Sweeps and Sculls Regatta
- Jul 9, 2016
- sprint
- River Road
- Providence, RI (USA)
- Hosted By: Narragansett Boat Club
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, July 9, 2016 | |||||
7:00 AM | Coxswains Meeting | ||||
1 | 8:00 AM | Mens Masters 1x | 10 |
||
2 | Womens Masters 1x | 13 |
|||
3 | Mens Open 2x | 8 |
|||
4 | Womens Open 2x | 10 |
|||
5 | Womens Junior 2x | 14 |
|||
6 | Womens Open 2- | 2 |
|||
7 | Mens Masters 4- | 0 |
|||
8 | Womens Masters 2- | 2 |
|||
9 | Mens Open 4+ | 1 |
|||
10 | Mens Masters 4+ | 4 |
|||
Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A) |
M. KELLY/J. Stone/C. King/P. Donohue/a. mennillo (Cox)
|
14.6 (53)
|
|||
Riverfront Recapture, Inc. (A) |
S. Pape/C. Miller/L. Seyler/J. Craford/J. Dumeer (Cox)
|
38.1 (69)
|
|||
Westford Community Rowing (A) |
18.2 (56)
|
||||
Riverfront Recapture, Inc. (B) |
D. Marzilli/G. Wilson/L. Gilman/D. Crockett/A. Jaskulski (Cox)
|
18.2 (56)
|
|||
11 | 9:00 AM | Womens Masters 2x | 10 |
||
12 | Mixed Masters 2x | 6 |
|||
13 | Mens Jr 1x | 12 |
|||
14 | Mixed Jr 4x | 2 |
|||
15 | Mens Masters 2- | 2 |
|||
16 | Mens Open 2- | 4 |
|||
17 | Womens Junior 4+ | 6 |
|||
18 | Womens Junior 8+ | 3 |
|||
Greenwich Crew (A) |
I. Wilkowski/C. Segal/M. van Meel/C. Tagliavia/N. Ducret/K. Finnegan/C. Thibault/Z. Ridgway/A. Chung (Cox)
|
|
|||
Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A) |
E. Paynter/C. O'neil/A. Murphy/J. Lefurge/A. Parker/G. Nobile/A. Stewart/A. DiMatteo/C. Mergy (Cox)
|
|
|||
Westford Community Rowing (A) |
S. Hudson/E. Whitcomb/S. Forty/A. Vasireddy/S. Levandier/C. Gabriel/M. Cao/M. Erdal/S. Boroshok (Cox)
|
|
|||
19 | Mens Junior 4x | 5 |
|||
20 | Mens Masters 4x | 4 |
|||
21 | Womens Masters 8+ | 9 |
|||
Great River Rowing (A) |
M. Kiehnle-Benitez/S. Ribbens/d. Constantine/P. Raila/S. Padilla/K. Simmons/K. LHommedieu/K. McGuire/V. Leinfelder (Cox)
|
13.5 (53)
|
|||
Narragansett Boat Club (A) |
T. Glover/J. Brush/D. Roop/S. Bowman/R. Gross/A. Fleet/A. Arena/C. Browning/T. Bauer (Cox)
|
10.6 (50)
|
|||
Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A) |
K. Dorsey/A. Stanwood/B. Hack/L. Dickey/H. Tolson/D. Dodge/M. WELCH/M. Shepatin/B. Sheahan (Cox)
|
13.5 (53)
|
|||
Riverfront Recapture, Inc. (A) |
S. Oliver/S. Melnitsky/R. Likar/s. willhoft/B. Weber/R. Loepp/E. Fuller/T. Hazelton/L. Gonda-King (Cox)
|
1.0 (34)
|
|||
Westford Community Rowing (A) |
8.0 (47)
|
||||
Narragansett Boat Club (B) |
C. McCarthy/L. Curtis/H. Bodell/M. Daniels/S. Rutherford/J. Sloan/J. Powers/B. Ehrich/C. David (Cox)/
|
14.6 (54)
|
|||
Riverfront Recapture, Inc. (B) |
J. Dunlavey/C. Reading/T. Granger/K. Cassidy/M. Personick/M. Gregg/D. Kirk/J. Klau/K. Petrik (Cox)
|
12.5 (52)
|
|||
Narragansett Boat Club (C) |
G. Schiffman/D. Catley/S. Faasse/K. Alvarez/F. ODonnell/C. WHITELEY/M. Butler/J. Hubbard/C. Federico (Cox)
|
20.5 (59)
|
|||
Riverfront Recapture, Inc. (C) |
J. Herbst/J. Lambert/K. Chiodo/K. Binder/W. Burnham/S. Medeiros/S. Ring/S. Hoffnagle/B. Barber (Cox)
|
10.6 (50)
|
|||
22 | Mens Junior 8+ | 6 |
|||
23 | Womens Masters 4x | 6 |
|||
24 | Womens Junior 4x | 5 |
|||
25 | Mens Masters 8+ | 1 |
|||
26 | Mens Open 8+ | 0 |
|||
27 | Mens Junior 2x | 13 |
|||
Great River Rowing (A) |
G. McKeon/T. Werner
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
A. Jacobson/M. Jacobson
|
|
|||
Independence Rowing Club (A) |
N. Carter/J. Catania
|
|
|||
Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A) |
D. Mennillo/P. Fancher
|
|
|||
Noank Rowing Club, Inc. (A) |
N. Bibeau/I. Thornell
|
|
|||
Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A) |
O. Frederiks/N. Heiden
|
|
|||
V-Sculls (A) |
C. Ruf/A. HOWE
|
|
|||
Westford Community Rowing (A) |
A. Hartnett/I. Moffett
|
|
|||
Greenwich Crew (B) |
G. Ung/J. Walsh
|
|
|||
Narragansett Boat Club (B) |
G. Lesica/T. Lesica
|
|
|||
Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (B) |
P. Leroi/L. Clark
|
|
|||
V-Sculls (B) |
D. Sorbaro/A. Summons
|
|
|||
V-Sculls (C) |
D. Tengdin/M. Farello
|
|
|||
28 | Womens Open 1x | 11 |
|||
29 | Mixed Masters 4x | 5 |
|||
30 | Womens Masters 4+ | 9 |
|||
31 | Womens Open 4+ | 2 |
|||
32 | Mens Junior 4+ | 10 |
|||
Essex Rowing Club, Inc. (A) |
T. Kapp/B. Thibeau/R. Faiz/A. Thoren/D. Ramirez (Cox)
|
|
|||
Great River Rowing (A) |
r. McManus/E. Lindsey/B. DeNicola/J. Osborne/A. Yao (Cox)
|
|
|||
Greenwich Crew (A) |
K. Phillips/M. Phillips/W. Heim/A. Khan/A. Chung (Cox)
|
|
|||
Independence Rowing Club (A) |
A. Portela/N. Gould/M. Biedermann/J. Catania/M. Gallagher (Cox)
|
|
|||
Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A) |
P. Leroi/S. Frankel/S. Pardi/B. Washburne/C. Dushin (Cox)
|
|
|||
Westford Community Rowing (A) |
I. Moffett/A. Hartnett/A. Weber/S. Ferrini/S. Boroshok (Cox)
|
|
|||
Essex Rowing Club, Inc. (B) |
H. Zhang/N. Brovender/C. Latch/B. Simpson/C. Zubiel (Cox)
|
|
|||
Greenwich Crew (B) |
T. Bradley/L. Grepl-Malmgren/T. Probst/J. Rivera/A. Kishore (Cox)
|
|
|||
Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (B) |
D. Foster/A. Drummond/E. Zawodniak/E. Owen/M. London (Cox)
|
|
|||
Essex Rowing Club, Inc. (C) |
A. Monayer/J. DiFraia/M. Romano/T. Netherton/N. Collins (Cox)
|
|
|||
33 | Mens Masters 2x | 7 |
|||
Narragansett Boat Club (A) |
B. Sandstede/D. Gorriaran
|
13.5 (52)
|
|||
Noank Rowing Club, Inc. (A) |
T. Stottlemyer/D. Hoxie
|
13.5 (52)
|
|||
Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A) |
C. Kilborn/J. Whelen
|
0.0 (26)
|
|||
Westford Community Rowing (A) |
16.9 (55)
|
||||
Narragansett Boat Club (B) |
e. geyh/D. Rand
|
23.5 (60)
|
|||
Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (B) |
J. Parker/T. Martin
|
29.6 (64)
|
|||
Narragansett Boat Club (C) |
r. singewald/J. Duke
|
29.6 (64)
|
|||
34 | Womens Jr 1x | 11 |
|||
35 | Mens Open 1x | 4 |
|||
36 | Mixed 8+ | 9 |
|||
37 | Parent/Child 2x | 1 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change