Tail of the Lake

  • Hosted By Holy Names Academy & Lake Union Crew
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, October 4, 2015
break 6:00 AM Coach/Cox/Bow Meeting
1 7:30 AM Flight 1 - Mens 8+
7
2 Flight 1 - Womens 8+
10
3 Flight 1 - Mens Jr 4+
7
4 Flight 1 - Mens Masters 4+
8
5 Flight 1 - Mens 1x
22
6 Flight 1 - Mens Novice 8+
7
7 Flight 1 - Mens Jr 2x
15
8 Flight 1 - Mens Masters 2x
12
9 Flight 1 - Womens Collegiate 2-
0
10 Flight 1 - Womens Jr 4+
8
11 Flight 1 - Womens Masters 4+
19
    Anchorage Rowing Association (A)
A. Blount/R. Bear/J. Willis/E. Samuelson/E. Leonard (Cox)
41.8 (49)
    Bainbridge Island Rowing (A)
T. Galbraith/L. Kriegh/C. Vessenes/M. Derry/K. Campbell (Cox)
28.0 (45)
    Commencement Bay Rowing Club (A)
J. Johnston/D. Beach-Rimmer/D. Gallagher/A. Hill/C. Cuevas (Cox)
63.0 (54)
    Conibear Rowing Club (A)
R. Pratt/C. Reid/G. Calvin/R. King
112.0 (63)
    Lake Union Crew (A)
A. Ettel/K. Pratt/C. Tallman/S. Traver/L. Summervill (Cox)
14.6 (40)
    Lake Washington Rowing Club (A)
R. Alexander/S. Harmon/R. Scholz/K. Dietz/B. McCulloch (Cox)
94.1 (60)
    Martha's Moms Rowing Club (A)
B. Smith/P. Crutcher/M. Ellis/J. Smith/C. Knox (Cox)
131.4 (66)
    Mt. Baker Crew (A)
N. Lockett/J. Hietter/M. Deering/K. Weisman/A. Bolender (Cox)
83.0 (58)
    Pocock Rowing Center (A)
B. Price/E. Pitts/J. Culbert/S. Seeman/J. Gile (Cox)
0.8 (30)
    Sammamish Rowing Association (A)
L. De Leuw/T. Miller/K. McKown/L. Player/M. McLeod (Cox)
25.0 (44)
    Union Bay Rowing Club (A)
M. Hays/E. Krogstad/K. Fong/S. Danner/M. Noakes (Cox)/
0.8 (30)
    Bainbridge Island Rowing (B)
s. Entress/S. Haines/K. Hammer/K. Fitzgerald/C. Clark (Cox)
45.7 (50)
    Conibear Rowing Club (B)
J. McPhedran/T. Morgan/r. newell/K. Egolf
25.0 (44)
    Lake Union Crew (B)
O. Treciokas/A. Wopat/K. Roach/D. Todd/M. Fitzpatrick (Cox)
94.1 (60)
    Pocock Rowing Center (B)
A. Maddox/E. Sobotka/S. Greenberg/A. Parker
0.0 (24)
    Sammamish Rowing Association (B)
N. Biery/C. Ansberry/M. Coffren-Barton/B. Calvert/S. Stewart (Cox)
45.7 (50)
    Union Bay Rowing Club (B)
E. Rose/M. Chiasson/M. Mittag/S. Sakr (Cox)/
0.0 (0)
    Pocock Rowing Center (C)
A. Mendlein/A. Long/K. Kai/A. Sigel
0.4 (29)
    Sammamish Rowing Association (C)
K. Reith/L. McGinnis/N. Johnston/E. Hoppe/A. Swift (Cox)
49.8 (51)
12 Flight 1 - Womens Novice 8+
9
13 Flight 1 - Womens Jr 2x
14
14 Flight 1 - Womens Masters 2x
13
    Anchorage Rowing Association (A)
J. Truskowski/J. Curran
41.8 (49)
    Bainbridge Island Rowing (A)
K. Deiley/M. Ledoux
34.6 (47)
    College Club Seattle (A)
H. Imai-Dellario/G. Abbott
67.7 (55)
    Commencement Bay Rowing Club (A)
M. Brandkamp/S. Buckholz
2.2 (32)
    Martha's Moms Rowing Club (A)
M. Heffernan/L. Robins
63.0 (54)
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
A. Smith/K. Flynn
38.1 (48)
    Pocock Rowing Center (A)
S. Foster/H. Powell/
88.5 (59)
    Vashon Island Rowing Club (A)
S. Eden/L. Heffernan
41.8 (49)
    College Club Seattle (B)
L. DelVillar/J. Rogers
77.8 (57)
    Martha's Moms Rowing Club (B)
T. Laughlin Taylor/E. Runde
72.7 (56)
    Pocock Rowing Center (B)
L. Stapp/P. Mulkern
41.8 (49)
    Sammamish Rowing Association (B)
S. Bustad/C. Wolyniak
0.1 (28)
    Lake Washington Rowing Club (C)
M. Sillman/V. Senear
94.1 (60)
15 Flight 1 - Womens 1x
10
16 Flight 1 - Mens Masters 1x
14
17 Flight 1 - Womens Masters 1x
11
18 9:30 AM Flight 2 - Mens Jr 8+
5
19 Flight 2 - Mens Masters 8+
7
20 Flight 2 - Mens 4+
14
21 Flight 2 - Mens Jr 4x
6
22 Flight 2 - Mens Masters 4x
4
23 Flight 2 - Womens Jr 8+
8
24 Flight 2 - Womens Masters 8+
15
    Anchorage Rowing Association (A)
J. Truskowski/M. Hall/C. Kozak/S. Andresen/J. Willis/E. Bashaw/A. Blount/R. Bear/E. Samuelson (Cox)
28.9 (46)
    Conibear Rowing Club (A)
M. Goodlett/R. Sheckler/P. Sparling/K. Skanderup/S. Phillips/K. Johnson/B. Seaton/E. Horsnell/S. Clark (Cox)
54.1 (53)
    Lake Union Crew (A)
M. Barckert/A. Wunderlin/A. Berner-Hays/J. Metzger/E. Nelson/A. Lynch/J. Sullivan/T. Sevareid/T. Boedeker (Cox)
50.0 (52)
    Lake Washington Rowing Club (A)
A. Ong/T. Lageson/J. Lee/M. Rhoads/H. Berge/D. Machatka/A. Celori/E. Hartmann/A. Rifkin (Cox)
18.0 (42)
    Martha's Moms Rowing Club (A)
E. Runde/L. Robins/T. Laughlin Taylor/P. Crutcher/M. Heffernan/R. Norton/J. Smith/B. Smith/C. Knox (Cox)
92.5 (61)
    Pocock Rowing Center (A)
D. Williamson/J. Devine/S. Smith/M. Barrett/L. Retelny/H. Mills/S. Hurley/J. Treat
13.5 (40)
    Sammamish Rowing Association (A)
E. Starr/T. Stevens/N. Siemens/L. Place/T. Bumstead/M. Mayers/S. Spens/K. Winter/E. Smith (Cox)
54.1 (53)
    Conibear Rowing Club (B)
P. Thompson/S. Gleed/c. Smith/m. cross/S. Amies/M. Chalker/C. Perkins/J. Iannucci
50.0 (52)
    Lake Union Crew (B)
M. Angell/E. Ichikawa/M. Connon/C. Hilton/K. Stout/L. Pendergrast/M. Fitzpatrick/A. Payne/A. Ramos (Cox)
58.3 (54)
    Pocock Rowing Center (B)
M. Peterson/B. Price/R. Dooley/J. Culbert/A. Japhet/L. DeMaris/L. Erickson/S. Chace/J. Gile (Cox)
5.1 (35)
    Sammamish Rowing Association (B)
T. Farr/M. Polis/W. Stearns/J. Perrin/B. Connolly/M. Snyder/J. Axelson/P. Jonas/A. Swift (Cox)
54.1 (53)
    Lake Union Crew (C)
J. Colloton/E. Christensen/L. Cooper/K. Trujillo/E. Johnson/R. Stender/M. Charters/A. Rudolph/C. Stengel (Cox)
18.0 (42)
    Sammamish Rowing Association (C)
D. Thiel/K. Neuman/L. Moser/B. Heubach/S. Cameron/S. Fender/A. Metzger/Y. Cote/J. Koloskova (Cox)
13.5 (40)
    Lake Union Crew (D)
S. Blanshan/J. Lee/T. Schorsch/U. Deelstra/A. Hendgen/S. Ohman/R. Danielson/E. Kirtley/E. Watkins (Cox)
2.9 (33)
    Sammamish Rowing Association (D)
L. Kreher/A. Woolwine/A. Creighton/L. Ellefsen/P. Sandige/S. Waltar/S. Amorosi/M. Lewis/M. Luna (Cox)
54.1 (53)
25 Flight 2 - Mens 2x
3
26 Flight 2 - Womens 4+
8
27 Flight 2 - Womens Jr 4x
9
28 Flight 2 - Womens Masters 4x
14
29 Flight 2 - Womens 2x
6
30 Flight 2 - Mens Novice 4x+
7
31 Flight 2 - Womens Novice 4x+
7
32 11:15 AM Flight 3 - Mens 4x
5
33 Flight 3 - Mens U17 8+
0
34 Flight 3 - Mens Jr JV 8+
5
35 Flight 3 - Womens 4x
7
36 Flight 3 - Mixed Masters 4x
10
37 Flight 3 - Mens 2-
6
38 Flight 3 - Womens U17 8+
4
39 Flight 3 - Womens Jr JV 8+
8
40 Flight 3 - Mixed Masters 8+
10
41 Flight 3 - Mens Novice 4+
6
42 Flight 3 - Womens 2-
8
43 Flight 3 - Mixed Masters 2x
15
44 Flight 3 - Mens Masters Novice 8+
0
45 Flight 3 - Womens Novice 4+
4
46 Flight 3 - Womens Masters Novice 8+
1
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change