Head of the Hooch

  • Hosted By Atlanta Rowing Club, Inc.
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, November 7, 2015
1 7:50 AM MO4x Men's Open 4x
5
2 7:52 AM MM4x Men's Masters 4x
14
3 8:05 AM WC8+ Women's College and Club 8+
31
4 8:13 AM WM8+ Women's Masters 8+
29
    Orlando Rowing Club (A)
90.0 (57)
    Western Reserve Rowing Association (A)
J. Goodman/R. Luken/L. VanLear/E. Batts/S. Romilly/C. Nardi/V. Anders/J. Jamison/L. Sass (Cox)
14.4 (39)
    Tallahassee Rowing Club, Inc. (A)
M. Falconer/M. Vancore/K. Brooks/J. Blue/S. Shaughnessy/K. Allen/K. Andrews/S. Kelly/R. Hendlin (Cox)
96.1 (58)
    St. Louis Rowing Club (A)
P. Milla/S. King/L. Picker/P. Francis/B. Seely/M. Freivogel/J. Canaday/L. Perry/L. Jones (Cox)
28.9 (44)
    Lookout Rowing Club (A)
S. Duff/A. Colberg/M. Hanewald/R. Brimer/S. Baucom/K. Hughes/D. Swann/M. Dixon/A. Graham (Cox)
36.1 (46)
    Carolina Masters Crew Club (A)
E. Jenista/K. Kyle/J. Swenson/S. Street/S. Rexrode/V. Szabo/J. Drake/R. Brady/S. O'Neil (Cox)
28.9 (44)
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
G. Teborek/K. Norton/E. Soelberg/C. Conway/N. Balaun/P. Coyle/J. Passarello/J. Asher/H. Levitz (Cox)
62.5 (52)
    Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters (A)
A. Marichal/B. Gallie/J. Gulash/T. Mitchell/P. Kitty/N. Paul/B. Forman/J. Walter/h. richardson (Cox)
90.0 (57)
    Austin Rowing Club (A)
O. Stewart/T. Tobias/C. Noskey/K. Fort/M. Rosuello/T. Holland/K. Weinberg/B. Findley/V. Perez III (Cox)
12.1 (38)
    FIT Alumni (A)
K. Wojtas/M. Mellinger/M. Clark/A. Stehno/J. Bertossa/A. Horbert/N. Orbell/S. LaGreca/J. Hetherington (Cox)
19.6 (41)
    Asheville Rowing Club, Inc. (A)
M. Graven/J. Behrend/L. Rowland/T. Landwirth/l. cherner/A. Westmoreland/K. Anderson/J. Schneider/M. Bradley (Cox)
32.4 (45)
    Tampa Athletic Club, Inc. (A)
G. Ricci/P. Fitzell/K. Kuhl/T. Newman/J. Sadd Smalec/R. Gramuglia/K. Fountain/E. Luckenbaugh/C. Espinal (Cox)
40.0 (47)
    Catawba Yacht Club (A)
67.6 (53)
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Sutter/C. Egan/G. Sage/A. Alton/L. Ford/J. Smith/M. Mance/M. Varfi/V. Felso (Cox)
72.9 (54)
    Atomic Rowing (A)
36.1 (46)
    New Trier High School Rowing (A)
R. Kunkler/T. Alford/P. Lanphier/M. South/e. yntema/K. Saitelbach/C. Rivard/S. Noyes/m. rane (Cox)
67.6 (53)
    Composite: Cambridge, Jacksonville, Gainesville Area Rowing, Atlanta, Sarasota County, Toronto Sculling, Holy Names-FL, Caloosa Coast (A)
K. Brown/T. Black/L. Corbett/A. Lutat/J. Figueroa/L. Detlefsen/K. Wiegandt/K. Fowks/J. Hojnaski (Cox)
19.6 (41)
    Nashville Rowing (A)
K. Martin/K. Teren/E. Wenzel/M. Mazzone/J. Core/L. Roehrich-Patrick/J. Cheij/T. Hartert/D. Rowland (Cox)/
72.9 (54)
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
32.4 (45)
    Chicago Rowing Foundation (A)
A. Yorath/B. Blake/M. Zierk/K. McGlynn/L. Miller/J. Braatz/B. Leahy/C. Goffi/n. hoskings (Cox)
52.9 (50)
    Alexandria Community Rowing (A)
L. Shinners/M. Sikora/J. Baughman/P. Jones/W. Nichols/M. Hentschel/M. Savino/J. Goodwin/C. Serex (Cox)
32.4 (45)
    Composite: Miami Rowing Club, Gainesville Area Rowing, Halifax (A)
C. Power/L. Smith/D. Oppenheimer/S. Bay/B. Lyons/J. Landry/K. Bergdoll/D. Matthews/A. Block (Cox)
72.9 (54)
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (A)
K. Davis/S. Webb/D. Howlett/J. Olliges/B. Sharp/M. Morris/T. Guelda/K. Koch/A. Jenkins (Cox)/
62.5 (52)
    Chinook Performance Racing (A)
D. Davis/N. Dynan/C. Stockly/M. Scully/C. Cody/Y. Taskor/A. Brian/C. Graubard/L. Wright (Cox)
78.4 (55)
    Western Reserve Rowing Association (B)
J. Prugh/J. Clark/E. Gordon/R. Murphy/R. Stanley/T. Paolantonio/C. Lesperance/B. Blake/D. Clark (Cox)
57.6 (51)
    Tallahassee Rowing Club, Inc. (B)
K. Bearor/A. Jones/D. Tandberg/S. Morse/A. Kyros/M. Tourtellott/V. Mattie/E. Pinder/L. Voges (Cox)
16.9 (40)
    Orlando Rowing Club (B)
16.9 (40)
    Orlando Rowing Club (C)
44.1 (48)
    Alexandria Community Rowing (B)
A. Braun/G. Barbara/M. Cato/S. Henry/J. Bright/C. Elwood/B. Simonen/C. Swartz/K. Snyder (Cox)
22.5 (42)
5 8:20 AM WOL8+ Women's College & Club Lightweight 8+
3
6 8:21 AM WY8+ Women's Youth 8+
62
7 8:42 AM MYN8+ Men's Youth Novice 8+
34
8 9:15 AM MC4+ Men's College and Club 4+
56
9 9:29 AM MM4+ Men's Masters 4+
28
10 9:36 AM MOL4+ Men's College & Club Lightweight 4+
9
11 9:40 AM MY4+ Men's Youth 4+
80
12 10:35 AM MC8+ Men's College and Club 8+
28
13 10:43 AM MCN8+ Men's College & Club Novice 8+
45
14 10:59 AM MOL8+ Men's College & Club Lightweight 8+
2
15 11:10 AM MV8+ Men's Championship 8+
11
16 11:14 AM WV8+ Women's Championship 8+
22
17 11:45 AM WA8+ Women's Alumni 8+
2
18 11:46 AM MM8+ Men's Masters 8+
12
19 11:49 AM MY8+ Men's Youth 8+
71
20 12:13 PM WYN8+ Women's Youth Novice 8+
32
21 12:40 PM XM2x Mixed Masters 2x
27
22 1:00 PM WC4+ Women's College and Club 4+
69
23 1:24 PM WM4+ Women's Masters 4+
36
24 1:36 PM WOL4+ Women's College & Club Lightweight 4+
12
25 2:00 PM WY4+ Women's Youth 4+
86
26 2:29 PM WCN8+ Women's College & Club Novice 8+
46
27 3:00 PM WV2x Women's Championship 2x
12
28 3:03 PM WY2x Women's Youth 2x
72
29 3:35 PM WM2x Women's Masters 2x
41
    Cincinnati Rowing Club (A)
M. Alonso/M. Hatfield
97.2 (57)
    Toronto Sculling Club (A)
K. Brown/T. Black
43.2 (47)
    Unaffiliated (USA) (A)
g. Vance/W. Vik
124.9 (61)
    Raleigh Rowing Center (A)
A. Zimmerman/C. Urbanczyk
0.4 (29)
    Austin Rowing Club (A)
M. Rosuello/K. Weinberg
18.3 (40)
    Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters (A)
A. Marichal/B. Gallie
67.5 (52)
    Catawba Yacht Club (A)
67.5 (52)
    Great River Rowing (A)
P. Raila/S. Padilla
73.0 (53)
    Composite: Saugatuck, Miami Rowing Club (A)
S. McLean/J. Landry
172.8 (67)
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
G. Lahm/D. Cenit
90.8 (56)
    Composite: Greater Houston, OKC Riversport (A)
M. Maxwell/A. Clark
8.8 (36)
    Composite: Miami Rowing Club, Lake County (A)
D. Kiely/D. Matthews
52.3 (49)
    Gainesville Area Rowing, Inc. (A)
K. Bergdoll/C. Sallese-Bice
110.6 (59)
    Asheville Rowing Club, Inc. (A)
J. Behrend/M. Graven
8.8 (36)
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Sutter/C. Egan
84.7 (55)
    Composite: Miami Rowing Club, Miami Beach Rowing Club (A)
C. McAliley/B. West
110.6 (59)
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
D. Parker/K. Fowks
97.2 (57)
    Carolina Masters Crew Club (A)
J. Swenson/R. Brady
57.1 (50)
    Chinook Performance Racing (A)
T. Walters/C. Graubard
110.6 (59)
    Cambridge Rowing Club (A)
L. Jespersen/H. Evelyn
78.7 (54)
    Rocket City Rowing Crew, Inc. (A)
N. Denison/K. Crippen
84.7 (55)
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
E. Heuer/D. Ballinger
10.8 (37)
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (A)
E. Bayless/A. Jenkins
1.0 (30)
    Tallahassee Rowing Club, Inc. (A)
J. Fitzwater/S. Kelly
84.7 (55)
    Beaufort SC Rowing Club (A)
M. Weeks/J. Kerr
124.9 (61)
    Dallas Rowing Club (A)
G. Tomaseski/L. Toudouze
67.5 (52)
    Nashville Rowing (A)
D. Foster/M. Davidson/
78.7 (54)
    Composite: Capital, Lookout (A)
M. Nance/A. Colberg
0.1 (28)
    Ridley Graduate Boat Club (A)
N. Storrs/L. Dundas
172.8 (67)
    Composite: Sarasota County, Caloosa Coast (A)
K. Wiegandt/L. Corbett
18.3 (40)
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
E. Yanowitch/B. Lyons
43.2 (47)
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
D. Boone/S. Chambers
62.2 (51)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
K. Schulz/J. Bullock
47.6 (48)
    Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters (B)
T. Mitchell/P. Kitty
84.7 (55)
    Unaffiliated (USA) (A)
E. Pratt/M. McGuire
62.2 (51)
    Atlanta Rowing Club, Inc. (B)
C. Conway/N. Balaun
62.2 (51)
    Austin Rowing Club (B)
A. Aguilar/M. Bennett
97.2 (57)
    White Rock Boathouse, Inc. (B)
L. Henry/N. Miller
78.7 (54)
    Great River Rowing (B)
V. Leinfelder/J. Smith
10.8 (37)
    Nashville Rowing (B)
L. Delaney/M. Wright/
84.7 (55)
    White Rock Boathouse, Inc. (C)
S. Pierce/C. Fransen
13.1 (38)
30 4:00 PM MV4+ Men's Championship 4+
22
31 4:07 PM WV4+ Women's Championship 4+
27
32 4:25 PM MA8+ Men's Alumni 8+
5
33 4:27 PM XM4x Mixed Masters 4x
18
34 4:40 PM MV2x Men's Championship 2x
24
35 4:46 PM MY2x Men's Youth 2x
71
36 5:09 PM MM2x Men's Masters 2x
26
37 5:22 PM XM4+ Mixed Masters 4+
22
Sunday, November 8, 2015
38 7:50 AM MY4x Men's Youth 4x
50
39 8:13 AM MYL8+ Men's Youth Lightweight 8+
21
40 8:20 AM WYL8+ Women's Youth Lightweight 8+
14
41 8:25 AM MYL4+ Men's Youth Lightweight 4+
31
42 8:38 AM WYL4+ Women's Youth Lightweight 4+
25
43 9:00 AM MV1x Men's Championship 1x
20
44 9:06 AM WV1x Women's Championship 1x
9
45 9:08 AM MOL1x Men's College & Club Lightweight 1x
15
46 9:12 AM MMAA1x Men's Master 1x - Ages 21 to 42
16
47 9:16 AM MMC1x Men's Master 1x - Ages 43 to 54
18
48 9:21 AM MMLAA1x Men's Masters Lightweight 1x - Ages 21 to 54
11
49 9:30 AM WOL1x Women's College & Club Lightweight 1x
7
50 9:32 AM WMAA1x Women's Master 1x - Ages 21 to 42
13
51 9:35 AM WMC1x Women's Master 1x - Ages 43 to 54
11
52 9:38 AM WMLAA1x Women's Master - Lightweight 1x - Ages 21 to 54
5
53 9:40 AM MY1x Men's Youth 1x
62
54 10:00 AM WY1x Women's Youth 1x
53
55 10:35 AM MME1x Men's Master 1x - Ages 55 to 64
19
56 10:41 AM MMG1x Men's Master 1x - Ages 65+
12
57 10:43 AM MMLE1x Men's Master - Lightweight 1x - Ages 55+
12
58 10:47 AM WME1x Women's Master 1x - Ages 55+
10
59 10:50 AM WMLE1x Women's Master - Lightweight 1x - Ages 55+
5
60 10:51 AM MYN1x Men's Youth Novice 1x
24
61 11:00 AM WYN1x Women's Youth Novice 1x
18
62 11:08 AM MON1x Men's College & Club Novice 1x
3
63 11:10 AM WON1x Women's College & Club Novice 1x
6
64 11:15 AM ALTA2x Adaptive M/W/Mix LTA 2x
0
65 11:20 AM ATA2x Adaptive M/W/Mix TA 2x
1
66 11:25 AM AX2x Adaptive Inclusion 2x
3
67 11:50 AM MO2- Men's Open 2-
22
68 11:56 AM MM2- Men's Masters 2-
12
69 11:59 AM MY2- Men's Youth 2-
37
70 12:13 PM WO2- Women's Open 2-
24
71 12:19 PM WM2- Women's Masters 2-
7
72 12:21 PM WY2- Women's Youth 2-
28
73 12:50 PM MO8+ Men's Open 8+
10
74 12:53 PM WO8+ Women's Open 8+
22
75 1:10 PM XM8+ Mixed Masters 8+
22
76 1:25 PM WO4x Women's Open 4x
6
77 1:27 PM WM4x Women's Masters 4x
25
    Composite: Indianapolis RC, Cincinnati RC (A)
M. Alonso/W. Vik/G. Vance/M. Hatfield
102.4 (59)
    Composite: Vesper, Atlanta, Toronto Sculling (A)
T. Black/K. Brown/A. James/K. Fowks
57.6 (51)
    Ridley Graduate Boat Club (A)
C. Pauls/N. Storrs/L. Dundas/S. Romilly
78.4 (55)
    Rocket City Rowing Crew, Inc. (A)
B. Bock/G. Hug/P. Collins/E. Jones
115.6 (61)
    Composite: Oak Ridge Rowing, All-American Rowing Camp, Nashville (A)
L. Theiss/N. Schay/C. Dowhos-O'Gorman/K. Teren
84.1 (56)
    Composite: Orlando RC, Sarasota County, Caloosa Coast (A)
K. Wiegandt/L. Corbett/K. Watson/L. Welch
48.4 (49)
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
M. CONDON/S. Chambers/D. Boone/L. Wilson
72.9 (54)
    Chinook Performance Racing (A)
T. Walters/A. Schneider/Y. Taskor/A. Brian
84.1 (56)
    Catawba Yacht Club (A)
N. Teaff/J. Lambla/M. McGuire/K. Crenshaw
108.9 (60)
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
S. Jardine/P. Coyle/K. Griffiths/J. Asher
48.4 (49)
    Great River Rowing (A)
P. Raila/V. Leinfelder/J. Smith/S. Padilla
32.4 (45)
    Nashville Rowing (A)
D. Foster/M. Davidson/L. Delaney/M. Wright/
72.9 (54)
    Gainesville Area Rowing, Inc. (A)
J. Parker/K. Bergdoll/C. Sallese-Bice/d. ballinger
28.9 (44)
    Tallahassee Rowing Club, Inc. (A)
D. Tandberg/Y. Wu/Q. Horner/E. Pinder
3.6 (33)
    Greater Dayton Rowing Association (A)
D. Heuser/J. Duck/L. Clemens/L. Waters-Tellez
57.6 (51)
    Austin Rowing Club (A)
T. Tobias/O. Stewart/M. Rosuello/T. Holland
3.6 (33)
    Raleigh Rowing Center (A)
A. Zimmerman/C. Williams/C. Bishop/C. Urbanczyk
0.1 (28)
    Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters (B)
A. Marichal/J. Gulash/P. Kitty/B. Gallie
90.0 (57)
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
E. Yanowitch/B. Lyons/D. Kiely/D. Matthews
44.1 (48)
    Asheville Rowing Club, Inc. (A)
M. Graven/S. Eubanks/S. Keee/J. Behrend
10.0 (37)
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (B)
J. Landry/B. West/S. McLean/C. McAliley
129.6 (63)
    Atlanta Rowing Club, Inc. (B)
G. Teborek/S. Davidson/C. Zurawski/L. Cotton-Smith
102.4 (59)
    White Rock Boathouse, Inc. (B)
25.6 (43)
    Catawba Yacht Club (B)
36.1 (46)
    White Rock Boathouse, Inc. (C)
N. Miller/L. Henry/S. Pierce/C. Fransen
36.1 (46)
78 1:33 PM WY4x Women's Youth 4x
58
79 2:05 PM XY8+ Mixed Youth 8+
45
80 2:32 PM XOY8x The Octopede (8x)
2
81 2:40 PM X24x The Stämpfli Express (24x)
3
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change