 1:15 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
53
17 1:35 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
63
18 2:04 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
41
19 2:19 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
38
20 2:36 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
31
21 2:49 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
28
22 3:08 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
20
23 3:19 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
23
24 3:33 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
16
25 3:42 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
18
26 3:54 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
46
27 4:08 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
35
28 4:24 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
25
29 4:33 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
20
DCPC2X 4:43 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
40
DCMX2X 5:03 PM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
39
Sunday, October 18, 2015
30 8:00 AM MX ADAPT 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
3
EXHB2X 8:13 AM EXHB 2x Adaptive Inclusion 2x [Exhibition]
6
31 8:21 AM TA 2X Mixed/Same Gender Trunk/Arms Doubles
2
32a 8:40 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
40
32b 8:40 AM M YOUTH 1X Men's Youth Singles
34
33a 9:04 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
22
33b 9:04 AM WYOUTH 1X Women's Youth Singles
28
34 9:28 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
DCW4X 10:03 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
35
35 10:29 AM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
85
36 10:56 AM M MSTR 1X Men's Master Singles
23
37 11:05 AM W MSTR 1X Women's Master Singles
20
38 11:21 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
51
39 11:37 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
36
40 11:53 AM M LW 1X Men's Lightweight Singles
16
41 11:55 AM W LW 1X Women's Lightweight Singles
23
42 12:02 PM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
DCM4X 12:56 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
40
43 1:12 PM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
44 1:45 PM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
20
45 1:55 PM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
15
46 2:10 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
15
47 2:16 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
19
48 2:30 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
26
49 2:44 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
32
DCMX4X 2:59 PM DC MX 4X Directors' Challenge Mixed Quads
29
50 3:17 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
41
51 3:31 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
32
52 3:46 PM M LW 4+ Men's Lightweight Fours
15
53 3:53 PM W LW 4+ Women's Lightweight Fours
15
54 4:06 PM M LW 8+ Men's Lightweight Eights
17
55 4:12 PM W LW 8+ Women's Lightweight Eights
9
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change