Challenge West/BC Championships
- Jul 10, 2015 To Jul 12, 2015
- sprint
- Elk Lake
- Victoria, BC (CAN)
- Hosted By: Victoria City Rowing Club
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Friday, July 10, 2015 | |||||
1A | Mixed Masters 2x AA-E | 4 |
|||
1B | Mixed Masters 2x F-H | 5 |
|||
2 | Open Mixed Adaptive 4+ | 6 |
|||
3 | Mens Jr A JV 4x | 9 |
|||
4 | Mixed Masters Novice 2x | 0 |
|||
5 | Womens JrA JV 4+ | 3 |
|||
6A | Mixed Masters 4x AA-C | 3 |
|||
6B | Mixed Masters 4x E-H | 6 |
|||
Saturday, July 11, 2015 | |||||
G1 | G1: Mens Open 2x | 16 |
|||
G2 | G2: Womens Open 2- | 16 |
|||
G3 | G3: Womens Open 1x | 33 |
|||
20 | Mixed Masters Novice 4x | 0 |
|||
21 | Mens JrB 2x | 19 |
|||
Calgary Rowing Club (A) |
P. Kirker/N. Morrison
|
|
|||
Delta Deas Rowing Club (A) |
D. Johnson/C. Mehling
|
|
|||
Fort Langley Youth Rowing Society (A) |
T. Wick/B. Simpson
|
|
|||
Gorge Narrows Rowing Club (A) |
G. Stewart/G. Knowles/
|
|
|||
Nanaimo Rowing Club (A) |
C. Inglis/L. Carson
|
|
|||
Oregon Rowing Unlimited-PDX (A) |
D. Nikolov/V. Kerefeyski
|
|
|||
Thunderbird Rowing Club (A) |
Z. Labrie/E. Tsui
|
|
|||
Vancouver College Rowing (A) |
E. Warchol/A. Krivoi
|
|
|||
Vancouver Rowing Club (A) |
A. Kaufman/A. Djurasic
|
|
|||
Victoria City Rowing Club (A) |
M. Watson/A. McCallum
|
|
|||
Calgary Rowing Club (B) |
K. Hare/R. Mohler
|
|
|||
Fort Langley Youth Rowing Society (B) |
N. Bousfield/J. Gillis
|
|
|||
Nanaimo Rowing Club (B) |
I. Rogers/B. Layton
|
|
|||
Thunderbird Rowing Club (B) |
J. Christie/O. Kwok
|
|
|||
Vancouver Rowing Club (B) |
S. Finnie/W. Zhu
|
|
|||
Victoria City Rowing Club (B) |
G. Thomas/J. Couchman
|
|
|||
Thunderbird Rowing Club (C) |
D. Delbruck/A. Bobyrev
|
|
|||
Victoria City Rowing Club (C) |
C. Dunn/M. Macintosh
|
|
|||
Victoria City Rowing Club (D) |
L. Hoelscher/B. Wall
|
|
|||
22 | Womens JrA JV 1x | 14 |
|||
Calgary Rowing Club (A) |
E. Kelly
|
|
|||
Fort Langley Youth Rowing Society (A) |
N. deKroon
|
|
|||
Gorge Narrows Rowing Club (A) |
M. Robertson-Jones/
|
|
|||
Nanaimo Rowing Club (A) |
M. Montgomery
|
|
|||
Olympic Peninsula Rowing Association (A) |
H. Officer
|
|
|||
Oregon Rowing Unlimited-PDX (A) |
M. Coseo
|
|
|||
Thunderbird Rowing Club (A) |
G. Chen
|
|
|||
Vancouver Rowing Club (A) |
T. Hamilton
|
|
|||
Victoria City Rowing Club (A) |
H. Beauvais
|
|
|||
Burnaby Lake Rowing Club (B) |
S. McCurdy
|
|
|||
Gorge Narrows Rowing Club (B) |
Y. Liu/
|
|
|||
Nanaimo Rowing Club (B) |
C. Thomas
|
|
|||
Vancouver Rowing Club (B) |
N. Whitehead
|
|
|||
Victoria City Rowing Club (B) |
E. Hardcastle
|
|
|||
23 | Mens JrC 4x | 0 |
|||
24 | Womens JrB JV 2x | 14 |
|||
25 | Womens SrA 4- | 4 |
|||
26 | Womens JrB 1x | 25 |
|||
Burnaby Lake Rowing Club (A) |
H. Hubbs
|
|
|||
Calgary Rowing Club (A) |
E. Arich
|
|
|||
Deep Cove Rowing Club (A) |
E. Doxtdator-Jansson
|
|
|||
Delta Deas Rowing Club (A) |
M. MacKenzie
|
|
|||
Fort Langley Youth Rowing Society (A) |
E. Down
|
|
|||
Gorge Narrows Rowing Club (A) |
K. Cordon/
|
|
|||
Nanaimo Rowing Club (A) |
R. Knight
|
|
|||
Olympic Peninsula Rowing Association (A) |
V. Kennedy
|
|
|||
Oregon Rowing Unlimited-PDX (A) |
D. Petrova
|
|
|||
Thunderbird Rowing Club (A) |
A. Tsai
|
|
|||
Vancouver Rowing Club (A) |
G. Zollmann
|
|
|||
Victoria City Rowing Club (A) |
E. Pearson
|
|
|||
Calgary Rowing Club (B) |
S. Cathcart
|
|
|||
Fort Langley Youth Rowing Society (B) |
M. Cook
|
|
|||
Gorge Narrows Rowing Club (B) |
E. Forbes/
|
|
|||
Nanaimo Rowing Club (B) |
A. Malainey
|
|
|||
Vancouver Rowing Club (B) |
M. Antick
|
|
|||
Victoria City Rowing Club (B) |
E. Gribbon
|
|
|||
Fort Langley Youth Rowing Society (C) |
M. Calbick
|
|
|||
Vancouver Rowing Club (C) |
C. Turnbull
|
|
|||
Victoria City Rowing Club (C) |
E. Reinsch
|
|
|||
Vancouver Rowing Club (D) |
H. Mather
|
|
|||
Victoria City Rowing Club (D) |
M. Peterson
|
|
|||
Victoria City Rowing Club (E) |
A. Mackenzie
|
|
|||
Victoria City Rowing Club (F) |
T. Mackay-Pettyjohn
|
|
|||
27 | Mens Masters 4x | 3 |
|||
28 | Mens JrA 2x | 16 |
|||
29 | Womens JrA 4+ | 3 |
|||
30 | Womens JrB 4x | 9 |
|||
Calgary Rowing Club (A) |
E. Arich/S. Cathcart/R. Wolters/J. McAuley
|
|
|||
Fort Langley Youth Rowing Society (A) |
M. Cook/E. Down/I. Fortin/M. Calbick
|
|
|||
Maple Bay Rowing Club (A) |
B. Reid/E. Truhn/E. Wallich/M. English
|
|
|||
Nanaimo Rowing Club (A) |
R. Knight/A. Malainey/M. Montgomery/C. Thomas
|
|
|||
Olympic Peninsula Rowing Association (A) |
J. Arnold/E. Bundy/M. VanDyken/O. Bay
|
|
|||
Oregon Rowing Unlimited-PDX (A) |
C. Whelan/A. Vassallo/S. Coseo/J. Whelan
|
|
|||
Victoria City Rowing Club (A) |
D. McCulloch/E. Reinsch/E. Gribbon/E. Pearson
|
|
|||
Victoria City Rowing Club (B) |
M. Nichols/M. Peterson/B. Jacobs/T. Mackay-Pettyjohn
|
|
|||
Victoria City Rowing Club (C) |
S. Warwick/C. Jenkinson/A. Thomson/A. Mackenzie
|
|
|||
31A | Womens Masters 1x A-E | 5 |
|||
31B | Womens Masters 1x F-G | 4 |
|||
32 | Womens JrA JV 4x | 6 |
|||
33 | Mens JrA JV 2x | 17 |
|||
34 | Mens SrA 4x | 6 |
|||
35 | Womens Masters Novice 2x | 0 |
|||
36 | Mens JrB JV 4x | 8 |
|||
37A | Mens Masters 2x BDEH | 5 |
|||
37B | Mens Masters 2x F | 4 |
|||
38 | Womens Adaptive 1x | 0 |
|||
39 | Mens JrA 4x | 6 |
|||
40 | Womens JrC 2x | 7 |
|||
Burnaby Lake Rowing Club (A) |
E. Luo/G. Douville
|
|
|||
Calgary Rowing Club (A) |
M. Chantler/S. Inglis
|
|
|||
Oregon Rowing Unlimited-PDX (A) |
A. Vassallo/S. Coseo
|
|
|||
Vancouver Rowing Club (A) |
E. Uphill/D. Turnbull
|
|
|||
Victoria City Rowing Club (A) |
P. Burton/o. skillings
|
|
|||
Burnaby Lake Rowing Club (B) |
K. Hopkins/M. Ker
|
|
|||
Victoria City Rowing Club (B) |
B. Gladwin/E. Kaye
|
|
|||
41A | Womens Open 8+ | 5 |
|||
41B | Womens Jr 8+ | 4 |
|||
Sunday, July 12, 2015 | |||||
G4 | G4: Womens Open 2x | 15 |
|||
G5 | G5: Mens Open 2- | 22 |
|||
G6 | G6: Mens Open 1x | 49 |
|||
Burnaby Lake Rowing Club |
L. Bagneres
|
|
|||
Burnaby Lake Rowing Club |
D. Fraser-Maraun
|
|
|||
Burnaby Lake Rowing Club |
C. Gulka
|
|
|||
Burnaby Lake Rowing Club |
S. Gulka
|
|
|||
Calgary Rowing Club |
E. Hohnstein
|
|
|||
Deep Cove Rowing Club |
J. Sieg
|
|
|||
Deep Cove Rowing Club |
S. Argo
|
|
|||
Fort Langley Youth Rowing Society |
B. Miller
|
|
|||
Fort Langley Youth Rowing Society |
N. Graham
|
|
|||
Fort Langley Youth Rowing Society |
A. Matson
|
|
|||
Nanaimo Rowing Club |
J. O'Keeffe
|
|
|||
Oregon Rowing Unlimited-PDX |
D. Nikolov
|
|
|||
University of British Columbia |
C. Hale/
|
|
|||
University of British Columbia |
T. Hughes/
|
|
|||
University of British Columbia |
D. steiner/
|
|
|||
Vancouver College Rowing |
I. Rybkin
|
|
|||
Vancouver College Rowing |
S. Laroye
|
|
|||
Victoria City Rowing Club |
L. Keane
|
|
|||
Burnaby Lake Rowing Club (A) |
C. Quicho
|
|
|||
Burnaby Lake Rowing Club (A) |
T. Hardy
|
|
|||
Edmonton Rowing Club (A) |
L. Rodriguez
|
|
|||
Edmonton Rowing Club (A) |
M. Hohnstein
|
|
|||
Edmonton Rowing Club (A) |
B. Altman
|
|
|||
Simon Fraser University Rowing Club (A) |
P. Whitmore
|
|
|||
University of British Columbia (A) |
R. Bell/
|
|
|||
University of British Columbia (A) |
D. Euper/
|
|
|||
University of British Columbia (A) |
B. de Wit/
|
|
|||
University of the Fraser Valley (A) |
B. Jones
|
|
|||
University of Victoria Rowing Club (A) |
A. Muth
|
|
|||
University of Victoria Rowing Club (A) |
B. Larson
|
|
|||
University of Victoria Rowing Club (A) |
D. Nicmans
|
|
|||
Victoria City Rowing Club (A) |
J. Weide
|
|
|||
Victoria City Rowing Club (A) |
S. Garber
|
|
|||
Edmonton Rowing Club (B) |
S. Rusnak
|
|
|||
Edmonton Rowing Club (B) |
W. Findlay
|
|
|||
Edmonton Rowing Club (B) |
R. Dennett
|
|
|||
Rowing Canada Aviron (B) |
R. Rosts
|
|
|||
University of British Columbia (B) |
M. Vandersande/
|
|
|||
University of British Columbia (B) |
J. Pusic/
|
|
|||
University of Victoria Rowing Club (B) |
D. Bryson
|
|
|||
University of Victoria Rowing Club (B) |
L. Boole
|
|
|||
University of Victoria Rowing Club (B) |
A. Walker
|
|
|||
Victoria City Rowing Club (B) |
R. Herlinveaux
|
|
|||
University of British Columbia (C) |
S. Cvoric/
|
|
|||
University of British Columbia (C) |
S. Precious/
|
|
|||
University of Victoria Rowing Club (C) |
N. Robinson-Dunning
|
|
|||
Victoria City Rowing Club (C) |
M. Gradwell
|
|
|||
University of British Columbia (D) |
B. Minielly/
|
|
|||
University of Victoria Rowing Club (D) |
J. Ferguson
|
|
|||
55 | Womens JrB 2x | 19 |
|||
56 | Mens JrA JV 1x | 18 |
|||
57 | Womens JrC 4x | 0 |
|||
58 | Mens JrB JV 2x | 13 |
|||
59 | Mens SrA 4- | 8 |
|||
60 | Mens JrB 1x | 29 |
|||
Burnaby Lake Rowing Club |
J. Lynch
|
|
|||
Burnaby Lake Rowing Club |
A. Witts
|
|
|||
Calgary Rowing Club |
N. Morrison
|
|
|||
Calgary Rowing Club |
K. Hare
|
|
|||
Calgary Rowing Club |
P. Kirker
|
|
|||
Deep Cove Rowing Club |
J. Gillis
|
|
|||
Delta Deas Rowing Club |
D. Johnson
|
|
|||
Delta Deas Rowing Club |
C. Mehling
|
|
|||
Delta Deas Rowing Club |
C. Krezan
|
|
|||
Edmonton Rowing Club |
A. Harrower
|
|
|||
Fort Langley Youth Rowing Society |
T. Wick
|
|
|||
Fort Langley Youth Rowing Society |
B. Simpson
|
|
|||
Fort Langley Youth Rowing Society |
N. Bousfield
|
|
|||
Gorge Narrows Rowing Club |
G. Stewart/
|
|
|||
Maple Bay Rowing Club |
C. Jones
|
|
|||
Nanaimo Rowing Club |
I. Rogers
|
|
|||
Nanaimo Rowing Club |
L. Carson
|
|
|||
Nanaimo Rowing Club |
B. Layton
|
|
|||
Nanaimo Rowing Club |
C. Inglis
|
|
|||
Oregon Rowing Unlimited-PDX |
I. Kerefeyski
|
|
|||
Oregon Rowing Unlimited-PDX |
G. Palmer
|
|
|||
Oregon Rowing Unlimited-PDX |
V. Kerefeyski
|
|
|||
Thunderbird Rowing Club |
D. Delbruck
|
|
|||
Thunderbird Rowing Club |
B. Lau
|
|
|||
Vancouver College Rowing |
S. Jessa
|
|
|||
Vancouver Rowing Club |
A. Kaufman
|
|
|||
Vancouver Rowing Club |
R. Migut
|
|
|||
Vancouver Rowing Club |
A. Djurasic
|
|
|||
Vancouver Rowing Club |
W. Zhu
|
|
|||
61 | Womens Masters 4x | 4 |
|||
62 | Womens JrA 2x | 11 |
|||
63 | Mens JrA 4+ | 4 |
|||
64 | Mens JrB 4x | 8 |
|||
65A | Mens Masters 1x AA-D | 3 |
|||
65B | Mens Masters 1x E | 4 |
|||
65C | Mens Masters 1x F-I | 6 |
|||
66 | Womens SrA 4x | 6 |
|||
67 | Mens Jr A JV 4+ | 4 |
|||
68 | Mens Masters Novice 2x | 0 |
|||
69 | Womens JrB JV 4x | 8 |
|||
70 | Womens Masters 2x | 5 |
|||
71 | Mens Adaptive 1x | 0 |
|||
72 | Womens JrA JV 2x | 9 |
|||
73 | Womens JrA 4x | 8 |
|||
Calgary Rowing Club (A) |
C. Hinse/V. Ulrich/B. Thorsen/h. kennedy
|
|
|||
Fort Langley Youth Rowing Society (A) |
E. Harrison/M. Simpson/E. Down/N. deKroon
|
|
|||
Maple Bay Rowing Club (A) |
R. Bond/E. Whitaker/B. Reid/T. Brouwer
|
|
|||
Nanaimo Rowing Club (A) |
C. Thomas/A. Malainey/E. Berry-Dillon/M. Mullaly
|
|
|||
Oregon Rowing Unlimited-PDX (A) |
D. Petrova/C. Whelan/M. Coseo/J. Whelan
|
|
|||
Vancouver Rowing Club (A) |
M. TOD-TIMS/M. Hall/G. Zollmann/C. Armstrong
|
|
|||
Victoria City Rowing Club (A) |
P. Battersby/S. Polman/L. Cathrea/R. Girard
|
|
|||
Fort Langley Youth Rowing Society (B) |
H. Bailey/C. Santos/M. Cook/M. Calbick
|
|
|||
74 | Mens JrC 2x | 6 |
|||
Nanaimo Rowing Club (A) |
I. Rogers/Z. Malainey
|
|
|||
Oregon Rowing Unlimited-PDX (A) |
G. Palmer/I. Kerefeyski
|
|
|||
Vancouver Rowing Club (A) |
E. Alca/K. Scott
|
|
|||
Victoria City Rowing Club (A) |
S. Thomas/J. Leslie
|
|
|||
Victoria City Rowing Club (C) |
P. Villegas/T. Irvine
|
|
|||
Victoria City Rowing Club (D) |
R. Smith/L. White
|
|
|||
75A | Mens Open 8+ | 6 |
|||
75B | Mens Jr 8+ | 4 |
|||
76 | Family Fun Rec Mixed 2x | 7 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change