Head of the Housatonic

  • Hosted By New Haven Rowing Club
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 6, 2007
Tent Space Tent Reservation ($100 sponsorship fee)
8
1A Mens Veteran 1x (60-69)
16
    Unaffiliated (USA) (..)
E. Englander
 
    Unaffiliated (USA) (..)
J. Miller
 
    Maritime Rowing Club (A)
K. Iscol
 
    Newport Aquatic Center (A)
R. ODonnell
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
J. Laundon
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
B. Chance
 
    Pettipaug YC Rowing (A)
P. Flory
 
    Stonington Sculls (A)
T. Sanford
 
    Union Boat Club (A)
N. O'Connor
 
    Union Boat Club (A)
J. Keating
 
    Community Rowing, Inc. (B)
D. Besser
 
    Pettipaug YC Rowing (B)
J. Swift
 
    Stonington Sculls (B)
B. Morris
 
    Community Rowing, Inc. (D)
H. Scott
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (F)
B. Baggaley
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (F)
P. Sorensen
 
1B Mens Veteran 1x (70+)
4
1C Womens Veterans 1x (60-69)
7
1D Womens Veterans 1x (70+)
1
2A Mens Masters 1x (27-39)
17
    Unaffiliated (USA) (..)
B. Patterson
 
    Amherst College Rowing Association (A)
D. Thomas
 
    Bantam Boat Club (A)
B. Tryon
 
    Boston College High School (A)
S. McKiernan
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Flynn
 
    Deerfield Academy Crew (A)
O. Rosenbladt
 
    Maritime Rowing Club (A)
A. Sherman
 
    Mid Hudson Rowing Association (A)
R. Burda
 
    Narragansett Boat Club (A)
R. Mulligan
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
B. Brunelle
 
    Pioneer Valley Riverfront Club (A)
J. Moss
 
    Rivanna Rowing Club, Inc. (A)
C. Jackson
 
    Sagamore Rowing Association (A)
M. Wagner
 
    Salisbury Boat Club (A)
W. Muecke
 
    Saratoga Springs Rowing Club, Inc. (A)
K. Borchardt
 
    Union Boat Club (A)
D. DeBonis
 
    Union Boat Club (B)
R. Mannino
 
2B Mens Masters 1x (40-49)
19
2C Mens Masters 1x (50-59)
23
    Norwalk Leander Rowing Club (..)
A. Nelson
 
    Unaffiliated (USA) (..)
J. Clary
 
    Berkshire Sculling Association, Inc. (BRASS) (A)
A. Inglis
 
    Cambridge Boat Club (A)
G. Stone
 
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
S. Gould
 
    Maritime Rowing Club (A)
J. Sweitzer
 
    Mid Hudson Rowing Association (A)
B. Davies
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
G. Freimarck
 
    Norwalk Leander Rowing Club (A)
R. Slocum
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. Hagan
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Wassall
 
    Unaffiliated (USA) (A)
T. McKay
 
    University of Massachusetts Crew (A)
J. Dietz
 
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
M. Van Beuren
 
    Warthogs Rowing Club (A)
W. Wakeman
 
    Warthogs Rowing Club (A)
P. Falk
 
    Farmington Valley Rowing Association (B)
S. Bedford
 
    Mid Hudson Rowing Association (B)
M. Griffin
 
    Narragansett Boat Club (B)
C. Wise
 
    New Haven Rowing Club (B)
S. Davies
 
    Union Boat Club (C)
R. Wettach
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (D)
D. Schley
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (E)
B. Haney
 
3A Womens Open/Coll 1x - No Jr.
17
    GMS Rowing Center (A)
A. Kendrick
 
    New York Athletic Club (A)
K. Donoho
 
    Riverside Boat Club (A)
R. Bernhard
 
    Riverside Boat Club (A)
J. Reeve
 
    Riverside Boat Club (A)
H. Moon
 
    Skidmore College Crew (A)
E. Newell
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
B. Greene
 
    Union Boat Club (A)
K. OBrien
 
    Union Boat Club (A)
C. Infantino
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
C. Starr
 
    Skidmore College Crew (B)
A. Cock-Esteb
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
K. Coulter
 
    Skidmore College Crew (C)
S. Cooper
 
    Skidmore College Crew (D)
E. Nadworny
 
    Skidmore College Crew (E)
M. Feir
 
    Skidmore College Crew (F)
J. Klien
 
    Skidmore College Crew (G)
A. Wirene
 
3B Womens Masters 1x (27-39)
9
    Buckingham Browne & Nichols (A)
K. Blankley
 
    Community Rowing, Inc. (A)
M. Watkins
 
    Narragansett Boat Club (A)
G. Simmons
 
    Sagamore Rowing Association (A)
C. Mcconnell
 
    Union Boat Club (A)
J. Stark
 
    West Lake Sculling Club (A)
L. Pirkl
 
    Bantam Boat Club (B)
P. Besteman
 
    Community Rowing, Inc. (B)
C. Truman
 
    Community Rowing, Inc. (C)
C. Graves
 
3C Womens Masters 1x (40-49)
14
3D Womens Masters 1x (50-59)
8
4A Mens Open 2- (No Jr.)
6
4B Mens Masters 2-
5
    Buckingham Browne & Nichols (A)
B. Eldridge/A. Reino
57.4 (50)
    Highlands Rowing Center, Inc (A)
J. Friedrichs/R. Wagner
35.2 (45)
    Riverside Boat Club (A)
J. Sisk/E. Cook
67.8 (52)
    Swan Creek Rowing Club (A)
T. Pytlar/D. Grimes
79.1 (54)
    Union Boat Club (A)
J. Besser/S. Reppert
43.4 (47)
4C Womens Open/Coll 2- (No Jr.)
1
4D Womens Masters 2-
0
5A Womens Collegiate (Div I) 4+
11
5B Womens Collegiate (non Div I) 4+
15
5C Womens Collegiate Novice 4+
12
5D Womens Open Ltwt 4+ (No Jr.)
5
5E Womens Masters 4+ (No Jr. cox)
10
6A Womens Open/Club 4+
6
6B Womens HS 4+
31
6C Womens Novice 4+ (HS & Club)
9
6D Womens HS 4x
5
7 Mens HS 8+
31
8A Mens Open/Collegiate 1x (No Jr.)
23
    Unaffiliated (USA) (..)
S. Clarke
 
    Bantam Boat Club (A)
B. Tryon
 
    Berkshire Sculling Association, Inc. (BRASS) (A)
D. Dostal
 
    Boston University Men's Crew (A)
T. Bohrer
 
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
D. Johnson
 
    GMS Rowing Center (A)
B. De Regt
 
    New York Athletic Club (A)
P. Antonik
 
    Palm Beach Rowing Association, Inc. (A)
J. Moore
 
    Riverside Boat Club (A)
M. Vanneman
 
    Sagamore Rowing Association (A)
R. Eberle
 
    Skidmore College Crew (A)
A. Wiedland
 
    Yale University Boat Club - wrong (A)
A. Card
 
    Bantam Boat Club (B)
T. Graves
 
    New York Athletic Club (B)
G. Hoffman
 
    Skidmore College Crew (B)
J. Dillon
 
    Union Boat Club (B)
D. DeBonis
 
    Bantam Boat Club (C)
P. Graves
 
    Boston College High School (C)
S. McKiernan
 
    New York Athletic Club (C)
G. McClure
 
    Skidmore College Crew (C)
A. Richardson
 
    New York Athletic Club (D)
J. Dietz ii
 
    Skidmore College Crew (D)
E. Wilson
 
    Skidmore College Crew (D)
D. Mauer
 
8B Mens Open Ltwt 1x (No Jr.)
7
8C Mens Masters Ltwt 1x
2
8D Womens Open Ltwt 1x (No Jr.)
5
8E Womens Masters Ltwt 1x
4
9A Mens HS/Jr 1x
14
9B Womens HS/Jr 1x
6
10A Mens Collegiate Hwt/Ltwt 8+ (IRA)
6
10B Mens Collegiate Hwt/Ltwt 8+ (non-IRA)
14
10C Mens Open 8+ (No Jr.)
2
10D Mens Masters 8+ (No Jr. Coxes)
13
    Bulldog Rowing Club (..)
S. Cutris/D. Johnson/T. Wiegand/J. Millar/E. Burke/G. Montgomery/C. Usher/J. McGlone/S. Bauer (Cox)
31.3 (46)
    Cambridge Boat Club (A)
N. Kurmakov/F. Schoch/C. Pieper/C. Hamlin/S. Bea/D. Walsh/C. Huntington/R. Borggaard/R. Grossman (Cox)
0.0 (0)
    Community Rowing, Inc. (A)
T. Lovett/J. Mcdonnell/J. Ruiz/R. Mcgurrin/N. Huber/B. Bosl/P. Leis/P. Watkins/E. Hohmann (Cox)
3.1 (33)
    Norwalk River Rowing Association (A)
B. Walker/J. Cooper/J. Jensen/P. Negus/N. Weinberger/W. Brady/B. Hawkey/T. Helmkamp/J. Josef (Cox)
0.0 (0)
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
J. Mosley/S. Becz/P. Fitzgerald/P. Krause/A. Wells/M. Nemeth/M. Keenan/M. Puckly/M. Dodenhoff (Cox)
14.7 (40)
    Riverside Boat Club (A)
F. O'Leary/R. Schreiber/C. Schultz/A. O'Brien/R. Allin/G. Gaines/J. Hanley/E. Frankenberry/S. Gibbons (Cox)
31.3 (46)
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
I. Rudolph-Shabins/M. Cronin/B. Weiners/A. Harnett/P. Klose/J. Devoe/T. Ryan/M. Brennan/M. Vermazen (Cox)
22.2 (43)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Cooper/M. Demko/T. Coffin/J. Traynor/T. Tarrant/J. Snedaker/D. Raila/S. Levenson/A. Baldwin (Cox)
22.2 (43)
    Union Boat Club (A)
O. Scholle/S. McKiernan/J. Besser/J. Abele/S. Brooks/P. Brown/T. Needham/P. Rufo/C. Hein (Cox)
0.0 (0)
    Wesleyan University (A)
M. Nuttle/M. Mclarney/G. Hagan/C. Witherspoon/D. Cody/n. graf/V. Conor/s. tomich/a. nickolich (Cox)
0.0 (0)
    Community Rowing, Inc. (B)
P. Beaman/G. Piantedosi/E. Salley/D. Bakinowski/P. Flack/M. Hyde/j. arm/B. Staby/M. Bell (Cox)
58.7 (53)
    Narragansett Boat Club (B)
R. Street/P. Evans/J. Balletto/S. David/D. Loftus/S. Mamber/R. Mulligan/R. Richards/E. Marchetti (Cox)
0.0 (0)
    Riverfront Recapture, Inc. (B)
C. Cadiz/R. Brown/E. Vincent/L. Haberman/E. Seyler/J. Mead/R. Griffith/I. Hazelton/K. Ruppar (Cox)
54.2 (52)
11 Men/Women HS 8x
3
12A Womens Collegiate 8+ (Div I)
14
12B Womens Collegiate 8+ (non-Div I)
13
12C Womens Open 8+ (No Jr)
3
12D Womens Masters 8+ (No Jr. Coxes)
12
13A Mens Open/Collegiate 2x (No Jr.)
6
13B Mens Masters 2x
17
13C Womens Open/Collegiate 2x (No Jr.)
6
13D Womens Masters 2x
17
13E Mixed Open/Masters 2x
7
    Buckingham Browne & Nichols (A)
B. Eldridge/B. Muenzen
41.3 (48)
    Maritime Rowing Club (A)
R. Potts/B. Picard
37.5 (47)
    Narragansett Boat Club (A)
R. Mulligan/G. Simmons
6.0 (35)
    New York Athletic Club (A)
G. Hoffman/K. Donoho
0.4 (29)
    Union Boat Club (A)
K. OBrien/W. Senst
0.0 (25)
    Upper Valley Rowing Foundation (A)
P. Kermond/C. Reynolds
37.5 (47)
    Narragansett Boat Club (B)
J. Richards/K. Wise
96.0 (59)
14 Womens HS 8+
34
15A Mens Collegiate Hwt/Ltwt 4+ (IRA)
3
15B Mens Collegiate Hwt/Ltwt 4+ (non-IRA)
17
15C Mens Masters 4+ (No Jr. coxes)
11
16A Mens Open/Club 4+
5
    New York Athletic Club (A)
R. Milam/T. Ricciardi/W. Golden/S. Ahmad/A. Baker (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
C. Parkinson/M. Vanneman/J. Brower/A. Sokolin/J. Tan (Cox)
 
    Style Driven Rowing Club (A)
M. Walker/B. Chorny/C. Jones/S. Powers/R. Michaels (Cox)
 
    Union Boat Club (A)
J. Besser/J. Hughes/S. Batchelor/S. McKiernan/C. Hein (Cox)
 
    Riverside Boat Club (C)
J. Doherty/A. Caruthers/D. Dahl/M. Angelicola/R. Nelson (Cox)
 
16B Mens HS 4x
11
16C Mens HS 4+
21
16D Mens Novice 4+ (HS & Club)
7
17A Mens Open 4x (No Jr)
0
17B Mens Masters 4x
11
17C Womens Open 4x (No Jr.)
3
17D Womens Masters 4x
6
18A Mens Collegiate Novice 8+
13
18B Mens Club Novice 8+ (No Jr. coxes)
0
18C Womens Collegiate Novice 8+
13
18D Womens Club Novice 8+
0
19A Mixed 8+
8
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
M. Greene/B. Mulvey/R. Humphrey/J. OConnell/S. Hotrovich/S. Beaudry/R. Fall/M. King/S. Herman (Cox)
 
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
E. Bogdanovics/C. Houle/S. Siegfried/J. Travelstead/G. Roberts/D. Roberts/S. Hyres/A. Cantele/J. Scirica (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
G. Hayner/A. Aa/B. Bb/C. Cc/D. Dd/E. Ee/F. Ff/G. Gg/C. Kelly (Cox)
 
    Union Boat Club (A)
J. Abele/R. Bernhard/C. Wagner/S. Reppert/R. Mannino/V. Wallachia/J. Bourneuf/T. Needham/C. Hein (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (B)
N. Dixon/A. Panzer/L. Alphonse/S. Cusano/C. Schnable/M. Maresca/S. Gilday/D. Martin/J. Pearson (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (B)
A. Hayner/H. Hh/I. Ii/J. Jj/K. Kk/L. Ll/M. Mm/N. Nn/S. Kelly (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (C)
A. Bang/C. Bang/B. Cohen/B. McIntyre/C. Incorvaia/J. Mulvey/A. Stangl/A. Towne/J. Traill (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (D)
D. Sutcliff/G. Incorvaia/J. Jordan/G. Smith/S. Stangl/M. Levine/E. O'Neil/K. Kranz/S. Hartmann (Cox)
 
19B Mens HS Novice 8+
24
19C Womens HS Novice 8+
14
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change