Challenge West/BC Championships
- Jul 10, 2015 To Jul 12, 2015
- sprint
- Elk Lake
- Victoria, BC (CAN)
- Hosted By: Victoria City Rowing Club
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Friday, July 10, 2015 | |||||
1A | Mixed Masters 2x AA-E | 4 |
|||
Maple Bay Rowing Club (A) |
D. Roggenbrodt/R. Rutledge
|
|
|||
University of the Fraser Valley (A) |
M. Moreton/A. Holmes
|
|
|||
Victoria City Rowing Club (A) |
J. Alexander/J. Alexander
|
|
|||
Victoria City Rowing Club (D) |
E. Johnson/J. Weide
|
|
|||
1B | Mixed Masters 2x F-H | 5 |
|||
2 | Open Mixed Adaptive 4+ | 6 |
|||
3 | Mens Jr A JV 4x | 9 |
|||
4 | Mixed Masters Novice 2x | 0 |
|||
5 | Womens JrA JV 4+ | 3 |
|||
6A | Mixed Masters 4x AA-C | 3 |
|||
University of the Fraser Valley (A) |
B. Jones/R. Strelezki/M. Moreton/A. Holmes
|
|
|||
Victoria City Rowing Club (B) |
S. Rudosky/J. Pomphrey/M. Winkel/A. Bradshaw
|
|
|||
Victoria City Rowing Club (C) |
B. Taylor/K. Battersby/T. Luke/R. Herlinveaux
|
|
|||
6B | Mixed Masters 4x E-H | 6 |
|||
Saturday, July 11, 2015 | |||||
G1 | G1: Mens Open 2x | 16 |
|||
Burnaby Lake Rowing Club (A) |
L. Bagneres/D. Fraser-Maraun
|
|
|||
Edmonton Rowing Club (A) |
T. Bergen-Henengouwen/S. Rusnak
|
|
|||
Edmonton Rowing Club (A) |
M. Hohnstein/W. Findlay
|
|
|||
Edmonton Rowing Club (A) |
B. Altman/t. Lemire
|
|
|||
Edmonton Rowing Club (A) |
C. Stephens/L. Rodriguez
|
|
|||
Rowing Canada Aviron (A) |
K. Van Bruggen/P. Thiessen
|
|
|||
University of British Columbia (A) |
S. Cvoric/R. Bell/
|
|
|||
University of British Columbia (A) |
S. Precious/J. Pusic/
|
|
|||
University of British Columbia (A) |
D. Euper/M. Vandersande/
|
|
|||
University of the Fraser Valley (A) |
B. Jones/M. Moreton
|
|
|||
University of Victoria Rowing Club (A) |
S. Hogman/E. Arscott
|
|
|||
University of Victoria Rowing Club (A) |
A. Hendrickson/A. Muth
|
|
|||
Victoria City Rowing Club (A) |
R. Herlinveaux/S. Garber
|
|
|||
Burnaby Lake Rowing Club (B) |
T. Lynch/P. Whitmore
|
|
|||
Edmonton Rowing Club (B) |
J. Carr/R. Dennett
|
|
|||
Rowing Canada Aviron (C) |
M. Gradwell/R. Rosts
|
|
|||
G2 | G2: Womens Open 2- | 16 |
|||
G3 | G3: Womens Open 1x | 33 |
|||
Deep Cove Rowing Club |
D. Adams
|
|
|||
Fort Langley Youth Rowing Society |
E. Harrison
|
|
|||
Fort Langley Youth Rowing Society |
M. Simpson
|
|
|||
Fort Langley Youth Rowing Society |
H. Bailey
|
|
|||
Nanaimo Rowing Club |
M. Mullaly
|
|
|||
Pocock Youth Rowing |
L. Krawczyk
|
|
|||
Thunderbird Rowing Club |
K. Little
|
|
|||
University of Victoria Rowing Club |
E. Green-Hunt
|
|
|||
Vancouver Rowing Club |
M. Hall
|
|
|||
Victoria City Rowing Club |
S. Polman
|
|
|||
Victoria City Rowing Club |
R. Girard
|
|
|||
Burnaby Lake Rowing Club (A) |
M. Girt
|
|
|||
Burnaby Lake Rowing Club (A) |
J. Schuurman
|
|
|||
Burnaby Lake Rowing Club (A) |
E. Gleadow
|
|
|||
Deep Cove Rowing Club (A) |
S. Van Baalen
|
|
|||
Edmonton Rowing Club (A) |
M. Turner
|
|
|||
Edmonton Rowing Club (A) |
A. Cinnamon
|
|
|||
Ottawa Rowing Club (A) |
J. Pelham
|
|
|||
Seattle Rowing Center (A) |
M. Trannel
|
|
|||
Seattle Rowing Center (A) |
K. Collins
|
|
|||
University of the Fraser Valley (A) |
A. Holmes
|
|
|||
University of Victoria Rowing Club (A) |
D. Snell
|
|
|||
University of Victoria Rowing Club (A) |
M. Chapman
|
|
|||
Victoria City Rowing Club (A) |
E. Shaw
|
|
|||
Victoria City Rowing Club (A) |
T. Taylor
|
|
|||
Burnaby Lake Rowing Club (B) |
L. Balooch
|
|
|||
Edmonton Rowing Club (B) |
A. Labrecque
|
|
|||
Edmonton Rowing Club (B) |
L. Juarez Reyes
|
|
|||
Seattle Rowing Center (B) |
C. Linnenkohl
|
|
|||
University of Victoria Rowing Club (B) |
C. White
|
|
|||
Burnaby Lake Rowing Club (C) |
A. Proske
|
|
|||
Edmonton Rowing Club (C) |
C. Couturier
|
|
|||
Edmonton Rowing Club (C) |
K. Hartley
|
|
|||
20 | Mixed Masters Novice 4x | 0 |
|||
21 | Mens JrB 2x | 19 |
|||
22 | Womens JrA JV 1x | 14 |
|||
23 | Mens JrC 4x | 0 |
|||
24 | Womens JrB JV 2x | 14 |
|||
25 | Womens SrA 4- | 4 |
|||
26 | Womens JrB 1x | 25 |
|||
27 | Mens Masters 4x | 3 |
|||
28 | Mens JrA 2x | 16 |
|||
29 | Womens JrA 4+ | 3 |
|||
30 | Womens JrB 4x | 9 |
|||
31A | Womens Masters 1x A-E | 5 |
|||
31B | Womens Masters 1x F-G | 4 |
|||
32 | Womens JrA JV 4x | 6 |
|||
33 | Mens JrA JV 2x | 17 |
|||
34 | Mens SrA 4x | 6 |
|||
35 | Womens Masters Novice 2x | 0 |
|||
36 | Mens JrB JV 4x | 8 |
|||
37A | Mens Masters 2x BDEH | 5 |
|||
37B | Mens Masters 2x F | 4 |
|||
38 | Womens Adaptive 1x | 0 |
|||
39 | Mens JrA 4x | 6 |
|||
40 | Womens JrC 2x | 7 |
|||
41A | Womens Open 8+ | 5 |
|||
41B | Womens Jr 8+ | 4 |
|||
Sunday, July 12, 2015 | |||||
G4 | G4: Womens Open 2x | 15 |
|||
G5 | G5: Mens Open 2- | 22 |
|||
G6 | G6: Mens Open 1x | 49 |
|||
Burnaby Lake Rowing Club |
L. Bagneres
|
|
|||
Burnaby Lake Rowing Club |
D. Fraser-Maraun
|
|
|||
Burnaby Lake Rowing Club |
C. Gulka
|
|
|||
Burnaby Lake Rowing Club |
S. Gulka
|
|
|||
Calgary Rowing Club |
E. Hohnstein
|
|
|||
Deep Cove Rowing Club |
J. Sieg
|
|
|||
Deep Cove Rowing Club |
S. Argo
|
|
|||
Fort Langley Youth Rowing Society |
B. Miller
|
|
|||
Fort Langley Youth Rowing Society |
N. Graham
|
|
|||
Fort Langley Youth Rowing Society |
A. Matson
|
|
|||
Nanaimo Rowing Club |
J. O'Keeffe
|
|
|||
Oregon Rowing Unlimited-PDX |
D. Nikolov
|
|
|||
University of British Columbia |
C. Hale/
|
|
|||
University of British Columbia |
T. Hughes/
|
|
|||
University of British Columbia |
D. steiner/
|
|
|||
Vancouver College Rowing |
I. Rybkin
|
|
|||
Vancouver College Rowing |
S. Laroye
|
|
|||
Victoria City Rowing Club |
L. Keane
|
|
|||
Burnaby Lake Rowing Club (A) |
C. Quicho
|
|
|||
Burnaby Lake Rowing Club (A) |
T. Hardy
|
|
|||
Edmonton Rowing Club (A) |
L. Rodriguez
|
|
|||
Edmonton Rowing Club (A) |
M. Hohnstein
|
|
|||
Edmonton Rowing Club (A) |
B. Altman
|
|
|||
Simon Fraser University Rowing Club (A) |
P. Whitmore
|
|
|||
University of British Columbia (A) |
R. Bell/
|
|
|||
University of British Columbia (A) |
D. Euper/
|
|
|||
University of British Columbia (A) |
B. de Wit/
|
|
|||
University of the Fraser Valley (A) |
B. Jones
|
|
|||
University of Victoria Rowing Club (A) |
A. Muth
|
|
|||
University of Victoria Rowing Club (A) |
B. Larson
|
|
|||
University of Victoria Rowing Club (A) |
D. Nicmans
|
|
|||
Victoria City Rowing Club (A) |
J. Weide
|
|
|||
Victoria City Rowing Club (A) |
S. Garber
|
|
|||
Edmonton Rowing Club (B) |
S. Rusnak
|
|
|||
Edmonton Rowing Club (B) |
W. Findlay
|
|
|||
Edmonton Rowing Club (B) |
R. Dennett
|
|
|||
Rowing Canada Aviron (B) |
R. Rosts
|
|
|||
University of British Columbia (B) |
M. Vandersande/
|
|
|||
University of British Columbia (B) |
J. Pusic/
|
|
|||
University of Victoria Rowing Club (B) |
D. Bryson
|
|
|||
University of Victoria Rowing Club (B) |
L. Boole
|
|
|||
University of Victoria Rowing Club (B) |
A. Walker
|
|
|||
Victoria City Rowing Club (B) |
R. Herlinveaux
|
|
|||
University of British Columbia (C) |
S. Cvoric/
|
|
|||
University of British Columbia (C) |
S. Precious/
|
|
|||
University of Victoria Rowing Club (C) |
N. Robinson-Dunning
|
|
|||
Victoria City Rowing Club (C) |
M. Gradwell
|
|
|||
University of British Columbia (D) |
B. Minielly/
|
|
|||
University of Victoria Rowing Club (D) |
J. Ferguson
|
|
|||
55 | Womens JrB 2x | 19 |
|||
56 | Mens JrA JV 1x | 18 |
|||
57 | Womens JrC 4x | 0 |
|||
58 | Mens JrB JV 2x | 13 |
|||
59 | Mens SrA 4- | 8 |
|||
60 | Mens JrB 1x | 29 |
|||
61 | Womens Masters 4x | 4 |
|||
62 | Womens JrA 2x | 11 |
|||
63 | Mens JrA 4+ | 4 |
|||
64 | Mens JrB 4x | 8 |
|||
65A | Mens Masters 1x AA-D | 3 |
|||
65B | Mens Masters 1x E | 4 |
|||
65C | Mens Masters 1x F-I | 6 |
|||
66 | Womens SrA 4x | 6 |
|||
67 | Mens Jr A JV 4+ | 4 |
|||
68 | Mens Masters Novice 2x | 0 |
|||
69 | Womens JrB JV 4x | 8 |
|||
70 | Womens Masters 2x | 5 |
|||
71 | Mens Adaptive 1x | 0 |
|||
72 | Womens JrA JV 2x | 9 |
|||
73 | Womens JrA 4x | 8 |
|||
74 | Mens JrC 2x | 6 |
|||
75A | Mens Open 8+ | 6 |
|||
75B | Mens Jr 8+ | 4 |
|||
76 | Family Fun Rec Mixed 2x | 7 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change