Michigan Club Invitational Regatta
- Jul 23, 2016
- sprint
- Argo Pond
- Ann Arbor, MI (USA)
- Hosted By: Ann Arbor Rowing Club
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, July 23, 2016 | |||||
NOTE | Times indicate the expected start of the first flight in each event. | ||||
Many events have multiple flights. 5 minutes per flight. | |||||
There are no heats. The fastest times recorded | |||||
from all flights determine the placement in the event. | |||||
break | 7:15 AM | Coach/Coxswain Meeting | |||
1 | 8:00 AM | WM1x | Womens Masters 1x | 4 |
|
2 | 8:12 AM | MM1x | Mens Masters 1x | 18 |
|
Ann Arbor Rowing Club (A) |
J. Montie
|
46.2 (70)
|
|||
Ann Arbor Rowing Club (A) |
J. Wenzlaff
|
7.2 (44)
|
|||
Cincinnati Rowing Club (A) |
G. BEGLEN
|
14.4 (51)
|
|||
Ecorse Rowing Club (A) |
P. Bozenski
|
14.4 (51)
|
|||
Rockford Crew (A) |
M. Raisky
|
24.0 (58)
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
P. Tsebro
|
2.0 (36)
|
|||
Washtenaw Rowing Center (A) |
M. Mens
|
0.0 (28)
|
|||
Western Reserve Rowing Association (A) |
B. Whitehead
|
21.0 (56)
|
|||
Wyandotte Boat Club (A) |
K. Charette/
|
11.0 (48)
|
|||
Ann Arbor Rowing Club (B) |
L. Breskman
|
4.2 (40)
|
|||
Grand Rapids Rowing Club (B) |
S. Lasater
|
32.4 (63)
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (B) |
J. Sanchez
|
4.2 (40)
|
|||
Rockford Crew (B) |
R. Anderson
|
38.0 (66)
|
|||
Unaffiliated (USA) (B) |
g. upshur
|
30.6 (62)
|
|||
Western Reserve Rowing Association (B) |
W. Donoho
|
24.0 (58)
|
|||
Westerville Rowing Club (B) |
S. Kelly
|
22.5 (57)
|
|||
Wyandotte Boat Club (B) |
M. Pumarada/
|
21.0 (56)
|
|||
Wyandotte Boat Club (C) |
R. Jarosz
|
32.4 (63)
|
|||
3 | 8:36 AM | WHS4+ | Womens HS 4+ State Farm Insurance Cup | 8 |
|
4 | 8:46 AM | MensHS8+ | Mens HS 8+ | 2 |
|
5 | 8:56 AM | MM8+ | Mens Masters 8+ | 4 |
|
6 | 9:06 AM | WM2x | Womens Masters 2x | 4 |
|
Ann Arbor Rowing Club (A) |
C. Chidester/K. Hughes
|
23.5 (60)
|
|||
Detroit Waterfront Rowing Association (A) |
L. Gage/R. Kirchhoff
|
22.1 (59)
|
|||
Grand Rapids Rowing Club (A) |
E. Embick/J. Trierweiler
|
0.0 (27)
|
|||
Toledo Rowing Club (A) |
D. Perlini/M. Tolson
|
8.6 (47)
|
|||
7 | 9:11 AM | WM4+ | Womens Masters 4+ Michigan Diabetes Research Center Cup | 8 |
|
Ann Arbor Rowing Club (A) |
C. Fifer/R. Schultz-Purves/E. Psarouthakis/J. Janusz/K. Peretick (Cox)
|
13.5 (52)
|
|||
Dayton Boat Club (A) |
M. Stout/M. Schlangen/J. Wittmann/J. Desimio/B. Rounds (Cox)
|
14.6 (53)
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
L. Dewey/J. Porvin/D. Weiss/H. Kargula/G. Manchester (Cox)
|
12.4 (51)
|
|||
Grand Rapids Rowing Club (A) |
S. Katt/G. Raymer/B. Poort/A. Dabkowski/J. Momber (Cox)
|
14.6 (53)
|
|||
Red Cedar Rowing Foundation (A) |
C. Engfehr/M. McMahon/M. Snavely/M. Paparella/C. Riegger (Cox)
|
0.0 (28)
|
|||
Toledo Rowing Club (A) |
S. Earl/L. Yoxtheimer/C. KNEISLEY/S. Biegala/J. Cetnar (Cox)
|
11.4 (50)
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (A) |
j. plumley/b. hutchinson/a. skidmore/d. martin/E. Reed (Cox)
|
9.5 (48)
|
|||
Ann Arbor Rowing Club (B) |
K. Kopchitz/L. Thompson/M. Thurgate/B. Greenspoon/r. wagner (Cox)
|
3.1 (39)
|
|||
break | 9:31 AM | Morning Respite | |||
8 | 9:46 AM | M HS 1x | Mens HS 1x | 11 |
|
9 | 10:16 AM | W HS 2x | Womens HS 2x | 15 |
|
10 | 10:36 AM | MM 2- | Mens Masters 2- | 3 |
|
11 | 10:41 AM | MX N/R 8+ | Mixed Novice/Rec 8+ | 6 |
|
Ann Arbor Rowing Club (A) |
R. Chomic/M. King/T. Reeves/M. Mueting/A. Stuby/D. Alekseev/B. Hertz/S. Reeves/K. Peretick (Cox)
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
M. McMahon/P. Korovesis/J. Korovesis/S. Stachowicz/S. Cook/L. Manardo/T. Hawkins/J. Bushaw/G. Manchester (Cox)
|
|
|||
Grand Rapids Rowing Club (A) |
J. Lee/C. Hyink/F. Johnson/m. florez/L. Swedberg/Z. Turner/C. Park/R. Box/L. Vanderlaan (Cox)/
|
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (A) |
K. Roberts/S. Harrell/B. Wyslouzil/J. Walsh/S. Lopez/T. Slater/M. Cress/C. Kochanek/L. West (Cox)
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (A) |
|
||||
Grand Rapids Rowing Club (B) |
J. Schafer/H. Betz/B. Mulder/A. West/D. Morrison/D. Kuilema/W. Alexander/l. johnson/J. Hibler (Cox)
|
|
|||
12 | 10:51 AM | MO 1x | Mens Open 1x- RowKraft Cup | 15 |
|
Ann Arbor Rowing Club (A) |
W. Arts
|
|
|||
Bomber Rowing Club (A) |
Z. Al-Zahid
|
|
|||
Detroit Waterfront Rowing Association (A) |
C. Ciungan
|
|
|||
Ecorse Rowing Club (A) |
P. Bozenski
|
|
|||
Glorious Gate Rowing Association (A) |
M. Bobay
|
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (A) |
r. briggs
|
|
|||
Toledo Rowing Club (A) |
F. Feucht
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
P. Tsebro
|
|
|||
Washtenaw Rowing Center (A) |
J. Famurewa
|
|
|||
Westerville Rowing Club (A) |
S. Kelly
|
|
|||
Wyandotte Boat Club (A) |
A. Pappas/
|
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (B) |
J. Sanchez
|
|
|||
Washtenaw Rowing Center (B) |
M. Grant
|
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (C) |
J. Waterfield
|
|
|||
Washtenaw Rowing Center (C) |
A. Buck
|
|
|||
13 | 11:03 AM | WO 1x | Womens Open 1x- Kate Bosher Cup presented by Holland Bowl Mill | 6 |
|
Ann Arbor Rowing Club (A) |
K. Salchow MacArthur
|
|
|||
Detroit Waterfront Rowing Association (A) |
O. Wagner
|
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (A) |
J. Bullock
|
|
|||
Northville Rowing Club (A) |
J. Cole
|
|
|||
Washtenaw Rowing Center (A) |
L. Beemer
|
|
|||
Washtenaw Rowing Center (B) |
M. Hampton
|
|
|||
14 | 11:15 AM | MX M 8+ | Mixed Masters 8+ | 6 |
|
Ann Arbor Rowing Club (A) |
K. Flanigan/M. Mueting/M. Mueting/A. Reeves/D. Alekseev/M. King/N. Keshavarzi/M. Osterwisch/B. Greenspoon (Cox)
|
10.6 (50)
|
|||
Dayton Boat Club (A) |
P. Amirault/V. Leopold/P. HOSHOR/D. Pocius/J. Wittmann/M. Stout/M. Schlangen/V. Schwab/B. Rounds (Cox)
|
11.5 (51)
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
T. Newman/L. Burger/S. Bobalik/S. Ziemba/J. Porvin/D. Weiss/R. Jones/J. Chlebnik/Z. Wiese (Cox)
|
12.5 (52)
|
|||
Grand Rapids Rowing Club (A) |
S. Katt/G. Raymer/B. Poort/A. Dabkowski/S. Lasater/R. Martin/G. Momber/B. Googag/J. Momber (Cox)
|
12.5 (52)
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (A) |
B. Ramsey/M. McGovern/K. Smith/D. Monnin/J. D'Andrea/C. wernecke/L. Olson/M. Gutierrez/J. Stoner (Cox)
|
14.6 (54)
|
|||
Red Cedar Rowing Foundation (A) |
C. Engfehr/M. Paparella/Z. BERRIDGE/M. Mens/S. Menoch/T. Paskiewicz/M. McMahon/M. Snavely/C. Riegger (Cox)
|
0.0 (28)
|
|||
15 | 11:35 AM | WO 4+ | Womens Open 4+ | 3 |
|
16 | 11:40 AM | MO 4+ | Mens Open 4+ | 8 |
|
Ann Arbor Rowing Club (A) |
S. Avery/D. Mertz/X. Zhang/r. wagner/K. Peretick (Cox)
|
|
|||
Bay City Rowing Club (A) |
C. Kadleck/C. Overly/J. Ferrier/L. Watters/E. Keene (Cox)
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
R. Mattingly/D. Ragland/N. Shurafa/Z. Wiese/G. Manchester (Cox)
|
|
|||
Michigan Rowing Association (A) |
J. Wiegand/G. Miller/K. Hinkle/C. Brown/R. Lewis (Cox)
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (A) |
|
||||
Washtenaw Rowing Center (A) |
N. Sweet/J. Famurewa/A. Buck/M. Grant/M. Hampton (Cox)
|
|
|||
Michigan Rowing Association (B) |
A. DEKHNE/M. Dekhne/Z. Coburn/Z. Dowling/E. Kurcz (Cox)
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (B) |
|
||||
17 | 11:45 AM | Inclusive 2x | 3 |
||
Ann Arbor Rowing Club (A) |
W. Arts/J. Manees
|
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (A) |
G. Fullerton/A. Zanko
|
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (B) |
J. Fish/J. Stahr
|
|
|||
break | 12:00 PM | LUNCH | |||
18 | 1:00 PM | M N/R 4+ | Mens Novice/Rec 4+ | 3 |
|
Ann Arbor Rowing Club (A) |
C. Butkus/A. Reeves/R. Chomic/M. Mueting/K. Peretick (Cox)
|
|
|||
Grand Rapids Rowing Club (A) |
J. Lee/C. Hyink/F. Johnson/m. florez/J. Hartness (Cox)/
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (A) |
|
||||
19 | 1:05 PM | MxO 2x | Mixed Open 2x | 12 |
|
20 | 1:30 PM | M HS 4+ | Mens HS 4+ | 6 |
|
21 | 1:40 PM | WM 2- | Womens Masters 2- | 2 |
|
Ann Arbor Rowing Club (A) |
K. Cook/M. Leonard
|
21.0 (56)
|
|||
Ann Arbor Rowing Club (B) |
M. Hudson/P. Goforth
|
7.2 (44)
|
|||
22 | 1:46 PM | W HS 8+ | Womens HS 8+ | 4 |
|
23 | 1:56 PM | W N/R 4+ | Womens Novice/Rec 4+ | 6 |
|
Ann Arbor Rowing Club (A) |
L. Snapp/B. Hertz/D. Alekseev/M. Osterwisch/K. Peretick (Cox)
|
|
|||
Grand Rapids Rowing Club (A) |
A. Lilly/C. Allen/K. Dobson/H. Mumford/J. Jacot (Cox)/
|
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (A) |
C. Cress/S. Harrell/R. Menezes/K. Roberts/L. West (Cox)
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (A) |
|
||||
Ann Arbor Rowing Club (B) |
K. Flanigan/J. Bateman/M. Mueting/L. Stuhlberg/B. Greenspoon (Cox)
|
|
|||
Grand Rapids Rowing Club (B) |
l. johnson/A. West/B. Mulder/J. Schafer/J. Hibler (Cox)
|
|
|||
24 | 2:01 PM | MM 2x | Mens Masters 2x | 8 |
|
25 | 2:16 PM | MxO 4+ | Mixed Open 4+ | 11 |
|
Ann Arbor Rowing Club (A) |
X. Zhang/J. Heaslip/K. Kopchitz/K. Judd/R. Schultz-Purves (Cox)
|
|
|||
Bay City Rowing Club (A) |
L. Foiles/C. Overly/J. Ferrier/M. Finn/L. Watters (Cox)
|
|
|||
Dayton Boat Club (A) |
V. Leopold/P. HOSHOR/J. Wittmann/M. Stout/B. Rounds (Cox)
|
|
|||
Grand Rapids Rowing Club (A) |
D. Estep/J. Carr/M. Stillerman-Flores/R. Preston-Gage/J. Hartness (Cox)/
|
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (A) |
B. Wyslouzil/J. Walsh/C. Kochanek/M. Cress/J. Stoner (Cox)
|
|
|||
Red Cedar Rowing Foundation (A) |
S. Menoch/T. Paskiewicz/C. Engfehr/M. Paparella/C. Riegger (Cox)
|
|
|||
Toledo Rowing Club (A) |
M. Rossol/E. Conn/A. Kiss/S. Biegala/J. Cetnar (Cox)
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
A. Mellor/S. Lee/J. Duhigg/M. Donadio/R. Moran (Cox)
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (A) |
|
||||
Washtenaw Rowing Center (A) |
H. Rogers/M. Hampton/J. Famurewa/M. Grant/C. Gagern (Cox)
|
|
|||
Ann Arbor Rowing Club (B) |
J. Wenzlaff/T. Reeves/A. Stuby/S. Reeves/A. Cox (Cox)
|
|
|||
26 | 2:26 PM | W HS 1x | Womens HS 1x | 12 |
|
27 | 2:56 PM | M HS 2x | Mens HS 2x | 9 |
|
28 | 3:06 PM | Mens Adaptive 1x | 3 |
||
break | 3:12 PM | High Tea | |||
29 | 3:27 PM | MM 4+ | Mens Masters 4+ American Diabetes Association Cup | 10 |
|
Ann Arbor Rowing Club (A) |
G. Emberling/D. Olson/M. Psarouthakis/D. Crouse/K. Peretick (Cox)
|
14.6 (53)
|
|||
Dayton Boat Club (A) |
V. Leopold/P. HOSHOR/P. Amirault/D. Pocius/B. Rounds (Cox)
|
11.4 (50)
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
D. Hagen/M. Wattai/R. Jones/J. Chlebnik/Z. Wiese (Cox)
|
29.6 (64)
|
|||
Grand Rapids Rowing Club (A) |
G. Momber/S. Lasater/R. Martin/D. Lemmenes/J. Momber (Cox)
|
11.4 (50)
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (A) |
J. Waterfield/A. Johanni/M. Szablewski/D. Monnin/J. Stoner (Cox)
|
3.7 (40)
|
|||
Red Cedar Rowing Foundation (A) |
Z. BERRIDGE/M. Mens/S. Menoch/T. Paskiewicz/C. Riegger (Cox)
|
0.1 (29)
|
|||
Wyandotte Boat Club (A) |
G. Ellison/M. Pumarada/T. Cardanha/J. Gilliland/D. Neal (Cox)
|
16.9 (55)
|
|||
Detroit Boat Club Crew (B) |
R. Reed/T. Lavigne/S. Lovett/m. Dezsi/G. Manchester (Cox)
|
8.6 (47)
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (B) |
S. Lopez/M. McGovern/T. Slater/J. King/K. Smith (Cox)
|
6.2 (44)
|
|||
Detroit Boat Club Crew (C) |
M. Thibault/D. Sitek/D. Wojdyla/A. Baur/J. Peter (Cox)
|
32.9 (66)
|
|||
30 | 3:42 PM | WO2x | Womens Open 2x | 8 |
|
31 | 3:57 PM | MixHS8+ | Mixed HS 8+ | 5 |
|
32 | 4:07 PM | WM 8+ | Womens Masters 8+ | 4 |
|
Ann Arbor Rowing Club (A) |
M. Perrett/J. Hutton/N. Krinitsky/K. Raser/J. Osterwisch/R. Fielding/S. Coyle/C. Snow/K. Peretick (Cox)
|
7.2 (46)
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
M. McMahon/T. Newman/C. Lowe/J. Mullen/T. Hawkins/M. Fragel/L. Dewey/H. Kargula/G. Manchester (Cox)
|
2.4 (38)
|
|||
Grand Rapids Rowing Club (A) |
G. Raymer/S. Katt/s. grrowing/J. Trierweiler/V. Dreliozis/B. Poort/J. Bennett/K. Chandler/J. Momber (Cox)
|
2.4 (38)
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (A) |
J. Clutter/L. Olson/E. Kreiman/C. wernecke/M. Gutierrez/J. D'Andrea/C. Cress/R. Menezes/J. Stoner (Cox)
|
12.5 (52)
|
|||
33 | 4:17 PM | MO 2x | Mens Open 2x | 9 |
|
34 | 4:32 PM | MO8+ | Mens Open 8+ | 0 |
|
35 | 4:37 PM | Mixed Open 4x | 6 |
||
Ann Arbor Rowing Club (A) |
M. Myers/P. Mancuso/C. Chidester/K. Hughes
|
|
|||
Detroit Waterfront Rowing Association (A) |
L. Gage/D. Misra/J. Guminik/C. Ciungan
|
|
|||
Grand Rapids Rowing Club (A) |
C. Shea/T. Suttner/S. Taylor/A. Poort/
|
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (A) |
L. Odronic/M. Szablewski/G. Fullerton/S. Slater
|
|
|||
Northville Rowing Club (A) |
K. Westphal/R. Winfield/K. Sturtz/M. Pearson
|
|
|||
Washtenaw Rowing Center (A) |
N. Sweet/A. Buck/L. Beemer/E. Reeves
|
|
|||
37 | Womens Open 8+ | 0 |
|||
36 | 4:42 PM | Mixed Parent Child 2x | 3 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change