Tail of the Lake
- Oct 4, 2015
- head
- Lake Union
- Seattle, WA (USA)
- Hosted By: Holy Names Academy, Lake Union Crew
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Sunday, October 4, 2015 | |||||
break | 6:00 AM | Coach/Cox/Bow Meeting | |||
1 | 7:30 AM | Flight 1 - Mens 8+ | 7 |
||
2 | Flight 1 - Womens 8+ | 10 |
|||
Anchorage Rowing Association (A) |
S. Whisenhant/S. Andresen/C. Kozak/A. Dexter/M. Chythlook/M. Hall/A. Cordell/E. Bashaw/J. Langmann (Cox)
|
|
|||
College Club Seattle (A) |
B. McCagg Hills/T. Gray/K. Ronkainen/A. Taufen/M. Clark/K. Stoddard/M. Anderson/M. Yount/J. Kawasaki (Cox)
|
|
|||
Commencement Bay Rowing Club (A) |
|
||||
Conibear Rowing Club (A) |
M. Goodlett/R. Sheckler/P. Sparling/K. Skanderup/S. Phillips/K. Johnson/B. Seaton/E. Horsnell/S. Clark (Cox)
|
|
|||
Green Lake Crew (A) |
L. Compeau/S. Dixon/A. Nyman/E. Voorhies/H. Heffernan/S. Stephenson/O. Robinson/K. Biese/A. Love (Cox)
|
|
|||
Holy Names Academy (A) |
P. Colee/M. Rutherford/M. Holzman-Klima/C. Ewing/G. Beery/I. Garcia-Camargo/B. Hopkins/H. Ferrero/A. Chauhan (Cox)
|
|
|||
Lake Union Crew (A) |
K. Goetz/N. Hein/J. Murrow/M. Hobart/R. Ashton/N. Namkung/E. Adams/E. Siebert/C. Stengel (Cox)
|
|
|||
Mt. Baker Crew (A) |
B. Green/F. Washburn/E. Gardiner/A. Smith/A. Tarr/S. Boyd-Fliegel/E. Vagen/L. Anderson/I. Gahard (Cox)
|
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
A. Roberds/H. Anderson/J. Faulkner/F. Hausmann/T. Federspiel/E. Dolan/K. Kirschner/A. Ness/E. Smith (Cox)
|
|
|||
Vashon Island Rowing Club (A) |
|
||||
3 | Flight 1 - Mens Jr 4+ | 7 |
|||
4 | Flight 1 - Mens Masters 4+ | 8 |
|||
5 | Flight 1 - Mens 1x | 22 |
|||
College Club Seattle |
M. Golonka
|
|
|||
Eastside Preparatory School |
P. Olix
|
|
|||
Lake Stevens Rowing Club |
T. Fairfax
|
|
|||
Lake Union Crew |
R. Iuliano
|
|
|||
Lake Union Crew |
I. Reilly
|
|
|||
Lake Washington Rowing Club |
R. Meenk
|
|
|||
Lake Washington Rowing Club |
E. Jacobs
|
|
|||
New World Rowing, Inc. |
D. Wilmes/
|
|
|||
New World Rowing, Inc. |
H. Wise/
|
|
|||
North Cascades Crew |
F. Brainerd
|
|
|||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) |
J. Cutlip
|
|
|||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) |
C. Hull
|
|
|||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) |
E. Nemeth
|
|
|||
Seattle Rowing Center |
R. Brady
|
|
|||
Seattle Rowing Center |
J. Harper
|
|
|||
Seattle Rowing Center |
P. Miles
|
|
|||
Seattle Rowing Center |
C. Sabiers
|
|
|||
Seattle Rowing Center |
J. Schulz
|
|
|||
Seattle Rowing Center |
h. hardman
|
|
|||
Seattle Rowing Center |
S. Farnham
|
|
|||
Seattle Rowing Center |
S. McVeety
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
R. Sack
|
|
|||
6 | Flight 1 - Mens Novice 8+ | 7 |
|||
7 | Flight 1 - Mens Jr 2x | 15 |
|||
8 | Flight 1 - Mens Masters 2x | 12 |
|||
9 | Flight 1 - Womens Collegiate 2- | 0 |
|||
10 | Flight 1 - Womens Jr 4+ | 8 |
|||
11 | Flight 1 - Womens Masters 4+ | 19 |
|||
12 | Flight 1 - Womens Novice 8+ | 9 |
|||
13 | Flight 1 - Womens Jr 2x | 14 |
|||
14 | Flight 1 - Womens Masters 2x | 13 |
|||
Anchorage Rowing Association (A) |
J. Truskowski/J. Curran
|
41.8 (49)
|
|||
Bainbridge Island Rowing (A) |
K. Deiley/M. Ledoux
|
34.6 (47)
|
|||
College Club Seattle (A) |
H. Imai-Dellario/G. Abbott
|
67.7 (55)
|
|||
Commencement Bay Rowing Club (A) |
M. Brandkamp/S. Buckholz
|
2.2 (32)
|
|||
Martha's Moms Rowing Club (A) |
M. Heffernan/L. Robins
|
63.0 (54)
|
|||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A) |
A. Smith/K. Flynn
|
38.1 (48)
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
S. Foster/H. Powell/
|
88.5 (59)
|
|||
Vashon Island Rowing Club (A) |
S. Eden/L. Heffernan
|
41.8 (49)
|
|||
College Club Seattle (B) |
L. DelVillar/J. Rogers
|
77.8 (57)
|
|||
Martha's Moms Rowing Club (B) |
T. Laughlin Taylor/E. Runde
|
72.7 (56)
|
|||
Pocock Youth Rowing (B) |
L. Stapp/P. Mulkern
|
41.8 (49)
|
|||
Sammamish Rowing Association (B) |
S. Bustad/C. Wolyniak
|
0.1 (28)
|
|||
Lake Washington Rowing Club (C) |
M. Sillman/V. Senear
|
94.1 (60)
|
|||
15 | Flight 1 - Womens 1x | 10 |
|||
16 | Flight 1 - Mens Masters 1x | 14 |
|||
Anchorage Rowing Association |
D. Brokaw
|
67.6 (53)
|
|||
College Club Seattle |
R. Colven
|
84.1 (56)
|
|||
College Club Seattle |
L. Yaffe
|
102.4 (59)
|
|||
College Club Seattle |
M. Biery
|
57.6 (51)
|
|||
Everett Rowing Association |
B. Jaquette
|
211.6 (73)
|
|||
Lake Stevens Rowing Club |
R. Sternagel
|
96.1 (58)
|
|||
Lake Washington Rowing Club |
D. Ellingston
|
67.6 (53)
|
|||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) |
R. Peterson
|
168.1 (68)
|
|||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) |
B. Maki
|
102.4 (59)
|
|||
Pocock Youth Rowing |
D. Doan
|
1.6 (31)
|
|||
Renton Rowing Center |
K. McCleary
|
40.0 (47)
|
|||
Unaffiliated (USA) |
R. Heacox
|
202.5 (72)
|
|||
Unaffiliated (USA) |
L. Colman
|
160.0 (67)
|
|||
Vancouver Lake Rowing Club |
D. Venema
|
144.4 (65)
|
|||
17 | Flight 1 - Womens Masters 1x | 11 |
|||
College Club Seattle |
J. Gardner
|
160.0 (67)
|
|||
Commencement Bay Rowing Club |
M. Bertolini
|
78.4 (55)
|
|||
Conibear Rowing Club |
I. Baker
|
108.9 (60)
|
|||
Lake Washington Rowing Club |
J. Walker
|
84.1 (56)
|
|||
Lake Washington Rowing Club |
D. Ellingston
|
16.9 (40)
|
|||
North Cascades Crew |
W. Clark/
|
25.6 (43)
|
|||
North Cascades Crew |
K. Runyon/
|
129.6 (63)
|
|||
North Cascades Crew |
J. Gross/
|
67.6 (53)
|
|||
Pocock Youth Rowing |
E. Rowe
|
3.6 (33)
|
|||
Portland Boat Club |
S. Adams
|
25.6 (43)
|
|||
Vashon Island Rowing Club |
M. Shemeta
|
67.6 (53)
|
|||
18 | 9:30 AM | Flight 2 - Mens Jr 8+ | 5 |
||
19 | Flight 2 - Mens Masters 8+ | 7 |
|||
20 | Flight 2 - Mens 4+ | 14 |
|||
21 | Flight 2 - Mens Jr 4x | 6 |
|||
22 | Flight 2 - Mens Masters 4x | 4 |
|||
23 | Flight 2 - Womens Jr 8+ | 8 |
|||
24 | Flight 2 - Womens Masters 8+ | 15 |
|||
25 | Flight 2 - Mens 2x | 3 |
|||
26 | Flight 2 - Womens 4+ | 8 |
|||
27 | Flight 2 - Womens Jr 4x | 9 |
|||
28 | Flight 2 - Womens Masters 4x | 14 |
|||
College Club Seattle (A) |
A. Taufen/M. Yount/D. Parker/J. Irwin
|
28.9 (46)
|
|||
Commencement Bay Rowing Club (A) |
S. Buckholz/C. Johnson/K. Udbye/M. Bertolini
|
46.1 (51)
|
|||
Conibear Rowing Club (A) |
M. Scully/T. Vagen/J. Knopp/B. Brown
|
72.0 (57)
|
|||
Everett Rowing Association (A) |
J. Raab/S. Jen/B. O'Neil/M. Stewart
|
23.1 (44)
|
|||
Lake Union Crew (A) |
A. Sherwood/T. Hood/A. Sullivan/K. Choi
|
0.1 (28)
|
|||
Lake Union Crew (A) |
G. Sherman/J. McNamee/N. Nichols/J. Goldberg
|
46.1 (51)
|
|||
Lake Washington Rowing Club (A) |
R. Alexander/S. Kinne/J. Walker/K. Dietz
|
81.9 (59)
|
|||
Montlake Rowing Club (A) |
R. Hodel/J. Abe/S. Gilson/M. Bradshaw/
|
103.7 (63)
|
|||
North Cascades Crew (A) |
J. Gross/M. Neary/R. Rigdon/K. Runyon/
|
81.9 (59)
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
M. Barrows/J. Patrick/J. Hamilton/T. Burton
|
23.1 (44)
|
|||
Vashon Island Rowing Club (A) |
S. DeWalt/M. Rothermel/M. Kleyn/K. Goforth
|
87.1 (60)
|
|||
College Club Seattle (B) |
L. Mittendorf/M. Pearlstein/M. Bertocchini/S. Poliachik
|
32.0 (47)
|
|||
Conibear Rowing Club (B) |
D. Takahashi/R. Nowers/E. Upton/G. Schueler
|
98.0 (62)
|
|||
Lake Union Crew (B) |
T. Crahan/D. Mack/C. Buchan/S. Wolda
|
72.0 (57)
|
|||
29 | Flight 2 - Womens 2x | 6 |
|||
30 | Flight 2 - Mens Novice 4x+ | 7 |
|||
31 | Flight 2 - Womens Novice 4x+ | 7 |
|||
32 | 11:15 AM | Flight 3 - Mens 4x | 5 |
||
33 | Flight 3 - Mens U17 8+ | 0 |
|||
34 | Flight 3 - Mens Jr JV 8+ | 5 |
|||
35 | Flight 3 - Womens 4x | 7 |
|||
College Club Seattle (A) |
K. Hammond/M. Taft/C. Armbruster/E. Bayuk-Johnson
|
|
|||
Holy Names Academy (A) |
E. English/S. Pogson/K. Matt/M. Lorentsen
|
|
|||
Lake Washington Rowing Club (A) |
K. Zatorski/T. McGuire/H. Morgan/A. Hildebrandt
|
|
|||
Oregon Rowing Unlimited-PDX (A) |
D. Petrova/C. Whelan/M. Coseo/J. Whelan
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
E. Sobotka/S. van der Meulen/A. Maddox/S. Greenberg
|
|
|||
Seattle Rowing Center (A) |
E. Mitchell-Sparke/E. Jordan/S. Yurosek/S. Wright
|
|
|||
Vashon Island Rowing Club (A) |
K. Heffernan/C. Turner/T. Illerbrunn/M. Vandervelde
|
|
|||
36 | Flight 3 - Mixed Masters 4x | 10 |
|||
Anchorage Rowing Association (A) |
S. Whisenhant/B. Schlansker/E. Leonard/V. Langmann
|
13.5 (40)
|
|||
College Club Seattle (A) |
J. Phillips/R. Colven/K. Biggs/G. Abbott
|
50.0 (52)
|
|||
Lake Stevens Rowing Club (A) |
S. King/D. Sternagel/J. Francis/R. Sternagel
|
46.1 (51)
|
|||
Mt. Baker Crew (A) |
N. Graves-Lankford/B. Moravec/P. Luu/J. Cooper
|
72.0 (57)
|
|||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A) |
R. Ramsey/A. Brodie/L. Brodie/g. Van Dusen
|
54.1 (53)
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
J. Pare/T. Wahl/J. Kelly/J. Conlu
|
20.5 (43)
|
|||
Vashon Island Rowing Club (A) |
M. Shemeta/C. Atwood/L. Heffernan/M. Ripley
|
54.1 (53)
|
|||
Anchorage Rowing Association (B) |
D. Brokaw/M. Chriss/E. Samuelson/J. Curran
|
46.1 (51)
|
|||
College Club Seattle (B) |
L. Yaffe/P. Jackson/M. Biery/J. Gardner
|
76.9 (58)
|
|||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (B) |
A. Smith/B. Maki/R. Peterson/K. Flynn
|
67.3 (56)
|
|||
37 | Flight 3 - Mens 2- | 6 |
|||
38 | Flight 3 - Womens U17 8+ | 4 |
|||
39 | Flight 3 - Womens Jr JV 8+ | 8 |
|||
40 | Flight 3 - Mixed Masters 8+ | 10 |
|||
41 | Flight 3 - Mens Novice 4+ | 6 |
|||
42 | Flight 3 - Womens 2- | 8 |
|||
43 | Flight 3 - Mixed Masters 2x | 15 |
|||
Anchorage Rowing Association (A) |
C. Kozak/B. Loeffler
|
0.1 (28)
|
|||
College Club Seattle (A) |
C. Suzzarini/D. DeWinter
|
0.8 (30)
|
|||
Everett Rowing Association (A) |
M. McClincy/R. Hoch
|
38.1 (48)
|
|||
Lake Union Crew (A) |
D. Goll/L. Britton
|
88.5 (59)
|
|||
Lake Washington Rowing Club (A) |
J. Alberti/R. Scholz
|
167.3 (71)
|
|||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A) |
S. Wade/A. Wade
|
88.5 (59)
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
J. Taylor/L. Pollard
|
12.4 (39)
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
B. Lewis/M. Obenaus
|
38.1 (48)
|
|||
Vashon Island Rowing Club (A) |
C. Magnuson/K. Goforth
|
63.0 (54)
|
|||
Lake Union Crew (B) |
A. Ravichandran/S. Seshamani
|
4.2 (34)
|
|||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (B) |
M. Thomas/S. Sawyer
|
8.6 (37)
|
|||
Pocock Youth Rowing (B) |
T. Shaw/E. Sweeney
|
63.0 (54)
|
|||
Lake Union Crew (C) |
A. Mandrycky/C. Mandrycky
|
0.0 (24)
|
|||
Pocock Youth Rowing (C) |
R. Iuliano/E. Rowe
|
3.1 (33)
|
|||
Lake Union Crew (D) |
S. Wessels/C. Palanca-Wessels
|
28.0 (45)
|
|||
44 | Flight 3 - Mens Masters Novice 8+ | 0 |
|||
45 | Flight 3 - Womens Novice 4+ | 4 |
|||
46 | Flight 3 - Womens Masters Novice 8+ | 1 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change