Head of the Hooch

  • Hosted By Atlanta Rowing Club, Inc.
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, November 7, 2015
1 7:50 AM MO4x Men's Open 4x
5
2 7:52 AM MM4x Men's Masters 4x
14
3 8:05 AM WC8+ Women's College and Club 8+
31
    Chicago Rowing Foundation (A)
L. Olson/J. Schneiderman/K. Fitzpatrick/K. Furlong/M. Olson/N. McGuigan/M. Davies/A. Wysocki/L. Johnson (Cox)
 
    Murray State University Crew (A)
R. Herron/C. May/L. Easley/L. Frank/B. Heisner/J. Glenn/K. Reynolds/A. Luebbers/O. Jacks (Cox)
 
    University of Florida Crew (A)
B. Ostermann/A. Hernandez/D. WILLIAMS/H. Walker/M. Ticsa/A. Baruffi/B. Buchert/M. Woy/J. Kulenguski (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
 
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
S. Jardine/S. Davidson/C. Zurawski/K. Griffiths/A. Vagts/K. Quicker/S. Pigott/L. Cotton-Smith/A. Holt (Cox)
 
    Clemson University Rowing Association (A)
M. Huegel/M. McCarthy/L. Johnson/R. DeMarco/M. Blume/M. Brooks/A. Broderick/B. Huibers/S. Fischer (Cox)
 
    The Rowing Team at the University of Georgia, Inc. (A)
J. Shearon/K. Dillon/K. Ragusa/H. James/C. King/C. Bennett/A. Schank/E. Rettew/L. Dunavant (Cox)
 
    Washington University Rowing - St. Louis (A)
C. Tiffany/J. Trevisan/E. Obeidat/L. DiMarco/L. Eldarazi/S. Plotnik/L. Schafrank/A. Bandarpalle/J. Pang (Cox)
 
    Northwestern University Crew (A)
K. Smith/M. Peurach/S. Miller/M. Jackson/J. Kroon/F. Bu/N. Kempis/S. Montoya/M. Davis (Cox)
 
    University of Chicago (A)
 
    University of Florida Crew (B)
C. Jolly/A. Tudor/C. Lusnia/R. Troast/T. Tablante/H. Warshaw/C. Flatley/M. Flatley/S. Yen (Cox)
 
    Wake Forest University Rowing Club (A)
K. Callwood/L. Sorgio/E. Adams/T. Englund/M. Cairo/N. Pulley/R. Epling/B. Bunn/B. Riggan (Cox)/
 
    Emory Crew (A)
M. Goeckner/V. Constantine/C. Brennan/S. Nagle/J. Bittencourt/A. Mills/K. Ogburn/N. Kohli/M. Choi (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
K. Snyder/Q. Snyder/M. Shields/A. Branam/J. LYLES/S. Darling/S. Atlas/V. Hartmann/M. Goro (Cox)
 
    FSU Rowing Club (A)
 
    Texas Crew (A)
G. Finneran/E. Leung/A. Magness/S. Culbertson/C. Frazier/T. Richard/L. Bishop/A. Hayes/J. Singhal (Cox)
 
    High Point University (A)
K. Flynn/Z. Chittick/K. Eliades/K. Cooper/H. Payne/S. Forte/A. Bryan/M. Torres/M. Hertel (Cox)
 
    Tennessee Crew (A)
J. Adams/S. Lee/E. Floyd/S. Burleson/K. Fox/R. Henderson/J. Miller/E. LaPrade/R. Clair (Cox)
 
    Case Western Reserve University Crew Team (A)
S. Merlino/E. Schnittman/C. Kennedy/A. Sevier/M. Monroe/J. Powell/M. Kus/G. Karabinus/M. Miyagi (Cox)
 
    University of Cincinnati Rowing Team (A)
E. Flanagan/S. Sumner/A. Hammons/K. Militello/R. Blinka/A. Eversole/S. Colbert/C. Mobley/E. Johnson (Cox)
 
    Xavier University Crew (A)
A. Kammer/A. Henderson/H. Sawyer/E. Haase/L. Krebs/C. Kiesel/E. Linginfelter/M. McNulty/M. Reilly (Cox)
 
    Butler University Crew (A)
A. Parker/M. Jensen/E. Frasier/R. Kappeler/H. DeLozier
 
    Community Rowing, Inc. (A)
E. Christmas/E. Parfit/J. Frey/R. Schofield/L. Angione/J. Nicol/E. McKenna/c. nelson/J. Sichel (Cox)
 
    University Of The South Crew Team (A)
S. Board/H. Montgomery/K. Kull/C. O'Hair/E. Conway/K. Barwick/A. Xu/S. Chen/C. Srey (Cox)
 
    Miami University Rowing Club (A)
M. Spurlock/H. Bonsky/A. Turner/H. Moore/J. Barrus/R. Erlinger/G. Hawkins/K. Thomas/S. Levin (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
B. ONeil/E. Crowley/T. Kerns/J. Falvey/k. zareski/K. Peterson/M. Somers/A. Potter/A. Deoras (Cox)
 
    Georgia Tech Rowing Club (A)
J. Al-Aidy/C. Bowles/R. Brashear/O. Archambault/L. Joyce/A. Davis/A. Rapoport/E. Rhenman/M. Robaina (Cox)
 
    Vanderbilt Rowing Club (A)
G. Lu/M. Swebilius/Y. Pyun/J. Gallegos/S. Day/K. Chrisman/D. Smith/M. Spencer/M. Gu (Cox)
 
    College of Charleston Crew Club (A)
 
    Northwestern University Crew (B)
K. Perry/L. Tellez/L. Vinson/L. Wuorinen/A. Aller/I. Mistry/K. Cavanaugh/S. Evan/K. Werner (Cox)
 
    FSU Rowing Club (B)
 
4 8:13 AM WM8+ Women's Masters 8+
29
5 8:20 AM WOL8+ Women's College & Club Lightweight 8+
3
    Composite: Capital, Jacksonville, Atlanta, Potomac, Greater Houston, OKC Riversport (A)
E. Barnett/A. Clark/M. Gradek/M. Maxwell/S. Legler/S. Montgomery/D. Parker/V. Bryant/D. Schwartz (Cox)
 
    UTC - Chattanooga Rowing (A)
A. Thompson/C. Allen/S. Winter/T. Eldridge/J. Brown/C. Allen/J. Galler/A. Johnson/J. Neill (Cox)
 
    Clemson University Rowing Association (A)
A. Ahrens/C. Watson/C. Young/H. Aaronson/M. Hunter/K. Miller/K. Abbott/S. Lee/E. Kutyla (Cox)
 
6 8:21 AM WY8+ Women's Youth 8+
62
7 8:42 AM MYN8+ Men's Youth Novice 8+
34
8 9:15 AM MC4+ Men's College and Club 4+
56
    University of Kansas Crew (A)
 
    Clemson University Rowing Association (A)
T. Gruenewald/R. Hawes/N. schofield/K. Horahan/G. Kroll (Cox)
 
    Texas Crew (A)
P. Duchala/H. Kellner/R. Toto/J. Harmon/V. Fridge (Cox)
 
    Murray State University Crew (A)
R. Powers/M. Will/C. schultz/M. Watson/M. Akeson (Cox)
 
    Wake Forest University Rowing Club (A)
B. Antal/A. Wiehe/D. Potts/K. Chapman/C. Reilly (Cox)/
 
    University of North Carolina at Chapel Hill-Men's Crew (A)
C. Gray/J. Hutson/J. Coletta/B. Saunders/H. Rutledge (Cox)
 
    Vanderbilt Rowing Club (A)
A. Kress/G. Meert/D. Casler/C. Donahue/C. Allen (Cox)
 
    Texas Crew (B)
J. Kavich/J. Mendez/N. Wong/B. Zimmerman/K. Lee (Cox)
 
    Georgia Tech Rowing Club (A)
J. Preihs/J. Johnston/J. Olinde/T. Gloyd/D. Miranda (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
 
    Composite: Unaff. (USA), Memphis (A)
M. Wills/S. Warren/C. Ruemmele/D. Rosenthal/A. Livesay (Cox)
 
    University Of The South Crew Team (A)
K. Afrikian/P. Mueller/T. Blankenship/A. Trovillion/B. Bailey (Cox)
 
    University of South Florida (A)
J. Dahms/M. Freeburg/J. Laroche/D. Crosby/R. Reyes (Cox)
 
    Butler University Crew (A)
 
    Auburn University Rowing Club (A)
 
    University of Cincinnati Rowing Team (B)
R. Trombetti/Z. Owens/S. Buzas/R. Richmond/A. Pucella (Cox)
 
    Washington University Rowing - St. Louis (A)
K. Brownell/R. Hoopes/J. Fuhrman/B. Rosenbaum/C. Gohlke (Cox)
 
    Texas A&M Crew (A)
G. Hardin/T. Cilento/S. Callahan/E. Graffy/K. Burg (Cox)
 
    FSU Rowing Club (A)
 
    Xavier University Crew (A)
A. Apostolides/B. McCarthy/J. Heinen/P. Rohs/J. Reminder (Cox)
 
    St. Edward's University (A)
M. Denman/M. Studer/D. Stonecipher/K. Obkirchner/S. Longe (Cox)
 
    Wheaton College Crew (A)
S. Wetlesen/A. Kozelsky/J. Hill/M. Robertson/A. Poer (Cox)
 
    High Point University (A)
M. Marsh/A. Dickson/C. Spegman/J. Kennington/P. Kinsella-McClelland (Cox)
 
    Augustana College (A)
A. Zimmerman/S. Metternick-Jones/G. Bolle/Q. Havens/C. Wright (Cox)
 
    The Rowing Team at the University of Georgia, Inc. (A)
M. Lynn/B. Williamson/G. Rodgers/K. Holmquist/T. Trumbauer (Cox)
 
    Capital Rowing Club (A)
D. Reinhard/J. Foote/M. Neumann/B. DuBois/N. Nguyen (Cox)
 
    Alabama Crew (A)
B. Letson/B. Mayhak/B. Aronson/J. Mulholland/M. Peach (Cox)
 
    Emory Crew (A)
M. Lenert/G. Wainwright/C. Van Sanford/S. Lee/K. Parks (Cox)
 
    Georgia State University Crew (A)
J. Wanigatunga/W. Dunkirk/C. Maldonado/C. Risse/S. Price (Cox)
 
    Tennessee Crew (A)
M. Smith/Z. Thacker/C. Schwerzler/J. Liang/H. Greene (Cox)
 
    Virginia Tech Crew (A)
N. Frazier/J. Bergin/B. von Kleeck/T. White/B. Hall (Cox)
 
    St. Louis University Crew (A)
J. Kerschner/R. Riggs/S. Townsend/S. Morgan/E. Knight (Cox)
 
    James Madison University Crew Club (A)
D. Heath/J. Rhue/C. Kreiling/D. Chovil/K. Betzner (Cox)
 
    University of Virginia Rowing Association (A)
Y. Shevde/A. Mohamed Khalil/A. Ratliff/J. Gaither/A. Nguyen (Cox)
 
    Florida Institute of Technology (A)
A. Eierle/J. Panor/J. Neira/V. Aycart/C. Roberts (Cox)
 
    College of Charleston Crew Club (A)
 
    Rhodes College Crew Club (A)
K. George/H. Stiles/A. Lynch/W. Fu/E. Teahan (Cox)
 
    Berry College Viking Crew (A)
A. Mann/N. Thacker/D. Gallo/A. Lospinoso/E. Blakely (Cox)
 
    Miami University Rowing Club (A)
C. McDonald/C. Freeman/S. Smith/D. Gonzalez/E. McGovern (Cox)
 
    University of Chicago (A)
 
    Wheaton College Crew (B)
 
    Clemson University Rowing Association (B)
R. Marcinek/G. Kilgore/T. Bradley/J. Costa/H. Weaver (Cox)
 
    University of Cincinnati Rowing Team (A)
A. Chalasinski/M. Stall/A. Roche/J. Lucken/D. Horning (Cox)
 
    The Rowing Team at the University of Georgia, Inc. (B)
C. Threlkeld/W. Lacksen/T. Bryant/H. Lee/J. Fetner (Cox)
 
    Georgia Tech Rowing Club (B)
N. Sharma/F. De Castro Junior/D. Carlock/A. Mehta/A. Johnson (Cox)
 
    Rhodes College Crew Club (B)
 
    University of North Carolina at Chapel Hill-Men's Crew (B)
J. De Tullio/N. Waltrip/W. Blanks/K. Shukla/G. Bell (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
 
    Vanderbilt Rowing Club (B)
M. Schreiner/G. Ren/J. Wang/G. Alduraibi/A. Rattansi (Cox)
 
    Wake Forest University Rowing Club (B)
D. Davis/M. Brown/S. Preminger/A. Schwartz/
 
    Alabama Crew (B)
C. Simmons/M. Durst/D. Springfield/S. Dwarampudi/J. Little (Cox)
 
    Georgia State University Crew (B)
G. Williams/E. Orndahl/S. Childs/E. Uribe/A. Kent (Cox)
 
    Clemson University Rowing Association (C)
M. Brennan/R. Ramey/C. Thacker/C. Menzel/R. Alawar (Cox)
 
    Texas Crew (C)
T. Gerling/J. Sandoval/R. Lucker/T. Deng/M. Arslanian (Cox)
 
    Texas Crew (D)
T. Fusillo/J. Sifuentes/A. Molina/R. Saloman/J. Chu (Cox)
 
    University of Chicago (A)
 
9 9:29 AM MM4+ Men's Masters 4+
28
10 9:36 AM MOL4+ Men's College & Club Lightweight 4+
9
11 9:40 AM MY4+ Men's Youth 4+
80
12 10:35 AM MC8+ Men's College and Club 8+
28
13 10:43 AM MCN8+ Men's College & Club Novice 8+
45
14 10:59 AM MOL8+ Men's College & Club Lightweight 8+
2
15 11:10 AM MV8+ Men's Championship 8+
11
16 11:14 AM WV8+ Women's Championship 8+
22
17 11:45 AM WA8+ Women's Alumni 8+
2
18 11:46 AM MM8+ Men's Masters 8+
12
19 11:49 AM MY8+ Men's Youth 8+
71
20 12:13 PM WYN8+ Women's Youth Novice 8+
32
21 12:40 PM XM2x Mixed Masters 2x
27
    Oak Ridge Rowing Association, Inc. (A)
M. Schay/N. Schay
124.9 (61)
    St. Louis Rowing Club (A)
c. schagrin/M. Boudreau
52.3 (49)
    Fairmount Rowing Association (G)
R. Sargent/S. Sargent/
228.5 (73)
    Oak Ridge Rowing Association, Inc. (B)
R. Worth/C. Dowhos-O'Gorman
18.3 (40)
    Asheville Rowing Club, Inc. (A)
P. Pentchev/L. Rowland
35.0 (45)
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
S. Legler/M. Brown/
21.2 (41)
    Carolina Masters Crew Club (A)
R. Kyle/K. Kyle
39.0 (46)
    Stanton-River Bank Rowing (A)
A. Lutat/W. Lutat
5.3 (34)
    Composite: Atlanta, Unaff. (USA) (A)
M. Gradek/q. gradek
27.7 (43)
    Nashville Rowing (A)
L. Roehrich-Patrick/M. Ragland/
124.9 (61)
    Greater Dayton Rowing Association (A)
D. Heuser/M. McCarty
117.6 (60)
    Ridley Graduate Boat Club (A)
C. Pauls/J. Pauls
31.2 (44)
    Queen City Water Sports Center (A)
a. heer/l. siegman
1.0 (30)
    Composite: Rocket City, Nashville (A)
J. Robinson/L. Theiss
67.5 (52)
    Capital Rowing Club (A)
R. Nance/M. Nance
0.4 (29)
    OKC Riversport (A)
A. Clark/A. Rupert
52.3 (49)
    Raleigh Rowing Center (A)
C. Williams/C. Schneider
0.0 (24)
    Composite: Passaic River, Beaver Creek Sculling (A)
43.2 (47)
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
G. Montalvo/E. Montalvo
5.3 (34)
    Rockford Crew (A)
M. Raisky/C. Raisky
57.1 (50)
    Wichita Rowing Association (A)
K. Alt/R. Symonds
52.3 (49)
    Gainesville Area Rowing, Inc. (A)
W. Griffith/J. Figueroa
5.3 (34)
    Capital Rowing Club (B)
S. Neumann/M. Bureau
8.8 (36)
    Greater Dayton Rowing Association (B)
D. Barker/L. Clemens
103.8 (58)
    Greater Dayton Rowing Association (C)
B. White/M. Evans
62.2 (51)
    Greater Dayton Rowing Association (D)
L. Waters-Tellez/J. Kossek
84.7 (55)
    Greater Dayton Rowing Association (E)
R. Pierce/J. Duck
52.3 (49)
22 1:00 PM WC4+ Women's College and Club 4+
69
23 1:24 PM WM4+ Women's Masters 4+
36
24 1:36 PM WOL4+ Women's College & Club Lightweight 4+
12
    Oklahoma City University (A)
e. jiminez/K. Hightower (Cox)
 
    UTC - Chattanooga Rowing (A)
C. Hoback/C. Allen/J. Galler/T. Eldridge/J. Neill (Cox)
 
    Miami University Rowing Club (A)
M. Albert/J. Maki/M. Duncan/E. McGovern/A. Barr (Cox)
 
    Austin Rowing Club (A)
T. Holland/M. Bennett/A. Aguilar/K. Weinberg/V. Perez III (Cox)
 
    University of Florida Crew (A)
B. Buchert/M. Flatley/C. Flatley/K. Yates/S. Yen (Cox)
 
    Georgia Tech Rowing Club (A)
 
    The Rowing Team at the University of Georgia, Inc. (A)
J. Shearon/K. Dillon/E. McKibben/D. Archer/L. Dunavant (Cox)
 
    Composite: Capital, Potomac (A)
E. Crowley/S. Montgomery/G. Tran/V. Bryant/A. Deoras (Cox)
 
    University of Tampa (A)
M. Hoffman/R. Seferian/M. Davidoff/M. Dunn/A. Herschede (Cox)
 
    Texas Crew (A)
Z. Cohen/K. Langan/G. Carrillo/F. Sheikh/L. Sorto (Cox)
 
    High Point University (A)
K. Flynn/Z. Chittick/A. Cheng/K. Polan/A. Bryan (Cox)
 
    Clemson University Rowing Association (A)
A. Ahrens/K. Miller/C. Young/H. Aaronson/R. Alawar (Cox)
 
25 2:00 PM WY4+ Women's Youth 4+
86
26 2:29 PM WCN8+ Women's College & Club Novice 8+
46
27 3:00 PM WV2x Women's Championship 2x
12
28 3:03 PM WY2x Women's Youth 2x
72
29 3:35 PM WM2x Women's Masters 2x
41
    Cincinnati Rowing Club (A)
M. Alonso/M. Hatfield
97.2 (57)
    Toronto Sculling Club (A)
K. Brown/T. Black
43.2 (47)
    Unaffiliated (USA) (A)
g. Vance/W. Vik
124.9 (61)
    Raleigh Rowing Center (A)
A. Zimmerman/C. Urbanczyk
0.4 (29)
    Austin Rowing Club (A)
M. Rosuello/K. Weinberg
18.3 (40)
    Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters (A)
A. Marichal/B. Gallie
67.5 (52)
    Catawba Yacht Club (A)
67.5 (52)
    Great River Rowing (A)
P. Raila/S. Padilla
73.0 (53)
    Composite: Saugatuck, Miami Rowing Club (A)
S. McLean/J. Landry
172.8 (67)
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
G. Lahm/D. Cenit
90.8 (56)
    Composite: Greater Houston, OKC Riversport (A)
M. Maxwell/A. Clark
8.8 (36)
    Composite: Miami Rowing Club, Lake County (A)
D. Kiely/D. Matthews
52.3 (49)
    Gainesville Area Rowing, Inc. (A)
K. Bergdoll/C. Sallese-Bice
110.6 (59)
    Asheville Rowing Club, Inc. (A)
J. Behrend/M. Graven
8.8 (36)
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Sutter/C. Egan
84.7 (55)
    Composite: Miami Rowing Club, Miami Beach Rowing Club (A)
C. McAliley/B. West
110.6 (59)
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
D. Parker/K. Fowks
97.2 (57)
    Carolina Masters Crew Club (A)
J. Swenson/R. Brady
57.1 (50)
    Chinook Performance Racing (A)
T. Walters/C. Graubard
110.6 (59)
    Cambridge Rowing Club (A)
L. Jespersen/H. Evelyn
78.7 (54)
    Rocket City Rowing Crew, Inc. (A)
N. Denison/K. Crippen
84.7 (55)
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
E. Heuer/D. Ballinger
10.8 (37)
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (A)
E. Bayless/A. Jenkins
1.0 (30)
    Tallahassee Rowing Club, Inc. (A)
J. Fitzwater/S. Kelly
84.7 (55)
    Beaufort SC Rowing Club (A)
M. Weeks/J. Kerr
124.9 (61)
    Dallas Rowing Club (A)
G. Tomaseski/L. Toudouze
67.5 (52)
    Nashville Rowing (A)
D. Foster/M. Davidson/
78.7 (54)
    Composite: Capital, Lookout (A)
M. Nance/A. Colberg
0.1 (28)
    Ridley Graduate Boat Club (A)
N. Storrs/L. Dundas
172.8 (67)
    Composite: Sarasota County, Caloosa Coast (A)
K. Wiegandt/L. Corbett
18.3 (40)
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
E. Yanowitch/B. Lyons
43.2 (47)
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
D. Boone/S. Chambers
62.2 (51)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
K. Schulz/J. Bullock
47.6 (48)
    Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters (B)
T. Mitchell/P. Kitty
84.7 (55)
    Unaffiliated (USA) (A)
E. Pratt/M. McGuire
62.2 (51)
    Atlanta Rowing Club, Inc. (B)
C. Conway/N. Balaun
62.2 (51)
    Austin Rowing Club (B)
A. Aguilar/M. Bennett
97.2 (57)
    White Rock Boathouse, Inc. (B)
L. Henry/N. Miller
78.7 (54)
    Great River Rowing (B)
V. Leinfelder/J. Smith
10.8 (37)
    Nashville Rowing (B)
L. Delaney/M. Wright/
84.7 (55)
    White Rock Boathouse, Inc. (C)
S. Pierce/C. Fransen
13.1 (38)
30 4:00 PM MV4+ Men's Championship 4+
22
31 4:07 PM WV4+ Women's Championship 4+
27
32 4:25 PM MA8+ Men's Alumni 8+
5
33 4:27 PM XM4x Mixed Masters 4x
18
    Lookout Rowing Club (A)
J. Hibbs/S. Duff/R. Brimer/H. Magnuson
57.6 (51)
    Gainesville Area Rowing, Inc. (B)
V. Marin/R. Bauer/R. Livingston/v. bryant
40.0 (47)
    Composite: Austin, St. Edward's (A)
T. Tobias/D. Bradford/M. Denman/O. Stewart
3.6 (33)
    Tallahassee Rowing Club, Inc. (A)
W. Hudgens/E. Pinder/Q. Horner/F. Calder
52.9 (50)
    Gainesville Area Rowing, Inc. (A)
J. Parker/J. Landauer/L. Day/C. Conzemius
0.0 (26)
    Asheville Rowing Club, Inc. (A)
S. King/C. Toth/l. cherner/T. Landwirth
44.1 (48)
    Queen City Water Sports Center (A)
j. youngstrom/j. corso/l. siegman/C. connolly
0.4 (29)
    Greater Dayton Rowing Association (A)
M. McCarty/D. Heuser/J. Duck/R. Pierce
72.9 (54)
    Indianapolis Rowing Center (A)
48.4 (49)
    McCallie School (A)
H. Durand/M. McCourt/E. O'Flaherty/B. Lynch
52.9 (50)
    Chinook Performance Racing (A)
R. Yokum/A. Schneider/C. Stockly/G. Barnes
90.0 (57)
    Alliance Rowing Club of Illinois (B)
B. Easter/S. Lichter/C. Maloney/a. wartowski
72.9 (54)
    Catawba Yacht Club (A)
52.9 (50)
    Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters (A)
S. Beaton/P. Nelson/R. Jauch/D. Desmery
57.6 (51)
    Halifax Rowing Association, Inc. (A)
M. Makowski/N. Greer/L. Smith/C. Power
62.5 (52)
    Composite: Capital, Lookout (A)
S. Neumann/M. Nance/R. Nance/A. Colberg
1.6 (31)
    Washington University Rowing - St. Louis (A)
M. Boze/M. Boudreau/c. schagrin/S. Harris
12.1 (38)
    Asheville Rowing Club, Inc. (B)
c. galvanek/J. Byron/J. Schneider/K. Callahan
72.9 (54)
34 4:40 PM MV2x Men's Championship 2x
24
35 4:46 PM MY2x Men's Youth 2x
71
36 5:09 PM MM2x Men's Masters 2x
26
37 5:22 PM XM4+ Mixed Masters 4+
22
    Western Reserve Rowing Association (A)
T. Hornick/R. Luken/J. Prugh/P. Kopp/J. Sutcliffe (Cox)
67.5 (52)
    Orlando Area Rowing Society, Inc. (A)
B. Patz/G. Finnell/L. Elkins/L. Cogswell/K. Medina (Cox)
97.2 (57)
    St. Louis Rowing Club (B)
S. Sharp/T. Lieb/M. Freivogel/P. Francis/E. Henggeler (Cox)
103.8 (58)
    Western Reserve Rowing Association (B)
J. Clark/E. Gordon/G. Clark/R. Abady/J. Sutcliffe (Cox)
140.0 (63)
    Orlando Area Rowing Society, Inc. (B)
J. Dickinson/M. Wallis/J. Hernandez/K. Zimmermann/B. Bailey (Cox)
52.3 (49)
    St. Louis Rowing Club (C)
P. O'Neal/N. Roenfeldt/L. Picker/L. Perry/L. Jones (Cox)
3.9 (33)
    Orlando Rowing Club (A)
62.2 (51)
    Austin Rowing Club (A)
K. Hight/K. Reinis/T. Hoffmeyer-Ramos/T. Foy/R. D'Amico (Cox)
47.6 (48)
    Halifax Rowing Association, Inc. (A)
P. Sperber/D. Kuehler/D. Oppenheimer/S. Bay/A. Block (Cox)
117.6 (60)
    Tennessee Crew (A)
J. Adams/J. Liang/M. Smith/S. Burleson/J. Miller (Cox)
0.0 (21)
    Lake Purdy Rowing Association (A)
S. Haskell/D. Holloway/A. Baik/J. Janusz/E. Yeary (Cox)/
13.1 (38)
    Capital Rowing Club (A)
N. Nguyen/M. Bedard/k. zareski/A. Potter/S. Montgomery (Cox)
3.9 (33)
    Community Rowing, Inc. (A)
P. Beaman/J. Coyne/G. Sage/J. Nicol/J. Sichel (Cox)
67.5 (52)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
M. Briggs/M. Szablewski/J. Waterfield/M. Esway/H. Linke (Cox)
15.6 (39)
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
C. Wasilewski/K. Dikas/V. Mattie/D. Ballinger/J. Wasilewski (Cox)
1.0 (30)
    RowAmerica North Little Rock (A)
E. Hutchins/J. Shannon/Y. Phillips/T. Berry/J. Phillips (Cox)
5.3 (34)
    Composite: Hollywood Rowing Club, Belen Jesuit Crew, FIT Alumni (A)
Y. Cabrera Torres/Y. Vazquez/K. Wojtas/M. Mellinger/J. Hetherington (Cox)
27.7 (43)
    Tampa Athletic Club, Inc. (A)
D. Seidenberg/R. Turk/R. Gramuglia/G. Ricci/C. Espinal (Cox)
52.3 (49)
    Chinook Performance Racing (A)
A. Moore/J. Cody/A. Stockley/M. Scully/L. Wright (Cox)
84.7 (55)
    Georgia State University Crew (A)
B. Er/E. Orndahl/S. Arputharaj/K. Hilinski/G. Williams (Cox)
0.0 (22)
    Community Rowing, Inc. (B)
A. Milia/R. Ezzell/C. O'Toole/M. White/E. Dwyer (Cox)
90.8 (56)
    St. Louis Rowing Club (A)
P. Milla/S. Condrin/D. Hooks/S. King/B. Seely (Cox)
21.2 (41)
Sunday, November 8, 2015
38 7:50 AM MY4x Men's Youth 4x
50
39 8:13 AM MYL8+ Men's Youth Lightweight 8+
21
40 8:20 AM WYL8+ Women's Youth Lightweight 8+
14
41 8:25 AM MYL4+ Men's Youth Lightweight 4+
31
42 8:38 AM WYL4+ Women's Youth Lightweight 4+
25
43 9:00 AM MV1x Men's Championship 1x
20
44 9:06 AM WV1x Women's Championship 1x
9
45 9:08 AM MOL1x Men's College & Club Lightweight 1x
15
46 9:12 AM MMAA1x Men's Master 1x - Ages 21 to 42
16
    Texas Rowing Center (A)
S. Borchelt
6.1 (34)
    Community Rowing, Inc. (A)
D. Snowdon
3.1 (32)
    Austin Rowing Club (A)
D. Schnepp
4.5 (33)
    RowAmerica North Little Rock (A)
A. Jacuzzi
6.1 (34)
    Lincoln Park Boat Club (A)
S. Casavechia
10.1 (36)
    Gainesville Area Rowing, Inc. (A)
J. Landauer
0.0 (24)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
J. Waterfield
3.1 (32)
    Capital Rowing Club (A)
S. Neumann
18.0 (39)
    University of Cincinnati Rowing Team (A)
B. Pack
8.0 (35)
    Catawba Yacht Club (A)
K. List
3.1 (32)
    Y Quad Cities Rowing (A)
D. Rathburn
24.5 (41)
    Raleigh Rowing Center (A)
P. Sheppard
0.5 (29)
    Caloosa Coast Rowing Club (A)
J. Sanchez-Nicolas/
18.0 (39)
    Gainesville Area Rowing, Inc. (A)
r. Subramanian
21.1 (40)
    Baltimore Rowing Club (B)
M. Shields
12.5 (37)
    Texas Rowing Center (B)
E. Roth
0.0 (27)
47 9:16 AM MMC1x Men's Master 1x - Ages 43 to 54
18
48 9:21 AM MMLAA1x Men's Masters Lightweight 1x - Ages 21 to 54
11
49 9:30 AM WOL1x Women's College & Club Lightweight 1x
7
50 9:32 AM WMAA1x Women's Master 1x - Ages 21 to 42
13
    Ridley Graduate Boat Club (A)
C. Pauls
0.5 (29)
    Gainesville Area Rowing, Inc. (A)
J. Figueroa
12.5 (37)
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
V. Mattie
0.0 (26)
    Capital Rowing Club (B)
M. Bureau/
6.1 (34)
    St. Louis Rowing Club (A)
L. Perry
21.1 (40)
    Lincoln Park Boat Club (A)
D. Reed-Hudson
0.5 (29)
    Raleigh Rowing Center (A)
A. Zimmerman
1.1 (30)
    Caloosa Coast Rowing Club (A)
L. Corbett
8.0 (35)
    Unaffiliated (USA) (B)
K. McIntyre
21.1 (40)
    Austin Rowing Club (A)
K. Fort
2.0 (31)
    CHAOS Rowing (A)
O. Giddings
18.0 (39)
    RowAmerica North Little Rock (A)
M. Teague
18.0 (39)
    Lincoln Park Boat Club (A)
S. Minc
10.1 (36)
51 9:35 AM WMC1x Women's Master 1x - Ages 43 to 54
11
52 9:38 AM WMLAA1x Women's Master - Lightweight 1x - Ages 21 to 54
5
53 9:40 AM MY1x Men's Youth 1x
62
54 10:00 AM WY1x Women's Youth 1x
53
55 10:35 AM MME1x Men's Master 1x - Ages 55 to 64
19
56 10:41 AM MMG1x Men's Master 1x - Ages 65+
12
57 10:43 AM MMLE1x Men's Master - Lightweight 1x - Ages 55+
12
58 10:47 AM WME1x Women's Master 1x - Ages 55+
10
59 10:50 AM WMLE1x Women's Master - Lightweight 1x - Ages 55+
5
60 10:51 AM MYN1x Men's Youth Novice 1x
24
61 11:00 AM WYN1x Women's Youth Novice 1x
18
62 11:08 AM MON1x Men's College & Club Novice 1x
3
63 11:10 AM WON1x Women's College & Club Novice 1x
6
64 11:15 AM ALTA2x Adaptive M/W/Mix LTA 2x
0
65 11:20 AM ATA2x Adaptive M/W/Mix TA 2x
1
66 11:25 AM AX2x Adaptive Inclusion 2x
3
67 11:50 AM MO2- Men's Open 2-
22
68 11:56 AM MM2- Men's Masters 2-
12
    Charlotte Rowing Club (A)
R. Fuller/R. Fuller
190.1 (66)
    Austin Rowing Club (A)
R. Schiller/P. Scripko
60.5 (49)
    Community Rowing, Inc. (A)
P. Beaman/J. Coyne
144.5 (61)
    Catawba Yacht Club (A)
P. Gilmore/B. Walthall
136.1 (60)
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
J. Kolb/A. Ratajczyk
144.5 (61)
    Virginia Boat Club (A)
O. Barth/S. Chilmaid
78.1 (52)
    Belen Jesuit Prep School (A)
Y. Vazquez/Y. Cabrera Torres
10.1 (36)
    Capital Rowing Club (A)
S. Neumann/J. Foote
8.0 (35)
    Greater Dayton Rowing Association (A)
W. Turner/S. Martin
45.1 (46)
    Riverside Boat Club (A)
G. Barnes/E. Cook
144.5 (61)
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (B)
C. Wasilewski/C. East
1.1 (30)
    Community Rowing, Inc. (B)
D. Snowdon/J. Owens
50.0 (47)
69 11:59 AM MY2- Men's Youth 2-
37
70 12:13 PM WO2- Women's Open 2-
24
71 12:19 PM WM2- Women's Masters 2-
7
    St. Louis Rowing Club (A)
P. Milla/S. King
4.5 (33)
    Alexandria Community Rowing (A)
A. Braun/B. Simonen
28.1 (42)
    Community Rowing, Inc. (A)
R. Schofield/E. McKenna
4.5 (33)
    Great River Rowing (A)
P. Raila/S. Padilla
84.5 (53)
    Capital Rowing Club (A)
M. Somers/M. Nance
0.5 (29)
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
S. Parks/C. Zahnow
0.0 (23)
    Community Rowing, Inc. (B)
C. Sutter/C. Egan
98.0 (55)
72 12:21 PM WY2- Women's Youth 2-
28
73 12:50 PM MO8+ Men's Open 8+
10
74 12:53 PM WO8+ Women's Open 8+
22
75 1:10 PM XM8+ Mixed Masters 8+
22
    Chinook Performance Racing (A)
D. Davis/N. Dynan/M. Nash/R. Yokum/J. Cody/G. Barnes/M. Scully/C. Graubard/L. Wright (Cox)
90.0 (57)
    Orlando Area Rowing Society, Inc. (A)
B. Patz/G. Finnell/M. Welch/C. Campbell/L. Cogswell/L. Elkins/G. Hamilton/J. Hernandez/L. Rak (Cox)
84.1 (56)
    Community Rowing, Inc. (A)
L. Ford/J. Smith/P. Beaman/J. Coyne/A. Milia/R. Ezzell/P. Robinson/M. White/E. Dwyer (Cox)
102.4 (59)
    St. Louis Rowing Club (A)
S. Sharp/M. Strohmeyer/D. Miner/s. dedrickson/J. Canaday/L. Jones/M. Freivogel/B. Seely/L. Picker (Cox)
72.9 (54)
    Orlando Rowing Club (A)
10.0 (37)
    Western Reserve Rowing Association (A)
W. Rickman/G. Farrell/J. Arvidsson/M. Kapinski/J. Goodman/L. VanLear/J. Prugh/J. Jamison/J. Sutcliffe (Cox)
10.0 (37)
    Tallahassee Rowing Club, Inc. (A)
B. van de Burgt/C. Hunt/R. Budell/A. Jones/A. Kyros/R. McClure/S. Shaughnessy/S. Kelly/P. Sanzone (Cox)
78.4 (55)
    Halifax Rowing Association, Inc. (A)
P. Sperber/D. Kuehler/M. Makowski/N. Greer/D. Oppenheimer/S. Bay/C. Power/L. Smith/A. Block (Cox)
84.1 (56)
    Western Reserve Rowing Association (B)
57.6 (51)
    Composite: Miami Rowing Club, Hollywood Rowing Club, Atlanta, FIT Alumni (A)
E. Montalvo/A. Bertossa/A. Chavez/A. Chavez/K. Wojtas/M. Mellinger/N. Orbell/S. LaGreca/J. Hetherington (Cox)
28.9 (44)
    Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters (A)
T. Mitchell/J. Walter/D. Desmery/S. Beaton/P. Nelson/R. Jauch/B. Forman/N. Paul/h. richardson (Cox)
72.9 (54)
    Lookout Rowing Club (A)
J. Hibbs/H. Magnuson/H. Cumbest/M. Novak/L. Simpson/R. Glidden/G. Magnuson/R. Hutchison/A. Graham (Cox)
14.4 (39)
    Triad United Rowing Association (A)
S. York/M. Hollingsworth/S. Jones/B. Cantrell/B. Whicker/B. Snively/J. Berg/A. Berg/E. Knorr (Cox)
57.6 (51)
    RowAmerica North Little Rock (A)
E. Hutchins/M. Teague/J. Shannon/E. Tanner/Y. Phillips/T. Flannagan/T. Berry/G. Harrison/J. Phillips (Cox)
14.4 (39)
    Lincoln Park Boat Club (B)
Z. Hebert/M. Blum/W. Randall/C. Vasseur/A. Rogers/E. Lenthe/L. Hawthorne/E. Schlecte/M. Meldrim (Cox)
0.0 (26)
    Nashville Rowing (A)
D. Kuttelwascher/W. Weaver/K. Martin/M. Mazzone/J. Herring/E. Wenzel/E. Noel/M. Ragland/D. Rowland (Cox)/
44.1 (48)
    Austin Rowing Club (A)
K. Hight/D. Bradford/M. Rice/R. D'Amico/F. Kocher/K. Murphy/K. Kocher/T. Foy/R. D'Amico (Cox)
44.1 (48)
    Capital Rowing Club (A)
D. Reinhard/J. Foote/B. ONeil/J. Falvey/M. Neumann/B. DuBois/K. Peterson/T. Kerns/A. Deoras (Cox)
8.1 (36)
    Composite: Catawba, Cambridge, Calm Waters, Atlanta, Rocket City, Holy Names-FL (A)
E. Barnett/L. Detlefsen/D. Parker/C. Hollings/S. Connell/W. Cloherty/L. McEwen/C. Parziale/J. Hojnaski (Cox)
14.4 (39)
    Asheville Rowing Club, Inc. (A)
P. Pentchev/T. Nash/J. Byron/c. galvanek/L. Rowland/A. Westmoreland/l. cherner/T. Landwirth/K. Callahan (Cox)
52.9 (50)
    Atlanta Rowing Club, Inc. (B)
M. Chen/D. Hakim/J. Barnett/N. Barone/C. Craytor/E. Bernstein/D. Kingsman/B. Cerny/J. Faruque (Cox)
28.9 (44)
    Tallahassee Rowing Club, Inc. (B)
M. Falconer/S. Tabb/P. Horne/J. Julian/A. Townshend/J. Blue/S. Morse/V. Mattie/R. Hendlin (Cox)
57.6 (51)
76 1:25 PM WO4x Women's Open 4x
6
77 1:27 PM WM4x Women's Masters 4x
25
78 1:33 PM WY4x Women's Youth 4x
58
79 2:05 PM XY8+ Mixed Youth 8+
45
80 2:32 PM XOY8x The Octopede (8x)
2
81 2:40 PM X24x The Stämpfli Express (24x)
3
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change