OARS Youth Invitational
- Mar 12, 2016 To Mar 13, 2016
- sprint
- Turkey Lake
- Orlando, FL (USA)
- Hosted By: Orlando Area Rowing Society, Inc.
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, March 12, 2016 | |||||
0 | 7:00 AM | Coaches Coxswains Meeting | |||
1 | Womens 1x | 12 |
|||
Boone Crew/ Braves Rowing, Inc. (BRI) |
C. Dike
|
|
|||
Boone Crew/ Braves Rowing, Inc. (BRI) |
L. Zielinski
|
|
|||
Gainesville Area Rowing, Inc. |
J. Pedrick
|
|
|||
Jacksonville Rowing Club, Inc. |
C. Boyd
|
|
|||
Jacksonville Rowing Club, Inc. |
R. McCormick
|
|
|||
North Palm Beach Rowing Club |
L. Meyaart
|
|
|||
Rowing Organization Of Citrus County Students |
M. Dutton
|
|
|||
Sarasota Crew |
k. scarlett
|
|
|||
Sarasota Crew |
M. Brown
|
|
|||
Sarasota Scullers |
A. Irving
|
|
|||
Sarasota Scullers |
D. Eberle
|
|
|||
Sarasota Scullers |
C. Ghose
|
|
|||
2 | Mens 1x | 14 |
|||
Evans Rowing Club |
C. Smith
|
|
|||
Jacksonville Rowing Club, Inc. |
I. Mignone
|
|
|||
Jacksonville Rowing Club, Inc. |
A. del Rosal
|
|
|||
Manatee County Youth Rowing |
M. Camacho
|
|
|||
Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club |
R. Merenfeld
|
|
|||
Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club |
A. Touzard
|
|
|||
North Palm Beach Rowing Club |
C. Downey
|
|
|||
North Palm Beach Rowing Club |
J. poncy
|
|
|||
Orlando City Boat Club |
J. Arnoletti
|
|
|||
Rowing Organization Of Citrus County Students |
C. Dossett
|
|
|||
Sarasota Crew |
E. Homeister
|
|
|||
Sarasota Crew |
C. Bowman
|
|
|||
Sarasota Scullers |
M. Guo
|
|
|||
Tampa Catholic High School Crew |
M. Simeon
|
|
|||
3 | Womens Varsity 8+ | 15 |
|||
4 | Mens Varsity 8+ | 13 |
|||
5 | Womens Freshmen 4+ | 18 |
|||
6 | Mens Freshmen 4+ | 17 |
|||
7 | Womens JV 8+ | 7 |
|||
8 | Mens JV 8+ | 11 |
|||
9 | Womens 2x | 23 |
|||
Boone Crew/ Braves Rowing, Inc. (BRI) (A) |
J. Renaud/V. Camilleri
|
|
|||
Evans Rowing Club (A) |
G. Kirkey/L. sumner-borema
|
|
|||
Gainesville Area Rowing, Inc. (A) |
K. Fender/S. Clarke
|
|
|||
Jacksonville Rowing Club, Inc. (A) |
R. McCormick/B. Terrell
|
|
|||
Lake Brantley Rowing Association (A) |
J. ESMIE/R. Marcheskie
|
|
|||
Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A) |
M. Tonini/S. Gelber
|
|
|||
North Palm Beach Rowing Club (A) |
A. Sniffen/B. Gagliardi
|
|
|||
NSU University School (A) |
S. Miedema/D. Murcia
|
|
|||
Orlando City Boat Club (A) |
K. Buchholz/H. Murray
|
|
|||
Rowing Organization Of Citrus County Students (A) |
M. Moser/C. Zakaria
|
|
|||
Sarasota Crew (A) |
M. Brown/S. Alario
|
|
|||
Sarasota Scullers (A) |
K. Beiler/J. Frisch
|
|
|||
South Orlando Rowing Association (A) |
B. Borowski/G. HUTCHINGSON
|
|
|||
St. Johns Country Day School (A) |
H. White/A. paul
|
|
|||
Tampa Preparatory School (A) |
A. Hottle/B. Colon
|
|
|||
Boone Crew/ Braves Rowing, Inc. (BRI) (B) |
|
||||
Gainesville Area Rowing, Inc. (B) |
D. McGovern/M. Spillane
|
|
|||
NSU University School (B) |
S. Esquenazi/D. Lowsky
|
|
|||
Orlando City Boat Club (B) |
T. Hosbein/D. Glicken
|
|
|||
Rowing Organization Of Citrus County Students (B) |
M. Dutton/a. dutton
|
|
|||
Sarasota Crew (B) |
A. Herrera/S. Buchen
|
|
|||
Sarasota Scullers (B) |
S. Strickland/S. Palombo
|
|
|||
South Orlando Rowing Association (B) |
J. Van Malleghem/L. Arnold
|
|
|||
10 | Womens 3rd 8+ | 6 |
|||
11 | Mens 3rd 8+ | 10 |
|||
12 | Mens 2x | 28 |
|||
Berkeley Preparatory School (A) |
C. Giles/M. Maddalon
|
|
|||
Boone Crew/ Braves Rowing, Inc. (BRI) (A) |
W. Campbell/K. Calabretta
|
|
|||
Evans Rowing Club (A) |
W. Dietrich/A. Celentano
|
|
|||
Gainesville Area Rowing, Inc. (A) |
N. Furlow/G. Bauer
|
|
|||
Halifax Rowing Association, Inc. (A) |
S. Bayer/B. Bay
|
|
|||
Jacksonville Rowing Club, Inc. (A) |
|
||||
Manatee County Youth Rowing (A) |
C. Evans/S. Johnson
|
|
|||
Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A) |
A. Martinez/J. Kramer
|
|
|||
Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A) |
M. Bared/E. Andreassen
|
|
|||
North Palm Beach Rowing Club (A) |
B. Callahan/B. Hasbach
|
|
|||
NSU University School (A) |
J. Moreinis/S. Dechert
|
|
|||
Orlando City Boat Club (A) |
W. Morris/N. Horn
|
|
|||
Rowing Organization Of Citrus County Students (A) |
J. Huffman/A. Lofton
|
|
|||
Sarasota Crew (A) |
K. Hubbard/G. Bowman
|
|
|||
Sarasota Scullers (A) |
C. Koehler/J. Mischak
|
|
|||
St. Johns Country Day School (A) |
C. Lamm/T. Maierhoffer
|
|
|||
Tampa Catholic High School Crew (A) |
H. Gotsch/R. Grimaldi
|
|
|||
Tampa Preparatory School (A) |
L. Smith/S. Burdge
|
|
|||
Treasure Coast Rowing Club, Inc. (A) |
A. Haines/G. Kammel
|
|
|||
Evans Rowing Club (B) |
A. Hill/M. Ackerman
|
|
|||
Halifax Rowing Association, Inc. (B) |
P. Springer/B. Herstein
|
|
|||
Jacksonville Rowing Club, Inc. (B) |
|
||||
Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (B) |
D. Oviedo/M. Zaiac
|
|
|||
NSU University School (B) |
E. Perczek/N. Mufson
|
|
|||
Orlando City Boat Club (B) |
J. LaCotti/N. Thornburgh
|
|
|||
Rowing Organization Of Citrus County Students (B) |
J. Johnson/M. Lyon
|
|
|||
Sarasota Crew (B) |
c. clark/B. Canty
|
|
|||
Sarasota Scullers (B) |
J. Konuru/C. Cail
|
|
|||
13 | Womens Ltwt 8+ | 5 |
|||
14 | Mens Ltwt 8+ | 9 |
|||
15 | Womens 4x | 13 |
|||
16 | Womens Freshmen 8+ | 10 |
|||
17 | Mens 4x | 20 |
|||
Berkeley Preparatory School (A) |
G. Shell/A. Mathur/C. Giles/M. Maddalon
|
|
|||
Gainesville Area Rowing, Inc. (A) |
S. Lindsay/j. nelson/d. fosmoe/R. Powell
|
|
|||
Halifax Rowing Association, Inc. (A) |
a. grubel/B. Steel/A. Filosa/J. Morfis
|
|
|||
Jacksonville Rowing Club, Inc. (A) |
|
||||
Manatee County Youth Rowing (A) |
R. Jasinski/D. McAllister/M. Camacho/B. Potter
|
|
|||
Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A) |
C. Israel/H. Shanahan/A. Martinez/J. Kramer
|
|
|||
Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A) |
E. Andreassen/A. Ramos/V. Mayor/A. Bared
|
|
|||
North Palm Beach Rowing Club (A) |
C. Moore/D. Scirrotto/B. Hasbach/P. Kirschner
|
|
|||
NSU University School (A) |
J. Moreinis/E. Perczek/N. Mufson/S. Dechert
|
|
|||
Rowing Organization Of Citrus County Students (A) |
C. Dossett/J. Huffman/A. Lofton/M. Lyon
|
|
|||
Sarasota Crew (A) |
L. Bremer/Z. Skypeck/A. LeRoux/W. Michel
|
|
|||
Sarasota Scullers (A) |
N. Firlej/K. Schumann/C. Irving/M. Griffioen
|
|
|||
St. Johns Country Day School (A) |
M. Korahais/C. Lamm/T. Maierhoffer/M. McMullen
|
|
|||
Gainesville Area Rowing, Inc. (B) |
W. Bialosky/C. Cole/C. Schmit/A. Petty
|
|
|||
Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (B) |
R. Merenfeld/I. Perdomo/E. Levy/C. Renae
|
|
|||
Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (B) |
Z. Diaz/J. Perez/R. Hanna/L. Le Fournis
|
|
|||
North Palm Beach Rowing Club (B) |
D. Hinton/B. Callahan/V. Hariharan/C. Winslow
|
|
|||
Orlando City Boat Club (B) |
C. Heeley/J. Hankerson/A. Plotts/B. Mason
|
|
|||
Sarasota Crew (B) |
I. Spirduso/P. Hutchinson Maltaghati/D. Romano/M. Maglio
|
|
|||
St. Johns Country Day School (B) |
E. Patel/Z. Buce/T. Teahan/N. Franzoni
|
|
|||
18 | Mens Freshmen 8+ | 10 |
|||
19 | Womens Ltwt 4+ | 10 |
|||
20 | Mens Ltwt 4+ | 11 |
|||
21 | Womens JV 4+ | 17 |
|||
22 | Mens JV 4+ | 13 |
|||
23 | Womens Novice 8+ | 13 |
|||
24 | Mens Novice 8+ | 14 |
|||
25 | Womens Varsity 4+ | 19 |
|||
26 | Mens Varsity 4+ | 20 |
|||
27 | Boys MS 8+ (Sunday 1000/1010am) | 5 |
|||
28 | Girls MS 8+ (Sunday 1100/1110am) | 6 |
|||
29 | Mixed MS 8+ (Sunday 1140/1150/1200) | 20 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change