Head of the Ohio

  • Hosted By Three Rivers Rowing Association
  • USRowing Registered

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 1, 2016
1 7:40 AM Mens Adaptive TA 1x (shortened course)
0
2 7:40 AM Mens Adaptive AS 1x (shortened course)
1
3 7:40 AM Mens Adaptive TA 2x
2
4 8:05 AM Mixed Corporate Experienced 8+
16
5 8:10 AM Womens Masters 1x
2
6 8:15 AM Womens Open 1x
1
7 8:15 AM Womens Open Ltwt 1x
3
    Genesee Rowing Club, Inc.
L. Civiletti
 
    Three Rivers Rowing Association
K. Murcek
 
    Unaffiliated (USA)
D. Kuntz
 
8 8:25 AM Mens Open 4+
13
9 8:25 AM Mens Open Ltwt 4+
1
10 8:30 AM Mens Masters 4+
3
11 8:35 AM Mens Masters 2x
5
12 8:40 AM Mens Open 2x
2
13 8:40 AM Mens Open Ltwt 2x
1
14 8:50 AM Womens Open 8+
10
15 8:50 AM Womens Open Ltwt 8+
0
16 9:00 AM Mens Collegiate Novice 8+
7
17 9:00 AM Mixed LTA Adaptive 4+ (full course)
1
break BREAK
18 9:25 AM Mixed Masters 8+
7
19 9:30 AM Womens Collegiate Novice 4+
6
20 9:35 AM Mens Open 2-
4
21 9:40 AM Womens Open 2-
1
22 9:50 AM Mens Masters 4x
3
23 9:55 AM Mens Open 4x
1
24 10:00 AM Mens Masters 1x
8
25 10:05 AM Mens Open 1x
6
    Carnegie Mellon University Rowing Club (A)
D. Yakubov
 
    Unaffiliated (USA) (A)
D. Lukas
 
    University of Cincinnati Rowing Team (A)
a. mancino
 
    University of Pittsburgh (A)
M. Yaron
 
    University of Pittsburgh (B)
W. Massimini
 
    University of Pittsburgh (C)
S. Schelbert
 
26 10:05 AM Mens Open Ltwt 1x
0
27 10:15 AM Womens Masters 4+
4
break Break
28 10:40 AM Mixed Corporate Novice 8+
13
    Three Rivers Rowing Association (A)
P. Halenda/A. Mock/S. Trist/J. Noel/J. Torquato/J. Sopko/K. Wilhide/M. Madden/P. Ferland (Cox)
 
    Unaffiliated (USA) (A)
B. Fretwell/D. Miller/S. Forrest/M. Fitzpatrick/S. McGill/M. Otto/H. Pierskalla/F. Finnegan/B. Farnan (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (B)
A. Janis/S. Morgan/A. O'Donovan/C. Pomorowski/P. Athey/D. Sierberkorb/S. DaDamo/E. Barbush/A. Novak (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (C)
B. Friel/C. Schrenk/M. Walsh/J. Rogers/K. Birsic/H. Sywyj/C. Erzen/D. Smyth/M. Dudik (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (C)
M. Palomo/K. Sukenik/K. Gassei/A. Nagy/E. King/A. Lopus/M. Dimond-Stephany/J. Rogers/C. Ottie (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (D)
M. Osborn/F. DiCocco/C. Wagner/S. Ewing/E. Wise/A. O'Donoghue/A. Estel/S. Strano/S. Ranii (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (E)
H. Loch/C. Harris/N. Machen/C. Horwitz/J. Howard/N. Scatena/V. Pagnotti/C. Arenas/J. Stalker (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (F)
R. Thurman/A. Garcia/B. Rooker/L. ANguay-Mitchell/D. Dulavitch/S. Roa/Z. Eadie/R. Bracco/K. Wargo (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (G)
J. Smithers/A. Bryan/W. McCormick/J. DeBone/N. Matthews/S. Fischer/S. Allen/J. McCormick/A. Farnan (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (H)
Z. Smith/J. Melichar/S. Dobrotka/J. Dellape/A. Nichols/S. Bray/M. Beckhusen/H. Lucas/N. Matthews (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (I)
K. Robertson/J. Sadeghi/C. MacLellan/A. Stoyanovsky/B. Adams/Z. Liu/J. Runde/K. Gorman/T. Tbd (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (J)
D. Lindauere/S. Sollinger/D. Curry/R. Kear/S. Hickernell/M. Cangialosi/L. Villalpando/A. Bhide/J. Weaver (Cox)
 
    Three Rivers Rowing Association (K)
C. Page/R. Lim/D. Thomas/A. Klimko/G. Wang/W. Zhang/E. Johnston/S. Madrecha/M. Monahan (Cox)
 
29 10:45 AM Womens Masters 2x
6
30 10:50 AM Womens Open 2x
4
    Carnegie Mellon University Rowing Club (A)
J. Embody/A. Meyer
 
    Robert Morris University (A)
T. Childers/T. Sahr
 
    Three Rivers Rowing Association (A)
O. Roberts/C. Fleck
 
    Unaffiliated (USA) (A)
H. Mazur/G. Swabe
 
31 10:50 AM Womens Open Ltwt 2x
0
32 11:05 AM Mens/Womens/Mixed Adaptive LTA 2x (shortened course)
3
33 11:05 AM Mens/Womens/Mixed Adaptive AS 2x (shortened course)
1
break Lunch
34 12:15 PM Womens Masters 8+
5
35 12:20 PM Mixed Masters 4x
2
36 12:25 PM Womens Open 4+
14
37 12:25 PM Womens Open Ltwt 4+
3
38 12:35 PM Mens Masters 8+
1
39 12:40 PM Mens Open 8+
8
40 12:40 PM Mens Open Ltwt 8+
0
41 12:45 PM Mixed Open 2x
0
42 12:50 PM Mixed Masters 2x
6
43 1:00 PM Womens Masters 4x
4
44 1:10 PM Womens Open 4x
0
45 1:15 PM Mens Collegiate Novice 4+
5
46 1:20 PM Womens Collegiate Novice 8+
8
Sunday, October 2, 2016
47 8:30 AM Mens Youth Ltwt 8+
3
48 8:35 AM Mens Youth 4+
17
49 8:40 AM Womens Youth Novice 8+
10
50 8:45 AM Womens Youth 4x
6
51 8:50 AM Mens Youth 2-
2
52 8:55 AM Womens Youth 2x
11
53 9:00 AM Womens Youth Novice 1x
1
54 9:05 AM Mens Adaptive Visually Impaired 1x (shortened course)
1
55 9:05 AM Womens Adaptive 1x Visually Impaired (shortened course)
3
break Break
56 9:30 AM Womens Youth 4+
23
57 9:40 AM Mens Youth Novice 8+
6
58 9:45 AM Womens Youth 2-
4
59 9:50 AM Mens Youth Novice 1x
0
60 9:55 AM Mens LTA Adaptive 1x (full course)
1
61 9:55 AM Womens LTA Adaptive 1x (full course)
1
62 10:20 AM Mens Youth 2x
14
63 10:25 AM Womens Youth Ltwt 8+
1
64 10:30 AM Mens Youth Ltwt 4+
7
65 10:35 AM Mens Youth 4x
5
66 10:40 AM Womens Youth Novice 2x
2
67 10:45 AM Mens Youth 1x
3
68 10:50 AM Womens Youth Novice 4+
10
69 11:15 AM Mens Youth Novice 4+
9
70 11:20 AM Womens Youth 1x
5
71 11:25 AM Womens Youth Ltwt 4+
1
72 11:30 AM Mens Youth Novice 2x
0
73 11:45 AM Mens Youth 8+
16
74 11:50 AM Mens Youth 2nd 8+ (HS JV ok too)
5
75 11:55 AM Womens Youth 8+
12
76 12:00 PM Womens Youth 2nd 8+ (HS JV ok also)
8
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change