Head of the Ohio

  • Hosted By Three Rivers Rowing Association
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 1, 2016
1 7:40 AM Mens Adaptive TA 1x (shortened course)
0
2 7:40 AM Mens Adaptive AS 1x (shortened course)
1
3 7:40 AM Mens Adaptive TA 2x
2
4 8:05 AM Mixed Corporate Experienced 8+
16
5 8:10 AM Womens Masters 1x
2
6 8:15 AM Womens Open 1x
1
7 8:15 AM Womens Open Ltwt 1x
3
8 8:25 AM Mens Open 4+
13
9 8:25 AM Mens Open Ltwt 4+
1
10 8:30 AM Mens Masters 4+
3
    Dayton Boat Club (A)
P. Amirault/P. Hoshor/V. Leopold/D. Pocius/B. Rounds (Cox)
28.6 (50)
    Three Rivers Rowing Association (A)
M. McGuire/R. Johnson/W. Anderson/N. Ernst/M. Matthews (Cox)
33.8 (52)
    Three Rivers Rowing Association (B)
D. Soletro/L. Snyder/S. Dickerson/T. O'Carroll/T. Tbd (Cox)/
15.6 (44)
11 8:35 AM Mens Masters 2x
5
12 8:40 AM Mens Open 2x
2
13 8:40 AM Mens Open Ltwt 2x
1
14 8:50 AM Womens Open 8+
10
15 8:50 AM Womens Open Ltwt 8+
0
16 9:00 AM Mens Collegiate Novice 8+
7
17 9:00 AM Mixed LTA Adaptive 4+ (full course)
1
break BREAK
18 9:25 AM Mixed Masters 8+
7
    Dayton Boat Club (A)
M. Schlangen/J. Wittmann/L. Routsong/B. Rounds/P. Amirault/P. Hoshor/V. Leopold/D. Pocius/J. Desimio (Cox)
28.8 (51)
    Three Rivers Rowing Association (A)
R. Andrews/R. Sipes/G. Hatfull/A. Bramoweth/J. DiCarlo/T. Morris/P. Kate/K. Carbone/B. Farnan (Cox)
22.1 (48)
    Three Rivers Rowing Association (B)
T. Lucia/J. Boyle/R. Earlewine/M. Pink/S. Stagnitta/M. Sheppard/M. Stanger/g. novosel/E. King (Cox)
42.1 (56)
    Three Rivers Rowing Association (C)
C. Wellington/K. Thompson/R. Oltmanns/J. Greeno/L. Michel/E. Hood/L. Schmandt/C. DelBarba/D. Dorenkott (Cox)
39.2 (55)
    Three Rivers Rowing Association (D)
P. Deily/R. Thomson/T. Stawovy/J. Shaw/J. Weaver/N. Graycar/B. Huffner/R. Reeves/E. Ryan (Cox)
6.1 (38)
    Three Rivers Rowing Association (E)
J. Swartz/T. Sörqvist/D. Soletro/S. Dickerson/S. Snyder/A. Mulligan/B. Bowser/H. King/T. Tbd (Cox)/
11.3 (42)
    Three Rivers Rowing Association (F)
c. velasco/L. Sauchin/M. Craighead/J. Robertson/B. Cooper/R. Stokoski/j. cahall/J. Stark/M. Cahall (Cox)
68.5 (64)
19 9:30 AM Womens Collegiate Novice 4+
6
20 9:35 AM Mens Open 2-
4
21 9:40 AM Womens Open 2-
1
22 9:50 AM Mens Masters 4x
3
23 9:55 AM Mens Open 4x
1
24 10:00 AM Mens Masters 1x
8
25 10:05 AM Mens Open 1x
6
26 10:05 AM Mens Open Ltwt 1x
0
27 10:15 AM Womens Masters 4+
4
    Dayton Boat Club (A)
B. Rounds/M. Schlangen/J. Wittmann/L. Routsong/J. Desimio (Cox)
36.5 (53)
    Three Rivers Rowing Association (A)
M. Olinzock/K. Raymond/S. Eicher/K. Walsh/E. Sabo (Cox)
23.8 (48)
    Three Rivers Rowing Association (B)
E. Szigethy/J. Goldblum/T. Yanowitz/D. Feierabend/T. Tbd (Cox)
28.6 (50)
    Three Rivers Rowing Association (C)
B. Parrish/J. Moser/C. Hammack/A. Gaston/M. Custer (Cox)
21.6 (47)
break Break
28 10:40 AM Mixed Corporate Novice 8+
13
29 10:45 AM Womens Masters 2x
6
30 10:50 AM Womens Open 2x
4
31 10:50 AM Womens Open Ltwt 2x
0
32 11:05 AM Mens/Womens/Mixed Adaptive LTA 2x (shortened course)
3
33 11:05 AM Mens/Womens/Mixed Adaptive AS 2x (shortened course)
1
break Lunch
34 12:15 PM Womens Masters 8+
5
35 12:20 PM Mixed Masters 4x
2
36 12:25 PM Womens Open 4+
14
37 12:25 PM Womens Open Ltwt 4+
3
38 12:35 PM Mens Masters 8+
1
39 12:40 PM Mens Open 8+
8
40 12:40 PM Mens Open Ltwt 8+
0
41 12:45 PM Mixed Open 2x
0
42 12:50 PM Mixed Masters 2x
6
43 1:00 PM Womens Masters 4x
4
44 1:10 PM Womens Open 4x
0
45 1:15 PM Mens Collegiate Novice 4+
5
46 1:20 PM Womens Collegiate Novice 8+
8
Sunday, October 2, 2016
47 8:30 AM Mens Youth Ltwt 8+
3
48 8:35 AM Mens Youth 4+
17
49 8:40 AM Womens Youth Novice 8+
10
50 8:45 AM Womens Youth 4x
6
51 8:50 AM Mens Youth 2-
2
52 8:55 AM Womens Youth 2x
11
53 9:00 AM Womens Youth Novice 1x
1
54 9:05 AM Mens Adaptive Visually Impaired 1x (shortened course)
1
55 9:05 AM Womens Adaptive 1x Visually Impaired (shortened course)
3
break Break
56 9:30 AM Womens Youth 4+
23
57 9:40 AM Mens Youth Novice 8+
6
58 9:45 AM Womens Youth 2-
4
59 9:50 AM Mens Youth Novice 1x
0
60 9:55 AM Mens LTA Adaptive 1x (full course)
1
61 9:55 AM Womens LTA Adaptive 1x (full course)
1
62 10:20 AM Mens Youth 2x
14
63 10:25 AM Womens Youth Ltwt 8+
1
64 10:30 AM Mens Youth Ltwt 4+
7
65 10:35 AM Mens Youth 4x
5
66 10:40 AM Womens Youth Novice 2x
2
67 10:45 AM Mens Youth 1x
3
68 10:50 AM Womens Youth Novice 4+
10
69 11:15 AM Mens Youth Novice 4+
9
70 11:20 AM Womens Youth 1x
5
71 11:25 AM Womens Youth Ltwt 4+
1
72 11:30 AM Mens Youth Novice 2x
0
73 11:45 AM Mens Youth 8+
16
74 11:50 AM Mens Youth 2nd 8+ (HS JV ok too)
5
75 11:55 AM Womens Youth 8+
12
76 12:00 PM Womens Youth 2nd 8+ (HS JV ok also)
8
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change