Lift Bridge Regatta

  • Hosted By Fairport Crew Club
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, September 18, 2016
1 Boys Novice 8+
3
2 Womens Masters Novice 8+
2
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
H. Byrne/M. Goldsmith/K. Noll/C. Groenevelt/K. Benjamin/P. Kaufman/L. Seabry/J. Brown/L. Pratt (Cox)
59.5 (54)
    Rochester Boat Club (A)
K. Jones/E. Vergara/S. O'Brien/A. Lee/P. Gausman/L. Keough/C. Lanzisera/L. Marino/M. Kaiser (Cox)
21.7 (43)
3 Mens Masters Novice 8+
0
4 Girls Novice 4+
7
5 Mens Masters 1x
15
6 Womens Masters 1x
9
7 Boys HS 1x
2
8 Girls HS 1x
0
9 Mens Rec 1x
3
    Rochester Boat Club (A)
M. Raith
 
    Rochester Boat Club (B)
C. Gollus
 
    Rochester Boat Club (D)
J. Hoff
 
break Time break for faster shells
10 Girls 1st Varsity 8+
5
11 Girls 2nd Varsity 8+
7
12 Girls Ltwt Varsity 8+
0
13 Boys Varsity 4+
5
14 Boys 2nd 4+
9
15 Boys Ltwt Varsity 4+
2
16 Mens Masters/Open 4+
3
17 Womens HS/Masters/Open 4x
4
    Brighton Rowing Club, Inc. (A)
M. Henry/A. Sharma/M. Davidson/H. Siegrist/
0.0 (16)
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
E. Perry/T. Sukiennicki/G. Lopes-Little/L. Civiletti
48.7 (51)
    Rochester Boat Club (A)
L. Craigie/C. McMahon/T. Biracree/J. Baker
59.5 (54)
    Rochester Boat Club (B)
D. Parker/P. Coates/T. Lucianovic/D. Edwards
66.7 (56)
18 Womens Masters 4+
0
19 Mens Open 2x
0
20 Womens Masters 2x
1
    Rochester Boat Club (A)
M. Kaiser/R. Merusi
0.0 (31)
break Time break for faster shells
21 Mens Masters 1st 8+
2
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
A. Foote/D. Wikiera/G. Weiner/V. Ciaraldi/P. Siegrist/T. Forrester/C. McCoy/T. Kane/L. Pratt (Cox)
81.1 (60)
    Rochester Boat Club (A)
P. Davison/M. Caldwell/R. Santizo/A. Palleschi/R. Lourette/D. Tilson/R. Lamb/M. Raith/A. Lee (Cox)
21.7 (43)
22 Mens Masters 2nd 8+
0
23 Womens Open 8+
0
24 Womens Masters 1st 8+
5
    Cazenovia Rowing Club, Inc. (A)
M. Holgate/J. Moffat/L. McGee/S. Hodge/E. Kiggins/J. Lawless/K. Gallagher/M. Buckley/H. Chanatry (Cox)
55.9 (53)
    Genesee Rowing Club, Inc. (A)
A. Parker/K. Vosburgh/K. Stoll/B. Burchill/M. Kaupp/M. Kohn/L. Spencer/J. Shulman/U. Mustafa (Cox)
41.7 (49)
    Genesee Waterways Center, Inc. (A)
48.7 (51)
    Naiades Oncology Rowing (A)
A. McIntyre/J. McKrell/N. Harter/N. Strelau/C. Sherwood/G. Koch/L. Graney/E. Tanzman/B. Patterson (Cox)
73.9 (58)
    Rochester Boat Club (A)
L. Wiborg/J. Lourette/F. Grossman/S. Mantione/J. Butler/C. Webster/D. Gollus/R. Lacagnina/A. Lee (Cox)/
45.2 (50)
25 Womens Masters 2nd 8+
1
26 Mens Masters 2x
0
27 Mixed 2x
3
break 12:00 PM Colonial Belle transits course 12:30-13:30
28 Boys Ltwt Varsity 8+
0
29 Boys 1st Varsity 8+
5
30 Boys 2nd Varsity 8+
6
31 Girls Varsity 4+
4
32 Girls 2nd 4+
5
33 Girls Ltwt Varsity 4+
4
34 Boys Novice 4+
3
35 Girls Novice 8+
5
44 2:30 PM Colonial Belle 2nd Run 14:30-17:30
36 Mixed Masters 8+
1
    Rochester Boat Club (A)
D. Desa/P. Coates/C. Welker/D. Tilson/S. Polozie/T. Wentworth/V. Tilson/C. MacDonald/A. Lee (Cox)
45.2 (50)
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change