Head of the Hooch

  • Hosted By Atlanta Rowing Club, Inc.
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, November 7, 2015
1 7:50 AM MO4x Men's Open 4x
5
2 7:52 AM MM4x Men's Masters 4x
14
    Ridley Graduate Boat Club (A)
R. Kendall/B. Schumacher/C. Baker/J. Pauls
168.1 (68)
    Catawba Yacht Club (A)
P. Gilmore/T. Phillips/C. Parziale/B. Walthall
84.1 (56)
    All American Rowing Camp, LLC (A)
J. Preston/T. Carr/R. Franks/M. Wilson
72.9 (54)
    Greater Dayton Rowing Association (A)
D. Barker/J. Kossek/W. Turner/M. McCarty
90.0 (57)
    Gainesville Area Rowing, Inc. (A)
S. Rivkees/W. Griffith/r. Subramanian/D. Davis
44.1 (48)
    Composite: Jacksonville, Atlanta (B)
M. Brown/q. gradek/c. swinford/W. Cloherty
19.6 (41)
    Atlanta Rowing Club, Inc. (A)
J. Barnett/D. Hakim/K. Lokasani/M. Balaun
22.5 (42)
    Washington University Rowing - St. Louis (A)
M. Boze/A. Suhy/D. D'Alessandro/B. Stratton
0.0 (26)
    Jacksonville Rowing Club, Inc. (A)
T. Rizzo/G. Shapanka/J. Hirabayashi/G. Hahn
102.4 (59)
    Case Western Reserve University Crew Team (A)
D. Brubaker/A. Marcovy/T. Marcovy/D. Rathburn
16.9 (40)
    Lookout Rowing Club (A)
J. Hibbs/R. Glidden/G. Magnuson/H. Magnuson
67.6 (53)
    Asheville Rowing Club, Inc. (A)
P. Pentchev/T. Nash/J. Byron/c. galvanek
52.9 (50)
    Alliance Rowing Club of Illinois (A)
N. Shapiro/B. Easter/R. Boi/C. Shoup
57.6 (51)
    Gainesville Area Rowing, Inc. (B)
J. Landauer/R. Bauer/B. Whitenack/C. Conzemius
0.4 (29)
3 8:05 AM WC8+ Women's College and Club 8+
31
4 8:13 AM WM8+ Women's Masters 8+
29
5 8:20 AM WOL8+ Women's College & Club Lightweight 8+
3
6 8:21 AM WY8+ Women's Youth 8+
62
7 8:42 AM MYN8+ Men's Youth Novice 8+
34
8 9:15 AM MC4+ Men's College and Club 4+
56
9 9:29 AM MM4+ Men's Masters 4+
28
10 9:36 AM MOL4+ Men's College & Club Lightweight 4+
9
11 9:40 AM MY4+ Men's Youth 4+
80
12 10:35 AM MC8+ Men's College and Club 8+
28
13 10:43 AM MCN8+ Men's College & Club Novice 8+
45
14 10:59 AM MOL8+ Men's College & Club Lightweight 8+
2
15 11:10 AM MV8+ Men's Championship 8+
11
16 11:14 AM WV8+ Women's Championship 8+
22
17 11:45 AM WA8+ Women's Alumni 8+
2
18 11:46 AM MM8+ Men's Masters 8+
12
19 11:49 AM MY8+ Men's Youth 8+
71
20 12:13 PM WYN8+ Women's Youth Novice 8+
32
21 12:40 PM XM2x Mixed Masters 2x
27
22 1:00 PM WC4+ Women's College and Club 4+
69
23 1:24 PM WM4+ Women's Masters 4+
36
24 1:36 PM WOL4+ Women's College & Club Lightweight 4+
12
25 2:00 PM WY4+ Women's Youth 4+
86
26 2:29 PM WCN8+ Women's College & Club Novice 8+
46
27 3:00 PM WV2x Women's Championship 2x
12
28 3:03 PM WY2x Women's Youth 2x
72
29 3:35 PM WM2x Women's Masters 2x
41
30 4:00 PM MV4+ Men's Championship 4+
22
31 4:07 PM WV4+ Women's Championship 4+
27
32 4:25 PM MA8+ Men's Alumni 8+
5
33 4:27 PM XM4x Mixed Masters 4x
18
    Lookout Rowing Club (A)
J. Hibbs/S. Duff/R. Brimer/H. Magnuson
57.6 (51)
    Gainesville Area Rowing, Inc. (B)
V. Marin/R. Bauer/R. Livingston/v. bryant
40.0 (47)
    Composite: Austin, St. Edward's (A)
T. Tobias/D. Bradford/M. Denman/O. Stewart
3.6 (33)
    Tallahassee Rowing Club, Inc. (A)
W. Hudgens/E. Pinder/Q. Horner/F. Calder
52.9 (50)
    Gainesville Area Rowing, Inc. (A)
J. Parker/J. Landauer/L. Day/C. Conzemius
0.0 (26)
    Asheville Rowing Club, Inc. (A)
S. King/C. Toth/l. cherner/T. Landwirth
44.1 (48)
    Queen City Water Sports Center (A)
j. youngstrom/j. corso/l. siegman/C. connolly
0.4 (29)
    Greater Dayton Rowing Association (A)
M. McCarty/D. Heuser/J. Duck/R. Pierce
72.9 (54)
    Indianapolis Rowing Center (A)
48.4 (49)
    McCallie School (A)
H. Durand/M. McCourt/E. O'Flaherty/B. Lynch
52.9 (50)
    Chinook Performance Racing (A)
R. Yokum/A. Schneider/C. Stockly/G. Barnes
90.0 (57)
    Alliance Rowing Club of Illinois (B)
B. Easter/S. Lichter/C. Maloney/a. wartowski
72.9 (54)
    Catawba Yacht Club (A)
52.9 (50)
    Sarasota County Rowing Club, Inc/dba Sarasota Masters (A)
S. Beaton/P. Nelson/R. Jauch/D. Desmery
57.6 (51)
    Halifax Rowing Association, Inc. (A)
M. Makowski/N. Greer/L. Smith/C. Power
62.5 (52)
    Composite: Capital, Lookout (A)
S. Neumann/M. Nance/R. Nance/A. Colberg
1.6 (31)
    Washington University Rowing - St. Louis (A)
M. Boze/M. Boudreau/c. schagrin/S. Harris
12.1 (38)
    Asheville Rowing Club, Inc. (B)
c. galvanek/J. Byron/J. Schneider/K. Callahan
72.9 (54)
34 4:40 PM MV2x Men's Championship 2x
24
35 4:46 PM MY2x Men's Youth 2x
71
36 5:09 PM MM2x Men's Masters 2x
26
37 5:22 PM XM4+ Mixed Masters 4+
22
Sunday, November 8, 2015
38 7:50 AM MY4x Men's Youth 4x
50
    Dallas Rowing Club (A)
V. Sands/C. Petersen/B. Griffin/M. Robinson
 
    Texas Rowing Center (A)
G. Hendrix/M. Genovesi/J. Allison/T. Crotts
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
M. Trahan/j. english/A. Romanick/Z. Burton/
 
    Sarasota Scullers (A)
J. Konuru/J. Wolff/R. Fezza/C. Cail
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
E. Levy/R. Renick/I. Pedromo/R. Merenfeld
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
F. Herrera/J. Sorensen/E. Andreassen/V. Mayor
 
    Charlotte Youth Rowing (A)
 
    OKC Riversport (A)
C. Tubb/H. Park/D. Serven/A. Best
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (B)
J. Feldman/L. Arrow/L. Druckman/F. Gallian
 
    Belen Jesuit Prep School (A)
C. Meagher/C. Burke/P. D'Evereux Maher/N. Waterhouse/
 
    Texas Rowing Center (B)
C. Milam/P. Larsen/K. Hastings/P. Notzon
 
    South Orlando Rowing Association (A)
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
h. lipsky/J. Yankey/b. hudson/A. Leigh
 
    Great River Rowing (A)
H. orourke/P. Rossi/S. Micinilio/G. McKeon
 
    Tulsa Youth Rowing Association (A)
C. Hallock/C. Atik/R. Jones/G. Buchman
 
    Austin Rowing Club (A)
B. Ragan/B. Bell/J. Maguire/J. Delgado
 
    Gainesville Area Rowing, Inc. (A)
j. nelson/R. Powell/S. Lindsay/d. fosmoe
 
    The Stewards Foundation, Inc. (A)
 
    Triad United Rowing Association (A)
K. Koval/A. Warwick/A. Alt/C. York
 
    Manatee County Youth Rowing (A)
 
    Atomic Rowing (A)
 
    St. Louis Rowing Club (A)
 
    Queen City Water Sports Center (A)
d. gaines/m. palacios/j. miller/g. montgomery
 
    Chattanooga Rowing (A)
J. Huhnke/D. Williams/H. Baldwin/S. Meagher/
 
    Greater Dayton Rowing Association (A)
M. Huffman/N. Kaval/E. Zappin/G. Bolmida/
 
    HHS Rowing Club (Hillsborough) (A)
C. McCarty/D. Fonda/R. Carrion/A. Schweitzer
 
    Alliance Rowing Club of Illinois (A)
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
Z. Schwartz/W. Schweizer/D. Ellis/M. Salmeron
 
    Gem City Crew, Inc. (A)
H. Strasburger/A. Van Hoose/K. McCommons/J. Evans
 
    Huntsville-Madison County Rowing & Watersports, LLC (A)
 
    Ransom Everglades Crew (A)
 
    Resilient Rowing Club (A)
M. Larvie/J. Brookhart/M. McDonald/J. Meeker/
 
    Lake Lanier Rowing Club (A)
 
    Mel High Crew/Melbourne High School Rowing Association, Inc. (A)
T. Edwards/h. Botwinis/T. Neidlinger/C. Melcher
 
    Resilient Rowing Club (B)
A. Iyer/J. Gannon/A. Anugu/J. Feng/
 
    Gainesville Area Rowing, Inc. (B)
M. lucas/O. Oghenekaro/S. Bayard/A. Bauer
 
    Sarasota Scullers (B)
M. Griffioen/C. Koehler/K. Schumann/J. Mischak
 
    Greater Dayton Rowing Association (B)
L. Vanderburgh/K. Brown/C. Jacobs/Z. Hyer
 
    Austin Rowing Club (B)
S. Blab/L. Rizzo/J. Eby/J. Kim
 
    Tulsa Youth Rowing Association (B)
B. Timmons/D. Kupetsky/H. Thornton/J. Linson
 
    Lake Lanier Rowing Club (B)
 
    Queen City Water Sports Center (B)
c. page/b. methena/s. stewart/c. stewart
 
    St. Andrew Rowing Club (B)
j. bayly/G. Shiplett/m. echols/P. Bickel
 
    Belen Jesuit Prep School (B)
S. Calles/C. Arazoza/K. Ventura/A. Pena/
 
    OKC Riversport (B)
S. Dixon/H. Amis/B. Fite/J. Gallagher
 
    Charlotte Youth Rowing (B)
 
    OKC Riversport (B)
C. MaGill/C. Caldwell/T. Reed/A. Ogilvie
 
    Texas Rowing Center (C)
B. Leff/J. Warren/J. Kordes/Z. Childs
 
    Lake Lanier Rowing Club (B)
 
    The Stewards Foundation, Inc. (B)
 
39 8:13 AM MYL8+ Men's Youth Lightweight 8+
21
40 8:20 AM WYL8+ Women's Youth Lightweight 8+
14
41 8:25 AM MYL4+ Men's Youth Lightweight 4+
31
42 8:38 AM WYL4+ Women's Youth Lightweight 4+
25
43 9:00 AM MV1x Men's Championship 1x
20
44 9:06 AM WV1x Women's Championship 1x
9
45 9:08 AM MOL1x Men's College & Club Lightweight 1x
15
46 9:12 AM MMAA1x Men's Master 1x - Ages 21 to 42
16
47 9:16 AM MMC1x Men's Master 1x - Ages 43 to 54
18
48 9:21 AM MMLAA1x Men's Masters Lightweight 1x - Ages 21 to 54
11
49 9:30 AM WOL1x Women's College & Club Lightweight 1x
7
50 9:32 AM WMAA1x Women's Master 1x - Ages 21 to 42
13
51 9:35 AM WMC1x Women's Master 1x - Ages 43 to 54
11
52 9:38 AM WMLAA1x Women's Master - Lightweight 1x - Ages 21 to 54
5
53 9:40 AM MY1x Men's Youth 1x
62
54 10:00 AM WY1x Women's Youth 1x
53
55 10:35 AM MME1x Men's Master 1x - Ages 55 to 64
19
56 10:41 AM MMG1x Men's Master 1x - Ages 65+
12
57 10:43 AM MMLE1x Men's Master - Lightweight 1x - Ages 55+
12
58 10:47 AM WME1x Women's Master 1x - Ages 55+
10
59 10:50 AM WMLE1x Women's Master - Lightweight 1x - Ages 55+
5
60 10:51 AM MYN1x Men's Youth Novice 1x
24
61 11:00 AM WYN1x Women's Youth Novice 1x
18
62 11:08 AM MON1x Men's College & Club Novice 1x
3
63 11:10 AM WON1x Women's College & Club Novice 1x
6
64 11:15 AM ALTA2x Adaptive M/W/Mix LTA 2x
0
65 11:20 AM ATA2x Adaptive M/W/Mix TA 2x
1
66 11:25 AM AX2x Adaptive Inclusion 2x
3
67 11:50 AM MO2- Men's Open 2-
22
68 11:56 AM MM2- Men's Masters 2-
12
69 11:59 AM MY2- Men's Youth 2-
37
70 12:13 PM WO2- Women's Open 2-
24
71 12:19 PM WM2- Women's Masters 2-
7
72 12:21 PM WY2- Women's Youth 2-
28
73 12:50 PM MO8+ Men's Open 8+
10
74 12:53 PM WO8+ Women's Open 8+
22
75 1:10 PM XM8+ Mixed Masters 8+
22
76 1:25 PM WO4x Women's Open 4x
6
77 1:27 PM WM4x Women's Masters 4x
25
78 1:33 PM WY4x Women's Youth 4x
58
79 2:05 PM XY8+ Mixed Youth 8+
45
    Nashville Rowing (A)
O. Cunneely/C. Hullfish/A. McGinn/J. Kyne/C. Neville/E. Norris/M. Holtkamp/Z. Collins (Cox)/
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
F. Herrera/V. Mayor/J. Sorensen/A. Bared/E. Ray/I. De Vengoechea/S. Hernandez/A. Duffy/M. Velez (Cox)
 
    OKC Riversport (B)
C. Hendee/C. Lindley/N. Brown/M. Forgue/E. Fresonke/E. Sanchez/E. Geist/F. Lynn/C. Corley (Cox)
 
    Triangle Rowing Club (A)
R. Long/C. Crouse/E. Hoster/E. Douglass/M. Pryor/J. Geist/M. Hayes/H. Ubinger/S. Perkins (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
V. Parker/A. Hoover/L. Metcalf/M. McJilton/C. Wood/C. Fields/A. Missert/B. Varnson/K. Hadley (Cox)
 
    Gainesville Area Rowing, Inc. (A)
W. Bialosky/J. Carroll/H. Noble/H. Humphrey/K. Fender/S. Clarke/C. Schmit/A. Petty/E. Miles (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
J. Cole/T. Reed/C. Burch/K. Wilson/S. Ferguson/J. Tahmassebi/G. Winemiller/K. Gorbet/H. Adams (Cox)
 
    Chattanooga Rowing (A)
C. Vernon/a. robbins/K. Zeglen/J. Dunn/D. Nash/D. Williams/H. Baldwin/S. Meagher/L. Rast (Cox)/
 
    Tulsa Youth Rowing Association (A)
W. Stehman/C. Hallock/R. Jones/C. Atik/N. Cross/G. Poole/H. Johannsson/E. Arthur/H. Todd (Cox)
 
    Rocket City Rowing Crew, Inc. (A)
H. D'Agostino/M. Gamino/T. Thompson/H. Morris/T. Riley/T. Plank/M. Shaffer/J. Cowart/L. Runyans (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (B)
K. Salvadori/K. Cavanaugh/S. Medley/K. Trice/J. Markland/C. Rees/J. Heins/W. Doss/S. Weltner (Cox)
 
    Triad United Rowing Association (A)
A. Fox/L. York/M. Cantrell/C. Fitzpatrick/J. Bryant/A. Berg/B. Reutinger/G. Harish/M. Epling (Cox)
 
    Alliance Rowing Club of Illinois (A)
 
    Manatee County Youth Rowing (A)
 
    Huntsville-Madison County Rowing & Watersports, LLC (A)
 
    White Rock Boathouse, Inc. (A)
J. Delabano/W. Scweizer/Z. Schwartz/M. Salmeron/M. Keane/s. prado/K. Hettrick/L. Haerle/A. Armenta (Cox)
 
    Sarasota Scullers (A)
N. Firlej/D. Opitz/S. Strickland/M. Weerasooriya/A. Bouck/M. Parisi/J. Phipps/P. Deputy/M. Cepuchowski (Cox)
 
    Charlotte Youth Rowing (A)
 
    St. Andrew Rowing Club (A)
 
    Maclay Crew (A)
 
    Great River Rowing (A)
G. McKeon/T. Werner/H. O'Rourke/B. Forbes/T. Needleman/J. Musto/S. Ronan/m. hegley/e. behanna (Cox)
 
    The Stewards Foundation, Inc. (A)
 
    Lake Lanier Rowing Club (A)
 
    Dallas United Crew, Inc. (B)
M. Laughlin/J. Friedman/D. Tucker/M. Hall/J. Viale/B. Yung/M. Cortes/S. Powers/M. Tiscareno (Cox)
 
    Resilient Rowing Club (A)
C. Garrett/S. Libberton/G. Alperi/A. Hakopian/M. Passacantando/M. Pearson/H. Fisher/S. Chenen/J. Duan (Cox)/
 
    Texas Rowing Center (B)
I. Sura/K. Knifton/J. Kordes/W. bundrant/I. McCord/E. Love/E. Strelitz-Block/H. Pfluger/L. Harris (Cox)
 
    Tulsa Youth Rowing Association (A)
V. Angelini/L. Schula/G. Buchman/J. Henderson/M. Nichols/A. Johnson/S. McMahan/K. Perkins/N. Stanley (Cox)
 
    St. Andrew Rowing Club (B)
 
    Nashville Rowing (B)
E. Frensley/M. Quinby/G. Miller/C. Clendening/A. Eledge/A. Gossett/M. Trost/I. Grant/E. Loving (Cox)/
 
    Gainesville Area Rowing, Inc. (B)
F. Barnett/M. Witherington/C. Lucas/K. Croft/C. Cole/M. lucas/G. Bauer/A. Bauer/J. Barrett (Cox)
 
    Huntsville-Madison County Rowing & Watersports, LLC (B)
 
    Triangle Rowing Club (B)
I. Martin/M. Sanguily/A. Gresham/S. Dixon/N. Wirth/G. Steckbeck/S. Niles/Z. Strafford-Price/L. Armpriester (Cox)
 
    Dallas United Crew, Inc. (A)
J. Lynn/B. Swayze/W. Cory/T. Brown/R. Craycroft/J. Sundaresan/I. McCormack/R. Zhang/S. Taylor (Cox)
 
    Texas Rowing Center (A)
H. Hansen/C. Castillo/T. Crotts/P. Larsen/C. Milam/K. Hastings/D. Childs/C. Lossing-Cann/U. Notzon (Cox)
 
    The Stewards Foundation, Inc. (B)
 
    Resilient Rowing Club (B)
C. Roskind/J. Fondriest/S. Newman/C. Anderson/K. Slade/T. Kuligowski/B. Price/K. Mclaughlan/T. McMichael (Cox)/
 
    Resilient Rowing Club (C)
A. Iyer/A. Anugu/J. Gannon/J. Hamlin/E. Pierce/D. Cuartas/A. Krobot/L. Kassilke/C. Buckley (Cox)/
 
    Gainesville Area Rowing, Inc. (C)
R. Parimoo/R. Rua/S. Hertz/O. King/S. Bayard/N. Furlow/T. Henderson/O. Oghenekaro/C. Renaker (Cox)
 
    Atlanta Junior Rowing Association (C)
C. Brown/A. Shannon/S. Kukler/F. Fodor/O. Lee/J. Chapman/C. Wardrop/A. Guglielmo/L. Lefter (Cox)
 
    Triangle Rowing Club (C)
B. Benestad/Z. BALL/S. Dixon/K. Intravartolo/C. Ganim/J. Haskell/Z. Johnson/A. Hajek/E. Vawter (Cox)
 
    St. Andrew Rowing Club (C)
 
    Triangle Rowing Club (D)
E. Coleman/A. Lindyberg/L. Ogburn/J. Paul/K. Cruz/R. Lewis/H. Kolesar/J. Kolesar/A. Colvin (Cox)
 
    Resilient Rowing Club (D)
J. McLaughlan/J. Champ/C. Murphy/J. Feng/L. Peyton/R. Mays/A. Taylor/K. Wlodychak/M. Gadway (Cox)/
 
    Atlanta Junior Rowing Association (D)
M. Reynolds/K. Fox/R. Cho/I. Staviss/A. Confer/C. Yule/E. Munson/M. Dotson/M. Breathnach (Cox)
 
    Sarasota Scullers (B)
V. Mochnacky/K. Patrick/E. Heinzel/B. Dine-Stisser/C. Simmons/J. Overend/E. Koplin/a. miller/J. Davis (Cox)
 
80 2:32 PM XOY8x The Octopede (8x)
2
    Gainesville Area Rowing, Inc. (A)
C. Conzemius/B. Whitenack/D. McGovern/G. Komorny/V. Marin/C. Soncrant/J. Bialosky/J. Skipper/W. Humphrey (Cox)
 
    Alliance Rowing Club of Illinois (A)
 
81 2:40 PM X24x The Stämpfli Express (24x)
3
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change