Chattanooga Head Race

  • Oct 10, 2015
  • head
  • Downtown
  • Chattanooga, TN (USA)
  • Hosted By: Lookout Rowing Club
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 10, 2015
1 9:00 AM Womens Collegiate 8+
12
2 9:00 AM Womens Masters 8+
3
3 9:10 AM Mens Collegiate 4+
12
4 9:20 AM Mens Youth 4x
8
    Atomic Rowing (A)
 
    Chattanooga Rowing (A)
J. Huhnke/D. Williams/H. Baldwin/S. Meagher/
 
    Huntsville-Madison County Rowing & Watersports, LLC (A)
G. Lawrence/E. Hughs/J. Murphy/A. Entrekin
 
    McCallie School (A)
J. Truitt/J. Hale/P. Pedigo/B. Lynch
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
D. Tanasijevich/J. Peacock/M. Moore/h. lipsky
 
    Atomic Rowing (B)
 
    St. Andrew Rowing Club (B)
M. Arias/A. Hall/G. Shiplett/P. Bickel
 
    St. Andrew Rowing Club (C)
B. Husain/T. Summe/m. echols/D. Piper
 
5 9:30 AM Mens Championship 1x
5
6 9:30 AM Mens Ltwt 1x
0
7 9:30 AM Mens Youth 1x
7
8 9:30 AM Mens Masters 1x
1
9 9:30 AM Mens Senior Masters 1x
2
10 9:30 AM Mens Veterans 1x
2
11 9:30 AM Mens Novice 1x
2
12 9:30 AM Mens Rec 1x
0
13 9:50 AM Womens Championship 1x
1
14 9:50 AM Womens Ltwt 1x
2
15 9:50 AM Womens Youth 1x
4
16 9:50 AM Womens Masters 1x
0
17 9:50 AM Womens Senior Masters 1x
3
18 9:50 AM Womens Veterans 1x
0
19 9:50 AM Womens Novice 1x
2
20 9:50 AM Womens Rec 1x
0
21 10:20 AM Mens Collegiate Novice 4+
9
22 10:20 AM Mens TRUE Collegiate Novice 4+
10
23 10:30 AM Womens Collegiate 2nd Novice 8+
10
24 10:40 AM Mens Youth Novice 8+
13
    Asheville Youth Rowing Association (A)
A. Puzerewski/M. OHalloran/J. McGlinsky/M. McGlinsky/K. Clark/M. Mueller/P. Jacko/M. Puzerewski/C. Wood (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
S. Kukler/O. Lee/M. Pakula/J. Thomson/O. Eribac/F. Fodor/M. Dean/J. Wakefield/L. Lefter (Cox)
 
    Baylor School (A)
P. Hartline/P. Andrews/H. Ho/C. Hicks/H. Hooks/M. Monroe/C. King/B. Townsend/E. Marler (Cox)
 
    McCallie School (A)
E. Wright/N. Loeb/C. Henry/B. Moore/N. Stipanov/J. Henderson/E. Leslee/G. Paty/A. King (Cox)
 
    Nashville Rowing (A)
L. Quinby/G. Ufnar/C. Yarbrough/J. Guider/A. Knoch/N. von Geijer/J. Fetters/F. Arguello/C. Griffin (Cox)/
 
    Riverside Military Academy (A)
J. Xu/J. Carus/H. Miranda/E. Baldeon/T. Lindsey/C. Offodile/J. Spinks/C. Taylor/P. Brobst (Cox)
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
E. Lynch/A. Spicher/S. Hynes/C. Hawkins/c. kolowich/A. Risey/B. Mitchell/C. Burke/A. Cadenhead (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (B)
M. O'Donnell/M. Beaupre/R. Cho/A. Hennessy/J. Lloyd/J. Chapman/A. Confer/B. Hixon/C. Ernst (Cox)
 
    Baylor School (B)
C. Pritchard/M. Rouse/C. Chaudry/R. xx/R. Grove/H. Dierig/Y. Xu/D. Chen/J. Byerley (Cox)
 
    McCallie School (B)
P. Stanton/P. Warren/J. Olenchek/M. Barton/S. Hill/J. Braden/P. Sumners/O. Rutledge/P. Merrion (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (C)
J. Ferguson/I. Staviss/C. Yule/H. Michalak/T. Provost/D. Gonzalez/R. Devault/S. Highsmith/s. arul (Cox)
 
    McCallie School (C)
M. Grauley/A. Free/E. Xu/P. Robinson/M. Schriver/M. Hendrix/H. Adams/N. Hmeljak/P. Cudd (Cox)
 
    McCallie School (D)
T. Zhou/G. Jones/M. Poston/D. King/C. Jones/T. Edwards/D. McCloskey/S. Irby/M. Richmond (Cox)
 
25 10:50 AM Womens Youth Novice 4+
16
    Asheville Youth Rowing Association (A)
P. Haller/D. Kitts/A. Kattermann/S. Kane/R. Minor (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
B. Carpenter/A. Shannon/E. Clarke/A. Osborne/C. Stepakoff (Cox)
 
    Atomic Rowing (A)
 
    Chattanooga Rowing (A)
M. Goodgame/M. Speraw/C. Jenkins/J. Radden/S. Stephens (Cox)/
 
    East Tennessee Rowing Organization (A)
 
    Harpeth Hall Crew (A)
A. LaGrone/A. Tirrill/G. Harris/G. Whitehouse/M. Carrigan (Cox)/
 
    Huntsville-Madison County Rowing & Watersports, LLC (A)
J. James/M. Gillikin/K. Bohanan/G. Long/J. Davis (Cox)
 
    McCallie School (A)
 
    Nashville Rowing (A)
A. Franklin/E. Varney/G. DeNunzio/E. Talbert/A. Nawrocki (Cox)/
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
E. Shappard/E. Rogers/M. Stafford/K. Sherman/G. Murdock (Cox)
 
    Asheville Youth Rowing Association (B)
M. Cole/E. Anderson/A. Willey/R. Willey/L. McDonald (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (B)
A. Barham/S. Helberg/M. Dotson/A. Handa/B. Kim (Cox)
 
    St. Andrew Rowing Club (B)
G. Helliar/z. bishop/V. iassogna/M. Giles/s. biscan (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (C)
A. Guglielmo/L. Gaster/F. Hopperton/P. Phifer/M. Breathnach (Cox)
 
    St. Andrew Rowing Club (C)
A. Jogie/I. Canales/C. Moore/A. Ensley/S. Kaufman (Cox)
 
    St. Andrew Rowing Club (D)
G. Rowlands/G. Jones/V. Pondiscio/C. Summers/E. Schultz (Cox)
 
26 11:00 AM Women's Collegiate 2-
10
27 11:00 AM Men's YOUTH 2-
5
28 11:00 AM Women's Youth 2-
4
29 11:00 AM Mens Championship 2x
4
30 11:10 AM Women's Championship (Open) 2x
10
31 11:20 AM Mens Collegiate Ltwt 4+
9
32 11:30 AM Mens Masters 4+
2
33 11:30 AM Womens Masters 4+
7
34 11:40 AM Womens Youth 4x
5
35 11:50 AM Mixed Collegiate 8+
5
36 11:50 AM Mens Collegiate 2nd Novice 8+
6
37 12:00 PM Middle School Mixed 8+
1
LUNCH BREAK
38 12:40 PM Mens Collegiate 2-
6
39 12:50 PM Mens Masters 4x
3
40 12:50 PM Womens Masters 4x
6
41 1:00 PM Womens Collegiate Novice 4+
10
42 1:00 PM Womens TRUE Collegiate Novice 4+
8
43 1:10 PM Womens Youth 8+
13
    Asheville Youth Rowing Association (A)
S. Wood/A. Fisk/C. Sewell/M. Chhina/E. Garner/A. Hudspeth/S. Bobbitt/M. Bryant/S. Wood (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
S. Morton/A. Filan/C. Warmath/A. Herrera/E. Taylor/P. Cohen/A. Pitzel/R. Anderson/A. Fong (Cox)
 
    East Tennessee Rowing Organization (A)
k. mcgruther/L. Krawczyk/H. Hayes/K. Grizzell/S. Rose/D. Rapien/R. Miller/A. Adam/R. Lewis (Cox)
 
    Harpeth Hall Crew (A)
W. Briggs/L. Jobe/S. Howard/A. Cole/E. Hollins/M. Peterson/D. Didier/V. Lund/A. Nawrocki (Cox)/
 
    McCallie School (A)
 
    Nashville Rowing (A)
A. Tarquinio/M. Holtkamp/E. Norris/A. McGinn/V. Cheij/I. Grant/M. Trost/M. Quinby/E. Loving (Cox)/
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
k. mahoney/L. Nelson/R. Kerber/S. Parker/G. Burns/I. Castro/K. Fisher/C. Tanasijevich/R. kaufman (Cox)
 
    Asheville Youth Rowing Association (B)
E. Lim/L. Belanger/Z. Rose/K. Honeycutt/N. Wait/I. Arrendell/A. Lammers/K. Gaddy/M. Hunter (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (B)
E. Nitzken/K. Curry/C. O'Brien/L. Metcalf/C. Densmore/M. Smith/M. Schuster/V. Parker/C. Raad (Cox)
 
    McCallie School (B)
 
    Nashville Rowing (B)
C. Corcoran/E. Frensley/N. Duckworth/K. Frensley/H. Knoch/E. Mock/L. Caton/K. Rheins/A. Neville (Cox)/
 
    St. Andrew Rowing Club (B)
E. Ames/M. Barber/K. Strong/P. Fisher/S. Cronin/N. Carrese/R. Murugadass/J. Leftwich/G. Murdock (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (C)
H. Hattori/S. Stacks/K. Salvadori/K. Koziak/E. Anderson/K. Trice/S. Stepakoff/A. Kulkarni/K. Hadley (Cox)
 
44 1:20 PM Mens Youth 4+
23
    Asheville Youth Rowing Association (A)
J. Brock/V. Bruder/J. Wiegman/N. Teeters/A. Lim (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
C. Brady/O. Babb/J. Stewart/C. Johnson/J. Renkin (Cox)
 
    Atomic Rowing (A)
 
    Chattanooga Rowing (A)
C. Fox/H. Wilburn/B. Bernarding/M. Bonvallet/L. Rast (Cox)/
 
    East Tennessee Rowing Organization (A)
 
    Huntsville-Madison County Rowing & Watersports, LLC (A)
A. Winters/M. Shivers/A. Mata/E. Coy/C. Blackmon (Cox)
 
    McCallie School (A)
B. Lynch/J. Truitt/J. Hale/P. Pedigo/S. Naik (Cox)
 
    Montgomery Bell Academy (A)
 
    Nashville Rowing (A)
O. Cunneely/C. Hullfish/J. Kyne/C. Neville/Z. Collins (Cox)/
 
    Riverside Military Academy (A)
B. Borden/B. Metzger/D. Bryant/S. Kelly/G. Scavelli (Cox)
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
D. Tanasijevich/M. Shaffer/J. Peacock/M. Moore/S. Leftwich (Cox)
 
    Asheville Youth Rowing Association (B)
J. Ruff/J. Decker/M. Belanger/Z. Al-Aidy/R. Rosenfelt (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (B)
A. Dildar/C. Rees/D. Sutphin/S. De Laria/S. Weltner (Cox)
 
    Montgomery Bell Academy (B)
 
    Nashville Rowing (B)
G. Miller/C. Clendening/A. Gossett/P. Sloan/C. Griffin (Cox)/
 
    Riverside Military Academy (B)
J. Spinks/R. Wang/D. Brizzi/J. Xu/R. Bolton (Cox)
 
    St. Andrew Rowing Club (B)
h. lipsky/J. Yankey/W. Harrison/j. bayly/J. Katz (Cox)
 
    Asheville Youth Rowing Association (C)
H. JONES/E. Poplawski/L. Porach/S. Bruder/C. Wood (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (C)
C. Cheng/W. Doss/A. Missert/D. Wesolowski/C. Slawin (Cox)
 
    Nashville Rowing (C)
A. Eledge/R. Alles/A. Bonvissuto/Q. Woodruff/M. Carrigan (Cox)/
 
    St. Andrew Rowing Club (C)
M. Arias/G. Shiplett/A. Hall/J. Patterson/L. Sheraden Cox (Cox)
 
    Asheville Youth Rowing Association (D)
P. McGovern/J. Hanlon/D. Bradley/T. Swedan/L. McDonald (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (D)
C. Fields/J. Forestner/P. Lee/C. Amason/V. Shelton (Cox)
 
45 1:30 PM Mixed Masters 8+
2
46 1:40 PM Mens Collegiate Novice 8+
15
47 1:50 PM Mens Youth 2x
12
48 1:50 PM Womens Youth 2x
10
49 1:50 PM Mixed Masters 2x
4
50 2:20 PM Womens Collegiate Ltwt 4+
4
51 2:30 PM Mixed Masters 4+
2
52 2:40 PM Womens Youth Novice 8+
15
    Asheville Youth Rowing Association (A)
P. Haller/D. Kitts/A. Kattermann/A. Willey/R. Willey/E. Halfacre/M. Cole/S. Kane/R. Minor (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
G. Gerlach/B. Carpenter/A. Shannon/J. Alexander/C. Wardrop/E. Clarke/E. Loftin/A. Osborne/C. Stepakoff (Cox)
 
    Atomic Rowing (A)
 
    Baylor School (A)
S. Hait/A. Bowen/E. Sandstrom/M. Gardner/B. Garrison/J. Zima/S. Mason/T. Rolleston/A. Boyd (Cox)
 
    Chattanooga Rowing (A)
H. Tims/M. Hibbs/M. Haustein/S. Smith/C. Gray/A. Polk/A. Landazuri/K. Nash/J. Bowling (Cox)/
 
    Darlington School (A)
L. Lupp/E. Flynn/S. Firnhaber/M. Obiakor/J. Mckibben/J. Derfler/A. Williamson/G. Garlinghouse/G. Jones (Cox)
 
    Huntsville-Madison County Rowing & Watersports, LLC (A)
J. James/M. Gillikin/K. Bohanan/G. Long/M. Mosley/K. Romak/A. Blackmon/L. Walls/J. Davis (Cox)
 
    McCallie School (A)
 
    Nashville Rowing (A)
E. Hollins/E. Varney/A. Franklin/V. Lund/L. Caton/A. Tirrill/H. Hilgenhurst/G. DeNunzio/M. Carrigan (Cox)/
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
G. Helliar/C. Moore/M. Stafford/V. iassogna/M. Giles/J. Pan/V. Pondiscio/A. Jogie/s. biscan (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (B)
V. Gopalakrishna/L. Gaster/A. Guglielmo/Z. Tatum/E. Rees/M. Abby/F. Hopperton/P. Phifer/C. Barrow (Cox)
 
    Chattanooga Rowing (B)
M. Goodgame/M. Speraw/M. Cooper/E. Smith/C. Jenkins/J. Radden/A. Schlegel/S. Stephens/M. Hibbs (Cox)/
 
    McCallie School (B)
 
    St. Andrew Rowing Club (B)
K. Sherman/E. Shappard/G. Bunner/z. bishop/E. Rogers/I. Canales/G. Jones/C. Summers/E. Schultz (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (C)
S. Long/K. Burgess/M. Reynolds/K. Fox/A. Barham/S. Helberg/E. Munson/A. Handa/M. Breathnach (Cox)
 
53 2:50 PM Mens Youth Novice 4+
11
54 3:00 PM Womens Collegiate Novice 8+
12
55 3:10 PM Mens Masters 2x
5
56 3:10 PM Womens Masters 2x
4
57 3:30 PM Womens Collegiate 4+
16
58 3:40 PM Womens Youth 4+
23
    Asheville Youth Rowing Association (A)
S. Wood/A. Fisk/C. Sewell/A. Hudspeth/S. Wood (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
E. Nitzken/K. Curry/M. Smith/M. Schuster/K. Hadley (Cox)
 
    Baylor School (A)
M. Rodgers/A. Moore/M. Hall/K. Weeks/N. Hodge (Cox)/
 
    Chattanooga Rowing (A)
M. Hill/J. Dunn/E. Johnson/M. Hammond/I. Reynolds (Cox)/
 
    Darlington School (A)
H. Grigsby/A. Wuddel/S. Dickinson/S. Chen/E. Robertson (Cox)
 
    East Tennessee Rowing Organization (A)
 
    Harpeth Hall Crew (A)
W. Briggs/A. Cole/M. Trost/L. Jobe/A. Nawrocki (Cox)/
 
    Huntsville-Madison County Rowing & Watersports, LLC (A)
C. Haines/M. Kloske/A. Patz/A. Johnson/M. Mosley (Cox)
 
    McCallie School (A)
 
    Nashville Rowing (A)
A. Tarquinio/M. Holtkamp/E. Norris/A. McGinn/E. Loving (Cox)/
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
R. Kerber/k. mahoney/G. Burns/S. Parker/R. kaufman (Cox)
 
    Asheville Youth Rowing Association (B)
S. Bobbitt/M. Bryant/E. Garner/L. Belanger/M. Hunter (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (B)
R. Anderson/E. Taylor/V. Parker/C. O'Brien/A. Fong (Cox)
 
    Baylor School (B)
R. Arrington/I. Rowan/E. Bayer/M. Barrett/A. Ludwick (Cox)
 
    East Tennessee Rowing Organization (B)
S. Rose/A. Adam/R. Miller/D. Rapien/H. Hayes (Cox)
 
    Nashville Rowing (B)
V. Cheij/M. Quinby/N. Duckworth/I. Grant/A. Neville (Cox)/
 
    St. Andrew Rowing Club (B)
C. Tanasijevich/L. Nelson/I. Castro/K. Fisher/G. Murdock (Cox)
 
    Asheville Youth Rowing Association (C)
Z. Rose/K. Honeycutt/N. Wait/K. Gaddy/L. McDonald (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (C)
M. Hipp/E. Anderson/A. Hoover/V. Cason/A. Canaras (Cox)
 
    Nashville Rowing (C)
C. Corcoran/E. Mock/H. Knoch/K. Rheins/C. Griffin (Cox)/
 
    St. Andrew Rowing Club (C)
M. Barber/E. Ames/K. Strong/S. Cronin/S. Kaufman (Cox)
 
    Asheville Youth Rowing Association (D)
E. Lim/N. Fisk/A. Lammers/E. McGovern/R. Rosenfelt (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (D)
M. McJilton/K. Salvadori/K. Cavanaugh/K. Moss/A. Kellner (Cox)
 
59 4:00 PM Mens Masters 8+
1
60 4:10 PM Mens Youth 8+
16
    Asheville Youth Rowing Association (A)
J. Ruff/J. Decker/J. Wiegman/V. Bruder/J. Brock/Z. Al-Aidy/M. Belanger/N. Teeters/A. Lim (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
C. Brady/O. Babb/J. Sutton/R. Radulovacki/W. Nourachi/K. Richardson/J. Stewart/C. Johnson/V. Shelton (Cox)
 
    Atomic Rowing (A)
 
    Chattanooga Rowing (A)
D. Nash/C. Boettner/H. Baldwin/J. Huhnke/D. Williams/S. Meagher/H. Wilburn/C. Fox/L. Rast (Cox)/
 
    Darlington School (A)
J. Andersen/J. Hunt`/T. Shadday/O. Wang/I. Kinney/J. Gober/C. Brock/W. Robertson/R. Smith (Cox)
 
    East Tennessee Rowing Organization (A)
T. Davis/A. Knoll/J. Cox/B. Howell/B. Tuggle/M. Garard/C. Metz/A. Klingensmith/S. Boles (Cox)
 
    Huntsville-Madison County Rowing & Watersports, LLC (A)
A. Winters/E. Coy/G. Lawrence/M. Shivers/A. Mata/A. Entrekin/J. Tillery/C. Armstrong/C. Blackmon (Cox)
 
    McCallie School (A)
B. Nelson/J. Moore/A. Cummings/G. Newell/H. Wagnon/M. Kalinowski/T. Song/N. Norris/Y. Moore (Cox)
 
    Montgomery Bell Academy (A)
 
    Nashville Rowing (A)
O. Cunneely/C. Hullfish/J. Kyne/P. Sloan/G. Miller/C. Clendening/A. Gossett/C. Neville/Z. Collins (Cox)/
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
A. Leigh/b. hudson/P. Bickel/W. Harrison/B. Husain/m. echols/T. Summe/D. Piper/M. Griffin (Cox)
 
    Asheville Youth Rowing Association (B)
H. JONES/E. Poplawski/P. McGovern/S. Bruder/D. Bradley/J. Hanlon/L. Porach/T. Swedan/R. Rosenfelt (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (B)
D. Paul/C. Rees/W. Smith/K. Foley/S. Boyd/W. Doss/C. Cheng/A. Castillo/J. Renkin (Cox)
 
    McCallie School (B)
B. Lynch/G. McArtor/P. Pedigo/D. Sung/J. Morgan/J. Fox/R. Turnipseed/T. Uzzle/H. Spaulding (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (C)
A. Dildar/T. Campbell/D. Sutphin/S. De Laria/C. Wood/C. Fields/C. Amason/P. Lee/M. Sweeden (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (D)
J. Lim/J. Markland/J. Heins/B. Varnson/A. Missert/D. Wesolowski/J. Forestner/J. Asarnow/C. Slawin (Cox)
 
61 4:30 PM Mens Collegiate 8+
13
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change