51st Head Of The Charles

  • Hosted By Head of the Charles
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 17, 2015
1 8:00 AM M SR-VET 1X Men's Senior Veteran Singles I and II [70+]
50
2 8:20 AM W SR-VET 1X Women's Veteran I/II and Senior Veteran I/II [60 - 69, 70+]
58
3 8:55 AM M VET 1X Men's Veteran Singles I and II [60+]
51
4 9:20 AM M GM 1X Men's Grand Master Singles [50+]
59
5 9:42 AM W GM 1X Women's Grand Master Singles [50+]
33
6 10:05 AM M SM 8+ Men's Senior Master Eights [50+]
56
    Marin Rowing Association (A)
J. Younger/S. Hadler-Olsen/J. Geluk/M. Stralka/J. Kennel/M. Breard/A. Collenette/B. Laurberg/A. Andrews (Cox)
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
S. Norman/J. Heder/J. Fargo/J. Moore/C. Ippolito/C. Redhead/a. schotter/C. Ives/A. Zecha (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
R. Kennelly/S. Volianitis/D. Kennedy/G. Henry/R. Rodriguez/M. Fountain/W. Browder/D. LeFebvre/E. Driscoll (Cox)
 
    87 Gold Rowing Club (A)
J. McLaughlin/D. Burden/M. Still/P. Nordell/J. Smith/E. Patton/E. Hewitt/M. Teti/S. Bauer (Cox)
 
    Molesey Boat Club (A)
R. Stanhope/M. McGowan/G. Pooley/J. Searle/C. Roberts/H. Worden/J. Michels/E. Bellamy/K. Apfelbaum (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
C. Shuster/G. Shuster/N. Shuster/K. Shuster/B. Randall/D. Wragg/E. PARRISH/B. Armstrong/J. Vallese (Cox)
 
    Fat Cat Rowing Club (B)
C. Andrews/M. Crotty/H. Backer/G. Ritter/M. Michalowski/M. Vatis/C. Magid/A. Ballard/D. Covin (Cox)
 
    London Rowing Club (A)
S. Harris/M. Williams/t. killick/A. Theed/D. Riches/R. Humphrey/S. Harries/P. Halford/L. Harris (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
P. Beaman/C. Christensen/R. Lynch/J. Coyne/P. Donohoe/J. Bernblum/O. Schueller/J. Nelson/E. Dwyer (Cox)
 
    North Dakota Indoor Rowing Team (A)
T. Vogt/T. Howes/D. Wagener/K. Ivkovic/O. Simanovsky/S. McKiernan/K. Correll/E. McCall/A. Chang (Cox)
 
    Aviron Bayonnais (A)
J. VERGNES/F. DUCROS/S. RIETH/P. BRIMALDI/F. ANDRE/N. LOURDAUX/J. MATHIEU/R. GAILLAC/M. MATHIS (Cox)/
 
    Team Attager (A)
J. Van Blom/C. Hamlin/R. Borggaard/D. Johnson/F. Schoch/N. Kurmakov/R. Lesnau/C. Pieper/D. Grossman (Cox)
 
    1980 Rowing Club (A)
B. Ibbetson/J. Everett/M. Hess/C. Altekruse/A. Shealy/K. Somerville/R. Cashin/S. Colgan/R. Jaugstetter (Cox)
 
    Fat Cat Rowing Club (A)
R. Van Cleve/T. Pounds/J. Peterson/C. Gaylord/D. Huntington/P. Thomas/S. Morss/T. Marks/J. Dougherty (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
M. Schofield/M. Broder/A. Jackson/G. Friel/H. Gigas/K. Knudsen/D. Thomas/S. Lathers/S. Lin (Cox)/
 
    California Rowing Club (A)
C. Huntington/D. Deruff/A. Hewitt/M. Berkner/D. Louis/B. Stone/H. Matthiessen/P. Carson/M. Zembsch (Cox)
 
    Leander Boat Club (A)
N. Toulmin/M. LaForme/C. Carroll/R. Cherwinski/B. Love/P. Mudroch/G. Gage/J. Dwyer/B. Rosloski (Cox)/
 
    Hartford Barge Club (A)
E. Rosow/F. Storey/R. Twarkins/C. Massing/J. Kostal/S. Pape/M. Puckly/I. Hazelton/J. D'Aversa (Cox)
 
    Bulldog Rowing Club (A)
P. Dave/J. Millar/M. Dent/M. Ives/J. Reichenbach/E. Chandler/K. Jomo/J. Duke/A. Fisher (Cox)
 
    Warren Rowing Club (A)
S. Barrington/M. Aloian/D. Chernoff/A. Boileau/W. Calder/J. Kermond/P. Milde/H. Fulweiler/G. Soghikian (Cox)
 
    Thames Rowing Club (A)
A. Bowling/S. Dooley/j. robson/J. Ewans/W. Saunders/A. Tyler/M. Panter/A. Seddon/S. Lesser (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (A)
A. Sacchetti/P. Perry/C. Petruzziello/D. Keyser/J. Hintlian/L. Dahmen/V. Hollingsworth/P. Hoffman/K. Hintlian (Cox)/
 
    Motley Rowing Club (A)
J. Moroney/D. Dreissigacker/P. Dreissigacker/L. Gluckman/R. Buchanan/M. Verlin/J. Hooten/D. Curtis/M. Owyang (Cox)
 
    Hingham Harbor Rowing Club (A)
B. Smith/M. Blasetti/D. McCaig/P. Neat/W. Greer/S. McCaig/P. Finney/S. Corwin/R. Spofford (Cox)
 
    St. Catharines Rowing Club (A)
R. Schenck/B. Fisher/S. Anderson/G. Smith/G. Loucks/R. Storm/H. Chataway/G. May/K. Dirks (Cox)
 
    Northeastern University Rowing Alumni (A)
V. Pisinski/B. O'Connor/D. Lister/L. O'Toole/G. Harrington/P. Sundquist/B. McGowan/G. Marshall/F. Leahy (Cox)
 
    Purple Reign Boat Club (A)
P. Kelly-Detwiler/G. Baumgarten/C. Tennis/S. Tripler/S. Graff/S. Schweighauser/R. Sloman/T. Rizzo/E. Soskin (Cox)
 
    Brigantine Rowing Club (A)
A. Stefanski/J. kelley/R. Pollock/B. White/g. murray/B. Millar/S. Lockhart/k. stone/R. Roberts (Cox)
 
    Etats Unis Rowing Club (A)
T. Hull/P. Lambert/P. Prioleau/C. Clapp/S. Kiesling/P. Hayes/T. Wood/C. Allsopp/S. Stokes (Cox)
 
    Occoquan International (A)
D. Findlay/P. Knight/V. Krizek/r. brayton/F. Fischer/D. Miksic/E. Kakas /M. McGuirk/D. Gilbert (Cox)/
 
    Rock Creek Rowing, Inc. (A)
C. Conroy/P. Thompson/P. Thomas/T. Keany/M. Pfeiffer/J. Ring/P. Gruber/I. Hayes/C. Gellatly (Cox)
 
    Mid Hudson Rowing Association (A)
W. Davies/K. Quackenbush/K. Buesing/C. Cline/W. Washburn/J. Dux/M. Griffin/W. Buhler/L. Rapp (Cox)/
 
    MIT Grad Crew (A)
D. Saer/B. Parker/D. Ordway/M. Coates/W. Lee/M. Perlmutter/J. Malarkey/P. Desjardins/G. Vicens (Cox)
 
    Cambridge Boat Club (B)
P. Robinson/D. Bakinowski/j. McIver/M. Hyde/P. Flack/T. Kohler/J. Born/N. Gallaher/K. Boyle (Cox)
 
    University Barge Club (A)
P. Laskow/B. Isdaner/H. GREENBERG/R. Phillips/w. mastalski/P. McGrath/T. Barron/C. Seybolt/D. Culhane (Cox)
 
    Greenwich Crew (A)
 
    Canottieri Roma (A)
I. Massimo/T. Gualtiero/C. Giorgio/R. Luigi/M. Fabrizio/G. Mario/C. Emanuele/B. Mascarenhas/B. Tito (Cox)/
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
C. Brittain/S. Haskell/C. Carlson/P. Peterson/P. Connors/R. Johnson/P. McNally/D. Schnobrich/E. Majernik (Cox)
 
    OARS of Rhode Island (A)
D. Tower/J. Thornell/J. MacKenzie/K. Green/J. Hyman/S. Flagg/M. DelVecchio/C. Yun/A. Fournier (Cox)
 
    Christ's College Boat Club (A)
P. Barton/G. Whittaker/R. Nelson/A. Jordan/A. Docwra/J. Beach/C. Wolfe/J. Preddy/J. Dallman (Cox)
 
    Westford Community Rowing (A)
W. Meyer/P. Orford/P. Floss/P. Klenk/A. Rawson/C. Nikopoulos/M. Cajolet/J. Raichek/G. Miner (Cox)
 
    Ancient Mariners Rowing Club (A)
G. Naden/G. Narver/B. Lamka/W. Perkins/R. Chapin/D. Struzyna/B. Christie/J. Holt/T. Hunt (Cox)
 
    Edmonton Rowing Club (A)
C. Rannells/F. Slatter/W. Mummery/g. rollans/M. Crowder/R. Swart/D. Lynass/B. Sabey/J. McGuinness (Cox)
 
    Frankfurter Rudergesellschaft Germania (A)
 
    Willem III Rowing Club (A)
w. kamerman/h. van oostrom/j. wijers/w. val/h. helmonds/e. witte/w. maschhaupt/h. van der lely/k. hodde (Cox)
 
    University of San Diego Alumni 85.5 (A)
J. Bea/M. May/M. Weber/B. Okeefe/J. Ciani/W. Creagan/D. Frick/M. Kapicka/L. Velez (Cox)
 
    Cornell University Alumni (A)
D. Barclay/T. Crimmins/R. Dupcak/B. Boericke/D. Utter/D. Kearing/I. Rudolph-Shabinsky/P. Klose/E. Spector (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
 
    Partez Rowing Club (A)
H. Matsui/M. Wada/K. Bloomer/M. Unose/A. Adachi/M. Kumagai/T. Iso/N. Ishizuka/T. Furumi (Cox)
 
    Foss Hill Boat Club (A)
V. Broderick/M. Stewart/J. Shaw/J. Raymond/F. Cressman/D. Myers/M. Donnella/E. Leichtling/P. Boison (Cox)
 
    Chinook Performance Racing (A)
M. Nash/M. Davis/B. Johnson/G. Spooner/D. Frost/B. Boxer Wachler/R. Reichart/R. Yocum/D. Good (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Potomac Boat Club (A)
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
 
    Detroit Boat Club (A)
R. Reed/M. Wattai/S. Lovett/m. Dezsi/D. Hagen/R. Jones/J. Chlebnik/S. Ziemba/J. Schaumann (Cox)/
 
    Kent Mitchell Rowing Club (A)
E. ives/J. Snody/G. Springer/C. Webster/J. O'Brien/M. norelius/S. Spiering/W. Hume/B. Marcais (Cox)
 
7 10:26 AM W SM 8+ Women's Senior Master Eights [50+]
35
8 10:44 AM M SM 4+ Men's Senior Master Fours [50+]
53
9 11:05 AM W SM 4+ Women's Senior Master Fours [50+]
49
10 11:30 AM M SM 2X Men's Senior Master Doubles [50+]
33
11 11:45 AM W SM 2X Women's Senior Master Doubles [50+]
39
12 12:03 PM M SM 1X Men's Senior Master Singles [40+]
32
13 12:15 PM W SM 1X Women's Senior Masters Singles [40+]
29
14 12:32 PM M ALUM 8+ Men's Alumni Eights
57
15 12:54 PM W ALUM 8+ Women's Alumni Eights
48
16 1:15 PM M CLUB 4+ Men's Club Fours
53
17 1:35 PM W CLUB 4+ Women's Club Fours
63
    Fordham University (A)
K. Ramsey/K. Dillon/J. Kammen/K. Shuman/N. Curran (Cox)/
 
    TBC Racing (A)
B. Arrington/A. Wunderli/K. Irwin/S. Kushma/A. Sopko (Cox)
 
    University of Wisconsin (A)
S. Roe/A. Morrison/A. Evans/R. Olley/S. Martin (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
 
    Boston University Women's Crew (A)
 
    Lake Union Crew (A)
S. Smith/R. Carini/K. Stansell/K. Thomson/L. Summervill (Cox)
 
    Clemson Women's Rowing (A)
 
    University of Connecticut (A)
 
    Edmonton Rowing Club (A)
A. Labrecque/A. Cinnamon/M. Turner/E. Dolphin/A. Encarnacion (Cox)
 
    University of Miami (A)
 
    Princeton University (A)
H. Stillwell/K. Ivarsson/K. Mirabella/A. Ulcej/M. Travnik (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
J. Engel/M. O'Brien/L. O'Connor/M. Coleman/M. Guy (Cox)
 
    Temple University Rowing (A)
L. Millio/C. Forman/E. Leyland/E. Mehler/K. Franks (Cox)
 
    Marist College Crew (A)
J. Rigothi/B. Winby/C. Withers/K. Cottrell/E. Gisolfi (Cox)
 
    Union Boat Club (A)
E. Mesedahl/E. Soma/M. Sorensen/B. Warburg/L. Yost (Cox)
 
    Boston College (A)
H. Gould/K. Bungard/K. O'Connor/C. Mason/A. Bakke (Cox)
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
E. Picciani/S. Macika/K. Raynor/N. Barnes/K. STINE (Cox)
 
    Vancouver Rowing Club (A)
K. Klinger/K. Taylor/K. Burnett/H. Holden/L. Janes (Cox)
 
    Rutgers University Women's Rowing (A)
S. Brook/L. Feygin/B. Binowski/G. Rice/V. Torres (Cox)
 
    Lake Merritt Rowing Club (A)
K. Lindl/M. Turner/E. Frieden/I. Linden/A. Macdonald (Cox)
 
    Merrimac River Rowing Association (A)
B. Granum/M. Neale/E. Hall/M. McLaughlin/E. Bruce (Cox)
 
    Boulder Community Rowing, Inc. (A)
J. Withycombe/Z. Gentes/N. Helmig/E. Eskew/T. Romero (Cox)
 
    Temple University Rowing (B)
L. Papaleo/J. Bahel/J. Augustyn/A. Dutcher/A. Nussbaum (Cox)
 
    Minneapolis Rowing Club (A)
K. Liljeberg/A. Trimberger/L. Schmieg/H. Isernhagen/A. Jackson (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
M. Nash/S. Willhoft/R. Likar/S. Oliver/K. Moy (Cox)/
 
    Row New York (A)
 
    University of Massachusetts - Lowell (A)
 
    William & Mary Rowing Club (A)
C. Biesecker/J. Viss/C. Lynch/J. Horowitz/M. Haley (Cox)
 
    Penn State Crew (A)
 
    Gentle Giant Rowing Club (A)
A. Kettlewell/L. Sherman/H. Oblon/M. DeRosa/A. Nagem (Cox)
 
    High Point University (A)
 
    Franklin Pierce University (A)
M. Miller/M. Gross/A. Ege/A. Lavoie/B. Baldelli (Cox)
 
    Geneseo Crew Club (A)
R. Bruce/N. Riggio/C. Freida/A. Keplinger/E. Marino (Cox)
 
    Hingham Harbor Rowing Club (A)
E. Jaworski/A. Kornet/K. Mitchell/C. Thompson/E. Sprong (Cox)
 
    Potomac Boat Club (A)
R. Soja/K. Mitchell/K. Lantuh/A. Harty/S. Tanzer (Cox)
 
    University Barge Club (A)
M. McDevitt/E. Welsh/M. Rigogne/L. Catov/T. Anderson (Cox)
 
    Farmington Valley Rowing Association (A)
E. Center-Gray/J. Futia/S. Randall/S. Center-Gray/M. Steadman (Cox)
 
    Thames Rowing Club (A)
H. Broad/A. Tyndall/C. Firth/J. Cole-Hossain/N. Kernan (Cox)
 
    Vanderbilt Rowing Club (A)
G. Lu/K. Chrisman/Y. Pyun/M. Swebilius/M. Gu (Cox)
 
    VCU Crew Club (A)
 
    Lincoln Park Boat Club (B)
L. Hawthorne/E. Lenthe/C. Starshak/t. kline/D. Bejarano Rayo (Cox)/
 
    Endicott College (A)
B. Shanahan/K. Czernicki/E. Mercieri/C. McKinnon/M. Wolter (Cox)
 
    Winnipeg Rowing Club (A)
A. Kroeker/C. Blouw/E. Erickson/A. Goytan/K. Yorra (Cox)/
 
    Composite: Middlebury, Middlebury Alum (A)
S. Baldwin/H. Woods/K. Mix/K. Domoracki/T. Wolverton (Cox)
 
    University of Delaware Women's Rowing (A)
C. Alexander/E. Spillman/J. Fellowes/K. Thomesen/S. Tenenbaum (Cox)
 
    Orlando Rowing Club (A)
 
    Texas Rowing Center (A)
A. Ohrstrom/C. Redman/A. Wilkowski/P. Lavieri/F. Thrash (Cox)
 
    Army Rowing Club (A)
S. Faldo/C. Buescher/M. Larsen/F. Snowdon/M. Mclean (Cox)
 
    NCSU Crew (A)
C. Ring/A. Schuler/G. Jordan/E. Engeman/J. Broemer (Cox)
 
    Rensselaer Crew Club (A)
D. Mahoney/J. Leach/J. Amador/K. Biggs/J. Ding (Cox)
 
    Bryn Mawr College (A)
 
    Manhattan College (A)
 
    Schenectady County Community College (A)
M. Winnie/N. Pavelock/J. Struys/K. Belschwinder/E. Boersma (Cox)/
 
    University of Miami (B)
 
    Fairmount Rowing Association (A)
E. White/M. Angelopoulos/M. Lawrence/K. Levin/K. McCauley (Cox)/
 
    University of New England Rowing Club (A)
E. Beattie/J. Leek/M. Hill/K. Hein/K. Condon (Cox)
 
    Peterborough Rowing Club (A)
H. Curtis/A. giasson/S. Zambon/E. Scheel/R. Goodman (Cox)/
 
    University of Pennsylvania Crew (A)
S. Merboth/L. Porter/C. Davis/C. Multari/L. Leight (Cox)
 
    Wayland-Weston Crew Alumni (A)
E. Ralen/C. Blau/A. Stavropulos/E. DiMarzo/K. Hickes (Cox)
 
    Black Prince Boat Club (A)
 
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
L. Spencer/K. Stoll/K. Fogle/V. Gras/L. Pratt (Cox)/
 
    Friends of Vanderbilt Rowing Club (A)
J. Palmer/A. Garza/W. Sterling/L. Chatfield/E. Botkin-Kowacki (Cox)
 
    Case Western Reserve University Crew Team (A)
S. Merlino/A. Sevier/C. Kennedy/H. Olson-Williams/M. Miyagi (Cox)
 
18 2:04 PM M CLUB 8+ Men's Club Eights
41
19 2:19 PM W CLUB 8+ Women's Club Eights
38
20 2:36 PM M MSTR 4+ Men's Master Fours [40+]
31
21 2:49 PM W MSTR 4+ Women's Master Fours [40+]
28
22 3:08 PM M MSTR 8+ Men's Master Eights [40+]
20
23 3:19 PM W MSTR 8+ Women's Master Eights [40+]
23
24 3:33 PM M CHAMP 2X Men's Championship Doubles
16
25 3:42 PM W CHAMP 2X Women's Championship Doubles
18
26 3:54 PM M COLLEGE 4+ Men's Collegiate Fours
46
27 4:08 PM W COLLEGE 4+ Women's Collegiate Fours
35
28 4:24 PM M CHAMP 1X Men's Championship Singles
25
29 4:33 PM W CHAMP 1X Women's Championship Singles
20
DCPC2X 4:43 PM DC PC 2X Directors' Challenge Parent/Child Doubles
40
DCMX2X 5:03 PM DC MX 2X Directors Challenge Mixed Doubles
39
Sunday, October 18, 2015
30 8:00 AM MX ADAPT 4+ Mixed Legs/Trunk/Arms Fours
3
EXHB2X 8:13 AM EXHB 2x Adaptive Inclusion 2x [Exhibition]
6
31 8:21 AM TA 2X Mixed/Same Gender Trunk/Arms Doubles
2
32a 8:40 AM M CLUB 1X Men's Club Singles
40
32b 8:40 AM M YOUTH 1X Men's Youth Singles
34
33a 9:04 AM W CLUB 1X Womens Club Singles
22
33b 9:04 AM WYOUTH 1X Women's Youth Singles
28
34 9:28 AM M YOUTH 4+ Men's Youth Fours
85
DCW4X 10:03 AM DC W 4X Directors' Challenge Women's Quads
35
35 10:29 AM M YOUTH 8+ Men's Youth Eights
85
36 10:56 AM M MSTR 1X Men's Master Singles
23
37 11:05 AM W MSTR 1X Women's Master Singles
20
38 11:21 AM M YOUTH 2X Men's Youth Doubles
51
39 11:37 AM W YOUTH 2X Women's Youth Doubles
36
40 11:53 AM M LW 1X Men's Lightweight Singles
16
41 11:55 AM W LW 1X Women's Lightweight Singles
23
42 12:02 PM W YOUTH 4+ Women's Youth Fours
85
DCM4X 12:56 PM DC M 4X Directors' Challenge Men's Quads
40
43 1:12 PM W YOUTH 8+ Women's Youth Eights
85
44 1:45 PM M MSTR 2X Men's Master Doubles [40+]
20
45 1:55 PM W MSTR 2X Women's Master Doubles [40+]
15
46 2:10 PM M CHAMP 4+ Men's Championship Fours
15
47 2:16 PM W CHAMP 4+ Women's Championship Fours
19
48 2:30 PM M CHAMP 8+ Men's Championship Eights
26
49 2:44 PM W CHAMP 8+ Women's Championship Eights
32
DCMX4X 2:59 PM DC MX 4X Directors' Challenge Mixed Quads
29
50 3:17 PM M COLLEGE 8+ Men's Collegiate Eights
41
51 3:31 PM W COLLEGE 8+ Women's Collegiate Eights
32
52 3:46 PM M LW 4+ Men's Lightweight Fours
15
53 3:53 PM W LW 4+ Women's Lightweight Fours
15
54 4:06 PM M LW 8+ Men's Lightweight Eights
17
55 4:12 PM W LW 8+ Women's Lightweight Eights
9
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change