Bill Braxton Memorial Regatta
- Nov 8, 2015
- sprint
- 40.2674,-74.6479
- West Windsor, NJ (USA)
- Hosted By: Philadelphia Girls' Rowing Club
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Sunday, November 8, 2015 | |||||
1 | Womens HS 2x | 14 |
|||
2 | Mens HS 2x | 18 |
|||
3 | Womens 4+ | 6 |
|||
4 | Mens 4+ | 15 |
|||
5 | Womens Collegiate Freshman Novice 4+ | 6 |
|||
6 | Mens Collegiate Freshman Novice 4+ | 8 |
|||
7 | Mixed Masters 2x | 0 |
|||
8 | Mens Masters 2x | 0 |
|||
9 | Womens Masters 2x | 0 |
|||
10 | Womens HS Novice 4+ | 15 |
|||
Cooper Training Center (A) |
M. Cicha/S. Kolb/S. Gross/E. Weiss/A. Backal (Cox)
|
|
|||
Doane Academy (A) |
M. Bush/E. Harrison/S. Scioli/M. Albanese/E. O'Connell (Cox)
|
|
|||
Frederick Gunn School (A) |
M. Senich/V. Dodenhoff/T. Mackey/C. Siemon/G. Herrick (Cox)
|
|
|||
Institute of Notre Dame (A) |
C. Smith/M. Schneid/E. Wolf/E. Grier/S. Welsh (Cox)
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A) |
E. Nates/K. Lockwood/E. Spaeth/E. Mernagh/M. Cohan (Cox)
|
|
|||
Mountain Lakes Rowing Club (A) |
E. Thomson/c. glavin/l. mccrink/j. zangari/M. Orlofski (Cox)
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
J. Cassara/L. Hauben/A. Tousignant/S. McLaughlin/A. Johnston (Cox)
|
|
|||
Newport Rowing Club (A) |
E. Toy/R. Miller/E. Marvel/N. Fala/C. Hanby (Cox)
|
|
|||
Philadelphia City Rowing, Inc. (A) |
O. Musselman/A. Leighton/S. Powers/C. Pitone/T. Allen (Cox)
|
|
|||
Radnor High School Crew Club (A) |
A. Marshall/K. Bragdon/L. Fogel/A. Magen/M. Hunn (Cox)
|
|
|||
Rye High School Crew (A) |
N. Storey/I. Syed/F. Johnson/I. Kacha/S. Herzog (Cox)
|
|
|||
Wilmington Youth Rowing Association (A) |
E. Katz/S. Hansen/E. Lane/A. deLaveaga/C. Avedisian (Cox)
|
|
|||
Institute of Notre Dame (B) |
A. Savoy/M. Williams/M. Navarro/R. Lemonds/K. Leitch (Cox)
|
|
|||
Philadelphia City Rowing, Inc. (B) |
L. Iodice/A. Childs/T. Donover/R. Mandel Weinbaum/K. Rennie (Cox)
|
|
|||
Radnor High School Crew Club (B) |
C. Dressel/S. Cohen/E. von Abele/L. Coffey/J. Weitzman (Cox)
|
|
|||
11 | Womens HS 4x | 10 |
|||
12 | Womens HS Varsity 4+ (Braxton Family Trophy) | 28 |
|||
Bonner Rowing Association - Bonner & Prendergast Catholic High School (A) |
D. Covert/C. Savage/E. Dougherty/T. McShea/A. Wesolowski (Cox)/
|
|
|||
Cooper Training Center (A) |
E. Aronson/R. Costa/C. Ricciardi/R. Pierce/E. Goldstein (Cox)
|
|
|||
Coventry Rowing Center (A) |
A. Giongo/H. Dunlop/M. Amy/T. Baker/K. Sherwood (Cox)
|
|
|||
Doane Academy (A) |
|
||||
Frederick Gunn School (A) |
A. Madow/T. Vincelette/K. McGann/J. Gelfand/H. Le (Cox)
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
I. Rose/M. Markowitz/E. Dabney/M. Mcmillan/L. DeVore (Cox)
|
|
|||
Haddonfield Crew Club (A) |
A. Palavage/N. Zucca/G. Bowman/E. Campo/S. Pancoast (Cox)
|
|
|||
Institute of Notre Dame (A) |
Y. Walker/M. Headley/M. Stone/M. Schneid/K. McCoach (Cox)
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A) |
E. Murphy/B. Zweben/J. Grimm/S. Wellner/R. Tauber (Cox)
|
|
|||
Manhasset Crew (A) |
M. Lyons/A. Tsoumpariotis/K. petras/l. benabou/e. gatanas (Cox)
|
|
|||
Mountain Lakes Rowing Club (A) |
H. Butrico/E. Wolkenstein/B. Phillips/E. Thomson/O. Reiter (Cox)
|
|
|||
Newport Rowing Club (A) |
a. hallinan/A. Schmidt/G. Olive/E. Schuessler/C. Hanby (Cox)
|
|
|||
Philadelphia City Rowing, Inc. (A) |
C. Bush/H. Boroff/J. Nunez/L. Perrin/T. Torres (Cox)
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
|
||||
Radnor High School Crew Club (A) |
o. chase/N. Vitt/C. Ressler/Y. Gu/C. Kerpius (Cox)
|
|
|||
Rye High School Crew (A) |
L. Pell/K. Myers/S. Daniels/C. Biow/C. Dailey (Cox)
|
|
|||
Walter Johnson Crew Club Inc (A) |
A. Phelps/E. Schuettler/A. Pruitt/E. Roe/S. Poersch (Cox)
|
|
|||
Wilmington Youth Rowing Association (A) |
T. Beardell/C. McNeill/C. Wren/J. Raphaelson/S. Elliott (Cox)/
|
|
|||
Bonner Rowing Association - Bonner & Prendergast Catholic High School (B) |
N. Zeller/C. Stiteler/J. Clarke/S. Scepansky/E. Forsyth (Cox)/
|
|
|||
Frederick Gunn School (B) |
C. Schoen/A. Maxwell/E. Lubrano/K. Hayward/M. Carpenter (Cox)
|
|
|||
Greenwich Crew (B) |
C. Boylan/M. Freydberg/J. Steinman/C. Smith/C. Krantz (Cox)
|
|
|||
Institute of Notre Dame (B) |
M. Hecker/M. Sandoval/A. Hegeman/M. Milburn/E. Carter (Cox)
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (B) |
M. Barkenbush/R. Mumau/G. Lavery/E. Hu/S. Holgado (Cox)
|
|
|||
Walter Johnson Crew Club Inc (B) |
A. Mahany/A. Marroquin/S. Vanderbilt/T. Hayden/G. Audia (Cox)
|
|
|||
Wilmington Youth Rowing Association (B) |
M. Holmes/M. Drohan/K. Drohan/S. Singh/H. Kirk (Cox)/
|
|
|||
Frederick Gunn School (C) |
M. Gaggini/C. Siemon/C. Lavelle/L. Feldman/C. Connors (Cox)
|
|
|||
Greenwich Crew (C) |
M. van Meel/A. White/A. Meurer/S. Salzer/E. Leites (Cox)
|
|
|||
Frederick Gunn School (D) |
M. Vieli/T. Mackey/W. Lu/H. Maxwell/G. Herrick (Cox)
|
|
|||
13 | Mens HS JV 8+ | 35 |
|||
14 | Mens HS Novice 8+ | 28 |
|||
15 | Mens HS Varsity 8+ (Coletta Family Trophy) | 18 |
|||
16 | Womens Collegiate Varsity 8+ | 2 |
|||
17 | Mens Collegiate Varsity 8+ | 8 |
|||
18 | Womens Collegiate JV 8+ | 0 |
|||
19 | Mens Collegiate JV 8+ | 3 |
|||
20 | Womens Collegiate Frosh/Novice 8+ | 7 |
|||
21 | Mens Collegiate Frosh/Novice 8+ | 8 |
|||
22 | "Dad Vail" Mens Ltwt 8+ (Bill Braxton Memorial Cup) | 2 |
|||
23 | Mens Masters 8+ | 0 |
|||
24 | Womens Masters 8+ | 0 |
|||
25 | Mixed Masters 4x | 0 |
|||
26 | Mens Masters 4x | 1 |
|||
27 | Womens Masters 4x | 0 |
|||
28 | Mens HS Novice 4+ | 10 |
|||
29 | Mens HS 4x | 16 |
|||
30 | Mens HS Varsity 4+ (Rafferty Cup) | 34 |
|||
31 | Womens HS JV 8+ | 21 |
|||
Archbishop Carroll High School (A) |
K. Carlin/M. Dougherty/Z. Minasian/C. Boyle/S. Streko/J. Kraft/A. Lomax/L. iacovella/M. Pacifico (Cox)
|
|
|||
Coventry Rowing Center (A) |
J. Smith/A. Giongo/L. Edleman/R. Ambrose/H. Tobinus/E. Hughes/S. Cousens/K. Sherwood/E. Selvaggio (Cox)
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
I. Rose/M. Markowitz/E. Dabney/M. Freydberg/V. Logsdail/V. Rojo/J. Steinman/M. Mcmillan/L. DeVore (Cox)
|
|
|||
Haddonfield Crew Club (A) |
S. Murphy/N. Zucca/K. Loue/E. Campo/A. Palavage/M. Clapp/G. Bowman/J. Honigfeld/L. Mackey (Cox)
|
|
|||
Institute of Notre Dame (A) |
M. Hecker/M. Sandoval/A. Hegeman/M. Schneid/Y. Walker/M. Milburn/E. Grier/M. Headley/S. Welsh (Cox)
|
|
|||
Manhasset Crew (A) |
a. crewe/I. caton/M. Panetta/M. Budis/C. O'Connor/j. mason/d. rallis/m. fournaris/a. kim (Cox)
|
|
|||
Mount Saint Joseph Academy (A) |
S. ALTOMARE/G. Little/B. Gallagher/B. Gimaro/G. Natale/E. Arnold/K. Faust/M. Sandquist/A. Schwenger (Cox)
|
|
|||
Mountain Lakes Rowing Club (A) |
K. Abbott/E. Thomson/S. Conlin/E. Murphy/j. torch/j. zangari/r. mills/A. Gallo/M. Orlofski (Cox)
|
|
|||
Philadelphia City Rowing, Inc. (A) |
H. Sdao/K. Burton/R. Griggs/M. Miller/C. Nemati/N. Dauti/C. kapps-gibson/S. Dawan/N. Sponheimer (Cox)
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
I. Roemer/B. Parker/C. DeVenuto-Wyeth/A. Vinci/E. Both/M. Bawa/E. Jean-Jacques/J. Berdzik/L. Preston (Cox)
|
|
|||
Radnor High School Crew Club (A) |
R. Modell/O. Robinson/K. McCulloch/l. bracaglia/Z. Landry/G. Sullivan/K. Dolan/H. Chance/J. Lunger (Cox)
|
|
|||
Rye High School Crew (A) |
L. Pell/K. Myers/S. Daniels/C. Wilson/E. Fallon/C. Nisi/S. Ryan/L. McLoughlin/H. Neiman (Cox)
|
|
|||
Walter Johnson Crew Club Inc (A) |
A. Birgin/T. Ford/G. Mann/K. Owens/N. Ray/N. Seid/T. Kirshenboim/B. Hovis-Afflerbach/S. Poersch (Cox)
|
|
|||
Wilmington Youth Rowing Association (A) |
M. Hoeschel/T. Witte/G. DiMarco/L. Tierney/S. Wenyon/C. Irvine/M. Heitz/L. Brancazio/H. Kirk (Cox)/
|
|
|||
Coventry Rowing Center (B) |
K. Schell/E. Ahart/H. Dunlop/A. Eaches/M. Eicherly/A. Heighton/M. Venezia/O. Harmanos/J. Vallino (Cox)
|
|
|||
Greenwich Crew (B) |
C. Boylan/C. Smith/M. van Meel/A. White/A. Meurer/M. kane/I. Clemens/H. woodbury/E. Leites (Cox)
|
|
|||
Haddonfield Crew Club (B) |
J. Sky/H. Roche/E. Knox/I. Diavolitsis/B. O'Brien/V. Adams/V. Fanelle/B. Courtney/S. Pancoast (Cox)
|
|
|||
Mount Saint Joseph Academy (B) |
M. Mulligan/C. Mina/G. Sowa/O. Snakard/S. CORDERO/R. PATTI/B. McBride/A. Mansfield/A. LaCorte (Cox)
|
|
|||
Radnor High School Crew Club (B) |
C. Mulder/A. Macrone/K. Gerber/E. Dustin/E. Ching/T. Kilby/E. Conklyn/J. Wi/C. Zajac (Cox)
|
|
|||
Wilmington Youth Rowing Association (B) |
M. Zutshi/M. Singh/C. DiMarco/L. Hudson/J. Pando/M. Conner/A. Parenti/A. Baldwin/A. Quinn (Cox)/
|
|
|||
Greenwich Crew (C) |
N. Ducret/S. Salzer/C. Hacker/P. D'Agostino/R. Korzendorfer/R. Mistry/C. Vignaud/L. Madigan-Sinclair/K. Marsh (Cox)
|
|
|||
32 | Womens HS Novice 8+ | 19 |
|||
Archbishop Carroll High School (A) |
M. Dougherty/C. carpenter/A. Romano/C. Stoyell-Mulholland/M. Archbold/S. Romberger/C. Boyle/T. Vu/J. Orsatti (Cox)
|
|
|||
Bishop Eustace Prep Crew (A) |
K. Warner/S. Burghardt/K. DeWitt/S. Pobre/G. Robins/L. Morrison/K. Colamesta/A. Zuino/D. Hernandez (Cox)
|
|
|||
Bonner Rowing Association - Bonner & Prendergast Catholic High School (A) |
M. Nestel/J. Larkin/K. Newberry/A. Elliott/K. Horne/E. Davies/E. Wesolowski/R. Schucker/C. Vincent (Cox)/
|
|
|||
Cooper Training Center (A) |
M. Cicha/S. Kolb/E. Weiss/A. Fisher/A. Waxman/S. Gutierrez/j. hernandez/J. Warren/A. Backal (Cox)
|
|
|||
Institute of Notre Dame (A) |
C. Smith/S. Sandison/A. Savoy/M. Williams/M. Navarro/R. Lemonds/A. Rose/K. Harrington/K. Leitch (Cox)
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A) |
E. Nates/K. Lockwood/E. Spaeth/E. Mernagh/K. Stanton/Z. Kleeman/C. Ochroch/S. Dilsheimer/M. Cohan (Cox)
|
|
|||
Manhasset Crew (A) |
M. Moreira/A. McEntee/M. Kenlon/K. Fitszsimons/M. Nikiakis/G. Choi/E. Brady/I. Baron/A. Miller (Cox)
|
|
|||
Maritime Rowing Club (A) |
A. Hall/A. MacNeal/O. Moor/D. King/A. Straight/A. Johnson/I. Bard/G. Ellis/C. Devine (Cox)
|
|
|||
Mountain Lakes Rowing Club (A) |
j. torch/c. putz/l. silverman/j. lee/c. glavin/k. smagula/r. mills/l. mccrink/c. murphy (Cox)
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
A. Meli/C. Legenzowski/G. Walker/M. ESCAJADILLO/E. Nelson/L. Hauben/J. Cassara/P. Daghoghi/L. Scura (Cox)
|
|
|||
Philadelphia City Rowing, Inc. (A) |
O. Musselman/A. Leighton/H. McInerney/M. Calvert/K. Backo/L. Lefkovitz/G. LaBella/A. Baldon/T. Allen (Cox)
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
N. Singh/E. Castoral/C. Gibson/E. Heyeck/E. Muni/K. Heinzel/C. Dyevich/M. Muni/M. Peel (Cox)
|
|
|||
Radnor High School Crew Club (A) |
C. Dressel/A. Vitt/O. Zenouzi/A. Frishman/S. Dolan/K. Bragdon/J. Shi/E. Owens/M. Hunn (Cox)
|
|
|||
Rye High School Crew (A) |
N. Storey/I. Syed/I. Scott/I. Spence/F. Johnson/C. Dailey/M. Takegami/I. Kacha/S. Herzog (Cox)
|
|
|||
Wilmington Youth Rowing Association (A) |
F. Gorman/K. Ehrlich/E. Upton/A. Goodwin/C. Boettger/T. Brown/S. Santiago/E. Moscoe/E. Hyde (Cox)
|
|
|||
Manhasset Crew (B) |
S. Hill/A. Luo/A. Yuan/K. Miller/M. Papasian/E. Hahn/W. Qu/S. Rohefeng/S. Vincoff (Cox)
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (B) |
K. Frawley/E. Dobbs/A. Sands/E. Kosowski/K. Levine/C. Couillens/A. Xu/G. Reardon/M. Harkins (Cox)
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (C) |
O. Intartaglia/M. O'Boyle/A. Bright/H. Shyamsundar/P. Moseley/O. Andersen/A. Intartaglia/O. Harrison/E. Micallef (Cox)
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (D) |
A. McAleer/S. Craver/M. Linsley/N. Wright/A. Kursat/C. Sullivan/S. Hu/E. Li/L. Glogoff (Cox)
|
|
|||
33 | Womens HS Varsity 8+ (Theresa Braxton Trophy) | 16 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change