C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championship
- Feb 28, 2016
- indoor
- Agganis Arena
- Boston, MA (USA)
- Hosted By: CRASH-B
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Sunday, February 28, 2016 | |||||
NOTE: | Visit the CRASH-B website to view the | ||||
TENTATIVE RACE DAY SCHEDULE | |||||
FES Open Women | 0 |
||||
FES Junior Men | 0 |
||||
FES Junior Women | 0 |
||||
FES Masters Men (Age 30-39) | 3 |
||||
FES Open Men | 3 |
||||
FES Senior Men (Age 40-49) | 1 |
||||
FES Masters Women (Age 30-39) | 1 |
||||
FES Senior Women (Age 40-49) | 1 |
||||
FES Veteran Men (Age 50-99) | 3 |
||||
FES Veteran Women (Age 50-99) | 3 |
||||
Arms-Shoulders Open Men | 3 |
||||
Arms-Shoulders Open Women | 0 |
||||
Arms-Shoulders Junior Men | 0 |
||||
Arms-Shoulders Masters Men (Age 30-39) | 1 |
||||
Arms-Shoulders Junior Women | 0 |
||||
Arms-Shoulders Masters Women (Age 30-39) | 1 |
||||
Arms-Shoulders Senior Men (Age 40-49) | 1 |
||||
Arms-Shoulders Senior Women (Age 40-49) | 0 |
||||
Arms-Shoulders Veteran Men (Age 50-99) | 2 |
||||
Arms-Shoulders Veteran Women (Age 50-99) | 0 |
||||
Open Men Legs-Trunk-Arms; Above the Knee-Amputee | 3 |
||||
Open Women Legs-Trunk-Arms; Above the Knee-Amputee | 1 |
||||
Junior Men Legs-Trunk-Arms; Above the Knee-Amputee | 0 |
||||
Junior Women Legs-Trunk-Arms; Above the Knee-Amputee | 0 |
||||
Open Men Legs-Trunk-Arms; Intellectually Disabled | 15 |
||||
Open Women Legs-Trunk-Arms; Intellectually Disabled | 3 |
||||
Junior Men Legs-Trunk-Arms; Intellectually Disabled | 7 |
||||
Junior Women Legs-Trunk-Arms; Intellectually Disabled | 3 |
||||
Open Men Legs-Trunk-Arms; Physically Disabled | 7 |
||||
Open Women Legs-Trunk-Arms; Physically Disabled | 4 |
||||
Junior Men Legs-Trunk-Arms; Physically Disabled | 0 |
||||
Junior Women Legs-Trunk-Arms; Physically Disabled | 1 |
||||
Open Men Legs-Trunk-Arms; Visually Impaired | 9 |
||||
Open Women Legs-Trunk-Arms; Visually Impaired | 2 |
||||
Junior Men Legs-Trunk-Arms; Visually Impaired | 0 |
||||
Junior Women Legs-Trunk-Arms; Visually Impaired | 0 |
||||
Trunk-Arms Open Men | 2 |
||||
Trunk-Arms Open Women | 2 |
||||
Trunk-Arms Junior Men | 1 |
||||
Trunk-Arms Junior Women | 0 |
||||
Trunk-Arms Masters Men (Age 30-39) | 0 |
||||
Trunk-Arms Masters Women (Age 30-39) | 1 |
||||
Trunk-Arms Senior Men (Age 40-49) | 0 |
||||
Trunk-Arms Senior Women (Age 40-49) | 0 |
||||
Trunk-Arms Veteran Men (Age 50-99) | 0 |
||||
Trunk-Arms Veteran Women (Age 50-99) | 0 |
||||
Lightweight Veteran Men J (95-100) | 0 |
||||
Lightweight Veteran Men I (90-94) | 0 |
||||
Lightweight Veteran Men H (85-89) | 3 |
||||
Lightweight Veteran Men G (80-84) | 3 |
||||
Veteran Women I (90-94) | 0 |
||||
Lightweight Veteran Men F (75-79) | 3 |
||||
Lightweight Veteran Men E (70-74) | 6 |
||||
Lightweight Veteran Men D (65-69) | 8 |
||||
Lightweight Veteran Men C (60-64) | 10 |
||||
Lightweight Veteran Men B (55-59) | 13 |
||||
Unaffiliated (USA) |
S. Fluet
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
E. Peterson
|
|
|||
Rock Creek Rowing, Inc. |
F. Vetrano/
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
R. Kruszyna
|
|
|||
Yarmouth Rowing Club |
P. Ventre
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
J. Bergeal
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
N. Pendergast
|
|
|||
Noank Rowing Club, Inc. |
P. Butta
|
|
|||
Northern Virginia Rowing Club (NVRC) |
P. Siebach
|
|
|||
Brown University Alumni |
T. Stack
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
w. jarrard
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
D. Teich
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
K. SigRist
|
|
|||
Lightweight Veteran Men A (50-54) | 13 |
||||
Lightweight Veteran Women C (60-64) | 4 |
||||
Lightweight Veteran Women D (65-69) | 4 |
||||
Lightweight Veteran Women E (70-74) | 4 |
||||
Lightweight Veteran Women F (75-79) | 2 |
||||
Lightweight Veteran Women G (80-84) | 1 |
||||
Lightweight Veteran Women H (85-89) | 0 |
||||
Lightweight Veteran Women I (90-94) | 0 |
||||
Lightweight Veteran Women J (95-100) | 0 |
||||
Lightweight Veteran Women A (50-54) | 24 |
||||
Gentle Giant Rowing Club |
J. Miller
|
|
|||
Lake Washington Rowing Club |
S. McIntyre
|
|
|||
Team GB |
J. Allsebrook
|
|
|||
University Barge Club |
A. Lawrence
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
T. Otsuka
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
T. Landy
|
|
|||
Gentle Giant Rowing Club |
S. Baccari
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
M. Cole
|
|
|||
Athletx |
K. Dittus
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association |
s. Caffrey
|
|
|||
Remoméxico |
M. Ordaz/
|
|
|||
Groton School |
C. Parker
|
|
|||
Litchfield Hills Rowing Club, Inc. |
A. Kelly
|
|
|||
Yarmouth Rowing Club |
C. Coughlan
|
|
|||
Crossfit Bangor |
C. Trembley/
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
A. Umphrey
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
B. Higgins
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
S. Pasieka
|
|
|||
Hingham Maritime Center |
M. Robin
|
|
|||
Baboosic Lake Rowing Club |
J. Loubier
|
|
|||
Hudson River Rowing Association, Inc. |
P. Ryan
|
|
|||
Row & Ride |
N. Gordon
|
|
|||
Row & Ride |
p. juffre
|
|
|||
Noank Rowing Club, Inc. |
b. bonner
|
|
|||
Lightweight Veteran Women B (55-59) | 13 |
||||
Veteran Women D (65-69) | 5 |
||||
Danish Rowing Federation |
M. Boldt
|
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center |
L. Farrell
|
|
|||
Duxbury Bay Maritime School |
L. Honneus
|
|
|||
Noank Rowing Club, Inc. |
C. Edwards
|
|
|||
Bermuda Rowing Association |
A. Perinchief
|
|
|||
Veteran Women E (70-74) | 5 |
||||
Womens Veteran F (75-79) | 3 |
||||
Veteran Women G (80-84) | 1 |
||||
Veteran Women H (85-89) | 1 |
||||
Veteran Women J (95-100) | 0 |
||||
Veteran Men E (70-74) | 19 |
||||
Veteran Men F (75-79) | 5 |
||||
Veteran Men G (80-84) | 4 |
||||
Veteran Men H (85-89) | 3 |
||||
Veteran Men I (90-94) | 0 |
||||
Veteran Men J (95-100) | 1 |
||||
Veteran Men C (60-64) | 39 |
||||
Veteran Women A (50-54) | 32 |
||||
Veteran Women B (55-59) | 24 |
||||
University Barge Club |
A. Cutler
|
|
|||
Westford Community Rowing |
C. HEMINGWAY
|
|
|||
Team RowPro |
A. Bourlioux
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
C. Dropo
|
|
|||
Taff Attack Racing |
C. Stein
|
|
|||
Team Germany |
G. Klein
|
|
|||
Long Beach Rowing Association |
H. Frykman
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association |
J. Meder
|
|
|||
Community Rowing, Inc. |
L. Davis
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
M. Varhue
|
|
|||
Genesee Rowing Club, Inc. |
H. Byrne/
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
S. Fitts-Romig
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
B. Moore
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
R. Preli
|
|
|||
Litchfield Hills Rowing Club, Inc. |
m. ewing/
|
|
|||
Westford Community Rowing |
N. Tang/
|
|
|||
Row & Ride |
H. Ditchfield
|
|
|||
Maine Rowing Association |
H. Steele
|
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center |
E. Grisaru
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
D. Press
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
M. Sheehan
|
|
|||
Westford Community Rowing |
P. Moran/
|
|
|||
Cambridge Boat Club |
J. Smith
|
|
|||
Noank Rowing Club, Inc. |
M. Hicks
|
|
|||
Veteran Women C (60-64) | 11 |
||||
Veteran Men B (55-59) | 42 |
||||
Veteran Men D (65-69) | 12 |
||||
Veteran Men A (50-54) | 67 |
||||
Senior Men (40-49) | 92 |
||||
Senior Women (40-49) | 55 |
||||
Lightweight Senior Men (40-49) | 19 |
||||
Lightweight Master Men (30-39) | 18 |
||||
Lightweight Master Women (30-39) | 14 |
||||
Lightweight Open Men | 93 |
||||
Lightweight Senior Women (40-49) | 21 |
||||
Unaffiliated (USA) |
K. Torraca
|
|
|||
Ridley Graduate Boat Club |
M. Prince/
|
|
|||
Q-Power |
J. Reston
|
|
|||
Runcorn Rowing Club |
M. Greenhall
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
K. Kopf
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
T. Rabbitt
|
|
|||
Cambridge Boat Club |
M. Scannell
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
a. glick
|
|
|||
Olgiata 20.12 |
D. Giacometti
|
|
|||
Riverfront Recapture, Inc. |
T. Hazelton
|
|
|||
Italian Team - The Core |
D. Angela
|
|
|||
Pioneer Valley Riverfront Club |
D. Weller
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
L. Otting
|
|
|||
Noank Rowing Club, Inc. |
A. Barbay
|
|
|||
Remoméxico |
P. Godinez/
|
|
|||
Riverside Boat Club |
C. Higgins
|
|
|||
Yarmouth Rowing Club |
L. Haney
|
|
|||
Litchfield Hills Rowing Club, Inc. |
B. Brody/
|
|
|||
Team Germany |
N. von Zmuda
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
C. Lee
|
|
|||
Crossfit South Brooklyn |
L. Mefford
|
|
|||
Lightweight Open Women | 51 |
||||
Youth - Boys (4 min.) | 15 |
||||
Youth - Girls (4 min.) | 23 |
||||
Lightweight Junior Women | 154 |
||||
Lightweight Junior Men | 275 |
||||
Junior Men | 258 |
||||
Open Men | 187 |
||||
Junior Women | 286 |
||||
Open Women | 171 |
||||
Master Women (30-39) | 36 |
||||
Master Men (30-39) | 76 |
||||
Team Event 1000m | 8 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change