Stotesbury Cup Regatta
- May 20, 2016 To May 21, 2016
- sprint
- 39.98632,-75.20308
- Philadelphia, PA (USA)
- Hosted By: Schuylkill Navy of Philadelphia
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Friday, May 20, 2016 | |||||
1 | Boys Freshman Eight | 42 |
|||
2 | Girls Junior Double | 29 |
|||
3 | Girls Freshman Eight | 50 |
|||
4 | Boys Junior Double | 22 |
|||
5 | Boys Junior Four | 66 |
|||
6 | Girls Junior Four | 72 |
|||
Absegami High School (A) |
J. Durazzi/M. Hollie/N. Gruber/J. Petrosh/T. Etters (Cox)
|
|
|||
Academy of Notre Dame Rowing Club (A) |
C. Beck/E. Lavin/L. Gaetano/T. Stokes/R. Morris (Cox)/
|
|
|||
Atlantic City High School (A) |
G. De Los Santos/M. Foy/E. To/R. Rodriguez/A. Mingo-Crockett (Cox)
|
|
|||
Baldwin School Crew (A) |
|
||||
Bay Shore High School (A) |
A. Jao/L. Hudson/H. Schnorr/S. Asofsky/A. Levy (Cox)/
|
|
|||
Belleville High School (A) |
S. Asali/H. Dropic/S. Navarrete/K. Rincon/E. Mendez (Cox)
|
|
|||
Bishop Eustace Prep Crew (A) |
|
||||
Blair Academy Crew (A) |
S. Shaw/S. Doelfel/N. Henry/D. Albanese/C. Wolfe (Cox)/
|
|
|||
Bonner Rowing Association - Bonner & Prendergast Catholic High School (A) |
T. Colivas/N. Zeller/G. Stratton/J. Zecca/V. Romeo (Cox)/
|
|
|||
Branksome Hall Rowing (A) |
S. De Sousa/L. Ashtaryeh/A. Kent/E. Dart/A. Marshall (Cox)/
|
|
|||
Briar Woods Crew Club (A) |
K. Martin/K. Kirkpatrick/M. Otal/M. Hunt/A. Ratigan (Cox)
|
|
|||
Cedar Creek High School (A) |
j. snider/L. Stollenwerk/R. Robbins/B. Kaenzig/R. Betar (Cox)
|
|
|||
Charter School of Wilmington (DE) (A) |
J. Dean/J. Canning/C. Leslie/A. Stiebris/L. Marcus (Cox)/
|
|
|||
Churchill Crew (A) |
|
||||
Concord High School (A) |
K. McRae/H. Walsh/F. Johnson/J. Weeks/E. Lennon (Cox)
|
|
|||
Doane Academy (A) |
X. Zhang/E. Harrison/R. Van Sciver/N. McIntosh/S. Scioli (Cox)/
|
|
|||
Egg Harbor Township High School (A) |
M. Lively/A. Juklestad/F. Hewitt/M. Moore/H. Hilton (Cox)/
|
|
|||
Episcopal High School -Virginia (A) |
J. Moses/L. Spears/S. Kurzweil/G. Burke/M. Armm (Cox)/
|
|
|||
F.D. Roosevelt H.S.-Hyde Park Rowing Assoc (A) |
N. Wajda/E. Cerulli/f. kline/L. Dawson/k. lamonica (Cox)
|
|
|||
Fairfax High School Crew (A) |
|
||||
Forest Park Crew (A) |
E. Nguyen-Lambert/A. Hummel/A. Engstrom/B. Davis/M. Miller (Cox)/
|
|
|||
Georgetown Visitation Prep School Crew (A) |
C. CONNELL/M. Bailey/O. Jung-Moss/N. Schwartz/M. Kolesar (Cox)/
|
|
|||
Governor Simcoe Secondary School (A) |
n. Rudel/r. lawless/M. Stewart/H. Chamberlain/S. Nanayakkara (Cox)/
|
|
|||
Harriton High School (A) |
K. Anderson/M. Schneider/J. Salah/A. Sobol/E. Duffy (Cox)/
|
|
|||
Holton-Arms School (A) |
S. Chatman/M. Ilahi/Y. Alamdeen/B. Akhavan/A. Booker (Cox)/
|
|
|||
Holy Spirit High School (A) |
M. Starkman/C. Reilly/G. Messina/S. Zaldivar/K. Patitucci (Cox)/
|
|
|||
Horace Mann School (A) |
O. Kester/Z. Nursey/T. Sherpa/Y. Morris/Z. Iman (Cox)/
|
|
|||
Hylton Crew Boosters Club, Inc. (A) |
E. Hall/I. Sankoh/L. Nicolai/L. Shannon/S. Tolbert (Cox)/
|
|
|||
Institute of Notre Dame (A) |
M. Stone/M. Schneid/Y. Walker/S. Sandison/E. Carter (Cox)/
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club (A) |
I. Suarez/E. Pansegrouw/H. Stonner/H. Hodgson/S. Radifera (Cox)/
|
|
|||
JEB Stuart High School (A) |
M. Wiley/I. Verardi/H. Labor/T. Rawlings-Kintzing/C. Reze (Cox)/
|
|
|||
Kearny High School (A) |
I. Martins/K. Suazo/L. DeCarvalho/J. Rachumi/B. Olivera (Cox)/
|
|
|||
Lourdes Rowing Association - Our Lady of Lourdes (A) |
K. Hilal/K. Seda/E. Mac Kay/A. Fischer/E. Roman (Cox)/
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A) |
E. Spaeth/M. Beckman/E. Nates/K. Lockwood/J. Rothstein (Cox)/
|
|
|||
Mainland Regional High School (A) |
M. Carney/A. Stormes/K. Wolfe/H. Somsky/A. Syed (Cox)/
|
|
|||
Manhasset Crew (A) |
M. Papazian/A. Reddington/A. Luo/A. Yuan/S. Vincoff (Cox)/
|
|
|||
Merion Mercy Academy (A) |
M. McGrath/M. Garvey/Z. Dodd/M. Passarella/B. Taylor (Cox)/
|
|
|||
Moorestown Rowing Club (A) |
T. Reed/M. Clark/D. Monahan/L. Sussman/B. Hartshorne (Cox)
|
|
|||
Mount Saint Joseph Academy (A) |
K. Healy/O. Snakard/K. Faust/C. Faust/M. Walsh (Cox)/
|
|
|||
North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A) |
E. Chadwick/S. Clem/C. Guckert/B. Gauntner/s. kim (Cox)
|
|
|||
North Arlington High School (A) |
N. Santos/E. Karras/T. Austin/M. Rodriguez/C. Jennings (Cox)
|
|
|||
Notre Dame Prep (A) |
M. White/A. Mellott/K. Rowe/G. Dailey-Kelz/L. Holland (Cox)
|
|
|||
Ocean City Crew Boosters, Inc. (A) |
S. Cooper/J. Miller/M. Finley/O. Simone/M. Stickley (Cox)
|
|
|||
Our Lady of Mercy Academy (NJ) (A) |
M. Eaise/A. Barrett/N. Wolkowicz/M. Szamreta/K. Silva (Cox)/
|
|
|||
Peddie School (A) |
L. Middleton/C. Heacock/N. Cappuzzo/E. Sullivan/J. Cha (Cox)/
|
|
|||
Pine-Richland Crew (A) |
|
||||
Radnor High School Crew Club (A) |
C. Mulder/M. Jones/J. Vines/C. Hawkins/C. Kerpius (Cox)/
|
|
|||
Roland Park Country School (A) |
K. Palmer/A. Martinson/V. Hovermill/B. Smith/R. Sereboff (Cox)
|
|
|||
School Without Walls HS (A) |
P. Williams/A. Schmuecker/J. Williams/E. Wolfe/C. Dymond (Cox)/
|
|
|||
Shaker Rowing Association/High School (A) |
A. Weary/G. Richardson/C. Clickner/R. Lafnitzegger/C. Pustay (Cox)
|
|
|||
Sidwell Friends School Rowing (A) |
|
||||
South County Crew Club (A) |
|
||||
St. John the Baptist DHS Crew (A) |
K. Araujo/O. Schaefer/L. Tama/E. Winslow/R. Budimlic (Cox)
|
|
|||
St. John's College High School (A) |
|
||||
The Academy of the Holy Cross (A) |
C. Kiyonaga/S. Parbs/E. Hicks/E. girard/J. Snowden (Cox)
|
|
|||
The Episcopal Academy - PA (A) |
N. Petillo/B. Quan/H. Pang/J. Hao/N. Ampani (Cox)
|
|
|||
The Hill School (A) |
S. Zitkus/E. Buck/L. Garvey/E. Ozbay/H. Weller (Cox)/
|
|
|||
The Hun School (A) |
A. Morrison/K. Bristol/N. Davis/R. Barbour/E. Segal (Cox)/
|
|
|||
The Lawrenceville School (A) |
E. Melendes/L. Reardon/S. Cai/K. Petermann/N. Pallat (Cox)/
|
|
|||
Thomas Jefferson High School Crew Boosters, Inc. (A) |
R. Chitko/A. Sharma/S. Choi/A. Kim/C. Fuller (Cox)/
|
|
|||
Unionville High School (A) |
S. Weir/B. Horine/M. Gearhart/N. Savaiko/M. Hailey (Cox)/
|
|
|||
Upper Merion High School (A) |
K. Myers/L. Flood/E. Briggs/A. Palumbo/A. Schlosser (Cox)/
|
|
|||
Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A) |
M. Phillips/E. Lehman/M. Gibson/S. Gilman/W. Friedrich (Cox)
|
|
|||
Vineland High School (A) |
C. Mayhew/G. Panzini/K. Farrell/G. Smart/B. Fiorenza (Cox)
|
|
|||
W.T. Woodson Crew Boosters Association (A) |
|
||||
Wakefield High School Crew Team and Crew Boosters (A) |
L. Kelly/G. Peterson/L. Frederick/D. Albarado/L. Faris (Cox)/
|
|
|||
Walter Johnson Crew Club Inc (A) |
A. Mahany/N. Diwouta/Z. Bournas/T. Hayden/J. Luka (Cox)/
|
|
|||
Washington Lee Crew Boosters (A) |
L. Banks/E. Hartman/G. Walsh/N. Claure/A. Bailey (Cox)/
|
|
|||
West Potomac Crew Boosters (A) |
R. Hardison/N. Lorca/J. Burcham/G. Calogero/R. Brautigam (Cox)
|
|
|||
West Springfield Crew Boosters Club, Inc./ West Springfield High School (A) |
M. Gordon/B. Price/R. Burmeister/M. Nolan/A. DeCecco (Cox)
|
|
|||
Woodbridge High School/Woodbridge Crew, Inc (A) |
|
||||
Yorktown High School (A) |
L. Schlesinger/J. Francis/C. Dugan/J. Lounsbury/M. Lee (Cox)/
|
|
|||
7 | Boys Freshman Quads | 15 |
|||
8 | Girls Freshman Quads | 11 |
|||
9 | Girls Ltwt Double | 29 |
|||
10 | Boys Ltwt Double | 17 |
|||
11 | Girls Junior Eight | 46 |
|||
12 | Boys Junior Eight | 53 |
|||
13 | Boys Junior Quad | 26 |
|||
14 | Girls Junior Quad | 24 |
|||
15 | Girls Ltwt Eight | 14 |
|||
16 | Boys Ltwt Eight | 11 |
|||
17 | Boys Ltwt Four | 40 |
|||
18 | Girls Ltwt Four | 25 |
|||
19 | Girls Senior Double | 26 |
|||
20 | Boys Senior Double | 24 |
|||
21 | Boys Second Eight | 22 |
|||
22 | Girls Second Eight | 17 |
|||
23 | Girls Senior Quad | 20 |
|||
24 | Boys Senior Quad | 20 |
|||
25 | Boys Senior Single | 34 |
|||
26 | Girls Senior Single | 35 |
|||
27 | Girls Senior Four | 48 |
|||
Absegami High School (A) |
E. Karovic/A. Schafer/C. Moloney/M. Dorsett/M. Murphy (Cox)
|
|
|||
Bay Shore High School (A) |
K. Corsini/k. dreisbach/J. D'Agostino/S. Giuliani/V. Miller (Cox)/
|
|
|||
Bishop Eustace Prep Crew (A) |
|
||||
Bishop O'Connell Crew/Bishop Denis J. O'Connell High School Crew Boosters Club (A) |
K. Colevas/D. Christenson/A. Clukey/S. Kelley/E. Scully (Cox)/
|
|
|||
Blair Academy Crew (A) |
E. Kedros/C. Berry-Toon/Z. garvey/B. Sabin/T. Van Vliet (Cox)/
|
|
|||
Bonner Rowing Association - Bonner & Prendergast Catholic High School (A) |
C. Savage/S. McKenna/D. Covert/T. McShea/A. Wesolowski (Cox)/
|
|
|||
Briar Woods Crew Club (A) |
H. Herbstritt/A. Dalziel/A. Preston/B. Matthews/M. Otal (Cox)/
|
|
|||
Charter School of Wilmington (DE) (A) |
L. Sweeney/E. Raden/K. Edmiston/M. Oberschmidt/S. Krass (Cox)/
|
|
|||
Combined Cathedral Crews Rowing Club, Inc (A) |
j. messick/A. Mott/Z. Lindahl/A. NOVAK/M. Murphy (Cox)/
|
|
|||
Doane Academy (A) |
G. Gorman/R. Conrey/S. Marchesani/E. Kozlowski/A. Miller (Cox)/
|
|
|||
Egg Harbor Township High School (A) |
A. Hendriks/M. Young/B. Ferra/E. Taroncher/T. Cohen (Cox)/
|
|
|||
Elizabeth Seton High School (A) |
D. Harder/N. Faxio-Douglas/I. Persaud/H. Gardenhour/S. Cratty (Cox)/
|
|
|||
Episcopal High School -Virginia (A) |
S. Thomas/D. Michael/N. Habina/N. IGYAN/S. Castle (Cox)
|
|
|||
Fairfax High School Crew (A) |
|
||||
Gloucester Rowing Association (A) |
C. Martin/B. Hamilton/M. Marbain/A. Dough/A. Rose (Cox)/
|
|
|||
Harriton High School (A) |
M. Ling/B. Pelletier/O. Gregonis/A. Glazer/N. Skorupski (Cox)/
|
|
|||
Holton-Arms School (A) |
A. King/K. Adams/M. Harris/I. Koff/E. Gobourne (Cox)/
|
|
|||
Horace Mann School (A) |
S. Derecktor/S. Ge/N. Cebula/H. Weinstein/A. Kwak (Cox)/
|
|
|||
Institute of Notre Dame (A) |
M. Hecker/M. Milburn/A. Hegeman/M. Sandoval/K. McCoach (Cox)
|
|
|||
Kearny High School (A) |
G. Quingalahua/A. Pounders/G. Bello/S. Lopes/J. Olivera (Cox)
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A) |
E. Steinman/R. Rosner/C. Ochroch/J. Grimm/M. Stellato (Cox)/
|
|
|||
Mount Saint Joseph Academy (A) |
E. DeGroat/J. DeGroat/B. McBride/A. Gallagher/K. Brooks (Cox)/
|
|
|||
Niskayuna Rowing (A) |
H. Raymond/E. Connolly/R. Orr/S. Towe/J. Armenia (Cox)/
|
|
|||
North Arlington High School (A) |
B. Wilson/k. cappuccino/A. McCann/M. Polanco/D. Camacho (Cox)
|
|
|||
Nutley High School Crew (A) |
|
||||
Oakton High School (A) |
E. Dhue/K. Mead/A. Martschenko/M. Gillen/A. Gibbons (Cox)/
|
|
|||
Ocean City Crew Boosters, Inc. (A) |
F. Kane/K. Williams/J. Selgrade/M. Giardina/K. Terrels (Cox)
|
|
|||
Our Lady of Mercy Academy (NJ) (A) |
E. Lam/J. Ruberti/Y. Melendez/G. Bernard/E. Emberger (Cox)/
|
|
|||
Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A) |
M. Surprise/K. Hieb/E. Castillo/C. Longobardi/N. Cleri (Cox)
|
|
|||
Owen J Roberts Rowing Club (A) |
S. Aguirre/J. Smith/G. Megni/T. Baker/E. Selvaggio (Cox)
|
|
|||
Peddie School (A) |
A. Glazer/J. Kelly/B. Strobeck/C. Quinn/E. Wagner (Cox)/
|
|
|||
Philadelphia City Rowing, Inc. (A) |
|
||||
Ranney School (A) |
M. Burlington/R. Staats/G. Economou/J. Wicks/B. Nadler (Cox)
|
|
|||
RFH Rowing (A) |
E. Worobel/M. Parsons/M. Gierlatowicz/E. Kean/B. Bruno (Cox)
|
|
|||
Roland Park Country School (A) |
L. Johnson/C. Kim/J. Powe/V. Hinkle/R. Chamness (Cox)
|
|
|||
South County Crew Club (A) |
S. Loges/J. Connelie/S. Ellis/M. LeMay/S. Baker (Cox)/
|
|
|||
Stone Bridge Rowing Club (A) |
N. Liston/A. Fishler/E. Puckett/C. Boyer/E. MacMonigle (Cox)/
|
|
|||
The Academy of the Holy Cross (A) |
S. Stevens/M. Skinner/M. Ryan/Y. Kiptoo/K. Chew (Cox)
|
|
|||
The Hun School (A) |
J. Szucs/M. Clover/R. Holloway/H. Hemberger/C. Malatesta (Cox)/
|
|
|||
Thomas Jefferson High School Crew Boosters, Inc. (A) |
D. Lee/C. Richoux/L. Ko/D. VIJ/A. Lulushi (Cox)/
|
|
|||
Unionville High School (A) |
M. Welsch/K. Callahan/J. Beauchamp/E. WORTH/T. Tayoun (Cox)/
|
|
|||
Vineland High School (A) |
M. Murie/H. Bokma/M. Buck/R. Slusarczyk/M. Atkinson (Cox)
|
|
|||
W.T. Woodson Crew Boosters Association (A) |
|
||||
Wakefield High School Crew Team and Crew Boosters (A) |
A. Henkle/D. Heid/S. Vest/R. Nance/P. McCoy (Cox)/
|
|
|||
Walter Johnson Crew Club Inc (A) |
A. Phelps/E. Schuettler/A. Marroquin/E. Roe/G. Audia (Cox)/
|
|
|||
West Potomac Crew Boosters (A) |
C. Lane/S. Pierson/A. Pierson/E. Bass/A. Selnick-Escobar (Cox)
|
|
|||
West Springfield Crew Boosters Club, Inc./ West Springfield High School (A) |
R. Richardson/S. Groder/K. Rupinen/A. Druitt/A. Birrenkott (Cox)
|
|
|||
Yorktown High School (A) |
T. Bischot/R. Cohen/L. Sheehan/S. Ebanks/N. Hamann (Cox)/
|
|
|||
28 | Boys Senior Four | 55 |
|||
29 | Girls Senior Eight | 32 |
|||
30 | Boys Senior Eight | 36 |
|||
31 | Adaptive Double | 3 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change