Schuylkill Navy Run
- Nov 24, 2016
- run
- Boathouse Row
- Philadelphia, PA (USA)
- Hosted By: Schuylkill Navy of Philadelphia
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Thursday, November 24, 2016 | |||||
run | 9:00 AM | Womens Novice Open [first time competing] | 12 |
||
Fairmount Rowing Association |
G. Kieffer
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
B. McElwee
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
T. Malone
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
C. Powell
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
A. Kasprowicz
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
R. Tobinus
|
|
|||
Vesper Boat Club |
k. oconnor
|
|
|||
Vesper Boat Club |
A. Rafa'ee
|
|
|||
Vesper Boat Club |
M. Sechser/
|
|
|||
Vesper Boat Club |
L. Meyer
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club |
N. Hynes/
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club |
K. Leonard
|
|
|||
run | 9:00 AM | Mens Novice Open [first time competing] | 11 |
||
run | 9:00 AM | Womens Novice Masters (40+ years) [first time competing] | 3 |
||
run | 9:00 AM | Mens Novice Masters (40+ years) [first time competing] | 4 |
||
run | 9:00 AM | Girls Novice Juniors [first time competing] | 14 |
||
Crescent Boat Club |
G. Meadows
|
|
|||
Merion Mercy Academy |
E. Welch
|
|
|||
Merion Mercy Academy |
M. Passarella
|
|
|||
Mount Saint Joseph Academy |
B. Pelletier
|
|
|||
Mount Saint Joseph Academy |
J. Flynn
|
|
|||
Mount Saint Joseph Academy |
E. Veon
|
|
|||
Mount Saint Joseph Academy |
N. Hogan
|
|
|||
Mount Saint Joseph Academy |
H. Blatney
|
|
|||
Mount Saint Joseph Academy |
K. Hallahan
|
|
|||
Mount Saint Joseph Academy |
M. Lipovsky
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
G. Kelley
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
A. Rosha
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
S. Nixon
|
|
|||
Vesper Boat Club |
M. Horvat
|
|
|||
run | 9:00 AM | Boys Novice Juniors [first time competing] | 7 |
||
run | 9:00 AM | Womens Open | 30 |
||
Bachelors Barge Club |
S. Cardwell
|
|
|||
Bachelors Barge Club |
E. Cardwell
|
|
|||
Conestoga Crew Club |
M. Hudson
|
|
|||
Conshohocken Rowing Center Inc. |
K. McFetridge
|
|
|||
Conshohocken Rowing Center Inc. |
S. Romano
|
|
|||
Conshohocken Rowing Center Inc. |
e. Romano
|
|
|||
Conshohocken Rowing Center Inc. |
c. Post
|
|
|||
Conshohocken Rowing Center Inc. |
E. Carolan
|
|
|||
Conshohocken Rowing Center Inc. |
j. Castorino
|
|
|||
Crescent Boat Club |
J. Perry
|
|
|||
Fairmount Rowing Association |
A. Ficarra
|
|
|||
Mount Saint Joseph Academy |
R. Sandquist
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
E. Jorgensen
|
|
|||
Shimano Rowing Dynamics |
M. Perry
|
|
|||
Shimano Rowing Dynamics |
A. Myles
|
|
|||
Shimano Rowing Dynamics |
A. Quinn
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
M. Knies
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
K. Barker
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
S. Sudjian
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
J. Baker
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
C. Carney
|
|
|||
University Barge Club |
G. Beck
|
|
|||
University Barge Club |
G. Cutler
|
|
|||
Vesper Boat Club |
C. McConnell
|
|
|||
Vesper Boat Club |
K. Horvat
|
|
|||
Vesper Boat Club |
A. Squire
|
|
|||
Vesper Boat Club |
E. McCormick
|
|
|||
Vesper Boat Club |
V. Mather
|
|
|||
Vesper Boat Club |
B. Gribbin
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club |
L. Lehane
|
|
|||
run | 9:00 AM | Mens Open | 57 |
||
Bachelors Barge Club |
M. Tardy
|
|
|||
Brown University Men's Crew |
A. Berghella
|
|
|||
Conshohocken Rowing Center Inc. |
A. Velte
|
|
|||
Crescent Boat Club |
M. Gormley
|
|
|||
Crescent Boat Club |
K. Leyland
|
|
|||
Crescent Boat Club |
J. Leyland
|
|
|||
Crescent Boat Club |
N. Wnek
|
|
|||
Crescent Boat Club |
N. Olimpo
|
|
|||
Fairmount Rowing Association |
H. Kieffer
|
|
|||
Fairmount Rowing Association |
P. Read
|
|
|||
Fairmount Rowing Association |
D. Vilimanovic
|
|
|||
Fairmount Rowing Association |
M. Murphy
|
|
|||
Fairmount Rowing Association |
G. Henselman
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) |
M. Koerner
|
|
|||
Malta Boat Club |
S. Ferenczy
|
|
|||
Malta Boat Club |
R. Duff
|
|
|||
Malta Boat Club |
M. Benedetto
|
|
|||
Malta Boat Club |
C. O'Brien
|
|
|||
Malta Boat Club |
J. Gentile
|
|
|||
Malta Boat Club |
M. Nucci
|
|
|||
Malta Boat Club |
L. Leyden
|
|
|||
Malta Boat Club |
T. Simpson
|
|
|||
New York Athletic Club |
C. Corcoran
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
T. Stuart
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
C. Mattox
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
J. McLaughlin
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
C. Anderson
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
R. Dartnell
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
B. Conley
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
R. Anderson
|
|
|||
Roman Catholic High School |
T. Mitkus
|
|
|||
Shimano Rowing Dynamics |
S. Quinn
|
|
|||
Shimano Rowing Dynamics |
G. D'Hammer
|
|
|||
Shimano Rowing Dynamics |
J. Geary
|
|
|||
Temple University Rowing |
T. Baldo
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
S. Barker
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
J. Knies
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
A. La Bruno
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
M. Palamountain
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
C. Biddle
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
J. Quaid
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
W. Roman
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
R. Archer
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
M. Ryan
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
S. Wisniewski
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
J. Konopka
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
J. Hoepp
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
P. Garberson
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
s. madden
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
R. Cucci
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
J. Cipolla
|
|
|||
University Barge Club |
M. Oyen
|
|
|||
Vesper Boat Club |
R. Beckman
|
|
|||
Vesper Boat Club |
N. Goode
|
|
|||
Vesper Boat Club |
T. Brown
|
|
|||
Vesper Boat Club |
W. Saint Clair
|
|
|||
Vesper Boat Club |
C. McConnell
|
|
|||
run | 9:00 AM | Womens Masters (40 years and over) | 7 |
||
run | 9:00 AM | Mens Masters (40 years and over) | 23 |
||
run | 9:00 AM | Girls Juniors | 14 |
||
run | 9:00 AM | Boys Juniors | 25 |
||
run | 9:00 AM | Mens Guests (All others. Prize for first male & female) | 23 |
||
BMA Boat Club |
K. Quinn
|
|
|||
Conshohocken Rowing Center Inc. |
P. Keenan
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) |
Y. Nates
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
F. Cuddy III
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
N. Gibboni
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
A. Gibboni
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
J. Gunning
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
Z. Gibboni
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
A. Aronson
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
R. Aronson
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
S. Aronson
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
L. Aronson
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
D. Aronson
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
D. Kylander
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
J. archer
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
R. Castella
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
R. Giuntoli
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
B. Barker
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
D. Coleman
|
|
|||
West Side Rowing Club |
M. Cute
|
|
|||
West Side Rowing Club |
M. Schwartz
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club |
R. Coppock
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club |
A. Hancock
|
|
|||
run | 9:00 AM | Womens Guests (All others. Prize for first male & female) | 10 |
||
Malta Boat Club |
B. O'Brien
|
|
|||
Philadelphia Flying Phoenix Dragonboat Team |
R. Baranowski
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
L. McGovern
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
G. Castella
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
E. Castella
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
M. Zahuranec
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
T. Sudjian
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
M. Lipovsky
|
|
|||
United States Coast Guard Academy Alumni |
K. Normoyle
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club |
R. Hancock
|
|
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change