Lift Bridge Regatta

  • Hosted By Fairport Crew Club
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, September 18, 2016
1 Boys Novice 8+
3
2 Womens Masters Novice 8+
2
3 Mens Masters Novice 8+
0
4 Girls Novice 4+
7
5 Mens Masters 1x
15
    Berry Hill Boat Club (A)
V. Reynolds
110.4 (62)
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
K. Mcknight
110.4 (62)
    Genesee Waterways Center, Inc. (A)
B. Strohman
0.0 (33)
    Leander Boat Club (A)
A. Oldham
0.0 (33)
    Lynwood Boat Club (A)
D. Bloom
0.0 (25)
    Maine Rowing Association (A)
A. Haase
9.2 (38)
    Riverside Boat Club (A)
P. Morelli
3.2 (36)
    Traverse Area Community Rowing (A)
D. Ordway
123.5 (65)
    Unaffiliated (USA) (A)
J. Bowen
87.9 (57)
    Unaffiliated (USA) (A)
J. O'Dell
83.4 (56)
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (B)
T. Willsallen
105.9 (61)
    Leander Boat Club (B)
R. Wilson
60.9 (51)
    Maine Rowing Association (B)
S. Haase
144.9 (70)
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (C)
M. Van Der Heide
35.1 (45)
    Unaffiliated (USA) (C)
A. Haight
136.4 (68)
6 Womens Masters 1x
9
7 Boys HS 1x
2
8 Girls HS 1x
0
9 Mens Rec 1x
3
break Time break for faster shells
10 Girls 1st Varsity 8+
5
11 Girls 2nd Varsity 8+
7
12 Girls Ltwt Varsity 8+
0
13 Boys Varsity 4+
5
14 Boys 2nd 4+
9
15 Boys Ltwt Varsity 4+
2
16 Mens Masters/Open 4+
3
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
G. Hale/M. Maloney/G. Swagler/B. Difiore/V. Gras (Cox)
37.5 (47)
    Genesee Waterways Center, Inc. (A)
37.5 (47)
    Genesee Rowing Club, Inc. (B)
K. Geoca/R. Yochum/K. Zablotny/J. Sommers/R. Beldner (Cox)
68.1 (55)
17 Womens HS/Masters/Open 4x
4
18 Womens Masters 4+
0
19 Mens Open 2x
0
20 Womens Masters 2x
1
break Time break for faster shells
21 Mens Masters 1st 8+
2
22 Mens Masters 2nd 8+
0
23 Womens Open 8+
0
24 Womens Masters 1st 8+
5
    Cazenovia Rowing Club, Inc. (A)
M. Holgate/J. Moffat/L. McGee/S. Hodge/E. Kiggins/J. Lawless/K. Gallagher/M. Buckley/H. Chanatry (Cox)
55.9 (53)
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
A. Parker/K. Vosburgh/K. Stoll/B. Burchill/M. Kaupp/M. Kohn/L. Spencer/J. Shulman/U. Mustafa (Cox)
41.7 (49)
    Genesee Waterways Center, Inc. (A)
48.7 (51)
    Naiades Oncology Rowing (A)
A. McIntyre/J. McKrell/N. Harter/N. Strelau/C. Sherwood/G. Koch/L. Graney/E. Tanzman/B. Patterson (Cox)
73.9 (58)
    Rochester Boat Club (A)
L. Wiborg/J. Lourette/F. Grossman/S. Mantione/J. Butler/C. Webster/D. Gollus/R. Lacagnina/A. Lee (Cox)/
45.2 (50)
25 Womens Masters 2nd 8+
1
26 Mens Masters 2x
0
27 Mixed 2x
3
break 12:00 PM Colonial Belle transits course 12:30-13:30
28 Boys Ltwt Varsity 8+
0
29 Boys 1st Varsity 8+
5
30 Boys 2nd Varsity 8+
6
31 Girls Varsity 4+
4
32 Girls 2nd 4+
5
33 Girls Ltwt Varsity 4+
4
34 Boys Novice 4+
3
35 Girls Novice 8+
5
44 2:30 PM Colonial Belle 2nd Run 14:30-17:30
36 Mixed Masters 8+
1
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change